Het kleedingstuk der eenzaamheid en het visite-toilet PAANSCHE SCHOONHEID KAN IK U HELPEN Zeep- causerie RADOX Wat zullen wij dragen in de leunstoel bij den haard En wat, als vrienden ons plotseling bezoeken? De enkels Zaterdag 8 Januari 1938 Vierde blad Een avond-huiskleed VETPUISTJES Bij den Haard Waarom niet? 'Als kleurige noot op dit zwartflu- jueelen avond-huiskleed fungeert de blinkende ritssluiting, van hals tot zoom aangebracht. Een nieuw jaar ligt voor ons, een jaar, waarvan men de verrassingen, de vreugdige en de droevige surprises, zou willen ken nen, maar niet kennen zal vóór de dagen vervuld zijn. Wij zitten voor den haard en poken peinzend in de gloeiende kolen en de vurige tongetjes, die het zwarte goud om- lekken, tooveren ons duizend beelden voor oogen, beelden van verleden en toekomst. Er zijn avonden waarin de stilte van het huis ons weldoet. In de stilte durven wij onzen geheimsten gedachten en wenschen vorm te geven. De wind moge om den schoorsteen huilen, de regen een marsch op de ruiten trommelen de warmte en de stilte binnen zijn onaantastbaar. En we heb ben allen tijd tot ons zelf in te keeren en te mijmeren over verre en dichbije dingen. Om alle genoegens van een leunstoel bij den haard te smaken is een gemakkelijk- zittend prettig huisgewaad onontbeerlijk. Dat maakt men het best van een zachte willen stof of van fluweel. De mode wil dat dit huiskleed een vroolijke zachte kleur heeft; alle pasteltinten kunnen dienst doen. De armsgaten van uw „robe d'intérieur" zijn recht en het kleed moet tot den hals gesloten kunnen worden, wat niet wegneemt dat het aanbeveling verdient niet de moge lijkheid uit te schakelen haar ook „open" te kunnen dragen. Om dit kleedingstuk van eenvoudige en zelfs wat strenge coupe wat op te fleuren kunt u het van een ceintuur voorzien, die kleurig met de algemeene toon van de huisjapon contrasteert. Vrienden komen binnen Dit is een kleedingstuk dat bij onze een zaamheid past. Maar hoe vaak gebeurt het niet dat bezoek die eenzaamheid onder breekt. Vrienden komen binnenvallen en brengen de kilheid van een mistigen avond in de plooien van hun mantels en jassen mee. Gelukkig zijn ze ook voorzien van het laatste nieuws Vlug, het speeltafeltje, de kaarten, het schaakspelEen kruidig Indisch of Chi- neesch aroom geurt uit den theepot Onze brave huiselijke, al te huiselijke, kamerjapon wordt nu wel wat erg simpel. Er is alle reden haar door een „déshabillé", dat niets van een avondjapon heeft, maar niettemin een „gekleeden" indruk maakt, te vervangen. Ons comfort behoeven we niet op te offeren, maar met eenige elegantie dient het nu gepaard te gaan. Dit seizoen heeft ons de prachtig ste „tea-gowns" gebracht. Vele zijn van gebrocheerd fluweel. Dezer da gen ontmoette ik er een van hagedis- groen fluweel, met rookgrijs mous seline gevoerd. Een gedicht! Opvallende kleuren zijn favoriet. In tegenstelling met het huiselijke win teravondgewaad zijn de meer mondaine „déshabillés" vrij sterk gedecolleteerd. Be halve fluweel kan ook satijn goed dienst doen en voor wie meer van matte stoffen houden zijn er „crêpes gaufrés", die in alle kleuren op de markt zijn. Het is volstrekt niet noodig bescheiden tinten te kiezen. De tijd schijnt achter ons te liggen, waarin de ware elegante vooral haar heil in weinig- spvallende tinten zocht. Weinig opvallend vindt men voor het oogenblik zonder aan trekkelijkheid. Meer en meer tracht men naar combinaties van kleuren, die, als ze goed gekozen worden, merkwaardige ensem- l)les vormen, waaraan men, zeker, in den beginne een beetje wennen moet, maar die toch ook een niet te ontkennen bekoring be zitten. Wonderlijke harmonieën. Beige wordt met donkerblauw of met olijfgroen gedragen, parelgrijs met Bordeaux-rood. Zwart, wit en Verwijdert U onmiddellijk en afdoende door deze le betten met Radox, opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 't Is hartje winter. De zon toont zich nauwelijks, de nachten nemen geen einde, de dagen zijn als korte schemeringen. Het licht van dezen tijd is kunstlicht. Langs een grauwen hemel, een hemel zonder uitzicht, zeilen de wolkschepen en storten hun natte koude ladingen over een huiverende wereld uit. De god van den wind blaast ons op iede- ren straathoek zijn killen adem in het gelaat en de sombere troosteloosheid der bladerlooze boomen bezorgt ons melancho lie. De tijd der soirées en der bals is nog ver; het eigenlijke feestseizoen moet nog komen. aalbes-rood vormen een trio, waar aan alle eer bewezen wordt, en voor wie een andere kleuren-trits wen schen is er zwart, groen en azalea- roze. Kuiken-geel en muis-grijs moge op het eerste gezicht eenigszins zon derling aandoen, dat neemt niet weg dat deze beide kleuren vaak samen gezien worden en in goede harmo nie met elkaar schijnen te kunnen leven. Een zwart „déshabillé" moet altijd met een kleurige noot opgevroolijkt worden, met hel- der-groen, met rood-goud, met boterbloem- geel of lente hemel-blauw. Twee zéér gekleede modellen. Wie in een centraal-verwarmd huis wonen en dus voor temperatuursverschillen bin nenshuis niet bevreesd behoeven te zijn, kunnen haar „tea gown" ook in lichte stof fen kiezen, in mousseline of in voile. In deze lichte stoffen hebben de mode-ontwerpers prachtige kleedingstukken gecreëerd. Twee „déshabillés" vooral vond ik buitengewoon geslaagd. Het eerste was van zwarte mous seline, de hals was rond en overal diep uit- gesmeden, de lange rok viel in breede plooien en de kleurige noot werd aangebracht door een breede ceintuur van zwavelkleurig flu weel, op nonchalante wijze om de taille ge knoopt. Het andere model was een lange tuniek van blauw tulle over een „fond" van satijn van dezelfde kleur. Het spreekt van zelf dat deze beide modellen zeer gekleed waren ongeschikt eigenlijk om op een huise lijk avondje gedragen te worden, maar voor treffelijk passend voor een informeele bij eenkomst, die wel geen avondtoilet eischt, maar toch ook geen familiariteit toelaat. De sjieke „tea-gown" kan onder bepaalde omstandigheden een ge kleed toilet vervangen. Een dame, die haar avondgasten in „tea-gown" ontvangt, geeft daarmee te kennen dat zij aan haar soirée een gemoe delijk karakter geven wil, zonder dat die gemoedelijkheid tot een „sans gêne" leiden mag. Allerlei nuances zijn mogelijk; de gastvrouw dient haar toilet te kiezen in over eenstemming met den toon, dien zij wenscht dat op haar avondje de heerschende zal zijn. Haar tact zal haar in staat stellen de goede keuze te doen. Er zijn zeer simpele fluweelen huiskleedjes en er zijn er ook die voor avondjaponnen nauwelijks onderdoen. De „robes d'intérieur", die ik hierboven met een paar woorden beschreef, zijn alle even fraai als flatteerend, maar ze kunnen alleen in bepaalde omstandigheden gedragen wor den. De kunst een avond-huiskleed te kie zen is misschien vrij subtiel, maar daar staat tegenover dat een juiste keuze voor de zekerheid van uw smaak een welspre kend getuigenis aflegt, GERTRUDE. Het toilet, dat wij op onze huiselijke avond partijtjes niet dragen! Maar waarnaar wc toch graag kijken! 't Is een zwart fluweelen overkleed, waaronder fijne witte plissé's te voorschijn komen. De naar Spaanschcn trant gevouwen hoofddoek geeft aan het geheel een geheimzinnige bekoring. Een hartvormig décolleté bezit deze tea- gown, die overigens zeer sober van snit is. VIJF BRUIDSJAPONNENOVER! De garderobe-afdeeling van de Walter Wangerproductie-groep in Hollywood heeft vijf nieuwe, speciaal ontworpen, bruidstoi letten over en dit is alleipaal de schuld van Joan Bennett. In een scène van de nieuwe Walter Wan- ger film „Vogues of 1938" moet Joan Bennett komen binnenstormen met een bruidsjapon over den arm, die zij voor de oogen der journalisten verscheurt. Zes gelijke toiletten waren voor dit doel ge maakt, maar reeds na de eerste repetitie was de regisseur tevreden en hij liet de scène opnemen, zoodat de reserve japonnen gespaard bleven. Die komen later wel eens te pas. Van het been komt, behalve wanneer wij in badcostuum zijn, zelfs in dezen tijd van betrekkelijk-korte rokken, maar -en klein gedeelte te zien. Dat deel omvat evenwel in elk geval de enkels en van hun vorm hangt het voor een goed deel af hoe het oordeel over ons been luiden zal. Logge en plompe beenen kunnen door massages en speciale gymnastische oefeningen in de meeste geval len vrij gemakkelijk verfraaid worden, al duurt de kuur dan ook soms wat lang, maar te dikke en uitstekende enkels vragen veel zorg voor er eenig tastbaar resultaat ten goede bereikt is. Toch is het de moeite waard aan de enkels die zorg te besteden. In heel veel gevallen zijn de enkels alleen 's avonds opgezet, en vooral op de dagen, waarop de beenen gedurende vele uren den last van het lichaam te torsen hebben gehad. Verkeeren uw enkels in dat geval dan ver dient het aanbeveling 's avonds een lang durig en zeer heet voetbad te nemen. Aan het water moet ongeveer 30 gram dubbel- koolzure soda per liter worden toegevoegd. Niet alleen neemt dit bad de vermoeidheid uit het onderbeen weg en krijgen de enkels weer hun normalen vorm, maar ook de cir culatie van het bloed wordt daardoor bevor derd. Na het bad moet men een tiental mi nuten rusten, languit op den rug liggend, de beenen iets hooger dan het hoofd. Zijn de enkels te dik, ook wanneer er van geen vermoeidheid sprake kan zijn, dan zul len massages veel goed doen. Daarbij moet de enkel dan krachtig tusschen beide hand palmen worden gevat, 's Nachts moeten en- kelcorsetjes gedragen worden. Deze zijn in den handel en niet duur. GERTRUDE. HET TEERE HUIDJE. Men meet het zeepgebruik wel eens af naar den beschavingstoestand der men- schen. Hoewel dit natuurlijk lang niet al tijd op gaat is er, zooals in alle min of meer overdreven voorstellingen, toch een kern van waarheid in. Het gebruiken van zeep geschiedt ten deele om op gemakkelijke wijze vuil en stof van de huid te verwijderen, dat van buiten doch ook ten deele van binnen af gevormd wordt. Transpireeren maakt de huid vochtig, terwijl deze ook min of meer vet uitscheidt, zoodat regelmatig rei nigen toch noodig zou zijn, zelfs indien men zich in een volkomen stofvrije om geving zou ophouden. De huid kan echter de verzamelplaats zijn van vele stoffen, iets waarover men meestal niet nadenkt. Het gebruik van goede zeep zal voor een normale huid noodig en gewenscht zijn, doch naspoelen met ruim koud, lauw of warm water is een noodzakelijke eisch. Het is echter volstrekt niet hetzelfde, welke zeepsoorten men gebruikt, aange zien die, welke veel loog bevatten veel minder goed zijn, dan de neutrale soorten. Bij de bereiding van zeep met natronloog verkrijgt men harde zeep b.v. toiletzeep, terwijl kali-loog zachte zeepsoorten geeft. Het is echter zaak een product te fabricee- ren, waarin de alcali zich volkomen met het zeepvet verbindt en een neutrale zeep ontstaat. Men kan nu gaarne een geparfumeerde zeep gebruiken, doch het geurtje is bijzaak, hoofdzaak is de goede kwaliteit. De pro ducten van goed bekende zeep fabrikan ten waarborgen ongetwijfeld de kwaliteit. Verder heeft men nog allerlei medici nale zeepsoorten, waarin teer, carbol, zwa vel, e.a. geneeskrachtige mengsels ver werkt zijn, en meestal op voorschrift van den arts gebruikt worden. Overvette grond- zeep wordt meermalen bij de behandeling van een teere huid of bij babyverzorging aangewend. Het beste is steeds goede kwaliteit zeep te gebruiken en de handen vooral in warm geen heet water te wasschen en een stevig nagelschuiertje te gebruiken. Puim steen maakt de huid vaak ruw en leelijk omdat het vuil dan veel meer in de huid gaat zitten. Veel meer aan te bevelen is het inwrijven van vingers, die door huis- of ander werk vuil zijn geworden met citroensap, daarna wasschen met zachte zeep, naspoelen, invetten en goed nadrogen. Het gelaat moet echter niet overmatig met zeep bewerkt worden, aangezien de huid dan vaak te glimmend wordt, iets, waarvan vrouwen met een teere huid gauw last ondervinden. Veel vuil kan men van het gelaat halen met vette crème of olijfolie, die men met watten van de huid neemt. Vooral 's win ters, als men door de kachels eenig meer stof in huis heeft, zal men versteld zijn van het vuil, dat van de huid komt, zelfs nadat men zich gewasschen heeft! EEN APART ENSEMBLE. Merkwaardige combinatie van Ouderwetsch en Modern! Ouderwetsch is het half-lange jtrak om de heupen sluitende man teltje en de wijze van garneering; modieus zijn het mofje en het ma teriaal der garneering: astrakan!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 13