Gevarieerde Begrootingsdebatten Ayenda K MIJNHARDTJES' Die NACHT-HOEST zal ophouden! ou en uriep Bach's Donderdag 23 December 1937 Tweede Blad Wethouder v. d. Vaart: „Geen militairisaite bij onze politie" Betoog weth. Van der Vaart akker'S Abdijsiroop De „tweede instantie Scherp verweer van Dr. Feenstra-Kuiper Avondvergadering Jan Rapalje Kerstwijding Luthersche kerk Weezenstraat Er is hulp noodig Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Yllatine&eAicMen Weihnachts-oratorium Gistermiddag 2 uur heeft de Gemeenteraad de behandeling van de begrooting-1938 voort gezet. Afwezig waren de heeren W de Boer wethouder en C. Bot (c.d.). Het woord was allereerst aan den wethouder van Financien, den heer P. S. v. d. Vaart (s.d.). Weth. v. d Vaart (s.d.) begint met een tegenstrijdigheid van opvatting bij de heeren Schoeffelenberger (opp.) en Terra op te mer- ken. Spr. verwondert er zich over dat de laat- ste in dezen tijd, als fractieleider van de R.K. de gedachte aan salarisverlaging van het ge- meentepersoneel kan hebben. Spr. maakt vervolgens enkele opmerkingen over den arbeid van de gehuwde vrouw en eischt als vertegenwoordiger van s.d. partij het vrije recht van de vrouw om haar eigen positie te bepalen. Spr. hekelt de aantasting van de democratische vrijheid in deze door ver schillende raadsleden, vooral van den opposant Schoeffelenberger. Spr. acht thans een wijzi ging in het beheer van de gem. huishouding niet gewenscht; de heer Schoeffelenberger heeft dit nota bene zelf erkend! Spr. critiseert de gemaakte opmerking over verlaging van erfpachtscanon; zou deze verlaagd worden dan zou dit drukken op de bezitters van den goed kooperen grond. Verlaging van belasting zal slechts kunnen plaats vinden als het kén; wannéér dit moment komt, is echter volkomen onzeker. Den heer Kraak antwoordt spr., dat er niet zooveel goedkoopere grond meer beschik baar is. Op 't oogenblik heeft het college geen behoefte om grond van particulieren over te nemen. Er is immers in de naaste toekomst geen nijpend gebrek aan arbeiderswoningen te verwachten. Het college zal de bouwnijver heid echter in zooverre ter zijde staan, dat het niet zal aarzelen krotwoningen e.d. te doen opruimen. De politie en de militairen. Spr. vestigt er de aandacht op, dat het z ij n instemming niet heeft, dat de politie agenten voor de officieren moeten saluee- ren. Moeten ook alle lagere militairen voor onze inspecteurs salueeren? Onze politie moet niet op een militairen geest geschoeid worden. Spr. verzocht den burgemeester alsnog rekening te houden met de wen- schen van een gedeelte der burgerbevol king in deze. Met herziening van de precario-verordening moet uiterste voorzichtigheid betracht wor den. Spr. ontkent, dat het college speculeert op bedrijfswinst. Het houdt slechts rekening met feiten. B. en W. trachten voortdurend aan de wen- Bchen van den Middenstand tegemoet te komen. Is de Middenstand echter wel inderdaad een verdrukte groep? Is er wel reden toe om voor den Middenstand zóó in het krijt te treden? Neen, antwoordde spr., hij wordt op de meest coulante wijze behandeld tegenover elk andere bevolkingsgroep, wat de electriciteitstarieven ibetreft. Beter is 't om voor den kleinen ver- ibruiker te strijden. Het cafébedrijf is een in zekeren zin be schermd bedrijf en heeft dus eenig voorrecht op de anderen; ook déze groep is niet een der meest verdrukte onzer gemeenschap. Nadat spr. zich accoord verklaard had met de door den heer v. Loo gemaakte opmerkin gen, antwoordde hij den heer Terra, dat de prijzen voor de bemaling niet verder verlaagd kunnen worden. Met herziening van de gas- prijzen dient z.i. eveneens gewacht te worden. T.o.v. den toestand van den Huisduinerweg is het college volkomen doordrongen van den ernst; is echter, gelet op de huidige positie van Huisduinen, een groote kapitaalsuitgave in deze wel verantwoord? Spr. zegde den heer Boogaard toe, dat hij bereid is de excessen in de vastrechttarieven nader in het college van B. en W. te overwegen. De wethouder antwoordde thans den heer Feenstra Kuiper. Hij deelt mede, dat de oor spronkelijke werkmethode voor de behandeling van de begrooting zonder aanwezigheid van den voorzitter vastgesteld werd. De heer F. Kuiper kan hoogstens zeggen, dat de tijd van voorbereiding wat kort geweest is. Spr. be antwoordt dan een paar algemeene opmer kingen, concludeerend in de zorgelijke ver schijnselen door dr. Kuiper genoemd. Het college heeft altijd getuigd van ernst en zal dat ook bij deze „verschijnselen" doen. Spr. noemt de uitgebreide wijze van vragen van Dr. F. Kuiper in openbaren Raad: raadsels op geven. Dit had en moet in de toekomst ook eigenlijk zoo zijn in het Alg. rapport ge daan moeten worden. Thans lijkt 't op: elkaar vliegen afvangen, en dat is niet juist, waar Raad en College een eenheid behooren te vor men. Spr. betoogt, dat het stellen van vragen alleen dan gedaan moet worden als het in het algemeen belang is. Voor het overige in sectie-vergaderingen of voor administratieve kwesties bij de betreffende afdeeling van de Secretarie. Van het batig saldo 1934 is in 1936 gebruikt 54.973.Dat had de heer F. K. in de Stukken kunnen zien. Spr. geeft dan een voor het groote publiek Nauwelijks hebt Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproeide Akker's Abdijsiroop,welke dooreen nisuwe toevoeging van Apotheker Dumoni t ans nög sneller en nóg krachtiger werkt Begin vandaag nog en vannacht reeds zu Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde Hoest geneesmiddel! p.r po et f 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebrui minder interessante, doch technische beschou wing over de begrootingscijfers. Toekomstige fin. politiek. Over de in de toekomst te volgen politiek in de gemeentefinantiën zegt spr., dat B. en W. de grootst mogelijke voorzichtigheid en zuinigheid zullen betrachten. Vooral wat het opleggen van nieuwe kapitaalslasten betreft. Deze lijn is van invloed op de „laksheid" welke men het College ten aanzien van enkele groote objecten soms wil verwijten. Met de opmerking, dat de vacatures in de gemeente-betrekkingen weer bezet zullen wor den, besloot de heer v. d. Vaart zijn betoog. Thans werd een aanvang gemaakt met de replieken. Het was de heer Schoeffelenberger (opp.) die de sprekers rij opende met den heer Smith (s.d.) te verzekeren, dat wat hetgeen spr. gezegd had over de hooge leerlingenschaal wel eens groote instemming in de partij van den heer Smith zou kunnen hebben. Men moet de door hem geopperde tijdelijke sluiting van de scholen beschouwen als een laatste middel om verlaging van het klassengemiddelde te verkrijgen, om daarmede a.h.w. pressie op de regeering uit te oefenen. De heer Van Loo heeft gezegd, dat spr. tijdens de sectievergade ring zijn stem niet heeft doen hooren. Spr. verweet 't den leider van de v.d.-fractie, dat deze zoo'n groote belangstelling vpor „Schoef" getoond had. Waarom die interesse? infor meert spr. Toch een nazi-vlag in de klas? Terugkomende op het betoog van wethouder De Boer, zeide spr., dat hij het met den wet houder eens is, dat de plaatselijke onderwijzers er geen nationaal-socialistische ideeën op na houden; zij zijn geen nazi's. Wel is echter juist, dat in een der klassen van een der plaatselijke scholen een hakenkruisvlag hangt of gehan gen heeft. Spr. noemt ook thans niet „man en paard", doch onderstreept met z'n eerewoord de geloofwaardigheid van zijn betoog. Spr. maakte vervolgens nog een opmerking over het ververschen van het Spuikanaal met het water van het IJselmeer door middel van een gemaal. Dit idee is echter z.i. practisch niet mogelijk, de afstand is te groot. Spr. gaf nog als zijn meening ten beste, dat straks wel licht een suppletoire begrooting noodig zal zijn vanwege de hooge lasten die „defensie" de burgerij oplegt, hij pleit voor „de gehuwde vrouw in het huishouden" en voor verlaging van den erfpachtscanon. Minder prettig vindt spr. de „addertjes in het gras" van weth. v. d. Vaart, die hem blijkbaar in een slecht daglicht bij zijn kiezers moeten stellen. Tenslotte vroeg de heer Schoeffelenberger nog, wat de oorzaak is van de zoo spoedige behandeling van de gemeentebegrooting. Is dat voor het overwerk van de gemeenteambtenaren of een meerdere aanzetting van de werkkracht van het personeel? De heer Smith (s.d.) repliceert vervolgens en verwijt den heer Uithol, dat deze eveneens op de gemeenschap leunt als hij geld voor de luchtbescherming vraagt. Spr. herinnerde aan de toezegging van den burgemeester op de desbetreffende vergadering om een proef met melkverstrekking op een school te nemen. De heer Terra (r.k.) heeft datgene wat hij over de salarissen van het gemeentepersoneel gezegd heeft, als een persoonlijke mee ning weergegeven, zegt hij. Spr. hoopt, dat B. en W. in 1938 herziening van den grondslag van de wegenbelasting alsnog tot stand zullen brengen. De heer R a n (r.k.) begrijpt niet, dat de burgemeester het woord onelegant gebruikt heeft ter gelegenheid van de uittreding van de r.k. zuster uit het consultatiebureau. Speciaal in dezen tijd achten de katholieken 't van belang, dat de gehuwde vrouw in het huishouden blijft. Ook spr. verklaart dat de heer Terra als persoon gesproken heeft en dat spr. en wethouder Smits geenszins voelen voor verlaging van salarissen van het ge meentepersoneel. Schoef, de martelaar. De heer Van Loo (v.d.) verweet den heer Schoeffelenberger (opp.), dat deze den marte laar uitgehangen had. Ook, dat de opposant vaak holle phrasen ten beste geeft. Spr. noem de het „onbeleefd", dat men in openbaren Raad over dingen gaat spreken, die door anderen in de sectievergadering aangesneden zijn. De heer Schoeffelenberger had n.1. in de sectieverga dering geen mond open gedaan om thans in openbaren Raad over allerlei zaken te spreken. Spr. herinnerde den heer Terra er aan, dat de salarissen van het gemeentepersoneel door de Gemeente in overeenstemming met het Rijk vastgesteld zijn. Spr. vond het een gelukkig verschijnsel, dat de overige Raadsleden er anders over dachten dan de heer Terra. Een lans voor de caféhouders wordt nog maals gebroken door den heer Uithol (nat. herstel). Evenals voor den Middenstand (electr. tarieven). Spr. zag gaarne, dat aan geen enkel voorstel van den heer Smith gevolg ge geven werd. Dr. Feenstra Kuiper (gem. belang), thans aan het woord komend, verklaarde, dat hij het niet tactvol van den burgemeester gevonden had, dat deze hem „sabotage" ver weten had, althans dat wat spr. gezegd had: op sabotage leek. De voorzitter had moeten bedenken, dat spr.'s verzoek ernstig gemeend was. Spr. had inderdaad niet veel tijd om de begroo ting te bestudeeren. De voorzitter moet dan ook de gemaakte opmerkingen voor z ij n rekening nemen. Deze heeft spr. gewaar schuwd, dat hij „buitengewoon moest oppas sen voor onhebbelijke en grove uitdrukkin gen". Spr. kaatst dezen bal echter naar den burgemeester terug. Hij voegt hieraan toe, dat de voorzitter maar bewijzen moet, dat de door spr. gebezigde uitdrukkingen „on hebbelijk" en „grof" zijn. Daarom stelt hij voor een commissie te benoemen van drie leden, één lid aan te stellen door den burge meester, één door hemzelf en het derde door de twee benoemden. Is deze commissie van meening, dat op het gezegde van hem, spre ker, de kwalificaties „grof" en „onhebbelijk" van toepassing zijn, dan zal hij in openbaren Raad zijn excuses aanbieden. De burgemees ter moet zich echter verplichten om als de commissie anders verklaart, hetzelfde ten opzichte van hem, spreker, te doen. Mocht de burgemeester niet op dit voorstel ingaan dan geeft hij daarmede, volgens spreker, blijk van gebrek aan moed, terwijl spr. dan het oordeel over de houding van den voor zitter aan hen, die van een en ander kennis genomen hebben, overlaat. Duplieken van B. en W. Weth. v. d. Vaart (s.d.) volstond in tweede instantie met het maken van enkele opmer kingen op de door de raadsleden gesproken woorden. Zoo nam hij de door den heer Terra gemaakte opmerking over herziening van den grondslag van de wegenbelasting over om deze naderhand in het college van B. en W. te bren gen. Spr. hekelde 't in hen, die de gehuwde vrouw gaarne niet aan den arbeid zien, dat deze wel de mogelijkheid open laten, dat de slecht betaalde betrekkingen wèl voor de ge huwde vrouw beschikbaar blijven.. Tenslotte meende spr. nog een aanval te moeten doen op de H. C., waar deze destijds het verpraten van den Raadstijd gecritiseerd had. Des avonds te 8 uur wordt de des mid dags gehouden vergadering voortgezet. Af wezig de heeren Bot en De Boer, die echter te kwart over 9 arriveeren. De heer Uithol aan het woord. Het is de heer Uithol (n.h.), die als eerste op dien avond de gelegenheid gebo den wordt het woord te voeren en die deze benut, door enkele opmerkingen te maken aan het adres van den heer Van der Vaart inzake diens aanval op de Heldersche Cou rant. Het gaat volgens spr'. hier voornamelijk over het gewraakte woord „babbelen", een woord, dat ook door den heer in kwestie wel eens in den raad gebruikt wordt. Overigens meent spr., dat in de krant voornamelijk be doeld werd debatten als in Maart 1936 (bij de bekende „Zesdaagsche") tegen te gaan, toen voor de begrooting 11 vergaderingen noodig bleken. Hij eindigt zijn opmerking met de woor den van den heer Van der Vaart als niet op hun plaat3 en opgeblazen te kwalificeeren. De heer van Loo (v.d.) is het met den heer Van der Vaart eens. Het gaat niet aan voor te stellen of de raadsleden maar wat zit ten te praten. Het belang der gemeente is met deze voorstelling van zaken niet gediend Wethouder Smits (r.k.) geeft eveneens te kennen voor 100 procent achter den heer Van der Vaart te staan. De Burgemeester, hierna het laat ste woord over deze kwestie zeggend, advi seert dergelijke kwesties niet in de raadzaal uit te vechten. Daarvoor moet men zijn tijd hier niet gebruiken. Zich tot den heer Schoeffelenberger wen dend, wijst hij er nog eens met nadruk op, dat het den vasten wil van het College is. steeds zooveel mogelijk in de toekomst met de begrooting op tijd te komen. Bij een nor malen gang van zaken kan dat zeer goed en men hoopt volgend jaar zelfs nog iets vroeger te komen. Den heer Smith (s.d.) antwoordend over de melkverschaffing op de scholen, zegt de voor zitter, dat deze er rekening mede dient te houden, dat de commissie van onderwijs een advies bracht, dat allesbehalve enthousiast was. Integendeel! Daarbij kwam nog het feit, dat inmiddels (na 9 September, den datum, waarop door spr. gezegd was, dat hij wel bereid was eens een proef op een school te nemen) de toestand veranderd is: het mond en klauwzeer was uitgebroken, tengevolge waarvan de hoeveelheid melk belangrijk daal de en de prijs steeg. Dit zou de eventueel aangesloten scholen voor niet geringe moei lijkheden geplaatst hebben. Door spr. is toen gezegd, dat men voor- loopig van het plan afstapt. Dat wil niet zeg gen, dat uitstel hier afstel is, doch vooreerst zal er niets van kunnen komen. Nadat door den burgemeester de vraag van den heer Terra (r.k.) inzake grondbelasting beantwoord is, wendt hij zich tot den heer Uithol, inzake diens opmerkingen over den Luchtbeschermingsdienst. De Luchtbeschermingsdienst. Voor dezen dienst is, zooals de leden weten, een bedrag uitgetrokken, een bedrag wat helaas niet grooter kon zijn. Ondanks het feit, dat de heer Uithol gelijk heeft als hij zegt, dat hier haast geboden is. Wij zijn integendeel, vervolgt spr. in de z.g. eerste gevaren-klasse, iets wat niet alleen een nadeel beteekent, aangezien voor deze klasse de regeering bij zal hebben te sprin gen. En in dit opzicht is men dus verplicht even af te wachten wat van deze zijde zal komen. Men denke niet te licht over den dienst: er zijn 1300 personen voor noodig, die ieder een gasmasker dienen te hebben. Ieder gasmasker vergt een bedrag van 38.hetgeen in totaal beteekent, alleen voor maskers 40.000. Men houde er echter rekening mede, dat het College inzake den Luchtbeschermings dienst dilligent blijft. Mocht het noodig zijn, dat er direct materiaal noodig is, dan zal spr. persoonlijk met voorstellen ter tafel ko men. Er wordt nog op gewezen, dat enkele onderdeelen reeds in een vergevorderd sta dium zijn en spr. is het eens, dat de organi satie zoo spoedig mogelijk en tevens zoo goed mogelijk zal dienen te functionneeren. Evenwelmen dient af te wachten, wat de Regeering zal doen. Het gaat niet aan hiervóór reeds zelf ingrijpende beslissingen te nemen. De Burgemeester antwoordt Dr. Feenstra Kuiper. Vervolgens heeft de burgemeester dr. Feenstra Kuiper (g.b.) geantwoord op diens verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJNHARDT 1Ófel'en teerU/f Koker 12 cachets 50 ct. Proef doosje 2 stuks 10ct. persoonlijken aanval op hem. Spr. zegt a priori, dat hij door mededeelingen van enkele leden van den raad een anderen kijk op deze zaak gekregen heeft. De kwestie ontstond door de woorden „dan komt U maar niet op de vergaderingen". De heer Ritmeester zegt, tenzeerste ver wonderd geweest te zijn over de sectieverga deringen. Hij meende, dat men op deze vergaderingen binnenskamers nu eens breed uit over de belangen der gemeente sprak, waar door B. en W. dan op de gestelde vra gen antwoord gegeven werd. Deze zienswijze was nieot juist, de sectievergaderingen wer den op deze wijze niet gebruikt. Men komt doorgaans met een getypt velletje papier, overhandigt dit op plechtige wijze enzie daar: een sectievergadering. Maar nu heeft spr. den euvelen moed ge had te zeggen „dan komt U maar niet" op een dergelijke vergadering en nu is de heer F. K. zwaar beleedigd en voelt hij zich ge drongen deze opmerking zoo zwaar mogelijk te wreken. Spr. vindt de zienswijze van den heer F. K. echter ten zeerste overdreven, zelfs komiek en weigert ten eenenmale op de vorming van de door den heer F. K. genoem de commissie in te gaan. Tenslotte verwijt de burgemeester den heer F. K., het feit, dat deze 3 weken lang na gedacht heeft om op de meest geraffineerde wijze, hem (spr.) te antwoorden, en dat zoo onbehoorlijk mogelijk, en hij denkt er niet aan één der gesproken woorden terug te ha len. Het gaat hier om gekwetste ijdelheid en alleen dén trekt spr. zijn woorden terug, in dien de heer F. K. zijnerzijds toegeeft, dat de woorden van hem anders bedoeld zijn. (Zie vervolg pag. 2.) Geen Kerst- en Nieuwjaarspost zonder Kinderzegel Wij herinneren er aan, dat hedenmiddag en morgenmiddag, van 2 tot 8 uur de kaarten op ons kantoor kunnen worden ingeleverd, te gen bewijs van deelname aan den eindwed- strijd, in Januari. Onder verwijzing naar onze mededeeling dienaangaande, voorkomende in het nummer der Heldersche Courant van Dinsdag 21 De cember j.t. herinneren wij aan de Kerstwij ding, die Vrijdag 24 December, des avonds om half elf in de Luthersche Kerk in de Weezenstraat zal plaats vinden. Toegang is voor ieder vrij. Voor verdere bijzonderheden leze men ook de advertentie, voorkomende in dit nummer. De Bond van Barmhartigheid verzoekt ons daarvoor een oproep tot hulp te plaatsen, hulp, die dringend noodig is. Er zijn eenige gevallen van schrijnende armoede, waar het aan huisraad en bedde- goed ontbreekt, de goederen zullen gaarne afgehaald worden, als men even bericht geeft aan het adres van: Leger des Heils, Spoorgracht; D. Dissel, voorzitter van den Bond van Barmhartigheid, Spoorgracht 13; v. Engelsdorp Gastelaars, secr. van den Bond van Barmhartigheid, v. d. Duyn van Maasdamstraat. EEN JUBILARIS. Vandaag herdenkt de drukker A. Boxmeer den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad van de firma H. J. P. Egner, Keizerstraat. VERNIELZUCHT VAN DE JEUGD. De eigenaar van een autobox aan den Ruijghweg deed aangifte, dat men van dit ge bouwtje een ruit had ingegooid.. FIETS GESTOLEN. Een bewoner van de Dahliastraat deed aan gifte van ontvreemding van zijn fiets, die hij een oogenblik onbeheerd op de Buitenhaven had laten staan. HIJ WERD BEDREIGD. Een bewoner van de Breewaterstraat werd gisterenmiddag door een bewoner van de Mo lenstraat beleedigd en bedreigd, van welk feit hij op het hoofdbureau melding maakte. OP HEETERDAAD BETRAPT. Een jongeman, die onder verdachte omstan digheden een rijwielplaatje trachtte te ver- koopen, werd naar het hoofdbureau getrans porteerd. Bij K.B. van 20 December 1937 is: aan den officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse C. L. Oudshoorn, met in gang van 1 Januari 1938, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De Heldersche afdeeling v. d. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft gisteren avond, onder leiding van den directeur, den heer A. J. Leewens, Bach's „Weihnachts-Ora- torium" ten gehoore gebracht. Bij den aanvang deelde de voorzitter, Ds. H. A. Enklaar, mede, dat er verschillende coupures zouden worden aangebracht en dat de afsluiting van dit werk zou geschieden na nr. 43: „Ehre sei dir, Gott!" De kerk was bijna geheel gevuld. Behalve het koor, waren er vier solisten en twee accompagnateurs. Mevrouw C. W. Velt- huysHuchshorn verzorgde de pianobegelei ding. terwijl de orgelist, Feike Asma uit Lei den, de zware taak op zijn schouders zag ge legd, de orgelpartij voor zijn rekening te nemen. Alle medewerkenden hadden een taak te ver vullen. Bach stelt de allerhoogste eischen aan de executanten en tevens aan de toehoorders. Het koor zag zich voor zeer moeilijke pro blemen geplaatst, maar, dank zij de vaste lei ding van des heeren Leewens hand, overwon het koor de eene moeilijkheid na de andere Het is een chronisch verschijnsel, bij alle zangvereenigingen hier ter plaatse en daar buiten, dat de mannen-afdeeling het zwakst is bezet; zoo ook hier. De dames wonnen het in quantiteit. De qualiteit echter was goed uitge wogen, deze was vrijwel in evenwicht. De heeren toonden hun willen en kunnen. De begin-choralen werden capella gezon gen, de voordracht van alle stemmen was daar bij te loven, hoewel wij toch begeleiding zoo sober mogelijk hadden geprefereerd. Het eerste groote koor was Coro no. 21: „Ehre sei Gott", op denzelfden tekst van het slotkoor, maar anders bewerkt door Bach. De sopranen galmden en jubelden dezen lofzang met over tuiging uit, de alten deden in voordracht niet voor de sopranen onder, terwijl de tenoren en bassen in dit nummer op vele plaatsen schit terden. Uit technisch oogpunt gezien, hebben de mannenstemmen in dit onvolprezen nummer een moeilijker partij te vervullen, het is voor hen een zingen zonder ophouden! No. 24: „Her- scher des Himmels", in fugatischen stijl ge accompagneerd wordt als het ware op mar tiale wijze vertolkt! De bassen zijn zelfs op enkele plekken te sterk, wat niet belet, dat dit koor prachtig werd vertolkt. Er valt een climax te bespeuren, de stemmen zijn nu geheel los, „Lasset uns gehen gen Bethlehem" wordt subliem genomen. Dit koortje blinkt uit door kortheid en kracht. Van geheel anderen inhoud is 't koor: „Fallt mit Danken, fallt mit loben". Met innige overtuiging wordt dit teere num mer gezongen. Een der mooiste momenten van den avond. Ook de tenoren komen hier uit hun schuilhoeken te voorschijn, de overtuiging is in volle mate aanwezig. Bij het choral „Jesus richte mein Beginnen" wordt het gedragen karakter van den zang telkens vervolgd door de tusschenspelen van den orgelist, op een minder gedragen wijze, het rhythme, maar ook de rust van dezen schoonen inhoud, wordt hier door verbroken en gestoord. Het slotkoor met zijn anticlimax in de melodie en met zijn syn- copischen inslag is een der paarlen aan den kroon van' Bach's oeuvre, hierin worden de- krachten mobile gemaakt; alle medewerken den geven zich onvoorwaardelijk, zoodat dit slotkoor wel een der hoogtepunten van den koorzang wordt. Over de solisten kunnen we kort wezen. Mevr. E. BoerdijkSok is alleszins bekend in Heider's zangwereld. Zij vervulde haar moei lijke taak op dankbare wijze; haar helderheid van stem en zuiverheid van toon gaven vele mooie momenten van solozang te hooren. Mej. Guus Max, alt, was vooral in de diepere tonen op haar best. „Geert de Boer, tenor, Den Helder!" Van de solisten spande hij de kroon. Het was als het ware zijn Bach-debuut. Bach laat niet met zich spotten, dat weet iedere musicus, dat weet iedere zanger. Maar Geert de Boer stond Bach. Uit alles mochten wij concludeeren, dat hij met nauwgezetheid heeft gestudeerd, want zonder accuratesse en... ausdauer behaalt men niet die hoogte, waarvan zijn stadgenooten ge tuige waren. „Bravo!" De bas, Ds. J. B. Oskamp, behoort niet tot de beroepszangers, de juiste hoogte is vaak te hoog, waardoor de melodie moet worden ver bogen. De uitspraak van dezen zanger is uit stekend, dit laat niets te wenschen over. Even wel moet de zang voor het zingen in een kerk nog in vele opzichten vertaald worden. In de duetten was de bas goed op dreef, met de so praan deelde hij in dit succes van den avond. Tenslotte vermelden we nog de goede kwali teiten van de pianiste, Mevr. Velthuys—Huchs horn. Zij accompagneert zeer slagvaardig, be schikt over een warme voordracht, zij be- heerscht haar instrument. In den hooge troon de onze oud-stadgenoot Feike Asma, op de orgelbank! Zijn accompagnement is overbe kend te noemen, ook hier bleek hij weer „the right man, on the right place" te zijn. Onze nestor, de heer Leewens, dirigeerde met jeugdig vuur. Op vitale wijze heeft hij Bach's oratorium geleid, moge het hem ge geven zijn, nog. vele zulke uitvoeringen onder zijn beproefde leiding te mogen voorbereiden en leiden. Bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang _,t 8: „Vlammende Harten" en „Beloof maar niets". Rialto, Spoorstraat, aanvang half 8: „Giovanni de veroveraar" en „De witte majesteit". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Alice Adams" en „Baron van Trautenig". Vrijdag 2.', December. Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. „Amster dam bij Nacht" en „De Pleegvader". Rialto, Spoorstraat, half 8. „Chineesch Goud" en „Fiakerlied". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „In den schaduw van den Wolkenkrabber" en „De Oesterprinses". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op: 16.16 Barometerstand Den Heider 765.9 Temperatuur lucht 5.5 Laagste temp. lucht gisteren 1.1

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5