Engeland en zijn tradities SPORT Postvluchten op Indië 3'|2 millioeo om vrijwilligers terug te trekken Ludendorff s geeste1ijk testament AMeiiel Jesse Owens wil Italië Nederland in 1939 Uo-d&al Vrauwdeunt weer actief Sigaren, die te vroeg brandden Schepen bij Urk in het ijs bekneld Veevoerfabriek te Sneek in vlammen Automobiliste rijdt jongen aan Zeppelin-stad „Dat is een volkomen andere wereld" Hef defect aaa kruiser Sumatra weer amateur worden Stiefvader gearresteerd PUBLICATIE Te betalen uit de contributie der non-interventie landen. De ondercommissie der nbn-interventie- commissie zal zich in haar Dinsdag a.s. te houden bijeenkomst bezig hebben te houden ïnet het door de deskundigen opgestelde plan inzake de terugtrekking der vrijwilli gers uit Spanje. De kosten'aan dit plan verbonden zullen, naar de diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meent te weten, naar schatting ongeveer 400.000 pond sterling, d.i. ruim drie en een half millioen gulden, bedragen. Deze kosten zul len door de non-interventiecommissie wor den bestreden uit de contributies der lan den, die in de commissie vertegenwoordigd zijn. Dat de kosten zoo hoog zijn, komt omdat het plan de volgende maatregelen omvat: Het vormen van basiskampen, op flinken afstand achter het front gelegen, waarin de vrijwilligers bijeengebracht zullen worden in groepen van niet meer dan 2.000 tot 3.000 man. Het voeden en klceden der vrijwilligers gedurende den tijd voorafgaande aan de •terugtrekking. Het verschaffen van schepen en andere vervoermiddelen voor de eigenlijke evacua tie. Daar het aantal betrokken vrijwilligers wordt geschat op 100.000 is het vraagstuk' van voeding en kleeding een belangrijk punt. Men rekent,, dat ieder tien dagen zal moeten wachten en dit komt hierop neer, dat men voor een dagrantsocn voor een millioen vrijwilligers zal hebben te zorgen. Het plan omvat een bepaling, dat tegen hen, die in Spanje zijn geweest, geen dis criminatie zal worden toegepast, wanneer zij naar hun land terugkeeren. D.w.z. zij worden niet van hun burgerschap vervallen verklaard. Voor de Kerstvacantie was op de meeste punten overeenstemming bereikt, niet ech ter ten aanzien van de netelige kwestie der belligerentenrechten ter zee. In beginsel is men overeengekomen, dat de belligerenten rechten zullen worden toegekend, zoodra „substanfieele vorderingen" zijn gemaakt met het terugtrekken. Er is echter lang over en weer gepraat over de uitlegging van het woord „substantieel". Aanvankelijk was men van meening dat overeenstemming zou wor den bereikt over een eijfer van om en nabij 70 pet. Waarschijnlijk zal 50 pet. echter dichter bij de uiteindelijke beslissing liggen. ONZE OOST. Nagelaten brief verheerlijkt na zi-leerstellingen. In het maandblad „An der Heiligen Quelle Deutscher Kraft", dat door generaal Ludendorff is opgericht en na zijn dood door zijn vrouw Mafhilde wordt voortgezet), is een brief opgenomen, welke de generaal op 16 November 1936 te Tutzing heeft-ge schreven en welke eerst na zijn dood geo pend en bekend gemaakt mocht worden In dezen brief schreef Ludendorff dat hij nog lang hoopte te leven, doch de dood kan snel komen. „Ik heb de buitengewone plich ten van mijn staat vervuld en een grooter taak volbracht, dan ooit op de schouders van een soldaat werd gelegd. Wij hebben gewerkt voor ons volk en voor alle volken. Wij hebben de grootste revolutie geleid, wel ke de wereld sedert duizenden jaren heeft gekend: de bevrijding van de volken van de hand der priesters en der Joden, bevrij ding van de vernietigende leerstellingen, om de volken een nationale eenheid te ge ven. gegrondvest op de eenheid van geloof en de erfenis van het ras. Ik sterf strijdend en mijn vrouw en andere getrouwen zullen den strijd voortzetten. De oude machten mogen ons werk niet verstikken, na mijn dood moet de revolutie voortduren en sterker worden, 'opdat de Duitsche mcnsch en Duitschland blijven bestaan. Ons werk moet het buitenlandse!) politiek succes van het nationaal socialisme en van de Duitsche militaire kracht beves tigen. „Leve de vrijheid van Duitschland." In het Hessische woud, naast de enorme nieuwe luchthaven ten zuiden van Frank- furt, ontstaat een nieuwe stad, Zeppelinheim genaamd en tot eerste burgemeester hier van is zoojuist benoemd een luchtschip-com mandant, Kapitein von Schiller, die zoo juist zijn ambtseed heeft afgelegd in handen van den gouverneur van Hessen. In de 78 reods opgetrokken woningen wonen thans 240 employés van de Zeppelin maatschappij. Zij zijn verplaatst van hun vroegere wonin gen op het Vliegveld van Friedrichshafen. Het voornemen bestaat, om in Zeppelinheim woningen te bouwen voor 4.000 a 5.000 men shen, t.w. personeel van de Zeppelin maat schappij, van de Lufthansa en beambten van de Douane en P. T. T. Koning van Denemarken in Mon- tessoriklas. De koning van Denemarken heeft een offi cieel bezoek gebracht aan de katholieke Montessorischool dicht bij Kopenhagen. De koning, die zeer veel van kinderen houdt heeft een groote waardeering voor de paedagogische methode van dr. Maria Mon- tessori, die binnenkort haar 23ste internatio nale cursus in Amscrdam zal beginnen. Toen de koning, die zeer lang is, binnen kwam en de kleine tafeltjes en stoeltjes, aangepast aan de grootte van de kinderen, zag, riep hij uit: „ia dit is een volkomen andere wereld". Hij nam op een van de kleine stoeltjes plaats, bleef eenigen tijd met de kinderen praten en sloeg hen bij het werk gade. Hij werd vergezeld door de ko ningin en bleef meer dan een uur in de klas., Reperatie kost f 2000. De kruiser „Sumatra" had onlangs 'n licht defect door het breken van een koppeling van een der turbi nes. Hierbij is een inlandsch sto ker gedood. De kosten van reparatie worden op ten hoogste tweeduizend gulden geschat. Als de reparatie niet te Batavia tijdens het haifjaarlijksch onderhoud kan geschieden, zal zij in Nederland worden uitgevoerd. De zwarte sprinter en springer is nooit als prof uitgekomen. Naar de Tel. verneemt, heeft Jesse Owens, de Olympische sprintkampi oen, die reeds meermalen de 100 M. in 10.2 sec. heeft geloopen, zich tot de Amerikaansche Athlc'iek Unie gewend, met het verzoek, hem weer als amateur te erkennen. Volqens officials van de A.A.U. zou dit ver zoek zeker voor inwiliging in aan merking komen. Hoewel de neger de amateursgelederen heeft verlaten, heeft hii noöit r.Is professi onal aan wedstrijden deelgenomen. Sinds hij tot prof. verklaard werd, dus na de O'-'mpi- sche Spelen te Berlijn in 1936, heeft hij voor Om sterke afvaardiging gevraagd bij de komende wedstrijden te Milaan. Naar wij vernemen is bij het Be stuur van de Koninklijke Nederland- sche Athletiek Unie een uitnoodi- ging van den Itali'aanschen Athle tiek Bond binnengekomen, om in de toekomst elk jaar een officiëelen landenwedstrijd te organiseeren. De ze invitatie is in beginsel door de K.N.A.U, aanvaard. In verband met het feit, dat dit seizoen het aantal wedstrijden, mede door de lan- denontmoetingen en de Europeesche kam pioenschappen, reeds groot is, zal dit jaar geen wedstrijd tegen Italië meer kunnen plaats vinden. Het ligt nu in de bedoeling dezen wedstrijd voor de eerste maal in 1939 te houden, welke ontmoeting naar aange nomen mag worden, in een stad in Italië zal worden vastgesteld. Voorts heeft Italië verzocht naar de inter nationale wedstrijden, welke op 11 Septem ber a.s. te Milaan zijn bepaald een sterke Nederlandsche ploeg te zenden. Een uit- noodiging, waaraan zeker gevolg zal wor den gegeven. JESSE OWENS. geen enkelen wedstrijd geld ontvangen, be halve dan vergoeding voor reis- en verblijf kosten. Evenmin heeft hij zich ooit beschik baar gesteld voor reclamedoeleinden. Jesse Owens werd door de A.A.U. tot pro fessional verklaard, omdat hij niet wilde deelnemen aan een tournée door Zweden. Men vermoedde, dat hij in Amerika munt wilde slaan uit de beroemdheid, die hem omgaf, doch, volgens hemzelf, was hij alleen maar moe en wilde hij naar huis. Hij ontving in Amerika een aantal prach tige aanbiedingen, zelfs een van 40.000 dollar van Eddie Cantor, doch geen en' 'e van die aanbiedingen werd door hem geaccepteerd, zoodat hij geen enkele bepaling van de A.A.U. overtreden heeft. De internationaal op de rechts buitenplaats. De bekende Feyenoord-speler Ma- nus Vrauwdeunt, die dit seizoen nog niet in competitieverband is uit gekomen, doordat zijn voetblessure zulks niet toeliet, zal morgen weer van de partij zijn. In den wedstrijd tegen H.B.S. staat hij op de rechtsbuitenplaats opgesteld. Hoewel de kleine Rotterdammer o.i. een uitgesproken binnenspeler is, heeft men hem blijkbaar nog willen sparen, door hem de minder zware buitenplaats te doen bezetten. Laten we hopen, dat Vrauwdeunt spoedig zijn vorm terugvindt, vooral met het oog op de samenstelling van ons nationale team. Oververhitte afvoerpijp van een gaskachel deed sigarenzaak in vlammen opgaan. Vannacht te ruim half een z: g een late voorbijganger in Den Haag, dat er brand was uitgebroken in een sigarenwinkel aan den Denneweg, hoek Spekstraat, een filiaal van de firma J. van Thuil daar ter stede. De uiteraard zeer brandbare voorraden si garen en sigaretten, welke in den winkel la gen opgestapeld, stonden reeds gedeeltelijk in vlam, waardoor de brand zich aanvanke lijk zeer ernstig liet aanzien. Het feit ech ter, dat de vlammen nog geen gelegenheid hadden gekregen naar buiten te slaan, toen de motorspuit van het hoofdbureau ter plaat se verscheen, voorkwam erger. Met één straal was de brandweer het vuur nu spoedig meester. De winkel brandde niet temin grootendeels uit, terwijl de aanwezige voorraden sigaren en sigaretten verloren gin gen. De oorzaak moet gezocht worden in over verhitting van de afvoerpijp van een gas kachel. De filiaalhouder, de heer M. van der Ilevde, die boven den winkel woont en sliep had niets van'dén brand gemerkt, hij was door voorbijgangers gewek4 De schade wordt door verzekering gedekt. De „Udonia" eindelijk losge raakt. Beurtschipper Ln nood. De motorboot „Udonia" van de Urker Stoomboot Maatschappij heeft gistermiddag de haven van Urk ver laten met bestemming Kampen. Het schip heeft twee passagiers voor Kampen aan boord. Ten gevolge van een motordefect, en het zware ijs is de „Udonia" in het ijs bekneld ge raakt. Het stoomschip „Jhr. von Geusau" is ter assistentie uitgevaren, doch later onverrich ter zake in de haven van Urk teruggekeerd. Toen de „Jhr. von Geusau" de haven van Urk weer binnenvoer, gaf het motorschip „Udonia" noodseinen. De „Jhr. von Geusau" is daarop ten tweede male uitgevaren. Daar na raakten beide schepen in het ijs bij Urk bekneld. Nader wordt gemeld, dat de „Jhr. van Geusau' zich uit het ijs heeft weten los te werken en de „Udonia" kon bereiken. In langzaam tempo voeren de schepen daarop naar de haven terug, waar zij om vijf uur arriveerden. De middagdienst op Kampen is hierdoor dus uitgevallen. Men hoopt de vaart heden op normale wijze te hervatten. Ook de postboot had vertraging. Gisterochtend had ook reeds de postboot „Sirene", welke om elf uur op het eiland moest aankomen, aanzienlijke vertraging. Drie uur over tijd liep het vaarttiig de haven binnen. De „Jhr. van Geusau" die van Enkhuizen kwam, arriveerde 3% te laat. De beurtschipper Romkes, die gisterochtend met zijn botter van Urk naar Kampen was vertrokken, is er niet in geslaagd deze stad te bereiken. Men vreest, dat het schip in het ijs bij den Ketel bekneld is! geraakt. Ook de beurtschipper Kamper, welke tusschen Urk en Amsterdam vaart, zag zich tegenover groote moeilijkheden geplaatst op ongeveer vier kilometer van het eiland bevindt hij zich tusschen groote ijsmassa's zoodat hij slechts uiterst langzaam in de richting van het eiland vorderde. In verband met verdacht sterf geval van zijn tweejarig kind. Onder verdachte omstandigheden is te Mill (N.B.) overleden een onge veer tweejarig meisje, dat inwoonde bij haar stiefvader, den werkloozen grondwerker A. K. Het lijkje zou wonden hebben vertoond, welke dui den op nalatigheid ten opzichte van de verzorging van het kind. In verband hiermede heeft de gemeente politie in samenwerking met de marechaus- sée uit Grave, den ongveer 54-jarigen K. ge arresteerd en overgebracht naar het 'arres tantenlokaal te Mill. Het lijkje is in beslag genomen en zal gerechtelijk worden ge schouwd. K. staat als een zonderling bekend, terwijl diens vrouw, de moeder van het kind, niet ten volle over haar geestvermogens beschikt. PROCESSEN DIE EEN VER MOGEN KOSTEN. Examenwoede in de Engelsche scholen. Engeland is het land der tra dities en vele der nog altijd ge bruikelijke gewoonten stammen uit de zeventiende eeuw. Het maatschappelijk leven in Albion is anders dan overal elders. Onder de vele Europeesche lands lieden neemt de Engelschman een unieke plaats in, maar zooveel is ze ker dat hij gespeend is van de vele fouten die hem door het buitenland worden toegeschreven. Zijn koele on genaakbaarheid is dikwijls niet an ders dan een soort schuchterheid, zooals de vermeende ingebeeldheid van vele Engelschen dikwijls niet anders dan bescheidenheid is. Zelfs het vaak aangehaalde egoïsme van den Engelschman mag niet au seri- eux worden genomen: de Engelsch man is doorgaans veeleer een be reidwillig en hulpvaardig mcnsch. De doorsnee Engelschman is niet ver wend maar bescheiden, niet geslepen maar eerlijk. Hij is „easy going", wat zeggen wil dat hij, wanneer hij eenmaal zijn natuurlijke terughoudendheid heeft overwonnen, zich weinig bekommert om conventioneele forma liteiten. En tenslotte zal men, althans in Londen, maar heel weinig kunnen merken van de zoogenaamde Engelsche preutsch- hcid. De Engelschman houdt wel van bureaucratie. Maar zoo de Engelschman al vele fouten mist die hem worden aangewreven, men kan hetzelfde zeggen van de deugden, waarop hij meent aanspraak te kunnen maken! Het mo- tc dan gerechtvaardigd zijn dat de Engelsch man zich er op voorstaat dat zijn woord zoo goed is als zijn handteekening, dit blijft in werkelijkheid toch slechts tot zijn zaken- moraal beperkt. Het is bezijden de waar heid wanneer Engeland de wereld wil doen celooven dat de bureaucratie een zonde is die alleen in het buitenland maar niet in het Britsche Rijk wordt bedreven! Die ge dachte heeft al heel wat buitenlanders die in Engeland te kast waren, ontgoochelingen gebracht. In werkelijkheid immers is de doorsnee Engelschman allesbehalve on-bureaucratisch. De eerste indruk hiervan doet de buitenlan der bij het binnenkomen in de haven al op, wanneer hij aan een alleszins minutieus ver hoor wordt onderworpen. Tegelijkertijd be gint men dan met een registreer-werk, waar voor de moderne Engelschman zélfs een sportieve geestdrift aan den dag legt. Het is nog niet zoo gemakkelijk een huis te huren. Maar niet slechts het verkeer tus schen den staat en het individu be weegt zich in een keurslijf van starre bureaucratische vormen. Zoo moge lijk nog grooter is de bureaucratische rompslomp in het dagelijksche bur gerlijke leven. Wie in Engeland een woning wil huren heeft daarvoor een agent noodig die voor de bemidde ling zorg draagt, cen„surveyor", die de deugdelijkheid der woonvertrek ken onderzoekt en zoo mogelijk nog een advocaat die het huurcontract opmaakt. Zoo zijn er doorgaans al een paar honderd gulden uitgegeven nog voor d« verhuiswa gen voorrijdt. Want de mcnsch%u die het aantal stopcontacten in de muivn komen controleeren, die dn muren zelve bekloppen en op den vloer belasting-proeven nemen om vervolgens een voor den buitenstaander onbegrijpelijk document samen te stellen, la ten zich voor hun bemoeiingen ruimschoots betalen. En wie, zooals dat zoo dikwijls in Engeland gebeurt een gemeubileerde woning huurt, die moet zich op een orgie van „in- ventaris-boekstavingen" voorbereiden! Dat de drie groene bordjes een barstje vertoonen en dat de tuit van de theepot licht beschadigd is, dit alles wordt nauwkeurig op schrift gesteld. Wie zich ten slotte voor stelt een huis aan te koopen, die moet zich voorbereiden op een stapel schrifturen alsof het een mijnexploitatie gold. Het rechtswezen is er peperduur. Het ligt dan ook voor de hand dat het in zoo vele opzichten voorbeeldige rechtswezen in Engeland peperduur is. Processen die tweemaal honderdduizend gulden kosten zijn in Engeland geen zeldzaamheid. Ofschoon het leeuwenaandeel hiervan aan advocaten- honoraria verdwijnt, blijft er toch nog genoeg over voor de tairijke juridische formalitei ten, wier omvang in ons land eenvoudig on bekend is. Zoo ruim van opvatting de En gelschman in vele opzichten is, de justitie van dit land werkt nog met formules die meer in de 17e dan in de 20ste eeuw pas sen. Omgekeerd is het eigenlijk met de school, waarin juist de hervorming van de oude gemakzucht tot een opvallende bureaucratie geleid heeft. Zoo men al mag aannemen dat de Nederlandsche scholier meer te leeren krijgt dan zijn Engelsche collega, deze laat ste is toch Jiet slachtoffer geworden van een soort examenwoede, die hier te lande al lang verdwenen is. Er gaan in de Engelsche scholen nauwelijks een paar maanden voor bij zonder dat de scholieren aan een of ander examen worden blootge steld. Het allerergste is het wel met het eindexamen gesteld. Ten einde namelijk partijdigheid of bevoorrech ting te voorkomen, laat Engeland zijn examinandi niet bij de eigen leeraren en zelfs niet in hun eigen schoolomgeving examen doen. In het een of ander hen totaal onbekend gebouw moeten zij op een vastgesteld uur bij elkaar komen waar een vertegenwoordi ger der schoolautoriteiten hun een plechtig verzegelde enveloppe ter hand stelt die de zgn. „papars" bevat. Zoo hierdoor de onpar tijdigheid al gediend is, dat neemt niet weg dat de Engelschman zich vaak zelf afvraagt of de prijs die ervoor betaald wordt niet wat al te hoog is door de examens tot een mecha nisch gelukssnel te maken en de leerlingen op examenwijsheid te drillen. Want als zoo vele andere landen heeft ook Engeland de ervaring opgedaan dat de leerlingen die met de beste examennapieren thuiskomen, wer kelijk niet altijd de beste staatsburgers wor den Vertrek van Aankomat te 11,18 Jodhp. 3 Jan. Rang. 3 Jan. (heenreis) Nandoe j0dhp. 2 Jan. Bagd. 2 Jan. (terugreis) Torenvalk sin„ap. 7 jan. Band. 7 Jan. (heenreis) Valk Basra 7 Jan. Jodhp. 7 Jan. (heenreis) °choe Jodhp. 7 Jan. Bagd. 7 Jan, iterugreis) Reiger Mapels 7 Jan. Alex. 7 Jan. (heenreis) Jan v. Gen'Sinf,ap. 7 Jan. Rang. 7 Jan. (terugreis) Emoe (heenreis) De Ibis is wegens motorstoring nog steeds te Rangoon, de Nandoe te Bagdad. De Oeverzwaluw, die een reserve-motor naar de Nandoe heeft gebracht, is komende van Bagdad, te Brindisi aangekomen. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1337. 1 STEUN KOOLZAAD OOGST 1937 De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 3 tot en met 8 Januari 1938, f0.95 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.45 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van; den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen, en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal f2.20 per 100 kg. bedragen. De steun voor koolzaad van oogst 1937, dat in het tijdvak van 28 November tot en met 31 December 1937 met in achtneming van de gestelde voorschriften is verkocht, zal f 0.50 per 100 kg.-bedragen. Voor koolzaad van oogst 1937, dat op 31 December 1937 nog niet verkocht was, zal de steun f 0.50 per 100 kg. bedragen. (Adv.) 's Gravenhage, 7 Januari 1938. Niet tegen bedrijfsschade ver ze-' kerd. Gisteravond heeft brand gewoed in de vee voederfabriek „De Vlijt" van de firma Kok te Sneek tevens maalderij van den aarts- diocesanen Boeren- en Tuindersbond. .Werklieden, die bezig waren met het los sen van een met mais geladen schip, be merkten dat in de nabijheid van de fabrieks machinekamer, welke uitgerust was met eert ruw-oliemotor, brand was uitgebroken. Het vuur ontwikkelde zich zeer snel, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat het olie reservoir had vlam gevat. Van de machine kamer sloeg de brand over naar den boven- gelegen meelzolder en opslagplaats, zoodat hij zich zeer ernstig liet aanzien. De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte het vuur krachtig aan. Tegeni zeven uur behoefde voor uitbreiding vart den brand gegn vrees meer te bestaan. De schade is nog niet te overzien, maan men verwacht toch, dat zij aanzienlijk is, mede, omdat een groote hoeveelheid vee koeken, welke was opgeslagen, door het bluschwater voor gebruik ongeschikt is geworden. Het woonhuis van den heer Kok en het kantoor van den A.B.T.B. hebben slechts geringe schade bekomen. De voorraad vee voeder en de kantoorinventaris waren ver zekerd bij den A.B.T.B. De schade aan het woonhuis wordt eveneens door verzekering gedekt. De firma is echter niet tegen be drijfsschade verzekerd. En komt daarna In een sloot te recht. Ernstig ongeluk tg Rijssen. Op den drukken verkeersweg Rijssen) Wierden is gisteravond omstreeks zes uuï een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door mejuffrouw Olt- hof uit Wierden. reed een met paard be spannen kar, welke met turf beladen was, achterop. Hoewel deze behoorlijk verlicht was, heeft de automobiliste het voertuig waarschijnlijk te laat bemerkt. Om een botsing te vermijden heeft zij den wagen toen scherp rechts gepasseerd. Het gevolg was echter, dat een veertienjarige jongen, die naast den wagen liep, door de auto werd gegrepen en ernstig gewond. Mej. O. kon het stuur niet houden, en reed in een sloot. Zij bracht het er, evenals een Inzittende heer, goed af, terwijl de auto slechts licht beschadigd werd. De jongen, zekere Bocrs- tna uit Nijverdal. is ter plaatse door dok ter Oosthoek uit Rijssen behandeld, waar na hij naar het ziekenhuis te Almelo is vervoerd. De politie van Rijssen heeft de zaak in onderzoek. KONING FAROEK GEDENKT DE ARMEN. In geheel Egypte is men reeds begonnen met dn voorbereidingen voor de koninklijke bruiloft. In de hoofdstad des lands zuilen gedurende elk der drie feestdagen honderd duizend behoeftigen in tien reusachtige ten ten kosteloos kunnen eten en drinken,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2