WEK DE GAL IN UW LEVER OP KeA& en Zending, Uo-dê-ai w GxmUact-Rüdg£, De KX*M* in West-Indië - INDO Ingezonden Ruwe schrale huid PUROL Bij het optreden der „Mills Brothers" Musis Sacrum RV.W.B. Pluimveetentoonstelling Vertrokken personen Texel Afscheid mejuffrouw Roepman Prijsdaling van de melk Burgerlijke Stand Reis van dc Ned. Reisvereen. naar Ned. Indië i=kv*a=r«i=ïn MS rtl! Voetbaltoutnooi Zeevaartscholei - TABAK Tijdschriften Maandagavond zullen zij optreden en wij kunnen ons voorstellen dat jazz-lievend Den Helder er naar haakt kennis te maken met dit 5-tal, dat in enkele jaren een wereldreputatie wist te veroveren. Een repuatie... goeddeels verkregen door een zeer groot aantal gramofoonplaten, waar voor zij zongen, door de radio-uitzendingen (zelfs van Amerika naar Europa over ge- „broadcast") en niet in het minst door de film. Zij maken thans een tournée en de Casino directie kan zich gelukkig prijzen zoo for tuinlijk geweest te zijn; de heeren voor Den Helder te mogen engageeren. W(j vermoeden dan ook, dat Casino Maandagavond tot de laatste plaats bezet zal zijn. Het lijkt ons, gezien de vermaardheid van het ensemble, haast onnoodig, hier thans nog bijzonderheden te geven over de „Mills Brother". Men weet, dat het imitators zijn der jazz, doch imitators, die hun gelijke nog niet vonden. Respectievelijk kan men zich verba zen aan het imiteeren van de tuba, de trom pet, de saxofoon, de trombone, de klarinet, de bas en de hobo. Het gèschiedt alles met de „menschelijke stem", hoe fantastisch het soms ook lijkt. Als enkel begeleidings-instru- ment is er slechts één guitaar. Wie zich van een bijzonderen avond wenscht te verzekeren, houde Maandagavond vrij. De heeren Mills zullen niet spoedig naar Den Helder terugkomen Zaterdagavond organiseert de „Musis- directie" een „Big Apple Party", de uit Ame rika stammende „ttractie-dans", waarvan de muziek ons door de radio reeds bereikte. Zondagavond wordt de „Soirée Dansante" afgewisseld door „Cotillans", in de feestelijk versierde zaal. Beide midaendg vindt een „The All-round Musicians" die tijdens de „Thé-Dansant" plaats. feestweek wederom toonde aan de eischen van een wereldstad-publiek te kunnen voldoen, ver zorgen de dansmuziek. Men verzoekt ons opname van het volgende Op verzoek van de Neutrale Arbeiders Ver- eeniging „De Eenheid" is op Dinsdagavond in „Café Centraal" een vergadering gehouden met het doel om een afdeeling te vormen van georganiseerde arbeiders in het bouwbedrijf en deze uit hoofde van de reeds reglementaire beslissing, aan te sluiten bij het Neutraal Verbond van Werknemers in het Bouwbedrijf. Voor dit doel was het hoofdbestuur van den N.V.W.B. (Amsterdam) uitgenoodigd, daar bij aanwezig te zijn. De heer v. Straalen, voorz. der N.A.V. „De Eenheid", welke belast was dezen avond te leiden, memoreerde de oprichting van de Neu trale Vereeniging „De Eenheid", nu juist een jaar geleden en zeide met voldoening op het feit neer te zien, dat men reeds na dit jaar in staat was een afdeeling te stichten van georganiseerde Bouwvakarbeiders. Tot de oprichting werd overgegaan en de volgende bestuursleden werden gekozen: voorzitter werd J. Lit, secretaris H. v. d. Meij- den, penningmeester H. J. Mallet. Op de gehouden tentoonstelling van de Pluimveevereeniging behaalde onderstaande leden de volgende prijzen. Majoor H. J. Bangert 27 eerste, 7 tweede, 3 derde prijzen. J. H. v. d. Braak 4 eerste, 1 tweede. P. Burger 5 eerste, 2 tweede en meester zanger. C. Cheret 2 eerste, 1 tweede. Jac. Conneman 1 eerste, 1 tweede. P. A. Doppegieter 1 eerste, Kanaries. M. Groof 1 eerste. N. J. Hoebe 1 eerste, Kanaries. J. Hendrikse 4 eerste, 1 derde. M. Klaassen 8 eerste, 1 tweede, eere lint. J. Koorn 3 eerste, 2 tweede, 1 derde. J. Kuppen 5 eerste, 3 tweede, 2 derde. J. Kwast 3 eerste, meester zanger op een na. H. J. A. Lucker 2 eerste, 1 Z.E.V. Ch. A. Luters 13 eerste, 2 tweede, 1 derde, Beker en Medaille Amstel (.Brouwerij. J. L. Meijer 1 eerste, 3 tweede, 1 derde. A. J. Melief 5 eerste, 2 tweede, medaille Notaris Mr. Joh. G. C. Zijnen. D. Sturk 3 eerste, 3 tweede, 2 derde. N. A. Snel 5 eerste, 2 tweede. G. Schutte 1 tweede, Z.E.V. H. Toes 4 eerste, 2 tweede, 1 derde. R. Ran 1 eerste. J. Riemers 7 eerste, 6 tweede, 3 derde, 4 Z.E.V., 2 E.V. IJ. L. Hankes 2 eerste. P. v. Vliet 2 eerste, 2 tweede. M. Vonk 4 eerste, 2 tweede, 1 derde. J. Wiering 8 eerste, 6 tweede, 3 derde. G. J. H. Verstegen 1 eerste. en zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. viton rini? moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafschelding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raikt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet *lles De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt d© oor- 'Maar CARTÉR'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor do vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eiacht Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bi) apothekers en drogisten in flacons van U.75. M. Janse Schutte, naar Amsterdam, le Sweellnckstraat 3, belétage. Gerrltje Janna van Tujjl, naar Lexmond, Kom Lek dijk Z.Z. 67. Jacoba de Jong, dienstbode, naar Rotterdam, Goud- scherljweg 114a bi) Huiskens. Auguste Dorothea GregoireLange en Jakoba Grete Henriette van der Hoeven, naar 's-Gravenhage, Loos- duinschekade 56 II. Prederika Christina Maria Lamberta LammersStap- penbeld, naar Zwolle, Middelweg 7. E. Valk en echtgen., automonteur, naar Oberhausen (Duitschland), Mackensenstraat 96. Guurtje DoornSchrijver, naar Amsterdam, Riouw- straat 27 II. Jacoba Petronella Boon, leerling-verpleegster, naar Zeist, Den Dolder, W. Arntzhoeve. A. C. Wakerlin, naar Amsterdam, Jan Willem Brouwer straat 25 huls.- J. P. Korse, bakker, Zoetermeer, Dorpstraat 31. Engelbertha Jennegln Mietje ReiJsWajerink, naar Heiloo, Burewge 101. P. de Blieck en echtgen., maj.-kontabel, naar Soerabaja. N. Klljan, contr. Nat. Conf. Industrie, naar Amster dam, Weteringschans 73. L. J. Rasch, kapper, naar Amsterdam, Uitterwaarde- straat 88 huis. Johanna Wilhelmlna 8piekman—Piket, naar Amsterdam, Vaartstraat 60 I. Kruger en gezin, sergt.-vllegtuigmaker, naar Fried- richshafen. Fr J. Th. J. Cedee, stuurmansleerling, naar Heiloo, Stationsweg 10. Neeltje DuinmaUer, dienstbode, naar Haarlem, Pentes- laan la. Cornelia Everdina Slotsvan Ek en z., naar Voorscho ten, Leidschestraatweg 538 bij G. van Ek Butteriel' schipper' naar Winkel, Lutjewinkel, bU C. J. Neeltje Arls, dienstbode, naar Amsterdam, Kalver- straat 41. Juliette Francoise Akkerman, naar 's-Gravenhage, Louise de Colllgnystraat 19. Neeltje van 't HoffBrouwer en d., naar Ridderkerk, Bolnes, P. Krugerstraat 49. B. Jongbloed, kleermaker, naar Tubbergen, p.a. P. Faave i. T-„«Soman en Bezin, naar Amsterdam, Wilhelmina- straat 92 II. B. C. M. Nijpels, naar Grootebroek, G 56. Pransina RijsdUkSteenaard, naar Soerabaja. Jannigje Vos, dienstbode, naar 's-Gravenhage, Sonom- Oosterend Donderdagmiddag had in de School met den Bijbel te Oosterend het afscheid plaats van de onderwijzeres, mejuffrouw Roepman, die vanaf 1 April 1932 als onderwijzeres aan deze school werkzaam is geweest en ingaande 23 December de school gaat verlaten. De leer lingen boden mejuffrouw Roepman als aan denken een mandenrustbank-waschmand aan, terwijl het, schoolbestuur de scheidende onder wijzeres een boekwerk, getiteld „Levens roman van Dr. H. Colijn" aanbood. De heer Joh. Eelman, voorzitter van het Schoolbestuur, richtte enkele woorden tot mejuffr. Roepman, spreker wees op de goede verstandhouding en prettige samenwerking, gedurende 51/( jaar tusschen schoolbestuur en onderwijzeres en wenschte toe, dat het mej. Roepman in haar verder leven goed moge gaan. Naar wij vernemen zal de daling van den melkprijs te Den Burg met 2 cent per liter waarschijnlijk slechts van tijdelijken aard zijn. Deze daling is een gevolg van het feit, dat vanaf 1 December van hoogerhand de prijs niet meer wordt vastgesteld, doch dat deze regeling in het vervolg zal geschieden door de N.-Holl. Consumptiemelkvereeniging, waar voor den minister is verzocht het toezicht te aanvaarden. Daar de Kon. goedkeuring op bovengenoemde vereeniging nog niet is inge komen, is de prijs op het oogenblik vrij en wordt er nu sterk geconcurreerd, doch zeer spoedig, als de goedkeuring is ingekomen, staat de melkprijs vast en kan niemand meer beneden den vastgestelden prijs verkoopen. De verlaging zal dus slechts van zeer korten duur zijn. van 18 t/m 23 Dec. 1937. GEBOREN: Cornelia Coenradine Ernestina, d. van J. J. van Swinderen en G. Bakker; Lena Martha, d. v. K. Wetsteen en J. Geense. GETROUWD: P. J. van Boxel en G. Zuide- wind. OVERLEDEN: A. K. Timmermans, 63 j., echtgenoote v. V. C. de Grave; G. Boon, 60 j., echtgenoot v. J. Bakelaar; N. Pongers, 60 j., echtgenoot v. H. van Eelen. OEGSTGEESTER ZENDING. De samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgeest deelen na afloop van de zen- dingsweek mede, dat op 1 November over 1937 in totaal 430.000.ontvangen was. Brengt de zendingsweek hetzelfde bedrag op als verleden jaar, hetgeen lang niet zeker is, n.l. 190.000.en» brengt December het ge middelde der laatste jaren op, n.l.,f 80.000. dan wordt de totaal-ontvangst over 1937 700.000.hetgeen 100.000.minder is dan de tot het uiterste besnoeide raming van kos ten over 1937. De toestand is dus dreigend. Over 1937 is wederom sterk besnoeid. Hoe wel de landsambtenaren in Indië wegens stij ging der kosten van het levensonderhoud een salarisverhooging kregen, volgde de zending dit uit nood niet na. Veel noodig werk moest achterwege blijven. Colportage en jeugdwerk werd ingekrompen. En er zal, indien de in komsten niet stijgen, helaas nog meer afbraak moeten volgen, waarbij het meest jammervolle is, dat dan mogelijk jonge, pas zelfstandig ge worden inheemsche gemeenten aan haar lot zullen moeten worden overgelaten. ECHTSCHEIDINGEN. In 1936 werden in Duitschland 50.377 echt scheidingen uitgesproken, dat is SB.5 per 10.000 fin 1935 33, doch in 1913 slechts 15.8). Het hoogste cijfer aan echtscheidingen viel in Berlijn met 227.9 echtscheidingen per 100.000 inwoners; daarop volgde Hamburg met 803.6 echtscheidingen op de 100.000 inwoners. In Beieren was dit cijfer daarentegen slechts 45,8; en nog lager lag het in LippePosen-West Pruisen en Opper-Silezië. KERKJE VAN JANUM. Het kerkje van Janum, een bouwwerk uit de 13e eeuw, op een hoogen terp zeer schilderach tig gelegen, behoeft dringend restauratie. Het rijksbureau voor monumentenzorg heeft de. zaait ter hand genomen. Het kerkje werd in de 13e eeuw onder in vloed van het rijke Cistercienserklooster Klaarkamp by Rinsumageest gebouwd. Onze oud-stadgenoot Bouwe Prins wordt Chef Technische Dienst. Reeds eenige maanden bevindt zich op de Lockheedfabrieken in Californië een depu tatie van de K.L.M., waarvan o.a. onze oud stadgenoot Bouwe Prins deel uitmaakt. Het is wel een opvallende carrière, welke de Heldersche Bouwe brj onze groote luchtvaart maatschappij maakt. Was hij destijds de uit verkorene, die als boordwerktuigkundige de roemruchte race naar Melbourne aan boord van de „Uiver" maakte, thans staat hem een nieuwe onderscheiding te wachten. Hij is n.l. aangewezen om als chef van den Technischen Dienst in West Indië te fungeeren. Bouwe vertrekt naar zijn nieuwe standplaats met twee van de drie nieuwe Lockheeds, welke voor de KLM bestemd zijn en waarvan de 3e naar Holand komt. De twee Lockheeds be stemd voor West Indië zullen waarschijnlijk begin Januari overgevlogen worden, één door Geysendorfer, die daarna weer naar Holand komt, en één door Rüpplin Ketfikon, die chef Vliegdienst in West-InrHë wordt. De twee toestellen voor West Indië zullen heeten: PJ-A.I.P. (Parkiet) en PJ-A.I.T. (Troepiaal). De derde Lockheed komt per boot naar Holland en zal PH-A.P.E. (Ekster) gedoopt worden. Na aan komst van de twee nieuwe Lockheeds zal de KLM in West-Indië over de volgende vloot beschikken: de beide reeds genoemde Lockheeds: Par kiet en Troepiaal, 2 F 18-toestellen, n.l. de PJ-A.I.S. (Snip) en PJ-A.I.O. (Oriol, voor heen genaamd „Oehoe"). Hieraan zullen nog toegevoegd worden de x okker F 8, de PH- A.E.D. als fotokist. Dit is de bekende twee- motorige Fokker, welke den laatsten tijd veelal den dienst naar Texel onderhield. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de KLM in West-Indië een belangrijke bezetting gaat brengen en dat het inderdaad een onderschei ding voor een eenvoudigen Helderschen jongen genoemd mag worden, daar als chef van het technische gedeelte te worden aan gewezen. Herhaaldelijk is gedurende de laatste jaren van verschillende zijden, zoowel in woord als in geschrift, de wenschelijkheid in het licht gesteld, om, wanneer zulks slechts even mogelijk is, vooral niet te verzuimen, althans eens in zijn leven, Nederlandsch-Indië te be zoeken. En dit niet alleen om dit waardevolle gebiedsdeel uit eigen aanschouwing te leeren kennen en aldus indrukken voor het geheele leven op te doen, maar ook om zich door een dergelijk bezoek de geweldige beteekenis van Insulinde voor Nederland zoo duidelijk moge lijk voor oogen te stellen. Bovendien is er bij herhaling op gewezen, dat deze bezoeken er toe kunnen bijdragen om de banden tusschen Indië en het moederland nauwer aan te halen en het saamhoorigheidsgevoel te versterken. De Ned. Reisvereeniging streeft er harer zijds ook naar, om bezoeken van Nederlanders aan onze schOone Oost te vergemakkelijken en als toeristische organisatie heeft zij dan ook in dit opzicht haar taak begrepen en reeds ettelijke keeren groepsreizen naar Ned.- Indië georganiseerd. Thans heeft de Ned. Reisvereeniging op nieuw een reis naar Ned.-Indië uitgeschreven; dit is de vijfde reis, die de N.R.V. naar Indië organiseert. Zij geschiedt (heen en terug) aan boord van de „Gneisenau" en duurt 65 dagen. Deze boot vertrekt op 21 April uit Genua en keert op 21 Juni in deze Italiaansche haven terug. De N.R.V.-reizigers vertrekken per trein uit Rotterdam naar Genua en zijn op 22 Juni weer in de Maasstad terug. Gedurende deze reis wordt ongeveer 14 dagen vertoefd op Java, ongeveer 3 dagen op Bali en ongeveer 10 dagen op Sumatra. CINË-EN POTOHANDfl. fpfmj KONINQ5TCAAT X3, I TELEFOON 2/9. 1 ONTWIKKELEN- AFDRUKKEN- VËBQQÖOTËN.1 Evenals andere jaren, vindt de 29ste Dc cember het voetbaltournooi om het kampioei schap der Zeevaartscholen te Den Haf- plaats. Naar wij vernemen, hebben allen zie doen inschrijven en komen dus Schevening' Vlissingen, Rotterdam, Amsterdam c-om' gen, Delfzijl, Terschelling en Den Helder in t veld. We verwachten dat de Heldersche jongens een goede plaats zullen bezetten, gezien de resultaten in de bedrijfscompetitie en vriendschapplijke wedstrijden. Het elftal is als volgt samengesteld: Nuesink Postma Stern Versteeg Dorsen ae Beer Baai j 1.U.U Beynon Rot 's Avonds laat of bij de wekker Altijd smaakt die INDO lekker 7-10-15-20 cent. von handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met GEEL •n WIT Doos30-60cf. Bij Apoth.en Drogisten MUNHARDT (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) k Dr. M. VAN BLANKENSTEEN OVER DEN NOOD IN CHINA. Van Dr. M. van Blankenstein mocht het Comité voor Hulpverleening aan de Burgerbe volking van China het volgende ontvangen: Met diepe deernis moet ieder onzer het lijden vervullen, dat de oorlog brengt over tientallen van millioenen vreedzame, onschuldige Chi- neezen. De strijd, die in onze dagen in gruwe lijkheid voor de nietstrijdenden, voor nijvere werkers, voor ouden van dagen, voor vrouwen en kinderen, de oorlogen van vroeger eeuwen weer evenaart, verwoest hun steden en vlek ken, en drijft millioenen tot nog toe in een sober bestaan zeer genoegzame menschen langs de wegen en over de velden door het kale, win- tersche land, waar zij zonder hulpmiddelen zijn en geen voedsel, geen brandstof, geen be schutting vinden. Zij zijn ten prooi aan honger, ziekte en koude. De wonden, die de teistering hunner woonplaatsen geslagen heeft, vinden geeri verzorging. Machteloos moeten deze lie den toezien, hoe de steeds met piëteit omgeven ouden van dagen, hoe kinderen en zwakken bezwijken onder de ellende. Slechts in het klein heb ik eens in Noord-China een tragedie ge zien, zooals nu in het monsterachtig groot over de bevolking van het Jangtse-gebied gekomen is. Schrijnend is de herinnering aan de, met doffe berusting geslagen ellende, die ik heb aanschouwd. En dan te denken, dat nu een menigte, gelijk aan de bevolking van groote staten, met oneindig geringer mogelijkheid van hulp nog, in dit lot wordt gedreven! Al moge iedere bijstand tegenover de omvang van het ongeluk, slechts van weinig beteekenis zijn, toch is het een troostend besef, dat ons de weg gewezen wordt, tenminste hier en daar verlich ting te brengen aan het wreedste lijden. Dank zij de medewerking van onze verbandmiddel industrie, di-e bij voorbaat afstand heeft ge daan van alle winst op leveranties, is het mo gelijk, zelfs de bescheidenste bijdrage tot ver zachting van menschelijk lijden te doen strek ken. De aard der inzameling maakt haar voor ons Nederlandsch gevoel nog zoo bijzonder sympathiek. Onderdanen van het Nederland- sche Rijk van alle rassen hebben zich ver- eenigd om rijksgenooten van Chineeschen stam onder ons, in hun streven hun stamgenooten in China menschlievende hulp te brengen, te ondersteunen. Het is een onpolitieke actie, die zich tegen niemand richt, maar die toch tevens een uiting kan zijn van Nederlandsche soli dariteit. M. van Blankenstein. Het Comité maakt van deze gelegenheid gebruik om de geachte lezers er aan te her inneren, dat giften voor genoemd doel, hoe klein ook, dankbaar zullen worden aanvaard en gestort kunnen worden op rekening varf de N.V. „De Rentekas", Zoutmanstraat 42, Den Haag, Gironummer 3866, onder vermelding van: „Comité Hulpverleening China". Steun in andere vorm gelieve men te rich ten aan het Secretariaat „Comité Hulpver- leening China", van Aerssenstraat 50, Den Haag. Kerstboodschap van den Vrouwen-kruistocht. Aan de Vrouwen van Nederland. Ondanks al het licht, dat door het intel lect werd ontstoken, zijn de tijden donker. Hoewel de mensch in taaie wilskracht en uiterste verstandsontwikkeling het schijnbaar onbereikbare heeft bereikt, werd het meest nabije: een menschwaardig leven, buiten veler bereik gesteld. Zoo is de mensch, al zijn meesterschap over de stof ten spijt, door het resultaat van zijn eigen kennen en kunnen overmand en daaraan tot slaaf geworden. Waarom dit alles? Omdat de mensch in rijn zelfverzekerdheid het contact met den Schepper heeft verbroken en in zijn alwetend- ïeid geen rekening heeft gehouden met de jedoeling Gods; omdat hij in zijn wedloop om ïiterlijke waarden aan de innerlijke waarden 'es levens voorbij is geloopen en in zijn strijd m eigen belangen het belang der mensch- eid heeft geschaad. Waarom dit alles vooral? Omdat de vrouw aar zuivere intuïtie, haar warme hart en aar dienende hand heeft verloochend om ael te nemen aan den jacht naar uiterlijke ennis, materie en macht; omdat zij, die van ature tot den dienst aan het leven en de op voeding van den geest geroepen is, het leven m den geest terwille van de stof heeft mis kend, verdienen boven dienen heeft gesteld en in gebreke is gebleven om door haar opvoe dend voorbeeld den Geest van Christus levend te houden in de harten van haar kinderen en i j.aar volk. Daarom wacht de verdoolde en van God /rvreemde menschheid thans ln smarten aarop, dat wij, vrouwen en moeders, in den ood des tijds onze hoogste roeping zullen srstaan en deze stervende wereld vóór zullen aan naar een nieuw Levên en naar een nieu- ven Geest. Daarom heeft de Vrouwen Kruistocht een kerstboodschap voor alle goede en dappere /rouwen van Nederland. Hij roept haar op om samen door het Licht van den Geest geleid en door Zijn kracht gedragen den Kruisweg te gaan, d.i. te weg van de bezinning, de liefde, den lienst en het offer, de tveg, dien Christus allereerst aan ons. vrouwen, wijst om Zijn Geest in deze ontwrichte wereld tot nieuw 'even te wekken en de geestelijke wederge boorte der menschheid in te luiden. Namens de Vrouwenkruistocht; A. E. TalensEbbens, Apeldoorn. E. J. MioléeRiem Vis, Haarlem. Beschermt U tegen de gevolgen van LUCHTAANVALLEN Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom d|m niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht Doe het nog! SNIJDEN OF NIET? Het Is nog veel te weinig tot vele spelers doorgedrongen, dat een spel, waarin een snit moet worden genomen, liever gezegd kan wor den genomen, alleen maar gemaakt kan wor den als die snit lukt. In zeer veel gevallen moet de snit echter niet worden genomen, doch eenvoudig achterwege blijven. Dikwijls zal dit het geval zijn met een snit op de ont brekende honneur van troef, omdat daardoor te veel tempo kan worden verloren. Een aardig voorbeeld hiervan trof ik in do Bridge-World aan: S. a. 8. 6. 5. H. b. 2. R.a. 6. 4. 3. K. a. 10. 3. N. S. b. 9. H.v. 8. 7. 6. R. h. v. b. 9. K. v. 8. 5. W. O. S.v. 10. 7. 4. 3. H. 4. 3. R. 10.8.7.2. Kb. 7. Z. S. h. 2. H. a. h. 10. 9. 5. R. 5. K. h. 9. 6. 4. 2. Beide partijen waren kwetsbaar en Z. open de met 1 H., waarop door N. zeer voorzichtig met 1 S. werd geantwoord, waarna Z. zijn K. bood en N. nu zijn bijzondere kracht aantoon de door 3 S. A. te bieden, die door Z. echter niet werden ingelaten, doch overgenomen met 4 H., waardoor N. de keus werd gelaten tus schen dit manch-contract of 5 K. N.'s K. steun was wel iets beter, maar toch liet hij terecht 4 H. in, wetende, dat de H. veel sterker moeten zijn dan de K. De tegenspelers hebben zich natuurlijk gedurende de bieding alleen door passen laten hooren. W. kwam uit met R. h. en toen de blinde open kwam, voelde de speler zijn contract al thuis, ging zelfs zoo ver te beweren, dat het maken van 6 H. afhankelijk was van het al of niet lukken van een snit. R. a. won de eerste slag en H. b. werd van tafel gespeeld en op de H. v. gesneden, die verkeerd bleek te ziten; dus geen 6! W. ver volgde met R., die door den speler werd ge troefd en a. en h. van troef werden gespeeld, waarbij O. op de laatste troef een S. afgooide. De blijde stemming van den speler daalde aan merkelijk, hij moest nu de K. aanvallen en W. won de derde ronde en speelde natuurlijk weer R. terug, waardoor Z.'s laatste troef verdween. De volgende K. werd door W. getroefd en de 4de R. kon hij nu ook maken, zoodat het con tract nog één down ging in plaats van 6 te maken. Toch is dit resultaat niet noodig en is het contract altijd te maken, als de ontbrekende troeven niet slechter dan 42 verdeeld zitten, omdat dan de tegenpartij nooit anders kan maken dan 2 troefslagen en K. v., maar op troef moet dan niet worden gesneden! Nadat de eerste slag met R. a. is gewonnen, moet de speler H. spelen en wel het aas en de heer en daarna onmiddellijk de K. aanvallen, waardoor voldoende troeven in de hand over blijven om de R. steeds te kunnen aftroeven. Bij de 3de ronde K. zal W. slag komen en R. naspelen, die door den speler wordt getroefd en deze moet nu weer K. spelen, die door de tegenpartij wordt getroefd; deze speelt weer R. en de 4de troef van den speler wordt benut, waarna de nagespeelde K. wederom door de tegenspelers wordt getroefd, doch met de laat ste troef die zij in handen hebben, terwijl de nagespeelde R. door de laatste troef van den speler wordt genomen, waarna S. a. en h. voor de ontbrekende slagen van het contract zorgen. Op deze wijze worden wel geen overslagen gemaakt, terwijl het altijd 5 H. is als de troe ven 32 verdeeld zitten, maar men moet nu eenmaal het zekere voor het onzekere nemen, en zeker een contract dat te maken is, niet verliezen door de kans te nemen op een over slag. De Maastunnel, Maandblad v. d. Gem. Techn. Dienst gewijd a. d. belangen v. d. stad Rotterdam, enz. Een nieuw tijdschrift dat de aandacht van stad- en landgenoot vraagt voor 't grootsche werk, dat in Rotterdam is aangevangen, voor den bouw van de Maastunnel. Een maand blad gewijd aan „herlevend Roterdam", de wekroep die sinds 1936 de grootste havenstad van het vasteland van Europa heeft be geesterd. Men moet het levensrythme van de wer- kersstad aan de Maas kennen, om bij voor baat te beseffen dat hier iets interessants ge boden wordt. Een tijdschrift waarin Rotter dammers met trotsch van hun stad getuigen. Suggestief geschreven boeit dit eerste num mer van begin tot eind. ^Nieuwe Energie be zielt de bewoners van de stad die aan het einde der 19e en het begin der 20e eeuw zich op Amerikaansche wijze ontplooide. Neder land kan trotsch zijn, op wat Rotterdam bij draagt aan de levenskrachten van ons Volk!" Critisch Bulletin. Decemb.er-num- mer. Uitg. Van Loghum Slaterus N.V. Am sterdam. Van dit nummer zij o.a. gememoreerd de bijdrage van Anthonie Donker „Het Vondel jaar", waarin hij verscheidene Vondel-uitgaven de revue laat passeeren. Voorts de bijdrage van Hendrik van Loon, waarin hij het een en ander verte't over den literairen Nobelprijswinnaar Roger Martin de Gard. Cftntact. Maandbl. voor de Nederl. Jeugd. December-nummer. Uitg. Dallaan 8, Baarn. Wederom een nummer, waarin zoowel de jeugdige van jaren als de meer oudere lezer vele bijdragen aantreft, die hem uit het hart gegrepen zijn. Het tijdschrift blijkt inderdaad op den goeden weg te zijn en vergissen wij ons niet, dan zal dit periodiek wel tot de „blijvertjes" gaan behooren. Wij hopen het. Er is veel wat wij zouden willen vermelden, en dan vooral de bijdrage „Lifestory" van den filmregisseur W. S. van Dyke, en „Ski-sport en Ski-training". c Oommige adverteerders zitten uren j j op een pakkende tekst te „broeden". Verspil geen tijd: laat ONS U voorlichten. Het kost niets extra!-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7