Blijde gebeurtenis pas over één a twee weken De erkenning der Italiaansche verovering Nieuwjaarsreceptie ir Productie-ordening in de war Postvluchten op Indië De ontrouwe gevangenisbeambten Winkelsluiting op nationalen feestdag Tarwe-oogst achteruitgegaan Landbouwers willen den vrede bevorderen Eerste Kamer Minister Patijn verdedigt zijn beleid De roofmoord te Sittard 260.000 biggen minder gefokt dan in 1936 Vader brengt zoontje op politiebureau Groote houtloods afgebrand Nederland naar de wereldkampioenschappen MEDEDEELING VAN Dr. DE GROOT, Aangezien gebleken Is, dat den laatsten tijd vrij alge meen de meening heeft ingang gevonden, als zoude de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin binnen enkele dagen te verwachten zijn, deelt Dr. J. de Groot mede, dat, hoewel de datum onmogelijk met zekerheid is vast te stel len, de waarschijnlijkheid groot is, dat de gebeurtenis eerst over één a twee weken kan worden tegemoet gezien. De gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana is uitstekend, de émoties van de laatste weken hebben op H.K.H. geenerlei nadeeligen invloed uitgeoefend. Den Haag, 11 Jan. 1938. De vergadering van hedenmiddag was volledig gewijd aan de inter pellatie van den socialistischen lei der Vorrink over het initiatief, dat onze Regeering genomen heeft ten aanzien van de erkenning van Ita lië's koning tot keizer van Ethio pië, onafwijsbaar noodig, als wij den vacanten gezantenpost te Rome weer willen doen bezetten, aange zien Italië geen gezant aanvaardt, die Z.M. Victor Emanuel slechts ko ning en geen keizer wenscht te noe men. De realiteit kwam een woordje meespreken. En wie met feiten wilde rekenen, redeneerde onze re geering, kon niet ontkennen, dat de Italianen in Abessynië volledig den baas spelen, zij dus de f a c t o over dat land regeeren. Beteekent die er kenning nu, dat men tevens goed keurt de wijze, waarop dat gezag verkregen werd? Immers neen! Minister Patijn, mede van oordeel zijnde, dat het „Abessynische drama" de Europee- sclie politiek nog steeds gevaarlijk be ïnvloedt, kwam tot 't initiatief om de groep waarmee zuoals Z.Exc. vamiddag in zijn antwoord-rede 't zei reeds sinds acht jaar geregeld besprekingen houden (met het be kende „Oslo-verdrag" als belangengemeen schap) te polsen omtrent de bereidheid betreffende de erkenning van de feitelijke overheersching, zoo gezegd, een erkenning de facto. De heer Vorrink, die vrij uitvoerig, doch boeiend sprak, en dan ook geheel en al het oor der Kamer had (de gereserveerde tri bunes zaten tjokvol), bleek sterk ongerust omtrent het standpunt, dat onze Regeering ten aanzien van de internationale rechts opvattingen gaat aanemen, en in dit ver hand noemde hij natuurlijk ook het bekende interview met dr. Colijn, waarin hij ronduit verklaarde, dat de collectieve veiligheid naar het rijk der droomen is verwezen. De interpellatie had eenig concreet resul taat kunnen opleveren, als de minister iets had willen meedeelen aangaande den stand der huidige besprekingen op het onderhavi ge punt, maar Z. Exc. die door premier Colijn „gesecundcerd" werd hield zich in de ruimte. Op de vraag, waarom Nederland in deze het initiatief moest nemen, had de bewinds man geantwoord, dat wij nu eens niet ach ter de groote mogendheden behoorden aan te loopen. Maar de interpellant kon dezen uitspraak moeilijk vereenigen met de groote voorzichtigheid, welke ons land steeds op internationaal gebied wilde betrachten, naar Z. Exc. in de Tweede Kamer uitdruk kelijk bevestigde! De interpellant constateerde, dat Engeland en Frankrijk de kwestie een Volkenbonds zaak achten en vond, dat wij daartegen niet hadden mogen ingaan. Voorts meende de interpellant, dat ons land nog steeds door de Volkenbondsresolutie van 1933 gebonden is, (wat de minister ont kende), dat Nederland door zijn recent ini tiatief het internationaal rechtsbewustzijn heeft verzwakt, waar zij onrecht wil aan vaarden. Mr. Patijn kreeg nog meer critiek te ver duren, voornamelijk van den kant des hee- ren Van Embden (V.D.), die vond, dat de er kenning van het keizerschap is „de glorifi catie van een gewelddaad", en dat de mi nister bereid is een diepe buiging voor den nieuwen monarch te maken. De Senator voelde 's ministers initiatief niet als een „fiere, onafhankelijke daad" gelijk de minis ter het had willen voorstellen, maar als een be'eediging voor ons volk! De bewindsman zal zich deze critiek mis schien niet het meest aangetrokken hebben, juist, onulat ze nogal fel was, maar meer die van prof. Ancma (A.R.). omdat deze Sena- 1or on kalme, ja gemoedelijke, doch daarom wellicht toch schrper wijze de ministeri- eele gestie aan een critische beschouwing onderwierp. Prof. Anema was al dadelijk van meening, dat een erkenning „de facto" eigenlijk niets verschilt van een „de jure". Z. i. komt de moeilijkheid pas, als men nagaat, of de er kenning tevens beteekent een goedkeuring van het gepleegde geweld. En nu vond prof. Anema, dat de minister wel wat te gemak kelijk had gehandeld, wijl de Abessynische annexatie heeft plaats gehad in strijd met verdragen enNederland gebonden was aan de nieuwe opvattingen! Hebben wij nu reeds de vrijheid aldus de Senator 'om onrecht als niet geschied te beschouwen? „De minister stoort zich gemakshalve maar niet meer aan accoorden!" 't Klonk bepaald „ongezouten"- Prof. De Savornin Lobman (C.H.) ver klaarde, dat wij hier staan „tegenover een hoogst-ernstige onvergeeflijke rechtsbreuk" Doch hij ging met den minister volkomen mee, aangezien het, volgens dezen Senator niet gaat om het erkennen van de recht matigheid van een feit, maar om het bloote feit-zelf! Minister Patijn antwoordde in tweede in stantie nog, dat de Regeering de facto er kennen wil, omdat zij niet noodeloos verder behoeft te gaan. En Z.Exc. vroeg zich af, waarom ons land, dat even zelfstandig is als ieder ander land, niet mocht komen tot een logische daad? Toen de Volkenbond de sancties liquideerde, was nader overleg met de „sanctie-staten" over de erkenning niet meer noodig. De heer Vorrink had het laatse woord. Hij herinnerde aan 't woord van Groen van Prinsterer in 1869 ten aanzien van den val van den Pauselijken staat: ,Roof blijft roof, al blijft het onrecht ook tegen den Paus gepleegd." De interpellant was het volkomen met prof. Anema eens: „Neder land is gebonden aan de nieuwe opvattin gen!" De héér Vorrink wilde dadelijk aan nemen, dat onze Regeering internationale ontspanning beoogde, maar zij deed dat z. i. door middel van een vriendendienst aan het fascistische Italië. De interpellant be sloot met te zegen, dat de stap tot erken ning in overleg met allen genomen had moe ten zijn. Zoo eindigde de zeer levendige discussie van heden-middag. De Algemeene Winkcliersvereeniging schrijft: De a.s. nationale feestdag zal veel men- schen op de been brengen. Voor winkeliers in levensmiddelen en daarmee gelijk te stellen artikelen zal er dus alle aanleiding zijn om hun winkels op dien dag ook in de avonduren geopend te houden. Verwacht mag daarom worden, dat krachtens be schikking van den minister van Economi sche Zaken te bevoegder plaatse gebruik zal worden gemaakt van het verleenen van dispensatie der bepalingen van de winkel sluitingswet. De winkeliers in de meeste overige bran ches zullen echter zonder bezwaar er toe kunnen overgaan op den nationalen feest dag deel te nemen aan de feestvreugde door het personeel ten 1 uur vrijaf te geven en de winkels te sluiten. Maatregelen der regeering ver wacht. Verruiming van invoer en verla ging van maalpercentage? Dezer dagen is de monopolie-heffing op in gevoerde tarwebloem, naar aanleiding van de_stijging op de tarwemarkt, verlaagd van f3.75 tot f3.40 (de restitutie is derhalve ver hoogd van 25 op 60 cents). Volgens inlichtingen van het H.bl. zal op korten termijn wijziging wor den gebracht in de crisismaatrege- gclen ten aanzien van tarwe en bloem, teneinde deze aan te passen aan den toestand, welke is gescha pen door den sterk gedaalden oogst van inlandsche tarwe. Niet alleen is de uitzaai gedaald van ruim 150.000 op 119.000 hectare, doch boven dien zijn de qualiteit en de korrclopbrengst per hectare dit jaar geringer. En aangezien het maalgebod aan de meelfabrieken nog steeds voorschrijft om 35 van hun tarwe- omzet in den vorm van inlandsche tarwe van de regeering te koopen, terwijl de in voer van meel aan handen is gelegd, wordt het moeilijk om van het inlandsche product voldoende hoeveelheden beschikbaar te stel len. Twee werkloozen aangehouden. In verband met den roofmoord, welke Zaterdagavond op den Ber ger-weg nabij Sittard is gepleegd op den 19-jarigen kruideniersbediende Koopmans, heeft de politie te Sit tard aangehouden den 23-jarigen F., en den 40-jarigen II., beiden uit Sittard en werkloos. TEELT MET MVi INPLAATS VAN 6 INGEKROMPEN. Nu het jaar otn is, kan worden me degedeeld, dat zijn aangebracht 1j841.684 biggenmerken, tegenover 2.100.878 in 1936. Er was een teelt- beperking ten opzichte van het voor afgaande jaar toegepast van bijna 6 doch nit bovenstaande cijfers blijkt, dat de varkenshouders onver plicht de teelt met 12V2 hebben ingekrompen, In plaats van 126.000 biggen minder te fokken, hebben de boeren ruim het dubbele, n.1. 260.000 stuks, min der geproduceerd, hetwelk, volgens 't Hsb. uitteraard een vreemd licht werpt op de „varkensordening". Thans wordt ook verklaarbaar, gaat ge noemd blad verder, waarom in de afgeloo- pen maanden af en toe moeilijkheden wer den ondervonden bij het uitputten van de Engelsche bacon-contingenten en van de Duitsche spekcontingenten. Bij het rundvee heeft men het door de teeltbeperking reeds zoover laten komen, dat de melkproductie desondanks is blijven stijgen, afgezien van het mond- en klauwzeer doch dat de invoer van vleesch uit Denemarken en Argentinië weer is opengesteld, terwijl het aantal teelt vergunningen met 7 moest worden uit gebreid. Bovendien worden millioenen ki lo's rundvleesch uit Denemarken ingevoerd, om na verwerking tot vleeschwaren weer te worden geëxporteerd. Productie-ordening in de war. Bij de varkens is de situatie thans zoo, dat de geheele productie-ordening in de war is geraakt omdat de boeren zélf allengs hun vertrouwen daarin dermate hadden verloren, dat zij 134.000 teeltvergunningen ongebruikt hebben gelaten in het afgeloopen jaar. Zij hadden nl. in 1936 tienduizenden moederdie- ren aan den slager verkoch, zoodat het „productie-apparaat" thans te klein was ge worden, om alle teeltvergunningen te benut ten. Als noodsprong heeft de regeering voor het loopende jaar 180.000 biggenmerken méér beschikbaar gesteld. Op de productie in 1938 is nu dus geen pijl meer te trekken. Hoe weinig kijk de „ordenende" Veehou derij-centrale zélf op de productie had, aldus het Hsb., is op twee manieren gebleken. Toen halverwege het jaar bleek, dat er een groote achterstand in de varkensproductie was, sprak zij in een communiqué de ver wachting uit, dat deze in de tweede helft wel zou worden ingehaald. Het omgekeerde is echter geschied: de achterstand is nog verder gestegen! Toen dr. Deterding aan de Centrale vroeg, of het zin had om slachtdie ren op te koopen, kreeg hij ten ant woord, dat het dienstig zou zijn, om de markt met 15.000 stuks te ontlas ten. Toen de gemachtigden van dr. Deterding echter aan het koopen gin gen, bleek na eenige duizenden stuks, dat de markt zoo krap was, dat het koopen moest worden ge staakt Moeilijke zaak. Uit een en ander blijkt, dat het ordenen der dierlijke productie een zeer moeilijke zaak is. De resultaten der afslachting van drachtig vee en van de melksteunbeperking hadden reeds eerder tot deze conclusie ge leid. Kruimeldiefstallen in Den Haag. De Haagsche politie heeft eenige jeugdige boefjes aangehouden, die er hun werk van maakten zgn. kruimeldiefstallen te plegen. Dezer dagen kwam, aldus het Hdbld., eèn vader met zijn twaalfjarig zoontje op het po- litie-bureau aan de Van der Vennestraat met de mededeeling, dat de joflgen een aantal leege melkflesschen én roomfleschjes had ge stolen, welke zich hadden bevonden op wa gens van melkbezorgers van melkinrichtin gen in de Residentie. De jongen had de dief stallen in samenwerking met vrienden ge pleegd De flësschen hadden zij bij de filialen der melkinrichtingen te gelde gemaakt, door er het statie-geld voor terug te vragen. Van de opbrengst hadden de jongens sigaretten en snoepgoed gekocht. Naar de „vriendjes" wordt op het oogenbfik nog door de politie gezocht. Met groote moeite de belenden de perceelen gered. Gisteravond te ruim vijf uur is door on bekende oorzaak brand ontsaan in een groo te houtloods van d^en houthandel C. v. Veen, Amstelveenscheweg 686 te Amsterdam. De loods, een houten gebouw van ongeveer 40 bij 10 meter, die voor een groot gedeelte met gezaagd hout was gevuld, is tot den grond toe af gebrand. Ook een zaagmachine en een schaafmachine zijn door het vuur vernield. Op genoemd tijdstip zagen voorbijgangers w.o. een brigadier van politie, rookwolken opstijgen uit het gebouw, dat gelegen is op een ruim terrein achter de kristalijsfa briek van A. v. d. Bilt. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die in zeer korten tijd ter plaatse was. Met de motorspuit op open water werd het vuur met vier stralen aangetast. Op dat oogenblik laaiden de vlammen hoog op, de loods stond van voor tot achter in vlam men en het zag er op dat moment naar uit, dat een tweede loods van het bedrijf en een deel van den riet- en kalkhandel van de firma Oostweegel gevaar liepen. De brandweer, onder leiding van commandant C. Gordijn, wist echter het vuur in te slui ten. Na een half uur hard werken was het gevaar voor de belendende perceelen bezwo ren. De loods brandde echter geheel af. Ver zekering dekt de schade. Het verkeer langs den Amstelveensche weg moest tijdelijk worden verlegd. Later werd de slangenbrug ingeschakeld. Honderden personen sloegen het blus- schingswerk gade. Programma van actie. Het uitvoerend comité der Internationale Vredes-Campagne heeft op voorstel van landbouwvertegenwoordigers uit verschil lende landen besloten een conferentie van landbouwers bijeen te roepen, welke de spe ciale taak van de landbouwers in de actie voj' den vrede zal nagaan, - Om dit besluit nader uit te werken, zal op' 5"en"6* Febb\iar'ra'èe'fivlV6b'iil>erdi9enf(e' sa menkomst gehouden worden in het Paleis Wilson het voormalige Volkenbonds paleis, waar de zetel der internationale vredes-campagne is te Genève. Hier zullen vertegenwoordigers van de voor naamste landbouw-organisaties uit een aan tal landen een programma opstellen, aange past aan het leven der landbouwers, met propagandamethoden in overeenstemming met het leven op het platteland. Op de agenda staan de volgende punten: 1. de actie der landbouwers ten gunste van den vrede; 2. de rol van den Volkenbond en het In ternationale Arbeidsbureau, gezien van het standpunt der landbouwbelangen uit; 3. de rol van de landbouworganisaties in de Internationale Vredescomipagne. IJSHOCKEY. Van 1118 Februari te Praag. Het Bestuur van den Nederland- schen IJshockey Bond heeft gister avond officieel besloten, dat Neder land zal deelnemen aan de wereld kampioenschappen ijshockey (tevens Europeesche kampioenschappen), welke van 1118 Februari te Praag zullen worden gehouden. De ploeg zal nog nader worden samengesteld. Vertrek van I^,is Ijodph. 11 Jan. (terugreis) Nandoe |Brind. 11 Jan. (terugreis) I Reiger iRang. 11 Jan. (heenreis) I Jan v. Gent Athene n Jan. (terugreis) Basra 11 Jan. Singap. 11 Jan. Emoe (heenreis) Buizerd (heenreis) £ler I A'dam 11 Jan. (heenreis) I Torenvalk |Band n Jan (terugreis) I Aankomst t« Bagd. 11 jan< A'dam li jan Singap. 11 Jail( A'dam 11 jaöi Jodph. 11 jan< Band. 11 Jap, Napels 11 jait Singap. 11 Jan. Een volledige bekentenis afge legd. Zij verdienden duizen- den guldens! De gevangenbewaarder en werk meester van de strafgevangenis aan den Amstelveenscheweg te Amster dam, die, zooals wij gisteren melden beiden gearresteerd zijn, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Over de manier waarop de béide beambten misbruik van hun positie maak ten, verneemt de Msb. nader bet volgende: De werkmeesters lieten zich dik betalen voor alles dat zij op verzoek van de gedetï neerden of hun familieleden de strafgevan genis binnensmokkelden. Zij lieten zich met groote bedragen honoreeren. Het „tarief", dat de werkmeesters voor bnn band- en spandiensten in rekening brachten, bedroeg ongeveer 50 pet van de waarde der goede ren, die den gevangenen in handen werden gesneeld en soms nog meer. Van hun kant hebben de werkmeesters niets nagelaten, wat ertoe kon leiden dep gevangenen het verblijf in de strafgevan genis zoo aangenaam mogelijk te maken. De heeren konden niet alleen onderling en met bun familieleden correspondeeren, zij konden bij de werkmeesters ook alles be stellen wat hun hart slechts begeerde. Ci- garetten, chocolade, koekjes zelfs werden door de werkmeesters tegen flinke betaling onder gevangenen gedistribueerd. Een particulier girokantoor Men zal vragen hoe de gevangenen aan het geld kwamen. Ook daarvoor zorgden de werkmeesters. Zij belastten zich bij wijze van particulier girokantoor met het overhandigen aan de gevangenen van geldsbedragen, welke hun door de familie of de kornuiten werden ter band gesteld. De provisie, die berekend werd, bedroeg 'n luttele 50 pet., die grif betaald werd. Som mige gevangenen waren dank zij hun in komsten uit verschillende vroeger gepleeg de inbraken betrekkelijk welgesteld cn lieten het geld gemakkelijk rollen. Een be langrijk deel van dit geld kwam natuurlijk in de zakken der werkmeesters terecht Uit vrees voor verraad zetten de werkmeesters hun snood bedrijf voort. Op deze manier moeten de werkmeesters, die sinds 1925 op deze wijze moeten heb ben gewerkt, duizenden guldens hebben ver diend. De heeren konden de gevangenen, die aan hun zorgen waren toevertrouwd, moei lijk iets weigeren. Uit vrees voor verraad moesten zij hun werk wel voortzetten, maar zij verzuimden toch niet er rijke finan ciëele vruchten van te plukken. Intusschen vernemen wij, dat geruchten, die van bepaalde zijde zijn geventileerd, en die hierop neerkomen, dat de gevangenen potjes soep in hun cellen kookten en elkaar mochten bezoeken en dat er met St. Nico- laas boterletters werden gedistribueerd, vol komen ongegrond moeten worden geacht. Volgens deze geruchten zou het in de straf gevangenis jaren achtereen zijn toegegaan op een wijze, zooals men alleen te zien krijgt in een komische operette of film. Van bevoegde zijde maakt men ons erop attent, dat wanneer dergelijke verhalen op waarheid zouden berusten, bet geheele ge vangenispersoneel medeplichtig zou zijn ge weest, en daarvan is geen sprake. Dat be wijst o.m. het feit, dat alleen de twee werkmeesters zijn gearresteerd. Pauselijke gezant hoopt op be houd van den vrede. Hitier stemt er volmondig mee in. Hitier heeft gistermorgen tor gelegenheid van de jaarwisseling de Duitsche hoogwaar- digheidsbekleeders en het corps diploma- tique ontvangen in het huis van den Rijks- president. De doken van het diplomatieke corps, dc pauselijke nuntius, mgr. Cosare Orsenigo hield een toespraak, waarin hij namens het diplomatieke corps den rijks kanselier „zijn oprechtste cn hartelijkste wenschrn tot uitdrukking van de welvaart van het Duitsche volk" overbracht. „Excellentie, ging de pauselijke gezant verder, ook in tijden van trotsche vreugde over een waarlijk indrukwekkenden mate- rieelcn vooruitgang moet de wereld iedcren dag meer erkennen, dat zonder vrede geen mcnschelijk geluk bestaat. Zelfs onder het toenemend geraas der wa penen roept de menschheid onophoudelijk en vol vertrouwen om vrede. Tn overeen stemming met dit verlangen der wereld ge ven wij ook uitdnikking aan onze wenscben dat het nieuwe jaar der menschheid werke lijk een kalmecring der geesten moge bren gen, welke de uitdrukking is vain de in nerlijke zekerheid, dat de vrede en wel een solide, volkomen vrede, een vrede tusschen de volken en binnen ieder volk der wereld definitief wordt teruggegeven. Mogen alle volken zich eindelijk in gerechtigheid orde en naastenliefde broederlijk vereenigen en moge bet in het belang van den algemeenen voorspoed door steeds levendiger betrekkingen spoedig tot een actieve samenwerking komen. Moge de Almachtige onze wenschen waarin een gemeenschappelijke hoop tot uitdrukking komt, verhoo- ren, cn moge bij in dit nieuwe jaar geven, dat alle staatshoofden in broeden omvang kunnen bijdragen tot deze verwezenlijking van den we reldvrede. Mijnheer de rijkskanselier, met deze wen scben verzoeken wij u ook de oprechte en hartelijkste gelukwenschen te willen aan vaarden, welke wij voor het persoonlijke geluk van Uwe Excellentie tot uitdrukking brengen. Hitlcr antwoordt. Na voor de gelukwenschen te hebben ge dankt antwoordde de Duitsche Rijkskanse lier: De vrede, welke gij, mijnheer de nuntius, op den drempel van het nieuwe jaar den afzonderlijken volken in het binnenland zoowel als op de wereld in haar geheel ioe- wenseht, is ook het doel van mijn arbeid en dat der rijksregeering. Duitschland streeft er met al zijn kracht naar zooals gij u, mijne heeren, wel allen uit eigen aanschouwing zult hebben overtuigd niet ten iet doening va nalle de binnenlandsche eenheid der bevolking bedreigende schijnba re sociale en maatschappelijke belangente genstellingen, het Duitsche volk het geluk van een broederlijk verhonden gemeenschap te geven, den oeconomisch zwakkeren door met vreugde verleende hulp te sterken en alle gezonde en goede gevoelens tot ver hooging der materieele, zoowel als moreel® welvaart van het geheele volk te bevorde ren. In denzelfden geest, welke ons optre den in het binnenland bepaalt, willen w'J ook onze betrekkingen met het buitenland regelen. Wij gelooven, dat de taken, die de voorzienigheid den volken op aarde beeft gesteld, in denzelfde geest moeten worden vervuld. Daarom zijn wij bereid met alle naties en alle staten, die deze opvatting eveneens deelen, eerlijk en vol vertrouwen samen te werken en ook in feite uiting geven aan dit streven. Het Duitsche volk zal daarom een werkelijk opbouwenden vredesarbeid in dienst van den algemeenen vooruitgang van ganscher harte prefereeren boven iederen de volken vernietigenden strijd. Moge dit verlangen leiden tot een werke lijk wederzijdsehe waardeering en daarme de tot een f ettelijken vrede van bet recht en bet vertrouwen, en mogen deze wenscben in 1938 niet alleen den volken vervullen, doch ook hun levendige uitdrukking vinden in de handelingen en daden der regee ringen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2