Het bewustzijn van het dier RADIO Twee Zielen Gusfav - de man aan de catapult Gezin in vlammen omgekomen Nieuwjaarsdag PROGRAMMA Bakhays stelt teleur! Uit onze Omgeving rKTBERICHTËN^S kort verhaal publicatie Uoel&al „De verstandelijke mensch meent dat dieren geen bewustzijn heb ben en verontschuldigt hiermede de wreedheden der vivisectie." Daar ik geen directeur van een circus, nóch dierentuin, abattoir of aenig dergelijke martelplaats ben, was het mij niet mogelijk het dier als „zenuwpatiënt" en doodscandidaat te bestudeeren, uitgezonderd wellicht eenige trekpaarden en vooral trek honden, die door hun geringe kost baarheid eigenlijk ten doode ge zweept worden, schrijft „Ishtair" in het orgaan van den Anti-Vivisectie bond. Mijn studie van het dier bepaalt zich dan ook tot het in onze onmiddellijke nabijheid levende dier, dat de gelegenheid heeft, zich onder voor hem zoo veel mogelijk normale omstandigheden, spontaan te uiten! Ik kan getuigen, dat déze studie een steeds toenemende bron van geluk en verheugenis is. Ik onderschrijf dan ook volmaakt het in het „Boek der Vertroosting" voorkomende citaat van Fred. Endrikat: Die besten Menschen auf der Erde Dass sind die Hunde und die Pferde! (De beste menschen op aarde zijn de hon den en paarden.) „Spontaan" te uiten! In dit „spontaan", wat zeggen wil: Door natuurlijke aandrift ontstaan: ligt hèt groote geheim van alle bestudeering, van alles dat, wat voor ons verborgen of occult is verborgen. Is er voor den mensch nu wel „iets oc- culters" dan het bewustzijn van het dier? Het dier toch kan zich niet op mensche- lijke wijze uiten en verstaanbaar maken en hij het begrijpen van het dier zijn wij op een waarnemingswijze aangewezen, die zich op onze intuïtie grondvest. Maar, gelijk dat wat men in het algemeen occultisme noemt, door de menigte in het algemeen en door de wetenschap in het bijzonder, voor het gemak, maar in „het niets" terug gedrongen wordt, verdringt de z.g. verstandelijke mensch ook de be- wustzijnsmogelijkheid van het dier in het niets! Ook voor het gemak èn om het dier vlij tig te kunnen misbruiken tot doeleinden, die vaak de grenzen van misdaad en waan zin reeds vér overschreden hebben! Het is bijv. ontstellend waar te nemen wélke middelen de mannen der wetenschap noodig oordeelen om een eventueel bewijs voor het bewustzijn van het dier te leveren. Electrische schellen, afgewisseld met gloeiende ijzers en carbonaden vervangen de zoo feillooze intuïtie van het eenvoudigste mannetje van de straat, dat met zijn honden vriendje uit wandelen gaat, vervangen de feillooze intuïtie van het eenvoudigste oude vrouwtje dat met haar poes voor het raam te breien zit. Indien wij bij het constateeren van de handelingen van het dier, de vooropgezette meening, dat deze handelingen niet het ge volg van bewust-zijn zijn, kunnen overwin nen, zoo zullen wij zeer langzamerhand het bewustzijn van het dier kunnen constatee ren. Iedere bewustzijnsmanifestatie, iedere ge dachte van het dier zal ons dan in haar vol len omvang kunnen bereiken. Want het dier denkt! Bewust-zijn en denken zijn één! Laten we nu eerst het begrip „bewustzijn" nog eens onder de loupe nemen. Bewust-zijn wil zeggen een „zijn", een in nerlijke werking, denkwerking of omzetcen- trale, waarvan men zich bewust is. Bewust wil echter ook zeggen: Bepaald beperkt. Het begrip bewustzijn, duidt dus tevens een zekere beperking van „zijn" aan, d.w.z. een persoonlijke concentratie van „Hét Zijn", dat „Denken" is! Hóe weten wij nu wanneer wij tegenover zulk een bewustzijn staan? Door de wèèrwerking! Tusschen het dier en ons is een op het gevoel of intuïtie gebaseerde uitwisseling van werking, want het dier denkt evenals wij denken, combineert de gedachten evenals wij dit doen, reageert op geheel dezelfde prik kels en associaties waarop wij reageeren, zij het dan ook niet in denzelfden omvang, al dus schrijver. Tusschen mensch en dier is geen princi pieel, doch slechts een gradueel verschil. In hoeverre, ja daar gaat het nu juist om Menschen echter, die het dier „niet" le vend uit elkaar villen, die het niet voor kar ren tot de uiterste krachtsinsnanning op- zweepen, die het dier niet uit zijn natuur staat rukken, het in hokken opsluiten en af richten tot aan zijn natuur, onnatuurlijke prestaties, maar die in het dier een mede schepsel zien, een vriend, waarmee wij wel iswaar niet over allerlei onderwerpen kun nen converseeren, maar waarmee wij de hoogste gave, het hoogste goed der mensch- heid, de allerhoogste bewustzijnstoestand van het schepsel „De Liefde" kunnen uitwisselen, déze menschen zullen het dier zien, zooals het is. En het is vaak wonderbaar waar te nemen „hóe" het dier de liefde van den mensch vergeldt met onwankelbare trouw en wederliefde en het is nóg wonderbaarlij ker waar te nemen wélk een les het dier den mensch daarmee geeft. En dit zou „zonder bewustzijn" mogelijk zijn? En kan men zich nu niet voorstellen dat een schepsel, dat onze hoogste gave bewust demonstreert, zich óók bewust is van min der verheven gaven? De meest dwingende bewijzen voor het be wustzijn, het verstand, gevoel en combinatie vermogen, ja zelfs opofferingsgezindheid van het dier zijn zoo oneindig vele, dat men er boekdeelen mee zou kunnen vullen. Zelfs indien men tot allen prijs de intuïtie wil uitschakelen, zoo zal toch ieder verstan dig en ook eerlijk mensch moeten inzien, dat het duidelijk waarneembare „droomen" van het dier, een duidelijk-en zichtbaar bewijs voor een dénkwereld is! Wilt U het zieleleven van de dieren leeren kennen, ziet hen dan in de oogen, die U aan zien biddend, smeekend, schelms, ondeugend, of vol oneindige liefde. Het geheimenis er van doorgrondt U, zegt schr., alleen door U open te stellen en zonder vooropgezette meening de dieren in hun uitingen te be studeeren. VADER EN VIER KINDEREN OMGEKOMEN. In den nacht van het oude op het nieu we jaar, om kwart voor drie, zijn te Vil voorde, in België, een vader en vier kinde ren bij een hevigen brand om het leven ge komen. Voorbijgangers bemerkten groote vlam men, die uit de ramen van een woning naar buiten sloegen, aldus het Vsb. Zij waarschuwden dadelijk de politie en de brandweer. Men vernam spoedig, dat zich zes personen in het brandende perceel be vonden. Eensklaps zag men een man in nachtgewaad tusschen de vlammen voor een der ramen verschijnen. Hij vluchtte weer naar binnen, klaarblijkelijk om te trachten, zijn kinderen te redden, die op de bovenverdieping sliepen. Intusschen waren twee brandweerlieden langs het dakraam van een nabijgelegen wo ning op het dak van het brandende perceel geklommen, om daat toegang tot het huis te krijgen. De toegangen aan voor- en achter zijde waren versperd door het vuur. De red ders schoven eenige dakpannen weg, maar onmiddellijk sloegen dichte rookwolken op, zoodat de beide mannen, wier werk nog be moeilijkt werd door het gladde, met ijzel be dekte dak, zich moesten terugtrekken. De brandweerlieden gaven echter hun -po gingen niet op, het gezin te redden. Na eeni- gen tijd was men zoover, dat men het huis kon binnendringen. Op de eerste verdieping vond men het verkoolde lijk van den man, dien men voor het raam had gezien, een 3 jarigen arbeider. Uit de ligging van het lijk kon worden opgemaakt, dat hij nog een laatste poging had gedaan', om zich op te richten Tenslotte konden de brandwe -lieden ook doordringen in de er naast gelegen kamer, door Florence Eekhout. De telefoon rinkelde. Harrv nam den hoorn van den haak en zei, eenigszins wre velig: „Hallo?" Een bekende stem vroeg zachtjes: „Ben 'jij het, Harrv?" Harry stotterde: „Ik... ja... je..." „Je spreekt met Betty," zei de zachte stem „Vind je 't gek, dat ik je opbel? Wij heb ben toch geen ruzie?" „O neen... neen, zeker niet," stamelde Harry. „Zie je," zei de stem, „het heeft nu al drie weken geduurd en ik vond. dat er zich eens iemand mee moest bemoeien. Ik heb je al eerder willen opbellen, maar het is zoo gevaarlijk om je te mengen in een twist van geliefden." Harry maakte een geluid. „Nu jajul lie waren nog niet zoover, maar het scheel de toch niet veel, wel?" Harry schraapte zijn keel en zei heeschig: „Dat wil zeegen... altijd aangenomen, dat Jo me zou hebben genomen..." „Natuurlijk zou ze dat," zei de stem met een lachje erin. „Je had haar veel eerder moeten vragen." Harry hapte even naar adem. Toen vroeg hij: „Ben je er zeker van dat Jo... ik be doel... ze was toen alles behalve vriendelijk en..." „Och, nonsens, ze houdt van je. Dacht je dat ik mijn eigen zuster niet ken? Door en door! Iedereen zegt altijd dat wij „twee zielen en één gedachte" zijn. Het is eigen lijk een wonder, dat ik niet verliefd op je ben geworden. Zei je iets?" „Nneen," zei Harry, „ga door, Tk... ik vind het erg prettig dat te hooren. Maar Jo is toch erg onverzoenlijk..." „Onzin!" Ze heeft niet geantwoord op je brief uit trots. En nu heeft ze erge spijt en huilt haar oogen uit. Je moest^ maar van avond nog naar haar toekomen." „Ze zal me niet ontvangen." „O, jawel. Je brengt bloemen mee. Ze zal eerst wat stijfjes doen, maar dan sluit je haar vastberaden in je armen en kust haar en... de rest zul ie wel zien!" ,Een prachtig idee!" zei Harry enthousiast Een kwartier later stopte zijn two-seater al voor de woning waarin Jo woonde met haar ouders en zuster. Hij stapte uit, ge wapend met een prachtigen ruiker, belde en liet zich aandienen. Het ging allemaal zooals hot voorspeld was. Jo kwam binnen, een beetje bleekjes en verlegen. Ze zei stijf: „Oh... eh... Harry. ben jij het?" Harry stante op haar af en sloot haar in de armen. Toen ze langen tiid daarna weer spreken kon. stamelde ze: „O, Harry, hoe durf jeik... je... je hebt me niet eens gevraagd..." Hij keek lachend op haar neer. „Tk doe alleen wat je me zelf hebt aangeraden." „Tk zelf?" ze werd vlammend rood. „Wel ja, door de telefoon. Twee zielen, één gedachte, nietwaar? Nu, toen je me op belde, en speelde voor het bemiddelend zus je, zat... je zuster bij me en bemiddelde in werkelijkheid!" waar vijf kinderen sliepen, die uitgestrekt on den vloer lagen. De kinderen werden naar beneden gedragen en het mogelijke werd ge daan om door toepassing van kunstmatige ademhaling hen tot het leven terug te roe pen, doch deze pogingen werd slechts met gedeeltelijk succes bekroond: alleen het oud ste kind kon gered worden. Het werd, met zware brandwonden overdekt, ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. De andere slachtoffertjes waren gestikt. De moeder was uit De vrouw en moeder, die was uitgegaan, werd telefonisch gewaarschuwd. Zij kwam om half zes terug uit Brussel, waar zij Ou dejaarsavond had gevierd De eigenaar van het verbrande perceel had het slachtoffer, een van zijn vrienden, gevraagd, tijdens zijn afwezigheid het huis te komen bewonen, hetgeen deze dan ook gedaan heeft, met zijn vijf kinderen. Het parket is gearriveerd om het eerste onderzoek in te stellen in deze tragische brand-affaire, waarvan men de oorzaken niet kent. Nu is 't nieuwe jaar gekomen, Frissche plannen, frissche kracht, En daarnaast wat toekomstdroomen Hebben op zijn komst gewacht.' Nieuwjaar.' 't Oude is vergleden Met den stap van vader Tijd, Het verleden werd verleden, Volg hem thans weer op zijn schreden In de nieuwe werkelijkheid! Even achterwaarts te blikken Naar ontgooch'ling of succes, En geleerde lessen schikken Tot één wijze levensles, Dat is niet zoo slecht bekeken, En een eiscli van ons bestaan, Maar het Nieuwjaar geeft het teelten Weer voor twee en vijftig weken: „Voorwaarts op de levensbaan Echter, vóór we verder reizen Zijn we tot iets goeds bereid, Nieuwjaarsdag wil 't ons bewijzen: Daar is iets, wat ons verblijd.' Wolken krijgen zilv'ren rancden Door saamhorigheidsbesef, We versterken oude banden, En we drukken vriendenhanden, Metterdaad of per P. F..' Want de reisgenooten weten: Ons gezelschap hoort bijeen, Laten we dat nooit vergeten, Wie alleen reist, reist alléén.' Daarom klinkt t ons thans weer tégen, Met een welgemeend gebaar, In de huizen, langs de wegen: „Goede reis! Veel Heil en Zegen! Veel geluk in 't nieuwe jaar!!" Januari 1938. KROES (Nadruk verboden.) DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten v. oogst '37, welke zijn ge denatureerd in het tijdvak van 27 tot en met 31 December 1937, f 0.95 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.45 per 100 kg. voor voedererwten, door te lers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, wel ke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatu reerd in genoemd tijdvak, zal f2.30 per 100 kg. bedragen. (Adv.) 's Gravcnhage, 31 December 1937. In wiens handen het leven der piloten ligt De proefvluchten van de „Duitsche Luft hansa over <ton N oord IA t lan tischen Oce aan zijn, zooals bekend, voor dit jaar weer beëindigd. Zij hebben succes gehad. Niet alleen de piloten van de „Nordmeer" en de „Nordwind" hebben hieraan deel gehad, doch ook de mannen op de „drij vende eilanden", de vliegtuigstcunpuntcn. Een van onze medewerkers, die in de gelegenheid was, een tijd lang op het vliegtuigsteunpunt „Friesenland" te vertoeven, schrijft hier over den man, in wiens han den het lot der piloten ligt ten minste voor één oogenblik. Dat is de man aan de katapult, de man, die de handle omdraait en door wiens handgreep het ge weldig vliegtuig de lucht inge- slingerd wordt... Dag in. dag uit ging hij naar zijn werk, repareerde motoren en vliegtuigen, pro beerde machines; sinds 1927 was Gustav op het vliegveld Halle-Leipzig. Toen kwam op een goeden dag de brief, waarin stond, dat de man was aangesteld tot eerste katapultschieter op het Lioydschip „Europa"; dat was in 1929. Voor dien tijd een sensatie: „Duitsche vliegtuigen vliegen op den Noord-Atlan- tischcn Oceaan voor de schepen uit!" Lang bleef Gustav de „Europa" trouw, toen kwam hij op de „Westfalen", het eerste drijvende vliegtuig-moederschip van de „Lufthansa", keerde weer naar Europa terug en kwam op de bekende „Schwa- bcnland". Toen in den zomer van dit jaar het nieuwste katapultschip, de „Friesenland", in de vaart werd genomen, kreeg Gustav de betrekking van eerste katapultschieter. Daar leerde ik hem kennen en goed, want zijn hoogstaande kunst heb ik aan den lijve ondervonden. Dat kan men zelfs woordelijk op vatten, want toen ik voor „Horta" afgeschoten" werd, gebeurde dat zoo zachtjes, dat ik slechts een lichten druk in de maagstreek voelde. Hij had trouwens van te voren beloofd .zeer genadig te zijn, omdat ik als gast op de „Friesen land" was! Ja, Gustav is de man. die over den start moet beslissen. In zijn hand ligt een macht van 150 atmosferen en als hij de starthandle omgedraaid heeft, dan kan men niet meer terug. Toen Gustav kata puitschieter op de „Europa" was, moest hij tegelijk aan de passagiers tekst en uitleg geven; hij bleef immers achter, ter wijl de anderen wegvlogen. De vreemd soortigste dingen vroeg men hem en in velerlei talen: „Nemen de piloten een parapluie mee?" „Doen zij hun oogen dicht, als ze worden afgeschoten?" „Mogen zij eerst wat eten of gaan ze nuchter weg?" Geduldig luisterde Gustav en sprak meestal het diepzinnige woord „Yes", „want toen", zoo zegt hij lachend „sprak ik nog vloeiend Engelsch!" DINSDAG 4 JANUARI 1938. Hilversum I. 1875 m. (Tevens over den Jaarsveldzender op 415,5 m.). AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 2.00 Het Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 25-jarig jubileum van de Amsterdamsche V olksuniversiteit. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15' Renova-kwintet. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301 m< KRO-Uitzending. 8.009.15 en IQ.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Kamerorkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 KRO-Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Het Nieuwe Christendom", lezing. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht, m.m.v. solisten. (Van 9.009.15 gramofoonmuziek) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys, m.m.v. solist. (Van 11.0011.00 Gramofoonmuziek). II.3012.00 Gramofoonmuziek. METZ VERLIEST, Het Hollandsche kanon zweeg. Men zij echter niet voorbarig met zijn oordeel. De eerste wedstrijd van de Fran- sche club Mctz met Bakhuys op de ccntervoorplaats, heeft niet ge bracht. wat men er over het alge meen van verwachtte. Met 31 werd Metz geslagen en haar eenige doelpunt werd nog gescoord door één der backs, die een penalty be nutte. Waar waren Bakhuys' vliegende schoten, zijn fraaie solo-rennen en zijn keiharde kop ballen? De toeschouwers wachtten erop... tevergeefs evenwel. Bakhuvs stelde hevig teleur. En ongetwijfeld is hij door het Fransche publiek ook als speler reeds veroordeeld. Billijk is dat echter niet. Het spreekt wel vanzelf, dat Bakhuys gedurende den geheelen wedstrijd nauwkeurig werd „ge schaduwd En als men bovendien dan nog bedenkt, dat de Hollander in het Metz- elftal nog lang niet is ingespeeld, dan hebnnft het toch waarlijk geen verwon dering te wekken, dat hij aan de verwach tingen welke buitengewoon hoog waren on-mschroefd niet heeft voldaan Neen, slechts op den duur zal Bakhuys zijn capaciteiten kunnen bewijzen. JULLANADORP, T J.V.C.-nieuws. JA .C. zette het nieuwe jaar uitstekend in Beide te spelen wedstrijden leverden de volle winst op. Om half één speelde .T.V.C. a tegen Held. Boys a. Hoewel ze met 10 sjielers waren, wist J.V.C. a met 6—0 te winnen. Om twee uur kwam J.V.C. 1 tegen Texel in het veld. Deze wedstrijd was voor J.V. L. van groot belang. Met de rust had Texei Z een 1—o voorsprong en kon J.V.C. maar nm n haar spel komen. E -£"St vvaron de ro,,cn e(*ter om gekeerd. Toen eerst de gelijkmaker gebft- ren was, was er geen houden meer aan. Het eene doelpunt volgde op het anders en het einde kwam dan ook met 51 voop J.V.C Texel 2 staat nu nog een puntje boven J.V.C. Beide moeten nog drie wedstrijden spelen. Het begint dus spannend te wor den. ANNA PAULOWNA R. K. VOETBAL. Z.A.P. I leed tegen S.R.C. (Schagen) een flinke nederlaag. Tot de rust bleeg de stand 00, maar daarna wist S.R.C. niet minder dan vijfmaal te doelpunten, waaraan het ver opdringen der Z.A.P.-backs niet vreemd was. Z.A.P. zag geen kans een tegenpunt te maken en verloor dus met 05 JULLANADORP. Bridge-wedstrijd. Aan den Bridge-wedstrijd, die gehouden werd in de zaal van het café „Prins Hen drik", van den heer A. Doorn, werd door 14 paren deelgenomen. Het is een gezellige avond geworden. De eerste prijs in de Oost- West-spelers werd gewonnen door de heeren C. Bregman Dz. en C. Bregman Kz., de twee de prijs in Oost-West door de heeren J. F. Polet en T. Speur. De eerste prijs in Noord- Zuid werd gewonnen door het koppel Jac. Wcidema en J. Gortzak en de tweede prijs door het koppel C. W. de Graaf en D. de Graaf. ANNA PAULOWNA BREEZAND. R.K. Oratorium, Het oratorium, dat den tweeden Kerstdag in de Vlas- en Korenbeurs werd uitgevoerd, beleefde Zondag een heropvoering in de zaal van den heer Borst. Pastoor Van der Eem vertelde in een inlei dend -woord, dat het oratorium de geschie denis rond de geboorte van Jezus behelst en tot uitdrukking wordt gebracht in 10 beel den, zang en prologen. Er was aan deze opvoering veel zorg be steed. Heel mooi was de aankleeding en ini het bijzonder de decors, door Pastoor Van der Eem zelf vervaardigd, hadden aller be wondering. Ook de costuums en de grimage waren heel goed. En wat'zal het instudeeren der levende beelden van de tooneelvereeni- gingen een toewijding hebben gevergd! Het zangkoor van Breezand vertolkte hier bij den zang op een wijze, als we nog niet van de vereeniging van meisjes- en mannen koor gehoord hadden. We merkten een flin- ken vooruitgang op. Vooral de koren voor de pauze werden heel goed gezongen. De so listen zongen hun partijen eveneens op ver dienstelijke wijze en in het bijzonder zouden we van hen den heer F. van Rijn willen] noemen. Het slotkoor: „Dank, dank, juichen wij al len", was een mooi besluit van dezen avond, die èn om het gebodene èn om de zorg en moeite er aan besteed, beter bezocht had moeten zijn. WIERINGEtf, Wederom een zedenmisdrijf, Weest op Uw hoedel Wederom is de Rijksveldwacht, onder lei ding van den Brigadier Brouwer, bezig met een onderzoek tegen een reeds 84-jarigem man, een zekere E., wonende te Stroe, ter zake het plegen van ontucht met kinderen. Dat is nu reeds de vierde persoon, die zich daaraan schuldig maakt, en het lijkt ons niet overbodig de ouders te wijzen op het groote gevaar dat hun kinderen loopen om in handen van dergelijke misdadigers te val len. Men doet goed zich onmiddellijk tot de Rijksveldwacht te wenden, die, zooals nu wel is bewezen, niet zal aarzelen dat los- loopende geboefte te arresteeren. Laat een ieder die dit leest zich goed bedenken en niet iets verzwijgen, dan komt er een be hoorlijke opruiming op Wieringen, en kun nen de kinderen veilig op straat sjielen, Helpt allen mede de ontucht te bestrijden, De in het vorige jaar benoemde com missie voor het houden van een hengst hier ter plaatse, belegde een vergadering met belanghebbenden in Hotel Centraal te Hipnolytushoef. De voorzitter van de commissie, de heer D. Parlevliet, opende de bijeenkomst met welkom, en memoreerde het verloop der zaken in het afgeloopen jaar. Hieruit kan worden vernomen, dat de financiën het wettigen dat het houden van een hengst voortgang vindt. De ontvangsten en uitgaven bedroegeiï f 935.-. Van een commissionnair in hengsten, is hericht binnengekomen, over prijs van huur en koop van verschillende dieren. Na gehouden besprekingen is men het er over eens, wederom een hengst te huren of mogelijk te koopen. E£ werd weer een commissie benoemd, om naar verschillende dieren te gaan kij ken. De heeren D. Parlevliet, A. Kcijzer en D. Jac. Mulder vormen deze commissie en zullen na hun werkzaamheden rapport uitbrengen. De aangeslotenen kunnen dan hun beslissingen nemen. Na nog enkele huishoudelijke besprekin gen werd de vergadering gesloten. HIPPOLYTUSHOEF. Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor te Hippolytushoef werd over de maand December 1937 aan spaar- fri'v'rringelegd f 4023'0G en terugbetaald ALKMAAR, 3 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd? 65_vette koeien f 185—295, 11 graskalveren t '0. 1 vet kalf f 80. 24 nuchtere kalveren 10—22; 18 vette sc}ia pen 26—34 224 vette varkens 0.60—0.63 WARMENHUIZEN, 31 Dec. Roode kool f3.70—6.50, gele kool f 11 c40, Deensche witte kool f 1.70—2.80, drielingen f7—1.30, uien f9.209.30, grove uien f 8.80— 8.90, peen f2.80. Aanvoer: 38600 kg. roode kool, 14500 kg. gele kool, 14700 kg. Deensche witte kool, 1900 kg. uien, 825 kg. peen. NOORD-SCHARWOUDE, 3 Jan. 1938 600 kg. groene kool f 1.-; 1700 kg. Deen sche witte kool f 2.10—2.70

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8