Prinses luliana terug naar Soestdijk Auto in het Noord-Hollandsch kanaal gereden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Auto door granaat uiteengescheurd Koningin Wilhelmina zendt telegram aan den Negus Veehouder en zijn vrouw door trein meegesleurd Hoofdconducteur bekneld Seinhuiswachfer door trein gegrepen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Drie oorlogscorrespondenten gedood Britsche politiemannen door Japanners mishandeld Hitlcr in Mei naar Rome? De conjunctuur kan niet worden beheerscht Drie kinderen verdronken Vader, moeder en baby gered Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Ongeluk in bioscooptheater in Japan heldersch:: courant Uitgave der Uitg -Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 3 JANUARI 1938 65e JAARG. No. 8197 =c=g Onverwacht en onopgemerkt het paleis binnengekomen. Prinses Juliana is na een verblijf van verscheidene weken Zaterdag middag te tien minuten over half twee uit het Burgerziekenhuis te Amsterdam vertrokken en per auto naar Soestdijk teruggekeerd, waar zij weer haar intrek in het paleis heeft genomen. Het voornemen van de Prinses om op den Nieuwjaarsdag naar het paleis te Soestdijk terug te keeren, was geheel onbekend ge bleven en toen Zaterdagmiddag de auto, waarmee de reis werd gemaakt, kwam voor rijden en het publiek dat even voor den zie kenhuisuitgang bleef kijken, en dat in ver band met den vrijen dag iets talrijker was dan anders, de Prinses zag uitrijden, meende men dan ook, dat dit wederom voor een wandelrit was. Het Amsterdamsche politie-escorte bege leidde de auto van de Prinses echter dit maal tot even buiten Diemen. Hier werd een oogenblik stil gehouden om de kap van de auto van de Prinses open te zetten, wat door het zachte, fraaie winterweer mogelijk was. Hierna werd in matig tempo de tocht naar Soestdijk voortgezet. Er werd niet harder dan 20 km. per uur gereden. De belangstelling langs den weg was vrij groot. Toen de Prinses Baarn gepasseerd was, gaf zij opdracht rechtuit te rijden doch eenige honderden meters voor den hoofdin gang van het paleis rechts af te slaan en via een zijweg den achtertuin in te rijden. Zoo geschiedde helt en op deze wijze was de Prinses reeds in haar vertrekken aan gekomen, vóórdat het publiek goed en wel wist, wat er aan de hand was. Zóo geschiedde de terugkeer van de Prinses niet alleen volkomen onverwacht, doch ook geheel onopgemerkt. Hare Koninklijke Hoogheid heeft voor- loopig haar intrek genomen in het midden gedeelte. Daar stonden ook eenige fraaie bloemstukken, welke in den loop van den dag ten paleize waren bezorgd. De Koningin in Soestdijk. H. M. 'de Koningin is Zaterdagmiddag per auto van Den Haag naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prins Bernhard. Vandaar vertrok de Ko ningin omstreeks half zes naar Soestdijk, waar H. M. eenigen tijd zal blijven. Prinses Armgard en Prins Aschwin op Soestdijk. Zaterdagavond zijn te Soestdijk aange komen de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard en Prins Bernhard's broe der, Prins Aschwin, die ten paleize Soest dijk hun intrek hebben genomen. Nederland zal niet overgaan tot een erkenning „de jure." De Abessijnsche legatie te Londen heeft een mededeeling gepubliceerd, volgens wel ke H. M. Koningin Wilhelmina een telegram heeft gezonden aan den Negus, waarin o.m. gezegd wordt, dat Nederland, terwiU bet zich houdt aan de politiek van het ohm recht,, rekening moet houden met de ver evering van Abessimè, welke de .olken bondsmaa tregel en, ^raan N «Ierland heeft, deelgenomieh, niet hebben kunn verhinderen. Het telegram voegt hieraan toe, aldus deze mededeeling van de 1 Abessijnsche legatie, dat do Neder landsche Begecring zich in verbin ding heeft gesteld met de andcic mogendheden, teneinde haar te raadplegen over de betrekkingen met Italië. Mijn Redering heef niet het voornemen over te gaan tot een erkenning de jure. Antwoord van den ISegus De Negus heeft op dit tel^ram een ant woord gezonden, waarin hu 1P()C dankbaar is voor de getro^hmd, ^marmwie Nederland de volkenbondsmaatregelen l.eeit ^De'Negus voegt hieraan toe. sijnsche vólk er nooit in ghe over- te onderwerpen aan de Raliaanscn heersrhing. „ik begrijp fjipIorTuntieken Negus vorder, de zorgen Majesteit aard, die de Regeer.W van Uue^M bezig houden, maar ll% invaarden, die dat zij geen oplossing z< oen aan. zou kunnen worden uitgeleg l j jden vaarding van een algemeen veroordeemen toestand." Beiden gedood. Zaterdagmorgen, kort voor tien uur, is op den onbewaakten overweg in de gemeente Lange Ruige Weide een ernstig ongeluk voorgevallen. De 46-jarige veehouder J. A. de Bruin uit Linschoten was met zijn echt- genoote in een tilbury op weg naar Lange Ruige Weide om daar zijn moeder zijn Nieuwjaarswenschen te brengen. Het echt paar moest daartoe een onbewaakten over weg passeeren. De weg loopt hier bijna even wijdig met de spoorbaan Woerden-Gouda. Vermoedelijk heeft de opstaande kap van de tilbury den veehouder het uitzicht belem merd, althans hij merkte den achter hem, uit de riching Woerden komenden stoomtrein uit Groningen naar Den Haag niet op, hoe wel de machinist duidelijke fluitseinen gaf. De Bruin reed door, met het nood lottig gevolg, dat de tilbury op den overweg door den trein werd gegre pen. De 45-jarige Margje de Bruin Verweij werd uit de tilbury geslin gerd en was op slag dood. De man werd met het wagentje over een af stand van vijfhonderd meter mee gesleurd. Ook hij was onmiddellijk dood. Het paard, dat slechts aan een der ach- terbeenen een kleine wonde opliep, sloeg op hol, doch werd een paar honderd meter verder gegrepen. Het echtpaar laat een kind van zes jaar achter. Aanvankelijk meende men, dat het zich ook in de tilbury bevond en in die verondersteling heeft men de sloten nabij de plaats, waar het ongeluk gebeurde, af- gedregd. De trein had twintig minuten vertra ging- Burgemeester Brinkman van Lange Bui- ge Weide stelde zich van het droevig ge beuren terstond op de hoogte. Doodelijk ongeluk op Schie- damscli station. Op het station der Nederlandsche spoor wegen te Schiedam heeft zich gisterenoch tend om even voor half tien een ongeluk voorgedaan, dat den 54-jarigen ''hoofdcon ducteur M. A. Kraan uit Rotterdam het leven heeft gekost. Hoofdconducteur Kraan zou den electri- schen trein 2120, welke om 9 uur 28 naar Maassluis vertrekt, geleiden, Toen de sta tionschef het vertreksein had gegeven en de hoofdconducteur wilde instappen, kon hij blijkbaar het portier van den wagon niet gemakkelijk openkrijgen. Hij kwam te vallen en geraakte tusschen trein en perron beklemd met het gevolg, dat hem de borstkas werd ingedrukt. De man was vrijwel op slag dood. De trein kwam zonder conducteur te Vlaardingen aan, waar een nieuwe-conducteur de leiding over nam. Zooals te begrijpen valt, heeft het onge luk groote verslagenheid teweegbracht, daar Kraan bij zijn collega's zoor gezien was. SPANJE. Eenige journalisten, die zich naar het terrein van den strijd bij Teruel wilden be geven, zijn het slachtoffer van hun plichts vervulling geworden, doordat een granaat vlak voor hun auto ontplofte. Een aantal btiitenlandsche journalisten begaf zich in vijf auto's uit Saragossa naar het terrein van dén strijd, Toen de wagens het dorp Gaude binnenreden, kwamen zij onder het spervuur der regeeringsartille- rie te liggen zoodat zij stopten. Wat later leek het gevaar evenwel geweken en de journalisten wilden doorrijden. Op dat oogenblik viel een gra naat van 75 mm. een meter vóór een der auto's, die letterlijk openge scheurd werd. Johnson, correspondent van de „New-York Weekly", werd in buik en borst getroffen en was onmid dellijk dood. Richard Sheepshanks, Reuters correspondent, werd ernstig aan gezicht en arm gewond. Hij is la ter overleden. Een granaatscherf ruk te zijn linkeroog weg en drong in zijn hoofd. Edward Neil, verslagge ver van Associated Press, werd aan het linkerdijbeen gewond en is eveneens later overleden. Har Philby van de „Times" kreeg eeni ge lichte hoofdwonden, doch kón, na verbonden te zijn, naar Sara gossa terugkeeren en met de andere journalisten, die ongedeerd waren gebleven. Na de ontploffing van de granaat waren de journalisten en de pAsofficieren uit de andere auto's onmiddellijk te hulp ge sneld. De slachtoffers waren uit den wagen geslingerd. Het eerst nam men Johnson op, daarna Sheepshanks, die buiten bewust zijn was. Een tweede granaat ontplofte op 20 meter van de plaats van het ongeluk en maaide vijf soldaten weg. Naar verluidt hebben Japansche mariniers een Britschen inspecteur van de gemeente lijke politie te Sjanghai ernstig mishandeld toen hij op het bureau van den Japanschen marinestaf verklaringen kwam afleggen om trent een aanranding, die gepleegd zou zijn. Een brigadier van politie, eveneens een Ën- gelschman, die kwam vragen waar de in specteur bleef, werd eveneens mishandeld. Ook een bezoek aan Koning Vic- tor Emanuel? Van welingelichte, gezaghebbende zijde te Rome verluidt, dat Hitier op 6 Mei a.s. te Rome zal aankomen voor een tegenbe zoek aan Mussolini. Nader vernemen wij, dat naar alle waar schijnlijkheid Hitier zich op 9 Mei naar Rome zal begeven. Dit bezoek van Hitier zou samenvallen met den tweeden verjaar dag der stichting van het keizerrijk. Daar Hitier staatshoofd is, heeft men zich afgevraagd, of hij den Koning van Italië zal bezoeken. Feitelijk zal de leider der nationaal-socialisten den leider der fas cistische partij komen bezoeken. Hitier zal tijdens zijn verblijf te Rome in het paleis Doria logeeren, waar voor den oorlog Kei zer Wilhelm II is afgestapt. Perspectieven voor het Neder landsche bedrijfsleven. Onze be trekkingen met Duitschland on zeker. In de heden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft de heer H. Crone, voorzit ter van de K. v. K. een Nieuwjaarsrede ge houden waarin hij de wederwaardigheden van het bedrijfsleven gedurende het afgeloo- pen jaar en den huidigen toestand onder de oogen zag. Het in het Nederlandsche bedrijfsleven ge koesterde sterke en gerechtvaardigde verlan gen naar verlaging v. overheidslasten heeft aldus spr., onder de huidige omstandighe den niet veel kans op een spoedige verwe zenlijking. Het geraamde volksinkomen daal de van 5.740 millioen in 1929 tot 3.970 mil- lioen in 1935, de koopkracht daalde met 15 procent, terwijl de bevolking met 8 procent toenam. Van middelen om de conjunctuur kunst matig op peil te houden verwacht spr. geen heil; wij zullen ons goed voor oogen moeten stellen, dat van een beheersching van de conjunctuur geen sprake is noch kan zijn. Vervolgens besprak de heer Crone de eco nomische toestanden in ieder land afzonder lijk. Rechtstreeksche vraag van ver bruikers liet te wenschen over. Betreffende ons eigen land zeide spr. o.a. het volgende: Het jaar 1937 begon na de depreciatie van den gulden niet ongunstig, de uitvoer nam toe, het vertrouwen keerde terug. De recht streeksche vraag van de verbruikers liet echter te wenschen over. Na Maart trad ook hier te lande evenwel een weifeling in. In dit verband wees spr. op de on zekere toekomst van onze betrek kingen met Duitschland, waarheen wij in 1929 mieer dan 30 procent van de waarde van onzen uitvoer zon den en dat voor de uitkomsten van Gisteravond omstreeks half acht is onder de gemeente Koedijk een ernstig auto-on geluk gebeurd, waarbij drie jonge kinderen den dood hebben gevonden. De heer J. Bakker uit Bergen, vroeger werkzaam bij de melkfabriek „Wilhelmi na". doch thans werkloos, die per auto met zijn vrouw en vier kinderen van familiebe zoek te Schoorldam huiswaarts keerde, reed onder Koedijk-Noord met geringe snelheid in de richting Bergen. Op een recht ge deelte van den weg zag een voorbijganger de heer Prins, de auto plotseling den berm van den weg afrijden en in het Noordhol- landsch Kanaal verdwijnen. De heer Prins alarmeerde onmiddellijk een aantal omwonenden, die met een lad der naar de plaats van het ongeluk snelden. De auto bleek vlak aan den kant Van het kanaal te liggen, terwijl de kap nog boven water uitstak. De bestuurder wist het portier van de auto te openen en zich naar buiten te wer ken. Door handreiking kon hij op den wal worden getrokken. De man was volkomen ontdaan wilde zich opnieuw te water bege ven. Men dacht eerst, dat hij dit uit zenuwachtigheid wilde doen, doch even later zeide hij, dat zijn vrouw en drie kinderen zicli nog in den wagen bevonden. Men sneed toen de kap open en met ver eende krachten werden de drenkelingen uit het voertuig gehaald. Toen men B. vroeg of nu allen gered waren, deed hij de ont stellende mededeeling, dat er nog een vier de kind in den auto zat Ook dit krnd, dat slechts eenige maanden oud was, werd ten slotte op het droge gebracht. De moeder en de vier kinderen waren bewusteloos. Dokters konden slechts dood constateeren. den De politie en dokter den Hartogh uit Koe dijk waren inmiddels ter plaatse versche nen. Eenige oogcnbliken later kwamen de dokters Molhuizen uit Alkmaar en Blok uit Bergen assisteeren. Ook de politie uit Ber gen en Alkmaar was na korten tijd aanwe zig. De geneesheeren constateerden, dat drie kinderen, twee meisjes van vijf en vier jaar en een jongetje van drie jaar inmiddels wa ren overleden. De heer en mevrouw Bakker en de baby ziin, nadat zij eerst bij omwonenden waren binnen gebracht, per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. De lijkjes van de drie kinderen zijn naar de ouderlijke woning te Bergen vervoerd. Was de stuurinrichting defect? De verongelukte wagen was een huurauto en vrij oud. Omtrent de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. Wel is het zeker, dat de wagen slechts een geringe snelheid heeft ge had. De heer Prins verklaarde namelijk, dat deze hoogstens 20 tot 30 K.M. bedroeg. Het wegdek was ter plaatse niet glad en de spo ren der wielen wijzen in het geheel niet op slippen. Men vermoedt, dat er iets aan de stuurinrichting gehaperd heeft. Dit zal eerst heden kunnen blijken, wanneer de wa gen zal zijn opgehaald. Op de plaats van het ongeluk waren nog tegenwoordig de burgemeester van Koedijk, de heer W. C. Ninaber, de loco-burgemeester van Bergen, de heer John W. Macdonald en de gemeente-secretaris van Bergen de heer G. Taapken. De toestand van de overlevenden vrij goed. Naar wij gisternacht bij informatie in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar, waar heen de overlevenden van dit tragisch onge luk, na eerst in het Centraal Ziekenhuis te zijn behandeld, waren overgebracht, verna men, was de toestand van den heer en me vrouw Bakker en de baby naar omstandighe den vrij gunstig. Mevrouw Bakker was reeds in het Centraal Ziekenhuis bij kennis gekomen. Ook het kindje een meisje kwam weer tot be wustzijn, nadat men het zuurstof had toege diend. De heer Bakker was in het ziekenhuis op genomen, omdat hij in overspannen toe stand verkeerde. De lijkjes van de drie verdronken kinderen zijn eveneens naar het St. Elisabeth Zieken huis vervoerd. De drie omgekomen kinderen waren allen meisjes. Bij onze laatste informatie he denochtend aan het St. Elisabeth- Ziekenhuis, vernamen wij, dat de heer Bakker nog steeds in overspan nen toestand verkeert, terwijl mevr. Bakker, hoewel zij een bijna slapeloo- zen nacht heeft gehad, het vrij goed maakt. Over de baby waren de dok toren niet ontevreden, doch het kind is de schok nog niet te boven. Er is echter geen reden tot bezorgdheid over het lot der drie overlevenden. DE BILT S EINTt Verwachting: Zwakke tot mati ge wind, aanvankelijk uit uiteenloopende, later uit Noordelijke richtingen, aan vankelijk zwaar bewolkt tot betrokken met nog kans op regen of sneeuw in het Zuiden, later opklarend, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. onzen doorvoerhandel en ons door- voerverkeer van doorslaggeven do beteekenis is. De koopkracht in de kringen der eind verbruikers ontplooide zich nog voldoende. Er ontstond hier te lande een groote geld- ruimte, het geld echter vond zoo goed als geen plaatsing in nieuwe leeningen aan het bedrijfsleven. Ondanks de beweging van de groothandels- prijzen, namen de kosten van het levenson derhoud voor Amsterdamsche arbeidersgezin nen tot Maart j.1. slechts weinig toe. Uitvoerig besprak de heer Crone vervol gens onze Rijksbegrootin^r. Het moet helaas worden gezegd, aldus spr., dat de geschetste begrootingstoestand fn vereeniging met de verzwaring van lasten ten behoeve van onze landsverdediging practisch nagenoeg geen mogelijkheid openlaat tot het verminderen van den zwaren belastingdruk op bevolking en bedrijfsleven. Bedrijfstoestanden. Het jaar in zijn geheel genomen was voor het metaalbedrijf zeer druk. De scheepsbouw maakte een gestadigen groei door. Eind Sep tember 1936 waren op Nederlandsche wer ven 43 schepen met een bruto-inhoud van 149.000 register.ton in aanbouw, vergeleken met 80 schepen en 225.000 ton op dien dag van het afgeloopen jaar. Ook machinefabrie ken en steenkolenmijnen hadden een gun stig jaar. 1937 begon voor de Twentsche ka toennijverheid met een zoo groote vraag naar te^ielgoederen, dat de fabrieken de bestellingen niet aan konden, na een tijd van opleving ging de bedrijfstoestand echter hard achteruit en men vreest, dat verbete ring niet spoedig in het zfcht zal ko men. Hoewel het verbeteren van den bedrijfs toestand met een daling der werkloosheid gepaard ging, bleef de toestand in dit opzicht zorgelijk. Onze buitenlandsche handel. De uitkomsten van onzen buitenlandschen handel vertoonden een geenszins onbevre digend beeld, al werd het peil van 1929 nog lang niet bereikt. Op slag gedood. Gisteravond te ongeveer half twaalf heeft op het stationsemplacement Feyenoord te Rotterdam, nabij de Luchtbrug, een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de 58-jarige eerste seinhuiswachter J. Sparreboom, ge woond hebbende in de Zwijndrechtschestr. het slachtoffer is geworden. De man, die zich met een col lega op het seinhuis bevond, heeft zich omstreeks dien tijd even verwij derd om naar het toilet te gaan. Hij is toen gegrepen door stoom trein 194, welke komende uit de richting Dordrecht naar het stati on D.P. ging. De machinist van dien trein heeft blijk baar van het ongeluk niets bemerkt. Dit werd eerst ontdekt, toen de collega van S. omdat deze wat lang wegbleef, op onder zoek uitging en daarop S naast de spoor baan totaal verpletterd vond. Het stoffelijk overschot van den ongeluk kige is door de auto van den G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Het dak van een bioscooptheater te Nigta (Japan), dat met een dikke sneeuw laag was bedekt, is ingestort. Van de onge veer 700 bezoekers werd de helft onder het puin bedolven. Er zijn zeventig dooden en 68 gewonden, van wie 32 er ernstig aan toe zijn.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1