de aA. DietóUagen! KAPÉ zorgt voor U! I VERFAiLLI E9S BANKET BAKKERDJ Middagzitting van den Raad Onze prijzen zijn de laagste! V ergadering V.V.V. „Mooi T exel" Onze afdeling Kerstartikelen en Chocolaterie biedt U uit haar grote sortering bijzondere voordelige artikelen aan. Onze kwaliteiten zijn buitengewoon. Onze keuze is geweldig. Koningstraat Den Helder I Kerstkransen Kerstkransjes Kerstkransjes Amandelkransjes Suikerkransjes Likeurkransjes Gevulde Kransjes Chocolade Kerstmannen Grote sortering Dozen Bonbons f 0.45 0.25 Musketflikken V2 pond 0.25 p- pond 0.25 Va 0.25 V» 0.18 V 2 0.25 7* ff 0.20 3 voor 0.10 Pieken, vanaf Ballen, per doos Ballenslingers Zilverslingers, p. doos van 12 st. 3 pakjes asbest Sneeuw Prima Goudse Kaarsen, per pak (24 stuks) 1 Kersttafellaken, 2 m. X IV4 m, met 12 bijp. Servetten 0.22 Kerstgroepen, vanaf 0.65 0.06 0.09 0.05 0.19 0.10 0.06 Spoorstraat 73 Tel. 326 Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen Gisterenmiddag om twee uur is de Raad der gemeente in vergadering bijeengekomen, ter behandeling der begrooting 1938. Vooraf werd een „gewone" agenda afgehandeld. Afwezig was de heer Boogaard (S.D.A.P.). De voorzitter, burg. Ritmeester, opende om precies twee uur de vergadering. De volgende mededeelingen werden door den Voorzitter voorgelezen en voor kennis geving aangenomen: A. Dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de blijken van deelneming in het onge val van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard en voor de goede wenschen voor een spoedig en algeheel herstel B. Dankbetuiging van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana voor het vriendelijk blijk van deelneming en de goede wenschen voor een spoedig herstel van Zijne Koninklij ke Hoogheid Prins Bernhard. Door den Burgemeester werd hieraan nog de volgende mededeeling toegevoegd: Dat door alle personeelsorganisaties gevolg is gegeven aan het reeds 7 Januari 1936 me degedeeld voornemen, om aan het gemeente bestuur aan te bieden een portret van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, dat den 15en December is geschied. Thans eieren een tweetal portretten de raads- en trouwzaal. Ik wil van deze plaats, zoo zegt de Burge meester, en ben overtuigd, namens den ge- heelen raad te spreken, uiting geven aan mijn groote waardeering voor dit bewijs van saamhoorigheid, zoowel in nationalen zin als liefde voor ons vorstenhuis. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken: Bericht van goedkeuring, bij Koninklijk Besluit van 9 Nocember 1937, no. 43 van de verordening op de heffing van schoolgeld voor den cursus in de Fransche taal; Mededeeling van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat het bij raadsbesluit van 5 October j.1. gewijzigde re glement voor de Avondvakteekenschool tot wederopzegging wordt goedgekeurd. In handen van B. en W. wordt gesteld voor advies: Kennisgeving van de Stichting „Het R.K. Onderwijs" van zijn besluit tot stichting van een Roomsch Katholieke School voor gewoon lager onderwijs, met verzoek om op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 de voor de stichting benoodigde gelden te willen toestaan. De boerderij van Bonselaar in de O. Kerkstraat. Verzoek van D. Bonselaar om hem onthef fing te verleenen van art. 165 der Algemeene Politieverordening voor zijn te herstellen perceel aan de Oude Kerkstraat 27. (Aangezien het tot de bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders behoort om ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 165 der Algemeene Politieverordening (Verbod om binnen de bebouwde kommen der gemeente hooi te bewaren; zie artt. 2 en 6 der Verordening) werd voorgesteld dit stuk voor kennisgeving aan te nemen). Dit voorstel vond evenwel geen ingang en het was als eerste opposant, de heer Schoef- f e 1 e n b e r g e r, die kwam met het verzoek om dispensatie te verleenen op deze verorde ning, omdat de broodwininng van Bonselaar er door in gevaar kwam. De heer Terra schaarde zich aai- de zijde van den opposant en wees er op, dat bij een consequente toepassing van het desbetreffen de artikel, het practisch onmogelijk was een paard in de stad te houden, omdat daarvoor immers ook hooi noodig zou zijn. Hij meent, ben ingezien. De heer Uithol (Nat. Hertel) is het roe rend met de vorige sprekers eens. Hij zou B. en W. willen adviseeren, dan ook de winkels eens te controleeren of ze geen licht ont- brandbare waren hebben. Spr. zou gaarne zien, dat er een bepaling in het leven geroe pen werd, waardoor het Bonselaar mogelijk zal zijn z'n bedrijf te blijven uitoefenen. De heer Steenlage (S.D.A.P.) zich geen voorstander verklarend van het veranderen van vastgestelde verordeningen, zou toch gaarne zien, dat er wat soepel door het Col lege in dit geval werd opgetreden, omdat het bedrijf daar reeds honderd jaar wordt uitge oefend. De heer v. d. Veer (a.r.) sluit zich bij de vorige sprekers aan. De Voorzitter begrijpt de oppositie niet. De heeren hebben deze zaak immers zelf uit handen gegeven. Volgens artikel 165 van de Alg. Politieverordening is het verbo den, hooi binnen de bebouwde kom van de gemeente te bewaren. En hoewel de toestand ter plaatse sedert 1840 zoo was, is er toch inderdaad ook een groot verschil. Honderd jaar geleden stond de boerderij alleen, met niets dan land er om heen. Nu staat hij in de bebouwde kom van de gemeente. Waar de toepassing van de verordening in handen van het College ligt, wil de Voorzit ter geen enkele toezegging doen. Aan de orde is: Verzoek van F. J. F. Spaaij om hem met ingang van 1 Januari 1938 ontslag te willen verleenen als leeraar aan de Gemeentelijke Handelsavondschool. Het ontslag wordt eervol verleend. Aangenomen wordt: Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Heldersche Schoolvereeniging om vergoeding op grond van art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 over 1920 over het jaar 1936. Voorstel tot overplaatsing van den onder wijzer I. W. Sinke van school 8 naar de school voor het centraal 7e leerjaar. Voorstel tot het aanvaarden van vergun ningen voor het hebben van een houten ge bouwtje voor Geneeskundige en Politiedien sten in het duinterrein nabij het strand bij de Donkere Duinen. De noodslachtptaats aan den Dijkweg. Het foorstel tot het verleenen van een cre- diet voor het inrichten van het keurlokaal aan den Dijkweg tot noodslachtplaats, ont lokt een vrij uitvoerige discussie. In het voorstel is een wijziging aange bracht, die hierop neerkomt, dat in verband met de op dit punt gestelde wettelijke eischen, de noodslachtplaats van de verkoopruimte zal worden afgescheiden. De bouwkosten zullen hierdoor inplaats van 1250 gulden, twee dui zend gulden bedragen. De wijziging beteekent echter een aanmerkelijke verbetering. De heer Terra (R.K.) vraagt of er wel voldoende rekening wordt gehouden met de veehouders. Hoe gaat het met de noodslachtingen Worden die in Koegras gedaan? Spr. vreest dat de kleine beesten, in verband met de ver voerkosten etg. niet naar Den Helder ver voerd zullen worden. Is er een koelcel in de nieuwe noodslachtplaats? De heer v. d. Veer (A.R.) pleit ook voor het bouwen van een koelcel. Wanneer we gaan veranderen, zoo meent hij, dan moet het ook inderdaad een verbetering worden. We moeten er zeker van zijn, dat het vleesch van de beesten verkocht wordt, anders kunnen we de zaak beter laten zooals ze is. Is de gemeente van plan een ophaaldienst voor de beesten in te stellen? Zal voor een kalf ook 2.50 aan vervoerkosten moeten worden betaald? De heer Hoornsman (V.D.) heeft het 't meest verbaasd, dat er twee jaar noodig was om met dit voorstel te komen. Bij zijn intrede in den raad heeft hij reeds gepleit voor een abattoir en heeft deze simpele op lossing nu twee jaar tijd gevraagd? Bij het vaststellen van de voorwaarden voor de slachtplaats wil spr. graag, dat B. en W. overleg plegen met de landbouworganisaties. Ook spr. pleit voor een koelcel. De Voorzitter zegt, dat men er ver baasd over kan zijn, dat het voorstel zoo laat komt, er is meer in ue wereld, waarover men zich verbaast. Men hoort er niets van en plotseling komen de plannen. Naar het oor deel van het College beteekent de oplossing een belangrijke verbetering in den bestaein den toestand en een noodzakelijke oplossing. Hierover wil de voorzitter in besloten raad eenige mededeelingen doen. De raad gaat dan in een besloten zitting over en wordt na een half uur weer openbaar. Wethouder Smits (R.K.) deelt dan nog naar aanleiding van de vraag van den heer Hoornsman mede, dat het lange wachten van dit voorstel hierin zit, dat eerst het vraagstuk van het abattoir bekeken is en dat men toen gezocht heeft naar een midden weg, die men met dit voorstel meent te heb ben gevonden. De verkoop van het vleesch onder toezicht wil zeggen, dat dit zal geschieden onder toe zicht van den deskundigen keurmeester, die onmiddellijk den verkoop kan staken, als er zich afwijkingen mochten vertoonen. Spr. is ook voorstander van een koelcel, juist omdat het vleesch niet gesteriliseerd kan worden. In den kortst mogelijken tijd zal op het geheele plan worden teruggekomen. Voor kennisgeving worden aangenomen: Goedkeuring op de raadsbesluiten van 30 November j.1. tot: 1. aanvulling van het besluit van 4 Octo ber 1932 tot het aangaan van een deposito overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten; 2. nadere vaststelling van het rentepercen tage van de bij raadsbesuit van 31 Maart 1908 aan de Ve.eeniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" versterkte geld leening. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. Aan de orde komt hierna het Verzoek van het bestuur der Stichting „Het Noordhol- landsch Landschap" om de Stichting te steu nen met een jaarlijksche bijdrage. (Uit overweging, dat het in verband met de gemeente-financiën niet gewenscht is nieuwe subsidiën te verleenen, wordt voorgesteld af wijzend op het verzoek te beschikken.) De heer Uithol (Nat. Herstel) zou het zeer op prijs stellen -!s aan deze vereenlging een geringe subsidie verleend zou kunnen worden. Zij doet goed werk. De Voorzitter zegt persoonlijk te sym- pathiseeren met de vereeniging, maar we moeten voorzichtig zijn met onze subsidies, want als er een klein lammetje over de brug is, volgen er meer. Stryd om een woning. Het voorstel om afwijzend te beschikken op een aanvraag ingevolge art. 13 der Land- arbeiderswet van A. Kranenburg lokt een schier eindelooze discussie uit. De heer Terrra wijst op de tegenstrijdig heid in de adviezen van de betrokken instan ties. Eerst zou de woning te luxieus zijn en daarna vinden B. en W. dat zij niet voldoet aan de eischen, omdat zij te klein zou zijn voor het gezin. Met een gering bedrag zijn op den zolder echter eenige kamertjes te maken. De grond, die volgens het College te klein van oppervlakte zou zijn om en man ana een stuk brood te helpen, meent spr. dat voldoende is. De heer Schoeff elenberger (Opp.) wijst in dit verband op de Landarbeiderswet, die alleen voorschrijft, dat de grond voldoen de moet zijn om den man en zijn gezin te onderhouden. Mr. Mulder (A.R.) zegt eveneens, dat de Landarbeiderswet geen bepaalde grootte voor schrijft. De bedoeling van de Landarbeiders wet is, volgens spr., dat er arbeidersperceelen worden gevestigd en niet dat er kleine keu terboertjes komen. Spr. is van meening, dat de man en zijn gezin voldoen aan de eischen. Is het College echter voor een grootere op pervlakte land, dan wordt het een principieele kwestie. De heeren Uithol (N. Herst.), Hoorns, man (V.D.), v. d. Veer (A.R.), Kraak (S.D.A.P.) en Ran (R.K.) dringen allen aan op soepele toepassing, waar zij meenen, dat de aanvrager en zijn gezin aan de eischen van de wet voldoen. Een kleine verandering in het bouwplan kan tegemoet komen aan den wensch van het College, om op den zol der van de woning eenige kamers te timme ren. De Voorzitter wijst er in zijn ant woord op, dat de bedoeling van de Landarbei derswet allereerst is een krachtige, aan den bodem gehechte, stabiele landarbeidersbevol king te krijgen. Het is de bedoeling van het College in het leven te roepen een stichting, tot meerdere uitvoering van de Landarbeiderswet. We hebben er echter rekening mee te houden, dat het hier gaat om geld, dat de gemeente als hypotheek verleend, en dat het van rijk terug ontvangt. Nu heeft de inspectie van de volks huisvesting een eenheidstype voor de wonin gen ontworpen. Door het College is dit plan aangevraagd, omdat de opmerking was ge maakt, dat de bouwkosten van de drie wo ningen. die op kosten van de Landarbeiders wet zijn gebouwd, te hoog waren. Het is in het belang van den arbeider, dat deze kosten niet te hoog zijn, omdat het de bedoeling is, dat hjj in 33 jaar eigenaar wordt van het ft n ft APE perceel, dat hij betrekt. De eerste drie jaar betaald hij 3 pet. van de bouwkosten, de an dere dertig jaar 4% procent. Bij de drie laatste perceelen is als minimum gesteld een grondoppervlakte van 25 are. Spr. meent dat de minister een geringere opper vlakte niet goed zal keuren. Het is immers de bedoeling van den minister, dat de man niet zijn heele leven landarbeider zal blijven, maar dat voor hem een mogelijkheid wordt ge schapen zich op te werken en dan moet hij over meer grond beschikken. De Voorzitter wijst dan nog op eigenaar dige handelwijze van Kranenburg, die geen tijd had om met het College te praten, maar wel tijd kon vinden om de raadsleden op te zoeken en aan den minister van Sociale Za ken te schrijven. Na nog heen en weer gepraat verklaart de Voorzitter zich bereid, den minister te vra gen welke norm gesteld moet worden voor de grootte van een plaatsje. Het voorstel van B. en W. wordt dan met 20 tegen 1 stem aangenomen. Aangenomen worden voorts: Voorstel tot tijdelijke benoeming van P. J. C. Romboutst tot leeraar in de Zeevaartkunde aan de Zeevaartschool, te rekenen van 28 Oc tober 1937. Voorstel tot het vaststellen van het bedrag per leerling van de exploitatiekosten der openbare scholen <roor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor 1938. Onderwijs. Aangenomen worden, zonder stemming: Voorstel tot wijziging van de verordening tot regeling van de toelating van leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten, tot de open bare school voor Buitengewoon Lager Onder wijs te Den Helder. Voorstel om opnieuw te bepalen, dat de in standhouding van de openbare lagere school no. 2 te Huisduinen, ingevolge artikel 19 der Lager Onderwijswet wordt gevorderd. Voorstel tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool in de gemeente Den Helder. Belasting. Voorstel tot het vaststellen van een verorde ning op de heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting. Voorstel tot wijziging van de Legesverorde ning. Subsidie. Aangenomen. Door B. en W. werd ingetrokken het voor stel om, met intrekking van de besluiten van 13 Maart 1923 en 9 Augustus 1932, aan de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" een subsidie van 2700 per jaar te ver leenen. Wegenbelasting. Aangenomen wordt het voorstel tot vast stelling van het suppletoir kohier der wegen belasting, dienstjaar 1937. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd stukken naar aanlei ding van de vraag van den heer P. van der Veer om in de toekomst een lid-werkgever uit Koegras te benoemen in de Commissie van Toezicht op den Dienst der Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering. De jaarvergadering van het Hoofdbestuur van „Mooi Texel", die gisteravond in Hotel „De Oranjeboom" werd gehouden, viel ondanks 't minder gunstig weder een behoorlijk bezoek ten deel. Bij opening deelde de Voorz., de heer W. H. Lap, mede, dat de lezing over de Vestigingswet door den heer Prins, waarom de afd. „De Koog" had verzocht, niet door ging, omdat de Pensionhouders weinig met deze wet hebben uit te staan. Verder wees de Voorz. op de stijgende lijn waarop het Vreem delingenverkeer in onze Gemeente zich be weegt. Tijdens het hoogseizoen had men groote moeite gehad met het plaatsen van al de bezoekers. Deze stijging van het aantal gasten moet voornamelijk worden toegeschreven aan de vruchtbare propaganda van „Mooi Texel", Spr. betreurt het dat niet allen, die belang hebben bij 't Vreemdelingenverkeer, lid van de V.V.V. zrjn; de klaploopers dienen toch te bedenken, dat, al hebben zij succes met eigen reclamemiddelen, de groote bekendheid van Texel als zomerverblijf aan „Mooi Texel" is te danken. De heer Lap besloot zijn openingsrede met enkele woorden van lof over 't uitstekend werk, dat de heer Fhermann als administra teur v. d. vereen, verricht. De heer Jonker las een keurig verzorgd jaarverslag voor, waaruit evenals uit de mededeelingen v. d. Voorz. bleek, dat het Vreemdelingenbezoek hier weder sterk is toegenomen. Het aantal kampeerders nam ondanks het invoeren van een kampeer- verbod, met pl.m. 100 personen toe ,op de kampeerterreinen v. d. Staat ging dit iets achteruit, men mag echter wel aan nemen, dat een Kampeerverbod, vooral zooals later soepel werd toegepast, uit stekend heeft gewerkt. In totaal werden 3230 kampeervergunningen uitgereikt. Verder wees de heer Jonker in zijn jaar verslag op verschillende zaken, waarmee het Museum dit jaar weder is verrijkt, o. a. een foto-serie v. d. familie Langeveld, een Her barium, waaraan twee Biologische studenten dezen zomer hebben gewerkt, een Zeehonden diorama, en de voorwerpen, opgegraven door den heer J. Kikkert Nz. Het aantal museum bezoekers steeg dit jaar van 2900 tot plm. 3000. Het ledental der Vereen, is dit jaar ge stegen tot 311. In Hotels en Pensions van leden heeft men in totaal de beschikking over ruim 1100 bedden. Ook bracht de secr. nog het succesvol bezetten van den Stand op de Jaarbeurs te Utrecht in herinnering; naar schatting brachten ruim 16000 personen een bezoek a. d .stand. 4» Ten slotte werd gewezen op de prettige samenwerking met de T.E.S.O. en 't Gemeente bestuur. De rekening, die dit jaar sloot met een nadeelig saldo van plm. 500, was door de heeren J. C. Roeper jLokkema en N. de Graaf nagezien en accoord bevonden. Voor 1938 werden genoemde heeren weder aangewezen voor de controle. T.E.S.O. heeft dit jaar 1* vk. U 1113 li Ml li C 't tekort gedekt, zoodat weer met schoona boeken 't nieuwe jaar is begonnen. De begrooting voor 1938 werd slecht3 vluchtig besproken; ze was ditmaal kloppend met de eindcijfers 3800. Hierna kwamen de voorstellen der verschil lende afd. in bespreking. Allereerst het voor stel om controle uit te oefenen op de bedden (v. d. afd. „De Koog"). Na langdurige be sprekingen werd hiervoor een commissie, ge vormd, bestaande uit de heeren Epe, v. d. Vlies en Fhermann. Vervolgens werden de voor stellen v. d. afd. Den Burg behandeld. Eerst het maken van meer amusement,voornamelijk voor De Koog. De heer v. Twisk wees er op, dat dit door de afd. De Koog niet wordt ver langd, waarop de heer Parlevliet opmerkte, dat de afd. Den Burg daarbij de belangen van heel Texel op 't oog had. Verder kwam even in bespreking 't voorstel om een Speeltuin te De Koog te maken. De Voorz. wees er op, dat dit op den weg ligt v. h. particulier initiatief en 't bouwen van 'n uitkijktoren bij de Jeugdherberg. Gelden zijn hiervoor niet aanwezig, doch we zullen deze zaak in her innering houden. De heer Barends vroeg namens de afd. Cocksdorp verbetering v. h. pad van den vuur toren naar het strand; de vuurtoren was dit jaar volgens 't jaarversl. door 4597 personen bezocht, waarvan honderden dit slecht be gaanbaar pad naar strand zijn gegaan. Da Voorz. beloofde onderzoek. Dit is evenwel, merkte de heer Lap op, de eenige weg waar voor „Mooi Texel" gelden beschikbaar stelt. Verder verzocht de heer Barends namens een lid medewerking voor vergunning voor het plaatsen van een tentje bij de Slufter. Dit gaat Waterstaat aan; de vergunning zal wel niet worden verleend. De afd. Den Hoorn verzocht medewerking van „Mooi Texel" voor 't aanleggen van een plantsoentje op 't z.g. Molenerf, eigendom der gemeente te Den Hoorn. Verder medewerking inzake de moeilijkheden achterom te Den Hoorn en 't plaatsen van een handwijzer bij De Schans. Het laatste verzoek zal worden ingewilligd, betreffende de beide andere zal worden onderhandeld. Ook werden o.m. nog besprekingen gevoerd over openstelling v. h. postkantoor den ge- heelen dag in het hoogseizoen en verbetering in den telefoondienst te De Koog. De Voorz. zou zich hierover in verbinding stellen met den Postdirecteur. De heer J. Kikkert J.Nz. wees op den treurigen toestand, ontstaan door het afval water der Kaasfabriek rondom Oudeschild. De heer Epe gaf daarbij in overweging het aanleggen van een afvloeiveldje b. d. fabriek. Deze zaak zal nader worden onderzocht. De heer H. Wuis informeerde of er iets aan te doen was, dat militaire vliegers niet meer boven ons eiland oefenden. De Burgem. wees er daarbij op, dat de com mandant v. h. Detachement, dat hier vorig jaar is geweest hem heeft mede gedeeld, dat in 't vervolg boven De Koog zoo weinig mogelijk zal worden gevlogen. Hij stelt er prijs op, dat men hem volgend jaar, wanneer hinder v. d. vliegmachines wordt ondervonden, daarvan direct kennis geeft. De heer Parlevliet wees ten slotte nog de bijzondere welwillendheid, die de Comman dant v. d. Mok betoond heeft bij 't toelaten van de duizenden bezoekers tot 't Vliegkamp De Voorz. sloot tenslotte met een bijzonder woord van dank aan den Burgemeester voor zijn aanwezigheid.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7