h, prebthheurtm Hetbüjktonsiederekeer OPRUIMING HERMAN NYPELS' Klaas Bijl en Willem de Boer zeggen de „Dorus Rijkers" vaarwel „MIJKHARDTJES' HtLOERS MEIHUIS Costuums of Overjassen naar maat Heeren-, Jongeheeren-, en Kinderkleeding Fa. ZOETELIEF, VEEL GELD Hartelijke woorden van den heer Tegelberg Nieuwe ideale pijnverdrijvers Het goede voorbeeld Uitslag verkoop Kinderzegels Herdenkingsvoorwerpen bij Juwelier Beemsterboer Uit het politierapport Marine-hulp voor onder houden der vitale K P.M. Lijnen Nieuw materieel voor de Zeemacht HW.ZEGEL Etat major Hr. Ms. «Java De reis van Hr. Ms. Flores Voetbal KEIZERSTRAAT 75 bud goujdenzilo&L JUWELIER BEEMSTERBOER dat de zeer verlaagde prijzen tijdens onze bekende bijzonder aantrekkelijk zijn voor hen die iets goeds voor weinig geld willen aanschaffen. KLEEDINGMAGAZIJNEN ruimen op drie series stoffen voor een moderne collectie en een groote partij Over hemden, Handschoenen, Zelf- binders, Sjaals en prima onderkleeding. Waarom zoudt U daar geen ge bruik van maken Het geeft U guldens voordeel. U hebt vrije toegang in onze zaken. KIJKEN KOST NIETS. „Kregen we nog maar één storrempie Zoowel voor het plaatseiyk als hoofdbe stuur van de Noord-Zul dhailandsche Red ding maats ('happy was het gisterenavond een bijzondere dag: de beide opvarenden van de „Dorus Rijkers": Willem de Boer en Klaas Byl namen officieel afscheid van de boot, en de besturen hadden terecht ge meend dat dit afscheid moest plaats vin den met een eenisgzins officieel tintje. Voor dat doel was men 's avonds samenge komen in Hotel „Den Burg", alwaar wij om 8 uur o.a. zagen den voorzitter van de Redding- maatschappij, den heer P. E. Tegelberg, den secretaris, den heer H. Th. de Booy, burge meester Ritmeester, en van de plaatselijke af- deeling den heer J. H. Coolhaas als voorzitter, en den heer P. C. van Diest. Voorts den heer C. Bot natuurlijk, en diverse andere kopstuk ken van het plaatselijk reddingswezen. Eveneens de beide mannen, die afscheid na men: Willem de Boer en Klaas Bijl en hun op volgers Runnenburg, P. de Wit en P. Bot. De heer Tegelberg: Het was de heer Tegelberg, die als eerste het woord richtte tot de scheidende function- narissen. Hij wees er op, dat men hier met recht kan zeggen, dat deze beide menschen hun plicht gedaan hebben en dat het hoofdbestuur meen de hun heengaan niet onopgemerkt te laten plaats hebben. Het bestuur van de Maatschappij, al dus spr., zit ver van zee af, maar men kan er van overtuigd zyn, dat het meeleeft met hen, die er by storm op uittrekken; zy weet wat er te koop is. Dan komt er meer kyken, dan men zou meenen en Is het ge boden te beschikken over flinke kerels, die moed in hun body hebben en... vertrouwen in hun schip. Zij hebben hun werk sedert jaren gedaan en ze deden het voortreffelijk. Met nadruk vestigt de heer Tegelberg er de aandacht op, dat het H.B. hun voor alles dank baar is en van oordeel was, dat bij dit afscheid ook nog een stoffelijk blijk van waardeering paste. Bijl en De Boer overhandigt hy dan ieder een sigarenkist met inscriptie en... in houd. Na hen de hand gedrukt te hebben, dankt spr. tenslotte het plaatselijk bestuur voor de vele en goede zorgen ten aanzien van het plaatselijk station en dankt burgemeester Rit meester voor diens aanwezigheid. De heer Coolhaas. Namens het plaatselijk bestuur spreekt ver volgens de heer Coolhaas enkele woorden. Hij wijst er op, dat bij storm en ontij het bestuur inderdaad aan den kant blijft, maar dat het, en hij wel zeer in het bijzonder, er naar haken om mee te gaan. Men leeft méé met hen, die uitvaren, het hart is erby en men begrypt deze kerels, die nimmer aan gevaar denken. Voor hen is het steeds weer: het bewijs te zien hoe goed de boot zich kan houden, en wat men er mee kan bereiken. Naar iedere stranding gaan ze met enthou siasme heen en blijkt het, dat hulp niet noodig is, dan is de algemeene klacht: „Hè, wat jam mer, we hadden ze er zoo graag afgehaald!" (waarop De Boer interrumpeert met: „Zóó is 't meneer!"). De heer Coolhaas eindigt met er op te wjj- zen, dat ook deze manen niet heengaan met het idee van „Gelukkig, daar ben ik af", doch met: „Het einde is er... het is jammer". De heer Bot. Als derde spreekt de heer C. Bot, schipper van de „Dorus Rijkers". Als er één is, die iets te zeggen heeft op dit oogenblik, aldus de heer Bot, dan ben ik het wel. Ik heb zóóveel reizen gemaakt en ik ken ze ieder persoonlijk zóó goed, dat ik tot oordeelen bevoegd ben. En dan kan ik niets anders zeggen, dan dat het mij spijt, dat ik hen verlies als opvarenden van de „Dorus". Zij waren bescheiden en rustig en geen enkele maal heb ik uit hun monden ge hoord: „Zou het wel gaan...?" Integendeel, er was altijd het volste vertrouwen in boot en schipper. Hartvormige ouweltjes gevuld me! verschillende beproefde geneesmid delen-welke elkander wederkeerig in hun werking ondersteunen, zoodat de pijn met vereende krachten ver dreven wordt. Wonder goed en snel helpen ze bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Migraine. Periodieke pijnen. Moe heid, Kou en Griep. „Mijnhardtjes" nemen gemakkelijk in en stimuleeren tevens bloedsom loop en stofwisseling, zonder scha delijke nevenwerking, zoodat U zich na verdreven pijnen weer frisch en opgewekt gevoelt. volgen» recept ApotheVer M»|rK»rdt. Koker 1 2 st 50 cl. 2 st 10 et B»| Apoth en Drog. Zóo zien ze er uit. Let hierop/ De heer P. E. Tegelberg, voorzitter der Noord-Zuidhollandsche Reddingmaatschappij Als typeerende bijzonderheid voor beiden vertelt de heer Bot nog, dat zij hem enkele dagen geleden, bij den laatsten tocht met de „Dorus", hun nood klaagden... Het was hen te stil geweest dit jaar... „Kregen we nog maar één storrempie". Als de jongeren zoo worden als deze twee, ben ik dubbel en dwars tevreden, zegt spr. Ik zal hen missen, vooral den eersten tijd, ik wist wat ik aan hen had en vertrouwde ten volle op hun capaciteiten. De heer Bot besluit met den wensch uit te spreken, dat de jongeren de voetsporen mogen drukken van de ouderen, die thans heengegaan zijn. Nadat een uurtje gezellig is doorgebracht en een dronk op de thans oud-redder geworden opvarenden der „Dorus Rijkers" is uitgebracht, neemt burgemeester Ritmeester nog even het woord. De burgemeester. Deze spreekt er zijn dankbaarheid over uit, dat hij bij dit afscheid tegenwoordig heeft kun nen zijn, wijst er op, dat het twee der besten zijn, die thans heengaan en zegt, dat een der gelijk afscheid by velen een gevoel van spijt oproept. Er is echter voor de Heldersche gemeenschap één voordeel aan verbonden en wel, dat men zich thans weer twee oud-redders rijker kan achten. Hij besluit met de hoop uit te spreken, dat het hen gegeven zal zyn nog gedurende lange jaren in Den Helder te blijven leven. Dit wat het officieele gedeelte van den avond betreft. De Boer en Bijl zaten aan het hoofd der tafel, De Boer blond en forsch, Bijl wat stilletjes in zichzelf glimlachend en het alles maar eens aankijkend. Op hun borst lagen de medailles: het brons en zilver glanzend in het licht. Het zijn flinke kerels geweest en in dit opzicht werd er geen woord te veel van hen gezegd. De bescheiden hulde was ver diend en ze kunnen deze meenemen, net als de stoffelijke bewijzen van waardee ring, als een eervol brevet. We laten hier enkele bijzonderheden vol gen, die wel heel duidelijk aan het licht doen komen, dat het echte zeeridders wa ren, die thans op non-actief gaan. Willem de Boer: Wilem de Boer is 62 jaar en is in het bezit van de zilveren medaille van de „Perdreau" (1926), de zilveren van de „Shonga" (1928) en de zilveren van -de N.Z.H.R.M. (1928). Hij maakte 28 oefentochten mede, hielp 105 men schen redden bij 8 reddingen. Hiervan noemen wy o.a. die van de „Perdreau", de „Menja" en de „Sirenes". Evenals Bijl heeft hij circa 15 jaar op de reddingboot gevaren. Klaas B ij 1 Klaas Bijl heeft nog gevaren op de roeired- dingboot. Hij maakte 96 oefentochten mee en 30 reddingspogingen. Hij hielp 89 menschen het leven redden bij 11 schipbreuken. Hij is even eens in het bezit van de zilveren medaille der „Perdreau", den Koning van Engeland (de „Shonga") en de N.Z.H.R.M. Van zijn reddingen memoreeren wij o.a. die der „Alkford" in 1922, der „Alesta" in '23, de „Eugenia" in '28, de „Salento" in '28 en de „Menja" in '35. The Kings of sw.ug Men schrijft ons: De in Den Helder zoo populair geworden Band „The Kings of Swing", o.l.v. Ab. David- son, welk uitmuntend dansorchest reeds meerdere malen in Casino met veel succes is opgetreden, geeft morgen (Zondag) op veler verzoek nog een enkele Thé Dansant en Soirée waarbij zjj weder met een repertoire van groote afwisseling zullen uitkomen. Men zie de adv. HP 2» Wie volgt? Het initiatief van de heeren Crone en Siegers, had ook anderen reeds geïnspireerd. Wij vernamen, dat de heeren A. Blom, fruit handel, Koningstraat, reeds besloten had, alle moeders, die op den blijden dag aan het Soest- dijkerhof, een baby krijgen, een mand fruit te bezorgen. Mocht er op den dag zelf in Den Helder geen baby geboren worden, dan zullen toch 3 fruitmanden weggebracht worden voor moeders, die een dag tevoren of erna hun gezin zien verrijken. De heer Blom had die aan het baby-comité reeds aangeboden. Wie volgt het goede voorbeeld? Opbrengst bjjna 4000. Wy zijn thans ln de gelegenheid om het totaal resultaat van den verkoop van Kinderpostzegels hier ter stede mede te deelen. Tot ons genoegen en ongetwij feld ook tot genoegen van al onze abon- né's werd een bedrag bereikt van by- na 4000.—, n.1. 3.988.46. De specificatie is als volgt: Verkoop der de bestellers 1813.10 op het postkantoor 1013.02 door de dames 850.87 bij de marine 156.21 Totaal 3833.20 Verkoop aan briefkaarten 1.55.26 terwijl bovendien nog een bedragje van 6.63 aan extra giften, sluitezegels, etc., is binnen gekomen. Voorwaar een totaal, waar heel Den Helder trots op kan zijn. Een aardige reclame. Wij waren gisteren in de gelegenheid bij juwelier Beemsterboer in de Keizerstraat een tweetal bronzen herdenkings-penningen te bewonderen, die ter gelegenheid van de Blijde gebeurtenis in den handel gebracht worden. Het is zeer mooi werk, uitgevoerd bij C. J. Begeer te Utrecht. Er is een groote en kleine penning: op de voorzijde ziet men de Nederlandsche Maagd, het Vorstenkind uit het wiegje tillen, met op den achtergrond een opgaande zon. Hier staat geschreven „Oranje Boven 1938". Eveneens ziet men het Neder landsche en Lippe Biesterveldsche wapen. De keerzijde vertoont het paleis te Soestdijk. Eveneens zagen wij een rood-koperen wand- bordje met dezelfde beeltenis als de voorzijde der penning. Voorts heeft de firma een aardige reclame: in de week, waarin de blijde geboorte valt, wordt ieder gezin, waarin een baby komt, ver rast met genoemd bordje. FIETS VERDWENEN. Gisteren beging iemand de onvoorzichtig heid zijn rijwiel onbeheerd te laten staan op de Zuidstraat. Het resultaat laat zich raden... GEZONGEN EN TE LICHT BEVONDEN Vrijdag was een persoon bezig de ingezete nen te vergasten op een zangconcert, het geen echter bij de wet verboden is, indien men geen vergunning heeft. Proces-verbaal volgde en daarbij bleek, dat het heerschap bovendien nog genoteerd stond in het Politie blad. Alzoo volgde naarstiglijk overbrenging naar Alkmaar. EEN BACCHUS-MINNAAR. Een persoon bevond zich gisterenavond in kennelijken staat van dronkenschap langs 's heeren wegen. Hij werd met bekwamen spoed naar het Hoofdbureau van politie over gebracht ter algemeene ontnuchtering. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 10 Jan. tot 17 Jan. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. De directie der Kon. Paketvaart My. heeft een schama opgesteld tot gedeelte lijke voortzetting van het bedrijf voor het geval het personeel werkeiyk mocht over gaan tot de indiening van de ontslag aanvrage „en masse". Hierin Is vooral rekening gehouden met het onderhouden der vitale verbindingen, waarvoor wordt gehoopt op de hulp der marine, daar in geen geval gebruik zal gemaakt worden van de assistentie, die de vakvereenigin- gen mochten aanbieden. Uit dit feit wordt afgeleid, dat de regeering tot deze hulp bereid is. Vooralsnog is hierover echter geen bevestiging te verkrygen. Voornemens ten aanzien van het verstrekken van bouwopdrachten. Naar men weet, heeft de minister van Defensie onlangs ten aanzien van het nieuwe materieel voor de Zeemacht reeds medege deeld, dat de meeste schepen hier te lande zullen worden gebouwd. Reeds deelden wij onlangs over deze kwestie enkele bijzonderheden mede. Thans weet de N. Rott. Crt." nog het volgende te melden: Voor de twee torpedojagers, toegestaan op de begrooting 1937, kunnen bereids bouw opdrachten wórden verstrekt. Het zou in het voornemen liggen deze twee schepen te doen bouwen bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Voor het geven van opdrachten voor den bouw van de marinevaartuigen, waarvan eerste termijnen worden aangevraagd op de begrooting 1938, dient uiteraard te worden gewacht totdat deze begrooting wet is ge worden. De voornemens ten aanzien van het verstrekken van de bouwopdrachten schijnen echter al vasteren vorm te hebben aan genomen, mede in verband met het feit, dat voor tijdige reserveering van materiaal en hellingen snelle voorbereiding van de plannen noodig is. In dit stadium kunnen de voorloopige voor nemens voor de verdeeling van de verdere bouwopdrachten als volgt worden omschreven: De twee torpedojagers 1938 voor de Rot- terdamsche Droogdokmaatschappij. Van de zeven onderzeebooten: twee voor de Kon. Maatschappij De Schelde, drie voor d^ Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en twee voor de Maatschappij Wilton-Fyenoord. De twee flottieljeleider, waarvan ook op de begrooting 1938 de eerste termijn is aan gevraagd, voor de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam. Wat den nieuwen kruiser betreft, zou het voornemen bestaan deze bij de Maatschappij Wilton-Fyenoord te bestellen, de machine kamer-installatie echter bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. CINE-EN FOTOHANDEL KONINQSTQAAT X3. TELEFOON ONTWIKKELEN- afbeukken- verorooten Kapitein luitenant ter zee L. F. Klaassen, commandant. Kapitein Luitenant ter zee H. C. Nieuwen- huisen, Eerste officier. Luitenants ter zee le kl. J. A. Rauws, A. J. van Hemert, G. N. H. Baron van Til. Luitenants ter zee 2e klasse C. H. E. Brai- nich van Brainich-Felth, C. W. Krabbe, M. J. Arnoldus, J. A. Bientjes, J. Meerman, W. H. Crommelin. Officieren M.S.D. der le klasse H. P. Alla- ries, J. Kooijman, H. W. Poldermans, A. J. Romijn, C. M. van de Velde. Officieren der M.S.D. der 2e klasse C. J. L. Rooseboom, J. H. Schuitema, G. E. J. Groe- nendaal. Officieren M.S.D. 3e klasse H. M. Karsen, D. H. Pluim Mentz, L. C. Rietdijk, J. J. v. Dodeweerd. Off. van Gezondheid der 2e kl. J. H. Lamers. Off van Administratie 2e kl. W. F. L. Wa- leveld. Off. van Administratie 3e kl. E. W. A. v. Renesse. Volgens mededeeling van het Departement van Marine te Batavia zal de état-major van de „Flores", die op 11 Januari a.s. van Soerabaia naar Australië vertrekt, als volgt zijn samengesteld: Commandant Kapt.-Luit. ter zee J. C. A. Scholte, le Off. Luit. ter zee le kl. Jhr. F. E. de Cock, Luitenants ter zee 2e klasse, T. J. Jansen, J. Winser, M. G. Smalt, G. J. Platerink, H. J. J. Hagedoorn, le Off. M.S.D. M. Kraal, 2e Off. M.S.D. N. J. Kimmel, Off. v. Gezondheid 2e kl. J. C. van Epen, Off. v. Adm. W. H. Vermeer. Profiteert van de gewel dige koopjes bij de WATERVOGELSMFC. Het aanvangsuur van den wedstrijd Water vogels 1MFC 1 is nader vastgesteld op 11 V GEVEN WIJ VOOR Zondag 9 Januari 1935 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: Verzoeking verdragen, Geref. Kerk. (Jullanapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Radiokerkdienst 's Avonds 5.30 uur, Cand. Y. Feenstra Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 9 uur, Cand. Y. Feenstra 's Morgens 10.45 uur, Cand. Y. Feenstra 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uut Leesdienst. Woensdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Melners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. J. C. Koningsbergen van Amsterdam. 's Avonds half zes, Cand. J. B. Oskamp Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur Bijbelbespreking Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4u.,straatprediking Molenplein 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Lezing over Midden-Celeles 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Deze samenkomsten staan onder leiding van Adj. D. Ramaker, Zendings Off. van Ned. Oost Indi7. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. ,s Morgens 10.30 dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. ::h U :èi llK"X

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6