Gemeentebegrooting 1938 onder het mes N TE Rm Ayetida Woensdag 22 December 1937 Tweede Blad De prof.-chr. fractie geeft hei goede voorbeeld Dr. Feenstra Kuiper trekt van leer en anderen volgen OM TE PRESENTEEREN! v:'i e Het goede voorbeeld Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Slagerswinkels beide Kerstdagen gesloten Jan Rapalje gearresteerd Met de feestdagen op zee Gisterenmiddag is, na afloop van de voor agenda, de behandeling begonnen van de Ge meente-begrooting 1938. Voor het verslag van de middagzitting ver wijzen wij naar pagina 3 van dit blad. Vóór de behandeling werd door den heer v. Zwijndrecht, als woordvoerder van de Prot. Chr. fractie een verklaring afgelegd, die men elders op deze pagina vindt, waarin hij mee deelde, dat door deze fractie geen algemeene beschouwingen zouden worden gehouden, ten zijde beschouwingen van de andere frac tie aanleiding zouden geven om aan de dis cussies deel te nemen. De opposant opponeert. De heer Schoeffelenberger (opp.) opende de algemeene beschouwingen met een woord van waardeering aan het College voor zijn democratisch werken, toch zijn er eenige zaken, die hem niet sympathiek zijn. Spr. had graag in het voorwoord iets ge lezen over de verbinding Oost-West in onze gemeente. Spr. acht een brug of tunnel meer dan noodzakelijk. Spr. zou gaarne zien, dat het College zijn aandacht besteedde aan de melkverstrekking op de scholen. Spr. is het niet eens met het voorwoord van het College, waarin gezegd wordt, dat de begrooting zonder belasting- verhooging sluitend is gemaakt. Door den hoogeren levensstandaard is de belasting in direct 7 pet. verhoogd. Spr. verklaart zich een tegenstander vanj den arbeid voor de gehuwde vrouw. Hij vindt' het een misstand voor het gezin. De maat schappelijke toestand moet zoodanig zijn, dat de vader voor zijn gezin kan zorgen. Spr. oefent critiek op de hooge winst van het electriciteitsbedrijf. Hij vindt het geen methode om zoo de begrooting sluitend te maken. Hij dringt aan op verlaging van den erfpachtscanon, waardoor de annimo tot bou wen zal toenemen. In dit verband wenscht hij ook uitgifte van derde klas grond. Spr. wenscht afschaffing van het emmerstelsel. Hij wijst hierna op den zwaren druk van de wegenbelasting voor de kleine huiseigenaren. Een revolutionair voorstel meent spr. te moeten doen in verband met de hooge leer- lingenschaal op de lagere scholen. Sluit ze tijdelijk, zoo raadt hij aan. „Met de Kerstvacantie", repliceert de voor zitter tot groote hilariteit van den raad. Een beschuldiging zonder waarmaking. De heer Schoeffelenberger vraagt dan of het aan het College bekend is, dat gemeente-ambtenaren en -werklieden propa ganda maken voor het nationaal-socialisme. Zelfs op een van de scholen is het hakenkruis op den muur aangebracht, zonder door het hoofd van de school te zijn verwijderd. Hij verzoekt het College daaraan aandacht te schenken. De Voorzitter zegt, dat wanneer in derdaad de laatste opmerking van den heer Schoeffelenberger juist is, hij bezwaar moet maken, dat deze zaak in het openbaar be handeld wordt, omdat daardoor aangetast Wordt de reputatie van alle scholen in onze gemeente. Spr. vraagt den heer Schoeffelen berger de school te noemen, waar het geval zich heeft voorgedaan. De heer Schoeffelenberger: Dat doe ik nooit. •De Voorzitter: Het College zit hier niet om raadsels op te lossen. Noem man en paard of beschuldig anders niet. De heer Bot (chr.-dem.) over het visscherijvraagstuk. De heer Bot neemt den ernstigen toestand van de visscherij onder de loupe. De sterke vermindering van de inkomsten van den vischafslag wijst op de vermindering van den aanvoer van visch. Als voornaamste oorzaak daarvan moet de afsluiting van de Zuiderzee genoemd worden, waardoor Den Helder als aanvoerhaven van de Zuiderzeeharing heeft afgedaan, waarvoor Harlingen en Wieringen in de plaats zijn ge komen. Des te opmerkelijker is het, dat Wie- ringen valt onder de belanghebben den in den zin der Zuiderzee-steunwet. En op grond daarvan genieten de vis- schers verschillende vormen van steun via den Rijksdienst tot uitvoering van de Zuiderzee-steunwet. Wij als gedupeer den door dien dijk, worden niet geteld, ja sterker nog, van onze visschers, die gelijk met andere Zuiderzeevisschers hun L Burgemeester Ritmeester, bedrijf op de Zuiderzee uitoefenden, zij, die dus wel zeker recht hebben, doen ver geefs een beroep op dien dienst. Zijn B. en W. niet van meening, dat krach tiger dan voorheen de belangen van Den Hel der als visschersplaats naar voren moeten worden gebracht bij de Rijks-autoriteiten, die deze dijklegging hebben bevolen? Want niet alleen de haring verdween. Bot, trekbot, is als bron van inkomsten voor onze visschers van geen beteekenis meer, paling wordt in de fuiken niet meer gevangen, geep en ansjovis ziet men niet meer. De visscherij bij de kust wordt steeds minder, zoodat men feitelijk andere vaartuigen zou moeten heb ben om een rendabel bedrijf te kunnen uit oefenen. Zie maar naar Texel, waar de kot- tervloot floreert! De garnalenvisscherij is een strop. Terwijl het vroeger een rijke bron van inkomsten voor de visschers was. Naar onze meening speelt hier tevens de invloed van de Ned. Visscherij-centrale een zeer nadeelige rol. Heel het visschersbedrijf is aan banden gelegd. In Den Haag deelt men de lakens uit. Men heeft daar een splitsing- doorgevoerd van kleine trawlvisschers en van garnalenvisschers, een splitsing, die geheel in strijd is met ons oorspronkelijk gemengd bedrijf. Een splitsing, die den meest ijverigen visscher moet verlammen. En dan de gevallen, dat Heldersche vis schers maandenlange actie voeren om des betreffende uitvaarcertificaten te krijgen, omdat ze daarzonder niet mogen uitvoeren. Afwijzingen zijn regel! Door de maatregelen van de Centrale is te vens de aanvoer van levende, en als gevolg daarvan ook van gekookte garnalen naar IJmuiden verplaatst en van het geringe kwantum, dat Den Helder nog kan aanvoe ren, krijgen de visschers nooit anders dan den minimumprijs, terwijl er in IJmuiden steeds aanzienlijk hoogere prijzen worden besteed. Voordeel hebben de Heldersche visschers van de Ned. Visscherijcentrale niet gehad, ze mogen zich er eerder over beklagen, dat dit instituut op zoo ingrijpende wijze zich met ons bedrijf heeft bemoeid, dat noch de wet houder voor de Visscherij, noch de belang hebbenden in hunne organisatie iets in het voordeel van deze visschers kunnen doen. Daarbij komt dan nog de strop, die onze visschers leden, door een tweede Rijks-instel ling. Het feit, dat alle visschersvaartuigen moesten worden onderworpen aan een keur door de Scheepvaart-Inspectie en ze zonder een van dien dienst verstrekt certificaat van deugdelijkheid niet mger naar buiten mogen, heeft vele slachtoffers gemaakt. Maar als de visschers niet mogen visschen, verliest het afslagbedrijf zijn inkomsten en kan de ge meente de broodeloos gemaakte visschers ondersteunen! Het wil ons voorkomen, dat het toch zeker niet meer dan billijk van de Regeering te achten zou zijn, die een deel der visschers 'n douceurtje geeft in den vorm van tegemoet koming in de reparatie, dat ze tegenover de menschen, die ze niet alleen hun broodwin ning, maar tegelijk hun bedrijfskapitaal ont neemt, wanneer deze slachtoffers door de Re geering aan betere vaartuigen zouden worden geholpen. Kunnen we van B. en W. een krachtige actie in dien geest verwachten? We willen nu nog even ingaan op het af wijzen door den Minister van het verzoek van D. Vlas van Texel. Hangt een dergelijke afwijzing ook Den Helder boven het hoofd Niet alleen de bottervloot is gedupeerd. In zeer sterke mate ook de vletvisschers. Hun heele bedrijf is lamgelegd en al de kapitalen in vletten, zegens enz. gestoken, zijn ver loren; alles is totaal waardeloos geworden. Moeten de eigenaars van dit vletbedrijf, die nu meestal op ouderen leeftijd zijn gekomen, nu als armlastigen de wereld door? Dit is toch geenszins in overeenstemming met de geuite meening, dat op het groote nationale werk van de drooglegging der Zuiderzee geen smetten mochten kleven! Evenzeer zijn totaal broodeloos gemaakt de groep botvisschers met vletten. Deze men schen konden door ijverigen en moeizamen arbeid altijd in hun onderhoud voorzien en nu door het verdwijnen van de bot, is hun broodwinning verloren gegaan. Al zou de Minister ook Den Helder afwijzen, dan dunkt ons, dat het Ge meentebestuur niet mag stilzitten om de autoriteiten te overtuigen van het groote onrecht, dat hier de visschers is aange daan en waarvan het Gemeentebestuur de noodlottige gevolgen ondervindt. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds 8 uur. Crltische beschouwingen van Dr. Feenstra Kuiper. De heer Feenstra Kuiper (Gem. belang) opende gisterenavond de algemeene beschouwingen, na opening van de vergade ring door den voorzitter. Aanwezig waren alle leden. Het is een verheugend feit, zoo zei de ver tegenwoordiger van Gemeente Belang, dat de begrooting 1938, in tegenstelling met voor afgaande jaren, zoo keurig op tijd werd aan geboden. Des te meer verwondert het ons, dat U. M. de V. bij deze besprekingen een snel heid van afhandelen inschakelt, die vele raadsleden in ernstige moeilijkheden brengt. Het begon reeds bij het uitschrijven van de sectievergaderingen; de leden kregen slechts iets meer dan een week om zich voor te be- reiddn en het kostte de grootste moeite nog enkele dagen aan dezen termijn toegevoegd te krijgen. Spr. oefent critiek op de uiting van den voorzitter aan zijn adres in de raadsvergade ring van 30 November, toen hij voorstelde de sectievergadering een week uit te stellen, EEN BIJZONDER FIJN 3 CENTS SIGAARTJE, DAT DANKBAAR WORDT AANVAARD De heer J. van Zwijndrecht. Dat geen navolging vond j Gisterenmiddag, voor den aanvang j van de behandeling van de begrooting, heeft de heer J. v. Zwijndrecht de vol- geride verklaring afgelegd: Bij den aanvang der behandeling van de begrooting kan ik namens de Protest. Chr. fractie mededeelen, dat j wij ons van algemeene beschouwingen dit keer wenschen te onthouden. Al erkennen wij gaarne, dat ook nu j de samenstelling van de ontwerp- j begrootingen moeilijkheden heeft gege- ven en we, dank zij de conversie van leeningen enz., van Uw College een j sluitende begrooting mochten ontvangen zonder voorstellen tot belastingverhoo- j ging of aantasting andere belangen, jj toch meenen wij, het geheel overziende i en daarbij lettende op den korten ter- mijn, die er ligt tusschen behandeling begrooting 1937 en Nu, er, althans voor onze fractie, geen aanleiding bestaat al- j j gemeene beschouwingen te houden. i Gelet op de mededeeling in het Alge- meen Rapport, dat meerdere leden zich voorbehouden dit wel te doen, is van onze fractie geen voorstel als zoodanig te verwachten. We wenschen echter te verklaren, dat mochten die beschouwingen ons aanlei- ding geven aan de discussie deel te ne- men, we dit zeker zullen doen. Voor het overige stellen we ons voor bij de artikelsgewijze te behandelen op jj enkele mede door ons gestelde vragen nader in te gaan. waarbij hem toegevoegd werd: „Dan komt u maar niet." In deze woorden ligt verscholen een min achting voor zijn taak als raadslid. Hij meent daartegen ernstig te moeten protesteeren en den voorzitter tot matiging aan te manen in zijn uitdrukking. M. d. V., We leven in de laatste jaren in den tijd der bezuinigingen en der gelukkige meevallers. Onder de bezuiniging der laatste jaren noem ik: De overgang naar de rijkssubsidie in de steunregeling in 1935. De overgang naar de 3e klasse van het ge meentefonds in 1935. De herziening van de salarisverordening in 1935. De herziening van het verhaaltarief op de ziekenhuisverpleging in 1936. Onder de gelukkige meevallers behooren: De batige saldi van 1934 en 1936, resp. elk ongeveer een ton. De conversie van vele leeningen, met het daaruit voortvloeiende rentevoordeel van on geveer 110.000. De koerswinst op de in N.W.S. belegde reserve ad 80.000. Wanneer we nu nog de bezuiniging er bij voegen, die straks de wijziging in het grond bedrijf zal brengen en die feitelijk op den geheelen dienst der gemeente geen bezuini ging geeft, dan geloof ik, dat we, althans wat groote bezuinigingen betreft, wel aan het eind zijn en dat de vele meevallers der laatste jaren ook wel in frequentie sterk zullen af nemen. Ik zie dus in cleze begrooting twee zorg gevende verschijnselen: le. De bezuinigingen en meevallers zullen verder geen hulpmiddelen meer bieden en de inkomsten blijven dalen; 2e. De werkeloosheid en de andere crisis- zorgen nemen nog niet af. z Het is natuurlijk een daad van wijs beleid geweest om van de batige saldi ongeveer 95.000.te reserveeren en ook de reserve van de zoo juist genoemde koerswinst, onge veer 38.000.is toe te juichen. Maar dit is dan ook wel noodig, waar de opbrengst der belastingen zulk een bedenke lijke daling te zien geeft. Naast de verwachte daling van de bedragen uit het gemeente fonds en de inwonersuitkeering, samen onge veer 41.000.komen dalingen van vrijwel alle belastingen, waaronder de opcenten op de Gemeentefondsbelasting met 32.534. Al leen de wegenbelasting en de opcenten op de grondbelasting bieden een kleine stijging. Totaal derven we aan belastingopbrengst 81.960, dat is brjne de geheele meevaller van dit jaar de rentebezuiniging 89.154. Waar nu de uitgaven voor steun en armen zorg niet verminderen, ja eerder stijgen, is het zeer geraden, de toekomst niet te lucht hartig in te zien en op alles te bezuinigen, wat eenigszins kan. Naar aanleiding van het voorloopig verslag maakt spr. eenige opmerkingen, waarbij hij zegt, het stokpaardje van de verlaging van de straatbelasting niet meer te berijden, omdat h\j deze belasting noodig acht voor het evenwicht van de begrooting. De verlaging van de elec- triciteitstarieven geeft dezelfde bezwaren. M. de V.1 Er zal misschien zoo dadelijk de opmerking gemaakt worden, dat ik bij mijn eenigszins somber gestemd betoog geen reke ning heb gehouden met de meerdere voordee- len, die de bedrijven dit jaar afwierpen. Ik wil daarom ook dit punt bespreken. Wanneer we het voordeel der renteverlaging stellen op 89.154, moeten we daarmee rekening houden bij de taxatie der bedrijfswinsten, die een deel van dit rentevoordeel omvatten. Dit is ook duidelijk in het voorwoord uitgesproken en het is dus geen verwijt aan B. en W. De eigenlijke bedragen, zonder rentevoor deel, worden dan: Voor het electriciteitsbedrijf: 126.610 min 11.260 is 115.350. Voor het waterleidingbedrijf: 42.602 min 5.127 is 37.475. Terwijl het verlies voor de gasfabriek wordt 23.063 4.433 is 27.496. Zoodat het totaal voordeel vergeleken bij verleden jaar neerkomt op rond 28.000. Dit is inderdaad een mooie som. De vraag is nu maar, of inderdaad het debiet van de gasfa briek vergrooten zal, want anders vrees ik, dat we het volgend jaar van voortgezette rijzing dezer inkomsten niet veel merken zullen. Een tweede punt, dat in deze kwestie nog een rol speelt, is de verlaging van de gemeente schuld van 6.370.780 in 1937 op 5.718.090 in 1938. Dit beteekent mede een belangrijke rente verlaging en vermindering van aflossing. De rentewinst bestaat dus eigenlijk uit twee ge deelten, de vermindering van rente door ver laging der schuld en de vermindering door conversie, waardoor het gemiddeld percentage gekomen is van 4.7 op 3.9 We zijn nu sinds 1933 voor het eerst weer beneden de 6.000.000 schuld. En een der richtlijnen van de naaste toekomst moet naar mijn inzien zijn, dat we de schuld laag houden. Het verheugt mij dan ook, dat voor verschil lende objecten nog niet geleend is, hoewel men met afschrijving daarvan reeds is begonnen. Gaarne vernam ik van den wethouder, hoe hij zich de finantieele lijn voor deze zaken denkt. M. de V.! Verleden jaar heb ik bij de begroo ting van de bedrijven gevraagd, of het mis schien nog mogelijk was, nog op de personeels formatie te bezuinigen. Dit werd eerst door den heer Van Loo en later door den wethouder ten eenenmale ontkend. Ik constateer echter nu, dat bij de water- en lichtbedrijven 4 man min der werkzaam zijn, dan verleden jaar. Dit maakt, dat de salarispost bij deze bedre ven 6.844.55 lager is. Mag ik aannemen, dat men begonnen is, in de door mij verleden jaar aangegeven lijn te werken, of is dit maar een voorbijgaand ver schijnsel, vraagt spr. M. de V.! Nog een enkel woord over het onderwijs. Ik zou willen herhalen mijn verzoek van ver leden jaar om de positie van de kweekschool aandachtig te bezien en zoo te wijzigen, dat het schoolgeld van die inrichting komt in meer normale verhouding tot die der andere inrich tingen van voortgezet onderwijs. Ik geef toe, dat de zaak moeilijk is, maar er moet m.i. iets op gevonden worden. Ik ben het volkomen eens met hen, die onder post 560 der begrooting de vraag stellen: wan neer krijgt het Internaat zijn nieuw gebouw? De inrichting is nu al over 4 gebouwen ver deeld en de situatie van personeel en jongelie den is verre van pre.ttig. Men zal mij misschien toeroepen: dat kost geld, maar hier moet door getast worden. Bovendien zal de leening van 100.000 ons budget niet zoo belasten, dat we weer boven de 6.000.000 komen en kan rente en afschrijving voor een deel op de inrichting zelve drukken. Laat ons hopen, dat de stichting van dit gebouw zeer nabij zal zijn. Verheugingwekkend was dit jaar de stich ting van het nieuwe Lyceum. De verwachting, dat deze inrichting niet al te duur zou zijn, wordt in deze begrooting bevestigd. Het na- deelig slot van het hoofdstuk middelbaar on derwijs is dit jaar 7.000 lager dan verleden jaar, het hoofdstuk hooger onderwijs daaren tegen is 10.000 hooger. Zoodat de school het budget verhoogt met ongeveer 3.000. Ik hoop zeer, dat deze school in bloei moge toenemen. De post 451, bijdrage in de kosten van rijks hoogere burgerscholen, is mij nog steeds een doorn in het oog. Ik constateer, dat ze onge veer 400 lager is geworden en hoewel ik geenszins den bloei van de Rijks H.B.S. wil be lemmeren, moet ik er toch op wijzen, dat de Regeering de geementeraden in deze richting drijft. Ik wil, nu daarover bij de vorige begrooting uitvoerig is gedebatteerd, niet opnieuw komen met een voorstel tot verlaging van de subsidie aan de instellingen van fröbelonderwijs. Maar ik hoop, dat de wethouder dit punt van bezui niging niet uit het oog zal verliezen. Spr. maakt nog enkele losse opmerkingen over verschillende onderwerpen, waaraan wij het volgende ontleenen. Hij dringt aan op steun aan de Openbare Leeszaal. Ik heb al in de Com missie van Onderwijs gevraagd of het niet mogelijk is, dat de instelling een ander gebouw huurt en dan een steun van de gemeente in deze huur ontvangt. Ik denk b.v. aan het leeg staand R.-K. militair tehuis aan de Prins Hendriklaan. Spr. eindigt met de verzekering, dat zijn fractie, naast de kritiek, waardeering heeft voor veel, wat B. en W. in deze moeilijke dagen verrichten en dat zij hoopt, dat het het College gelukken zal de gemeente zonder al te groote schokken door de nog komende moeilijke tijden heen te voeren. (Vervolg avondzitting op pag. 2 dit blad.) van De Heldersche Slagerspatroonsvereeniging bericht in een advertentie in dit blad, dat de slagerswinkels beide Kerstdagen gesloten zul len zijn. Bestellingen mogen, volgens wettelijk voorschrift, op die dagen niet bezorgd worden. De kaarten kunnen worden ingeleverd. Het is onzen vriend, Jan Rapalje, inderdaad niet gelukt, na het laatste ongeluk, dat hij had door de aanrijding met den melkwagen, aan de handen van de gerechtigheid te ontsnappen. Jan is in verzekerde bewaring gesteld en zal te zijner tijd voor de justitieele ambtenaren zich te verantwoorden hebben. De tocht van onzen „vriend", die door tal van lezers (hoeveel?) met spanning gevolgd is, is daardoor beëindigd en men kan dus nu het resultaat van zijn jacht op ons kantoor inleveren, tegen inwisseling van een kaart, die recht geeft op den eindwedstrijd van onze winterpuzzle, in Januari a.s. De kaarten met oplossing kunnen wor den ingeleverd aan ons kantoor: hedenmiddag van 48 uur; morgen, Donderdagmiddag van 28 uur en Vrijdagmiddag van 28 uur. Dank van opvarenden. Bij het Comité „Onze Marine" zijn, in ver band met de verscheepte St. Nicolaas en Kerstpaketten, de navolgende telegrammen binnengekomen Van den groepscommandant Onderzeebooten te Ponta Delgada: Cdt., qfficieren en bemanningen van groep onderzeebooten waren aangenaam verrast bij ontvangst der surprises; zijn daarvoor zeer erkentelijk en danken Comité van harte voor de hoogelijk gewaardeerde attentie. Van den transportcommandant „Tawali": Marinepersoneel en bemanning „Tawali" betuigen groote erkentelijkheid voor Sinter klaas-geschenken; voelen zich gesterkt door blijk van medeleven. Van den Commandant Hr. Ms. „Johan Mau- rits van Nassau": Namens de geheele bemanning van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" betuig ik U voor initiatief en bemiddeling onzen har- telijken dank. Van den Commandant Hr. Ms. „Hertog Hendrik": Namens alle opvarenden van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" breng ik U onzen harte- lijken dank over voor Uwe zending, welke door ons op hoogen prijs wordt gesteld en zooveel heeft bijgedragen om het St. Nico- laasfeest te doen slagen. UIT HET POLITIERAPPORT. Waschlijnen geplunderd. In den afgeloopen nacht zijn van verschil lende waschlijnen in de Fazantenstraat klee- dingstukken ontvreemd. Alleen op de wereld. Gisteren werd een persoon, die op de Kerk- gracht wandelde, onwel. Een politie-agent bracht hem het Bureau van Gemeente werken binnen om weer eenigszins op verhaal Het bleek een alleenwonend persoon te zijn, die wat leeftijd en lichamelijke toestand be treft niet meer in staat is om in alle opzichten voor zichzelf te zorgen. Maatregelen zijn ge troffen om hem in het verpleeghuis aan de Kerkgracht te doen opnemen. Past op de Kerstboutjes. Door een bewoner van de Leliestraat werd aangifte gedaan, dat uit een boet aan den Nieuwen weg een tweetal konijnen zijn ont vreemd. Loos alarm. De brandweer werd gisterenmiddag opge beld, omdat in een woning aan de Kuiper straat brand zou zijn ontstaan. Het bleek echter loos alarm te zijn. Wel was de kachel pijp naar beneden gevallen, zonder echter iets in brand te steken. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Vlammende Harten" en „Beloof maar niets". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Giovanni de veroveraar" en „De witte majesteit". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Alice Adams" en „Baron van Trautenig". Woensdag 22 December. Het Kegelhuis 2.30 uur: Kindermiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Nieuwe Kerk, 8.15 u., Weihnachtsoratorium. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.15 Barometerstand Den Helder 764.4 Temperatuur lucht 0.5 Inagste temp. lucht gisteren 2.5

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5