Den Haag maakt zichop voor het Oranjefeest „Die brieven bonden slechts van een krankzinnige zijn" Roofoverval in scène gezet Drie langvingers gesaapt Vorstelijk bruidspaar in Griekenland Strijd om een pastorie Vrouw met mes bedreigd Werkloosheid in Engeland toegenomen Lichtseinen bij onbewaakten overweg Mooi-weer spelen van andermans geld „Door B. en W. word ik vermoord" Auto tc water geslipt Staking bij de Ned» Scheepsbouw-mij. Nieuw lid Prov* Staten van N.-Holland Lichte tanks in het Indische leger Printos Fr iederike LqIm op Griekfoben bodem. De bruid van den Grieken kroonprins, Prinses Friederike Luise, is op Griekschen bodem aangekomen. Op het grensstation werd zij door haar bruidegom begroet. De minister-president zal de prinses als geschenk van de weermacht en het ambtenarencorps een briljanten halssnoer met tien smaragden versierd, overhandigen. Op 9 Januari zal het huwelijk te Athene worden voltrokken. Plechtige aankondiging van de Prinselijke geboorte op het bor des van het stadhuis. Volks feesten. Stervlucht voor sport vliegers. Het „Haagsch comité voor Volksfeesten" heeft zijn plannen thans gereed en deze om vatten tal van feestelijkheden, waarin de gehoele bevolking zal worden betrokken. Een plechtige proclamatie der geboorte van het bordes van het stadhuis af, zal de feestviering openen. Op het bordes van het stadhuis zullen de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de burge meester van de residentie, mr. S. J. R. de Monchy en de wethouders, met het bestuur en de leden van het comité plaats nemen. Op de straat, aan weerszi j den van het bordes, worden vier herauten te paard, in heraldische kleedij, elke groep vergezeld van acht bazuinbla zers opgesteld. De Kon. Mil. Kapel of, indien deze niet beschikbaar is, de politie-harmonie, „Onderling Kunstgenot', krijgt in de onmiddel lijke nabijheid haar plaats. De plechtigheid wordt dan geo pend met een signaal der bazuin blazers, vervolgens speelt de muziek één couplet van^ het Wilhelmus, waarna de proclamatie wordt voor gelezen en aldus de verzamelde me nigte op officieele wijze kond wordt gedaan van de geboorte van een Oranjetelg. Hierna rijden de herauten, elk vergezeld van twee bazuinblazers af naar verschillen de stadsdeelen, om daar het blijde nieuws te brengen. Kranslegging bij Oranje-monu menten. Hot comité begeeft, zich inmiddels per autobus op een rondgang langs de voor naamste Oranje-monumenten in de stad, waar kransen zullen worden neergelegd. Optochten door de stad Indien de geboorte vóór 5 uur 's namid dags bekend wordt, zuillen denzelfden avond van acht verschillende punten in de buiten wijken uit, optochten worden georganiseerd door de binnenstad, met als punt van sa menkomst het Lange Voorhout, dat inmid dels gclieel zal zijn ontruimd voor de ont vangst der tienduizenden feestgangers. Mu zikanten en fakkeldragers zullen de stoe ten begeleiden. Het Voorhout zal met oranje-ballons wor den geïllumineerd. Stervlucht der sportvliegers. De N.V. Nationale Luchtvaart- school zal, onder de auspiciën van het Haagsch comité voor volksfees ten op den officieelen feestdag een stervlucht voor sportvliegtuigen naar het vliegveld Ypenburg orga- niseeren. Voor deze stervlucht ls door ir. .T. E. F. de Kok een prijs beschikbaar gesteld. Mededing(st)ers moeten zich vóór 2.30 in de lucht bevinden. Winnaar (winnares) wordt hij (zij), die als bestuurder(ster) van een vliegtuig een landing met normaal verloop op het vlieg veld Ypenburg maakt op bovengenoemden officieelen feestdag en wel tusschen 2.30 uur en 3 uur Amst. tijd, met dien verstande, dat het tijdstip waarop de wielen het eerst den grond raken, het dichtst moet benaderen den tijd, welke ir. de Kok van tevoren in verzegelde enveloppe heeft genoteerd. Eveneens op den natron alen feestdag zal om 2 uur een ballon, onder commando van den heer Th. Boesman, van het Malieveld opstijgen. Zoowel de wedstrijdvliegers als de beman ning van den ballon zullen oranjekleurige proclamaties van klein formaat boven de stad uitwerpen. Zeventigduizend beschuiten met muisjes. Op den officiëelen feestdag zullen de leer lingen van de scholen voor voorbereidend onderwijs, de lagere scholen, de scholen voor B.L.O. en de L. O. kopscholen, zoowel van het openbaar als van het bijzonder on der-wijs, worden onthaald op beschuit met oranje-muisjes. Ongeveer 70.000 beschuiten zijn hiervoor noodig. Kerkeraad betwist predikant Ket recht op de woning. De Hervormde pastorie te Beetsterzwaag, die in gebruik was bij ds. Kalma, bleef na diens overlijden in den aanvang van 1935 ter beschikking van zijn weduwe, maar zou na afloop van het toekomende gunstjaar weder vrij komen. De tweede predikant te Beetster zwaag, ds. Domela Nieuwenhuis Nijegaard, beweerde recht te hebben, om in die pastorie te wonen en heeft daarop een rechtsvordering in kort geding gebouwd, die werd afge wezen. De tweede predikant bleef echter zijn recht volhouden. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente hield staande dat aan ds. Nieuwenhuis geen recht tot wonen in de pastorie toe kwam en stelde, dat zij als eigenares tot beschikking over bedoeld pand bevoegd zou zijn zoodra de weduwe van ds. Kalma haar recht zou hebben verloren, natuurlijk be houdens de eventueele toestemming van an dere kerkelijke instanties, voor zoover ver- eischt. Het bestaan van een keusrecht werd door de Herv. Gemeente bestreden en om dat zij deze kwestie uit de wereld wikle hebben, riep zij er de beslissing in van de rechtbank te Leeuwarden. Zij vroeg aan de rechtbank te beslissen, dat de predikant geen recht tot wonen in de pastorie zou kun nen doen gelden, wanneer de rechter van de toenmalige bewoonster zouden zijn ge ëxpireerd. Ds. Nieuwenhuis voerde aan, dat het al gemeen gebruik medebracht, dat in de volgorde de predikanten de keus hebben van de pastorieën, zoo er geen afwijkende bepalingen dien aangaande zijn gemaakt. De rechtbank heeft de vordering van de kerkvoogdij toegewezen, welk vonnis door het hof te Leeuwarden is bekrachtigd. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijmveldt, heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal 24 Februari arrest wijzen. Vier bestuursleden en de bode van een ziekenfonds te Ensche de geverbaliseerd. De politie te Enschedé heeft tegen vier voormalige bestuursleden van het Nieuw Ambachtsliedenzieken fonds aldaar en tegen den bode-ad ministrateur van dat fonds proces verbaal opgemaakt wegens verduis tering van ruim veertienhonderd gulden. Gebleken is, dat van het vroeger aan dat ziekenfonds verbonden uitkeeringsfonds, dat geliquideerd is, een belangrijk bedrag is overgebleven, waarvan de bestuursleden diverse uitstapjes bekostigden, Daarna ver deelden zij de resteerende gelden onder el kander en verbrandden alle bescheiden. Een der bestuursleden is inmiddels over leden. De bode-administrateur heeft het geld wel aangenomen, maar het nog denzelfden avond in de kas teruggestort. De ledenver gadering heeft hem gehandhaafd, doch de bestuursleden werden vervangen. De verduistering was mogelijk, doordat er weinig contact was en de leden de verga deringen bijna nooit bezochten. Het Nieuw Ambachtslieden-Ziekenfonds is een fonds van kleinen omvang. Monteur gearresteerd. De Utrechtsche politie heeft Woensdag middag een 33-jarigen monteur, die geschei den van zijn vrouw leefde, in zijn woning in de van der Mondestraat aangehouden. In den loop van den dag had hij een vrouw, met wie hij een intieme relatie had aange knoopt, met een mes bedreigd, met de be doeling haar van het leven te berooven. Een brutaal stukje van drie Haagsche jongelui. Drie jongemannen hebben Woens dagavond te 's-Gravenhage bet bui tengewoon brutale en tevens treu rige stukje uitgehaald een roofover val in scène te zetten, hetgeen hun in zooverre is gelukt, dat thans nog één van hen voortvluchtig is, waar schijnlijk met medeneming van de buit, bestaande uit eenig geld en enkele sieraden met een totale waarde van ©enige honderden gul dens. De ruzie was ontstaan, toen deze vrouw de relatie wenschte te verbreken. Me* deze bedoeling vervoegde zij zich met haar zus ter aan de woning van den monteur, die bij het vernemen van het door de vrouw geno men besluit in woede ontstak, een mee trok en op haar losstormde. De vrouw zag evenwel kans haar belager tijdig te ontloopen, zoodat ernstige gevolgen werden voorkomen. De politie werd van het een en ander in kennis gesteld; zij arresteerde den man ver volgens in zijn woning en bracht hem over naar het hoofdbureau. Hij blijft op last van den commissaris voorloopig in verze kerde bewaring. Werklooze beleedlgde het open baar gezag. De werklooze meubelmaker J. J. S. uit Warmond, voelde zich door Maatschappelijk Hulpbetoon en het gemeentebestuur van die gemeente achteruitgezet en verongelijkt en heeft uiting aan zijn grieven gegeven door het schrijven van beleedigende brieven aan den burgemeester en den ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon. Voorts liep hij met een bord door de gemeente, waarop ge schreven stond: „Door de werkloozen-com- missie en B. en W. word ik vermoord." Het O. M. heeft wegens beleediging van ambtenaren in functie en beleediging van het openbaar gezag twee gevangenisstraffen van resp. drie en één maand gevorderd. De rechtbank veroordeelde hem tot twee maal veertien dagen gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de Regeering. Inzittende zwaar gewond. Gisterochtend half elf is tengevolge van de gladheid van den weg een auto van de Pharmaceutische Fabriek van de firma Mijnhardt uit Sneek geslipt en in een sloot geraakt. De eenige inzittende, een reiziger van de firma, wonende te Hilversum, sprong uit den wagen. Hij liep daarbij zware ver wondingen op en werd, na door een dokter voorloopig te zijn verbonden, per Groene- kruis-ziekenauto naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen overgebracht. De zwaar beschadigde wagen is later gelicht. Nageljongens In oppositie. Gistermiddag is hij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam een wilde staking uitgebroken onder een deel van de nageljongcns. Het broeide reeds eenige dagen onder de jongens, die ontevreden waren met de voor hen bestaande loonregeling. Zonder overleg met de organisaties besloten zij gistermorgen de directie hun iooneischen voor te leggen, en toen deze niet werden ingewilligd, legden ongeveer 75 jongens het werk neer en verlie ten het bedrijf. Voor zoover noodig namen oudere arbei ders het werk van de jongens over, zoodat de werkzaamheden weinig stagnatie onder vonden. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden der Provinciale Staten van Noord-Holland heeft benoemd verklaard den heer K. Wilhelmus te Nieuwer-Amstel, zulks ter voorziening in de vacature in dat college, ontstaan, doordat Mr. W. de Rijke zijn benoeming tot lid van de Eerste Ka mer heeft aangenomen, welke vacature is blijven voortbestaan, doordat de heer A. B. van den Esch binnen den daarvoor vastge- stelden termijn heeft medegedeeld, de be noeming niet aan te nemen. seling door twee mannen zijn overvallen. Men zou hem een sterk prikkelende en bijtende stof in het gezicht hebben gegooid, waardoor hij bedwelmd was geworden. Meer kon hij niet vertellen, niets had hij meer gemerkt tot het oogenblik, waarop hij zoojuist weer was bijgekomen. Terwijl de heer Buis de politie met het geval in kennis stelde, ging mevrouw Buis eens na. wat er gestolen was. Zij constateerde, dat men het huis goed had nagesnuffeld en dat behalve eenig geld (enkele bankbiljetten van tien gulden) een groot aantal sieraden was meegenomen, zooals gouden ringen en juweelen. De politie liet zich niets op den mouw spelden. De intusschcn verschenen politiemannen namen het knechtje een verhoor af. Deze verhaalde het verhaal, dat hij reeds aan zijn patroon had gedaan, doch de rechercheurs lieten zich .niet zoo gemakkelijk om den tuin leiden. Het verhaal van den jonge man kwam hun hoogst onwaarschijnlijk voor en toen zij op verschillende hiaten den vinger legden, en het knechtje daarop geen bevredigende antwoorden kon geven, kwam de aap al heel spoedig uit de mouw. De jongeman gaf tenslotte toe. dat de roofoverval in scène was gezet en dat twee van zijn vrienden er aan debet waren Eén van zijn kornuiten, een 25-jarige Ha genaar, werd nog in den loop van den nacht uit zijn bed gehaald en naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar hij is ingesloten. Ook het kneehtje is in be waring gesteld. De derde jongeman kon nog niet worden gegrepen. Hij heeft de vlucht genomen, doch verwaeht mag wor den, dat zijn arrestatie sflerhfs een kwes tie van tijd is. Waarschijnlijk heeft hij de gestolen voorwerpen meegenomen, want deze zijn nog niet gevonden. Zij waren zeer handig in het lichten van muntmeters, kasre gisters en automaten. Een groote reeks kleine inbraken, ladelichtingen en verduisteringen, die gedurende de laatste miaand tal van Amsterdamsche winkeliers en caféhouders had verontrust, is door de arrestatie van twee werkloozen van resp. 26 en 30 jaar in een café op het Waterlooplein, voor een groot deel tot opheldering gebracht. De aanleiding tot deze arrestatie was een poging tot inbraak in een groentenhandel in de Korte Houtstraat, waarbij zij door een nachtwaker werden ontdekt. Nadat de beide steuntrekkers op het politiebureau J. D. Meyerplein den vorigen nacht hadden door gebracht en aan een verhoor waren onder worpen, werden zij gistermiddag overgege ven aan de politie van het bureau Linnaeus- straat, in welks sectie eveneens een aan zienlijke reeks ongerechtigheden op hun re kening staan. Het bleek de recherche ech ter, dat het tweetal in dit rayon, een groot deel van Oost bestrijkende, hand- en span diensten genoot en ai spoedig kon de politie er in slagen, na een krachtig doorgezet on derzoek, een derde werklooze te arresteeren, tegen wien een even uitgebreide hoeveel heid bezwarende gegevens verzameld was als tegen de twee eerstgenoemden. Uit het onderzoek is aan het licht geko men, dat deze mannon zich een groote han digheid hadden eigen gemaakt in het lich ten van muntmeters, kasregisters en auto maten, waarbij vaak groote bedragen in hun handen vielen. Zoo zijn er in den loop der laatste weken tal van aangiften van op lichtingen gedaan door bewoners van diver se buurten. Het drietal ls naar het bureau Kattenbur gergracht overgebracht, om daar, in ver band met een serie in deze sectie gepleegde inbraken, aan een verhoor te worden onder worpen. De hoofdinspecteur van Assen verdacht van het schrijven van beleedigende brieven. Voor don Centralen Baad van Be roep te Utrecht werd gistermorgen de bekende zaak behandeld tusschen een gewezen hoofd-inspecteur van politie te Assen, den heer van der M. en den burgemeester van Assen, mr. J. B. Lobman. De hoofdinspecteur werd uit den dienst ontslagen, daar vast kwam te staan, dat door hem anonieme brieven waren geschreven, waarin' beleedigende uitdrukkingen waren opgenomen tegen den burge meester. Tegen het oneervol ontslag, dat hierop volgde, was de hoofdinspecteur in beroep gekomen. Bij de behandeling gistermorgen werden twee schriftdeskundigen gehoord, die beiden verklaarden, dat de brieven door den hoofdinspecteur moesten zijn geschre ven. De verdediger van den hoofdinspecteur, mr. E. J. Hesse uit Groningen, kwam er tegen op, dat zooveel waarde werd gehecht aan de verklaringen van de deskundigen. Volgens pleiter was de inhoud van de brie ven zoodanig, dat deze alleen konden komen van de hand van een krankzinnige! Wan neer men dus volhield, dat de brieven waren geschreven door van der M. dan achtte plei ter het wensehelijk, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de geestvermogens van den hoofdinspecteur. Tevens betreurde de verdediger ten zeerste, dat de officier van Justitie niet nader was ingegaan op de aanklacht van van dpr M. tegenover den agent II.. die volgens hem de brieven zou hebben geschreven. De burgemeester verklaarde, dat hij er van overtuigd was, dat de hoofdinspecteur de brieven had geschreven. Bovendien was hij van meening. dat na al hetgeen zich heeft afgespeeld, het niet wensehelijk en ver- standigd zou zijn den hoofdinspecteur in het politiecorps te handhaven, - ONZE OOST. JAPANSCH VISSCHERSVAARTUIG OPGEBRACHT. Overtreding der knstvisscharij- ordonnantie. Het gouvernementsvaartuig „Valk" is gis terochtend, aldus de N.R.Ct., de haven van Tandjong-Priok binnengeloopen, met een Ja- pansch visschersvaartuig, de „Fukumaru" op sleeptouw. Deze visschersboot werd opge bracht onder verdenking van overtreding „er kustvisscherij-ordonnantie. De zaak zal thans verder door de Justitie worden behandeld. Het delict had plaats bij den zuidelijken ingang van straat Banka. PRAUW OMGESLAGEN. Vier opvarenden vermist. Woensdagmiddag te twaalf uur is, aldus de N.R.Crt., een visschersprauw, afkomstig van Tandjong Pekalongan, voor Pekalongan omgeslagen. Tier opvarenden bereikten la ter zwemmende Dedjoengnegoro, 14 k.m. oostelijk van Pekalongan. Het lot van vier andere opvarenden is onbekend. Proefnemingen. Nadat de lichte tanks voor het Indische leger na aankomst te Bandoeng in het berg- terrein werden beproefd, zijn thans, aldus de N.R.Crt., ook proeven genomen ten aan zien van de bruikbaarheid ervan op het typische Indische vlakke terrein, waartoe eenige tanks naar Batavia zijn gedirigeerd. De resultaten dezer proefnemingen zijn voor loopig geheim. Ondanks het zeer voorspoedige tijdperk, waarin het land leeft. Op het oogenblik, dat Engeland overtuigd is in een van de meest voorspoedige tijdperken van zijn ge schiedenis te leven, heeft de statis tiek van het ministerie van arbeid, welke een aanzienlijke vermeerde ring van het aantal werkloozen aan wees, opzien gebaard. De conservatieve pers toont evenwel aan, dat deze vermeerdering der werkloosheid een gevolg is van het slechte weer, dat in December de bedrijven, welke het meest onderhevig zijn aan werkloosheid heeft stilgelegd. De oppositiepers vraagt uitvoering van een uitgebreid programma van werkver schaffing. De conservatieve organen ant woorden hierop met te wijzen op de Ver- eenigde Staten, waar dit tot gevolg heeft gehad, dat de staat een zware schuld op zich heeft geladen. Verder wijzen zij erop, dat het bewapeningsprogramma een uitge breid programma voor werken voor het al gemeen belang vormt. De Times schrijft, dat de statistiek gelezen moet worden, rekening houdend met zekere feiten. De vermeerdering van de werkloos heid is voor een deel te wijten aan het seizoen, voor een deel aan het slechte weer en voor een deel aan de vermeerdering van de arbeidende bevolking. In twaalf maan den is het tegen werkloosheid verzekerde aantal arbeiders met 350 duizend gestegen; hierbij is de landbouw niet inbegrepen. De Times merkt vervolgens op, dat het pro gramma der herbewapening een uitgebreid program van openbare werken is en dat men hierdoor op het oogenblik geen nieu we openbare werken moet beginnen, deze moet men bewaren als een „appeltje voor den dorst," wanneer de herbewapening ge reed zal zijn. De Daily Telegraph and Morning Post wijst op de enorme vergrooting van de open bare schuld van de Vereenigde Staten. Een programma van openbare werken kan vol gens het blad een industrieele crisis tegen houden, wanneer het in het begin wordt toegepast, doch kan later niet meer helpen, dit heeft de geschiedenis van de Vereen igde Staten bewezen. De Daily Herald noemt den toestand tra gisch en vraagt een onmiddellijk uitvoeren van een programma van het bouwen van arbeidershuizen en 't electrificeeren van het platteland. Worden op 12 Januari bij NiJ- verdal in werking gesteld. Bij den onbewaakten overweg in den Rijksweg AlmeloZwolle, ter hoogte van Nij- verdal, zullen zooals gemeld twee licht seinen worden opgesteld ter beveiliging van het wegverkeer, wanneer een goederentrein den overweg paseert. De seinen bestaan elk uit, een rood flikkerlicht met 90 visselingen per minuut. Zij gaan branden als de bege leider van den trein, die vóór de overweg den trein tot stilstand brengt, met een schake laar de lichtseinen aansteekt. Daarna blij ven de lichtseinen automatisch ongeveer 3 minuten branden, binnen welken tijd de trein den overweg is gepasseerd. De lichtseinen zullen op 12 Januari a.s. in dienst worden gesteld. De familie Buis, woonachtig aan den Westduinweg, hoek Kraneburgwe- waar zij een meubelzaak heeft, was Woensdag avond niet thuis. Een zeventienjarig knechtje was bereid gevonden dezen avond op het zevenjarig dochtertje van den heer en mevrouw Buis te passen. Knecht lag bewusteloos op den vloer. Omstreeks middernacht keerde de familie weer in de woning terug. Toen de heer Buis de kamer binnenging, zag hij tot zijn groote ontsteltenis het knechtje op den vloer liggen. Schijnbaar was de jongeman bewusteloos. Spoedig echter kwam hij een beetje bij en nu deed hij zijn patroon een even vreemd als verschrikkelijk verhaal. Hij zou in den loop van den avond plot-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3