Interessante opgraving RADIO Journalisten lieten hun leven..»» Wethouder overvallen Krankzinnige ontvlucht en weer gepakt Ons consulaat in Sjanghai Bruiloftsgasten verdronken Schuschnigg pleit voor den Volkenbond „Hitier wint, Mussolini ver liest in het Donaubekken" Stond Koningin en Prinses naar het leven K.P.M. personeel trekt ontslag-aanvrage in Een huwelijk op huize Doorn Geen ijs, maar jenever gefabriceerd 20 Chineezen doodgeschoten „Katholieken willen Nazi-idealen niet begrijpen" PROGRAMMA De waarachtige waarheid In het aangezicht van den dood nog een telegram aan de krant5 In zijn schuur door drie man nen met stokken bewerkt. Wraakneming Woensdagavond hebben drie jon gemannen den landbouwer G. van der Kooi, in wiens schuur onder Nes (West-Dongeradeel) zij zioh verdekt hadden opgesteld, toen deze omstreeks tien uur daar binnen kwam om zijn paarden te voederen, aangegrepen en met stokken be werkt, waarna zij op de vlucht sloegen. De landbouwer is naar het Ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De drie daders zijn aangehouden. Zij heb ben bekend den overval te hebben gepleegd. Hoewel dit nog niet geheel vast staat, schijnt men hier met een wraakneming te doen te hebben. De landbouwer van der Kooi is wethouder van West-Dongeradeel. Hoe de overval geschiedde. Nader vernemen wij het volgende: Omstreeks half tien ging de veehouder van der Kooi naar den stal om de paarden te voederen. Plotseling werd hij door een drietal jongemannen overvallen, die een be drag van duizend gulden van hem eiscli- ten. Toen de aangevallene hieraan niet vol deed en zich trachtte te verweren, werd hij door het drietal met ploertendooders op het hoofd geslagen. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond, echter zonder het be wustzijn te verliezen. Onder het voorwend sel, het geld te zullen gaan halen, wist van der Kooi een wapen te bemachtigen. De aanvallers meenden, dat zij met een gela den jachtgeweer werden bedreigd en namen de vlucht. Door inmiddels toegeschoten hulp werd direct geneeskundige assistentie ingeroepen. Een dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Leeuwarden noodzakelijk. De toestand van het slachtoffer is niet le vensgevaarlijk. De daders gearresteerd. De gemeente-politie, die men onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte bracht, stel de, onder leiding van burgemeester A. E. Hoving en in samenwerking met de Rijks veldwacht en marechaussée een nauwkeurig onderzoek in. Toen bekend was, dat twee der aanvallers in de richting Hohverd wa ren vert rokken, werd in deze richting ge zocht. Het bleek, dat twee patrouilleerende gemeente-veldwachters, die van dezen over val niets wisten, de vermoedelijke daders waren tegengekomen. Beide jongemannen, de 21-jarige U. K. en de 18-jarige J. S. uit Hol- werd, werden van hun bed gelicht en gearresteerd. Zij legden een vol ledige bekentenis af. Even later is ook de derde verdachte, de 21-jarige W. T. van Z. uit Wierum, van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij leg de eveneens een volledige bekente nis af. Het parket te Leeuwarden, benevens de districtscommandant van de Rijksveldwacht en de marechaussée hebben direct ter plaatse een Onderzoek ingesteld. De brigade-commandant van de Kon. Marechaussee te 's-Hertogenbosch heeft gistermiddag door middel van een radio- politiebericht opsporing en voorgeleiding verzocht van een gisternacht uit het Rijks- krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vught ontvluchtte verpleegde Martinne Josephus Raaymakers, oud 29 jaar. Deze verpleegde heeft te kennen gegeven naar het buitenland te willen gaan en meermalen gezegd, dat hij H. M. de Ko ningin en K. K. H. Prinses Juliana naar het leven stond. Hij is een zeer gevaarlijk krankzinnige. Nader wordt vernomen, dat de man reeds weer gevat. Hij vervoegde zich op het kan toor van een bekende instelling te Am sterdam, waar men spoedig begreep met een krankzinnige te doen te hebben. Hij is daarop door een lid van het personeel dezer instelling per auto naar den G.G.D. gebracht, die voor overbrenging naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam heeft gezorgd. Intusschen is de directie van het gesticht te Vught gewaarschuwd, die den krankzinnige zoo spoedig mogelijk uit Am sterdam zal laten halen om hem weer in „Voorburg" op te sluiten. Volledige bezetting meer dan ooit noodzakelijk. De Xederlandsche consul-generaal te Sjang hai, de heer Boissevain, kwam met de „Mar- nix van St. Aldegonde" te Batavia aan. In een interview met Aneta, verklaarde Tiij in Mei met buitenlandsch verlof te zijn gegaan en eerder naar China terug te kee- ren dan zijn plan was, daar de huidige toestand dit gewenscht maakt, „Nu meer dan ooit., is de volledige bezet ting van het consulaat-generaal in Shang hai noodzakelijk," zeide de heer Boisseman. De consul-generaal zal vijf weken in In- dië blijven en zijn opwachting maken bij den gouverneur-generaal. Hij zal besprekin gen houden met den adviseur voor Oost- Aziatische zaken, met het departement van Economische Zaken en zal verder ook spreekuren houden, eveneens te Semarang en te Soerabaja. Hij vertelde, dat hij later graag terug zou keeren, ten einde de bui tengewesten te bezoeken, die er nu helaas bij in moesten schieten, en tevens om een algemeene oriëntatie te verkrijgen van onze belangen met China Gisteravond had te Batavia de reeds aangekondigde openbare ge combineerde vergadering plaats van de vereenigingen van gezagvoerders en stuurlieden en van werktuig kundigen. Op deze vergadering werd besloten tot intrekking der bekende ontslag actie. De vergadering sprak haar onvoor waardelijk vartrouwen uit in het door de besturen gevoerde beleid. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om het huwelijk van den kleinzoon van den ex-keizer, Prins Louis Ferdinand van Pruisen, die zich onlangs heeft verloofd met Grootvorstin Kyra van Rusland, op huize Doorn te voltrekken. De plechtigheid zal dan vermoedelijk eind April geschieden. Auto-ongeluk onder Berkenwoude. In den vorigen nacht .omstreeks 2 uur is een Ford-auto met vijf inzit tenden te Berken woud© te water gereden, waarbij twee heeren om het leven zijn gekomen. De wagen werd bestuurd door den chauf feur C. Bos uit Stolwijk. Het gezelschap keerde van een bruiloft in Stolwijk naar hun woningen te Ouderkerk a.d. IJssel te rug. Onder de gemeente Berkenwoude is de auto door nog niet bekende oorzaak in de Schinkel gereden. Drie inzittenden konden op het droge worden gebracht,' doch den 34-jarigen J. van Herk en den 50-jarigen J. de Boer heeft men niet meer kunnen red den. Inval in Beverwijksche ijsfabriek. Belastingambtenaren en de rijksveldwacht hebben te Beverwijk, in samenwerking met de recherche te Amsterdam, in een con- sumtieijsfabriekj e aan de Adrichemstiraat te Beverwijk een inval gedaan, op vermoeden dat zich daar een geheime distilleerderij zou bevinden. De dienaren der wet troffen daar inderdaad een stookinrichting aan, die in volle werking was. Het apparaat, benevens een hoeveelheid daarmede bereide alcohol, werden in beslag genomen en naar het be lastingkantoor overgebracht. De eigenaar van de geheime branderij, zekere de N., tegen wien het vermoeden be staat, dat hij zich reeds geruimen tijd mat deze practijken bezig houdt, is door de poli tie aangehouden, doch na verhoor weer op vrije voeten gesteld. STAAT VAN BELEG IN NANTAU. Twintig Chineezen, die met gesto len goederen een prikkeldraadver sperring in de Chineesche wijk Nautau (Sjanghai) trachtten te pas- seeren, zijn door Japansche solda ten doodgeschoten toen zij op som matie niet bleven staan. Twee Chi neezen werden zwaar gewond. De staat van beleg is in Nantau afge kondigd. Oostenrijk en Hongarije voelen xich verplicht. „Mus6olini's druk faalde In Bu- dapest", schreven wij gisteren naar aanleiding van het feit, dat Oosten rijk en Hongarije weigerden zich aan te sluiten bij het anti-Komin ternverdrag. Thans betoogt Schusch nigg in de „Reichspost", dat het anti-communistische verdrag voor Oostenrijk en Hongarije sedert lang een stuk werkelijkheidspolitiek is, de beide landen hebben het commu nisme feitelijk verstooten. SCHUSCHNIGG. Verder uit Schuschnigg zijn vertrouwen in de duurzaamheid van den Volkenbond en de wijsheid van de groot© mogendheden, die er nog lid van zijn. Hoewel de Bond al te dikwijls voor de kleine Staten een werktuig van den wil der groote mogend heden is geweest, hebben Oostenrijk en Hon garije op kritieke oogenblikken belangrij ken stoffelijken steun van het instituut ontvangen. Wij voelen ons dan ook te meer verplicht, aldus de Bondskanselier, te be vorderen, dat nieuw leven wordt ingebla- den, aan de groote en oude idee van den Volkenbond. HANDELSTARIEVEN VAN OUDEN ROMEINSCHEN KEIZER ONTDEKT. De Italiaansche archeologische ex peditie, die in Aphrodisias, de vroe gere hoofdstad van Karië,opgra vingen verricht, heeft een' aantal belangrijke inschriften uit den tijd van het oude Romeinsche imperium gevonden, waardoor onze kennis over den handel van dien tijd aan zienlijk uitgebreid wordt. Bovendien heeft men ook schoon beeld houwwerk te voorschijn gebracht. In Porti- kus, de antieke stad, welke aan Aphrodite, aan den „goddelijken Augustus", aan kei zerin Livia en aan Tiberius gewijd was, vond men schoone marmeren beelden. Het gebouw, dat men heeft vrijgelegd en vermoedelijk het forum vormde, heeft een grootte van 200 bij 70 meter. Op twee ge broken zuilen ontdekte men ongeveer 100 regels tekst van een edict van Diocletia- nus „de pretiis" (van de prijzen). Zij be vatten de prijsregeling voor verschillende medicinale kruiden, dikwijls met bijna on begrijpelijke namen. Interessanter nog is een tarief voor het transport van waren en den huur van schepen van de eene haven naar de andere voor de steden van den Oriënt, Egypte en ook Europa. Aqui- leja, Ravenna, Nikodemia (op het oogenblik Ismid in Klein-Azië), steden, welke in het bijzonder onder Diocletianus bloeiden, zijn genoemd. Fransche pers over de conferen tie te Boedapest. „L'Époque" schrijft dat de conferentie te Boedapest aantoont, dat Oostenrijk en Hon garije niet het spel der autoritaire stalen hebben willen spelen. Ciano die van tevoren victorie had gekraaid, keert met een mager resultaat naar Rome terug. De regeeringen te Boedapest en Weenen zullen toenadering tot de andere staten in het Donaubekken trachten te bewerken, doch indien zij daarin niet slagen, zal de weg vrij zijn voor Duitschland. Italië zal er niets bij winnen. Volgens de Matin is het van beteekenis dat 't communiqué zwijgt over Zuid-Slavië. Het schijnt dat de toestand het nog niet moge lijk maakt uitbreiding der Romeinsche pro tocollen onder het oog te zien. De regeerin gen van Oostenrijk en Hongarije, die van meening waren, dat een uitgebreid blok groo te ongerustheid bij de westelijke mogendhe den zou kunnen wekken, zullen daar niet om treuren. De Populaire legt er den nadruk op, dat de Oostenrijksche onderhandelaars, hun po litiek zoo voorzichtig hebben geformuleerd. Die politiek is volgens het communiqué ge grond op de „Harmonie der Romeinsche pro tocollen en het OostenrijkschDuitsche ac- coord van 1 Juli". „Harmonie der beginse len" wil zeggen, dat er geen eenzelvigheid is en dat er in werkelijkheid een tegenstel ling bestaat tusschen de onafhankelijkheid van Oostenrijk en de politiek van de spil RomeBerlijn. Terwijl zij uiting gaven aan hun „sympathie" voor deze spil en het anti communistische pact, hebben Oostenrijk en Hongarije zich daarbij niet aangesloten, noch hebben zij op het voetspoor van Italië den Volkenbond verlaten. ^lgens de Peuple viel de conferentie sa men met hernieuwde geruchten over een plan tot organisatie van het Donaubekken, waaromtrent Schuschnigg en de Tsjechoslo- waaksche minister-president Hodza het eens zouden zijn. Een plan van dien aard kan Italië niet behagen en Duitschland nog min der. Heftig artikel van tegen het Vaticaan. Rosenberg De „National-Sozialistische Hefte", vroe ger geredigeerd door Ilitler, thans door Ro senberg, publiceert een heftig artikel tegen het Vaticaan getiteld „de politiek van Rome tegen de Nationaal-socialistische opvattin gen". Het blad gaat uit van verschillende Roomsch-Katholieke congressen, die de laatste jaren in aan Duitschland grenzen de landen zijn gehouden en spreekt verder over het Eucharistische Congres, dat in Augustus te Boedapest bijeenkomt. De ka tholieke pers, aldus het tijdschrift, wil de idealen van het Derde Rijk niet begrijpen. Duidelijk blijken de bedoelingen van do po litiek van het Vaticaan, die het Katholicis me rondom Duitschland wil mobiliseeren om het geestelijk te isoleeren. In een andere artikel in hetzelfde tijd schrift wordt het Duitsche protestantisme beschuldigd van ontrouw aan de Luther- sche traditie en van slaafschheid jegens Rome. ZATERDAG 15 JANUARI 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. VARA-Uitzendlng. 10.0010.20 v.m. en 7.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti. nubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Viola d'amore en ciavecymbel. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Residentieorkest, m.m.v. solist (Gr.opn.), 4.10 Pianovoordracht. 4.30 Causerie namens de Nederlandsche Vege. tai lërsbond. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel en zang. 6.30 Groningsche uitzending. 7.00 Filmland. 7.30 „De plaats van de Bijbel in ons volk", causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Toneel, declamatie, solist en gra. mofoonmuziek. 9.15 „En nu... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.40 „The Four Blue Stars". 11.00 Berichten. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301,5 M. KRO-Uitzendlng. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest, en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg KRO-Orkest. 3.05 Kinderuur. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.30 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Economische betrekkingen tussen Ne< derland en Indië", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest. 9.00 De KRO-Boys, m.m.v. solisten. 10.00 De KRO-Melodisten, m.m.v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Uit New-York meldt de Daily Express, dat in Scratton (Kansas) in een Methodis tische Kerk een dienst werd gehouden, welke achttien uur duurde. Acht en twintig leden der gemeente lazen om de beurt hardop het geheele Nieuwe Testament voor. Er zijn 181.253 woorden in het Nieuwe Testament en 774.746 in den geheelen Bij bel. In Maart 1934 lazen zes menschen in Baltimore van Genesis tot aan de Opstan ding in 50 uur en 56 minuten. MET VULPEN EN CAMERA IN HET HEETST VAN HET GEVECHT. Het kanon buldert en het machine geweer ratelt in Spanje en in het Verre Oosten; conflicten namen den omvang aan van een catastrophalen oorlog en het zijn niet alleen de frontsoldaten die de lijsten der slachtoffers steeds langer maken. Verschillende persverslaggevers lie ten hun leven in den strijd om de nieuwste berichten. Een bijzonde ren medewerker vertelt in dit artikel iets over het levensgevaarlijke werk van de oorlogscorrespondenten. Het werk van den journalist brengt'da gelijks nieuwe strijd met zich mee. Strijd om op de vlugste wijze en liefst voordat een collega daarin geslaagd is, de nieuwste de tails te verzamelen van de gebeurtenissen, waarop de aandacht van het krantenlezend publiek gevestigd is. Het is de strijd om de „primeurs", de „heet-gloeiende" nieuwtjes waarvoor althans voor den waren journa list, geen moeite te groot, geen offer te zwaar is. Zoo deze dagelijksche jacht naar het nieuws voor den journalist in vredestijd al een gezonde sensatie beteekent anders is dat met het werk van den oorlogscorres pondent. die zirh met inzet van de veilig heid voor zijn eigen leven, temidden van het strijdgewoel waagt om het meest na tuurgetrouwe ooggetuigeverslag te kunnen geven van wat zich aan het front afspeelt. De gevaren die deze „oorlogsverslaggeving" omringen, zijn legio en de jongste tijd heeft dat duidelijker dan ooit bewezen: bekende en minder bekende reporters vielen als slachtoffer van hun beroep aan de fron ten van Spanje en het Verre Oosten. Draaien, altijd maar draaien. Wat voor deze verslaggevers geldt, geldt natuurlijk ook voor de persfotografen en' film-operateurs der verschillende film maatschappijen die de bekende week-jour- naals brengen en met welk een ongelooflij ke stoutmoedigheid deze camera-menschen te werk gaan en onder welke enerveerende omstandigheden zij hun taak verrichten, dat blijkt juist den laatston tijd wel heel treffend, nu in verschillende Nederlandsche bioscooptheaters de z.g. „Panay-film" wordt gedraaid, een authentiek filmverslag van het bombardement van den Amerikaanschcn kanonneerboot, waarbij talrijke slachtoffers vielen. Terwijl de eene ontploffing op de andere volgde en mitrailleurkogels den opvarenden om de ooren floten bleef de cameraman aan zijn toestel en draaide zijn film, die eenmaal, juister dan welk verslag ook het vermag te doen, de bijzonderheden van dit incident zou aantooncn. Ook bij don aanval op de „Panav" wer den verschillende reporters gewond: .Tim Marshall, correspondent van het bekende Amerikaansche weekblad „Collicr's" werd in den schouder getroffen en wist zich nog juist in veiligheid te brengen door in een olietankbootje te springen, dat langszij de Panav kwam; Sandro Sandri, een redacteur van het Turijnsche blad „Stampa" liep een wonde in de maagstreek op, waaraan hij een dag later overleed cn enkele anderen werden licht gewond. Ontstelde de journalistieke wereld niet bij het bericht dat Pembroke Stephens, de be faamde oorlogscorrespondent van de Lon- densche „Telegraph" het leven gelaten had, toen hij vanaf een watertoren in Sjanghai het verloop van den strijd volgde? En wer den de beide „Times"-correspondentcn Hal- let Abend en Anthony James Billingham niet ernstig gewond tijdens een der vele bombardementen die Sjanghai teisterden? Welhaast geen week is er verloopen of een dagbladcorrespondent ondervond aan den lijve de groote gevaren die de oorlogscor- respondentie met zich brengt Wijn en bommen. Zooals het in het Verre Oosten gaat, zoo gaat het ook in Spanje, waar de oorlogs verslaggevers aan dezelfde gevaren zijn blootgesteld. En het is nog maar enkele da gen geleden dat de, op het oogenblik nog steeds in grooten omvang voortwoedende strijd om het bezit van de stad Teruel, de levens eischte van drie bekende journalis ten, terwijl een vierde ernstig werd ge wond. En het is in dit verband alleszins interessant enkele bijzonderheden omtrent dit verschrikkelijke voorval te vernemen, zooals dat werd opgeteekend door een cor respondent van het Zwitsersche blad, de „Neue Züricher Zeitung" die het volgende vertelde: „Wij bevonden ons een aantal Kilometers achter het front en boven onze hoofden huilden de granaten der beide partijen. Overigens heerschte er een betrekkelijke rust in het plaatsjo Caudette of Caude of hoe het nog anders heeten mag, want op iedere landkaart wordt het anders genoemd Wij bevonden ons in een auto cn gebruik ten haastig iets van het in papiertjes ge wikkelde voedsel, terwijl ver voor ons de wagen reed die dien dag zoo noodlottig zou worden getroffen. Het vroor 12 graden en niemand dacht er aan de wagens te verlaten, toen juist op het oogenblik dat een officier mij kwam vragen of ik een glas wijn lustte hij hield een groote kruik onder den arm een hevig lawaai ons oor trof; het geluid van een ontploffing verscheurde de lucht. Enkele oogenblikken zagen we niets, toen hoorden we het ge schreeuw van verschillende menschen en uit enkele huizen kwamen rookwolken Paniek. De wagen vóór ons, die misschien op een afstand van een meter of 80 vooruitreed, slingerde even, er kwam rook uit het dak en onmiddellijk begrepen wij dat de auto getroffen was. Met verschillend© menschen renden wij naar voren en juist op het oogenblik dat er een tweede granaat ont plofte zag ik den Amerikaanschcn corres- pondent Philby met een groote hoofdwonde aan den kant van den weg zitten. Er heerschte een onbeschrijflijke paniekstem- ming, doordat er tal van ontploffingen op elkander volgden en ik telde al vijf Spaan- sche soldaten die gedood of gewond waren. Het dak van den vrijwel nieuwen wa gen was lieelemaal verbogen en officieren van den persdienst liepen als waanzinnig heen een weer en trachtten te helpen wat zij konden. De een na den ander werd uit den! wagen getrokken en toen een onzer een foto wilde maken, sloeg een an der hem het toestel uit de handen. Onze vriend Johnson was de eerste die wij zagen en deze verslaggever van de „New York Weekly" moet op slag dood zijn geweest. Toen werd de 27-jarige Sheepbanks naar buiten gesleept en daarna Edward Neil van de „Associated Press"; zij stierven, nadat men ze naar Sara- gossa had gebracht, kort na elkander. Een van hen dicteerde drie uur voor zijn dood nog een telegram naar zijn krant Toen de kisten over de Fransche grens werden gebracht waren er tal van verte genwoordigers van het Britsche en Ameri kaansche gezantschap aanwezig, alsmede een groote schare journalisten die hun col lega s een laatste groet brachten Aldus het relaas van een journalist-oog getuige dat ons een duidelijk beeld geeft van de verschrikkingen waaraan de oor- ogs-eorrespondent is blootgesteld. En zoo lang er oorlogen zullen woeden zullen deze mensehen hun plicht blijven doen om de nieuwshonger van het lezend publiek der geheeip wereld te stillen, ook al vergt dat dikwijls heel zware offers

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8