UüMPh - ij.. - PIET SCMIDT U N 1 F O MAATKLE Wordt 'n „trium phatorin si maak l Rook- M DING Agenda ruyghweg 74 Zaterdag 22 Januari 1938 Tweede Blad ï/fad-i n ieuw-è Groote belangstelling voor de aankomst van de „Maurits'' Hij ging zijn broer verwelkomen Monument Marine en Wetenschap Burgerlijke Stand van Den Helder TELEFOON 740 Okito de wonderbaarlijke Nederlandsche Blindenbond 3e Abonnementsvoorstelling Reisplan van den kruiser „Java De a.s. postduivenshow De tragische positie van de Joden H.W.ZEGEL iOvoo„io? Tf I VIRGINIA CIGARETTES Ondanks het regenachtige weer. De douanen hadden lang werk. Gistermiddag om 4 uur is Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", nadat zij den geheelen dag voor Den Helder had moeten heen-en-weer varen, onze haven binnengevallen. Zooals verwacht mocht •worden, geschiedde dit onder groote be langstelling van het publiek. Het regende weliswaar reeds eenige uren voor het tijd stip van aankomst, maar dat was blijk baar slechts voor weinigen een beletsel geweest om thuis te blijven. Het zag zwart van de menschen aan het Wierhoofd en aan den ingang van de haven. Om kwart voor vier passeerde het flottielje vaartuig den vuurtoren en het voer de admi raalsvlag in top. Zijne Excellentie Vice-Admi- raal T. L. Kruijs was 's morgens per sloep naar de „Maurits" gevaren om de laatste uren op zee met de bemanning mee te maken. Tegen vieren lag het schip, dat het onderwerp van aller gesprekken en het voorwerp van aller belangstelling was, schuin voor de haven. Nog eenige oogenblikken en daar was zij, die onge veer iVz jaar geleden deze zelfde haven had verlaten om een zoo verre en lange reis te maken, weer behouden binnen. Altijd een plechtig moment, zoo'n binnen komst van een oorlogsschip. De Stafmuziek was ouder gewoonte present en zij liet, toen het schip de haven binnenkwam, het „Wilhel mus" hooren. Rondom werd het doodstil, mili tairen aan boord en aan den wal brachten den militairen groet, burgers ontblootten het hoofd, de dames staakten voor enkele oogenblikken haar praatje over „m'n man, die aan boord zit". Statig voer de „Maurits" voorbij, terwijl op instigatie van een officier, die op het Wier hoofd stond, door allen „Leve Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau"!" geroepen werd. Aan boord en aan den wal was het nu een druk zwaaien met handen en zakdoeken, terwijl de eerste woorden, sinds jaren, gewisseld konden worden Het publiek stroomde thans naar de aanleg plaats, welke tegenover het „Voor hen die vielen"-monument gekozen was. Het meeren ging vlot in zijn werk, doch wie gedacht had, dat de opvarenden nu wel spoedig van boord zouden komen, hadden zich vergist! Eerst moesten de douanen het schip inspecteeren. Daar was echter eerst nog het ceremonieel van het vertrekken van den vice-admiraal. Ge volgd door zijn adjudant, den luit. ter zee le klasse B. J. Velderman, en zijn staf, verliet de Marine-commandant te half vijf het flottielje vaartuig, aan de valreep uitgeleide gedaan door den commandant, overste W. A. de Jong. Dan gingen de douanen aan boord. Dat was dus half vijf. Spoedig stonden reeds eenige matrozen voor de valreep te ijsberen, en hun vrouwen en kinderen op den wal evenzoo. Maar naar elkaar toe komen mochten zij niet, ook al werd men wederzijds nog zoo ongedul dig. Zoolang het schip niet vrijgegeven was, mocht niemand van en niemand aan boord, zoo luidden de orders En dus wachtte en wachtte men om er radeloos van te worden. Eerst bij zessen, dus bijkans 2 uur na de aan komst, werd het schip vrijgegeven en mochten de opvarenden aan den wal, Dat zich hier in het duister van den inmiddels gevallen avond diverse tooneeltjes van hartelijk weerzien af speelden, laat zich denken. Er waren immers mannen en vrouwen, die elkaar in meer dan drie jaar niet gezien hadden! De dames konden zich meestal niet goed houden en barstten in snikken uit, maar de mannen hielden zich kranig: daar zijn zij trouwens mannen voor! Gepakt en gezakt kwamen zij van boord en gelukkig en tevree gingen ze in groepjes huis waarts, waar de kachel lekker brandde en waar alles blonk en glom van de goede beurt, die moeder de vrouw op den dag van aankomst aan alles gegeven had. Gisterenmorgen om half elf heeft het s.s. „Dokter Wagemaker" voor de haven van Oudeschild een hulpeloos ronddobberende sloep opgepikt, waarin een jongeman van Den Helder gezeten was, die 's morgens om half 8 reeds was vertrokken, teneinde z'n broer, die zich op de ter reede liggende Hr. Ms. „Joh. Maurits van Nassau" bevond, te verwei- komen. Op den terugtocht werd door hem een riem verloren, waardoor hij werd over- geleverd aan het spel van wind, stroom en golven. De sloep was te Oudeschild reeds op- gemerkt, en de TX. 28, schipper B. v. d. Schans, lag reeds klaar om uit te varen, toen het binnenkomende s.s. „Dr. Wagemaker" de sloep met den schipbreu- keling bereikte, en de eerste op sleep- touw en de laatste aan boord nam. Evenwel raakte de sloep nog los, die later door de TX. 28 is binnengebracht. De jongeman, zekere Dissel, kon na z'n gedwongen eiland-bezoek per keeren- de boot huiswaarts gaan. De dienst van TESO. ondervond een 10 minuten oponthoud. Oorkonde ingemetseld. Reeds eerder maakten wij melding, dat aan de kazerne van den Onderzeedienst was be gonnen aan den bouw van een monument, ter herinnering aan de samenwerking tusschen Marine en Wetenschap. De bouw was thans zoo ver gevorderd, dat een oorkonde kon worden ingemetseld, die aan het nageslacht nog het een en ander zal mededeelen betreffende de omstandigheden waarin de bouw van dit monument plaats had. In fraai gecalligrafeerde tekst op zwaar perkament bevat deze oorkonde de navolgende mededeeling: „Op den 3den Januari van het Jaar Onzes Heeren Negentien honderd-acht en dertig; in het veertigste Regeeringsjaar van Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Neder landen; toen het Nederlandsche Volk zich gereed maakte uiting te geven aan zijn vreugde bij de te verwachten geboorte der Eerstelinge uit het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard toen Zijne Excellentie J. J. C. van Dijk, minister van Defensie was; de Vice-Admiraal T. L. Kruys, Commandant der Marine te Willemsoord en de Kapitein-luitenant ter zee J. G. van der Berg, Commandant van den Onderzeedienst; werd aan den bouw begonnen van dit monument, ter herinnering aan de samen werking van Marine en wetenschap, in het bijzonder het verrichten van zwaartekracht metingen door prof. dr ir. F. A. Vening Meinesz, die daartoe 100.000 zeemijl per onder zeeboot aflegde over alle oceanen in de jaren 1923—1937." Deze oorkonde, die in looden buis gesoldeerd was, werd gistermiddag 3.30 uur ingemetseld door den Kapt.-luit ter zee J. G. van der Berg, Commandant van den Onderzeedienst, in tegenwoordigheid van den Eersten Officier J. J. Wichers en den Voorzitter van het Comité „Onze Marine", de heer A.W. P. Angenent. van 21 Jan. 1938. BEVALLEN: D. H. G. SmitBronlewe, d.; J. C. den BoerDerksema, z.; H. van der RerjdenLooij, z.; J. J. M. MeerbeekFloot- huis, d. VOOR Ie KLAS EN F IJ N E UW ADRES Fantastische verrichtingen op magisch gebied. Het moet in 1928 geweest zijn, dat Okito volgens zijn zeggen voor het laatst in Den Helder opgetreden is. We gelooven het graag en ook, dat we hem toen niet in actie gezien hebben, anders zouden we zeker één of meer dere van zijn fantastische toeren onthouden hebben. We kunnen ons tenminste niet voor stellen, dat we ooit een truc zouden kunnen vergeten als die, waarmede hij zijn zeer ver zorgde voorstelling besluit. Die is zoo: zijn assistente trekt een jas aan van iemand uit het publiek, dat, tusschen haakjes, zeer tal rijk was. Daarna wordt zij stevig geboeid om vervolgens in een grooten zak gestopt te worden, welke degelijk dichtgeknoopt en ver zegeld wordt. Vervolgens verdwijnt de assis tente in een kist, welke op haar beurt 2 maal op slot gedraaid wordt en vervolgens met een touw nog eens extra gesloten. En nu komt het ongelooflijke. Niet meer dan één seconde verdwijnt de kist achter een doek en dan huppelt de jongedame vrij en frank over het tooneel, terwijl uit de kist een man te voor schijn komt, geboeid en een sigaret rookend en met het zegel nog op den knoop, waar mede de zak afgesloten werd. En dat alles gebeurt voor Uw oogen en zonder dat er van een luik in de tooneelvloer of iets dergelijks gebruik gemaakt wordt. Nog peinzen we ons suf om difc mysterie te kunnen oplossen, doch het lukt ons niet r.och alle anderen, die dezelfde truc zagen en 'dje we na de voorstel ling spraken. Men staat er eenvoudig ver stomd van. Behalve deze fantastische apo theose zijn er ontelbare andere tricks, de 'een berustende op vingervlugheid, de andere op optisch bedrog en wat dies meer zij. Om eens een paar grepen uit het 27-deelige program ma te doen. Daar is het mysterie van den gouden bal, die door onzichtbare machten in zwevenden toestand wordt gehouden, het Tientsin Mysterie en in het populaire genre: de eend, die Okito uit de opgevulde schouders van iemands colbertje toovert. Interessant is ook het nummer handschaduwbeelden, dat Okito's handen en vingers van gummi doen schijnen. Nog andere frappante nummers komen ons voor den geest, b.v. een tastbare schaduw, waarin Okito eerst met zijn handen het schaduwbeeld van een dier op het doek werpt om vervolgens het uitgebeelde dier door een gat in dat doek te voorschijn te halen. En zoo zouden we door kunnen gaan, maar daar het allemaal even fantastisch en onbegrijpelijk is, zullen we er 't zwijgen toe doen. Men moet zelf maar gaan kijken of men er iets van snapt. Décors en costuums zijn een lust voor het oog, terwijl het Casino-ensemble voor toepas selijke „Chineesche" muziek zorgt. Vermelden we nog, dat aan dit eerste klas variété ook de hier ter stede reeds opgetre den denkkunstenaar en zakkenroller Sealtiel medewerkt. Nogmaals willen wij de aandacht vestigen op den bijzonderen film-avond, welke op Don derdag a.s. in „Musis Sacrum" wordt gegeven. De beide rolprenten, welke op het programma staan, zijn uitstekend geslaagde films, welke de toeschouwers door den loop van het weer gegeven verhaal in de wereld van den blinden mensch verplaatsen en hun toont, welke moei lijkheden zich daarbij voordoen en op welke wijze het mogelijk is deze te overwinnen. De heer A. Krijgsman verleent dien avond medewerking met zijn Kinderkoor. De vóórverkoop der kaarten is reeds begon nen. Behalve bij verschillende comité-leden zijn de toegangskaarten verkrijgbaar bij de adres sen, in de advertentie vermeld. Wij herinneren er nog aan, dat voor dezen filmavond in verschillende kringen belangstel ling bestaat en dat zich, naast het uitvoerend comité, een eere-comité heeft gevormd, waarin zitting hebben: de Burgemeester van Den Hel der, de heer G. Ritmeester, Z. Exc. de Vice- Admiraal T. L. Kruijs en de Luitenant-Kolonel der Artillerie J. H. C. Bentz van den Berg. Bekendmaking betreffende de plaatsbespreking. De bespreking voor de abonnementsvoorstel ling „De Wijze Kater" vindt plaats op Maan dag a.s., van 79 uur. Wanneer de Blijde Gebeurtenis op Zaterdag, Zondag of Dinsdag plaats heeft, wordt de be spreking en de voorstelling naar een andere datum verschoven. In de advertenties van gisteren en vandaag vindt men hiervoor de juiste regeling Het reisplan van Hr. Ms. kruiser „Java", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, naar de Straat van Gibraltar, is als volgt vastgesteld: Vertrek Den Helder: Zaterdag 29 Januari. Aankomst te Gibraltar: Woensdag 2 Febr. c.q. Donderdag 3 Febr. Overname van den convooidienst: Vrijdag 4 Februari 1938. Einde van den convooidienst: Zaterdag 12 Febr. 1938. Verblijf te Tanger: 12—15 Febr. 1938. Aankomst Den Helder, Zaterdag 19 Febr. '38. Wordt hedenavond geopend. Op 22 en 23 Januari houdt in de bovenzaal van het Alg. Mil. Tehuis in de Spoorstraat de Kringtentoonstellingsclub Hollands Noor derkwartier haar tweede kringexpositie. De belangstelling voor deze tweede show is voor de organisatoren wederom verheugend te noemen. Bijna honderd eereprijzen zijn disponibel gesteld, waaronder prijzen van het Gemeentebestuur, den Burgemeester, den Vice-Admiraal, Garnizoenscommandant, Vloot- aalmoezenier, notarissen Engelmann en Mr. Zijnen en van H.H. winkeliers en particulieren. Voor deze tweedaagsche tentoonstelling zijn door 59 exposanten, waaronder ditmaal voor het eerst ook Texel vertegenwoordigd is, niet minder dan 328 vogels verdeeld over een 22 tal klassen, ingeschreven. Een bijzondere ver melding verdient de klasse 550 K.M. oude vogels, z.g. Orleans klasse, waarin niet min der dan 30 doffers naar den eerepalm dingen. Een moeilijke taak zal ongetwijfeld hebben de jury, bestaande uit de heeren C. Klemans, Tilburg en A. C. Trigallez, Amsterdam, om uit deze geheele collectie, samengesteld uit het beste materiaal der corypheëen van Hollands Noorderkwartier, een juiste keuze te doen. Laten wij hopen, dat zij daarin tot tevreden heid der inzenders mogen slagen. Het behoeft in verband met het voren staande niet meer te worden gezegd, dat deze expositie een bezoek overwaard zal zijn. Wij verwachten dan ook, dat de postduivenlief- hebbers in de eerste plaats en voorts ieder die de gevederde wereld een warm hart toe draagt, in grooten getale deze tentoonstelling, waarvoor geen entree wordt geheven, zullen komen bezoeken. Een unieke gelegenheid om de ontwikkeling en de vooruitgang van de postduivensport te bestudeeren. De keuring zal plaats hebben naar vlieg- type, op punten. De beoordeeling van iederen vogel is gesplitst in vijf onderdeelen, voor elk onderdeel zijn maximum 10 punten te be halen. Aan de duiven, die zooals gezegd, over 22 klassen zijn ingeschreven, wordt per klasse naar het stelsel 1 op de 4 vogels een uitge loofde eereprijs beschikbaar gesteld. De officieele opening heeft Zaterdagavond 8 uur door den Burgemeester plaats, terwijl verder de tentoonstelling van 81/^ tot 11 uur en Zondag van 10 tot 8 uur voor het publiek zal zijn opengesteld. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks /an 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags v^n 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8. '„Shall we dance?" Rialto, Spoorstraat, half 8. „Incognito ge trouwd" en „De onzichtbare troubadour". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8. „De schrik van wijk 7" en „Non Stop New-York". Zaterdag ere Zondag. Casino, 8.15 u.: Okito. Zaterdag 22 Januari. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond Bond van oud-onderofficieren. Alg. Mil. Tehuis, 8.30 uur. Kringshow Post duiven. Zondag 23 Januari. Alg. Mil. Tehuis, 108 u. Kringshow Post duiven. Rialto, 10.30 u. v.m. „Mayerling". R.K. Volksbond, 3 en 8 uur. Propaganda- middag en -avond Mariavereeniging. Dinsdag 25 Januari. Casino, 8.30 uur. „De wijze kater", met Jan Musch. Chr. Mil. Tehuis, 5 en 8 uur. Filmvoorstel ling Ned. Bond v. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.58 Barometerstand Den Helder 774.0 Temperatuur lucht 1.6 Laagste temp. lucht gisteren 1.1 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Jan. op: ond.: Hoogwater Laagwate1- Z 23 7.54 16.30 12.05 6.00 17.50 M 24 7.53 16.32 0.05 12.50 6.35 18.40 D 25 7.51 16.34 1.05 13.55 7.25 19.40 W 26 7.50 16.36 2.15 15.00 8.25 20.55 D 27 7.48 16.38 3.25 16.15 9.40 22.20 V 28 7.46 16.39 4.45 37.20 10.50 23.30 Z 29 7.45 16.41 5.50 18.10 11.45 We e lazen deze week in „De Joodsche Middenstander" een artikel van B. Bar Nachoem, waarin deze wijst op de vervolging en verdrukking van de Joden, door alle eeuwen heen. In de Oudheid waren de Joden trotsch op hun Jood zijn. Zij waren toen het eenige volk, dat geen afgodsbeelden vereerde, dat geen tientallen godheden kende, waarvan de ge- loovigen zelf allerlei obscène anecdotes ver telden. De Joden waren toen het eenige volk, dat in één God geloofde; zij waren tevens het eenige volk, dat een uitgewerkte zedenleer had, dat menschelijkheid, liefde tot den naaste, als de basis van hun levenshouding erkende. De Joden beschouwden zich als de verkon digers van den waren godsdienst, doch... niet het Judaisme werd de godsdienst van de ge heele wereld, maar het uit het Judaisme ont stane Christendom. En in de eeuwen na Chris tus is de Jood de zwerver over de wereld ge worden, de parasiet, die geduld werd, zoolang men meende voordeel van hem te kunnen heb ben en die daarna weer weggejaagd werd, zooals men een hond nog niet wegjaagt. De tragiek van den wandelenden Jood, die nergens rust vindt. Het was het Hbl., Hat dezer dagen aan de positie der Joden in midden Europa, een ar tikel wijdde, waaraan wij hieronder een en ander ontleenen. De wereldoorlog heeft de periodieke Joden vervolgingen, waarvan vóór 1914 zoowel Rus land als verscheidene kleine staten in Midden- Europa het tooneel waren, voor korten tijd onderbroken. De hoop, dat de nieuwe staat kundige orde van zaken, die werd geregeld bij de onderscheidene vredesverdragen en het Volkenbondspact van 1919, het minderheden vraagstuk dragelijk zou oplossen en de Joden vervolgingen voor goed zou bedwingen, is ijdel gebleken. Nog een aantal jaren na het totstandkomen van het Volkenbondsverdrag met zijn bepa lingen van humanitairen aard zijn de West- Europeesche mogendheden, dank zij hun groot militair en politiek overwicht, er in geslaagd, de hartstochten te binden, maar sedert da overwinning van het nationaal-socialisme in Duitschland zijn de Jodenvervolgingen in Mid den-Europa weder met de oude verwoedheid hervat en heeft het trieste probleem van vóór 1914 zich weder aan de wereld opgedragen. Het probleem is, wat zijn aard betreft, over eenkomstig aan dat van vóór 1914; het heeft slechts andere, en in menig opzicht scherpere, accenten gekregen. De Jodenvervolgingen hebben zich, In an deren vorm, van Rusland naar Duitschland verplaatst, waar zij, vrij blijvend van progroms, naar het uiterlijk minder afstootelijk zijn, maar intrinsiek veel scherper, omdat zij, met wette lijke maatregelen en via maatschappelijke codes, aansturen op een volkomen verdringing van de Joden uit de samenleving. Het anti-semitisme uit zich thans veel drasti scher dan vóór 1914. Vóór 1914 waren de wijk plaatsen voor Joden, die zich aan de uitingen, van het anti-semitisme wilden onttrekken, veel vul diger. Na 1914 is het gebied, waarheen uitwijkende Midden-Europeesche Joden zich in veiligheid kunnen stellen, aanzienlijk ingekrompen: een groot aantal landen heeft zijn grenzen herme tisch afgesloten of slechts op een kier openge laten, zoodat de uittocht zich nog kan richten op slechts enkele liberale centra, die van liever lede overbelast worden. De grenzen van Palestina echter zjjn in 1921, nadat Engeland op grond van de Balfour- declaratie van 1917 den Joden een Volken bondscharter had verleend, wijd voor hen ge opend. De Zionisten hadden gehoopt, dat dit charter hen in staat zou stellen zooveel Zionis ten uit Europa en ook Amerika, naar Palestina te zenden, dat zij er spoedig de meerderheid der bevolking zouden uitmaken en een zoo danige staatkundige positie zouden kunnen in nemen, dat het over de geheele wereld ver strooide Joodsche volk definitief uit de ver nederende positie van vervolgde minderheid zou worden bevrijd. Nu doet zich echter het paradoxale ver schijnsel voor, dat terwijl het terrein in de Oude wereld, waar de Joden onbekommerd in rust en vrede kunnen verblijven, voortdurend smaller wordt, de poorten van het Beloofde Land, in 1921 zoo ruim geopend, zich weder beginnen te sluiten. De Jood heeft nog geen rust gevonden, htj blijft nog rusteloos rondzwerven ove r de wereld. CINE-EN PCfTOHANDEL KÓNINQSTBAAT 73. TELEFOON £79. ontwikkelen- afpoukken- vedcdqotf"N APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans. Spoorstraat. Van Maandag 24 Januari tot 31 Januari wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5