Nederlandsch schip getorpedeerd Politieke en economische onrust in frankrijk DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tsining in handen der Japanners u> Woede over daden van De Nederl. rijders in Noorwegen de C.S,A.R* algemeen Hongaarsche minderheid in Roemenië ongerust Nieuwe wereldcrisis onvermijdelijk WO EN SDAG 12 JANUARI 1938 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 65e JAARG. No. 8205 Nieuwe zeerooversdaad in de Middellandsche zee Alle leden der bemanning gered Vergaande eischen der vakvereenigingen Ondergrondsche trein te Madrid verongelukt K,P*M*~personeel zwenkt Ingenieur Vogel gearresteerd CHINA Chineesche aanval over de geheele linie? Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SBINTi 20,000 bommen uit Amerika naar het Verre Oosten dtcAaaU&ri HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Volgens uit Alicante ontvangen berichten, later beves tigd door een mededeeling van het Spaansche Persagent schap te Valencia, is het Nederlandsche s.s. „H a n- n a h" van de N.V. Stoomschip Maatschappij Hannah (F. W. Uittenbogaart) te Rotterdam, door een onbekenden onder zeeër op 47 mijl van Valencia, tusschen deze stad en Ali cante, zes mijl buiten den kaap San Antonio, getorpedeerd. De onbekende duikboot verdween onmiddellijk na den aanval. Het kustwachtstation van den kaap San Antonio nam het eerste het gebeurde waar. Het was toen 12.30. De „Hannah" had de machines reeds stop gezet en was bezig de reddingbooten uit te zetten. Terstond werd door de scheepvaartautoriteiten van Alicante en uit Javea, een visschersdorp, assistentie der waarts gezonden. Spoedig was het schip bereikt. Alle opvarenden kon den in veiligheid worden gebracht. De „Hannah" meet bruto 3730 ton, netto 2311 en is in 1913 te New Castle gebouwd. Het schip beoefende de wilde vaart, hoofdzakelijk op de havens van de Middellandsche en Zwarte Zee. De laatste maal dat het in de thuishaven, Rotterdam, geweest is, was in Mei van het vorige jaar. Het was toen op den llden van die maand met een lading graan uit Breila (Roemenië) in de Maashaven aangekomen. Op 22 Mei daaropvolgend was het in ballast naar Bremen ver trokken en sindsdien niet meer naar Nederland terugge keerd. Op 1 Januari jl. echter was het schip uit Antwerpen naar Barcelona vertrokken. Uit het telegram van het Spaansche persagentschap te Valencia blijkt, dat de „Han nah" 'n lading tarwe en boonen aan boord had, terwijl dil telegram als plaats van bestemming Valencia noemt. In het gezicht van de haven Is de „Hannah" dus in den grond geboord. Hoe groot de bemanning van de „Hannah" was, kan op dit oogenblik nog niet worden nagegaan. Het staat echter wel vast dat alle opvarenden gered zijn. Aanwerving en ontslag van per soneel in handen der arbeiders zelf. De „democratische" molen in Frankrijk draait lustig verder. Aan alle kanten vliegen de splinters van de economische afbraak arbeiders en werkgevers om de ooren. Steeds stij gende prijzen, scherpe achteruitgang der productie, achterop raken bij an dere landen 't zijn stuk voor stuk symptomen welke wijzen op een koershouden in de verkeerde rich ting. De verkeerd geleide democratie drukt de weinige genialen, waarover men in het algemeen kan beschik ken, terug naar het tweede of derde plan en werpt zich met te begrijpen maar toch onverantwoorden begee- righeid op de materieele bezittingen, welke elke cultuurstaat zich heeft verworven. En steeds sneller draait de molen, die naar de ondergang moet leiden. Tenzijde natuurlijke remmen tijdig worden aangezet en Chautemps en Bonnet in staat blijken de eischen der arbeiders in overeenstemming te doen brengen met het economisch bereikbare en verantwoorde. Erg vertrouwenwekkend ziet het er echter nog niet uit. Het door Chautemps met zoo veel pathos naar voren geschoven „Statuut van den arbeid" heeft een heftigen strijd tusschen de beide groepen ontketend. Jouhaux, de leider van den machtigen vakbond, de C.G.T. eischt 't alleenrecht van onderhandelen op, met uitsluiting van de kleinere werknemersvereenigingen, en wil, dat het aannemen en ontslaan van personeel geheel in handen komt te liggen van de ar beidersvertegenwoordigers. Als tegemoetko ming zal dan bij stakingen worden afgezien van het bezetten der fabrieken, doch genoe gen worden genomen met een zgn. neutrali satie, waarbij eigenaars en arbeiders zich uit de lokalen terugtrekken. De werkgevers denken er blijkbaar zelfs niet aan om in deze eischen toe te stemmen en verklaren liever hun fabrieken te zullen sluiten, dan van hun recht van aanname en ontslag afstand te doen. En zoo dreigt, ondanks de ontkenning van Jouhaux, een nieuw heftig arbeidsconflict, dat het aan vele economische wonden bloe dend Frankrijk nog verder omlaag zal druk ken en de toestand der arbeidersmassa nog slechter zal maken, dan ze door de ongetwij feld goed bedoelde, maar toch slecht over wogen sociale maatregelen, reeds is gewor den. Ontploffing maakt vele slacht offers. Naar vernomen wordt, lieeft zich een ohtploffing voorgedaan in den ondergrondschen spoorweg van Ma drid. Aangezien zich op het oogen blik van de ontploffing een trein vol met reizigers ter plaatse bevond, moeten vele personen zijn gedood en gewond. Tengevolge van de censuur, welke de republikeinsche autoriteiten op dergelijke gebeurtenissen toepassen, is het niet mogelijk nadere bijzon derheden te weten te komen, even min als het juiste aantal slachtof fers. Voorstel van besturen der vak vereenigingen om ontslag-aan vrage in te trekken. De besturen van de vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij en van de vereeniging van scheepswerktuigkundigen dee- len, aldus het Hsb., in verband met de heropening van besprekingen met de directie van de K.P.M. mede, te hebben besloten op de eerstdaags te houden gecombineerde ledenverga dering voor te stellen de resolutie in zake de collectieve ontslag-aanvrage in te trekken. De besturen rekenen op het ver trouwen der leden» De opwinding en de woede in Frankrijk over de terreurdaden van de C.S.A.R., waar over minister Dormoy zulke sensationeele onthullingen deed, zijn algemeen. Zelfs de rechtsche bladen steken hun verontwaardi ging niet onder stoelen of banken en wijzen er op, dat de C.S.A.R. de nationalistische zaak schade berokkent door haar heethoof dig gedoe en in de kaart speelt van de linksche tegenstanders. Men maakt echter eenige reserve ten op zichte van de verklaringen van Locuty, waar in men verschillende duistere punten meent op te merken, terwijl men het in rechtsche kringen bovendien opvallend vindt, dat Dor- moy's verklaring vooraf ging aan een zit ting van het parlement, waarin de regeering de linksche aanhang niet weinig heeft ver sterkt. Zij heeft voor haar financieele poli tiek krachtige steun noodig van den linker kant. Objectieve waarnemers meenen echter, dat er aan de betrouwbaarheid van de re- geeringsverklaringen niet getwijfeld kan worden, omdat de regeering het risico van een mystificatie zeker niet kan loopen in de huidige omstandigheden. De linksche bladen zijn eenstemmig in hun lof over het optreden der regeering. Nieuwe arrestatie. In verband met de nieuwe gegevens aan gaande de C.S.A.R. is ook Henri Vogel, een ingenieur van de Michelin-fabrieken, gear resteerd. Hij zou van Metenier, die eveneens ingenieur te Clermont-Ferrand is, het ver zoek hebben gekregen om Locuty op te dragen naar Parijs te gaan voor dringende werkzaamheden. Verder werd ingenieur Vauclard, eveneens van de Michelin-fabrieken, gehoord Hij heeft Locuty aafi Metenier voorgesteld. Het schijnt evenwel, dat hij verder niet bij de zaak betrokken is. Opwinding in de Michelinfabriek De arrestatie van ir. Locuty heeft den ge- heelen dag een zekere opgewondenheid in de Michelinfabriek te Clermont Ferrand ver oorzaakt, waar verscheidene malen 't werk werd onderbroken. De arbeiders trokken in optocht door de fabrieken. Na drie uur werd het werk regelmatig voortgezet. Een delegatie der arbeiders begaf zich naar den personeelschef om het onmiddellijk ont slag te eisch-en van de personen, die bij de zaak der S.C.A.R. betrokken zijn. Verklaring van den minister van justitie. De minister van justitie, Vincent Auriol, verklaarde in een persbijeenkomst, dat uit de laatste inlichtingen is* gebleken, dat een nauwe samenwerking bestond tusschen de groepen, waartoe de verschillende beklaag den behoorden. De minister voegde hieraan toe, dat onge acht het verleden van sommigen, de wet de wet blijft. Deze opmerkingen stonden in verband met de van verrchillende kanten geuite bezwa ren tegen het vasthouden van hooggeplaatste personen, die reeds lang geleden zijn aange houden. Het conservatieve Hongaarsche blad „Pesti Hirlap" schrijft, dat men het lot der Hongaarsche minderheid in Roemenië niet moet vereenzelvigen met dat der Roe- meensche Joden Het blad vreest niettemin, dat de toepassing van den „Numerus Vala- chius" volgens welken in Roemecnsche on dernemingen minstens 90 procent van het personeel van Roemeensch ras moet zijn, tenslotte tegen de Hongaarsche minderheid gericht zal zijn. Het blad verklaart overi gens de toenadering van Zuid-Slavië en Roemenië tot Italië met kalmte aan te zien, omdat daardoor een splitsing in de Kleine Entente tot stand kan komen en omdat daarvan is de „Pesti Hirlap" over tuigd Italië de Hongaarsche belangen al tijd zal verdedigen. De ongerustheid omtrent de minderheid is het duidelijkst tot uiting gekomen in de commentaren, die ter gelegenheid van de conferentie te Boedapest verschenen. Het schijnt niet, dat belangrijke beslissingen zullen worden genomen, ten aanzien van de Italiaansche verlangens op ideologisch ge bied: erkenning de jure van het bewind van Franco, een betooging van wantrouwen jegens den Volkenbond en toetreding van Oostenrijk en Hongarije tot het anti-commu nistisch verdrag. Economische samenwerking. De „Ujsag", het orgaan der groote indu- strieelen meent te weten, dat binnenkort een commissie van Italiaansche Oostenrijk- sche en Hongaarsche econom. deskundigen te Boedapest zal vergaderen. Men zal dan trachten de economische belangen van Hongarije in overeenstemming met de nieuwe Balkanpolitiek van Italië te bren gen. De regeering te Rome heeft Zuid-Sla vië inderdaad nieuwe invoercontingenten toegestaan en men gelooft, dat de Itali- «ansch-Roemeensche toenadering hetzelfde gevolg voor Roemenië zal hebben. Italië zal Hongarije en Oostenrijk hoogstwaarschijn lijk verzoeken, zich bij den. nieuwen toe stand aan te passen. Tsjanq-kai-Sjek naar het front vertrokken. Gistermiddag hebben de Japanners de ommuurde stad Tsining, dertig kilometer ten Zuid-Westen van Jent- sjau aan den spoorweg Tientsin- Poekau bezet. Maarschalk Tsjiang Kai-Sjek is naar het front bij den Loenghai spoor weg vertrokken. Men vraagt zich af, of thans op het geheele front tot den aanval zal worden overge gaan. De Chineesche luchtmacht beeft de Ja pansche vliegtuigen in Kiangan, Tsjekiang en Anwhei hevig bestookt. Japansche proclamatie aan Tsingtau De commandant van de Japansche marine te Tsingtau heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij de burgers van Tsing tau aanspoort het zakenleven gewoon voort te zetten. De Japansche voorschriften moe ten worden nageleefd en den burgers wordt gevraagd met de Japansche autoriteiten samen te werken tot het handhaven van orde en rust. Het is verboden zich tusschen 's avonds zeven uur en 's ochtends zeven uur op straat te bevinden. Het Japansche telegraafagentschap Domei verneemt, dat de voorloopigo regeering te Peiping zich gereed maakt het douanebeheer te Tsingtau te herstellen en kantoren voor de inning der belastingen in Sjantoeng te openen. EEN ACTE VAN ONDERLINGEN ECONOMISCHEN BIJSTAND ZOU REDDING KUNNEN BRENGEN. Rede van Dr. F. H. Fentener van Vlissingen voor de Utrechtsche Kamer van Koophandel. In de eerste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het ge bied Utrecht, heeft de algemeene voorzitter van de Kamer, Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, heden een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend. 1937 heeft niet de geleidelijke voortzetting van de algemeen ingezette conjunctuurver betering, die in den aanvang daarvan viel te constateeren, gebracht. De toen aanwezige latente gevaren hebben zich in den loop van het jaar duidelijk gemanifesteerd en heb- Verwachting: Meest matige Z. tot W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, tijdelijk op klarend, nog kan® op eeni- gen regen, weinig verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: nig verandering. Wei ben in de gunstigste gevallen de stijging van het conjunctuur erloop tot staan gebracht, in minder gunstige gevallen een gevoeligen te rugslag veroorzaakt en in de ongunstigste ge vallen de conjunctuur op zoo snelle en hef tige wijze doen omslaan, dat reeds weder yan een crisis gesproken moet worden. Indien niet alle teekenen bedrie gen, bevinden wij ons wat de wereld conjunctuur betreft, op den rand van een hellend vlak en indien wij er niet in slagen verschillende ongunstige factoren in het bestel der wereld huishouding te elimineeren, lijkt een nieuwe wereldcrisis onvermijdelijk, aldus spr. Teneinde tot verbetering der internatio nale betrekkingen te geraken, bepleit spr. het tot stand komen van een soort interna tionale Acte van onderlingen economischen bijstand, waarbij partijen zich zouden ver plichten in voortdurend onderling overleg al die maatregelen te bestudeeren en vast te leggen, die het beoogde doel zouden kun nen bevorderen. Om praktische redenen zou het daarbij aanbeveling verdienen, dat de eerste stappen in deze richting door een beperkt aantal landen, dat hiervoor het meest in aanmerking komt, zooals b.v. de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Duitschland en Italië, zouden worden ondernomen. Indien wij ons eens even indenken in de perspectieven, die een dergelijk economisch pact tuschen deze vijf landen zou kunnen openen, kunnen wij slechts van harte wen- schen, dat 1988 ons een dergelijke verras sing zal mogen brengen, besloot spr. De „New York" Post" meldt in een tele gram uit Philadelphia, dat 20.000 bommen voor vliegtuigen verscheept worden met het Duitsche vrachtschip „Crefeld". De lading is bestemd voor het Verre Oos ten en zal via Duitschland derwaarts wor den vervoerd. Deze munitie zou de eerste lading van 300 ton vormen van een totaal van ongeveer 2500 ton. Vooruitgang te bespeuren. De zestien Nederlandsche schaatsenrijders, die door het presidium van den Koninklij ken Nederlandschen Schaatsenrijdersbond naar Hamar (Noorwegen) zijn uitgezonden, gaan, dank zij een ernstige dagelijksche trai ning, goed vooruit. Onze landgenooten bevin den zich thans enkele weken in Noorwe gen en zijn geheel geacclamatiseerd, dank zij ook de voortreffelijke verzorging, welke hun hier ten deel valt. De training wordt ge regeld door den voorzitter van de Hamarsche IJsclub, den heer Daeli, die op prettige wijze met de jongens en het meisje naar men weet traint ook Gonne Donker in Noorwe gen voor deelneming aan de wereldkampi oenschappen voor dames omgaat. Dat onder deze rijders direct sterren van den eersten rang zouden zitten, is niet te verwachten. Dat zou ook niet kunnen. Im mers, in de laatste jaren is er practisch nim mer ijs in Nederland geweest, dus wat voor oefening zouden deze meerendeels zeer jon ge rijders hunnen hebben gehad? Bovendien zijn de meesten van hen voor de eerste keer mee, zoodat zij nog heel wat te leeren heb ben. Velen rijden voor het eerst op een offi- cieele 400 meter baan en moesten duchtig schaven aan hun stijl om de bochten zon der moeilijkheden door te komen. Dezer dagen is de bekende polsstokhoog springer van der Zee, die de laatste maan den de rijders in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij de droogtraining heeft bij gestaan, naar Noorwegen vertrokken. Hij zal tot na de Europeesche kampioenschap pen blijven, waarbij hij vooral zal nagaan, welke de beste oefeningen zijn om te trachten het volgend jaar de rijders op een hooger niveau te brengen. Langedijk, Koops en Jan Roos zullen de Nederlandsche kleuren op de Europeesche kampioenschappen vertegenwoordigen. Alle JAN LANGEDIJK. drie bevinden zich op het oogenblik in goeden vorm. Ook Gonne Donker maakt vorderingen. Zij luistert meer naar de er varen rijders en ongetwijfeld zal zij een behoorlijk figuur slaan op de wereldkam pioenschappen der dames, welke 9 en 10 Februari te Oslo worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat Dinsdag 18 Januari te Hamar een onderlinge wedstrijd over 5000 meter wordt verreden, waarna Woensdag 19 Januari een junioreswedstrijd over 500 en 1500 of 3000 Meter tegen de No ren zal plaats hebben.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1