Onze botei moet verbeterd worden Het strijkje komt de caféhouders duur te staan Anti-communistische massa bijeenkomst te Toltio Meer boventallige onderwijzers Geur en smaak bij andere landen ten achter IJmuidenscbe visschers gehuldigd Aanbesteding Zuiderzee werken Ons nieuwe feuilleton DON JUAN Peter Cradd De oorzaak van de Specht-ramp Roodvonk te Monster breidt zich uit Middeleeuwsch slot ingestort Nat. Zuivelbureau in België Postvluchten op Indië Tweede Kamer Eerste Kamer OOK BIJ DE KAASBEREIDING SPEELT DE SMAAK EEN ROL. ZUIVEL-PROEFBEDRIJVEN EEN EERSTE VEREISCHTE. In de algemeene vergadering der bij den F.N.Z. aangesloten bonden, welke alle in deze maand gehouden werden, heeit de heer J. A. Geluk, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, een inleiding gehouden over bovengenoemd onderwerp. Hierin zijn de resultaten, met onze boter en kaas behaald op de internationale keuring en tentoonstelling, verbonden aan het 11e Internationale Zuivelcongres, dat dezen zo mer te Berlijn is gehouden, uitvoerig be sproken. Bij de keuring te Berlijn is, aldus spreker gebleken, dat onze boter, hoewel tot de beste helft der inge zonden monsters behoorende, vooral voor wat betreft de beoordeeling van geur en smaak, in vergelijking met de boter uit enkele andere landen, ten achter bleef. Daarbij dient te worden bedacht, dat de gebruikte keuringsschaai een andere was dan de bij ons gebruikelijke en veel sterker den nadruk op deze eigenschappen deed leggen dan in Nederland het geval is. Dit resultaat, aldus spr., is voor ons een ontnuchtering geweest. Het zal voor ons het beste zijn, dit feit te aanvaarden zooals het er ligt en er de eenige consequentie uit te trekken die er uit te trekken is, n.1. na te gaan, wat de oorzaak van dit verschil kan zijn en middelen te beramen om hierin ver betering te brengen. Fouten in de techniek der boter- bereiding? Spr. was van meening, dat in de eerste plaats de vraag moet worden gesteld,, of er in de techniek onzer boterbereiding moge lijk factoren aanwezig zijn, die daaraan schuldig zijn. Spr. vroeg zich af, welke rol de kwaliteit der melk als grondstof hierbij speelt en of mogelijk ook onze bereidings methoden er schuldig aan zijn, dat wij tot een product met een weliswaar zuivere, doch neutrale smaak komen. Dit geldt ook voor de kaas. Melkprij s-concurrentie. Een andere vraag is volgens spr., of de -crisisjaren ons geen kwade parten hebben gespeeld. Door de zeer lage prijzen, die wij gedurende een aantal jaren voor ons product hebben gehad, heeft men er zich steeds ster ker op toegelegd, het onkostencijfer op de boerderij, zoowel als in de fabriek, zooveel mogelijk te drukken, waardoor noodzakelijke vernieuwingen soms achterwege zijn geble ven. Men heeft getracht, er uit te halen, wat er uit te halen viel en spr. stelde de vraag, of dit niet te veel de aandacht van de kwa liteit onzer producten heeft afgeleid. In sommige streken van ons land komt daarbij de factor van de melkprijsconcurrentie. Men meent dat men op elke 0.1 ct. meer of minder uitbetaalden melkprijs kan beoordeelen, of het bedrijf, waarvan men lid is of waaraan men zijn melk levert, goed of slecht werkt. Door dit alles verliest men gemakkelijk de algemeene problemen uit het oog en dit is een gevaar voor de kwaliteit van 't product. Te veel hebben wij vergeten, dat men in andere landen ook niet stil heeft gezeten en daar vermoedelijk meer aan systematische kwaliteitsverbetering dan aan direct gewin heeft gedacht. Spr. wees daarbij op Denemarken, Finland, Estland en Letland waar men veel heeft gedaan om den boterexport te bevorderen. De kaas. Voor wat de kaas betreft, meende spr. dat het resultaat van de vergelijking met de kaas uit andere landen voor ons bevredi gender is geweest, hoewel spr. als zijn mee ning te kennen gaf dat, willen wij aan de spits blijven staan, wij ons wel degelijk heb ben te realiseeren, evenals bij de boter, hoe wij de meest smakelijke kaas kunnen be reiden. Men zal dan den wedloop, om toch maar vooral de hoogste kaasopbrengst in ponden uit de melk te halen, moeten staken en dit zal moeten plaats maken voor een wel over wogen streven om het beste aan de markt te brengen, wat er te maken is. Onze repu tatie als kaasproduceerend land staat hier op het spel. De internationale kwaliteitsver gelijking van de kaas, zooals deze te Berlijn heeft plaats gehad, heeft ons gelukkig niet getoond, dat wij met onze kaas over het al gemeen overvleugeld zouden zijn door an dere landen, maar zij heeft ons wel geleerd, dat wij onze uiterste krachten moeien in spannen om den voorsprong te behouden, die wij van nature en van oudsher hebben, Problemen bij de kaasbereiding. Snr. zeide van meening te zijn. dat de problemen, die zich bij onze kaasbereiding voordoen, vele zijn en noemde o.a. de kaas- melkpasteurisatic. den invloed van bepaalde voedingsstoffen en voedermethoden van het melkvee op de kwaliteit der producten, het gebruik van bcnaaldc werktuigen en gereed schappen en ook de wijze van keuren onzer producten, die wij totnutoe toegepast hebben. Proefbedrijven op zuivelgebied, zooals b.v. in Duitschland en in De nemarken, bezitten wij niet of niet voldoende, en het behoort, volgens spr. zeker tot een der eerste nood zakelijkheden om daartoe te komen, Spr. wees hierbij op hetgeen vanwege den F.N.Z. is gedaan op het gebied van proefne mingen (o.a. het schimmelen en de duur zaamheid der boter), welke hebben bewezen van hoeveel beteeken is dergelijk onderzoe kingswerk onder deskundige leiding voor de practijk kan zijn. Fondsen, waaruit de kosten van studie en onderzoek betaald kun nen worden, zijn noodig. Spr. kwam tot de slotsom, dat er alles op moet worden gezet, zoo spoedig mogelijk de beschikking te krijgen over fondsen, waaruit o.m. de bestudeering van verschil lende vraagstukken betaald kan worden en waaruit ook de kosten van onderzoekingen op verschillend gebied bestreden kunnen worden. Indien men uit het Landlx>uwcrisisfonds een klein deel van don melktoeslag afzon dert voor dergelijke doeleinden, die van al gemeen nut voor het melk veehouders- en zuivelbedrijf zijn, dan kan daartegen geen enkel practisch bezwaar bestaan. De F.N.Z. pakt aan. Doch er moet meer gebeuren. Er moet ook worden nagegaan welke problemen in eerste instantie studie en onderzoek ver- eischen en hoe deze moeten worden aange pakt. Daarom ligt het in de bedoeling van het bestuur van den F.N.Z. aan een bestaande commissie van deze vereeniging de meer algemeene taak op te dragen, na te gaan, wat er gedaan moet worden om een eventueelen achterstand in de kwa liteit onzer producten zoo spoe- mogelijk in te halen. Spr. deed ten slotte een beroep op de me de werking van allen, opdat ieder op zijn plaats er het zijne toe bijdrage, dat wij vooruit komen. XXX De povere resultaten, welke met onze zuivelproducten op de internationale keu ring te Berlijn zijn behaald waren ons na tuurlijk reeds lang bekend. Zoolang de autoriteiten bleven zwijgen meenden wij niet te moeten publiceeren. De comedie, door den heer Geluk op de verga dering te Hoorn van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken op touw gezet, was dan ook onnoodig. Ieder goed ingelicht krantenman wist precies wat de secretaris der F.N.Z. aan zijn toehoorders, zou mededeel en. De lompheid om de verslaggevers (nog met een beleediging toe!) uit de zaal te doen Verwijderen komt door het thans door hem zelf aan de publiciteit prijsgeven van zijn meening, nog scherper tot uitdrukking. Voor dappere redding. Gistermorgen is in het kantoor der Ree- dersvereeniging te IJmuiden de bemanning van de stoomtreiler Eveüne IJm. 115. door de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij gehuldigd wegens het redden, op 24 Otober j.1., van acht opvarenden van het Noorsche stoomschip „Aarsten", toen dit op de Noordzee in nood verkeerde. Namens het hoofdbestuur van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij werden schipper Blok en zijn mannen toe gesproken door den heer R. Rutten, voor zitter der plaatselijke commissie, die hun hulde bracht voor het mooie reddingwerk, dat zooals uit het. rapport van den schip per bleek, lang niet gemakkelijk was. Als blijk van waardeering overhandigde de heer Ruttcn schipper Blok een fraaien scheepskijker en den overigen leden der bemanning een enveloppe met inhoud. „NU JUICHT EEN VOLK." Nieuwe hymne ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis. Aan het slot van het carillon-concert, dat de beiaardier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, de heer J. Vincent, ter ge legenheid van de blijde gebeurtenis, waar voor II. M. de Koningin toestemming heeft verleend, zal geven, zal een voor deze ge beurtenis speciaal vervaardigd lied „Nu juicht een volk" tweemaal ten gehoore wor den gebracht. De heer Vincent heeft het door den componist Hans Krieg vervaardigd lied speciaal voor carillon bewerkt. Vanwege don dienst der Zuiderzee werken zijn gisteren de volgende aanbestedingen gehouden: Het onderhoud gedurende 1938 van de kunstwerken in den Afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand, met bijkomende werken. Laagste inschrijver de heer O. T. Bosker te Wieringen voor f 44.400 Het gedurende 1938 onderhouden van den Afsluitdijk van do Zuiderzee tusschen Wie- ringen en de Friesche kust nabij Zurig, met bijhehoorend hoofd, aansluitende terrei nen en havendam.men te Kornwerderzand, Broezand en Den Oever, van de aanwezige rijksgebouwen en van het aanwezige gedeel te van rijksweg no. 9, met bijkomende wer ken. Laagste inschrijvers I. M. Dekker en Zn. te Papendrecht voor f 109.900, Heden drukken wij het eerste hoofdstuk af van ons nieuwe feuil leton „Don Juan" Peter Cradd. De titel zegt het reeds: dit is een roman, waarin Amor ontelbare pij len afzendt! „Don Juan" verovert niet slechts de harten der vrouwe lijke feuilleton-figuren, doch onge twijfeld zal hij ook bij al onze lezers en lezeressen in een goed blaadje komen te staan! Een verhaal, dat door zijn boeien- den, vlotten trant en amusanten inhoud, onze abonné's een gezonde ontspanning brengt! Het Bureau voor Muziekauteurs- rechten, Buma, heeft gedurende de laatste weken zijn actie tot het op sporen van overtredingen van de auteurswet aanzienlijk uitgebreid. Dagelijks komen stapels klachten bij de politie te Amsterdam over caféhouders, die muziekstukken, zonder de daarvoor volgens de wet verschuldigde auteursrechten te doen betalen, ten gehoore brengen. Alleen reeds bij het bureau aan de War moesstraat zijn in de afgeloopen dagen niet minder dan zestig klachten binnengeko men. Op grond van deze klachten is de politie er thans toe overgegaan de toestellen, waar mede de muziek wordt gereproduceerd, in beslag te nemen. Soms ziet zij zich ge noodzaakt, de overtreding van de auteurs wet door alle leden van een café-strijkje of cabaret vast te stellen, maar in de mees te gevallen gaat hot om de in beslagne ming van z.g. radiogramofoons en van apparaten, die automatisch gramofoonpla- ten bespelen, afnemen en nieuwe opleggen. Moet de radio-gramofoon ook in beslag worden genom? Wat de radiogramofoons betreft, staat de politie voor een moeilijk geval, aangezien het hier niet alleen gaat om een instru ment, dat de caféhouder terecht als zijn broodwinning rekent zooals de harmoni ca-virtuoos dat met zijn harmonica doet maar ook. omdat het eigenlijk de gramo- foonplaten zijn, waarmede de overtreding wordt gepleegd. Op grond van dit laatste heeft de politie dan ook in enkele gevallen de in beslag ge nomen toestellen zelve teruggegeven en al leen de platen behouden. Dit ook uit hoofde van de monschlievende overweging, dat voorkomen beter is dan genezen en dat de betrokken caféhouders, met het oog op het voorschrift van de wet, beter doen, alsnog een contract met het muziekauteursrech- tenbureau aan te gaan. dan herhaaldelijk wegens overtredingen de kans te loopen, te worden beboet. Wat het spelen door gezel schappen of orkesten aangaat, waarvoor men in gebreke is gebleven den cijns te betalen, zijn de consequenties natuurlijk van veel ingrijpender aard. aangezien de politie hier. als uitvoerster van de wet, met processen-verbaal en strafvervolgingen moet gaan optreden. KERSTBOOM OP HET HUIS TEN BOSCH. Gistermiddag was er een Kerstboom op het Huis ten Bosch voor de leden van het hoogere en lagere personeel van het depar tement van den Hofmaarschalk, waarbij de Koningin aanwezig was. Het ongeluk is niet aan het vliegveld te wijten. Naar Aneta uit Bandoeng Verneemt, is het rapport over de ramp van de „Specht" thans bij den directeur van den Luchtvaartdienst in Nederland ingediend. De conclusie welke luidt, dat het vliegveld als zoodanig niet als de oorzaak van het on geluk kan worden beschouwd, is gehand haafd. Ook te Noordwijk geconstateerd. oen geval Dagelijks worden er te Monster nieuwe gevallen van roodvonk geconstateerd. Reeds konden in verband hiermede ver schillende bijeenkomsten niet doorgaan. Thans heeft zich ook een geval van roodvonk te Naaldwijk voorgedaan, m.1. bij mej. V., onderwijzeres aan de openbare school aldaar. De klasse van de onderwij zeres heeft vrijaf gekregen. ZIJN VADER LEVENSGEVAARLIJK VERWOND. Tijdens een huiselijken twist te Gilze heeft een zoon van S. van Alteren zijn vader met eenige messteken aan het hoofd gewond, zoodat deze in levensgevaarlijken toestand naar het Ignatiusziekenhuis te Breda moest worden overgebracht. De zoon meldde zich direct bij de politie aan. Boven op een aantal huizen. Verscheidene dooden geborgen. Tengevolge van den hevigen re genval der laatste weken, is het boven op een rots gelegen middel- eeuwsche slot van Ursecoli in Ita lië ingevallen en in de diepte ge stort. Daardoor werden drie hui zen aan den voet van den rots', waarin twintig personen woon den, volkomen bedolven Uit de puin hoopen zijn reeds vijf dooden ge borgen. Maatregelen tegen mond- en klauwzeer. De landbouw-commissie van de Belgische Kamer heeft het door den senaat aangeno men ontwerp tot het instellen van een na tionaal zuivelbureau goedgekeurd. Vervolgens besprak de minister van land bouw en veeteelt, Pierlot, de maatregelen welke de regeering denkt te nemen in ver band met mond- en klauwzeer. De minister wil statistieken opstellen om de toegebrachte schade vast te stellen. Na de vergadering verklaarde minister Pierlot, dat de regeering te hulp moet kómen in bepaalde gevallen, waar sprake is van socialen bijstand. Vertrek van Aankomst te Gier i,heenreis) Nandoe (heenreis) Valk (terugreis) Pelikaan (heenreis) Torenvalk (terugreis) Oehoe (heenreis) Singap. 22 Dec. |üand. 22 Dec. Jodhp. 22 Dcc. Bagd. 22 Dec. Napels 22 Dec. Singap. 22 Dec. A'dam 23 Dec. Rang. 22 Dec, Athene 22 Dec. Al ex. 22 Rang. 22 Dec. Vele volksleiders gearresteerd. Gisteravond is te Tokio een anti communistische massa-bij eenkomst gehouden, die werd bijgewoond door verschillende vooraanstaande per soonlijkheden. Er werd een petitie aangenomen, waarin minister-president Konoye dringend wordt uitgenoodigd door krachtige diplomatieke onderhande lingen mat de Sovjet-Russische re geering een fundamenteele oplos sing te vinden voor de vraagstuk ken der visscherij en der steenkool- en petroleumconcessies in Noord Sachalin. Tevens werd een motie aangenomen, die door bemiddeling van de Sovjet-Russische ambassade te Tokio tot de Sovjetregeering werd gericht, waarin er op wordt gewezen, dat de betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Japan snel slechter zijn geworden en dreigen spoedig tot een onvoorzienen toestand te voeren. De Sovjet-Russische regeering wordt in, de motie uitgenoodigd haar onjuiste poli tiek met betrekking tot het Verre Oosten te herzien, den steun aan China op te ge ven, op vriendschappelijke wijze alle han gende kwesties met Japan, waaronder die der visscherij en der petroleum- en steen koolconcessie in Noord Sachalin te regelen en een einde te maken aan de slechte be handeling der Japansche onderdanen op het grondgebied der Sovjet-Unie. 372 leiders vag de Japansche proletarisch partij en v. d, na- tionalen vakvereenigingsraad gearresteerd. Volgens een officieele mededeeling zijni 372 vooraanstaande leden der Japansche proletarische partij en van den nationalen vakvereenigingsraad gearresteerd. De partij der sociale massa heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij opnieuw de verzekering geeft van haar sterk verzet' tegen de volksfront-ideologie, die 't leidend beginsel heeft gevormd van de Japansche proletarische partij en van den nationalen vakvereenigingsraad. In deze verklaring dringt zii er tevens met klem bij de regeering op aan positieve hervormingen in te voeren, teneinde de euvelen van het kapitalistische stelsel uit den weg tê ruimen. EEN KROKODIL MET VIJF JONGEN GEVANGEN. Dezer dagen heeft, aldus de N. R. Ct., een Maleier te Belawan (Medan) een groote wijf jeskrokodil gevangen, die met moeite uit het water gehaald kon worden. Men wist dat het ondier reeds eenigen tijd in de Deli- rivier vertoefde, maar kon zijn rustplaats niet opsporen. Daarop is een doode kip aan een haak geslagen en na eenigen tijd had dit succes. Toen men de moederkrokodil uit het wa ter gehaald had, volgden er zonder meer nog vijf jongen, die rustig achter de veilige be scherming aankropen en zoo zonder slag of stoot in handen vielen van den Maleier. Hel Landbouwcrisisfonds-debat. Geen hoogere vergoeding aan de kweekelingen met acte. De Groote Kerk te Alkmaar ter sprake. De algemeene beschouwingen over de fondsbogrooting hebben enkele „hoofdza ken" naar voren gebracht, welke wel even 'n afzonderlijke bespreking verdienen. Ook in deze behoeft de minister niet bang te zijn voor een beduidende oppositie in de Kamer, daar over 't algemeen de toon nogal „mild" mocht heeten. Alleen de heer Dieters (N.S.B.) en Kersten (S.G.) willen ieder op hun eigen manier breken met de huidige methoden. Van laatstgenoemde weet men reeds sinds jaren, dat hij de gevoerde cri- sispolitiek afkeurt, opkomend voor het vrij laten van den boerenstand. Vroeger was zijn critiek misschien op den heer Wijn koop dan na de scherpste, welke ge meenlijk ton beste werd gegeven, maar thans is op dit gebied „recordhouder" de nationaal-soeialistische afgevaardigde. Veel werd heden gesproken ten bate van de kleine boeren, al bleek ingenomenheid te bestaan aangaande wijze, waarop de Regeering tegenwoordig aan de nooden van derce hevolkingsgroen tegemoet komt. De heer Van Houten (C.D.U.), die anders niet zoo spoedig tevreden is, zeide dankbaar gestemd te zijn. al had hij nog wenschen met betrekking tot de B.groep. In 't algemeen wees men op het eminen te belang, aan handhaving van den lioeren- en tuindersstand verbonden. Maar juist daarom wilde de overgroote meerderheid van opheffing der crisiswetgeviiig nog niet weten. Van de aangeroerde detailpunten mogen genoemd worden de loonen der landarbei ders (de heer Groen (R.K.), de vogel- en natuurbescherming (Van den Heuvel (A.R.) Wendelaar (V.B.), Van der Goes van Na- tere S.D.), Bakkcr-Nort (V.D.) AVONDVERGADERING. Minister Slotemaker spreekt. Volle aandacht genoot minister Slotemaker onmiddellijk, toen hij het woord verkreeg om zijn rede bij de alg. beschouwingen over de afd. Lager Onderwijs voort te zetten. Z. Exc. sneed aanstonds de kwestie van de leerlingenschaal aan, erop wijzend, dat de Regeering reeds lang doende is, soepel te zijn door middel van art. 56, lid 2 (toe staan van een boventallige onderwijs kracht). Een hoogere vergoeding voor de kweekelingen-met-acte kon de bewindsman onmogelijk toezeggen. Wat verkleining van den leerlingenschaal betreft, wees de minister erop, dat zij een grootere „vaste last" op de begrooting zou moeten gaan leggen, ook, wijl de wachtte'den reeds in de perspectief-bespa ringen zijn opgenomen. De bewindsman benadrukte de vraag, of de f 8 milliocn, noodig voor wijziging der leerlingenschaal. kunnen worden gevon- rï?n,-, men den maatregel „onvermijde lijk of „zeer gewenseht" noemen? aldus Z. Exc. Zeer gewenseht achtte de minister een verbeterde ouderdomsvoorziening en. oen \erbetering van de leerlingenschaal, doch: de Rogeering is van oordeel, dat het geld er niet voor beschikbaar is. Daarmee is het geheele Kabinet 't eensl Bij de replieken verklaarde de heer Thijssen (S.D.), aan een motie geen behoef te te hebben, aangezien de meerderheid der Kamer reeds ten duidelijkste heeft doen blijken, wijziging der leerlingenschaal te begeeren. Met groote aandacht luisterde men ver- \olgens naar de rede van rir. Vos (V.B.) die verklaarde te zijn teleurgesteld, doch! geen vrijheid thans een motie voor te stel len of tegen de begrooting te stemmen, aan gezien deze minister ten slotte „kabinets- politiek voert. Mr. Oud (V.D.) kreeg het woord. Ook hij was teleurgesteld, wijl z.i. een „noodtoe stand bestaat, waaraan „iets" moet worden gedaan. Spr. s grief tegen den minister was nu, da de minister doet alsof er tusschen ri 96?1 eJ1 niets in 't geheel niets ligt* ,,ne minister had ons eenig perspectief moe ten openen! riep de oud-minister uit, erop wijzend, dat deze minister persoonlijk niet n!La+ U] ^raa8t, dat het Kabinet aan dien noodtoestand geen einde wil maken. i& ,P''ek van den minister, waarin hij zeide niet tot automatische verlaging van de eerhngenschaal te kunnen overgaan wer den de algemeene beschouwingen over de deeling gesloten. En voorloopig „gebeur- ,e,r n°K mets, aangezien men verder ging met de afd. Kunsten en Wetenschappen» waarbij de Kamer allens het gewone beeld tnnnon™nn' ?e av°ndvergadering ging ver- de monumentenzorg werd nog- aTL KePraat- zoo wat betreft de kerk Breda <?cvonden grafkelder te mJar -Van de Kroote kerk te Alk- ReJ^rpl miPls,er dat reeds in 1934 de te reddeiV' eeft &edaan om „Alkmaar Crisis-invoerwet aangenomen. de'uP^ ontstellend, zoo lang men hier bij «Li Pllf: r Crisis-invoerwet bleef stil staan er waren dan ook een aantal be- was8 k' di6 als0f er een zee van dij<4 handelspoHRek?lngen Uitweiden over onZÖ vamttl ,ar)sl0"e had minister Steenberghe gemakkelijk spel, want het wetsontwerp t-u p,ln(ls,I'fipP met 29 tegen 7 stem- ari.t a? Vrijz.-Dem., N.S.B. en enkele Lhnst.-Hist. waren tegen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2