Gemeente-begrooting 1938 aangenomen Alleen de heer Uithol (Nat. Herstel) stemde tegen ABDi/sma KERST 'SS-i. k prr bihheurtm VROOLIJK KERSTFEEST VOORSPOEDIG NIEUWJAAR! VEEL GFi r> Benauwd? i De twee ton actie voor het kind LIKEURGLAASJES Nogmaals de kwestie van het salueer en der politie agenten voor officieren De Zondag blijft in de feestweek Hoest- Cr iep -Bronchitis -Asthma i w arooter flesch VERSIERING KAARSEN KANDELAARS Fa. ZOETELIEF, Keizerstr. 75 Helders Warenhuis Kindermiddag Jan Rapalje Verzendt en ontvangt Uw goederen per „ESONA" Burgerlijke Stand van Den Helder Fa. ZOETELIEF, Keizerstr. 75 Helders Warenhuis Vandaag eens geen woord over verkoud heid en Aspirin! 'k wensch U allen een en een Den Helder bad aoudenxiUxh' JUWELIER BEEMSTERBOER géven vvu VOOR Gisterenmiddag 2 uur heeft de Raad dezer gemeente de behandeling van de begrooting-1938 voortgezet en te ruim half zes beëindigd. De begrooting werd toen zonder hoofdelijke stemming aange nomen, met alleen de stem van den heer Uithol (nat. herstel) tegen. zy sluit in ontvangsten en uitgaven op 3.709.413 (onvoorzien 12.248), Kapi- taaldienst 1.258.866). Nogmaals het salueeren van de politie. De Raad was voltallig toen de burgemees ter deze laatste zitting van 1937 aanving met te spreken over het salueeren van agenten van politie voor officieren van de weermacht Het heeft spr. bevreemd, dat, toen de ge- heele instructie voor de politie in zijn tegen woordigheid in het G. O. behandeld werd, er niemand was, die bezwaar maakte tegen het salueeren voor officieren, terwijl er nu zoo veel over te doen is. Overigens was spr. niet bereid nadere uiteenzettingen te doen, aange zien deze aangelegenheid alléén tot zijn competentie behoort. De heer Steenlage (s.d.), die dit bal letje aan het rollen gebracht heeft, sprak eerst over de brandweer en wel speciaal over de voorgenomen aanschaffing van den mate riaalwagen ad 4000.Waar deze auto ook nog een andere bestemming krijgt, acht spr. het beter, dat de uitgetrokken post gesplitst wordt. Overigens is spr.'s fractie niet enthou siast over dezen post. Spr. valt er over, dat de burgemeester de vraag over het salueeren van de politie niet beantwoord heeft. De voorzitter heeft hier bij wel de wet op z'n hand, doch er zijn wel andere wetten volgens welke de voorzitter wel antwoorden moet. Spr. fractie is nog al- tyd van meening, dat de politie jegens een ieder beleefd en voorkomend moet zijn, doch een bijzondere „prestatie" tegenover de mili taire autoriteiten acht de S.D. niet noodig. Een deel van de burgerij lacht er om, een ander deel ergert er zich aan. Spr. veroor deelt de militaire tendenz, welke aan dit groeten ten grondslag ligt en is dan ook van meening, dat de betreffende instructie moet verdwijnen. Spr. vraagt alsnog een nadere Uiteenzetting van den burgemeester. Dr. Feenstra Kuiper (gem. bel.) verklaart, dat zijn fractie nog steeds niet voor aanschaffing van de materiaalauto voelt en dan ook tegen dezen post is. De burgemeester antwoordt, dat het hoogst belangrijk is, dat de materiaal-auto op tijd is, waar zij verlangd wordt aanwezig te zijn. Daar haperde in het verleden nog wel eens wat aan. De praktijk heeft uitge maakt, dat met den meest mogelijken spoed Ingegrepen moet worden; zoowel bij ongeluk ken als branden kan de aan te schaffen auto vlug en afdoende dienst doen. Voorts kan de auto fungeeren bij vervoer van gasmaskers, helmen, zuurstofkoffer, enz. Spr. zal gaarne eien, dat de Raad zich met de aanschaffing van deze materiaalauto accoord verklaarde. Wat het lachen om het salueeren van de agenten voor officieren betreft. Spr. vindt, dat dit maar kalm opgevat moet worden. Spr. heeft geen bezwaar de betreffende instru" te overleggen, maar ziet de noodzaak ervan niet in. Het G. O. heeft zich uitgesproken en dit college heeft met geen woord over de zaak gerept. Overigens zal spr. deze zaak nog wel eens onder het oog zien. Dan verklaart de heer Steenlage, dat het G.O. een paskwil is. voor dit soort zaken tenminste. Spr. wacht af, wat de burgemees ter in deze nog eens „onder het oog zal zien." Namens zijn fractie verklaart de heer van Zwijndrecht (c.h.), dat hij er niet mee accoord gaat, dat de agenten salueeren voor hoogere militairen. De heer Uithol (nat. herstel) vertelt dan, dat men in officierskringen heelemaal niet gesteld is op dit groeten. Spr. wijst op de consekwenties, welke uit deze verhouding kun nen voortvloeien. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij AJCKCR* Ook de heer Ran (r.k.) voert hierover het woord en tracht den burgemeester tot het doen van meerdere mededeelingen te verleiden. Wederom komt de burgemeester dan aan het woord, maar ook nü wijst hij een nadere uiteenzetting van de hand. Toch verneemt de Raad ditmaal iets meer. Het salueeren voor de officieren is eigenlijk begonnen tijdens het verblijf van de Gorge Fock hier ter stede. De Duitsche officieren terwille, die dit gewend zijn, werd den politie agenten opgedragen voor hen te salueeren. Toen is ook de instructie gekomen om voor Hollandsche officieren te salueeren. Ofschoon spr. de aangelegenheid nog eens zal bekijken, doet hij geen enkele toezegging. De heer Uithol (nat. herstel) vraagt of voor keuring van openbare middelen van ver voer wel 200.— moet betaald worden, wijl de directeur van de reiniging dit in gemeente- tijd doet. In antwoord daarop deelt de burgemeester mede, dat onderbrenging van deze keuring bij de politie niet wel mogelijk is. Spr. is over tuigd, dat de betrokken chef een volle dag taak heeft en daar dit werk niet tot zijn ge wone taak behoort is het juist, dat hij er extra voor betaald wordt. Luchtbescherming. Mr. Mulder (a.r.) had het juister geacht als in de begrooting rekening gehouden was met te houden luchtbeschermingsoefeningen. De kans is nu groot, dat het college met sup- pletoire begrootingen zal moeten komen. Spr. zag gaarne betere verdeeling van de kosten over dit en volgende jaren. De Burgemeester geeft toe, dat het bedrag, hoogst bescheiden is. In afwachting van de goedkeuring van het luchtbeschermingsplan zal men zich nog eerst van zeer veel op de hoogte moeten stellen. En dan moet afge wacht worden wat de regeering zal voteeren. Voorloopig is organisatie hoofdzaak en hebben we nog slechts geld voor kleinigheden noodig. Omdat we thans nog niet kunnen over zien wat er allemaal noodig is, wordt momen teel met dit bescheiden bedrag volstaan, aldus spreker. Er ontspon zich een debat tusschen den burgemeester en mr. Mulder over te houden kleinere luchtbescherminsoefeningen en één groote, welke 40.000.zou moeten kosten zonder dat de heeren echter tot overeenstem ming kwamen. De heer Uithol (nat. herstel) vraagt of het rapport van den heer Feij de goedkeuring heeft van de marine-autoriteiten. Dit is het geval, antwoordt de burgemeester, waarop de heer Uithol aanschaffing verzoekt van sirenes, welke men in ieder geval noodig zal hebben. De heer v. d. Vaart (s.d.) constateert, dat men in deze zoo gaarne door gelden beschik king te stellen de verantwoordelijkheid van het luchtbeschermingsplan alleen op den bur gemeester wil schuiven. De burgemeester waarschuwt er voor, dat door overhaasten arbeid groote kans op onvolledige organisatie komt te bestaan. Het is niet alleen; geld vo teeren en daarmee basta! Saneering. De heer Kraak (s.d.) wijst op een stads wijk, welke z.i. hoog noodig voor saneering in aanmerking komt. Spr. noemt dit stads gedeelte niet, doch spreekt van Rijkssteun, waarmede de saneering wellicht uitgevoerd zou kunnen worden. Sprekende over de taak van de Woning stichting, zegt weth. Smits (r.-k.), dat deze al meer dan eens zelf op vernieuwing van arbeiderswoningen aangedrongen heeft. Spr. meent, dat de plannen van B. en W. gerust afgewacht kunnen worden. Mr. M u 1 de r (a.r.) vraagt of dr. Büchli Fest binnen afzienbaren tijd zijn vaste aan stelling als ambtenaar kan krijgen. Dé Burgemeester antwoordt, dat deze zaak bij B. en W. in onderzoek is. De heer Hoornsman (v.d.) vraagt in lichtingen ovtr het rouleersysteem bij de werkverschaffing. In antwoord daarop deelt weth. Smits o.m. mede, dat de werkzaamheden in de Wie- ringermeer tot 10 Januari a.s. stop gezet zijn. Huurtoeslag by werkverschaffing. De heer Boogaard (s.d.) vraagt; Waar om ontvangen de menschen uit Den Helder, die in de Wieringermeer werken geen huur toeslag, zooals de Alkmaarders? In antwoordt hierop, deelt weth. Smits (r.-k.) mede, dat de huurtoeslagregeling door den minister stop is gezet, en daarvoor in de plaats een overgangsbepaling in het leven is geroepen, welke voor de Alkmaarders thans nog gunstig nawerkt. Door B. en W. is nog wel getracht ook de huurtoeslag te verkrij gen voor de Helderschen, doch van het De partement is nog geen antwoord gekomen. Spr. vreest, dat het antwoord afwijzend zal zijn. De Burgemeester zegt den heer Hoornsman. dat al de werkloozen in Juliana- dorp tot Februari uit de kas moeten trekken, waarin de gemeente gestort heeft, waarna zij voor werk in de werkverschaffing in aan merking komen. Zorg voor de werklooze jeugd. Wethouder Smits (r.k.) deelt in antwoord op een vraag van den heer Steenlage mede, dat in het bijzonder de werkloosheid van de jeugd zgn aandacht heeft en dat vooral voor deze groep .veel gedaan moet worden. Daarbij heeft de Teugdregistratie en de Centrale voor Jeugdige Werkloozen een belangrijke rol te vervullen. Het wachten ls op goedkeuring tot uitvoering van werkobjecten. Momenteel zijn 33 jongelui en 2 leiders op de C. W. werkzaam. Spr. wgst er op, dat het bedrag voor 1937 uitgetrokken voor de C.W. geheel verwerkt is, zoodat het gebouw geheel en al opgeknapt en a.h.w. niet meer te herkennen is. De heer Steenlage (s.d.) is zeer tevre- den over den jfang van zaken, doch meent, dat nog veel meer jeugdigen by de C.W. te werk kunnen worden gesteld. Spr. vraagt meer cen tralisatie van de jeugdwerkloosheid en meer contact met de werkgevers. Spr. gelooft niet, dat de algemeene leider van de C.W. de aange wezen persoon daarvoor is. Weth. Smits (r.k.) vindt 't beter op de laatste vraag geen antwoord te geven. Contact met de werkgevers bestaat reeds. Het College heeft aangevraagd, dat het bureau voor de jeugdregistratie in 1938 door kan werken. Dit zal wel toegestaan worden. Besloten zitting. De Raad gaat thans gedurende eenigen tijd in besloten zitting over. Na een klein half uur wordt de zitting weer openbaar. Economische Commissie. De heer Uithol (nat. herstel) vraagt of de Economische Commissie en de V.V.V. „Hel ders Belang" gecombineerd kunnen worden, opdat mede de subsidie verlaagd zou kunnen worden. Volgens den burgemeester bestaat het plan om de Economische Commissie voor de „Meer Werk"-actie te spannen. Daarbij zal samen gaan met „Helders Belang" bevorderd worden. Binnen afzienbaren tijd zal het College te dien aanzien met voorstellen komen. Hierna worden de uitgaven van de begroo ting z.h.s. vastgesteld. De Zondagsrust. Mr. Mulder (a.r.) komt vervolgens terug op de door hem gestelde vraag om de feest week te doen houden van Maandag tot en met Zaterdag, 24 uur. De regeering heeft als eerste taak de Zondagsrust te bevorderen, maar ook de gemeente heeft in deze een zelfstandige taak. Het gaat hier vooral over de excessen, welke de Zondagsrust verstoren. Spr.'s fractie vraagt: doe ons en het Christelijk gedeelte van de burgerij het genoegen en laat de Zondag in de feestweek uitvallen. Waarom voelt het Col lege er niet voor? Spr. doet dan een voorstel om de feestweek te doen duren van Maandag tot en met Zaterdagavond 12 uur. De heer V a n L o o (v.d.) meent, dat de wijze van feestvieren hier ter stede geen verstoring van de Zondagsrust met zich brengt. Spr. ont raadt dan ook den Zondag te doen uitvallen, omdat als men dit toestaat het eind er zoek van is. Meerdere raadsleden doen hun meening ken nen, zoo de heeren Schoeffelenberger (opp.), Ran (r.k.), Uithol (nat. herstel), dr. Feenstra Kuiper (gem.bel.) en Bot (c.d.). Het voorstel van de A.R.-fractie werd na gehouden stemming verworpen met 16 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Uithol (nat. herstel), Bot (c.d.), Mr. Mui- derf a.r.), v. Zwijndrecht (c.h.) en v. d. Veer (a.r.). De begrooting van den gewonen Dienst en Kapitaaldienst-1938 werd daarop z.h.s. vastgesteld. De heer Schoeffelenberger (opp.) roert tenslotte het incident tusschen den bur gemeester en dr. Feenstra Kuiper aan en be treurt 't, dat dit incident voorgevallen is. De heer Uithol wordt geacht tegen de begrooting te hebben gestemd, omdat hij geen inzage in de samenstelling van de begrooting gehad heeft. Benoeming onderwijzeres. Aan de orde is de benoeming van een onder wijzeres. De heer Uithol (nat. herstel) drukt er zgn spijt over uit, dat de oproep voor de onder wijzeres alleen in de Held. Crt. gestaan heeft en niet in de „Vacature". Daardoor werden leerkrachten van buiten de stad uitgesloten. Weth. De Boer (v.d.) antwoordt, dat zoo lang er in de eigen bevolking krachten zijn, welke voor benoeming in aanmerking komen, hij er niet voor voelt sollicitanten van buiten de stad op te roepen. Benoemd werd, na stemming, Mej. J. H. L. Gerth van Wijk met 19 stemmen. Nadat de burgemeester den Raad nog de beste wenschen gegeven had voor de komende feestdagen en de heer Van Loo (v.d.) den bur gemeester op zijn beurt bedankt had voor de leiding van de begrootingsdebatten, werd de vergadering te ruim half zes gesloten. Vele inzendingen op de puzzle. De centrale commissie voor den verkoop der weldadigheidspostzegels in Nederland deelt ons mede, dat op de puzzle voor het misdeelde kind, welke omstreeks 11 December in zeer vele dagbladen en periodieken is verschenen, reeds vele oplossingen zijn binnengekomen. In verband met terzake gestelde vragen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat het geoorloofd is, meer dan één oplossing in te zenden: elke oplossing, op een briefkaart geschreven, moet voorzien zgn van twee kinderzegels van 5 cent (kostprijs 8 cent per stuk). De termijn van inzending blijft bestaan tot 25 December, deze wordt niet verlengd. De commissie verwacht, dat Iedereen zal wil-len helpen om een opbrengst van twee ton voor de misdeelde jeugd te krijgen en dat men daartoe kinderzegels zal koopen. Inzendingen aan het adres: Nicolaistraat 17, Den Haag. De prijzen zullen voor 31 dezer worden ver zonden; de toewijzing geschiedt ten overstaan van den notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage. In de Kerstvacantie. Woensdagmiddag wordt, ter gelegenheid van de Kerstvacantie, in Casino een kinder feest gegeven door eenige bekende Amster damsche artisten; o.a. zullen daar zijn: Pro fessor Antonini, de beroemde goochelaar, waarbg de kinderen op het tooneei zelf mee mogen goochelen. De vermaarde Oud-Hol landsche poppenkast van Hermas, welke hier reeds eerder in Den Helder was, vertoont eenige leerzame en dolkluchtige verhalen op de beschaafde wijze, welke we van den heer Hermas gewoon zijn. Verder komt nog Mr, Max met zijn loopende, sprekende en zingen de pop August, die de jeugd zal laten gieren van 't lachen. Al met al wordt het weer een echt gezellige en leuke middag voor de kinderen, zoowel als voor de begeleidende ouders. Men zie verder de advertentie. Een stroom van goede oplossingen werd reeds op ons kantoor ingeleverd. Wij herin neren eraan, dat vanavond tot 8 uur nog op lossingen kunnen worden ingeruild tegen een bewijs van deelname voor den eindwedstrijd. Het blijkt ons, dat zelfs abonné's buiten de stad hebben meegezocht naar de plaatsen waar Rapalje gesignaleerd was door den teekenaar. Zoo kregen wij vanmorgen nog een oplossing uit Zutfen en gisteren schreef ons een abonné uit Nijmegen, bij de netjes uitgeknipte en op geloste puzzle-plaatjes: Alhoewel niet voor mededinging in aanmer king komende, neemt ondergeteekende, M. de Groote, de vrijheid, dank zij de medewerking van Uw teekenaar, U mede te deelen, dat hij met spanning de gang van Jan Rapalje vanuit Nijmegen heeft kunnen volgen en U hierbij de desbetreffende plaatsen, waar Jan Rapalje pleegt zich op te houden of gesignaleerd werd, bij insluit. Als oud-stadgenoot heb ik door deze jacht m'n hart weer eens kunnen ophalen en dank U voor uwen interessanten speurtocht. Leve de Jutter, Leve de Heldersche Courant In het Óósten van ons land. UIT HET POLITIERAPPORT. Naar huis teruggebracht. Een minderjarig meisje werd aangehouden en op transport gesteld naar Rotterdam, waar men haar aanhouding had verzocht. Nog meer Kerstbouten ontvreemd. Een bewoner van de Oranjestraat, die een paar konijnen in een paardenstal aan de Bassingracht had, deed aangifte, dat deze beesten bij een ander in den pot zullen komen. De dienstbode, die geslagen werd. Een bewoonster van den Kanaalweg, die als dienstbode op den Singel is werkzaam ge weest, deelde op het hoofdbureau mede, dat zij door haar mevrouw is mishandeld. Rijwiel ontvreemd. Een bewoner van de Bassingracht deed aan gifte, dta zijn rijwiel, dat hij eenigen tijd onbe heerd had laten staan aan den Kanaalweg, was ontvreemd. Pompen of Gisterenavond werd de brandweer om as- sistentieverzocht, daar een scheepje in de Binnenhaven zoo'n lek had, dat men het met geen mogelijkheid boven water kon houden. Hoewel dit niet direct op den weg van onze brandweer ligt, heeft men, meer om den eigenaar voor een belangrijke schadepost te bewaren, het oor aan dezen kreet om hulp verleend. In korten tijd had de brandweer het schip leeggezogen, zoodat men het nu de helling van de scheepswerf kon opkrijgen om het lek te herstellen. van 23 December 1937. GETROUWD: J. C. Groen en G. Jacobs; N. J. Hager en A. Wal; J. Smit en N. Snijder. BEVALLEN: J. A. Cobussende Leeuw, d.; G. HiemstraKoelemaij, z. HAVEN VAN NIEUWEDIEP 23 Februari 1937. 23 December 1937. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Ned. m.s. „Defa". DIVERSE MODELLEN ZEER VOORDEELIG OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER Wintertyd Zon Dec. op; ond.: Hoogwater Laagwater Z 26 8.11 15.50 0.55 13.55 7.30 19.30 M 27 8.12 15.51 2.00 14.50 8.25 20.40 D 28 8.12 15.53 3.05 16.00 9.35 21.50 W 29 8.13 15.55 4.15 17.10 10.35 22.55 D 30 8.13 15.57 5.20 18.00 11.30 V 31 8.14 15.58 6.10 18.35 0.00 12.20 Jan. 1938 Z 1 8.14 15.59 6.55 19.05 0.50 12.55 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat)] le Kerstdag. 's Morgens 10 30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Zang van het Kerkkoor Westerkerk, (Helden der Zeeplein). w 2e Kerstdag. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaa? Geref. Kerk. (Julianapark). le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. Tollen^a.. n.m. geen dienst. 2e Kerstdag. 's Morgens 9 uur, Cand.- W. de Graaff, van Groningen, 's Morgens 10.45 uur, Cand. W. de Graaff 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). le Kerstdag. s Morgens 10 uur, Cand. W. de Graaff 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. W. de Graaff Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), le Kerstdag. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Leesdienst. Woensdagavond 7.30 uur, Ds. C. Krampi Van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht), le Kerstdag. 'sMorgeDs 10 uur en 's avonds 6 uur, de heer J. Rebel. 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur^ de Heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). le en 2e Kerstdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) le Kerstdag. 's Morgens 6 uur, vroegdienst 's Morgens 10 uur, hoogdienst 's Avonds 6.30 uur, de Vespers 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat), le Kerstdag. 's Morgens 10 uur, Ds. J. B. Oskamp 2e Kerstdag. 's Morgens 10 uur. Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. le Kerstdag. 'sMorgeDs 6 uur, samenkomst Maandagavond 7.30 uur, Ktrs'feest Vrouwen-en Meisjeskrans en Jong-meclub Evangeliesatlegebouw, Vyzelstraat le Kerstdag., ^s Morgens 6 uur, samenkomst 's Morgens 8 uur, Openluchtzang 2e Kerstdag. 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur, samenkomsten. s Morgens 8 uur, Openluchtzang Leger des Hells. le Kerstdag. 6.00 v.m. Kerstwydingsdienst (adj. J. Mal corps). 10.00 v.m. Heiligingsdienst (adj. C. IJ icorps) 3.00 n.m. Jeugddemonstratie. 8.00 n.m. Kerstboodschap, 2e Kerstdag. lOuur v.m. Heiligingsdienst. 8 uur n.m. Sluitingsdienst. lersteld Apostolische Zending G. -nta Sluisdykstraat hoek Schagenstraat. 2e Kerstdag. ,s Morgens 10.30 dienst

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6