i WAY (GEWEN DE @IOIC©PEN? J. V. d. WITTE preöihbfurten Stop dien hoest ABDIJSIROOP Zaterdag 8 Januari 1937 Derde Blad Shirley Temple in „Stowaway,, „Prins én Bedelknaap" Niets dan vroolijkheid TEL. 575 HET WERK YAM TWEE BRILLEN DOET ÉÉN DUBBEL FOCUS BRIL VAN KEIZERSTRAAT 103 De zeilvaart herleeft bij de Ned. Marine! Texelsch nieuws Tcxelsch Fanfarecorps Burgerlijke Stand £le us-eek in Sieiien en Jxuilaóieën Texel Cursus A.M'T.V. AKKER's verstèrkte Ingekomen personen Vertrokken personen Feesten bij de Blijde gebeurtenis De weg terug? f Vischafslag Oudeschild U/Me Bia&xw-cpp Het ia een programma, dat zeker naar den smaak van een groot publiek zal zijn, dat van de „Witte". Een programma, dat ons Shirley Temple biedt in haar laatste film „Stoaway", en waarin naast haar opgetreden wordt door Robert Young en Alice Fay. Het is wederom een 20th Centry Fox-product, zoodat men er niet aan behoeft te twijfelen dat de zaak voor elkaar is. Wij laten hieronder in het kort een inhouds overzicht volgen: In het district San-Chow in China is op roer. Boodschappers te paard komen adem loos waarschuwen: bandieten naderen het kleine, slaperige stadje, waar de tijd onmerk baar verstrijkt en niemand behalve na tuurlijk de zendeling Dr. Kruikshank! zou kunnen zeggen, in welke eeuw men leeft... Dr. Kruikshank krijgt den welgemeenden raad, met vrouw en kind de vluchten, eer het te laat is. De Chineesche bandieten zijn altijd in het bijzonder bloeddorstig jegens de „blan ke duivels" en zij zullen stellig iets ontzet tends doen! Maar Dr. Kruikshank en zijn vrouw weigeren, hun post te verlaten. Zij beroepen zich op hun plicht en op de lots beschikking en hun principes en zij zullen kalm afwachten, wat er van komt! De kleine Ching-Ching is hun aangenomen dochtertje, het kind van een anderen zende ling, die al vroeger op droevige wijze om het leven gekomen is. Trouwe vrienden laten Ching-Ching vluch ten. Naar Shanghai en dat is een geweldige reis. Op zulk een reis kan het licht gebeuren, dat zoo'n kleine en bewegelijke passagier ver loren gaat. Dus Ching-Ching komt wèl in Shanghai aan, maar niet op het adres dat men voor haar bestemd heeft en zij een klein stukje krulharig mensch, drie turf hoog zwerft in haar eentje door de enorme stad. En daar ontmoet zij Tommy Randall. Deze is absoluut voor zijn plezier op de wereld. En voor niets anders. Want hij is een méér dan schatrijk jongmensch met allerlei luxe in zijn leven (tot ergernis van zijn huisknecht Atkins) en nog véél meer nutteloosheid en vroolijke vrienden en zooal3 meer. Natuurlijk kent Tommy geen stom woord Chineesch en zooiets is vrij lastig in China. Maar gelukkig ontmoet hij Ching-Ching en die kent het wel en dat is erg nuttig en makkelijk en dit tweetal wordt dus dik bevriend. We weten niet, hoe het zou zijn afgeloopen, als alles anders was gegaan, maar in elk ge val verstopte Ching-Ching zich in een berg ruimte van Tommy's auto (om te schuilen voor den regen) en torn werd die auto aan boord van het schip geheschen, dat Tommy weer naar Amerika moest terugbrengen, want Tommy was een Yankee en enkel maar voor zrjn plezier een beetje in China. Dit is nog slechts het begin der avonturen. Wie er verder nieuwsgierig naar is... hij bezoeke „Stowaway" in de „Witte". Een opname uit de prachtige film Prins en Bedelknaap" waarin de vermaarde Errol Flynn de hoofdrol vervult Rialto-Theater ftiatio-JAeateA.: Mark Twain, wiens werkelijke naam was Samuel L. Clemens, is de schepper van Tom Sawyer en Huckleberry Finn en onze vaders hebben zich met deze magnifieke jongensboe ken vermaakt. Ook „Prins en Bedelknaap" behoort daartoe; dit is de romantische ge schiedenis van twee jongens, de een de En- gelsche kroonprins, de ander een bedeljongen, die door een toeval elkander ontmoeten en het spelletje gaan doen van „verkleeden". De bedelaarsjongen krijgt 's prinsen prach tige pak aan, de prins omhangt zich met de lompen van den pauper. Natuurlijk beginnen de avonturen thans eerst recht goed; ze na vertellen zou onbegonnen werk zijn en het is bovendien veel te aardig om niet zelf te gaan zien. Dat is zeker: de bioscoopbezoekers (en vooral ook bezoeksters) zullen smullen aan dit boeiende en fel-romantisch gekleurde verhaal, waarin we kennismaken met het En geland der 16e eeuw. Want ook dat verleent bekoring aan deze film, de schilderachtige costuums en de statige plechtigheid van het Engelsche hofceremonieel. De acteurs en ac trices hadden een dankbare rol en de hoofd figuren, de koning Edward VI en de beide tien-jarige jongens kweten zich op schitte rende wijze van hun taak, die, vooral voor zoo jeugdige acteurtjes lang niet gemakke lijk was. Met goeden smaak en veel geest is deze film samengesteld. Het bijprogramma past zich hierbij aan. waarmee wij bedoelen, dat het op een zelfde niveau staat. Zelden nog zagen wij een zoo geestige Betty Boop-film, en een alleraardig ste vondst was de jazz-symphonie-oorlog, eveneens als teekenfilm vervaardigd. Shirley Temple in haar nieuwste film „Ching- Ching" (,J3tow away") die deze week in de „Witte" draait. Jiiwli-ZPiealeA,: Het programma der „Tivoli" is deze week één schuimende cocktail van humor, en dat nog wel van 2 geheel verschillende soorten. Als eerste nummer staat geannonceerd het werk van Bing Crosby, den vermaarden Amerikaanschen humorist, die reeds geduren de vele jaren een ster van het witte doek is, met een wereldnaam. Ook in „Ons is niets te dol" ziet men Crosby op z'n best: een dave rende film, vol groteske vondsten en met daarnaast een aardig verhaal. Zij, die bioscoopwaarts gaan om te lachen, kunnen dit thans doen. Er is geen gevaar, dat zij teleurgesteld zullen worden! Als tweede hoofdfilm draait „Café Métro- pole", een film, die reeds in de groote we reldpers een bijzonder onthaal vond. Overal werd deze productie geroemd, met name om de fijne humor, die het geheel kenmerkt. De film speelt in Parijs. Dat deze film inderdaad meer is dan het doorsnee-humorproduct, wordt voorts bewe- zij door de vertoijkers; daar zijn niet minder dan 4 sterren die er triomfen in vieren en wel Lorette Young, Tyronne Power, Adolphe Menjou en Helen Westley. Met name Menjou, deze fameuze Ameri kaan, die men reeds sedert ettelijke jaren ziet optreden, is hier weer geheel „Menjou": beschaafd en fijn, en met een sfeer, die men dikwijls vergeefs bij andere sterren van naam zoekt. Er komt een Schoenerjacht voor de officiersopleiding. Wordt het „Urania" gedoopt! Herleeft de zeilvaart bij de Neder-1 landsche Marine De mogelijkheid is zeer groot, want op de Marinewerf ligt achter Hr. Ms. „Van Speyck" een stalen schoenerjacht, dat waarschijnlijk binnenkort zal over gaan in eigendom van de Nederlandsche 1 Marine. Het staat op de Begvooting i voor dit jaar en de wacht is nog op aanneming der Regeering. Is deze aanneming een feit, dan bezit onze Marine voor het eerst sedert 1905 weer een zeilschip. Het schoenerjacht waar hiervan sprake is, was eigendom van den heer B. Nierstrasz te Heemstede. Het is een stalen tweemaster, welke plaats biedt voor niet minder dan 10 adelborsten, 2 officieren en 2 man vaste bemanning. De bedoeling is, dat hiermede de toe komstige officieren practische zeil- oefeningen gaan maken en dat zoo mo gelijk niet al te dicht bij huis: bijvoor beeld in het Engelsche kanaal en de t Oostzee. Het zal alleen gebruikt wor den gedurende de zomermaanden. Het merkwaardige van deze waar- schijnlijke aanschaffing is het feit, dat dit schip een Rijksvaartuig is, en de oorlogswimpel zal voeren. Een oplei-1 dingsschip dus, dat, na bijna 30 jaar, de zeilvaart weer aan de Nederland- sche Marine teruggeeft, ruggeeft. In 1908 toch kwam het laatste zeil- 1 fregat, de „Urania" in handen van den slooper en sedertdien kwamen geen zeilers bij onze marine. Het is dus een aardig idéé, om de i driemaster wederom als „Urania" ten doop te houden. De jaarlijksche uitvoering voor donateurs van het Texelsch Fanfarecorps zal plaats heb ben in Pen's Schouwburgzaal op Zaterdag 5 Februari a.s.; dit jaar zal één avond worden gegeven. Men deelt ons mede, dat het corps als de a.s. blijde gebeurtenis overdag bekend wordt en het weder dit toelaat, direct na het klok gelui muziek vanaf den toren zal geven, ter wijl des avonds taptoe zal worden gehouden te Den Burg. Ook zal het corps medewerking verleenen aan de feestelijkheden op den Nationalen feestdag. EEN AFSCHEID. Vrijdag heeft mejuffrouw A. Dernison te Den Burg afscheid genomen van de leerlin gen van de R.K. Bewaarschool te Den Burg, waarvan ze gedurende ongeveer 7 jaren als onderwijzeres werkzaam is geweest. Namens de leerlingen werd haar een fraai aandenken overhandigd. De kinderen werden getrak teerd. van 1 t.m. 7 Januari 1938. GEBOREN: Irene, d. v. T. Witte en G. Sul; Hendrik Jacob, z. v. P. Smit en Agatha M. Hin. ONDERTROUWD: J. Vermeulen en C. de Jonge; C. P. Boersen en C. Kuip; P. M. Graaf en A. Kuip. OVERLEDEN: K. Kalis, 81 j.; G. Dros, 83 j„ wed. van D. Mantje; J. Roeper, 97 j.aar weduwn. v. J. H. Nieuwenhuisen. Gevonden: 1 kinderwant, 1 overhemd, 1 sjaal; 3 rijwielplaatjes, 1 snelbinder. u>-& g.aan danóen cndeA d'OAanjeJJaatn. Er zijn maar twee zaken, die ons in Den Helder nog interesseeren: ten eerste het komend Oranje-feest en ten tweede Jan Rapalje: voorwaar een eenigszins wonderlijke combinatie, maar daar we ons met feiten hebben op te houden valt, valt iets dergelijks niet te ontkennen. Gezien echter de omstandigheid dat, als wij dit schrijven het even schoone als moeilijke Ballerino-spel nog hoogtij viert, zullen wij ons hebben bezig te houden met de andere Gebeurtenis. Wij hebben er het programma naarstiglijk op doorgelezen, en zijn opgesprongen bij het lezen van het Oranjeboom-gedeelte. Als wij het wél hebben, beteekent dit, dat straks de burgerij hand-aan-hand, broederlijk en zusterlijk vereend, rond meergenoemden boom zal hupp'len. Dat autoriteit en citoyen bij malkanderen inhaken en dat vriend en vijand eendrachtelijk zich scharen om dezen boom der boomen. Wij stellen er ons zéér veel van voor: hoe bijvoorbeeld eerwaarde leden onzer vroedschap daar op dien avond een stemmige feestpolonaise ten beste zul len geven, hoe bijv. enkele wethouders en raadsleden, die elkaar in de wande ling nogal eens niet zetten kunen (laat ons geen namen noemen) daar een sierlijk menut voordansen, waaraan een Pavlova of Gertrud Leistikov een puntje konden zuigen. Matroos en sol daat zullen iederen vorm van rivaliteit met den dekmantel der liefde bedekken en ten aanschouwe van gansch Nieuwe- diep een Horlepijp uitvoeren. De orgels van Mieldijk en Wolf zullen gezamen lijk een hooggestemde Welluidendheids potpourri plegen, die ons weliswaar d' ooren zal doen verscheuren, doch die het geheel een apart cachet van vreugde betoon zal geven. Alle plaatselijke dirigenten zullen aanwezig zijn. hunne vele veeten be graven en als de muzen zelf het Geëerd Publiek een nieuwe1 compositie voor dansen. genaamd „Liebeswalzer". En wat te denken van het Oranje- Comité zwartgerokt en hoog-gehoed in het Julianapark de conste van de onvolprezen Terpsichoré te .zien bedrij ven lijk jeugdigen van jaren! Over dit alles verheugt de burgerij zich zéérhet spoort haar reeds laaiend enthousiasme aan tot een vuur van ongekenden omvang en is de dag dezer dagen daar. dan kan het niet anders, of het zal een Feest worden zooals de Jutterij nog nimmer beleefde. Alstenminste alle hooge Hel- dersche burgers het goede voorbeeld geven. Men kan echter in dezen gerust tijn! ZONDAG 9 JANUARI 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Bevesti ging Ouderlingen en diakenen. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Beves tiging Kerkeraadsleden. Maandcollecte. Den Hoorn v.m. 10 u„ Ds. MQen. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. De Koog n.m. 7.30 u. Ds. v. 't Hooft. Be vestiging Kerkeraadsleden. Oudeschild: Geen Dienst. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. Dr. Vis. Bevestiging diaken. Den Burg n.m. 7 u„ Dr. Vis. Kerkbus van De Koog, Diakenbevestiging. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 uur Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 u. Bidstond. Zondagmorgen 10 u. Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 7 u. Verblijdingssamenkomst. Zondagavond 8 u„ Verlossingsamenkomst. Jeugddiensten. Zondagmorgen 9 u. Handleidingssamenkomst. Zondagmiddag 12.30 u. Compagniesamen komst. Zondagmiddag 5 u. Heilsamenkomst. Hoewel zich nog steeds cursisten aanmel den voor de spoedcursus, is de aangifte daar voor gesloten. Evenwel zal het bestuur van het instituut voor middenstandsontwikkeling afdeeling Texel, welk bestuur werd ge vormd door de heeren I. Vlessing, S. Prins en J. Igesz overwegen ook het volgende jaar een spoedcursus te organiseeren, zoo daartoe nog aanvragen mochten binnenkomen. Aan deze spoedcursus nemen thans deel 34 cursisten, terwijl dit voor de tweejarige cur sus 20 bedraagt en voor de éénjarige 3. In totaal nemen dus thans 57 leerlingen aan de cursus deel, terwijl 4 personen niet konden worden aangenomen. De cursus zal aanvangen op Dinsdag, 11 Januari a.s., terwijl daaraan voorafgaande, des avonds te half acht, de officieele opening zal plaats hebben in tegenwoordigheid van B. en W. De lessen worden gegeven in het ULO-gebouw en staan onder leiding der heeren Jouwersma en Oele alhier. In afwijking van het oorspronkelijk bepaalde worden de lessen gegeven des avonds 811 uur. VERKOOPING. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop* Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden middel. bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de codeïne De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop"* Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2.40. f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Het van ourls bekende dorpshotel Hotel ,De Hoop", sinds menschenheugenis in han den van de fam. Buijs, is thans bij onder- handsche verkooping aan fam. Kikkert, eige naar van Hotel „de Lindeboom" en Badhotel „Prinses Juliana", overgegaan. Hotel „De Hoop" was sinds 1 Dec. niet bewoond. E. Keyser, Doopsgez., van Bloemendaal n. De Waal 65. D. Braak, van Burgerweg 62, Alkmaar, n. Eierland C 99. J. B. Sanders, Herv. G.; K. L. de Bruin, Herv. G.; J. A. de Hoed; W. de Jong, Herv. G.; G. F. Rijnders, Herv. G.; J. F. Vonk, R.K., van Den Helder- en De Kooy naar Vliegkamp De Mok. K. Lüber, van Kerkplein 2, Heemstede, n. Molenstraat 14, Den Burg. C. v. Engelen, R.K., en familie, van Heiloo A 448, naar Cocksdorp. G. B. Vogelenzang, van Alkmaar naar Em- malaan 2, Den Burg. J. Huizinga, R.K., en familie van Ede (G.) naar Den Hoorn 37. A. Burgers, H. G„ van Havikslaan 4 bis, Amsterdam naar Wilhelminalaan, Den Burg. W. M. Peelen, R.K., van Angelo naar Ju- lianastr. 9, Den Burg. H. van der Brink. G. G„ van Weststraat 27, Oosterend, naar Midwoud. M. van der Vis, Herv. G„ van Warmoes straat 57 naar Soerabaja (Ned. Ind.). A. G. Eelman, Doopsgez., van Weverstraat 17. Den Burg naar Jena (Duitschland). D. Geense, Herv. G., van Cocksdorp 49, n. Kerklaan 6, Heiloo. A. van der Grijn en echtgenoote, Herv. G„ van Cocksdorp 12, naar Brouwerstr. 5 rood, Haarlem. Oosterend Op den dag, waarop het heugelijk nieuws van de geboorte van een prins of prinsesje bekend zal worden gemaakt, zal te Oosterend, indien dit feit bekend wordt vóór des middags 5 uur, nog een. godsdienstoefening worden gehouden; wordt het echter later dan 5 uur, voordat de tijding Oosterend bereikt, dan zal den volgenden dag een kerkdienst worden ge houden. Valt de geboorte op een Zaterdag, dan zal in ieder geval des Zondags deze gods dienstoefening worden gehouden voor dit doel. Op den Nationalen Feestdag zal des avonds in het Gebouw v. Christelijke Belangen te Oosterend een feestelijke bijeenkomst plaats hebben, waarin Dr. v. d. Leer de feestrede zal uitspreken. Verder zal er een gevarieerd programma zijn. De Christelijke muziekver- eeniging Excelsior en 't fanfarecorps V.I.O.S. van Oost zullen hierbij hun medewerking ver leenen. We hebben de laatste jaren het ver schijnsel van een afkeer van het parlementaire stelsel, dat verontrustend was. Het is dus een verheugend feit te noemen, wanneer zich het tegenoverge stelde voordoet en er van een terugkeer tot het parlementaire stelsel gesproken kan worden. In dat opzicht hebben de verkiezingen in Bulgarije hun beteekenis. Toen in 1934 de Grondwet in Bulgarije bui ten werking werd gesteld en het parlement naar huis gezonden, zoo schreef de N. R. Crt. in een voorbeschouwing, berustte deze over gang tot een autoritair regiem op een gewij zigde ideologie. Integendeel de Bulgaren waren goede democraten en zij bleven het. Maar er waren moeilijkheden in het land en deze moesten overwonnen worden. De par tijen waren daartoe niet bij machte gebleken en de militairen wenschten zich met de lei ding van den staat te belasten. Zij droegen na een mislukte poging deze moeilijke taak weer aan den Koning over, waarbij zij van Hem verlangden, dat niet tot de oude methoden zou worden teruggekeerd. De Koning zou het nu beproeven. Maar iedereen en het landshoofd in de eerste plaats, was er van overtuigd, dat deze oplossing maar een tijdelijke zou zijn, een overgangs maatregel, om een beter bestuur mogelijk te maken. Iedereeh was zich bewust niet voor een autoritaire ideologie, maar voor een nood zakerijk buitengewoon overgangsregiem te staan. Hieruit kan men ook verklaren, dat het Bulgaarsche volk, ondanks zijn sterk de mocratisch en sociaal gevoelen hiertegen niet in verzet is gekomen. Het had vertrouwen in de leiding en heeft geleefd in de overtuiging, dat de terugkeer tot de Grondwet of een daarmede verwant stelsel zou plaats vinden, zoodra de mogelijkheid bestond. Men wist, dat de Koning, ondanks het koninklijk kabi net, bezield was met dezelfde gevoelens als zijn volk en stelde daarin zijn vertrouwen. Reeds in het najaar had deregeering een nieuwe kieswet opgesteld en nieuwe verkie zingen aangekondigd. Nochthans wilde zij daartoe niet direct overgaan. Men wenschte, dat de nieuwe kieswet ook in het openbaar zou worden besproken en zoo noodig uit het oordeel van het volk amendementen konden worden gemaakt. Zoo is het ook in feite ge schied. De kieswet zelf was reeds vrijzinniger en democratischer dan men oorspronkelijk had verwacht. Stap voor stap is koning Boris dus tot het parlementaire stelsel en de verwezenlijking in de praktijk van de democratische beginselen teruggekeerd. De ervaringen waren helaas maar al te bitter geweest. Des te meer is het dus te hopen, dat het experiment, waartoe Sofia nu beslo ten heeft, zal slagen. Het Bulgaarsche hof verlangt niet anders, al wenscht het uiteraard zekerheid, dat de parlementaire vertegenwoordiging haar taak ook op de juiste wijze opvat en door haar houding blijk geeft ook waardig te zijn met het staatsbestuur te worden belast. Het zal dus geheel van de nieuw-gekozenen afhangen, wanneer ook verder aan het overgangsregiem een einde zal komen. Aanvoer 3 Januari: 300 kg. gez. en 100 kg. ongez. garnalen, 668 kg. wulken. Aanvoer 4 Januari: 214 kg. gez. en 56 kg. ongez. garnalen, 490 kg. wulken. Aanvoer 5 Januari: 67 kg. gez. garnalen en 70 kg. wulken. Aanvoer 6 Januari 560 kg. wulken. Prijzen: Garnalen 15 cent en wulken 20 cent per kg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9