mMEnnnn*™ iTfflTmïïimi Het verhaaltje van de holle kies 01 TEfêUXS- K Beste Jongens en Meisjes Een voor historische beer met kiespijn Mammie's sleutelmandje Een tekenoefening Vissenhersens edgar rice burroughs Beste Jongens en Meisjes! Nu moest ik jullie vorige week toch hele maal in de steek laten, dat kwam door de gemeenteraad. Die heren daar in het Raad huis babbelden iedere middag van twee tot 'a avonds elf uur en na die tjjd had ik heus geen zin meer om nog eens met jullie te babbelen. Maar nu kom ik weer bij jullie. De feestdagen zpn achter de rug. Ik hoop, dat jullie fijne dagen hebt gehad, net als ik en ik vind het prettig, dat het fijn win terweer is geweest met de vacantie. Er was slechts een enkele uitzondering, maar je hebt bijna iedere dag buiten kunnen spelen en frisse lucht happen. Bruin gebrand zal je wel niet op school komen, maar wel opge frist. En nu is het vandaag oud jaar en morgen staat er een spiksplinternieuw jaar voor de deur. Ik hoop, dat het jullie veel blijde din gen zal brengen. Goede rapporten, prettige vacanties en een uitstekende gezondheid. Dat je vriendelijk mag zijn tegen je broertjes en zusjes, want je zult zien, dan zijn ze ook vriendelijk terug, dat je gehoorzaam mag zijn aam vader en moeder, dan houden ze nog veel meer van je en wordt het leven plezieriger. Je ziet, een hele massa goede wensen, help zelf mee om ze in vervulling te doen gaan. En nu zijn jullie natuurlijk nieuwsgierig, wie de gelukkige winnaar is van het laatste boek van dit jaar. Nu, hier staat haar naam: NEL NIEUWDORP, Aakerpark 6. Loeki en Leon v, d. Wal, Den Haag. Vandaag is het feest bij jullie, Loeki en Leon en misschien heb je wel geen tijd het briefje te lezen. Immers, er zullen veel tantes en ooms zijn en misschien veel nichtjes en neefjes, nu je oma en opa 35 jaar getrouwd zijn. Eigenlijk moet dit briefje dus een ge lukwens voor hen zijn. Breng jij m'n beste wensen maar aan hen over en zeg maar dat •ik hoop, dat jouw gebedje, dat je me schreef in vervulling gaat en dat ze nog lang voor elkaar gespaard blijven. En nu, een fijne feestdag dus en veel geluk in het nieuwe jaar. Nam Holtjer, Westerland (W.). Nou, of ik het vroeger fijn vond, als ik vacantie kreeg, Nan, maar ik vind het nu nog fijner. Ik geniet er veel meer van dan vroeger. Ik hoop, dat jij ook fijne dagen hebt gehad en dat je het moeder niet te lastig hebt ge maakt, maar dat zal wel niet. Ik geloof zeker, dat ze er graag wat drukte voor over heeft, als haar kleine jongen geniet, daar voor is een moeder nu eenmaal een moeder. Greta Piller. Ik denk, dat het paard op je plaatje, niet veel last heeft van die kleine jongen, Greta, want zo'n paard is sterk en zo'n kleine dreumes heeft niet veel te betekenen. Dieren plagen is een lelijke gewoonte. Doe het maar nooit, dieren zyn zo lief en trouw als je goed voor ze bent. Rens Nieuwenhuizen. Je vacantie, waar je me twee weken geleden zo enthou siast over schreef,Rens, is bijna opgesnoept. Heb je genoten? En was je schoolrapport ook goed? Jan Strouw, Vlissingen. Leuk, Jan, dat je meedoet. Je bent m'n verst vriendje, ik hoop, dat je ook m'n trouwste wordt. Rla Zomer. Een ding is jammer ge weest, tijdens de kerstvacantie, Ria, dat er geen sneeuw en geen ijs geweest is, maar er is gelukkig ook niet veel regen geweest en dat is ook wat waard. Tini v. Brederode. Een hele massa kin deren hebben met die bof gewanboft, Tini. Huisarrest is alles behalve prettig, vooral wanneer het in de vacantie valt, waarnaar je met verlangen hebt uitgezien. Of was jij juist bijtijds beter? Klaas Jellema. Ik geloof, dat jij al heel ongeduldig bent, Klaas, Natuurlijk hoop ik, dat jé geduld niet al te lang op dea proef ge steld wordt, maar misschien is het wel eens goed, dan kan je er wat door leren. Zal je me niet meer schrijven dat het 't „ongelukkeste" is, dat je geen geduld hebt. Brrr, je had heel wat gezondigd tegen de regels van de taal, hoor. Gerard Jellema. Heb jij wat meer ge duld, dan je broertje, Gerard, of loop jij ook zo rood aan als een gloeiend potkacheltje, als je niet een, twee, drie het boek wint? Cornelia v. d. VUs, Oosterend (T.). Wat een geluk, Corrie, dat je precies op het goede ogenblik op de naam van het vorstenhuis kwam, dat nodig was voor de oplossing van je raadsel. Ja, het geluk is wel eens met je, ook al is het niet altijd. Mary Jurg. Moed niet verliezen, Mary, al gaat de prijs misschien twintig weken je neus voorbij, eens zal hij er wel eens tegen aanvliegen. Als het dan maar geen taart is, anders ziet die neus van jou er raar uit, Bali, Annie en Corrie v.. Bijnen. De vorige week heb ik jullie, evenals al m'n andere vriendjes en vriendinnetjes moeten teleurstellen, drietal. Dat spijt me daar om temeer, omdat jij juist eerste Kerstdag jarig was, Bali. Nu kom ik dus vandaag wel erg laat met m'n gelukwens, maar toch: van harte, hoor, Bali, een gelukkig jaar, een zon nig jaar. Ik zou aan je verzoek wel willen voldoen, eens kennis met jullie te komen maken, maar daarvoor heb ik teveel vriend jes, ik zou dan dagen werk hebben. We doen het dus maar schriftelijk af. Buffalo. Ja, dat was een bof, dat je zo spoedig een boek won en natuurlijk is het fijn, dat jij het zo mooi vond. Trouwens, we geven alleen maar mooie boeken. En nu wil je zeker ook de taart nog eens een keer winnen, hè? Nu, ik gun hem je, doe dus je best. Nellie Grollé. Nu, of we een fijne Kerst boom hadden, Nellie. Een waarvan de punt bijna door het serre dak stak en je had kleine Frans moeten zien kijken, toen hij beneden kwam en de lichtjes brandden. Z'n ogen leken zelf lichtjes, zo prachtig vond hij het. Rika Koningstein. Nu je hebt met de va cantie niet bij de kachel behoeven te zitten, Rika, want wat een pracht weer. Het leek Donderdag meer op April dan op December. Piet Dirks, Breezand. Je dacht zeker de vorige week, dat jij niet mee mocht doen, is 't niet. 't Eerste briefje van je aan mij en dan geen antwoord, dat moet wel een teleur stelling vóór je geweest zijn. Maar vandaag maak ik het goed met je en zeg je, dat ik het wat leuk vind, dat jij je aangesloten hebt. Heb je een leuke gymnastiekuitvoering ge had? Annle Moor. Hartelijk dank voor je goede wensen, Annie, en voor die van je ouders.-Het versje neem ik hieronder op. Ik denk, dat jij, al vond je die kerstkrans nog zo fijn, toch lekker opgegeten hebt. DE KERSTKRANS. Een kerstkrans wordt je thuisgebracht Net als een echt parmantje, Gevleid op 't fijne weefsel van Een wit papieren kantje. De vruchtjes liggen, geel, groen, rood, (Een confiturenruiker) Te glanzen op de dunne laag Van rose en witte suiker. Er loopt een grappig lijntje langs „Wie likt daar aan zijn vingers?" Van sinaasappelenschilletjes In elegante slingers. Zo'n kerstkrans vind ik veel te mooi, Te chique, om op te eten Maar ja, als jullie het wilt doen, Dat moet je zelf maar weten! Ingezonden door Annie Moor. Uit Zonneschijn I. Marietje Weeda. Hoe waren je rapport cijfers, Marietje, hebben ze je vacantie niet verduisterd? Je moet me het volgende week eens schrijven, hoor, ik ben benieuwd hoe jij het er afgebracht hebt. Tonny Pottinga. Was het een mooi kampvuur, Tonny, dat jullie vorige week gehad hebben en heb je veel plezier met je vacantie gehad? Annie v. d. Brink, Soerabaia (N.O.I.) In een van de briefjes hierboven schreef ik aan een vriendje in Vlissingen, dat hij m'n verste vriendje was. Maar toen kwam daar na jouw kaart in m'n bezit. Je slaat na tuurlijk het record. Ik vond het wat leuk, dat teken van vriendschap uit de Verre Oost Ik wens jou en je ouders een gelukkig 1938, hoor. Wanneer komen jullie weer naar Hol land? KINDERVRIEND. In Hongarije heeft men in een hol over blijfselen gevonden van een voor-histori sche berensoort, die nu al lang uitgestor ven is. Uit de bouw van de kaak, die nog gaaf bewaard was gebleven, meende men te moeten onmaken, dat deze beer een ziekte aan zijn tanden en kiezen moest heb ben gehad. Mjfn mammie's sleutelmandje, Dat is iets enigs, Keg, Wat daarin Is verborgen, Daar is het end van weg. Eerst heb je dan een boekje, Waarin mams alles schrijft, Zij zegt: „Want anders weet ik Niet waar mijn geldje blijft. Nu komt een heel klein doosje Gevuld met pepermunt, Waaruit je, als je zoet bent, Wel eens iets krijgen kunt. Is 't mandje soms erg slordig, Vlug ruim ik 't netjes op En krijg soms tot beloning Een lekker stukje drop. Een mooie centimeter Ligt óók nog in de mand In 't aardig groen étui-tje Met donkerbruine rand. 'k Vergat nog te vertellen Van moes je's naaigerei, Een vingerhoed, een klosje, Een rolletje met zij. En dan natuurlijk sleutels, Wel twaalf stuks aan een bos, Die zitten, o, zo stevig, Nooit gaat er eentje los. En, weet je, wat voornaampje Mams geeft aan deze mand f Ze zegt: „dat rieten dingske dat is mijn rechterhand". S. SalomonsSouget. OPLOSSING RAADSEL VORIGE WEEK. Glas, pEls, haLs, kneU, heKs, aKer, Iets, eGel, ceNt, trui, piEt, rUit, Wier, aJax, stAl, annA, haRp. Goede oplossingen ontvangen van: Cl. v. Doorn; Thijs Kater; Eduard v. d. Pol; Nelly Keyser; Tritsje Coster; Storm- vogeltje; Leontine Coster; Wim Spraak- man; Sientje Corbee; Arie de Groot; Coen- tje en Neeltje Coster; Annie Krijnen; Johan v. d. Pol; Marietje Bouw; Grietje v. d. Wal; Annie Bali en Corrie v. Bijnen; Wijnand Kerstens; Tim v. Brederode; Nel Nieuw- dorp; Gerard en Klaas Jellema; Tiny en Beppie Vink; Henny van Os; Rozeknop; Dikkie Doorn; Henk Doeleman; R. Koning stein; Nelly Hoogvorst; Annie Moor; Riek en Jan Hendrikse; Theo Bruning; Ben en Wim Holtjer, Westerland (W.)Henk Cor bee; Leni van Amersfoort; Jan Koomen; Marietje Weeda. NIEUW RAADSEL Cijfer-raadsel. 1, 6, 3, is een blikken verpakking. 12, 13, 14, 15 is een knaagdier. 2, 18, 4, 5, is een boom. 9, 10, 7 is een naam van een maand. 16, 17, 18 is een meisjesnaam (verkort). 12, 10, 15 is eet-gerei. 1, 17, 18, 11 is een overtreffende trap van goed. Het geheel bestaat uit 18 letters en is een versnapering bij zekere gebeurtenis. Weet je wat er laatst is gebeurd? Janneman moest naar den tandarts, omdat zijn kies hem zo'n pijn deed, dat hij haast niet kon eten. En daar werd hij op een grote stoel gezet en naast hem stond een klein tafel tje met niets dan blinkende staaf jes en kleine flesjes en potjes en hij moest zijn hoofd helemaal ach terover leggen tegen het leuninkje aan. En toen ging de dokter draaien aan de stoel, totdat hij net zo groot was als de dokter zelf. Dat was rog eens leuk! En toen, ja, toen begon de dok ter een grappig verhaal te vertellen aan Janneman, het verhaal van de holle kies. „Elke kleine witte tand of kies in jouw mond is een huisje en daar binnen in woont heel gezellig en knus een heel klein kaboutertje. Die kabouter noemen de mensen Zenuw". Hij heeft het best naar zijn zin daar in dat huisje en het kan hem niets schelen of er boven zijn hoofd op het dak ook lawaai wordt gemaakt, of er nootjes ge knabbeld worden of biscuitjes of zelfs noga, al is het nog zo knap pend, hij stoort er zich niet aan, want daar zijn de tanden en kiezen toch ook voor. Als er maar niets met zijn huisje gebeurtMaar hoe hard en stevig dat er ook uitziet, dikwijls wordt het toch beschadigd en dat vindt kabouter Zenuw lang niet prettig. Dan is er opeens een scheurtje in het dak gekomen, heel klein, je kunt het niet eens zien, zo klein is het. Maar dat kleine kereltje merkt het wel degelijk, want door dat scheurtje komt koude tocht naar binnen. Hij gaat gauw een beetje heen en weer springen om weer warm te worden. Heb je dat wel eens ge voeld, als kabouter Zenuw gaat springen en tegen de muur klopt? Maar er komt niet alleen koude lucht naar binnen, stel je voor, het scheurtje wordt een beetje groter en daar komt op eens een korreltje suiker in het huisje. Dan wordt de kabouter echt boos! Zoiets wil ik niet in mijn huis! roept hij. Ik wil dat het schoon is en dat moet er uit! En hij gaat aan het werk en is zo druk en bewegelijk, net zolang tot alles weer schoon is, maar dat voelt Janneman duch tig want dat doet pijn. Daarna neemt hij zijn mutsje van zijn hoofd en stopt dat in het scheurtje. Nu heeft kabouter Zenuw eerst weer rust en Janneman denkt: de kiespijn is over, die komfr niet weer. Maar zo'n scheurtje wordt maar steeds groter en groter, het wordt een heel gaatje. Zo gaat het met een gat in je kous of een scheur in je broekzak ook, is het niet? Nu, en kabouter Zenuw wil het gat telkens maar dichtstoppen en doet zijn buisje, zijn broekje en zijn kousen uit, maar het gaat steeds meer tochten en hij wordt altijd maar kouder. En er komt telkens een bee tje koek of jam naar binnen en de ka bouter kan het haast niet meer opruimen. Dan begint hij te keer te gaan, hij slaat tegen de wanden, hij springt en hij danst net zolang tot Janneman naar den tand arts gaat. En dan kómt de dokter met zijn boortje en die maakt het hele huisje weer schoon en tot slot zet hij er een heel nieuw dak op. Dan is de kleine Zenuw weer rus tig. Hij heeft het weer lekker warm en denkt er niet meer aan om lawaai te ma ken daar binnen, hij laat het boven zijn dak weer kraken en stampen, zonder dat het hem iets kan schelen. Zolang als zijn huisje maar heel is." „Zo, Janneman,' zei toen de tandarts, „nu heeft jouw huisje ook weer een nieuw dak en zal voorlopig geen pijn meer doen. Maar denk er om, dat geen van die kleine kabouters weer boos wordt en zodra je merkt, dat er weer een aan het springen is, dan moet je maar gauw weer bij mij komen, hoe eerder het huisje weer in orde is hoe minder last jij van kabouter Zenuw hebt. Wat je van de zeven al niet kunt maken, dat had je vast niet gedacht. Daar maken we van de schone was die aan de droog lijn hangt. En van die andere zeven, met de kromme vlag, komt een klavertje drie, die je zoveel in het gras vindt 's zomers en een parachute met een mandje er onder aan, waar je rustig in zou kunnen, als je naar beneden zweeft. Een Engels geleerde, James Gray, die professor is aan de Cambridge-Universi- teit, beweert, dat van alle dieren de her sens van een vis het meest lijken op men- senhersens. Deze professor is ook van me ning, dat de mens heel vroeger een soort waterdier is geweest.... DOOR No. 29. Toen de stem wegstierf stonden de rovers als uit steen gehouwen. Het was het bevel van Tarzan aan de kannibalen om hun mees ters te doden. De enkele overgebleven Ara bieren kropen bij elkaar. Hun sheik, die zijn geweer ophief, gaf de zwarten bevel door te loqpen. Inplaats daarvan gooiden ze hun vrachten neer en vielen de Arabieren aan. Er ontstond een gevecht op leven en dood, waarin de kannibalen door hun groter aantal de overwinning behaalden. Binnen tien minu ten lag de laatste Arabier dood op de grond. Toen kwam Tarzan te voorschijn. Zodra de kannibalen zijn machtige gestalte zagen ver schijnen, werden zij vervuld van vrees en ontzag. Hij gaf hun bevel naar het dorp te rug te keren en het ivoor mee te nemen. In hun angst gehoorzaamden zij. Aan het einde van de derde dag bereikten zij het dorp en werden begroet door de overlevenden van de onlangs gehouden slachtpartij. Tarzan had alle moeite om de Waziri krijgslieden er van terug te houden de kannibalen te doden. Die nacht was er in het dorp een groot feest om hun overwinning te vieren. Ze moesten nu een nieuw stamhoofd kiezen. Busuli sprak de zwijgende kring rond het raadsvuur toe. „De oude Waziri is dood en liet geen zoon na," zei hj). „Er is er slechts één, die in staat is ons leiding te geven. En dat is de blanke man, die ons de overwinning heeft doen behalen". Hij sprong op. Met opgehe ven speer begon hij langzaam naar Tarzan toe te dansen. oi. (Nieuwe speHtng.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 15