WEK DE GAL IN UW LEVER OP Agenda CACAO van RINGERS Ponderdag 13 Januari 1938 Het Amsterdamsche Joodsche Koor zingt Tweede Blad Als de kinderen uit school komen Adelborsten stappen over te Colombo? T eraar debestelling M. P. van Hooydonk Botsing tusschen Auto en Motor op Ruyghweg Een wonderlijk apparaat Rectificatie De haven is leeg! Geen rijwielen toegelaten Burgerlijke Stand van Den Helder Vechtpartij in een café Diefstal in het Chr, Militairen Tehuis Uit het politierapport Hr. Ms. „Java" te Rotterdam Vervoer naar alle plaatsen per „ESONA" Overeenstemmende politiek Voor de a s. Blijde Gebeurtenis Metalen Broche met Lint 15 ct Verzilverd Lepeltje 70 ct Zilveren Lepeltje 1.75 Legpenning, 60 mM. 2. Wandbordje 95 ct Juwelier J. F. BEEMSTERBOER KEIZERSTRAAT 15 MadinieuuM Gisteravond heeft in Casino het Amster damsche Joodsche Koor gezongen. Van deze 2yde is er sedert verscheidene dagen meer malen op gewezen, dat dit concert, hetwelk jjet uerde in Den Helder zou worden, een vocale gebeurtenis beloofde te zijn, en zie, deze voorspelling is niet alleen in vervulling gegaan, doch integendeel, zoo dat mogelijk is, overtroffen. Want dit kleine koor .ïeeft den aanwezigen een avond van zóó groot kunstgenot, zulk een magistrale demonstratie var mannenkoor zang gegeven, dat het hen gedurende langen tijd in herinnering zal blijven. Het was een waardige vertolking van het Joodsche lied in jjjn velerlei schakeeringen, een vertolking die zeker in tal van harten een diepen indruk ge maakt zal hebben. En ziedaar: het hoofddoel van dezen kunst avond. Het was Burgemeester Ritmeester, die den avond met een kort inleidend woord opende. Deze wees er op, dat z;' die dezen avond verzuimd hadden, hiervan alleen maar spijt kunnen hebben, daar ongetwijfeld een uit voering van groot kunstgenot te wachten stond. Door de zangers wordt, aldus spr. het Jid dische, het Palestijnsche en het Oost-Euro- peesche lied gezongen en het zal zeker niet nalaten tot veler harten te spreken. Het verheugde hem als burgemeester van Den Helder dit woord te kunnen spreken, overtuigd als hij er van was, dat het hier een ensemble betrof, welks vertolking een belang rijke muzikale daad beteckende. Burge meester Ritmeester besloot zijn hartelijke woorden met er op te wijzen, dat men behalve het genieten van den Joodschen zang nog iets meer kreeg: namelijk begrip voor datgene, wat er leefde en leeft in de Joodsche ziel. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat koor en dirigent zoo spoedig mogelijk weer eens naar Den Helder zouden mogen komen. Het was de heer S. Coltof, die den burge meester dank bracht voor zijn sympathieke woorden namens het Amsterdamsche Joodsche Koor. Door al deze donkere eeuwen heen, aldus spr. hebben het Joodsche volk echter twee dingen vergezeld: het gebed en het lied. Het lied heeft uiting gegeven aan de eeuwenoude religieuse gevoelens der Joden; het is veel vuldig tot troost geweest in de lange reeks van droeve uren, die de Joden allerwege heb ben moeten doormaken. Doch bij alle achter volging, smaad en vernedering hebben Joden toch steeds de kracht gevonden, om op hun toekomst te hopen, ja er zélf actief aan mede te bouwen. En zoo is dan het Joodsche lied van religieuse overgave, van aandacht en van troost geworden tevens tot een lied der hope, tot een krachtigen zang van harden arbeid aan eigen toekomst. Het concert. Het is ons niet mogelijk van alle 18 num mers, die het programma vermeldde (benevens het bij den aanvang gezongen „Wilhelmus", dat door de aanwezigen staande aangehoord werd) een aparte vermelding te maken. Daar waren de klassieke religieuse liederen, de Palestijnsche volksgezangen en Oost-Jood- sche, Oekrainische en Chassische volksliede ren, doch nagenoeg ieder nummer kenmerkte zich door een opvallende gaafheid van ver tolking, door een volkomen beheerschen der techniek en door een nobelheid van karakter, die men in mannenkooren slechts zeer spora disch te hooren krijgt. Van het eerste gedeelte zij genoemd Psalm 126, een lied van Israëls' toekomstdroomen. Magnifiek het koor met bromstemmen, onge ëvenaard dit zingen zóó vol wijding, zoo vol overgave. Geen zweem effectbejag is hier merkbaar, slechts een streven naar een zoo sereen mogelijke weergave van het lied. Hier hoorde men voor het eerst de solist M. Gobets, die beschikt over een bijzonder rijk orgaan, dat met name in de hooge registers van op vallende zuiverheid blijkt te zijn. koud en verregend, geef ze dan een heerlijke warme, schuimende kop melkcho colade. Een kop waar „voe ding" in zit! Liefst cacao van Ringers, die vinden ze heer lijk! U zelf zult ook genieten van het aparte aroma en de bijzonder fijne smaak. Groen etiket 1|iK.G. 1.56 Oranje etiket 'N K.G. 1.82 Gedecor. bus 'li K.G. 2.08 Kleinere bussen Hrgf naar verhouding. föyioticleA fyH iS tevens voedzaam en hekt verteerbaar Het „Aw horachaim", de bede om de muren van het oude Sion toch weer te laten verrij zen, deed ons de andere solist, J. Rabbie hooren. Een lied, vol droefheid, vol diepe me lancholie, doch dat door den heer Englander evenals alle liederen, op weergalooze wijze uitgevoerd werd. Ook de heer Rabbie beschikt over een geluid, dat zich kenmerkt door een groote mate van zuiverheid. Voor de pauze was daar het indrukwekken de ,,A Dudele", een zang-exclamatie, geboren uit het bewustzijn van de alomtegenwoordig heid Gods. Het koor op volle sterkte, en men geniet van dit zoo rijke volume, dit klare zingen, deze mannenzang, dat is als een orgel met tallooze registers. Zóó zingt een Jood en zelden was een zaal zoo stil en onder ging zij dusdanig een artistieke daad. Na de pauze volgde een vijftal Palestijnsche volksliederen. Hiervan moet vermeld worden „Emathay?", dat met laaiend vuur en een prachtig enthousiasme gezongen werd, en dat onder de nauwelijks zichtbare directie van den heer Englander. Ook „Hawa Nagilah", 'n Palestijnsche dans der pioniers, was bijzonder goed en dan denken wij met name aan het rhythme, dat op zulk een knappe wijze ver zorgd werd. „A Pastochel", een Oekrainisch volkslied, bracht een ovatie, die niet in de laatste plaats bedoeld was voor den solist Gobets. Het is het lied dat vertelt van den herdersjongen, die zijn schaapje verloren heeft en het zoekt. Men beleefde dit lied. Zoo ook het „Katharina" waarin de heer Rabier solistisch optrad, en het slot: „As Moshiach wet kummen", waarin de heer Gobets triomfen vierde. Een zanger van groot formaat. Het spontaan losbarstende applaus nood zaakte dirigent Englander zijn koor een twee tal encore's te laten brengen, en ook dit was kennelijk nog te weinig voor het opvallend enthousiaste publiek. Een kunstavond, waarvan wij gaarne zoo spoedig mogelijk een reprise zien. Hedenmorgen heeft op de Algemeene Be graafplaats te Huisduinen de ter aarde bestel ling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. P. van Hooydonk, in leyen directeur van de plaatselijke gym nastiek- en exercitievereeniging „Pro Patria". Omstreeks 11 uur vertrok de stoet van het Rusthuis „Parkzicht", waar het stoffelijk overschot opgebaard geweest is. Als slippendragers fungeerden bestuursleden van „Pro Patria", terwijl ook in den stoet een deputatie van genoemde gymnastiekvereeni- ging medeliep. Op het kerkhof was de belang stelling groot. Vele leden en oud-leden van „Pro Patria" hadden zich hierheen begeven om den doode een laatsten groet te brengen. Aan het graf werd o.m. het woord gevoerd door den voorzitter van „Pro Patria", den heer A. Veen, die den overledene in hartelijke bewoordingen dankte voor de onschatbare diensten, welke hjj gedurende meer dan een halve eeuw aan de vereeniging heeft bewe zen. Het graf werd bedolven onder een schat van bloemen. Gistermiddag heeft te ongeveer kwart voor drie op den Ruijghweg, hoek Van Limburg- stirumstraat een verkeersongeval plaatsge vonden, dat uitsluitend materieele schade ver oorzaakte. Op genoemd tijdstip reed de vrachtauto van Van Gend Loos in de richting Onrust, met op slechts korten afstand daarachter een motorrijder. Bij de Van Limburgstirumstraat wilde de bestuurder van den auto linksaf slaan, ten einde de zijstraat in te gaan. De motorrijder zag niet de uitgestoken richtingaanwijzer en het gevolg was een botsing. De auto had enkele, niet ernstige, bescha digingen, doch met de motor was het erger gesteld: deze toch bezat een kapotte lamp, de remmen waren ontwricht, de spatborden gedeukt en tal van andere mankementen Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Degenen, die vanaf hedenmiddag langs de etalages van de firma Beemsterboer loopen, zullen daar een geheimzinnig werkend appa raat aanschouwen. Het is een glazen plaat op een glazen voetstuk, waarop en waaraan enkele voorwerpen staan en hangen. Door een mag netische kracht gedreven bewegen deze voor werpen zich in tegenovergestelde richtingen. De glazen plaat draait niet, zoodat de „Be weegreden" daarin niet kan schuilen. De firma schrijft nu een prijsvraag uit. die bestaat in het verklaren van bedoelde werking. Dus' hoe wordt het bewegen van de voorwer pen in de tegenovergestelde richtingen veroor- ZA&kt Bovendien zijn de uitgeloofde prijzen ook de moeite waard om Uw meening over de oorzaak schriftelijk aan de firma mede te deelen. In de Damrubriek van gisteren is in het diagram de schijf, die op 8 moest staan, weg- ^Dc" cijfers tand onder het probleem is juist. Met de „Sumatra" naar Nederland. ,.De Telegraaf" van hedenmorgen meldt: Batavia, 13 Jan. In verband met de ge opperde mogelijkheid, dat de laatste-jaars- adelborsten ditmaal niet in Nederland, doch- in Ned.-Indië zullen beëedigd worden, en met de „Java" naar Indië zullen varen, kan mede gedeeld worden, dat het practisch zeker is, dat zij te Colombo op de „Sumatra" zullen overstappen en naar Nederland terugkeeren om daar eerst ruw-weer-oefeningen mee te maken. Officieele bevestiging van dit bericht was bij de bevoegde instanties ter plaatse niet te krijgen. Naar alle waarschijnlijkheid echter zal een gedeelte van de adelborsten met de „Java" naar Indië gaan, terwijl de rest over stapt op de „Sumatra". Toen eergisteren de „Jan van Brakel" de haven verlaten had was deze hiermede prac tisch leeg. Het is waarde „Emma" lag er geluk kig nog, zwarter en met meer meeuwen er op dan ooit, en er lagen nog een paar onder zeeërs héél achterin, maar die vallen eigen lijk niet in het oog en „vullen" niet. Een leege oorlogshaven: géén torpedoboo ten meer, géén kruiser, zelfs geen „Gelder land" of „Hendrik", die net zoo bij het haven beeld hooren als de „Empja". Een opwekkend gezicht is het niet, vooral niet, nu al dagenlang de regen de mist af wisselt, en omgekeerd. Eén enkele vlet of botter komt nog naar binnen, het vliegkampbootje, een marine sleepbootje, dat is alles. Overigens rust. Niets te doen. Het is te hopen, dat de „Java" gauw terug is, dan hebben we tenminste weer een schip in de haven, want zóó is het geen gezicht. En wel in de allerlaatste plaats voor een plaats als Nieuwediep! In een publicatie in dit nummer maakt de commissaris van politie bekend, dat geduren de feestdagen, naar aanleiding van het blij gebeuren te Soestdijk, op plaatsen waar groote drukte kan verwacht worden, geen rij wielen worden toegelaten, ook niet waarneer deze aan de hand worden meegenomen. MAIL VERZEN DING AAN HR. MS. „GELDERLAND". Wij herplaatsen nog eens de opgave betref- land, daar in de vorige een abuis voorkwam, fende de mailverzending aan Hr. Ms. Gelder land: 19 Februari naar Ponta Delgada, laat ste buslichting hoofdkantoor 16.10. ■2 Maart naar Gibraltar, laatste bus lichting hoofdkantoor 16.10. Tot en met 25 Januari naar Curagao, laatste buslichting op dien dag om 16.10. Daarna naar Den Helder. van 12 Januari 1938. ONDERTROUWD: M. Biersteker en I. Sturk; J. C. de la Fonteijne en A. Uithol; A. de Ruiter en H. Wolf; H. Goode en E. M. P. Keizer; G. Spits en G. Zeeders. BEVALLEN: F. van Ek—Skach, z. OVERLEDEN: M. P. van Hooijdonk, (m.), 80 jaar; W. P. Coster, (m.), 64 jaar. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij %pothekers en drogisten in flacons van f 0.75. Gisterenavond kwam een persoon op het Hoofdbureau binnen, hevig bloedend en met een groote snijwond over z'n gezicht. Hij vertelde, dat hij een café aan den Ka- naalweg bezocht had en aldaar door iemand „onder-handen-genomen" was. De man werd geholpen en zoo spoedig mo gelijk overgebracht naar de Kerkgracht, al waar in den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst dokter Rienks den man verder behan delde. Gisteren werd door de politie een persoon aangehouden, die er van verdacht was gelden verduisterd te hebben in het Christelijk Militai ren Tehuis aan den Kanaalweg. De man werd in bewaring gesteld en beken de nog denzelfden dag, waarop hij het Hoofd bureau kon verlaten. BAKKERIJ „HET CENTRUM". Abusievelijk werd in het verslagje over de opening van bovengenoemde bakkerij vermeld, dat de verbouwing uitgevoerd was door de firma M. de Vries, te Haarlem, dit moest zijn de aannemer M. de Vries, te Den Helder. RADIO-JAMMER. Een bewoner van den Kanaalweg kwam op het Hoofdbureau van Politie zijn nood klagen, dat hij hinder ondervond van het radio-toestel van een zijner buren. Er zal getracht worden hierin verandering te brengen. NOG STEEDS: JAN RAPALJE. Een bewoonster van de Spoorstraat had even haar rijwiel tegen een pand in die straat ge plaatst. Toen zij haar vehikel weer wilde mee nemen was dit spoorloos verdwenen. Gisterenmorgen is Hr. Ms. „Java" uit zee in de Rotterdamsche haven aangekomen. De kruiser is terstond naar de terreinen van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij gegaan om te dokken. Men hoopt het schip reeds morgen, in den loop van den dag al weer uit het dok te kunnen nemen. Wanneer de krui ser in het dok ligt, zal hij, als de blijde ge beurtenis plaats heeft gehad, geen saluut schoten afgeven. Overplaatsingen. Korp. Machinist G. van Harten van Kaz. W'oord naar O.Z.D., 1 Febr. Korp. Machinist W. J. Sluijters van Kaz. W'oord naar van Speijk, 1 Febr. Ondervolgende Stokers-Olieman van Kaz. W'oord naar O.Z.D., 1 Febr. H. Blazer, W. J. Cuijpers, B. Dijkstra, J. de Graaf, H. Heijkoop, D. van Hoepen, J. E. K. Huizinga, Stoker-Olieman K. H. de Kok van Kaz. W.o. naar W.s. Vliss., 1 Febr. Stoker-Olieman C. P. A. Korndörffer van W.o. naar Schorpioen, 1 Febr. Stoker-Olieman F. Kost van Kaz. W.o. naar Schorpioen, 1 Febr. Stoker-Olieman J. Kromhout van der Meer van Kaz. W.o. naar v. Speijk, 1 Febr. Stoker-Olieman J. M. Leurgans van Kaz. W.o. naar Ws. Vliss., 1 Febr. Stoker-Olieman C. v. der Mast van Kaz. W.o. naar v. Speijk, 1 Febr. Stoker-Olieman J. A. Muller van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 1 Febr. Stoker-Olieman H. H. C. Olivieira van Kaz. W.o. naar Ws. W.o., 1 Febr. Stoker-Olieman W. van Putten van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 1 Febr. Stoker-Olieman J. Rademaker van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 1 Febr. Stoker-Olieman A. O, Ulrich van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 1 Febr. Stoker-Olieman F. E. Vos van Kaz. W.o. n. v. épeijk, 1 Febr. Stoker le kl. J. G. v. de Logt van Kaz. W.o. naar van Speijk, 1 Febr. Vliegtuigmakersmaat (M) F. Verheul van Kaz. W.o. naar De Kooij, 1 Febr. Vliegtuigmakersmaat (B) B. C. van Donge van Kaz. W.o. naar De Kooij, 1 Febr. Vliegtuigmakersmaat (B) F. A. van Hilst van Kaz. W.o. naar De Kooij, 1 Febr. Vliegtuigmakersmaat A. Schrijver van Kaz. W.o. naar De Kooij, 1 Febr. Botteliersmaat P. Dingemanse van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 1 Febr. Botteliersmaat J. L. de Geus van Kaz. W.o. naar Kaz. W.o. Botteliersmaat J. H. Jongste van Kaz. W.o. naar W.s. W.o., 1 Febr. Botteliersmaat C. P. Kommer van Kaz. W.o. naar Kaz. W.o., 1 Febr. Botteliersmaat M. C. van Zweden van Kaz. W.o. naar W.s Vliss., 1 Febr. Schrijversmaat P. Goedbloed van Kaz. W.o. naar Ws. Vlissingen, 1 Febr. Schrijversmaat M. L. de Gorter en E. Han dels van Kaz. W.o. naar Van Speijk, 1 Febr. Schrijversmaat J. Kreukniet van Kaz. W.o. naar Kaz. Amsterdam, 1 Febr. Schrijversmaat G. H. Ruijsink van Kaz. W.o. naar Java, 1 Febr. Schrijversmaat J. C. Schulp van Kaz. W.o. naar Kaz. W.o., 1 Febr. Schrijversmaat P. C. Versteeg van Kaz. W.o. naar Kaz. Amsterdam, 1 Febr. Schrijversmaat E. L. Vreden en H. Wasser van Kaz. W.o. naar Ws. W.o., 1 Febr. Hofmeestersmaat J. Brienne van Kaz. W.o. naar Schorpioen, 1 Febr. Hofmeestersmaat G. Brokaar van Kaz. W.o. naar J. van Gelder, 1 Febr. Hofmeestersmaat H P. Correljé van Kaz. W.o. naar Ws. W.o., 1 Febr. Hofmeestersmaat H. J. Dieters van Kaz. W.o. naar Kaz. W.o., 1 Febr. Hofmeestersmaat C. A. Harfst van Kaz. W.o. naar Ws. W.o., 1 Febr. Hofmeestersmaat B. E. H. Hillers van Kaz. W.o. naar de Kooij, 1 Febr. Hofmeestersmaat A. Rietdijk van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 1 Febr. Hofmeestersmaat A. Tetenburg van Kaz. W.o. naar Nautilus. 1 Febr. Konstabelsmaat M. Stijl van Kaz. W.o. naar O.Z.D.. 1 Febr. Leerlingen o.o.vlieger H. Lamme, H. Lipplaa, J. v. d. Plassche, R. Siezen en J. F. Slager van Kaz. W.o. naar O.Z.D., 1 Febr. J. J. v. d. Plassche, R. Siezen en J. F. Slager "in Kaz. W.o. naar O.Z.D., 1 Febr. Leerlingen o.o.vlieger J. v. d. Tol, L Beckers, N. Blokker, A. Dubois, K. Ester, J. J. Gart, H. T. Hasselo, W. A. C. P. van Herwaarden, B. J. de Jager, T. G. Menting, J. van Persie, H. Suur- bier en J. P. Wassenberg van Kaz. W.o. naar de Kooij, 1 Febr. Telegrafistenmaat A. de Heus en J. Vos van van Kaz. W.o. naar de Mok, 1 Febr. Korpls.-macht. A. J. Beszelzen, A. v. d. Brink, C. Broodman, F. D. E. Corveleijn, K. L. Dun- harden, A. H. J. Hoekstra, N. P. Jacobs, A. J. Lukassen en W. Visser van Kaz. W.o. naar Van Speijk, 1 Febr. Stokers 3e kl. J. W. Witvliet. J. Witte, N. P. de Wild, M. J. v. d. Vooren, M. Vester, C. J. Vermeulen, W. J. Verhoeven, J. v. d. Veer, K. Valkhof, D. van Strien, J. P. Steigstra, G. L. C. v. Spaandonk, A. v. d. Sluijs, M. J. Schotting, M. A. Schoonwater, B. Schmitt, H. Rouwen daal, J. S. Rosseboom, H. W. v. d. Reijden, D. Poot, S. J. Paul, G. v. d. Pas, H. G. van Os P. J. Nool, P. M. Mulder, C. Mol. K. F. Men, G. D. Menijn. J. Menninga, A. J. Markus. M. T. F. Majoor, S. A. Lubsen, A. L. Leeuwesteijn, J. J. Kroes, M. Kort, W. J. Koek, H. Kiewiet, M. B. Jansen, H. G. v. d. Hoeven, J. van Heems, W. F. Hatzmann, R. Hassing, P. W. van Ham. J. Groosjohan en J. C. van Gelder van Kaz. W.o. naar Van Speijk, 1 Febr. L r zjjn landen wier politiek een en dezelfde lijn kunnen trekken, op grond van het feit, dat ze geografisch in dezelfde positie verkeeren, voor hen dus dezelfde gevaren zijn. Natuurlijk gaat dat nooit geheel op, omdat er weinig lan den zijn die dezelfde landen als buren hebben, maar toch zijn er overeenkomstige belangen. Om er twee te noemen: Polen grenst aan de eene zijde aan Duitschland aan de andere zijde aan Rusland. Duitschland en Rusland, men weet het, zijn elkaar allesbehalve vriendschap pelijk gezind. Komt het dus tot een gewapende botsing, dan is Polen bufferstaat. Datzelfde heeft ons land ten opzichte van Duitschland en Engeland. De kans is zeer gering, dat beide landen in een oorlog, naast elkaar zullen strij den. Zeer waarschijnlijk is het echter, dat ze als vijanden tegenover elkaar zullen komen te staan. Misschien is het kenmerkendste verschil tus schen Polen en Nederland, dat eerstgenoemd land de volkomen begrijpelijke eerzucht heeft een groote natie te zijn, zoo schreef de Maas bode dezer dagen, terwijl ons land, hetwelk toch door zijn koloniaal bezit een der grootste zou kunnen zijn, zich op den achtergrond tracht te houden: groot zijn brengt gevaren mede. Maar overigens loopt de positie der beide lan den zoo opvallend parallel, dat de twee eikaars gangen wel moeten nagaan. De aandacht die we aan Polen besteden vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, Maandag een uiteenzetting van de groote poli tiek van zijn land gegeven heeft. Volgens Beek is de karakteristiek der laatste jaren, dat zij „een periode van fun- damenteele hervormingen in de internatio nale politiek met een totale omverwerping der tot dusverre gebruikte methoden" vor men. Als feit aanvaarden wij deze diagnose, zegt de Maasbode, maar de vraag blijft zeker ge wettigd, of deze ontwikkeling niet een zeer ernstig ziekteverschijnsel is. Practisch hebben wij er rekening mede te houden: we leven nu eenmaal in deze wereld, in dezen tijd, en we kunnen ons niet uit het actueele wereldgebeu ren uitschakelen; wij hebben consequenties te accepteeren, al betreuren we de premissen nog zoo sterk. De groote moeilijkheid is echter, hoe komen we weer tot normale verhoudingen. Zoo lang de Volkenbond zoo zwak blijft, moeten de re geeringen een sterker besef tooiien van indi- vidueele verantwoordelijkheid. Geschiedt dit in derdaad, dan zai men, zij het zeer langzaam aan, weer tot de gezonde beginselen terugkee ren, zoo meent de Poolsche minister. Want de idee van de groot internationale gemeenschap, welke dieper onder de volkeren leeft dan door de uiterlijke verschijnselen wel zou blijken, zal, niettegenstaande de huidige strubbelingen, voortgang maken; zij is een eisch van de ge- heele moderne ontwikkeling. Tegenover den volkenbond, in zijn huidige organisatie en onder de tegenwoordige omstan digheden, blijkt Polen een tamelijk koel stand punt in te nemen. Minister Beek kondigt nog niet aan, dat Polen den bond wil verlaten, maar uit zijn woorden valt toch duidelijk op te maken, dat eens een dergelijk oogenblik zou kunnen aanbreken. 17 u. Zaterdags van 912 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— BIOSCOPEN: TivoH-theater, Spoorstraat, half 8. „De geheimzinnige microfoon" en „In de getuigenbank". Rialto, Spoorstraat, half 8. „Prin* en Bedelknaap". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. Shirley Temple in „Ching Ching" en „Zijn Excellentie." Vrijdag 14 Januari. Held. Schoolver. „De Lyceïst", Held. Kweek school Club. Tooneelavond. Zaterdag 15 Januari. Rialto, 3 u. Artisfilm. Alg. Mil Tehuis, 8.15 u. „Gysbert Japicx". Casino, 8.15 u., „M.S.F.-avond' Musis Sacrum: Casanova-band. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.43 Barometerstand Den Helder 758.3 Temperatuur lucht 7.9 Laagste temp. lucht gisteren 1.1

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5