In De Kroon BALANS OPRUIMING VAN WILLIGEN WEG DIE HOEST! 8 4 6 iiiiiiiiin KONINGSTR. 14 G. VAN OS Wilt U zelf een heerlijke soep maken... MAGGIbouillon Texelsch nieuws Vischafslag Den Helder IJmuider vischprijzen na kort gebruik van onze bijzon dere hoest- en bronchitisdiank. Flesschen a 20 en 35 ct. STEMBERG'S Drogisterij, ITlalinefeAiMen „Een zee-officier moet op een zeilschip opgeleid f) zijn Nieuwe vlootwet voor Amerika Tijdschriften iMi&cpiuiaAt^iicfUeti Esperanto-nieuws Het Manchesterhuis 0e friesche kaascentrale koningstraat 18 Zaterdag iederen 25en koper 5 Jaffa's cadeau p. verse Andijvie c p. Spruiten c p. mooi Witlof c p. geschrapte Worteltjes c p. Bieten c pond Wortelen c Gele kolen c Rode kolen c tas Boerenkool c De welbekende blauwe Aardappelen 5 cent p. K.G. Bij 35 K.G. 4V2 cent Voor Fruitprijzen zie advertentie Woensdag j.l. KROONSTRAAT 40 PAPIERWAREN Schrijfbloc's 100 vel prima papier 21 ct. Enveloppen 100 stuks in doos 34 ct. idem, gevoerd 44 ct. Prima schrijfinkt met bakeliet schroefdop 9 ct. Vulpeninkt W grote flacon 14 ct. Schoolschriften 3 ct. prima papier, dik 7 ct. LEDERWAREN Damestassen met ritssluiting, in leder 1.95 - 1.40 Rundleder vanaf 4.35 - 12.75 Wandeltassen in leder 1.82 - 1.18 - 68 ct. 1 Rundleder vanaf 3 65-12.75 1 Peau de Suède3.40 Avondtasjes vanaf 1.45-5.90 PARFUMERIEËN Eau de Cologne; 90 luxe flacons 1.25-95-80-48-24-15 ct. Huidcream, diverse merken 45-35-25-18-10 ct. Dozen Poeder, diverse merken, met en zonder dons, vanaf 16 ct. Nagellak, per flacon 14 ct. BYOUTERIEEN I Oorknoppen, diverse uitvoering, grote U sortering, vanaf 10 ct J Ringen, grote keus, diverse stenen, 1 vanaf 25 ct. tot 2.75 1 Armbanden, enorme voorraad, vanaf 30 ct. tot 3.25 1 PLATEEL Vazen en Kannen diverse maten, naar keuze 72 - 52 - t? oa METAALWAREN 1 Vazen, mat nikkel, nieuwste modelier 1 1.94-1.44-1.08-81 ci Vaas, goudkl. bol, zeer mooi 98 ct. j Kandelaars, mat nikkel m. kaars 75 ct. Chroom met lange kaars 98 ct. Rookstellen met blad, 3.25-2.60-1.85 Rooktafel, chroomuitvoering, v.af 3.20 I Koekschaal met hengsel 55 ct. 1 Fruitschaal zeer mooi. 1.72 Bloempot grote maat 1.08 neemt U dan voor Uw bouillon MAGGI1 Bouillon die geeft aan Uw soep zo'n echt-fijne krachtige bouillonsmaak. MAGGI1 Bouillon is een geurig, zuiver vleesnat, van bijzonder goede kwa liteit: MAGGI-kwaliteit! Zo'n basis voor Uw soep bespaart U niet alleen veel tijd en moeite, maar maakt het zelf-soep-maken zo bui tengewoon gemakkelijk en voordelig! EINDELIJK HERSTELLENDE. Gisteren is in onze gemeente teruggekeerd Uit het ziekenhuis te Den Helder W. Schaat- senberg, de tweede gewonde bij het ernstig ongeval op den Schilderweg. Langen t(jd scheen zgn toestand hopeloos, doch thans is hg in zoo verre hersteld, dat hij naar huis terug kon keeren en enkele uren per dag 't bed mag ver laten. UITVOERING IN „DE ZWAAN". De R.K. Tooneelvereeniging van „De Cocks- dprp" gaf Donderdagavond een uitvoering in hotel „De Zwaan" te Den Burg. De zaal was flink bezet, toen de ZeerEerw. heer Pastoor Boonekamp den aanwezigen een welkom toe riep. Spr. verzocht de eischen niet te hoog te stellen, daar het hier een dilettanten- opvoe ring was. Gegeven werd „Zijn eerste leverantie", een z.g. doodbiddersdrama, kluchtspel in vier be drijven. Reeds direct bleek uit het spel, dat de cle mentie voor het spel niet had gevraagd behoe ven te worden. Er werd zeer goed gespeeld, de spelers waren uitstekend in hun rol. Vooral Lies, de dochter van den doodbidder, vertolkte op uitnemende wijze haar rol, terwijl ook de „Doodsbidder candidaat" Kraai zeer goed spel te zien gaf. Het spel werd door de aanwezigen dan ook met de grootste aandacht gevolgd en het applaus aan het ^ind van ieder bedrijf toonde, dat het gegevene zeer in den smaak viel. Na de opvoering volgde nog een gezellig bal. 13 Januari. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.900.84 Slips 0.820.78 Tarbot 0.90—0.85 Schol le soort p. kist 13.00—11.50 Schol 2e soort 7.807.10 Schar 6.806.10 Wijting 3.00—2.35 Bot 8.007.00 IJMUIDEN, 13 Jan. De prezen aan den Ryksvischafslag waren: Tarbot 1.260.94, tong 9466 ct., heilbot 94 ct. per kg; griet 3018, groote schol 17—11.50, middel schol 16.5013.50, zetschol 1815, kleinschol 2013, bot 14, schar 11.507.50, poontjes 8.50, groote schelvisch 31.50, id. middel 40—30, id. kleinmiddel 30—17.50, id. kleine 20—10, groote gul 21—11, id. kleine 13.50 tot 4.80, wijting 6.202.60, kleine heek 15—7 per 50 kg; kabeljauw 8632.50 per 125 kg, vleet 1.70—1.60, leng 1.75—0.47 p. stuk; rog 0.600.10 per koop. DE YISSCHERIJ IN HET HOOGE NOORDEN. Men schrijft uit IJmuiden aan de N.R.Crt. De Norma Maria is na een reis van bijna 4 weken teruggekeerd uit de Barentszee, met een vangst van 1700 manden. Ook deze reis wordt als een mislukking beschouwd daar de besomming van 5490 zeer tegen viel. De Alkmaar wordt Zaterdag van de Ba rentszee thuis verwacht. De vangst bedraagt 1800 manden visch. VISCHFILEERCURSUS. Naar wij vernemen heeft de Ned. Visscherij- Centrale wederom een vischfileercursus ge opend. Een groot aantal vischknechts neemt hieraan deel. De oefenstof is afkomstig van den stoomtrawler „Norma Marie", die met niet minder dan 1700 manden visch aan de markt kwam. De „Norma Marie" oefende de visscherij uit op de Barentszee, waarheen gis teren de stoomtrawler „Erins" is vertrokken. Apoth -ass. Keizerstraat 47 - 49, Den Helder, Telefoon 522. Bjj K.B. van 11 Januari 1938 is met ingang van den len Februari 1938 aan den kapitein ter zee R. P. van de Wetering, bijgenaamd De Roorj, op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend wegens langdurigen dienst MUTATIES. De luit. ter zee 2e kl. B. A. W. Beijer en de officier van gezondheid 2e kl. M. J. Nubé, dienende aan boord Hr. Ms. „Gelderland", zul len op nader te bepalen datum in West-Indië worden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. „Jan van Brakel", terwijl de luit. ter zee 3e kl. R. J. Hordijk en J. Suermondt en de offi cier van gezondh. 2e kl. G. J. Puister alsdan overgaan van de „Jan van Brakel" op de „Gelderland." De luit. ter zee 2e kl. D. J. van Doorninck Jetz, aangewezen voor den dienst in Ned.- Indië, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", 26 Januari van Amsterdam. Standpunt van den opperbevelheb ber der Duitsche marine. Ook in Duitschland begint de zeilvaart bij de opleiding van marineofficieren een rol van be- teekenis te spelen. Dit blijkt ook uit een rede, welke de opperbevelhebber van de Duitsche vloot, admiraal Rader, gisteren op de jaarver gadering van de Hamburgsche Vereeniging voor de Zeevaart gehouden heeft. Sprekende over oorlogs- en handelsmarine, zeide de admi raal: „De nauwe betrekkingen tusschen de koopvaardijvloot en de oorlogsmarine zjjn duidelijk aan den dag getreden door den bouw van drie zeilschepen, die als school- schepen voor de marine zullen worden ge bezigd. In den aanstaanden zomer zullen deze schoolschepen tochten over den Atlan- tischen Oceaan maken. De jonge generatie van officieren en onderofficieren moet haar opleiding krijgen op zeilschepen". In dit verband deelde hij nog mede, dat bin nenkort zoowel voor de oorlogsmarine als voor het marineluchtwapen zeewaardige zeiljachten zullen worden gebouwd. (De Tel.). Uitbreiding van alle typen oorlogs schepen wordt voorgesteld. De voorzitter van de vlootcommissie van het Huis van Afgevaardigden, Carl Winson, heeft medegedeeld, dat een wetsontwerp zal worden ingediend tot versterking der vloot, waarodor het mogelijk zal zijn een groote uitbreiding van alle typen schepen te verkrij gen. Het wetsontwerp wordt ingediend, zoo dra Roosevelt de bijzonderheden van het pro gram aan het Congres heeft bekend gemaakt. Men gelooft, dat Roosevelt's boodschap van daag verzonden wordt. Leden der commissie deelden mede, dat volgens het goedgekeurde plan de tonnage 20 pet. hooger zal zijn dan in het vervallen vlootverdrag van Londen is aangegeven. Een der leden meende, dat als eerste post een bedrag van 123 millioen dollar beschikbaar gesteld zal worden. JUBILEUM VAN HET WEEKBLAD „DE BINNENVAART". Propaganda voor het onderwijs aan schippers en schipperskinderen. Het officieel orgaan van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart te Amsterdam, het weekblad „De Binnenvaart" is ten besluite van den twintigsten jaargang als jubileum nummer verschenen met als doel het voeren van een bijzondere propaganda voor het lager onderwijs aan schipperskinderen en het vak onderwijs aan schippers en schippersjongens Hoezeer het werk van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart door de autoriteiten in den lande gewaardeerd wordt en welke betee- kenis dit werk heeft, blijkt duidelijk uit de vele bijdragen, welke in dit jubileum-num mer zijn opgenomen. Met de schrijvers in het blad hopen wij, dat de binnenschippers de groote beteekenis van het werk van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart in hun eigen belang en in bijzonder van dat van hun kinderen zullen begrijpen. Dan zal het doel van dit jubileum nummer bereikt zijn. Het Januari-nummer van „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het Januari-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maand blad gewijd aan natuurstudie, natuurbescher ming, heemschut, geologie, folklore, buiten leven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. De weersgesteldheid vlak na Nieuwjaar maakte het mogelijk een Januari-nummer te doen verschijnen, dat actueel is door een aan tal sneeuwfoto's, opnamen van Van Aalst, Van Bezooyen, Velsink en De Weger, die, elk op een eigen wijze, de schoonheid van het Hollandsche winterlandschap op treffende wijze uitbeelden. Onze betreurde medewerker, de heer W. J. Mets schrijft in dit nummer over Den Helder en omgeving (met foto's van A. V. Fey) waarin van een streek vol interessante be drijvigheid en bekoorlijke vergezichten wordt gewaagd. Een geheel ander landschapsbeeld ontrolt zich voor ons oog bij lezing van het artikel „Piasmolen", een wandeling naar de Duitsche grens." Een nummer, waarbij alle medewerkenden, hun beste beentje hebben voortgezet, zooals dat betaamt aan een tijdschrift, dat zijn tweede-lustrumjaargang begon. Crltisch Buil tin. Januari-nummer. Uitg. van Loghum Slaterus N.V. Arnhem. Het Bulletin is steeds interessant en ook het eerste nummer van het nieuwe jaar maakt hierop geen uitzondering. Van den zeer geva- rieerden inhoud noemen wij van de hand van A. RomeinVerschoor „Douwes Dekker, be grijpen en verdedigen", van die van Tonia de Bilt een beschouwing over Van Echendel en het Noodlot (naar aanleiding van diens „De grauwe vogels") en van Marsman „Een Joodsch Denker". „Beyers' ModeftirAll e". „Beyers's Mode für Alle" begint het nieuwe jaar met een zeer geslaagd nummer. Het geeft ons reeds een idee, van wat er in de komende lente gedragen zal worden. Heup en taille worden meer en meer geaccentueerd, terwijl de schouderlijn iets van haar mannelijkheid moet inboeten. Bij het zien van de schattige avondtoiletjes komt onwillekeurig de gedachte bij ons op, dat wij voor de komende feesten nog best een nieuw avondjurkje kunnen gebruiken. Verder vinden we gekleede en wollen jurk jes voor de slanke, zoowel als voor de meer gezette dames, terwijl de elegante en spor tieve blouses bijzonder aantrekkelijk zijn. Voor het werkende meisje brengt het blad nog een paar leuke huis- en kantoorjurkjes; tot slot een handwerkpagina en een paar practische wenken op kook- en huishoud- gebied. Op de bijgevoegde 3 raderbladen wor den alle patronen van de meer dan 100 model len in de meest gangbare maten gegeven. Hoofdvertegenwoordiging Pr. Hendrikkade 48, Amsterdam. De Koninklijke Nederlandsche Landmacht, uitgave Weekblad „Gelder land in Woord en Beeld", Jansplaats 29 te Arnhem. In een stad als de onze, waarin de marine zoo zeer domineert over het garnizoen van de landmacht, is de kennis van onze weermacht te land wellicht niet zoo groot als in andere steden van ons land. Daarom verheugt 't ons hier eens de aandacht te kunnen vestigen op bovengenoemde uitgave van het weekblad „Gelderland in Woord en Beeld" te Arnhem, dat den leek in staat stelt zich een volledig in zicht te verschaffen in het wezen van de Ko ninklijke Nederlandsche Landmacht. En wel door de aan de verschillende onderdeelen van de landmacht gewijde artikelen, maar vooral door de niet minder dan 600 foto's, waaruit deze uitgave bestaat. Echter niet alleen voor den leek heeft dit boek waarde. Ook voor den soldaat, den onderofficier heeft het beteekenis, omdat er behalve van zijn eigen wapen van alle andere wapens en onderdeelen artikelen en, uit militair-technisch oogpunt nauwkeu rige, foto's in voorkomen. De redactie en haar fotografische dienst waren hiertoe in staat door een volledige mede werking van het Departement van Defensie en door voorlichting van de bij de onderdeelen werkzame officieren. Wie van dit boek kennis genomen heeft, kan zeggen, dat hij de Ned. Landmacht kent en dat is wel het beste com pliment, dat wij den uitgevers kunnen maken. Voor Den Helder heeft deze uitgave nog spe ciale bekoring, omdat er opvallende aandacht besteed is aan het Regiment Kust-Artillerie, waarvan men de 1ste Schoolcompagnie in niet minder dan 15 foto's in actie kan zien. Bestel lingen kunnen gedaan worden bij bovenge- noemden uitgever. Bijzonder Vrijwillige Land storm, jaarverslag over 1937, Koninginne gracht 50 te 's-Gravenhage. Verschenen is het Jaarverslag van de Natio nale Landstormcommissie over 1937, dat een optimistischen geest ademt. Wat geen wonder is, als men leest, dat in dat jaar het aantal aangesloten vrijwilligers gestegen is met 5313 vrijwilligers en thans 93.223 bedraagt. Het aan tal aangesloten Reserve-officieren kon worden uitgebreid tot 2720. Het Verband Alkmaar, waartoe ook de afdeeling Den Helder behoort, telde per 1 Januari 1938 4173 aangesloten vrij willigers en behoort met dit aantal tot den „gulden middenmoot". Het verslag geeft voorts een gedetailleerd overzicht van de gehouden Landdagen, bijeen komsten, vergaderingen etc. van den B.V.L. en van de Nat. Landst. Commissie. Bij de Uitgevers Drukkerij Henri Bergmans N.V. te Tilburg, verscheen in verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis een bundel van „10 vaderlandsche liederen' verzameld en bewerkt door Jop Pollmann, die naar één der liederen „Slaat trommels en trompetten" werd genoemd. De bundel bevat behalve bekende liederen als het Wilhelmus een aantal minder bekende en ook naar wij meenen geheel onbekende lie deren, die wonderlijk goed op de met zooveel spanning verwachte gebeurtenis slaan. B (j b e 1 en openbare school, door Dr. F. C. Dominicus, drukkerij C. Blommen- daal, Rijnstraat 9, 's-Gravenhage. Als vierde in de reeks brochures, die van maand tot maand onder den titel „Tijdseinen" verschijnen, (stemmen uit Chr.-Hist. kring) zag bovengen, werkje het licht. Een onder werp, dat zeker actueel is en de belangstel ling heeft ook buiten de orthodoxe chr. krin gen. Prinsessen uit het Huis van O r a n je. door Dr. J. C. van der Does, afleve ring 1, uitgave van C. J. Terwee te Putten. In deze dagen, waarin de Prinses van Oranje zoo in aller belangstelling staat, is de eerste van de afleveringen verschenen van een werk, dat genaamd is „Prinsessen uit het Huis van Oranje". Er is al zeer veel over het Huis van Oranje geschreven, maar Dr. v. d. Does deed 't uit een anderen gezichtshoek dan al zijn voorgangers. Hij wierp speciaal het licht op het leven van de Prinsessen, bijzonderheden over haar jeugd, de opvoeding, de karaktereigen schappen en de levensomstandigheden. Dit was een zeer lastige taak, omdat de mededeelingen over 't algemeen bijzonder schaarsch zijn. De schrijver heeft zich echter met toewijding van zijn taak gekweten, bracht bezoeken aan het Nationaal Archief te Parijs, Montargis, ChS.- teau-Renard, Chateau-Coligny, Poitiers en Oehringen, waar het hem gelukte tal van tot nu toe onbekende bijzonderheden te weten te komen. Deze eerste aflevering, welke uit bijna 50 pagina's opdikkend papier bestaat, verhaalt van het leven van drie Dochters van Prins Wil lem I, n.1. Maria, Anna en Emilia van Oranje- Nassau. Het is interessant voor hen, die er be lang in stellen, te lezen van de vreugden en lasten van deze Prinsessen om daarbij tevens een goeden indruk te krijgen van het huiselijk leven van Prins Willem van Oranje. Zonder tot onbeteekenende bijzonderheden af te dalen, geeft dr. v. d. Does, die over een helderen stijl beschikt, in zijn opstellen een keurige im pressie van die Prinsessen en de rol, die zij zoowel in Haar jeugd als in Haar rijpere leven gespeeld hebben. Bij den boekhandel kan men zich op de 6 af leveringen aboneeren h 0.95 per aflevering. Het werk is compleet gebonden verkrijgbaar 6.50 en in weelde-uitgave in perkamenten band a 25. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND Stonegate, charter, t„ 13 Jan. te Algiers. Enegano, t„ 12 Jan. v. Liverpool. Poelau Laut, u., 13 Jan. te Port Sald. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Ulysses, 13 Jan. v. Amsterdam. Achllles, 12 Jan. v. Catania. Douro. 13 Jan. te Madelra. Agamemnon, 12 Jan. te Llxurl. Alkmaar, t„ 10 Jan. v. Valparatso. Aurora, 13 Jan. te Amsterdam. Costa Rica. t., 14 Jan. te Plymouth verwacht. Euterpe, 13 Jan. te Amsterdam. Ganymedes, 12 Jan. v. Tunis. Perseus, 12 Jan. v. Amsterdam. Stuyvesant, 12 Jan. v. Paramaribo. Telamon, 12 Jan. te Hamburg. Triton, 12 Jan. v. Piraeus. Venus, 13 Jan. v Messina. Marnix v. St. Aldegonde, u., 13 Jan. te Batavia. Poelau Roebiah, u., 13 Jan. te Batavia. Vesta. 12 Jan v. Hamburg. Vulcanus, pass. 12 Jan. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, pass. 13 Jan. Vlissingen. Lochgoil, 11 Jan v. Tacoma. Edam, 12 Jan. 630 mtll W.Z.W v Valentia. Bilderdijk, 12 Jan. te Philadelphia. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 11 Jan. te Batavia. Salawati, 11 Jan. v. San Francisco. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJlkembang, 12 Jan. te Newcastle (N.Z.W.). JAVA—NEW VORK-LIJN. Kota Radja, 11 Jan. te New-York. Tabinta, 12 Jan. te New-York. Blitar, t., pass. 13 Jan. Dover. Dempo, t., 13 Jan. v. Gibraltar. Sibajak, u., 13 Jan. te Southampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi, 13 Jan. v. Hamburg. Kota Baroe, u., 53 Jan. v. Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat, t., 12 Jan. v. Victoria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Nicoline Maersk, charter, pass 13 Jan. Dungeness. Polyphemus, 12 Jan. v. Port Said. Agamemnon, 13 Jan. te Rotterdam. Calchas, 12 Jan. te Londen. Teucer, 13 Jan. v. Penang. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony, pass. 12 Jan. Gibraltar. Jonge Elisabeth, pass. 13 Jan. Ouessant. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Barentsz, II Jan. v. Batavia. Boissevain, pass. 12 Jan. Kaap Verd. Eil. Houtman, 12 Jan. te Manilla. Maetsuycker, 11 Jan. v. Singapore. Tasman, 12 Jan. v. Zanzibar. Esperanto bij het Onderwijs, Esperanto-Persdienst L.E.E.N. meldt ons: Door de hoofdbesturen van den Bond van Ned. Onderwijzers en van het Ned. Onderwij zers-Genootschap werd besloten, met ingang van 1 Januari 1938, toe te treden tot het Bu reau: Esperanto bij het Onderwijs, dat onlangs werd opgericht. Esperanto door de Radio. Het Fransche radio-station „Radio-Paris" (1648 m) is sedert December begonnen met het geregeld uitzenden van radio-tooneelstukken in het Esperanto. Esperanto in het Verre Oosten. Ter gelegenheid van het 2600-jarig bestaan van het Japansche keizerrijk, heeft men een groot kapitaal ter beschikking gesteld voor de uitgave van een encyclopaedie betreffende de Japansche cultuur. Dit omvangrijke werk zal geschreven worden in de talen Japansch, Fransch, Engelsch en Esperanto. RECTIFICATIE. Inleg-, Bak-, Rook- en Stoof- paling VANAF 25 cent per pond. (Dus niet zooals in het Adv.blad stond 25 cent per pond). PLOOY, BINNENHAVEN 149. heeft voor ieder costuum een bijpassende Pantalon naar maat, geen prijsver- hooging voor smalle, lange of corpulente figuren. F W \lfT aan 't eind Uilli ILI[ T j Spoorstr. TER LEEN AANGEBODEN. Personen bij Rijk, Gemeente en Onderwijs zonder borg. Rente en aflossing volgens wettelijke voor schriften. Inlichtingen bijDE SPEURDER, Boerhaavestraat 50. is telefonisch aange sloten onder nummer Beleefd aanbevelend, J. BOSMA 2 IS 2 ÏO 1 8 2 ÏO 2 6 4 ÏO 2 ÏO 2 ÏO 1 8 Gratis bezorgen Telef. 578

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6