[iïöpiEEiniEnnir LU 11^1111111 II 01 TERUG K Vogeltjes in de winter Beste Jongens en Meisjes Wat een verdriet! De kleine klauteraar -*■ v- Marietje wist er niets van af EDGAR RICE BURROUGHS f Ih&i'/dB'- Nu zijn de feestdagen inderdaad opge snoept en ook jullie vacantie. Dinsdag, mis schien Woensdag, heeft de schoolbel je allemaal weer geroepen. Sommigen zullen het fijn gevonden hebben, anderen vonden het een teleurstelling, want ze hadden nog niet genoeg van de vrijheid. Maar daar vraagt de school niet naar en ik weet ze ker, dat ook de onwilligen, verzoend zijn met hun schoolgang. Als je eerst maar weer een paar dagen meeloopt. En nu je best doen, je tanden op elkaar, niet zitten suffen in de klas of denken aan duizend andere dingen, behalve aan je les. Wanr, denk er om, het gaat voor velen van jullie af op de overgang en dan kunnen de laatste maanden nog een hartig woordje mee spreken. De gelukkige winnares van het boek was deze week: JANNA BRUIN, Langestraat 26. Kuna Visser. Je denkt zeker nog met een blij hart aan al die gezellige feestdagen, Kuna? Nu, ik ook. We hebben Kerstfeest en Nieuwjaar natuurlijk thuis gevierd, 't Is jammer, dat het alles al weer voorbij is en dat we 1938 schreven, 't Gaat veel te snel. Rozeknop. Jullie hebben wel je best gedaan met het leren van je teksten op Zondagsschool, Rozeknop, allemaal een eer ste prijs, 't Is prettig voor de onderwijzers, als ze zien, dat hun kinderen ook leren, wat hun wordt opgegeven. Ik dank je nog wel voor je gelukwensen. Henk Doeleman. O, wat zal je een kleine oogjes gehad hebben, Henk, op die Oudejaarsavond, om twaalf uur. Kon je vader en moeder nog wel zien, om ze geluk te wensen? Ja, naar de geboorte van dat Prinsje kijken we allemaal met belangstel ling uit. Of zou het een Prinsesje worden? Nelie Nieuwdorp. Ik begrijp best, Nellie, dat je voor deze bizondere gelegen heid liever een taart dan een boek won. Als je moeder verjaart, als je oom en tante en neefje over zijn, wel dan is zo'n taart een bizondere verrassing, maar ook... gauw op. Tini Brouwer. Dat is een goede belofte, Tini, dat je me in 1938 trouw zal blijven en ik vertrouw er op, dat jij je er aan houdt, dus, tot volgende week. Annie Moor. Je ansichtkaart heb lk ontvangen, Annie, ik dank je er vriendelijk voor, ik vond het wat een leuke attentie. Ga je 17 Maart al van school af, dat wordt kort dag, hoor, vind je het niet een beetje jammer? Je zal er later vast nog-web eens vaak aan terug denken. Nu denk je natuur lijk alleen aan... de vrijheid, die wenkt. Wat ga je doen? Corrie Morien. Je hebt het precies goed gedacht, Corrie, toen je veronderstelde, dat je welkom zou zijn als nieuw raadsel vriendinnetje. Je bent een van de vele, die zich vandaag .present" hebben gemeld. Lenie v. Amesfoort. Ja, het is wel jammer, dat het met de sneeuw- en ijspret in de vacantie misgelopen is, Lenie, temeer, waar ze in het Oosten van ons land sneeuw ballen hebben gegooid en de ijzers onder hebben gebonden. Maar ja, wat doe je er aan. Je kan misschien een oude kapok matras krijgen, die opensnijden en dan bo- van uit het raam in de Koningstraat leeg- schudden, dan lijkt het net of het sneeuwt. Buffalo. Er ligt vandaag geen taart te wachten, Buffalo, die is er vorige week al vandoor gegaan, want ik wa3 eigenlijk hele maal vergeten, dat het Zaterdag 1 Januari was en dus de taart aan de beurt van ver loting was. Die Zaterdagsche krant kan je nog wel krijgen, hoor, dan kom je me maar eens op kantoor opzoeken, Maandag, Annie de Hoop. Den Helder is een heel andere stad als Rotteradm, hé Annie, hier kan je tenminste wandelen en de straat oversteken, zonder dat je honderd maal kans loopt overreden te worden door een tram of een auto, die in de Maasstad bjj duizenden door de straten rennen. Ik weet zeker, dat als je hier een paar maanden woont, dat je het reuze prettig vind, net als ik. Arie de Hoop. Hoe vond je het in de duinen en aan het strand, Arie? Fijner dan op de Binnen Rotte of de Maaskade? Mary Jurg. Een leuke oplossing gaf het raadsel, hè? Het zal zeker niet zo lang meer duren of we zitten allemaal aan de beschuiten met muisjes, de Koningin incluis. Ik hoop het met jou, Mary, dat ik nog vele jaren jullie vriend mag blijven. Hans StolL Ja, onze kerstboom staat nog in de serre, Hans en h\j heeft van de week ook nog gebrand. Wat was het jam mer, dat jij juist ziek was en dus niet naar het feest van de Zondagsschool kon. Maar, je hebt je portie zeker thuis gehad. Jettie de Groot, Hilversum. Je moet geen schuilnaam hebben, Jetty, dat is nooit nodig, alleen als je veertien bent en er graag een wilt hebben, mag het. Ik vind het leuker met jullie onder eigen naam te bab belen. Dat maakt iets meer vertrouwelijk, Ik vind het wel gezellig zo'n Hilversums vriendinnetje, 't Is nu zeker ook mooi in de bossen, hè? Hetty Palla. Als je raadsels voor Don derdagmorgen 9 uur op kantoor zijn is het vroeg ge nog, Hetty, en dat waren die van van jou, hoor. Alie Elsendoorn. Jammer, dat die December-feestmaand voor jou voorbij is, Alie, want niet alleen dat jij daarin Sint Nicolaas, Kerstfeest en Oudejaar viert, maar ook je eigen verjaardag valt in don kerste dagen van alle maanden, die thuis zo gezellige is. Wat vind je thuis nu alles knus, hè? AU Teunissen. Twee Ali's achter elkaar, dat komt niet vaak voor. Bij jjj ook al opgebleven tot het nieuwe jaar ingeluid werd, Ali, en bij je nu al uitgeslapen, of heb je nog zand in je ogen? Tonny Pottin ga. Wat een gezellige Volendammertjes heb je op je schrijfpapier, Tonny. Ik zal ze meenemen voor kleine Jaap, dan kan hij ze uitknippen. Jongens en meisjes, de tijd ontbreekt me om de briefjes af te maken. Volgende week zenden jullie dus alleen de raadsels en schreven geen briefjes, dan beantwoord ik de briefjes, die zijn blijven liggen, KINDERVRIEND. OPLOSSING RAADSELS VORIGE WEEK Bus, muis, esch, Mei, Jet, mes, Best. Beschuit met Muisjes. Goede oplossingen ontvangen van: Annie en Co Visser; Betsie Rooze; Hen driks v. d. Hei^le; Jannie Groenhof, Texel; Johan v. d. Pol; Jan Bek; Marie v. d. Wel; Annie Noordijk; Marie Sons; Rens Nieu- wenhuizen; Eduard v. d. Pol; Gerard en Klaas Jellema; Henk en Sientje- Korbee; Jan en Riek Hendrikse; Nan en Ben Holtjer, Wieringen; Cornelia v. d. Vis; Piet en Jan Strous; Meintje Frankfort; L. Frankfort; Marietje Weeda; Tonny Pottinga; Ali Teu nissen; Coentje, Neeltje, Fritsje en Leon- tine Coster; Alb. J. Beneker; Aagje Spijker man; Alie Elsendoorn; Coen Coster; Marie tje Bouw; Jetty Palla; Jetty de Loot; Nely Bruin; Jannie Bruin; Hans Stoll; Mary Jurg; Arie de Hoop; Annie de Hoop; Tiny Bakker; Nelly Hoogvorst; Theo Bru- ning; Buffalo; Jac Nieuwdorp; Jan Koo- men; Frans Groote; Beschuit met muisjes; Wim Rijkers; Lenie v. Amesfoort; Han Grötzinger; Cornelia Morien; Annie Moor; Henny van Os; Johannes Corn. v. Doorn; Clasina V. Doorn; Wijnand Kerstens; Tiny Brouwer; Grietje v. d. Wal; Netty Hooger- werf; Nelly Nieuwdorp; Jan Wever; BaU, Annie en Corrie v. Bijnen; Henk Doeleman; Rozeknop; Rika Koningsteln; Dikkie Doorn; Gerard en Henk v. d. Paal. NIEUW RAADSEL X i i Familielid. X i Vogel (onder andere naam beter bekend). X i r Bloem. X i Bozer (slimmer). X i 9 Waterbewoner, X t Allemaal. X t f i Gedroogde korenhalm. X a i u Soort been van dieren-tan- den. X a a Jongensnaam, De beginletters van boven naar beneden vormen een woord, dat tegenwooridg nogal eens gebruikt wordt, en waar radio-liefheb bers naar verlangen. Een stuk speelgoed voor kleine broer 'of zus, dat je zelf kunt maken. Je neemt een mooi recht stokj'e zowat 60 cêntimeter lang en met een doorsnee van iy2 centimeter. Dat ga je eerst netjes glad maken en dan maak je het^nidden op een vierkant plankje vast met een paar kleine spijkertjes. Zo maak je ook op alle vier de hoeken van het plankje een klein paaltje, dat zowat 10 centimeter hoog is. In twee van die stokjes, die van sterk hout moeten zijn, omdat ze anders splijten, maak je een gaatje, waarin een lange spijker past. Die spijker steek je er doorheen en die zelfde spijker sla je daarna in een rond eindje hout, aan de kant. Zo ook aan de andere zijde, je kunt het op het plaatje zien. Boven in de hoge paal wordt ook een gaatje gemaakt. Om de ronde klos wind je nu een stuk touw, waarvan je het uiteinde door het bovenste gaatje haalt. Nu maak je het eindje vast aan het hoofd van een poppetje, dat armen en benen om de paal heenslaat. Als je nu gaat draaien aan het klosje, zal het touw afrollen en het poppetje zakt naar beneden, draai je de andere kant op, dan wordt het touw korter en de klauteraar klimt weer om hoog. Je kunt de paal nog versieren met een vlaggetje en wat franje, zodat het lijkt of het een wedstrijd is op een feest. (Nadruk verboden). De winter, die wjj meestal wel prettig vin den al houden de mees ten meer van de zomer, is voor de vogeltjes meestal een moeilijke tijd. Zulke zachte win ters, als wij de laatste tijd gehad hebben, zijn nog niet zo erg, maar er zijn toch elk jaar wel een paar dagen vorst en daar hebben de vogels de meeste last van, want dan is de grond zo hard dat ze geen eten uit de aarde kunnen pikken en de plasjes, waar ze van drinken zijn be vroren. Ook als er sneeuw ligt kunnen ze weinig vinden om te eten. In het begin van de winter zijn er nog wel bessen aan de bomen, struiken, lijsterbessen, mei doornbessen, rozebottels enz. Maar als die ook opraken, begint het er in het koude jaargetijde lelijk voor ze uit te zien. Dan komen de vogels ook vaak dicht bij de huizen der mensen, in de tuinen en par ken, ook zulke vogels die anders te schuw zijn om zich te wagen, 't Is of ze weten en voelen, dat wij mensen hen wel willen helpen. En dat doen de dan ook wat graag, hè jongens en meisjes? We zetten voeder huisjes neer voor de zangertjes, liefst op een beschut plaatsje, en overdekt tegen de regen. En daarin strooien we de lekker nijen: allerlei zaden, hennepzaden, zonne- pitten, maiskorrels en ook broodkorstjes en kruimeltjes. Maar geen brood dat in melk of water is geweekt, dat beschimmelt gauw of wordt zuur en is dan geen lekkernij meer. Weet je waar de vogels ook heel veel van houden? Van vet! Als jullie met Kerst mis een kerstboom hebben, kun je na de Kerstdagen de vogels tracteren door de boom een poosje in de tuin te zetten en de takken te overgieten met gesmolten vet. Als het gestold is, zullen de vogels er op af komen en ervan smullen! Maar denk er om, als je eenmaal begint met de vogels in de winter te voederen, moet je het ook trouw volhouden! Ze vinden altijd het plaatsje weer, waar ze voedsel kunnen krijgen en re!.enen er op, dat ze het daar ook vinden. En zelf heb je er het meeste pleizier van, als je elke dag je vriendjes ziet terugkomen en zich te goed doen. Als de mussen al te brutaal worden, moet je ze maar eens wegjagen. Waar veel mussen zijn, blijven vaak de andere vogels, mees jes en lijsters, weg. En die hebben dikwijls nog meer hulp nodig dan die kwajongens van mussen, die overal nog wel wat op halen. „Zeg eens gauw," zei onze meester, En hij deed de kaart al dicht, „Kom, vertel me gauw, Marieke, Waar de Orinoco ligt." ,,'k Weet het heus niet," zei Marietje, En ze keek nogal bedeesd. ,,'k Heb hem echt niet opgeborgen, 'k Ben niet in die kast geweest." DOOR No. 34. Toen Tarzan de tempel binnentrad, voelde hij, dat vele ogen op hem gericht waren. Hij hoorde een geschuifel. Een vertrek had zeven p "aren en vele prachtige decoraties van zui ver goud. De vloer van een ander vertrek was g 'ïeel van dit kostbare metaal. Zijn krijgs- lk len kropen bij elkaar en smeekten om te- n ^gebracht te worden naar het zonlicht. Ze varen bang voor de geesten der overledenen, die hier rondzwierven. Tarzan lachte en ver zocht hen terug te gaan naar de frissche lucht. Enkelen van de krijgers haastten zich aan dit verzoek te voldoen. Maar Busuli en ande ren aarzelden, heen en weer geslingerd tussen de trouw aan hun koning en de onweerstaan bare vrees voor het onbekende. Toen gebeurde er onverwachts iets, dat aan alle aarzeling een einde maakte. Uit de stilte, vlak bij hen, klonk dezelfde vreselijke kreet, die zij die nacht gehoord hadden! Als èèn man draaiden de krijgslieden zich om en renden door de ver laten hal. Tarzan van de Apen stond daar, alleen gelaten, met een grimmig lachje op zijn lippen, te wachten tot de onzichtbare vijand zich op hem zou werpen. Doch weer heerste de stilte alom. Toen liep hij naar de verste hoek van de tempel, waar hij voor een ge sloten deur stond. Weer klonk de waarschu wende kreet. Misschien lag daar achter die deur het geheim van de schat. Toen hij zijn schouder tegen de deur zette, werd de kreet heel dringend herhaald. Voor zijn reusachtige kracht, ging de deur krakend en langzaam open. Tarzan voelde voor zich een speer en ging de ruimte binnen. Plotseling werd de deur achter hem gesloten en tegelijkertijd grepen vele handen uit allerlei richtingen hem va3t- (Nieuwe spelling.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 11