Onverwachte onthullingen in Frankrijk DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Bommen-raid op vlieghavens Regeeringsfroepen vallen aan bij Teruel REIST PER WACO KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) 11 JANUARI 1938 65e JAARG. No. 8204 Daden van terreur der rechtschen aangetoond Aanslagen teneinde de communisten te belasten CHINA 150 dooden bij bombar dement op Pengpoe SPANJE Poging om verloren terrein terug te winnen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT. Geen volksstemming over oorlog in Amerika Eerste zitting der Hoogste Sovjet Strafvervolging tegen directeur Gem. Reinigingsdienst Fransch schip voor Spaansche kust vergaan Werkverzuim op den nationalen feestdag HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mi). Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Men zal zich herinneren, dat e enigen tijd geleden bomaanslagen plaats vonden op gebouwen van Fransche werkgeversverenigingen te Parijs. Vrijwel algemeen werd aangenomen, dat de ontplofiin- gen waren te wijten aan communistische drijvers. Opvallend was de direct volgende mededeeling van Minister Chau- temps, dat de regeering aanwijzingen had tegen bepaalde groepen en niet zou aarzelen de schuldigen te straiien. Na een moeilijk en langdurig onderzoek Heeft de veiligheidspolitie kunnen vaststel len, dat de dubbele zware ontploffing in de omgeving van de Place de 1'Etoile veroor zaakt was door drie personen, die waar schijnlijk tot de Csar behoorden. Deze veronderstelling zou steeds meer be vestigd worden door de verhooren van per sonen, die beschuldigd werden van het ver borgen houden van wapenen. Zoo kwam men er toe drie personen voor de daders Van den aanslag te houden. Allereerst den Ingenieur Metenier uit Chamailleres, een voorstad van Clermont Ferrand, die reeds is gearresteerd en, die de werkelijke orga nisator van den dubbelen aanslag schijnt te zijn geweest. Verder den conciërge Macon, yviens vlucht naar Spanje na het begin van de affaire Csar ernstige' verdenking deed ontstaan. Omtrent den persoon van den derden dader tastte men in het duister. Na dat het vermoeden met betrekking tot de beide eerstgenoemde personen juist was ge bleken, werd gisteren ook omtrent den der den persoon opheldering verkregen, doordat Pierre Locuty, die als getuige door de mo biele brigade werd verhoord, teneinde na dere bijzonderheden omtrent zijn rol in de Csar te verkrijgen, bekende zelf, op aanwij zingen van Metenier, de ontplofbare stof fen, die het gebouw in de rue Presbourg in de lucht hebben doen vliegen, daarheen te hebben gebracht. Hij heeft verschillende bij zonderheden medegedeeld over zijn lidmaat schap van de Csar en zijn werkzaamheden daarvoor en een omschrijving gegeven van de wijze, waarop de heide aanslagen werden gepleegd. Verder verklaarde hij het uurwerk van de helsche machine, die in de Rue Presbourg tot ontploffing werd gebracht, te hebben afgesteld. Des avonds was hij per trein naar Clermont Ferrand vertrokken. De veiligheidspolitie stelt verder zeer veel belang in eenige nieuwe feiten, die thans nog bekend zijn geworden. Zij verklaart dat Deloncle, Pozzo dit Borgo, Tenaille en Me tenier alle vier voor den aanslag te Nancy Verblijf hebben gehouden. Generaal Dus- seigneur en Deloncle zijn 21 Januari 1937 Via Hendaye naar Spanje vertrokken en twee dagen daarna, vergezeld van een ze keren Oran, lid van de Fransche sociale partij, weer naar Frankrijk teruggekeerd. Verklaring van minister Dorman. Gisterenavond heeft de minister van bin- tienlandsche zaken tegenover vertegenwoor digers van de pers een verklaring afgelegd over de zaak van de C.S.A.R., die thans, naar hij zeide, een nieuwe phase ingetreden is. De daders van den aanslag bij de Place de 1'Etoile zijn bekend. Drie van de vier zijn gearresteerd. Zij zijn lid van een beruchte terroristische organisatie. De minister hracht de toedracht in herinnering van den bedoel den aanslag, waarbij twee ontploffingen ont stonden, en in de Rue Presbourg in het ge bouw van de C.G.P.F., de organisatie van Fransche werkgevers en de tweede in de Rue Boissiere, in den zetel van de groep der metaalindustrieën in het Parijsche ge bied. Beide gebouwen werden gedeeltelijk vernield, er vielen twee dooden. De aanslag die nauwelijks vier maanden geleden gepleegd werd, ver wekte groote beroering in het land. Nauwelijks bemantelde beschuldigin gen werden uitgesproken tegen de ar beiders, die de werkgevers zouden willen terroriseeren. Terstond heeft de minister instructies gegeven be treffende het onderzoek. De minister was er echter van overtuigd, clat de arbeidersklasse niet in staat was tot individueele daden van terrorisme ter ver krijging van haar doel. Het anarchisme is trouwens steeds door de militante arbeiders en socialisten verworpen. Het onderzoek was uiterst moeilijk.De overtuiging van den mi nister stond echter vast, toen een wapendepot ontdekt werd in de Rue Ribera, waar men een bom vond, die van een tijdmechaniek was voorzien. Men moest zoeken in de rich ting van de mannen van de C.S.A.R. l>e mi nister pleegde overleg met de regeering en deelde Chautemps zijn overwegingen mede. Chautempe legde toen in de kamer de ver klaring af, die zooveel opzien baarde en nieuwsgierigheid wekte. „W ij hadden ons niet vergist. De mannen, die para-militaire organisaties voor een burgeroorlog hadden opgericht, die wapendepots gesticht hadden, waar o.a. mitraileurs werden bewaard en machinegeweren en munitie, waren ook de onenbare boosdoeners die, om hun afschuwe lijke doeleinden te bereiken, niet aarzelden gehouwen in de lucht te laten vliegen en on gelukkige en fatsoenlijke vertegenwoordigers MINISTER DORMOY. der wet en orde te dooden. Het bewijs is thans in onze handen, het is zoo juist gele verd door een van de daders van den aan slag zelf. De minister kon niet mededeclen op welke wijze deze zaak gerechte lijk zal worden behandeld. Wel zeide hij, dat de daders en degenen, die achter hen stonden, geen ander doel hadden dan in Frankrijk een bur geroorlog uit te lokken, die wel licht een buitenlandschen oorlog ten gevolge zou hebben gehad. Zoo zijn de feiten, zoo is de waarheid. Tot dusverre heb ik gezwegen. Maar laat men niet meer verontschuldigingen zoeken en niet meer trachten deze wapens te recht vaardigen, die schijnbaar bestemd waren tot de bescherming van goede burgers te gen een z.g.n. communistischen putsch. Een verontschuldiging heeft geen waarde, is kinderachtig. Bovendien heeft niemand het recht in de plaats van de wet te treden, die voldoende is voor de bescherming van alle burgers". Aan deze mededeelingen voegde de mi nister nog slechts toe, dat de misdadigers geen helderen blik hebben gehad. De repu bliek is krachtig. Zij is verankerd in het hart der Franschen, die morgen eensgezind zouden zijn om haar te verdedigen op alle gebieden. Ten slotte bracht de minister dank aan de politie, wie geen beleedigmg of laster ge spaard is. Het succes heeft haar inspan ning beloond. Zij heeft het republikeinsche i-echt verdedigd. Japansche vliegtuigen hebben gis teren een honderdtal bommen ge worpen op Pengpoe aan den spoor weg TienfsinPoekau. Honderd vijftig personen zijn gedood of ge wond en verscheidene huizen wer den vernield. Domei verneemt, dat Japansche afdeelin- gen, komende uit Tsingtsjau, tegen den middag aankwamen bij de 5 k.m. van Wei Sjien gelegen stellingen, waar de Chinee- zen versterkingen hadden opgericht. Chineesche troepen onder bevel van gene raal Joe Hsu Tsjoeng, die het oostelijk deel van den Sjantoeng-spoorweg verdedigen, trekken thans op de nadering der Japan- neezen terug. Strijd om Tsining-station. In de omgeving van Tsining wordt ver woed gestreden. De troepen van Japan drei gen den spoorweg ten westen van Soetsjau door te snijden en de Chineezen doen te genaanvallen. Het Tsining station is in de laatste 48 uur twee keer in andere handen overgegaan en nog steeds wordt om het be zit van het station gestreden. Kants jan ff dagelijks gebombardeerd. De Japansche luchtmacht heeft gisteren opnieuw het vliegveld Nantsjang aangevallen om te po gen de Chineesche luchtmacht te vernietigen, zooals thans dagelijks het geval is. Als anwoord pogen de Chineesche bombardementsvliegtuigen de Ja pansche vliegvelden bij Nanking, Woehoe, Hangstjau en Sjanghai te vernielen. Hoewel het aantal Japansche vliegtui gen grooter is, beweren de Chineezen dat hun toestellen van beter type zijn. De Chi neesche bombardementsvliegtuigen berei ken een snelheid van vierhonderd kilometer per uur, terwijl naar verluidt, de motoren geruischloos zijn. Japansche luchtheld gesneuveld De admiraliteit heeft medegedeeld dat luitenant-kolonel Obayashi, van de Japan sche marine-luchtmacht, die meer dan der tig Chineesche toestellen omlaag heeft ge schoten, in een aanval op Nantsjang gesneu veld is. Generaals afgezet. Generaal Tang Tsjen Tsji, oudbevelheb ber van de Chineesche legermacht rond Nanking, en twee andere generaals zijn van hun functie ontheven, omdat zij de te rugtocht van Nanking slecht hebben geor ganiseerd. Volgens in bevoegde kringen te Parijs verkregen inlichtingen, is het waarschijnlijk dat de Fransche regeering te Tokio zal pro testeeren tegen het bombardement door Ja pansche vliegtuigen van de gebouwen der Fransche katholieke missie te Nanning, de hoofdstad van Kwangsi, waarbij een Fran sche geestelijke werd gedood en een ge wond. Het officieele communiqué van het rechtsche hoofdkwartier meldt he dennacht o.m.: Verscheidene aanval len der regeeringsfroepen in de na bijheid van het station van Teruel zijn afgeslagen. De rechtschen ten zuiden van La Muela hebben even eens den vijand teruggeslagen, die tusschen de rechtsche linies wilde doordringen. De regeeringstroepen verloren een vijftigtal dooden. De officieele correspondent van het rechtsche hoofdkwartier aan het front van Teruel deelt o.m. mede: de slag wordt in den geheelen sec tor voortgezet. In de stad zijn nog rechtsche centra van weerstand, die alle aanvallen der tegenstanders af slaan. De rechtsche artillerie bom bardeert onophoudelijk de regeerings stellingen. Vijf keer ten aanval. Den geheelen dag hebben de regeerings troepen gepoogd de stellingen, welke zij tijdens het offensief van de rechtschen ver loren hebben, terug te winnen. Hun voor naamste aanval was gericht op „La Cota" ten Noorden van Teruel, vanwaar de voor naamste verbindingswegen van de regee ringstroepen worden beheerscht. De generale staf van de troepen van Franco schat, dat de vijand gisteren vijf keer ten aanval is getrokken met meer Verwachting: Matige tijdelijk toenemende Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind in het Noroden, in het Zuiden Zuidwestelijke tot Noordwes telijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, nog kans op regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. dén tienduizend man. De verliezen van de regeeringstroepen moeten zeer groot zijn» Ook ten Zuiden van Teruel' hebben de re geeringstroepen tegenaanvallen gedaan op de stellingen van de Muela van Teruel, evenwel zonder resultaat. Iedere opmarsch van de regeeringstroepen werd gestuit door het spervuur van de artillerie der recht schen Bij Villastar werden minder grootsch op gezette aanvallen gedaan, die eveneens werden afgeslagen. De troepen van Franco zijn overal meester van den toestand ge bleven en de regeeringstroepen zijn er niet in geslaagd het initiatief van de operaties te nemen. Aangezien de weersomstandigheden beter zijn geworden, is de luchtmacht van de rechtschen weer in actie gekomen en heeft zonder ophouden de verbindingen van de regeeringstroepen naar het achterland be stookt. Hr. Ms. kruiser „Java", die begin dezer maand weder in dienst is gesteld, vertrok Maandag uit Den Helder om na een proefvaart op de Noordzee in Rotterdam te gaan dokken. Roosevelt waarschuwt; Huis van Afgevaardigden weigert amende- ment-Ludlow te behandelen. Gisteren is in het Huis van Afge vaardigden der V.S. een brief van Roosevelt aan het Congres voorge lezen, waarin de president ernstig waarschuwt tegen het voorgestelde amendement-Ludlow op de grond wet, wat betreft een wijziging van 't recht van den president om den oor log te verklaren. (Gelijk gemeld wil Ludlow over sen oorlogsverklaring een volksstemming houden.) Roose velt schrijft dat een dergelijk amen dement de vrijheid van handelen van iederen president op het gebied der buitenlandsche politiek ernstig zou belemmeren. De brief van president Roosevelt werd in het Huis van Afgevaardigden voorgelezen, juist voordat de leden zich zouden uitspre ken over de motie, waarin wordt voorgesteld het amendement-Ludlow te behandelen. „Ik begrijp zeer wel," zoo schrijft de pre sident, „dat de voorstanders van het amen dement meenen, hiermede de Vereenigde Staten buiten een oorlog te houden. Ik ben evenwel overtuigd van het tegendeel. Een dergelijke maatregel zou anderen doen ge- looven dat zij ongestraft de rechten van de Vereenigde Staten kunnen schenden." Na het voorlezen van den brief besloot het Huis van Afgevaardigden met 208 tegen 188 stemmen het amendement-Ludlow niet in behandeling te nemen. Meer dan de helft van alle afgevaardig den van den onlangs gekozen Hoogsten Sow- jet der U.R.S.S. zijn thans te Moskou aange komen. Op 12 Januari om vier uur des middags zal de eerste zitting geopend wor den. Om acht uur des avonds wordt de zitting geopend van den Nafionaliteiten- sowjet. Een-en-twintig bisschoppen ge arresteerd. Naar de Sowjetpers bericht, zijn sedert einde November een-en-twin tig bisschoppen gearresteerd. Zij wor den beschuldigd een netwerk van spionnage en terrorisme te hebben gevormd in samenwerking met den Jascistischen geheimen dienst. B. en \V. van Middelburg hebben besloten het buitengewoon verlof, dat voor den tijd van een week aan den directeur van den Gemeente-Reinigingsdienst, den heer J. F. Vermeulen was verleend, te verlengén tot nadat de rechtbank uitspraak zal hebben gedaan in de zaak, die tegen den heer Ver meulen aanhangig is wegens onregelmatig heden in zijn dienstbetrekking. Het is namelijk thans zeker, dat, nil de instructie is geëindigd, de Officier van Justitie een strafvervolging tegen V. zal in stellen wegens ontoelaatbare handelingen door hem in het nadeel der gemeente ge pleegd. MUITERIJ AAN BOORD? Communistische cel zou schip hebben willen overleveren aan de Spaansche regeering. Op de reede van de Spaansche ha venstad Almeria is het Fransche stoomschip „Garuja" vergaan. Naar de oorzaak kan men slechts gissen. Er zijn vermoedens, dat muiterij aan boord is uitgebroken. Naar verluidt is de bemanning ge red, behalve de eerste machinist. De kapitein heeft kwetsuren opgeloopen. Negentien zieke matrozen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De Fransche regeering doet haar best de schipbreukelingen zoo snel mogelijk te repatrieeren. Medegedeeld wordt dat een torpedoboot de bemanning, die thans te Almeria vertoeft, zal gaan afhalen. Geen antwoord. In Marseille doen geruchten de ronde en maakt men zich ongerust over het lot dezer bemanning, temeer daar geen enkele opva rende iets van zich heeft laten hooren en alle telegrafische verzoeken om inlichtingen zonder antwoord zijn gebleven, terwijl tele fonisch geen verbinding kar worden verkre gen. In sommige Marseillansohe kringen neemt men de veronderstelling ernstig op, volgens welke het schip gestrand zou zijn tengevolge van ernstige gebeurtenissen aan boord. De Marseille Matin wijdt in zijn editie van Dinsdagmorgen een artikel aan het vergaan van de Garuja, waarin melding gemaakt wordt van de volgende veronderstellingen: 1. Het schip is uit den koers geraakt en ge strand. 2. Het is aangevallen of gepraaid om naar een Spaansche haven gebracht te worden. 3. Een communistische cel zou een opstand aan boord hebben verwekt, tenein de het schip aan de Spaansche anarchisten en communisten uit te leveren. Het blad achte de eerste veronderstelling zeer on waarschijnlijk. en weigert, tot nadere in lichtingen ontvangen zijn, aan de derde te gelooven. Minister geeft werkgevers verlof de werkuren te doen Inhalen. De minister van Sociale Zaken heeft het volgende bepaald: Aan hoofden of bestuurders van onderne mingen, in wier fabrieken of werkplaatsen op den dag, volgende op dien der geboorte van een Koninklijken Prins of eene Konink lijke Prinses, of, indien deze gebeurtenis op Zaterdag plaats vindt, op den daarop vol genden Maandag, in verband met de viering van die gebeurtenis geen arbeid wordt ver- richt, wordt vergund het aantal daardoor verzuimde uren tot een maximum van 8Y2 uur te doen inhalen op de eerste vijf werk dagen vallende in het tijdvak tusschen bo venbedoelden dag van bedrijfsstilstand en den vierden Zaterdag daaropvolgende. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1