De Gemeenteraad in 1937 li v bi U Noq Goede financieele politiek van B. en W. KeA& en Zending, Vrijdag 31 December 1937 Derde Blad Alle voordeelen in het college aangenomen, waaronder eenige belangrijke voorstellen De visscherij in het afgeloopen jaar CjEEN AchTERLiclHT? COMTRACTBRIDCC Januaride maand van „Opruimingen'' Gem» Arbeidsbeurs Bij een beschouwing der verrichtingen van schout en schepenen onzer goe gemeente over 1937 valt, evenals vorige Jaren, één omstandigheid bijzonder in het oog. Dat is deze: van al de voorstellen, welke het college van B. en W. aan den Baad voorlegde, werd geen enkele van de hand gewezen! Getuigt dit eenerz.jjds van oen juist Inzicht van genoemd college, anderzijds getuigt het ook van een haast „aandoenlijke" volgzaamheid van den Baad. Het eigenaardige daarbij is, dat de Baadsleden individueel het college of den betrokken wethouder critiek niet gespaard hebben, maar als Raad, dus collec tief, ging men steeds met het college mee. Overigens zjj hier tot eere van den Baad geconstateerd, dat zijn critiek over het algemeen waardig en gegrond geweest is. Hoge dit in '38 en volgende jaren zoo blijven! Overigens is er een euvel, waarop wij bij deze gelegenheid gaarne nog eens willen wijzen. Kunnen de heeren elkaar bij de intrede van het nieuwe jaar niet plechtig beloven om voortaan de discussies wat in te korten Het is dit jaar immers verschillende malen gebeurd, dat over vrij onbelangrijke zaken urenlang werd ge debatteerd. In de beknoptheid steekt de meester, late men dat bedenken! Weinige mutaties. De Raad heeft dit jaar slechts een enkele Wijziging ondergaan. Wegens vertrek naar Alkmaar moest de heer A. v. d. Heide (s.d.) zijn zetel ter beschikking stellen, welke in de Raadsvergadering van 7 September werd in genomen door den heer G. Dol. Wij herinneren hier ook aan de langdurige ziekte van wet houder W. de Boer, die maandenlang de leiding van „onderwijs", „reiniging" en „visch- afslag" aan zijn collega's moest overlaten. Ook de gemeente-secretaris, Mr. Dr. E. van Bolhuis, moest geruimen tijd door een hard nekkig ongerief het Raadhuis mijden. De Multilith-affaire. De eerste openbare raadsvergadering werd 9 Februari gehouden. De belangstelling voor deze zitting was bijzonder groot, omdat op deze vergadering het voorstel van B. en W. ter sprak et kwam om een Multilith aan te schaffen, waarop voortaan al het gemeente drukwerk zou worden vervaardigd. In eerste instantie waren alle raadsleden tegen het voorstel. Het bleek echter, dat de betreffende bijlage zeer onduidelijk gesteld was, want weth. v. d. Vaart (s.d.) kwam ver- tellen, dat de aanschaf van de Multilith alleen diende om de oude en versleten cyclostyle machine te vervangen. Dank zij een knappe verdediging van het voorstel en de toezegging, dat hg er toe zou medewerken, dat de begrooting ook in de toe komst bij drukkerij De Boer gedrukt zou worden, werd het voorstel met 14 tegen 6 stemmen aangenomen. Intusschen is de critiek, die ook van technische zijde op dit voorstel werd uitgeoefend gerechtvaardigd gebleken, want de „Multilith werd reeds naar den leve rancier teruggezonden Het Raadslldmaatschap-Bregman. Den volgenden dag, dus Woensdag 10 Februari, moest de vergadering voortgezet worden, daar het met het vele gepraat over de „Multilith" bij eenen in den nacht gewor den was! Op deze voortgezette vergadering kwam het reeds in 1936 gedane verzoek van de heeren Van Loo (v.d.) en Smith (s.d.) ter sprake om den heer Bregman (gem. belang) als raadslid te schorsen, daar deze, die een leidende functie in de H.R.C.O. heeft, het gewicht van zijn raadslidmaatschap in de schaal zou kunnen werpen om deze vennoot schap de levering van brandmelders aan de gemeente te verschaffen. De commissie, welke deze aangelegenheid onderzocht had en welke samengesteld was uit de heeren Dr. Feenstra Kuiper (gem. bel.), Mr. Mulder (a.r.), Ran (r.k.) en de beide voorstellers, bracht bij monde van den rapporteur, Mr. Mulder, rap port uit, daarbij tot de conclusie komende, dat de heer Bregman niet geschorst kon wor den, omdat hij in feite geen invloed kan uit oefenen op de handelingen van den man, die in genoemde vennootschap met de uitvoering van de zaken belast is. De Raad schonk met 14 tegen 5 stemmen den heer Bregman zijn vertrouwen, waarmede deze geruchtmakende zaak de wereld uit was. Stadsverfraaïing. Tgdens de raadsvergadering van 2 Maart deden de heeren Terra (r.k.) en Schoeffelen- berger (opp.) een poging om de onbewoonbaar verklaarde woningen in de Vijzelstraat weder goed te keuren. Deze poging werd door den Burgemeester energiek afgeslagen, waarbij hg gelegenheid had om het „groote saneerings- plan van Den Helder" te introduceeren. Be sloten werd om de stad te verfraaien door het planten van boomen in verschillende straten, welke boomen gratis door de Sierteeltcentrale beschikbaar waren gesteld. Tegenwerping ondervond het voorstel om bovendien nog 900 boomen aan te koopen, maar ook daartoe werd besloten met de belangrijke bepaling, dat het planten e.d. uitgevoerd zou worden in werk verschaffing. Het nieuwe telefoonkantoor. Van de vergadering van 27 April valt alleen te vermelden, dat na ampele bespreking be sloten werd om het terrein „De Ton aan de Boerhaavestraat te verkoopen aan het Rij voor den bouw van een nieuw telefoonkantoor aldaar. Het was de heer Kraak (s.d.), die critiek uitoefende over den z. i. te lagen prijs, waarvoor deze grond van de hand gedaan was. Ofschoon men met den bouw nog niet begon nen is, hoopt men in Augustus van het vol gend jaar met het gebouw gereed te zijn. Vlotte behandeling van de begroo- ting-1937. 20 Mei werd aangevangen met de openbare behandeling van de begrooting-1937. De alge- meene beschouwingen liepen buitengewoon vlot van stapel, en werden reeds op den eer sten dag beëindigd. De critiek op de begrooting werd geleid door de heeren dr. Feenstra Kuiper (gem. bel.) en Uithol (nat. herstel), waarbij de eerste zich waardig en gefundeerd als steeds betoonde, terwijl de tweede nog zwoer bij goedkoopere smeerolie voor de „Hygiëa" en bij 1 Mei-op tochten-zonder-onderwijzers. Scherp was de critiek van den s.d.-er Steen- lage op de politie, welke z. i. beter moest toe zien op overtredingen van de winkelsluitings wet, arbeidswetgeving, klachten over radio- hinder, enz., en voorts op de recherche wegens het verleenen van „Hand- en spandiensten" door rechercheur Beukers aan marineautoritei ten. Deze critiek werd door den Burgemeester opgevangen, waarbij hij zich volkomen accoord verklaarde met de wijze, waarop de politie en recherche zich van haar taak kweten. Een voorstel van de R.K.-fractie, behelzende verlaging van schoolgelden voor groote gezin nen, werd in handen van B. en W. om prae- advies gesteld. Waar is dit prae-advies ge bleven 7 Stichting van het Lyceum. In zgn vergadering van Woensdag 30 Juni nam de Raad met algemeene stem men het voor onze gemeente zoo belang rijke besluit over te gaan tot oprichting van een Lyceum, een combinatie van Hoogere Handelsschool A en van een gym nasium. Het Lyceum kon daarop 1 Sep tember de eerste lessen met 70 leerlingen aanvangen. Een voorstel van den heer Uithol (nat. her stel) tot verlaging van de subsidie voor de Fröbelscholen werd met algemeene stemmen verworpen, na een belangwekkend betoog van wethouder De Boer (v.d.), die constateerde, dat niet minder dan 761 leerlingen bij het fröbelonderwijs ter plaatse betrokken waren! Belangwekkend was ook de critiek van den heer Steenlage (s.d.) op de» Centrale Werk plaats voor Jeugdige Werkloozen, waaraan z.i. te weinig jongens verbonden waren. Het juiste antwoord hierop werd eerst dezer dagen ge geven door de instelling van een Bureau voor Jeugdregistratie, dat alle jeugdige werkloozen ter plaatse zal opsporen. De recordzitting van 27 Juli. De Raad heeft dit jaar ook een record^ ge vestigd. Dat was in zijn'vergadering "van 27 Juli, toen een agenda van zegge en schrijve niet minder dan 19 punten in minder dan een uur afgewerkt werd. Daaronder behoorden de bestuursvoorstellen tot vergrooting van het storthuis aan de Bassingracht en tot instand houding van school 2 te Huisduinen. Goede finantieele politiek. Op 10 Augustus vond een nog kortere zitting plaats, ditmaal voor het machtigen van B. en W.- tot het converteeren van bestaande geldleeningen. Op deze plaats mag het college en in 't bijzonder den Burgemeester een compliment gemaakt worden voor de in dit jaar gevolgde finan tieele politiek. Vr^wel alle leeningen der gemeente werden in nieuwe, tegen een lagere rentevoet, geconverteerd, uit welke transacties belangrijke voordeelen voor de gemeente voortsproten, welke vooral van invloed geweest zijn op het gunstige aspect van de begrooting-1938. Verbouwing Centrale Kas en C. B. Na ampele bespreking verleende de Raad in de vergadering van 7 September B. en W. een crediet van 22.000.voor het verbouwen van de kantoren van den Gemeenteontvanger en de Centrale Boekhouding aan de Weststraat. Hiermede werd aan een lang gevoelde behoefte voldaan, ofschoon algemeen de voorkeur werd gegeven aan een Centraal Dienstgebouw. Door de groote kosten hieraan verbonden (naar schatting 2 ton) kan van de totstandkoming hiervan in de naaste toekomst echter nog niets komen. De heeren v. d. Veer (a.r.) en Hoornsman (v.d.) kregen van den Burgemeester de toe zegging, dat de Jacob v. d. Veerstraat in Julianadorp in orde gemaakt zal worden, ech ter niet voor rekening van de gemeente, ter wijl een belangrijk punt van deze vergadering ook genoemd mag worden het besluit, door de jeugdige werkloozen lighallen voor tubercu losepatiënten in de Donkere Duinen te laten vervaardigen. Saneering Doolhof. Op 5 October had de Raad een vrij onbe langrijke zitting. Besloten werd tot aankoop van een stel woningen in het z.g.n. Doolhof over te gaan, welke aankoop past in het door ons eerder genoemde saneeringsplan van Den Helder. Opvallend is het rendement, dat het Inter naat van de Zeevaartschool oplevert. Opnieuw moest tot uitbreiding overgegaan worden en werd een pand aan de Binnenhaven, gehuurd. Helaas blijft de stichting van één groot Inter naatsgebouw aan de Buitenhaven tot de vrome wenschen behooren, omdat Waterstaat het daartoe benoodigde stuk grond niet wil afstaan. Geen subsidieverhooging voor het Wlt-Gele Kruis. De voorlaatste raadsvergadering, van 30 November, werd beheerscht door de poging van de R.K. Raadsfractie om subsidieverlee- ning voor het Wit-Gele Kmis te verkrijgen, waarbij genoemde fractie zich beriep op het belangrijke aandeel, dat genoemd Kruis in de gezinsverpleging gekregen heeft. Na een debat van bijkans anderhalf uur, sloeg de Raad met groote meerderheid het voorstel van de Katho lieken om 300.subsidieverhooging voor het WiUGele Kruis af. Het Gemeentelijk lyceum waarmee Den Helder in 1937 verrijkt werd, dank zij het doortastend initiatief van ons stadsbestuur. Op dezelfde vergadering oogstte wethouder De Boer (v.d.) een succes. Hij verwierf n.1. de algemeene instemming van den Raad om pogingen in het werk te stellen tot oprichting vaij een lagere landbouwschool te Julianadorp. Waar onze gemeente no. 1 op de voordracht van de Hollandsche Mij. van Landbouw schijnt te staan, spreken wij den wensch uit, dat in 1938 Julianadorp inderdaad in het bezit van dit belangrijke instituut zal komen. Deze vergadering werd besloten met een interessant debat BurgemeesterUithol over de plaatselijke luchtbescherming, waarvoor op de begrooting-1938 slechts 750.uitgetrok ken is, hetgeen inderdaad wel wat weinig is. Behandeling Gemeentebegrooting Dinsdag 21 December des middags 2 uur werd een aanvang gemaakt met de behande ling van de gemeentebegrooting 1938. Dit maal vergde de behandeling 5 zittingen, zoo dat van een zekere vlotheid in deze gesproken kan worden. De begrooting zelf gaf trouwens weinig aanleiding tot commentaar, daar B. en W. er wederom in geslaagd waren een sluitend ontwerp in te dienen, zonder voor stellen tot belastingverhooging. Tijdens de behandeling ondergingen de cijfers" dan ook geen wijziging, alwaar natuurlijk hier en daar werd getracht op een post te beknibbelen. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld in debet en credit sluitend met 3.709. 413 (on voorzien 12.248, kapitaaldienst 1.258.866. Wij herinneren er nog even aan, dat het incident Burgemeesterdr. Feenstra Kuiper, de instructie voor agenten van politie om voor officieren van de weermacht te salueererg de. vergefsche poging van de A.R.-fractie om den Zondag uit de feestweek (kermis) te schrappen en het feit, dat déze verkapte kermis voortaan wel weer op den Kanaalweg gehouden zal worden, eenige zaken waren, die in min of meerdere mate stof deden opwaaien. De mahatma Ghandi heeft een nieuwe veld tocht tegen drankmisbruik en het gebruik van narcotica in Britsch-Indië geopend. In een ma nifest roept hij in het bijzonder de Christelijke kerken op, om hem hierbij te steunen. Het aantal Mohammedanen in de wereld is thans als volgt: Europa 22.1/35.000, Azië 151/.150.000, Afrika 53.850.000, Amerika 120.000 en Australië 29.750.000, samen 260.305.000 zie len. Landen waar het Mohammedanisme zeer sterk vertegenwoordigd zijn, zijn Britsch-Indië met 70 millioen en Nederlandsch-Indië met 1/0 millioen Mohammedanen. Er is ook aan het einde van 1937 geen en kele reden om te juichen, over de resultaten van de visscherij, al z(jn er factoren, die gun stiger waren dan het jaar tevoren. De haring- prijzen zijn goed geweest en waren steeds bo- ve den minimumprijs, de aanvoer was echter heel wat geringer, zoodat tot Mei van dit jaar de besomming 8.000.lager was dan in 1936. De korvisscherij was vrij wat beter dan het vorig jaar, zoodat tot October van dit jaar de totale besomming van de vis scherij 15.000.hooger was dan in 1936. Het is dan ook te betreuren, dat door toepas sing van de Schepenwet, niet minder dan 14 schepen op 1 October practisch uit de vaart werden geiiomen. De besommingen zakten daardoor zóó sterk, dat het totaal bedrag over 1937 wel beneden dat van 1936 zal blij ven. De uit de vaart genomen schepen hebben nog wat op nest gevischt (kl. garnalen) op de ree. Deze werd echter niet in Den Helder doch op Texel gemarkt. Den Helder heeft nog steeds geen garnalendrogerij, hoe dikwijls daar reeds op aangedrongen is en hoe de noodzakelijkheid daarvan ook dit jaar weer is aangetoond. De laatste weken waren de gar nalen weer voldoende groot van stuk om als consumptiegarnaal te worden verkocht. Hon derden litten zijn dan ook naar Amsterdam verkocht. Dat deze niet veel meer dan den minimumprijs kunnen halen zal wel gezocht moeten worden in de monopolistische posi tie van enkele groot-handelaren, die hier hun inkoopen komen doen. Sardien is er van het jaar zoo goed als niet geweest. De Z.W. storm bleef weg en met hem de sardien. Geep was er minder dan vorig jaar. De prijs was uitstekend. De botvisscherij was ook geringer dan 1936, al doet zich de vraag voor of onze visschers wel activiteit genoeg betoonen. Een eigenaardig geval heeft zich b.v. voorgedaan, toen een van de vis schers, door het opleggen van zijn schip, zijn geluk eens in de haven probeerde en daar uit niet minder dan een besomming van 240.— aan bot haalde. Er was dus bot. Waarom hebben niet meer visschers hun kans benut Activiteit is noodig. Er blijkt toch telkens weer, dat de visschers, die over deugdelijk materiaal hebben te beschikken, hun boter ham nog ruimschoots op het water kunnen verdienen. We zullen hopen, dat wanneer straks de veertien schepen, die met regeeringssteun op de helling gaan, weer klaar zijn voor de vaart, er wat meer leven in de brouwerij komt. Waarlijk, er zijn nog wel mogelijk heden voor Den Helder, mits de visschers en handelaren de handen ineen slaan. Samen werking moet niet alleen in naam bestaan, maar in de eerste plaats in de daad. Wij wanhopen nog geenszins aan de toe komst van onze visscherij, mits er minder wordt gepraat en meer wordt gedaan. IJmui- den komt tot nieuwen bloei, waarom zou Den Helder achter moeten blijven? ONTWIKKELEN- AFDRUKKEN- VER9COÖTEN „Morgen ga ik ervoor zorgen!" „O. ja, da's waar ook...." „Ik heb nog geen tijd gehad Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen (enbotsingen I) veel minder goed dan 'n fletsachter- licht op z'n eentje 1 uuor N. D. Santifort. Slagen opofferen. Het spel, waarmede het vorige artikel werd beëindigd, schijnt toch ook voor tegenspelers nog eenige moeilijkheden in te houden, van enkele zijden werd mij n.1. gevraagd, hoe dit spel dan verder tegengespeeld moet worden om het down te doen gaan. Allereerst nog eens de kaart verdeeling: S. b.10.7.2. H. 9.6.2. R. b.6.4. K. a.10.9. N. S. v.6.5. H. v.5.4. R. a.h.9.2. K. 6.5.2. S. 4. H. h.7.3. R. v.10.8.7.5. K. 8.7.4.3. W. O Z. S. a.h.9.8.3. H. a.b.10.8. R. 3. K. h.v.b. Zonder dat de tegenspelers geboden hebben wordt door Z/N een eindcontract van 4 S be reikt, waartegen door W. wordt uitgekomen met R.h. en na aanmoediging van z'n partner vervolgd wordt met R.a„ dat door Z. wordt getroefd, waarna deze S.a. en h. speelt, waar bij blijkt, dat de S.v. niet valt. Door het volgen van deze speelwijze is het spel voor Z niet meer te maken en wel door als volgt tegen te spelen: Zoodra W. aan slag komt, moet deze weer R. naspelen, waardoor Z. nog eens moet troeven en geen troefje meer overhoudt om de tafel aan slag te brengen Als eenige ren- trant van de tafel beschikt Z. nu over K. aas, terwijl het vrij duidelijk is, dat hij, om een kans te hebben het spel te maken, op H. zal moeten snijden, door H. van tafel te spelen. Nu kan Z. wel voorkomen, dat hij bg R. spe len door de tegenpartij in de hand moet troe ven, maar dan moet hij toch ook eerst naar de tafel en R. spelen, zoodat weer geen ren- trant overblijft. Het spel is echter voor Z. te maken, indien deze maar bijtijds bedenkt, dat hg 2 rentrants op tafel noodig heeft om het spel een redelijke kans te geven, heeft W. dan maar niet de beide honneurs van H., dan kan er één wor den gevangen, zoodat het spel wordt ge maakt, omdat dan de speler altgd 3 H., 3 K. en 4 S. slagen kan maken. Na introeven van de 2de R. moet Z. S.a. spelen, valt de vrouw nu niet, dan moet hg een kleine S. spelen en de S. v. een ••slag laten maken. Zit S.v. slechts 2de, waarop de meeste kans is met 9 troeven, dn wordt dus eenvou dig een slag opgeofferd, maar daartegen over staat, dat nu de tafel een rentrant méér heeft, want wordt nu R. nagespeeld, dan moet Z. ook wel troeven, maar kan door kleine troef te spelen de tafel met S.b. aan slag brengen en H. snijden, die voor de H. v. van W. zal zijn. Hoe W. nu verder speelt, de tafel kan altijd nog eens aan slag komen met K. aas, waardoor nog eens H. van tafel kan worden gespeeld, en de H. h. wordt uitge sneden. Ik geef toe, dat de oplosing niet voor de hand ligt en dat verreweg de meeste spelers op het vallen van S. v. zouden hebben ge- spel en dan later het missen van het con tract aan het slecht zitten van de troeven zouden hebben verweten, zooals aangetoond is er een andere weg, die meer zekerheid geeft en die moet dan ook gevolgd worden. Winkeliers, denkt aan de juiste aankondigingen Januari: een belangrijke maand voor de zakenmenschen. Dat is immers één van de twee maanden in het jaar, die de wet hun ge geven heeft om hun „opruimingen" te houden. Seizoenopruimingen noemt men dat. Kon men vroeger, telkens wanneer men daar behoefte aan had, een opruiming of een uitverkoop aan kondigen, sinds enkele jaren is de wetgever daarin regelend opgetreden, omdat er van de onbeperkte mogelijkheid tot uitverkoopen e.d. nogal eens misbruik gemaakt werd, tot schade van de zakenmenschen onderling, maar ook wel eens van het publiek. Over het algemeen zijn de bona-fide midden standers dan ook wel ingenomen met deze be perkte mogelijkheden, maar aan den anderen kant is de wetgever huns inziens wel wat te regelend opgetreden en zijn de winkeliers te veel aan banden gelegd. Zoo b.v. ten aanzien van de aankondigingen in verband met de jaars- of seizoenswisseling. Welke aankondigingen z(jn toe gestaan Viel de uitverkoopmaand vorig jaar ih verband met de bruiloft van Prinses Ju- liana en Prins Bernard van 15 Januari tot 15 Februari, dit jaar is de geheele maand Januari daarvoor bestemd, met uitzonde ring van Zaterdag 1 Januari, een Zondag. De winkeliers mogen in hun aankondi gingen, advertenties e.d. alleen van de vol gende aanduidingen gebruik maken: Jaarlijksche opruiming; Halfjaarlijksche opruiming; Seizoenopruiming; Balansopruiming Inventarisopruiming. Uitdrukkingen als sensatieverkoop, totala uitverkoop, groote opruiming, uitverkoop we gens opheffing en wat dies meer z(j, mogen dus niet gebruikt worden! Geen andere soorten goederen verkoopen. Het kan geen kwaad er hier nog eens op te wijzen, dat het verboden is in op ruimingen andere goederen te betrekken dan die, welke gewoonlijk in denering van een bepaalde zaak worden verkocht. Ook is het verboden om in deze verkoopen goederen te betrekken, welke bij den aan vang van het tijdvak 2 tot en met 31 Ja nuari niet tot den handelsvoorraad van de betreffende winkelnering behoorden. Daar nog bij de laatste opruimingen van Juli tot Augustus van dit jaar verschillende winkeliers bekeurd werden wegens foutieve aankondigingen, zij men hier nog eens gewaar schuwd en make men gebruik van boven staande mededeelingen. Overigens wenschen we den middenstandera een goede Januari-maand toe en het publielc recht voordeelige koopjes. Over de maand November 1937. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bakker, 3 bakschippers, 8 bankwerkers (1 ben. 18 j.)1 betonwerker, 1 blikslager, 34 bollenarbeiders (6 ben. 18 j.), 2 brugwach ters, 14 chauffeurs, 1 colporteur, 3 conciër ges, 4 electriciens, 29 grondwerkers, 1 huis knecht, 11 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.), 1 letterzetter, 3 loodgieters (1 ben. 18 j.), 15 loopknechts (14 ben. 18 j.), 1 machinist, 5 matrozen (1 ben. 18 j.1 metaalslijper, 26 metselaars, 1 meubelmaker, 5 monteurs, 2 motordrijvers, 9 opperlieden, 2 reizigers, 16 schilders (4 ben. 18 j.), 1 schipper, 1 slager, 1 smid, 1 steenzetter, 3 stoffeerders, 4 sto kers, 2 straatmakers, 3 stucadoors, 1 stuur man, 1 telegrafist, 1 teller, 41 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 38 transp.arbeiders, 7 tuinlie den, 1 uurwerkmaker, 114 werklieden (11 ben. 18 j.), 1 kapper, 2 kellners, 4 kleermakers, 1 kok, 41 landarbeiders (1 ben. 18 j.). Totaal: 470 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 bankwerker ben. 18 j., 2 bollenarbeiders, 1 brugwachter, 1 chauffeur, 2 conciërges, 2 electriciens, 2 grondwerkers, 2 huisknechts, 2 incasseerders, 5 kantoorbedienden, 1 kapper, 1 kellner, 3 landarbeiders, 1 loodgieter ben. 18 j„ 6 loopjongens, 1 metselaar, 1 monteur, 1 opzichter, 1 plaatwerker, 1 scheepmaker, 28 schilders (1 ben. 18 j.), 1 slager ben. 18 j., 1 stoffeerder, 1 straatmaker, 2 tellers, 8 timmer lieden, 14 transp. arbeiders, 3 tuinlieden, 51 werklieden (7 ben. 18 j.). Totaal 146 personen. Geplaatst werden: 1 bankwerker ben. 18 j., 2 bollenarbeiders, 1 brugwachter, 1 chauffeur, 2 conciërges, 2 elec triciens (1 op Texel), 2 grondwerkers, 2 huis knechts, 5 kantoorbedienden, 1 kellner, 3 land arbeiders, 1 loodgietei ben. 18 j., 5 loopjongens, 2 matrozen (te Groningen), 1 metselaar, 1 monteur, 1 opzichter, 15 schilders (1 ben. 18 J.), 1 slager ben. 18 j., 1 stoffeerder, 1 straat maker, 2 tellers, 8 timmerlieden, 14 transp. arbeiders, 3 tuinlieden, 51 werklieden (7 ben. 18 j.). Totaal 129 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 4 aardappelschilsters, 20 dagdienstboden, 12 dagmeisjes, 11 dienstboden intern (1 ben. 18 j.), 2 huishoudsters, 1 hulp in de huishouding, 1 kantoorbediende ben. 18 j., 18 morgenmeis jes, 5 naaisters (3 ben. 18 j.), 1 noodhulp dienstbode, 7 verkoopsters (3 ben. 18 j.), 9 werksters. Totaal 91 personen. Aanvragen kwamen in om: 2 colportrices, 11 dagdienstboden, 10 dag meisjes, 7 dienstboden intern, 1 huishoudster, 1 hulp in de huishouding, 12 morgenmeisjes (9 ben. 18 j.J, 1 naaister, 5 verkoopsters (1 ben. 18 j.8 werksters. Totaal 58 personen. Geplaatst werden: 7 dagdienstboden. 5 dagmeisjes, 4 dienstbo den intern (1 van Wieringen), 10 morgenmeis jes 6 ben. 18 j.), 1 naaister, 2 verkoopsters (1 ben. 18 j.7 werksters. Totaal 36 personen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9