„Verdachte Antoon Adriaan Mussert" Luchtspiegeling als verdedigingsmiddel Postvluchten op Indië De man, die door Mussert geslagen werd Bemanning van de „Hannah" in goeden welstand De defensie-lasten en onze draagkracht De roofmoord te Leek Inbraken te Amersfoort Goedkoope synthetische rubber Goga krijgt steun van de „IJzeren Garde' Amnestie in Egypte Een rasbewusfe liftjongen Ontslag van rechts vervolging geëischt Motorfiets op het voetpad De roofmoord te Siffard Desertie uit Franco's leger Britsche manoeuvres in de Middelandsche zee Reeds lang voordat de zitting van de Amsterdamsche Arrondissements rechtbank. waarin ir. Mussert terecht zou staan, een aanvang nam, was het in de buurt van paleis van Ju stitie druk Een sterke politiemacht was' om en in het gebouw aanwezig, doch nergens werd de orde op eenigerlei wijze verstoord. Het was reeds ruim half drie toen de zaak tegen ir. Mussert begon. Hij was niet langs den gewonen weg in de zaal gekomen, doch gebruikte die via de trap, die het lo kaal van de Rijksveldwachter verbindt met de strafkamer en die anders uitsluitend gebruikt wordt om gedetineerden binnen te brengen. Ir. Mussert komt. vergezeld van zijn' verdediger, mr. Van Vessem, binnen. De rechtbank die de middagzitting heeft geopend met de behandeling van een zaak, die slechts korten tijd in beslag nam, is in raadkarper gegaan. Even 1 ater wordt de ziting heropend en de deurwaarder roept af: „Verdachte Antoon Adriaan Mussert". De president begint met een kort ver hoor. - „Ik ben" verklaart ver. „handgemeen geraakt en gebruikte mijn zweepje, dat ik bij mij droeg". Verd. vertelt verder, dat hij op bezoek is geweest bij de familie Mastenbroek. De president stelt enkele vragen. Verd.: Stelt u op een aaneengeschakeld verhaal prijs?" Pres.: „Ik zal eerst vragen stellen. Was U bij de auto, toen Melchers op u afkwam?" Verd: Ik had ongeveer twee derde van den weg afgelegd, toen Melchers op mij afkwam en mij een klap en een trap gaf. Ik gebruikte toen pas mijn zweepje. Eerst kreeg ik dus een klap en later een trap toen ik het zweepje gebruikte. Vlak daarna loste mijn chauffeur een schot. Getuigenverhoor. Het getuigenverhoor neemt dan een aanvang. Een juffrouw, die in de buurt van het Blauwe Zand woont geeft een relaas van het gebeurde. Op een gegeven oogen- blik was Melchers op ir. Mussert afgeko men. Voor er een woord gesproken kon worden trok ir. Mussert het zweepje. Pres.: „Heeft u niet gezien, dat Mel chers verd. een klap gaf?" Neen, „daar had de juffrouw niets van gemerkt." Pres.: „Verdachte, wat zegt u daar van?" Verdachte: „Wat die juffrouw zegt is onjuist." Tijdens dit verhoor komen de officier van Justitie mr. van Thiel en de substituut of ficieren mr. van Dullcmen, Wassenbergh, en Bos de zaal binnen en nemen achter de rechtbank op het podium plaats. Het zweepje suisde door de lucht... De tweede getuige, een overbuurvrouw van Zoutberg. Volgens haar had Melchers, toen hij dicht bij verd. Mussert was, iets gezegd. Mussert stond met zijn rug tegen het portier van den auto. Pres.: Antwoordde verd.? „Ja, maar ik kon niet liooren wat hij zei. Melchers heeft voor zoover getuige kon zien niets gedaan het zweepje suisde door de lucht en trof Melchers op zijn arm." Pres. (tot verd.): „Hebt u iets op te merken?" Verd Dank U." „Ben jij die mooie man, dan zul len we je een kopje kleiner maken." De chauffeur van verd.'s auto, C. M. W. Schut, uit Utrecht, stond tijdens het rel letje voor de auto toen ir. M. de deur uit kwam bij Zoutberg. Getuige Schut was hem tegemoet geloopen. Ik waarschuwde hem en zeide: „Past U op." Ik had n.1. een man gezien, die op verdachte wijze in onze richting kwam. Pres.: „Waren er moeilijkheden te ver wachten?" Getuige: Neen toen de leider naar buiten kwam was het stil." Pres.: „Wat zei Melchers? Geutige: Hij zei „Ben jij die mooie man, dan zullen we je een kopje kleiner maken." Hij greep toen naar het hoofd van verd. Mussert. Direct daarop sloeg Melchers naar ir. Mussert. Deze trok zijn zweepje en sloeg naar zijn aanvaller. Getuige had toen een schot gelost om de menschen schrik aan te jagien. De verklaring van Mussert's chauffeur. Getuige C. W. M. Wölcken, de tweede chauffeur van ir. Mussert had Melchers weer heel iets anders hooren zeggen, vol gens hem had deze ir. Mussert gedreigd ,de hersens in elkaar te zullen slaan". Hij beweerde pertinent dat Melchers eerst had geslagen en toen pas verd. Mussert. Pres.: „Er zijn getuigen, die heel iets anders zeggen. Getuige: „Ik handhaaf mijn lezing, die is juist." Melchers als getuige. Dan komt Melchers voor het getuigen- hekje. De IH-jarige stoker wordt als getuige gehoord. Hij was dien middag bij zijn zus ter op bezoek geweest, die op het Blauwe Zand woont. „Ik hoorde toen, dat Mussert in de buurt was, en ik ben 'ns gaan kij ken, want ik was nieuwsgierig hoe hij er uit zag." Toen verd. Mussert bij de auto kwam, had hij terwijl hij in de houding ging staan zijn hoed afgenomen. Ik stak den weg over aldus getuige om hem van dichtbij te gaan bekijken. Ik had absoluut geen kwade be doelingen, maar toen ik dicht bij kwam, haalde hij iets uit zijn zak. Ik dacht eerst dat het een ploerten- dooder was. Later hoorde ik pas, dat het een zweepje was. Toen had ik al een paar tikken te pakken. Ik heb een klap teruggegeven want Mussert heeft heélemaal geen recht om me af te rossen. Pres.: Dus u deed eerst niets? Getuige Melchers: neen. Nog tal van getuigen worden gehoord, die allen verschillende verklaringen af leggen. Een juffrouw, die het relletje van het begin tot het einde heeft bijgewoond is zeer pertinent in haar verklaringen. „Mussert heeft met dat ding geslagen", zegt zij en wijst naar het veelbesproken zweepje. Verdachte Mussert krijgt dan gelegen heid om zijn aaneengeschakeld verhaal te geven. Zijn verweer heeft hij op schrift en langzaam leest hij het stuk voor, o.a. zet hij de reden van zijn bezoek aan het Blau we Zand uiteen. INCIDENT. Tijdens de rede van ir. Mussert valt mr. van Vessem hem plotseling in de rede en zegt tegen den president: „Er zit hier iem'and achter me in de advocatenbank, die zich op zeer beleedigende wijze over ir. Mussert uitlaat." Pres. (tot verd.): Gaat U door met Uw uiteenzetting. Uitvoerig zette verd. nogmaals uiteen, dat hij uit noodweer heeft gehandeld. Hij houdt vol, door get. Melchers te zijn bedreigd en het zweepje slechts te heb^m gebruikt, om zich te verdedigen. Daarna is 't woord aan den officier van Justitie, mr. B. Kist, die tegen ir. Mussert, ontslag van rechtsver volging requireert, aangezien hij aannam, dat verdachte had gehan deld uit noodweer, waarop ir. Mussert zich had beroepen. Ook Melchers staat terecht „Het is nog nooit vertoond, dat een politiek leider gewapende bezoeken aflegt". Nadat de zaak van ir. Mussert gisteren door de Amsterdamsche Arrondissements rechtbank was behandeld (zie elders in ons blad) kwam de zaak tegen den stoker Mel chers, voor. Melchers is mishandeling van ir. Mussert ten laste gelegd. De eerste getuige is ir. Mussert, Hij ver klaart, dat verdachte hem heeft gestompt, waarna hij getuige-het zweepje ge bruikte. De getuigen uit de zaak Mussert worden opnieuw gehoord, zij blijven bij hun reeds afgelegde verklaringen. De officier van Justitie mr. B. Kist zegt in zijn requisitoir, van mee ning te zijn, dat verdachte Melchers de eerste klap heeft gegeven. Ook wanneer dit niet het geval is, mocht ir. Mussert uit noodweer slaan. Deze verdachte Melchers kan zich niet op noodweer beroepen; hij immers kon weg- loopen, daar de heele bevolking op zijn hand is. Spr. requireert een geldboete van f 15, subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger mr. Heemskerk, zegt in zijn pleidooi, d£^t het nog nooit vertoond is, dat een politiek leider gewapende bezoeken gaat afleggen. Naar pl.'s meening is er alle aanleiding om aan te nemen, dat ir. Mus sert de gebeurtenissen op het Blauwe Zand heeft uitgelokt. PI. concludeert tot vrijspraak, subs. vraagt hij ontslag van rechtsvervolging op grond van noodweer. Arrest 27 Januari. In eigen booten gered. Bij de N.V. Stoomschipmij. „Han- nah" is een telegram binnengeko men van den - gezagvoerder van het getorpedeerde s.s. „Hannah", de heer M. H. de Boer, dat alle opva renden die in de nabijheid van Ali- cante veilig aan wal zijn gegaan, wel zijn. Het telegram vermeldt verder geen nadere bijzonderheden. Van H.M.'s gezantschap te Bar- celona is bericht ontvangen, dat de bemanning van de „Hannah", ver deeld is in haar meening over de vraag of het zinken veroorzaakt is door een torpedo of door een mijn. Do geheele bemanning, bestaande uit 32 koppen en de observatie-offi cier, is gered in de eigen booten, daarbij geholpen door de Spaansche kustwacht. Zij vertoeft thans te Benia. IS HET JUK TE ZWAAR? Zorg voor Indië's veiligheid. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag over de begrooting van Defensie: Verschillende leden wenschten voorop te stellen een woord van waardeering en lof voor het optreden tot dusver van den nieu wen bewindsman, in het bijzonder voor de wijze, waarop deze. bij de behandeling van de onderhavige begrooting in de Tweede Ka mer vastberadenheid en doorzettingskracht had getoond te bezitten. De voorstellen van de regeering zullen, aldus verscheidene leden, over vier jaar leiden tot een jaar- lijksche verhooging van de defensie- begrooting, in vergelijking met die van 1937, met een bedrag van rond f 60.000.000. Na zorgvuldige overwe ging van de groote belangen, die hier in het geding zijn, moesten deze leden echter tot de slotsom komen, dat zulk een last de draagkracht van het Nederlandsche volk te bo ven gaat, tenzij men waartoe zij niet kunnen medewerken de soci ale en cultureele voorzieningen in onvoldoenden staat zou willen la ten. Andere leden meenden, dat er voor de le den, wier betoog zooeven werd weergegeven, alleszins reden moest zijn thans nog min der gereserveerd tegenover de voorstellen der regeering te staan, dan reeds het geval is! Deze leden stellen tevens de vraag, hoe de regeering over twee jaren de uitgaven, die dan meer dan f 40.000.000 zullen bedragen, uit de gewone middelen denkt te dekken. Enkele leden verwachtten van nationale defensie voor ons land geen heil. Het eenige. waarin zij een kans op beveiliging zij hei ook dan gepaard met groot risico za gen, was verdediging in collectief verband. Verschillende leden, de noodzake lijkheid van verdediging van het Rijk in Europa vooropstellende, vreesden nochtans, dat in de naaste toekomst het grootste gevaar Indië zal bedrei gen. Zij betwijfelden, of bij de ont worpen plannen wel voldoende zorg is gedragen voor verdediging door vliegtuigen. De chauffeur uit Hoogkerk we gens medeplichtigheid en he ling veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gis teren arrest gewezen in de zaak van den 27-jarigen chauffeur F van Oosting te Hoogkerk, thans gedetineerd, die door de Groninger rechtbank wegens uitlokking van den diefstal met braak ten huize van den heer Reijntjes te Leek die tengevol ge van de doorstane emoties en door an dere omstandigheden daarbij den dood vond was veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. De procureur-generaal had wegens he ling en medeplichtigheid aan diefstal vijf jaar gevangenisstraf geëischt. Gisteren werd van Oosting wegens mede plichtigheid door het verschaffen van in lichtingen en heling van geld afkomstig van de inbraak veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het heeft er allen schijn van, dat Amers foort op het oogenblik tot operatieterrein van een bende inbrekers is verkozen. Er gaat geen dag voorbij, of de politie krijgt mededoeling van grootere of kleinere inbra ken, of pogingen daartoe. In de afgeloopen dagen is op niet minder dan acht plaatsen ingebroken en de politie meent aanwijzin gen te hebben, dat zeer vermoedelijk bij de meeston van deze inbraken dezelfde daders aan het werk zijn geweest. In de meeste gevallen bestaat de buit uit huishoudelijke artikelen en bedragen aan geld. De recherche speurt ijverig naar de daders, doch zij heeft tot nu toe geen enkele arres tatie kunnen verrichten. Heer zwaar gewond. Op den Rijnsburgerweg te Oegstgeest is gisteravond een motorrijder, die verblind werd door een tegenligger, op het voetpad terecht gekomen, waar het echtpaar v. d. Hoornaard uit Rijnsburg liep. De 55-jarige heer Hoornaard werd door het voertuig ge grepen en tegen den grond gesmakt. Met zware verwondingen is het slachtoffer in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opge nomen. De motorrijder, de heer H. van G. uit Zoe- terwoude kreeg lichte verwondingen, doch kon, na ter plaatse door een geneesheer te zijn behandeld, zijnsweegs gaan. MEISJE IN BRAND GERAAKT. In het ziekenhuis overleden. In het gehucht de Groote Aheele nabij Middelburg is Woensdag 't vierjarig doch tertje van de familie de V. met een kachel in aanraking gekomen en in brand geraakt, waarbij het kind ernstige verwondingen op liep. Gisteren is het meisje in het zieken huis Bethesda te Vlissingen, waarheen het was overgebracht, overleden. Een nieuwe arrestatie. De beide personen, die in verband met den roofmoord op den ncgentienjarigen kruide niersbediende Koopmans werden aangehou den, zijn thans door de politie in vrijheid gesteld. Dezer dagen is verder in verband met den moord nog de ongeveer 24-jarige L. uit Heer len gearresteerd. Experimenten bij de Britsche luchtafweer. Kunstmatig wor den stadsbeelden in 't leven ge- roe pen. De Britsche militaire autoriteiten hebben bij de laatste oefeningen tot afweer van luchtaanvallen een nieuw verdedigingsmiddel met suc ces toegepast: de z.g. luchtspiege ling. Men heeft hier te doen met kunstmatige wolken, die weliswaar geen steden verbergen, maar des ondanks den vijand geheel in ver warring brengen. De spoorweg, die Londen met Brighton verbindt, werd in de nabijheid van Horley in een dergelijke wolk gehuld. Daarop ver scheen er een eskader vliegtuigen uit de richting van het Kanaal met den opdracht Croydon te bombardeeren. De piloten de den, wat zij konden. Zij bombardeerden Croydon en fotografeerden het. In ieder geval geloofden zij dit te doen. In werke lijkheid waren zij echter het slachtoffer ge worden van een illusie, die door de kunst matige wolken was opgewekt. Zij waren nog ongeveer 40 k.m. van Croydon verwij derd. Het geheim van deze luchtspiege ling wordt goed bewaard. Men weet slechts, dat er rookwolken van ver schillende kleur en dichtheid aan te pas komen. Roode, gele, groene, zwarte, en bruine dampen bedekken op verschillende hoogten en in ho rizontale richting het landschap. Zwarte dampen stijgen vervolgens in loodrechte zuilen op en schen ken volkomen de illusie van huizen, fabrieksschoorsteenen, tuinen en straten. Een andere Engelsche uitvinding tot den afweer van luchtaanvallen is een 5% meter lang geweer. De draagkracht van dit ge schut, dat met acht kogels van 39 onzen elk geladen wordt, bedraagt 6500 meter. Wartoe het Drake-vliegtuig staat is. in Een derde uitvinding wordt nog geheim gehouden, maar heeft de experimenteele periode reeds overschreden. Het betreft hier een robot-vliegtuig, dat naar den beroemden Britschen zeeman Drake genoemd is. Deze heeft, zooals bekend, een bijzonder schip gebruikt, om de Spaansche armada, die in gesloten formatie kwam aanzeilen, uiteen te slaan. Het „Drake"-vliegtuig, dat door middel van de radio bestuurd wordt, zal boven het vijandelijke eskader vliegfei en dit met machinegeweerkogels beschieten. Bovendien is het met ontplofbare stoffen geladen en zal het ook op de vijandelijke toestellen kunnen vallen en deze tot explosie bren gen. Natuurlijk moet men afweahten, of de „Drake" ook in den practischen strijd zal voldoen. Hopelijk doet de gelegenheid daartoe zich nimmer voor Speciale grenswacht ingesteld. Met het oog op het toenemende aantal gevallen van desertie uit Franco's leger is, naar Reuter uit Gibraltar meldt, een rechtsch ca- valleriedetachement gestationneerd in de neutrale zone tusschen het door Franco beheerschte gebied en het Britsche gebied. Te Tarifa, Algeci- ras„ en La Linea, waar vele machi negeweren zijn opgesteld, is de kust wacht versterkt. Gisterenavond is' bekend gemaakt, welke vlootbewegingen zullen 'plaats vinden in verband met de Britsche manoeuvres in 't Westen van de Middellandsche Zee en de voorjaarskruistocht. De pantserschepen Nelson en Rodnev zullen tezamen met ver schillende torpedojagers op 29 Januari uit Groot Brittannië vertrekken naar Lissabon, waar zij 1 Februari zullen aankomen. Op 5 Febr. zullen zij te Lissabon zijn. De pantserschepen Royal Oak, Ramilies, Re- venge en Resolution benevens de tiende di visie torpedojagers zullen 29 Januari ver trekken en op 2 Februari te Gibraltar aan komen. Ook andere, minder belangrijke schepen zullen begin Februari te Gibraltar zijn. Productiekosten lager dan van natuurlijke rubber. Naar de „Express Poranny" meldt., is het na langdurige proefnemingen aan Poolsche scheikundigen gelukt, door middel van een speciaal procédé uit steenkool, kalk en spi ritus synthetische rubber te vervaardigen, waarvan de productiekosten lager zouden zijn, dan van natuurlijke rubber. Deze rub ber zou eveneens zeer goed bestand zijn te gen temperatuurswisselingen. Zij ondergaat zonder schadelijke gevolgen een tempera tuur van 60 graden onder nul, Daar deze rubber tevens zeer licht is, is men van plan de Poolsche stratospheerballons met deze synthetische rubber te impregneeren. De ballon-fabriek Legionowo zou binnen kort met de vervaardiging van een proef ballon. voor stratospheervluchten beginnen. Vertrek van Aankomst te Athene 13 Jan. A'dam 13 Jan, Singap. 13 Jan, Basra 13 Jan. Jodhp. 13 Jan. Napels 13 Jan, Singap. 13 Jaq Ibis (terugreis) Emoe (heenreis) Gier (heenreis) Torenvalk (terugreis) Pelikaan (heenreis) Valk (terugreis) Wielewaal (heenreis) Rang. 13 Jan. Alex. 13 Jan. Rang. 13 Jan. A'dam 13 Jan. Band. 13 Jan. A'dam 15 Jan. Een nieuw kiesstelsel In Roe» menie. i In een verklaring voor de pers heeft de leider van de vroegere „IJzeren Garde" Codreanu, vertelaard dat de instelling van de dictatuur een ongeluk zou beteekenen eni dat zijn partij, „alles voor het vaderland", welwillend staat tegenover de regeering» Goga, die zij bereid is bij. de behandeling van de begrooting en eenige dringende wet» ten de steunen. OCTAVIAN GOGA. Codreanu, verklaarde tegenover een even» tueele ontbinding van het parlement te zijn en betoogde, dat zijn partij, in tegenstelling met hetgeen sommigen beweerden, monar» chistisch was. Daarentegen heeft Vaide Voivode, de lek der van het „Roemeensche Front", medege* deeld, dat hij geen vertrouwen kan sclien» ken aan de regeering Goga, die volgens heul „de ware nationalistische beginselen in ge» vaar brengt". Wijziging van de kieswet?, Men schrijft de regeering het voornemen toe de kieswet zoodanig te wijzigen, dat da partij, die het grootste aantal stemmen zod verwerven, een „premie" zou krijgen, web ke haar de absolute meerderheid in de Ka» mer zou geven. De tegenwoordige regeering zou op die manier groote kans hebben zich deze premie te venverven bij de eerstvol» gende verkiezingen. De tegenwoordige kies» wet verleent deze premie slechts aan dia partij, die minstens 40 procent der stem» incn op zich heeft weten te vcreenigen. Studenten krijgen kwijtschelding van straf. Ter gelegenheid van het huwelijk des konings is aan alle studenten, die in ven band met de recente wanordelijkheden in Egypte van de universiteit, gejaagd waren, kwijtschelding van deze straf geschonken. Tevens zijn tien personen, die gearresteerd waren, beschuldigd van medeplichtigheid aan de poging tot een aanslag op het Ie» ven van Nahas Pasja, in vrijheid gesteld. Alleen Izzed Inab del Khadir, die de aan» valler zou zijn geweest, bevindt zich nog in arrest. Ook leider der groenhemderl weder op vrije voeten. De leider der groenhemden, Ahmed Hoes sein, die zich sedert den aanslag op Nahas Pasja in arrest bevond, is gisteren onvoor» waardelijk in vrijheid gesteld. Van de meer dan 300 personen, die destijds gearresteerd werden, bevindt zich dus nog slechts da dader van den aanslag zelf in de gevange nis. Een Britsch Indiër wilde hij niet vervoeren. Naar de „Daily Telegraph and Morniog Post" uit Calcutta weet te berichten, heeft een liftjongen in een bank te Johannesburg een storm van verontwaardiging in Britsch» Indische kringen ontketend door te weigeren de lift te bedienen, toen Seth Govind Das, een rondreizend lid van de Indische ccn» trale wetgevende vergadering, erin plaats nam. Het gevolg was een scherpe briefwis» seling tusschen een hoog Indisch ambtenaar, den Zuid-Afrikaanschen minister van arbeid en de bankdirectie. De bankdirecteur bood al degenen, die getroffen waren door „het beleedigend optreden van kleine ambtena ren, van wie een Indiër het recht heeft be» scherming te verwachten", zijn verontschul» digingen aan. De directeur voerde echter aan, dat de handeling van den jongen ge» heel beschouwd moet worden als een per» soonlijk optreden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2