De ontploffing op de „Megara" TERUG- IK Het verboden grondgebied PI Commissionnair verdacht van verduistering Hotelhouders opgelicht Een konijnen-proces Radioprogramma Onderhoud Rijkswerken Wieringermeer Een dagje uit Ontwerp kinderbijslagwet door Dennis Wheatley ai DOOR EDGAR RICE IBURROUGHS No. Tarzan volgde de krijgsman van dichtbij, om te zien, waar de man heenging. Opeens hoorde hij sluipende voetstappen in het gras. Het was Numa, de leeuw. Ook hij volgde de zwarte man. Dadelijk zag Tarzan het gevaar, waarin de neger verkeerde. Tarzan was on- middelijk voor de aanval gereed. Hier werd een man gevolgd door een aartsvijand. Het volgende ogenblik speelde de gebeurtenissen zich vliegensvlug af. Tarzan uitte een waar schuwing en de neger keerde lich juist op tijd om, om te zien, dat Numa met een lasso gevangen werd. Het touw deed het dier stil staan, maar Tarzan verloor zijn evenwicht en viel op de grond. De leeuw keerde zich naar hem. Ongewapend zijnde, was Tarzan van de Apen dichter dan ooit te voren bij de dood. Het was de zwarte man die hem nu redde. Zijn arm met de speer ging naar achteren, toen naar voren. De vergiftige speerpunt raakte de zijde van Numa. Brul lend van pijn en razernij wilde het dier de neger te lijf, maar de lasso van Tarzan ving hem voor de tweede keer. De aapman liep driemaal snel om een reusachtige boom en bond Numa vast. Daarna sloeg hij zijn ge weldige arm om de nek van het dier. Een lang mes zonk in het hart van de leeuw en over het lichaam van hun vijand sloten de blanke en de zwarte man vriendschap en vrede. (Nieuwe spelling.) Het ongeluk dat vijf Chineezen het leven kostte, voor den Raad voor de scheepvaart. Gistermorgen stelde de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing aan boord van het motor tankschip „Megara" van de tankboot Mij. „Corona", op 26 Octo- her j.1., waarbij vijf Chineezen werden ge dood. Gehoord werden de kapitein van het schip en als deskundige, de ingenieur van de scheepvaartinspectie, ir. E. C. M. Neaier- burg. De kapitein deelde mede, dat 't schip ge laden met twintig tanks gasolie en butaan gas, op weg was van Pauillac (Fr.) waar butaan as gelast n. Southampton, terwijl onderweg die taniks werden ontgast. Alle koelies werden gefouilleerd. De voorschriften betreffende het gebruik van vuur aan boord, voor dat de tanks zijn ontgast, zijn zeer streng, merkte de voorzit ter op, waarop de kapitein antwoordde, dat er zooveel mogelijk de hand aan wordt ge houden. O. a. moeten alle aan boord komen de koelies op lucifers worden gefouilleerd en mioeten alle lucifers aan boord in een gesloten bus worden bewaard. Nu is korwem vast te staan, en de kapitein gaf dit toe, dat de oor sprong van de ontploffing gezocht moet worden in het-voorlogies. De kapitein weet echter niet met zeker heid, of een van de aldaar verblij vende menschen lucifers heeft ge had, maar moet dit, gegeven de om standigheid, wel aannemen. De ontploffing immers geschiedde in het voorlogies, dat geheel werd vernield. Er zijn toen vier Chineezen om het leven geko men, terwijl een vijfde Chinees later, na dat hij zwaargewond was opgenomen, over leed. Een is er begraven, twee zijn er ver brand en van den andere heeft men niets meer teruggevonden. Het gas onder het deksel door ontsnapt? Getuige veronderstelt, dat het ontplofbare gas over het dek heen naar het logies is gewaaid De tanks worden gewoonlijk met een stoominjcctor ontgast en de kapitein verklaarde, dat dit met de 20ste tank reeds was geschied Desondanks meent hij dat het gas door reten onder het deksel door is ontsnapt, daar dit deksel was losgeschroefd. Uit het getuigenverhoor concludeert de voorzitter, dat tank 20 voor de ontploffing nog niet ontgast was. Nadat de „Megara" Pauillac verlaten had, heeft de eerste stuurman zelf alle tanks met behulp van rookgas gecontroleerd of zij leeg wgren. De mogelijkheid, dat er in tank 20 zooveel butaangas zat, achtte deze getuige wellicht aldus te verklaren, dat er in de afsluiting van de leiding iets hoeft gehaperd De deskundige, ir. Neuerburg ach te het mogelijk, dat er na het ontgassen van de bewuste tank, zelfs nog vloeibaar butaan gas was achtergebleven. De mogelijkheid van een oorzaak van de ontploffing kan men ook zoeken in het neergooien van een zwaar stuk ijzer, dat een vonk kan doen optreden en zoodoende het vrijgekomen gas doen ontvlammen. Tanks te dicht bij het volkslo gies gebouwd? De inspecteur-generaal acht de ramp te wijten aan een ontploffing in het voorlogies, niet ver van de ingang. De concentratie van butaangas behoeft slechts zeer gering te zijn, ongeveer 2 procent, om een ontploffing mogelijk te maken. De tanks zijn zijns in ziens te dicht bij het volkslogies gebouwd, een feit dat door middel van dit ongeluk tot leering strekt. Hij veronderstelt dat de ontploffing niet zou zijn geschied als de tank op normale wijze was leeggemaakt. Het moet aan een onachtzaamheid te wijten zijn geweest, dat de tank met butaangas gevuld bleef. De directe oorzaak van de ontploffing acht hij niet onmiddellijk uit te maken. Iedereen heeft gehandeld zooals was voor geschreven, zoodat niemand eenige blaam treft. De Raad zal later uitspraak doen. Gunning. De directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar heeft gistermorgen in het open baar aanbesteed bestek nr. 15: het onder houd gedurende het jaar 1938 van de rijks werken in het westelijk en noordelijk ge deelte van de Wieringermeer, alsmede van een gedeelte van de werken, behoorende tot den Amstelmeerboezem. Laagste inschrijver was C. de Wit te Alk maar voor 40.700 gulden; bestek nr. 16: het onderhoud gedurende het jaar 1938 van de rijkswerken in het oostelijk en zuidelijk deel van de Wieringermeer, alsmede van enkele werken te Medemblik en Andijk. Laagste inschrijfster: N. V. P. Daalder's Aannemingsbedrijf te Alkmaar, voor de som van 53.512 gulden. Het wex'k is gegund. Zaak naar de instructie terugge wezen. De Amsterdamsche rechtbank wees gister morgen een interlocutoir vonnis in de straf zaak tegen een Amsterda ischen commis sionnair in effecten, verdacht van verduis tering van effecten voor een zeer groot be drag. Zij wees de zaak naar de instructie terug. De effecten waren hem door een dame ter hand gesteld met een volmacht, waarin hem de onbeperkte bevoegdheid werd gege ven om namens zijn 1 astgeefster alle denk bare transacties op financieel gebied te ver richten. Hij heeft met deze effecten gespe culeerd, met het gevolg, dat het kapi taal verloren is gegaan Voorts was verd. ten laste gelegd, dat hij een aantal waardepapieren, welke aan een broer van bovengenoemde dame toebehoorden, heeft verduisterd. In de derde plaats had hij zich te ver antwoorden gehad wegens verduis tering van effecten, welke eigendom waren van den in 1933 overleden broer van vorenbedoelde dame. De officier van Justitie eischte tegen ver dachte twee jaar gevangenisstraf en diens onmiddellijke gevangenneming, welke door de rechtbank werd geweigerd. De verdedigers mr. H. G. Stibbe en mr. G. J. Salm pleitten vrijspraak. De rechtbank was van oordeel, dat het onderzoek niet volledig was geweest, zoo dat zij de zaak terugwees naar den rechter commissaris teneinde een nader onderzoek in te stellen. Voorts gelastte de rechtbank Agnes N. nader te hooren in verband met de door verdachte te haren aanzien afgelegde ver klaringen. Dat kostte den Limburger een paar duizend gulden. Een Limburger was Vrijdag in de residen tie op stap. Zaterdagochtend meldde hij zich aan bij de politie en toen »k, dat hij niet alléén op stap was geweest, maar een vrou welijke metgezel had geven;™. Wat er Vrij dag precies gebeurd' is, waar hij geweest is met zijn vriendin, wist de man niet. Maar wel wist hij, dat hij een paar duizend gul den kwijt was. Eenige rechercheurs zijn toen mot den Iximhurger alle huizen afeeraan, die in aan merking voor gevallen van terooving komen cn Maandagavond omstreeks 6 uur meende het slachtoffer zijn vriendin te herkennen. Het was mejuffrouw S.S., diie in die Muzen- straait mot mijnheer N. op nummer 2 woont. Het tweetal werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. Reiden ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Het geld blijft weg. Voor het huis is een politiepost gezet. De dader gearresteerd. De man, die, zooals wij dezer da gen melden er speciaal zijn werk van maakte hotelhouders en geeste lijken op te lichten, door bij de eer sten lekker te gaan 'eten op kosten van de laatsten, is gistermorgen te Groningen gearresteerd. Maandag kwam hij in Groningen en stel de zich, ook hier telefonisch in verbinding met het hotel, dat hij prefereerde. Hij diende zich als een ter plaatste bekend Katholiek geestelijke aan en verzocht logies voor een beschermeling, voor wien hij zeide zelf geen logeergelegenheid te hebben. De hotelhouder die zich een krantenbe richtje omtrent het geval herinnerde, waar schuwde de reeherche, die den oplichter gistermorgen arresteerde. Hij had nog wat te goed. De aangehoudene bleek een 23-jarige sla ger uit, Haarlem te zijn, zekere N. J. A. S., die nog vier maanden gevangenisstraf te goed had. Uit het politieblad bleek, dat de officier van Justitie te Haarlem zijn aam houding had gevraagd, voor biet "ondergaan van deze straf. Inmiddels kwam ook uit Leeuwarden nog een verzoek om aanhou ding binnen. Gistermorgen elf uur is S. op transport gesteld naar de verschillende poli tieautoriteiten die zijn voorgeleiding ver zocht hadden. Nieuwe sensatie in Parijs. In Parijs loopt op het oogenblik een pro ces. dat in zijn soort wel zeer uniek is. Eenige jaren geleden had namelijk de eigenaar van een stuk land aan eenige jagers gratis het jachtrecht gegeven. Maar hij stelde daarbij de voorwaarde, dat de jagers ook werkelijk alle konijnen op zijn grond moesten dooden. De jagers waren klaarblijkelijk ook van goeden wil, maar moeten een onzekere hand bij het schieten gehad hehben. In ieder geval waren zij niet in staat om ook maar een op de tien konijntjes te schieten. De landheer, die zijn oogsten op de aangrenzende velden nu evenals vroeger door de konijnen vernield zag, sprak de jagers om schadevergoeding aan. Grappig is nu de verdediging van de jagers: Zij verklaren, dat men hun verlof zou moeten geven, met machinegeweren bedoelde velden te beschieten om de ko nijnen uit te roeien. Anders zou het een onmogelijkheid zijn. BIJ DEN HOOGEN RAAD VAN ARBEID AANHANGIG GEMAAKT De Regeeringspersdienst meldt: Het in de Troonrede aangekondigde wets- ontwerp in zake de toekenning van kin der. bijslag is thans door den minister van So ciale Zaken bij den Hoogen Raad van Ar- beid aanhangig gemaakt. DONDERDAG 23 DECEMBER 1937. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over de Jaars veld-zender op 415,5 m.). 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek, 2.00 Handwerkles. 3.00 Orgelspel. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Curdus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Rotterdams Philharmonisch orkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 „Zeevarend Nederland", causerie. X30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichtten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Kerstwijding m.m.v. solisten, Feyen- oords Gereformeerd Zangkoor en het meis jeskoor „Gloria in Excelsis Deo". 10.00 Berichten ANP. 10.05 Solistenconcert. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna schrift- lezing. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Omroeporkest. 12.30 AVRO-Dansorkest. I.00 Het Kovacs Lajos Orkest en soliste, 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Aeolian-orkest, solist en gramofoonmuz, 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de Kinderen. 7.05 Zang. 7.40 Causerie over het Kerstfeest in Engeland 8.00 Berichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.15 Ensemble „Musica Antiqua" en soliste. II.00 Berichten ANP. AVRO-Dansorkest. 11-4012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 94. Het eerste oogenblik herkende de commis saris hem niet. Hij zag er zoo geheel anders uit dan de havelooze gevangene in de Pecher- Lavra gevangenis. „Zoo, nu ontmoeten wij elkaar nog eens, maar nu voor het laatst, commissaris Lesh- kin," zei de hertog zachtjes. Leshkin ging vlug tegen zgn bed staan. „Blijf staan, waar je staat," zei de hertog scherp. „Steek je handen omhoog." Een moment scheen het alsof de commis saris den hertog wilde aanvallen, zijn groot hoofd had hg eenigszins vooruitgestoken en zijn stierennek zwol boven de boord van zijn overhemd. Hij scheen zich echter te bedenken en langzaam stak hij zijn handen omhoog. De hertog knikte. „Zoo is het beter," zei hij. „Wij zullen nu eens even praten, maar eerst zal ik dat wapen daar wegnemen." Hg legde zijn sigaar in de aschbak, die op tafel stond en liep langzaam naar het bed. Zijn oogen hield hij steeds op het gezicht van den commissaris gericht. Nadat hij zich meester had gemaakt van Leshkin's wapen, stak hij zijn eigen pistool in zijn zak en nam zijn sigaar weer op. „Ik begrijp dat uw tegenwoordigheid in Weenen samenhangt met het verzoek tot uit levering van mg en mijn vrienden," zei de hertog. Leskin grijnsde en liet zijn onregelmatige tanden zien. „Daar heb je gelijk in, mr. Rich- water, en ik zeg je, dat wanneer je van plan bent mijn papieren te stelen, je er niet goed voorstaat. Als ik duplicaten aanvraag worden die mij direct uit Moskou toegezonden. En In dien het noodig is zal ik u zelfs naar Enge land volgen." „Ik vrees dat je het doel van mijn bezoek verkeerd uitlegt. Ik ben in het geheel niet van plan om iets te stelen. Ik kom ervoor te zor gen, dat de uitlevering eens en voor'altijd on mogelijk wordt gemaakt." „Je wilt mij dus dooden?" zei Leshkein met een vluggen blik. „Als je schiet, zal het ge- heele hotel te hoop loopen. De politie is hier op de hoogte met het doel van mijn reis. Je zult dus onmiddellijk gearresteerd worden." De hertog glimlachte. „Ja, aan die mogelijk heid heb ik reeds gedacht." Hij liep langzaam naar de hooge Fransche vensters en zette ze wijd open. „Wat een prachtige avond, nietwaar?" zei hij. „Deze kamers zullen in den zomer bijzon der aangenaam zijn, het uitzicht is schitte rend." Leshkin huiverde, toe de frissche Maartlucht in de warme kamer stroomde. „Wat ben je van plan te doen?" vroeg hg. „Je schijnt je niet voor de slapende stad te interesseeren," zei de hertog en ging van het venster weg. „Maar dat is dan ook niet meer dan natuurlijk, niemand zou dat van jou ver wachten. Jij, die alle schoonheid van het leven tracht te vernietigen Jjj tobt je oogen te veel op het minderwaardige gericht, zoodat je vergeten bent, dat er ook nog sterren bestaan." „Wat ben je van plan te doen?" herhaalde Leshkin met een dikke tong. Er was iets angstwekkends in dezen rustigen man met zijn langzame, afgemeten bewegin. gen. „Dat zal Ik je vertellen." De Reichlau legde zijn sigaar weer in de aschbak en nam een glas dat op de waschtafel stond. Hij haalde het kleine fleschje uit zijn zak. deed de kurk er zorgvuldig af en goot der inhoud ervan in het glas. „Och, je wilt mg' vergiftigen," riep Leshkin uit. „Maar ik zal niet drinken, ik weiger." De hertog schudde zijn hooii. „Je vergist je. waarde Leshkin. „Dat is miin plan heelemaal niet. Het is mg ter oore gekomen, dat om iemand uit te leveren, het noodig is dat !iij door dengene, die de uitlevering verzoekt her kend wordt. Jij bent de eer i?« persoon, die mr. Simon Aron, mr. Rex van Ryn en mijzelf kunt identificeeren als diegene- die betrokken wa ren bij de schietpartij te Romanovsk." Hij nam het glas voorzichtig m zijn linkerhand. „Als je dus blind werd. i-e- r.kin. zou je ons niet kunnen aanwgzen Ah de schuldigen, wel?.'* „Wat ga je doen?" riep de commissaris en er kwam een uitdrukking van vrees op zgn gezicht. De Rechlau hield het glas vast. „Dit," zei hij kalm, is vitriool. Ik zal dat in je gezicht gooien, je zult blind worden zonder eenige hoop op herstel. Daarna kun je naar Rusland terugkeeren, als je er zin in hebt." „Neen, neen," smeekte Leshkin kruiperig. Een verschrikkelijke angst lag op zijn grove gelaatstrekken. De hertog liep op de tafel heen en keek de commissaris met schitterende oogen aan. Leshkin deed vlug een paar stappen achter waarts naar het raam. Hij hield zijn handen angstig voor het gezicht. „Neen, neen, ik zal teruggaan. Ik zal het verzoek om uitlevering vernietigen." „Ik vrees dat het te laat is," zei de hertog terwgl hg nog een stap voorwaarts deed. Leshkin maakte een plotselinge beweging alsof hg zijn tegenstander wlde aanvallen. Maar daar hg zag dat de hertog het glas reeds omhoog hield, bleef hg staan. Hij be vond zich tusschen de open vensters. „Ben je klaar?" Een grimmig lachje speelde om de mond hoeken van den hertog. „Schiet mij dood," zei Leshkin, schiet mij liever dood." De Reichlau bewoog de automatische re volver van den commissaris zacht op en neeer „Zou je er de voorkeur aan geven te sterven?" „Neen... neen... Ik ben nog niet bereid te 3terven, geef mg tgd." „Zoo,' zei de hertog spottend, „denk je dan dat God je zal helpen als de menschen het niet kunnen Het verwondert mij dat een man als jij nog gelooft in deze bakerpraatjes. Wat is de dood anders dan het ophouden van onze activiteit." Leshkin stond nu op het balcon. Hij hield zich vast aan de steenen leuning, het zweet droop van zijn brutaal gezicht. Ik geef er de voorkeur aan dat je blind wordt. Je dood te schieten zou mij maar in ongelegenheid brengen." Met een plotselinge beweging hief de hertog het glas op. Leshkin beefde en nog een stap achter waarts. Hij gilde toen de inhoud van het glas hem in de oogen werd geslingerd. Een oogen blik wankelde hij. Hij probeerde zijn even wicht te herstellen, hij greep met wanhopige handen in de lucht toen verdween hij met een kreet in de diepte. De Reichlau glmlachte toen hg het kleine fleschje weer in zijn zak stak. Hij legde bet pistool van den commissaris weer naast het bed het kleine, onschuldige wapen dat hg geleend had en waarvoor hg zelfs geen kogels had, stak hg ook in zijn zak. Hij lachte zich zelf toe in den spiegel, terwijl hij zgn witte das rechttrok. Hij nam zijn sigaar en veriiet de kamer, even rustig ais hg haar betreden had. Toen Leshkin naar beneden tuimelde was het eenige waarvan hg zich bewust was de ervaring, dat zijn vijand hem een poets ge bakken had. Want hij bemerkte, dat het slechts koud water was dat langs zijn gezicht droop. EINDE.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8