föaaf.-üt tfuif VEEL 4b I/RIJE fégitfi#! Volkscommissaris van financiën beschuldigd „Onschuldige" wenscht voorwaardelijke veroordeeling Voorrang ook aan wielrijders „120*000 Italianen in Spanje" Aarzeling na Gijon's val werd noodlottig 1 pi!! PARUS OSLO WARSCHAU SOTTENS BATAVIA WEENEN BRUSSEL PITTSBUR6H RADIO VATICAAN Gorilla's der Londensche Zoo ziek Vijf dagen zonder water Brandweer zonder water Duifscher f 75.- lichter gemaakt De kleine vriend Franco hoeft pech „NEWS CHRONICLE" OVER DEN SLAG BIJ TERUEL. Tal van publicaties willen doen gelooven, dat het pleit in Spanje reeds ten gunste van Franco beslist zou zijn. De feiten wij zen, volgens de „News Chronicle" anders uit. Hierin schrijft Vernon Bartlett over den strijd bij Teruel: „De aanval, die door de regeeringstroepen bij Teruel is ondernomen, is wat ook de afloop moge zijn, de ernstigste slag, dien het Republikeinsche leger aan de re bellen heeft toegebracht. Uit rebellen-bron heb ik. vernomen, dat het door Franco zoo vaak aangekondigde offensief inderdaad ontketend zou worden. Het leger was voor dit doel gereorganiseerd. Vijf legercorpsen onder het commando van generaal Varela, Aranda, Yague, Mosardo en Solchaga waren voor de operatie be stemd. Zoodra het regeeringsoffensief bij Teruel eenig succes vertoonde, werd generaal Aranda gestuurd om een contra-offensief te leiden. Daarna werden nog andere leger corpsen naar Teruel gestuurd en het is dan ook heel onwaarschijnlijk, dat een rebellen- offensief op een ander punt van de front lijn zou kunnen beginnen. Spoedig rebellen-offensief on waarschijnlijk- Ik geloof, dat verschillende buitenlandsche raadgevers van Franco niets voor een tegenaanval voelden. Franco vond dit ech ter een prestige-kwestie en gaf instructie om tot het tegen-offensief over te gaan, dat geweldige verliezen aan manschappen en materiaal tot gevolg heeft gehad. Een of fensief op groote schaal van rebellen-zijde in de naaste toekomst is zeer onwaarschijnlijk. Indien de regeeringstroepen bij Teruel op de vlucht zouden worden gedreven, dan zouden de rebellen van de gelegenheid ge bruik kunnen maken om naar Sagunta ten Noorden van Valencia op te rukken. Maar ouder de buitenlanders aan rebellen-zijde bestaat de indruk, dat de aarzeling van Franco om na de inname van Gijon een offensief te ontketenen, nog noodlottiger voor de zaak der rebellen is geweest dan zijn aarzeling om in November 1936 een aanval op Madrid te beginnen. En hoewel groote hoeveelheden vliegtuigen en artillerie door Duitschland en Italië naar Spanje zijn gestuurd, veroorzaakt de "«rijgende behoefte aan oorlogsmateriaal een gloeiende ongerustheid bij de Italiaanschc en Duitsche staven. In het komende jaar zal de kracht van het Republikeinsche leger voldoende zijn om een offensief op groote schaal te onderne men. Het zwakke punt van de Republikei nen is de levensmiddelen-schaarschte. Maar er zijn geen redenen om aan te nemen, dat de rebellen er in zullen slagien om de kust effectief te blokkeeren." De volgende opmerking zou als een gun stige factor voor de Spaansche regeering kunnen gelden: „Langzamerhand heeft in Britsche regee- ringskringen de overtuiging postgevat, dat het gevaar voor een communistisch Spanje in het geval van een overwinning van Barcelona zeer gering is, gelijk de „News Chronicle" reeds voor meer dan een jaar heeft gezegd. De gematigde elementen krijgen in Spanje meer en meer de over hand en het kan zijn, dat de Britsche re geering in de toekomst dan ook minder bevreesd zal zijn- voor de consequenties van een overwinning der Spaansche regeering." 80 Franco-vijandig? Men meldt uit Caspe aan het Spaansche persagentschap: Onder de documenten van de Spaansche Falange en de Nationaal Syndicalistische ar beidcrscentrale te Teruel bevonden zich notities afkomstig van de leidende elemen ten van deze organisaties, die groot wan trouwen koesterden ten opzichte der voor naamste groepen en vaststelden, dat zelfs 80 van de bevoking vijandig was aan de nationalistische beweging. Bovendien hebben republikeinsche solda ten in een der kelders van de stad vaten wijn gevonden met het opschrift: „Om de overwinning van Valencia op het nationa listische leger te vieren." Tsjoebar contra Grinko: De „Daily Telegraph" meldt uit Moskou, dat Grinko, die tot Augustus j.1. Russisch volkscommissaris van financiën is geweest, door zijn opvolger Tsjoebar „het hoofd van een bende aartsspionnen van het Duitsche fascisme in het commissariaat van Finan ciën" is genoemd. Volgens Tsjoebar heeft Grinko niet alleen staatsgeheimen openbaar gemaakt, doch ook aan de vijanden van het land geheime da ta en documenten uitgeleverd en op bevel van zijn fascistische meesters ondermij nenden arbeid verricht. Hij beschuldigde Grinko en diens medewer kers er voorts van verantwoordelijk te zijn voor pen helastingnolitiek. die er op bere kend was ontevredenheid onder het volk te kweeken. Tsjoebar zeide nog, dat de kapitalisten zenuwachtig worden nu zij zooveel agenten j s.K. IQAPEST LUXEMf 1;;b PRAAG LEIP2IG Legt beslag op dezen sleutel! Legt beslag op een schitterend Philips' toestel, - en verschaft Uzelf toegang tot den GEHEELEN wereld omroep! Huurt hij ons een Philips' toestel! Enorme keuze uit tientallen stations! Ook de kortegolf, met zijn interessante uitzendingen en zijn groote toekomst! Tegelijk gelegenheid, om zelf programma's samen te stellen uit Uw eigen gramofoonplaten-collectie! Geen cent onderhoudskosten! Volledige service. Een maximum aan radio-genot voor een minimale wekelijksche bijdrage! Vraagt inlichtingen bij de onderstaande handelaren! DEN HELDERi G. van BAAREN Spoorstraat, tel«f. 461 2e Vroonstraat 6, telef. 663 W. GARRITSEN Bres waterstraat 16 Ir. J. OORTGIJSEN Soembastraat 53, telef. 448 J. REVIER - Koningstraat 64 H. J. B. Puinbroek Keizerstraat 53, telef. 568 L. SCHELTIS Keizerstraat 111, telef. 520 V. TOL Jan in 't Veltstraat 7 A. P. de WIT Stakman Bossestraat 67 P. A. de ZEEUW Weststraat 96, telef. 714 R. J. ZOETELIEF Kanaalweg 113, 114, 115, telef. 43 Keizerstraat 75. telef. 403 in Rusland verliezen. Dwaze philantropen onder de z.g. vrienden van Rusland in het buitenland denken, dat het volk geen ge schikte plaatsvervangers zal vinden voor maarschalk Toechatsjefski, generaal Yakir en andere schurken en verraders, die on langs zijn gcfusileerd. In feite bcteekent dit evenwel een geweldige versterking van de positie van het socialisme. Lastige patiënten. Mok en Moina, de beide gorilias van de Londensche Zoo zijn ziek. Mok was reeds eenige dagen niet zoo prettig en de be zorgdheid over zijn gezondheid is tamelijk groot. Sommigen vreezen dat hij slechts weinis kans heeft er geheel bovenop te komen. De directie van de Zoo heeft van ver schillende zijden raadgevingen ontvangen over de wijze, waarop Mok onder deze om standigheden moet worden behandeld. Sinds gisteren is Moina. de kameraad van Mok ook niet in orde. Zij weigert voedsel en vertoont overigens symptomen, die er op wijzen, dat zij een ernstige koude moet hebben gevat. Mok maakt het een ietsje beter. Zijn ademhaling is thans weer vrij regelmatig zijn oogen staan helderder en hij doet ook niet meer zoo suf als de vorige dagen. Van tijd tot tijd drinkt Mok wat warme chocolade. Met de beide zieke gorilias beeft men, zooals te begrijpen is, in de Zoo heel wat te stellen. Het zijn lastige patiënten, zoodat men hoopt, dat zij beiden spoodig weer beter zullen zijn. Het lot van eenige Belgische visschers. Een te Zeebrugge thuis behoorende vis- schersscbuit was op zee ten gevolge van een lek in de watertank al het drinkwater kwijtgeraakt. Vijf dagen lang beeft de hemanninu het zonder drinkwater moeten stellen, daar de schipper de reis niet wilde onderbreken. De visschers hebben gesmolten ijs moeten drinken. Beroemd klooster in Canada af gebrand, 120 nonnen en 150 kinderen hebben zich nog juist bijtijds kunnen redden, toen brand uitbrak in het Loretto-klooster, dat bij de Niagara is gelegen. Dit klooster is beroemd wegens zijn kostbare kunstschat ten. De kloosterschool was juist heropend na de Kerstvacantie. Men gelooft, dat de meeste kunstvoorwer pen gered zijn. Het gebouw werd evenwel ernstig beschadigd, daar de brandweer met groote moeilijkheden te kampen kreeg wegens gebrek aan water. Zra maanden geëisclil legen vrouw die haar belastingbiljet vcrvalsch- te. Een 44-jarige juffrouw, die in de Gerard Doustraat te Amsterdam woont, was eeni ge maanden geleden in conflict gekomen met de belastingen. Zij had baar inkom stenbelasting niet tijdig betaald en tenslot te was er beslag gelegd. Het gelukte haar echter een regeling te treffen. Weer verzuim de zij de voorwaarden na te komen, zoodat op 11 Augustus een deurwaarder van de belastingen verscheen, om de prolongatieac- te op te beffen. De juffrouw was door bet bezoek van de zen deurwaarder niet uit het veld geslagen. „IT bent abuis, ik heb keurig betaald, de laatste keer stortte ik f 60.— en ik moet nu nog maar oen gulden of aebt betalen." De vrouw kwam met de panieren voor den dag. Rii oppervlakkige besebonwing zag het er inderdaad naar uit. dat zii f 60.— had gestort bij een der postkantoren. Op advies van den deurwaarder toog zii naar het geldkantoor om te reelamecren. De ontvanger, de beer A. H. van der Feen merkte snoedig dat de zaak niet klopte. Bij onderzoek bleek, dat liet getal 10 in GO was veranderd. De juffrouw, die gisteren terecht stond wegens gebruik maken van een valsch ge schrift, hield vol, dat zij f 60.had be taald. „Een werkster, die wel eens in m'n huis houding helpt, heeft het geld voor me naar bet postkantoor gebracht, ik had een bank biljet van f 25.— twee van tien en zilver geld meegegeven Pres. Mr. Boon: En wie is die werk vrouw?" Verd.: Ik heb gezworen haar naam niet te noemen, ze is ziek." De officier van Justitie mr. de Muinck Keizer requireerde tegen de vrouw zes maanden gevangenisstraf. „Ik ben onschuldig", hield verd. vol, „en ik zou graag voorwaardelijk hebben." ,,'t Is moeilijk om een „onschuldige" voor waardelijk te veroordeelen," besloot mr. Boon de zitting. De uitspraak werd op 26 Januari vastge steld. De reeks van beroovingen, welke den laatsten tijd in de residentie is waar te ne men, is weer met één geval vermeerderd. Ditmaal was het een tijdelijk in de stad vertoevende Duitscher, die bij de politie kwam vertellen, dat hij in een perceel aan de Nieuwe Haven van een bedrag ad. f 75 was beroofd. In verband hiermede heeft de politie den 42-jarigcn hoofdbewoner van het bewuste perceel in arrest gesteld. Het is een goede bekende van de politie, echter niet in zijn kwaliteit van diamanthande laar, welk beroep de man bij zijn verhoor heeft opgegeven. De bij de berooving be trokken vrouw is voortvluchtig. STEEKPARTIJ MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Maandagavond ontstond tusschcn den 22- jarigen S. en den 18-jarigen van E. te Geffen ruzie over een mollenklem. De twist liep zoo hoog, dat van E. een mes trok, waar mede hij S. een steek in den borst toe bracht. Aanvankelijk liet de toestand van S. zich niet ernstisr aanzien. Gistermorgen echter verergerde deze dermate, dat overbrenging naar het Grootziekengasthuis in Den Bosch noodzakelijk was. Van E. is door de marechausséc aange bonden. Na door den officier van Justitie in Den Bosch te zijn verhoord, is iiij inge sloten. Ik kocht hem bij een handelaar Voor een zeer schapp'lijk prijsje, Zün afkomst was gegarandeerd Door 'n wettelijk bewijsje. Bü Zag er werk'lijk aardig uit, Al was hij klein gebleven, Nu ^cicin W8 samen eiken cla^ Gezellig door het leven! Hij volgt me steeds, waar of ik ga, Onmerkbaar en bescheiden, En is me tot een trouwen vriend, Vooral in donk re tijden! Hij vraagt heel weinig voor zichzelf, En is met niets tevreden. Hij ziet het leven dankbaar aan Van boven naar beneden! En of het regent, dat het giet, Hij volgt me langs de wegen, De sneeuw, de hagel deert hem met, Zijn ras, dat kan er tegen! De druppels rollen langs hem neer, Hij geeft zelfs geen geluidje, Wat heeft er werk'lijk vat op hem, Of op z'n gladde huidje?! Hij volgt het tempo van mijn fiets, In koude, donk're nachten, En waar ik ook naar binnenga, Steeds blijft hij op me wachten. En voor dit alles, dag aan dag, Wat vraagt hij voor vergoeding? Een plaatsje veilig achteraan, Een kleinigheid aan voeding! O, kleine vriend, wij weten 't we!, Jij spreekt een eigen taaltje, Jij hebt me eenmaal zelfs behoed Voor 'n duur proces verhaaltje! Hoe zoek ik steeds in m'n bestaan Je blozend, rond gezichtje, Want zonder jou zal 't niet meer gaan, O, primaachterlichtje!! Januari 1938. KROES, (Nadruk verboden.) Van verschillende zijden werd gevraagd, aldus schrijft ons de K.N.A.C., of men met een auto een voorrangsweg naderende, ook voorrang moet verleenen aan wielrijders op rijwielpaden, die langs die voorrangs wegen zijn gelegen. Het blijkt, dat over dit punt nog al eens misverstand bestaat bij automobilisten. Daarom zij er nog eens uitdruk kelijk op gewezen, dat volgens de wettelijke bepalingen een rijwielpad langs, een weg gelegen, tot dien weg behoort en dat derhalve aan gebrui kers van een rijwielpad langs een voorrangsweg terdege voorrang dient te worden verleend door alle verkeer, dat van zijwegen op dien voorrangsweg komt. Een andere kwestie, de voorrangsrege ling betreffende, die van bijzonder belang is voor wielrijders, is de volgende. Het verkeer op rijwielpaden, die niet langs een verharden weg zijn gelegen, maar die zich bijv. los door het landschap slinge ren, moet voorrang verleenen aan het verkeer op een verharden weg, die dat rijwielpad kruist. Daartoe dient op het rijwielpad een waarschuwingsbord te zijn geplaatst, in den vorm van „den omgekeerden driehoek". Daaruit ma£ dus door wielrijders, die verder den verharden weg gaan volgen niet de conclusie getrok ken worden, dat die verharde weg een voorrangsweg is. Zij zullen dus moeten na gaan of op den verharden weg al of niet de kenteekenen van het voorrangsrecht, de vierkante oranje bordjes of de oranje kop pen van kiloroeterpalen, aanwezig zijn. Zijn deze er niet, dan moeten zij dus bij de eerstvolgende kruising normaal aan het verkeer van rechts voorrang verleenen. Tenslotte zij er nogmaals op gewezen, dat het verkeer komende van uitritten of on verharde wegen op verharde wegen, altijd voorrang moet verleenen aan hot verkeer op dien verharden weg. Waarschuwingshorden worden op zulke punten niet aangebracht, Verklaring van Hollandsoh Jour nalist in de „Daily Herald". T. G. Stork, een Hollandsch journalist, die 4 maanden in het rebellen-Spanje heeft doorgebracht, heeft in de „Daily Herald" een serie artikelen aangevangen, over zijn ervaringen bij Franco. Het eerste artikel bevat een analyse van de strijdkrachten aan rebellen-zijde. Hij schat het totale aantal op 500.000 manschappen; herbij zijn ongeveer 120.000 Italianen. 20.000 Duitschers, eenige Engel- schen, 2000 Franschen, 15.000 man van het Vreemdelingenlegioen, Marokkanen (waar van sedert het begin van den oorlog reeds 70.000 gedood, gewond of geëvacueerd zijn) 80.000 requetes, 45.000 Phalangistcn en 150.000 man van het generale leger. Geen vrienden. De schrijver vestigt er den nadruk op, dat de Italiaansche soldaten onafhankelijke eenheden uitmaken, die uitsluitend onder Italiaansch bevel staan en geheel buiten do contröle van de Spaansche rebellen-auto riteiten vallen. „Wanneer zij een dorp veroverd hebben", zoo schrijft hij, „rukken de Italiaansche troepen de Spaansche affiches van de muren, om ze door Italiaanschc te vervangen, waardoor men gemakkelijk zou kun.cn denken met groote Italiaansche manoeuvrejs te doen te hebben. 1 In tegenstelling mot Italië heeft Duftscti- land slechts technici, instructeurs en pilo ten naar Spanje gestuurd, die in het leger van generaal Franco zijn opgenomen! Deze Duitschers controleeren de i adio, terwijl eveneens de verdedigintr togen I acht en tankaanvallen geheel aan hen is to (.ver trouwd. Ook de kaderopleiding berus' ia de handen van Duitschers."

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8