Gsen wettelijke maatregelen inzake vaste lasten WOENSD AGSCHE MIJMERIJ Schoolvacantic Postvluchten op Indië Kan een predikant gegijzeld worden? ymidu/c Grafkelder te Breda in 300 jaar niet betreden Amsterdam houdt zijn stoepen schoon Hef incident tijdens de Jamboree wandeltocht De Europeesche kampioenschappen Tweede Kamer PUBLICATIE bij de a.s* blijde gebeurtenis Drie kisten geopend Steun pluimveehouderij 1938 Moord op pasgeboren kind Minister Steenberghe's begroo ting onder de lonpe. DEN HAAG, 21 Dec. 1937. Het was heden voor de derde maal, dat mr. Steenberghe voor de Kamer verscheen om de begrooting van Economische Zaken te komen verdedigen. In November 1933 en 1934 mochten wij deze Excellentie ook reeds ach ter de groene tafel zien en als we een ver gelijking van heden met toen gaan maken, dan blijkt dat één ding nog maar weinig ver anderd is, namelijk de neiging tot het geven van goede wenken ten aanzien van het te voeren handels-, landbouw- en industrieele beleid! De elf hedenmiddag aan het woord geko men leden hebben op enkele uitzondering na om het hardst getracht, de regeering goeden raad te geven. Zooals begrijpelijk is, luisterde men met bijzondere belangstelling naar de eerste als Kamerlid gevoerde rede van oud-minister Van Lidth de Jeude (V.B.). De afgevaardigde hield een, men zou kun nen zeggen vriendelijk betoog om den be windsman toch vooral op het hart te bin den, niet te scherp te gaan optreden met „handelspolitieke wapenen" en de „ordening" zooveel mogelijk over te laten aan de gezon de, vrije, industrieele ontwikkeling. In deze vond jhr. Van Lidth aan zijn zij de, wat de handelspolitiek betreft, dr. Van den Tempel (S.D.), wijl die afgevaardigde er op aandrong, geen gehoor te geven aan het „ouderwetsche protectionisme". Van B.K., dus den minister zeer na staan de zijde, had men zoowaar voor dezen mi nister geen woord van vriendelijke verwel koming over! De heden-middag aan bet woord gekomen Katholieken de heeren V. d. Putt, v. d. Weyden en Andriessen waren allesbehal ve „algemeen" bij deze algemeene beschou wingen en roerden allerlei detailpunten aan zonder dat wij dus een algemeen, leiding gevend betoog mochten beluisteren. „Een redelijke belooning van den land- bouw-arbeid moet worden geschapen", zei de heer Ebels, en als dat niet ging door de crisis-wetgeving, dan maar door heit scheppen van nieuwe wettelijke maatregelen Een geheel aparte kwestie roerde de heer Andriessen aan, aangezien hij opkwam voor maatregelen tegen te ver gaande mechani satie in de sigaren-industrie. En voorts hebben verschillende leden o.a. de heeren Vand cn Heuvel en Bakker een lans gebroken ten bate van den miid- dcns'and, hoewel laatstgenoemde bejammer de, dat vele middenstanders-zelf oorzaak zijn van de moeilijkheden, omdat zij dikwijls geen cent over hebben voor het steunen der eigen organisatie Van de „nieuwe", spiekers was het de heer Groen (R.K.) die den partijgenoot-mfi- nister eindelijk eens een huldigend woord toevoegde .verklarend verhuegd te zijn, dat de minister geen speciale industrieele- of landbouw-, miaar nationale politiek wil vol gen. De afgevaardigde deed zijn naam eer aan cn nam terdege het pleit op voor den tuinbouw en de sierteelt. Ir. Vos (S.D.) maakte ironische toespe lingen op het recente streven van onze Re- geering tot erkenning van- het Italiaansche imperium, opkomend tegen deze soort van „sanctie-politiek" Voorts behandelde de afgevaardigde de vraag, welke de rol moet zijn die de Over heid te spelen heeft op het economische ge bied, van meening zijnde, dat de Overheid SCHETSING KALVEREN NA 1 JANUARI. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de veehouders, die we gens het heerschend mond- en klauwzeer niet in staat zijn, de in hun bezit zijnde kal veren voor 1 Januari 1938 te laten schet sen op de hun resteerende toewijzing 1937, hiertoe ook na dien datum gelegenheid krijgen, mits deze dieren vóór genoemd tijdstip ter schetsing zijn opgegeven. Voor de ossentoewijzing geldt een zelfde rege ling. (Adv.) 's Gravenhage, 21 December 1937. De nieuwe Hervormde Kerk te Wieringerwerf. welke op eersten Kerstdag in gebruik wordt genomen. zich ten deze toch niet meer veilig-afzijdig zal kunnen houden. Van een geordend bestel verwachtte Ir. Vos voor den ondernemer veel meer bestaanszekerheid dan onder het huidige ongunstige stelsel. AVONDVERGADERING. Minister Steenberghe antwoordt. Ds. Kersten behoorde tot de weinigen, die opheffing van het departement van Land bouw betreurden en bleek voorts van mee ning, dat onze Regeering de Socialisten op den voet volgt. De heer Wijnkoop bleek de geheele economische politiek „negatief" te achten. En mr. IJzerman kwam sterk op voor beteugeling van het cadeaustelsel, waarover trouwens vandaag meer gesproken was. Precies te middernacht verkreeg minister Steenberghe het woord. Minister Steenberghe deelde tusschen de dropjes even als belangrijk detail mee, dat de bona-fide „huisslachtingen" niet on der de wet vallen, „noodslachtingen" even min. Een ruimere uitvoer van zuivel zou de minister trachten te bevorderen. Wat de toe stand in den tuinbouw betreft, bleek Z. Exc. diep doordrongen van den ongunstigen toe stand, en bij de handelsbesprekingen zal met den tuinbouw terdege rekening worden ge houden, maar de minister waarschuwt tegen onjuiste klachten en berichtgeving vanuit tuinbouw-kringen. De meening dat de winkelsluitingswet ook voor de algemeene christ. feestdagen moest gelden, kon de minister niet deelen, al wil hij 'op dit terrein de Zondagsheiliging wel bevorderen. En de heer Van Houten, die gevraagd had naar de overbrugging van het kostenpeil hier te lande en dat in het buitenland, kreeg te hooren, dat er In 't algemeen geen ver schil bestaat tusschen het kostenpeil hier en buiten de grenzen. De „vaste lasten": Z. Exc. was niet bereid, met eenige wettelijke maat regel te komen, om ook maar den schijn van aantasting der rechtsze kerheid te vermijden. Greet en de pers. Greta Gustavson viert Kerstfeest In haar vaderland. Dat is evenzeer haar goed recht als dat zij zich Greta Garbo noemt. En deze groote Greta heeft stierlijk als dit niet te ongracieus klinkt het land aan journalisten en fotografen. Het valt me hard het te erkennen, maar ik moet toegeven, dat ook dit haar goede recht is. Journalisten zijn niet nieuwsgierig, maar ze willen graag alles weten. Men zegt dit wel eens, als een goedig grapje van men- schen, die wel degelijk nieuwsgierig zijn, maar tenopzichte van journalisten gaat het nu eens werkelijk op. Ze offeren hun nachtrust op om iets te weten te komen: wie de architect van een nieuw stadhuis zal zijn wat er in een geheime raads vergadering is bekokstoofd waar een standbeeld zal komen hoe een loon- conflict zal eindigen maar u denkt toch niet, dat hun dit als mensch, als particulier een sikkepit kan schelen Kijk, dit is het verschil: Tante Agaat is altijd nieuwsgierig, met wie haar neven zich zullen gaan verloven en wat nu eigen lijk het inkomen van haar buren is. A 1- tijd, ook in haar vacantie, mis schien vooral in haar vacantie, en ze spreekt er nog maanden over. Een journa list daarentegen wil weten, wie er tot directeur-generaal zal worden benoemd waar een plantsoen komt hoeveel er voor een tentoonstelling zal worden uitge trokken maar alléén om de eerste te zijn. Daarna spreekt hij er nooit meer over, en in z'n vacantie zou die weten schap hem volkomen koud laten. DAt is het verschil tusschen hem en Tante Agaat. Tante Agaat is ook dol nieuwsgierig, waarom die mooie Greta niet gaat trou wen. Als zij niet probeert het van Greta zélf te weten te komen, dan is dat. omdat ze Zweedsch noch Engelsch kent, of omdat ze voor dergelijk nieuws nu juist op haar krantje rekent. De journalist, die bout portant aan Greta vroeg, of ze gaat trouwen met me neer Stokowski en door haar op zijn num mer werd gezet met een „ik mag toch wel met een goede vriend omgaan zonder met hem te trouwen" verdient ons aller sympathie. Hij heeft de brandende vraag niet aan de orde gesteld, omdat hij er zélf, maar omdat de Tante Agaat's er nieuws gierig naar zijn. Hij zélf is veel nieuws gieriger, of er met 1 Januari salarisverhoo- gingen afkomen, of hij op een gezellige Oudejaarsavondfuif zal worden gevraagd en of hij op de bridgedrive van morgen avond een kalkoen zal winnen. Greet laat hem au fond Siberisch koud. Als Greet dat nu maar wilde begrijpen, zou ze zich misschien kunnen verlagen tot het peil van haar minder populairen maar ook niet geheel onbelangrijken landgenoot, Franklin Roosevelt, en de pers altijd beleefd te woord laten staan door een officieelen zegsman van haar Huis. Hooghartige lieden als Greta vergeten maar al te vaak, dat de pers een verleng stuk van het publiek is en zonder dit pu bliek niet eens bestaan zou. Er is een anecdote van een Europeesch vorstin, die een museum bezocht. Vóór dit bezoek was het publiek uit het museum verwijderd. Alleen een journalist had de controle weten te verschalken en in het museum weten door te dringen, in de hoop zich ongemerkt bij het gevolg te kunnen voegen. Maar de vorstin had er nu juist eens pleizier in gehad, zich van haar gevolg los te maken, en terwijl zij geheel alleen door het museum schreed en op haar gemak de schilderijen bekeek, zag zjj plotseling een onthutsten man achter een pilaar staan, die zijn aanwezigheid trachtte te verbergen. Zeer verbaasd en eenigszins geschrokken, zeide ze tot den vreemd: Wat doet u hier, mijnheer? Waarop onze ontdane collega geen eleganter antwoord wist te geven dan: Majesteit ik ben hier ook voor m(jn broodje", en zijn hoogen hoed met een plof op den grond liet vallen. De Koningin begreep de situatie volko men, en lachte. Groote Greta, wij vragen het u ook maar voor ons broodje. Gaat u trouwen? Zoo ja, met wien? Zoo neen, waarom niet? Bent u tevreden met uw producer? Zoo neen, wien hebt u op het oog? Hoeveel verdient u, en waarom zooveel? Welke rol speelt u het liefst, en houdt u van peul tjes? Houdt u meer van mooie mannen of van leelijke? Rookt u, net als andere Zweedsche dames, sigaren? En hoeveel? En wilt u van ons aannemen, dat dit alles ons zéér koud laat en dat we stuk voor stuk véél meer belangstellen in onszelf. De „loonverhoudingen" bracht den vlot en nu en dan zeer uitvoerig sprekende mi-, nister tot de uiteenzetting, dat hij geen kans ziet tot het scheppen van speciale maatrege len. Ook in de industriecn-zelf bestaat groote loon-ongelijkheden. Economisch plan en ordening. In deze bleek Z. Exc. de ideologiën van de heeren Van Gelderen cn De Marchaint samen te voegen met deze woorden, dat de een den Staat met een groote S in demo- cratischen zin, de ander met een groote S in dictatoriale richting ziet.. Z. Exc. zal in 't algemeen de noodige voortvarendheid betrachten. Prof. Van Gelderen had de toepassing van de wet op verb. en onverb. verklaring van ondern.- overeenkomsten inzake' de Textiel-conven- tie geïroniseerd, doch mr. Steenberghe vond haar de prachtigste toepassing der wet, aangezien de bepalingen nog niet be hoefden te worden toegepast Betreffende de handelspolitiek herhaalde Z. Exc. nog eens, dat de Regeering geen agressieve politiek voert, maar slechts de werkgelegenheid wil bevorderen. Z. Exc. besloot met te zeggen, alles in 't werk te willen stellen om welvaart te ver beteren, vóór alles in het teeken van de vergrooting der werkgelegenheid, hopende op Gods zegen in deze. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de directeuren van de Rijks Iloogere Burgerscholen en de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen en de hoofden der Rijks- leerscholen en Rijks Lagere Scholen de vol gende mededeeling gezonden: Ik heb de eer u fe verzoeken om, zoodra de verwachte gelukkige geboorte van een koninklijken Prins of Koninklijke Prinses bekend azl zijn, de nationale vlag van 't schoolgebouw uit te hangen en die ook den volgenden dag te laten hangen. Voor zooveel de navolgende regeling niet wegens' de kerstvacantie overbodig is, gelie ve u het volgende in acht te nemen. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den school tijd bekend en heeft zij den vorieen dag plaats gehad, dan wordt dien schooldag (den nationalen feest dag) vacantie gegeven. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltijd be kend en hoeft zij denzelfden dag plaats gehad, dan wordt dien dag en den volgenden (den nationalen feestdag) vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tij dens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en ook den daar na volgenden schooldag (den nationalen feestdag) vacantie gegeven. Belangrijke vondsten voor his torie van ons vorstenhuis ver wacht. Gistermorgen is het onderzoek van het mausoleum der Nassau's in de Prinsenkapel van de Groote of Onze Lieve Vrouwekerk te Breda dat, naar men zich zal herinneren eenigen tijd geleden werd begonnen, voortge zet; reeds vroeg in den morgen werd onder persoonlijk toezicht van burgemeester B. W. T. van Slobbe, de vloer, welke na een vorig bezoek weer was dichtgemetseld, opnieuw opengebroken en werd het luik, dat met twee hangsloten was gesloten, bloot gelegd. Om streeks kwart voor elf waren in de kapel o.m. aanwezig de grootmeester van H. M. de Koningin, J. H. F. G. graaf du Monceau en de directeur van het Kon. Huisarchief dr. N. Japikse. Het geheele gezelschap begaf zich in den kelder, waar thans ook de drie andere kisten werden gopend en onderzocht. Omtrent het resultaat werd voorshands elke mededeeling geweigerd. Dr. Japikse kon ook geen aanleiding vinden eenigerlei mededeeli.ng te doen over zijn onderzoek in het Kon. Huisarchief. Het eenige wat werd medegedeeld, is, dat de kelder, toen deze gevon den werd, niet met een luik was gesloten, doch geheel was dicht ge metseld, zoodat het vermoeden ge wettigd is, dat de kelder de laatste 300 jaar door niemand is betreden. De overlevering, dat de kelder in 1794 en in 1867 nog zou zijn onderzocht, moet ook betrekking hebben op een anderen kelder, dan die welke thans is' gevonden. Ook de plattegrond, welke in een oud exemplaar van van Goor's beschrijving der Stadt en Lande van Breda was geplakt en welke plattegrond in het bezit is van een oude Bredasche familie, lijkt niet van deze doch van een anderen kelder, die van graaf En- gelbrecht I van Nassau, afkomstig te zijn. Vast staat, dat het onderzoek naar andere grafkelders in de Groote of Onze Lieve Vrouwekerk met kracht ter hand zal wor den genomen en dat men daarbij nog gegevens verwacht te vinden, die van be lang zijn voor de historie van ons vorste lijk huis. DUITSCH SCHIP OP EEN ZANDPLAAT GELOOPEN. Het Duitsche vrachtschip „Franto" is gis termiddag op de zandplaat de Vorm bij Urk geloopen. Met de hulp van een beurtschipper kon het schip vlot komen, doch de kapitein van de 418 ton metende „Franto" ontdekte kort na het vertrek een defect aan de stuurin richting en maakte rechtsomkeert. Op Urk wordt het schip hersteld, waarna de reis he den zal worden voortgezet. De minister van Economische Zaken heeft, naar wij van bevoegde zijde vernemen, be sloten, ook in 1938 aan pluimveefokkers en houders van vermeerderingsbedrijven steun te verleenen. Behoudens enkele kleine wij zigingen is deze regeling gelijk aan die, wel ke in 1937 heeft gegolden. Slechts is het steunbedrag voor kuikens door fokkers aan houders van vermeerderingsbedrijven afge leverd, verlaagd van f 0.15 tot f0.12 per kip- penkuiken en van f0.36 tot f 0.15 per vrou welijk eendenkuiken. Inlichtingen omtrent de steunregeling kun nen worden ingewonnen bij de Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen. Juffrouwpas op je hondje". Hotelhouders moeten vertrek van (/asten opgeven Vruch tenautomaten verboden. Op 18 dezer is te Amsterdam de bij raads besluit van 25 November j.1. vastgestelde wijziging der algemeene politieverordening in werking getreden. Ia verband hiermede zijn voortaan houders van honden en zij, die honden onder hun opzicht hebben, ver plicht, te zorgen, dat hun honden zioh op voetwegen niet van uitwerpselen ontdoen. Verder is, met het oog op het bijhouden van een hotelstatistiek, de voor hotelhou ders e.d. bestaande verplichting, aan de politie opgave te doen van de bij hen aan gekomen personen, uitgebreid met de ver plichting, het vertrek dier personen te be richten. Ten slotte is een verbod ingevoerd, zooge naamde vruchtenautomaten en soortgelij ke toestellen op of aan den openbaren weg, of op of aan voor het publiek toegan kelijke plaatsen, winkels daaronder begre pen, aanwezig te hebben. De commandant van den troep vrijgesproken. Het Hoog Miltair Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hooger be roep sententie gewezen in de zaak tegen den 37-jarigen M. van den H., eerste-luitenant bij de koloniale re serve te Nijmegen, die, naar men zich zal herinneren, tijdens den Jamboree-wandeltocht te Bloemen- daal, geweigerd heeft aan de beve len van de politie te voldoen om zijn colonne met tweeën inplaats, zooals bij de koloniale reserve gebruikelijk is, met vieren te laten loopen. Bovendien heeft hij geweigerd de colon ne zooveel mogelijk op het voetpad te laten loopen, daar hij van meening was, dat een militaire colonne op den rijweg behoort te niarchoeron. De Krijgsraad heeft de ten laste gelegde feiten bewezen verklaard, doch achtte be klaagde niet strafbaar, daar deze heeft ge handeld ter uitvoering van een hem door den commandant der koloniale reserve, den kapitein van den Berge, gegeven bevel en heeft beklaagde vrijgesproken. In hooger beroep heeft de advocaat-fis caal vernietiging van dit vonnis gevraagd. Ibis (terugreis) Nandoe (heenreis) Valk (terugreis) Pelikaan (heenreis) Torenvalk (terugreis) Oehoe (heenreis) Vertrek van Aankomst t« Jodhp. 20 Dec. Rang. 20 Dec. Athene 21 Dec. A'dam 21 Dec. Alex. 20 Dec. Basra 20 Dec. Bang. 20 Dec. Jodhp. 20 Dec. A'dam 21 Dec. Band. 21 Dec. Singap. 21 Dec. A'dam 23 Dec. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft thans het vrijsprekend vonnis van den Krijgsraad bevestigd, o.m. op de volgende overwegingen: Dat ten processe is komen vast te staan, dat beklaagde van den commandant der ko loniale reserve, opdracht had gekregen om met een detachement deel te nemen aan den bedoelden Jamboree-wandeltocht en tevens om daarbij met zijn troep te loopen in de voor koloniale reserve normale marsch-for- matie „met vieren", welke opdracht inhield het loopen met vieren op den r ij w e g. Dat beklaagde derhalve de bewezen ver klaarde feiten heeft gedaan ter uitvoering van een ambtelijk bevel, dat hij, als aan den kapitein ondergeschikt, moest nakomen. Landbouwer veroordeeld. De rechtbank te Almelo heeft gisteren den landbouwer H. D. uit Ambt Hardeoberg ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf mot aftrek van de voorloopige hechtenis. D. had een pasgeboren kind van zijn zes tienjarige ongehuwde dochter van het leven beroofd door het kind een touw om den hals te winden en te laten stikken. De officier had wegens moord vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het ambtsgeheim van den ziels zorgen Het geval van den gegijzelden journalist heeft, ook in andere kringen, waarin het ambtsgeheim bestaat, beroeing verwekt, Dat er in de predikantenwereld alle aan leiding bestaat, om ook in dergelijke minder aangename situaties betrokken te raken, ver telt, aldus de N.R.Ct., de secretaris van den Bond van Ned. Predikanten in het Decem bernummer van het Bondsorgaan. Er is n.1. reeds een parallel van het Haagsche geval aan te wijzen. Kort geleden is n.1. ook een predi kant opgeroepen als getuige in een zaak, waarvan men vermoedde, dat hij krachtens zijn ambt wel iets we ten zou uit vertrouwelijke gesprek ken met den verdachte onder vier oogen in de pastorie. Ook deze pre dikant heeft toen evenals de Haag sche journalist, te kennen gegeven, niet als getuige te zullen verschijnen, omdat hij in geen geval bereid zou zijn dingen mee te deelen die hij ambtshalve te weten mocht zijn ge komen. De advocaat van den eischer had hem echter gezegd, dat noch die advocaat noch de rechtbank het beroep op ambtsgeheim van ejfn predikant kon aanvaarden. Het advies van den Bond. De betrokken predikant heeft zich toen tot het Bondsbureau om advies gewend. Daar heeft men hem verzekerd, dat hij stellig als getuige zou moeten verschijnen, maar dat hij ook even stellig zou moeten weigeren iets los te laten van hetgeen hem in de rechtmatige uitoefening van zijn ambt bekend mocht zijn geworden en dat hij er niet aan zou behoeven te twijfelen, of het hoofdbestuur, de geheele Bond, ja, het eansche Nederlandsche predikanten- corps zou achter hem staan, als hij zijn weigering op juiste wijze tot uiting bracht cn volhield. Nederland heeft waarschijnlijk tien „vrijgestelden", w.o. zeven heeren en drie dames. Eenigen tijd geleden is door de Konink lijke Nederlandsche Athletiek Unie aan het organisatiecomité der Europeesche kam pioenschappen, welke op 2, 3 en 4 Septem ber van het volgend jaar te Parijs worden gehouden, een opgave gezonden van de vijf beste hecren-athleten in elk nummer over het afgeloopen seizoen. Het Fransche comité is namelijk ver plicht aan 100 athleten vrij reis- en ver blijfkosten aan te bieden. De moeilijkheid is nu, hoe deze 100 athleten over de verschil" lende landen verdeeld moeten worden. Dit probleem wil men oplossen, door het wed strijd materiaal van alle landen te verzame len en dit vervolgens te vergelijken. Naar wij vernemen, acht men het in ons land zeer wel mogelijk, dat zes of zeven van de honderd „vrijge- gestelden', Nederlandsche athleten zullen zijn. Het spreekt van zelf, dat de ploeg, welke door Nederland zal worden afgevaardigd, grooter zal kunnen zijn, doch de eventueclc uit zending van andere athleten zal dan voor rekening van de K.N.A.U. komen. Voor de dameskampioenschappen, welke op 17 en 18 September van het volgend iaar te Weenen worden gehouden, zal ons land vermoedelijk drie vrijgestelden mo gen zenden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2