Ho e is de toestand Duitschland? in Moordaanslagen onder hypnose Predikbeurten Dc sleepreis van de bagger molen „Doejoeng" Bootwerkers willen Japansch schip niet laden Misdadigers doen trein ontsporen Uit onze Omgeving Vloek en zegen der wilsconcentratie Alkmaarsche Kaasmarkt kTBERICHTENgSj Taxegedeelfe Consurapficmclk Een van de merkwaardigheden van de len tijd is wel, dat we, niettegenstaande alle moderne verkeersmiddelen, niettegen staande telegraaf, telefoon en radio, niet tegenstaande het uitgebreide contact, dat ™m.et °n*e Oostelijke buren onderhouden, toch betrekkelijk weinig op de hoogte zijn met de toestanden, die daar heerschen. Waarbij we uit den aard der zaak hier dan op het oog hebben de toestanden op econo misch gebied. Ten deele is dit zeker het gevolg van het feit, dat Duitschland er bijzonder prijs op schijnt te stellen, zijn moeilijkheden voor het buitenland te verzwijgen. Niet alleen wordt er angstvallig voor gewaakt dat de Duitschers zich onderling zoo weinig mo gelijk over hun nooden uiten en in het bij zonder niet tegen vreemdelingen, daarnaast wordt een uitgebreide en kostbare propa ganda in het buitenland gevoerd, niet al leen ter verbreiding van de nationaal-socia- listische gedachte, maar tevens om alles wat door de tegenwoordige Duitsche regeering is tot stand gebracht, af te schilderen als het ideale in hooge mate benaderend. Toch kan dit alles aan de feiten, zooals die in werkelijkheid worden aangetroffen, niets veranderen. En, hoewel mien zich er met recht over mag verwonderen, dat de toe standen altijd nog betrekkelijk gun stig zijn, is er geen twijfel aan of ze spitsen zich voortdurend toe. 'De redenen daarvan mogen als voldoende bekend worden verondersteld. Het zijn de enorme sommen, die worden uitgegeven voor de bewapening en die moeten wor den opgebracht. En het zijn de pogingen om te komen tot een volstrekte autarkie, die ten gevolge hebben, dat de arbeidskrachten bij lange na niet op de meest productieve wijze worden aange wend. Deze dingen kunnen slechts uit reserves worden bekostigd óf de uitgaven moeten aan het totale volksinkomen worden on£ trokken. De reserves zijn sedert lang ver teerd, zoodat de last wordt neergelegd op het Duitsche volk. dat zich geregeld meer luxe moest ontzeggen en dat dus zijn le venspeil voortdurend verder zag dalen. Weliswaar is het daarmee nog niet zoo ver gekomen, als sommigien het wel eens trachten voor te stellen, is het leven bij onze Oostelijke buren nog zeer dragelijk, gemerkt worden de gevolgen van de re- geeringspolitiek der laatste jaren ter dege. Zoo zijn de kleeren er niet van zulk een kwaliteit, dat ze oplossen in water en dus in een flinke regenbui eenvoudig verdwij nen. Wel is het geen zeldzaamheid, dat nieuw ondergoed is voorzien, van een een kaartje, waarop medegedéeld wordt, dat het niet kan worden gekookt. Sommige ar tikelen, waaraan bepaalde metalen, als koper, zijn verwerkt zijn schaarsch en ver schillende levensmiddelen zijn niet in on beperkte mate te verkrijgen. En het is waarschijnlijk vooral te danken aan de spreekwoordelijke vaardigheid van de Duit sche overheid in het „maszregeln", dat de gevolgen der verspillingen op de diverse gebieden niet ernstiger tot uitdrukking zijn gekomen. Verscherpte grenscontrole. Hoezeer men in Duitsche regeeringskrin- gen intusschen buitenlandsche propaganda vreest, bleek nog dezer dagen uit de zeer verscherpte grenscontrole, die is ingesteld en die het binnenstroomen van ongewensch- te lectuur zoo goed als volkomen tegengaat Een juist overzicht van den toestand in Duitschland zou slechts te geven zijn, in dien men de beschikking had over cijfer materiaal, dat een getrouw beeld geeft van de inkomsten en uitgaven van het rijk. Hoe het daarmee staat, wordt echter strikt ge heim gehouden, iets wat het vertrouwen niet kan vergrooten. Vrijwel algemeen wordt aangenomen, dat het tegenwoordige bewind er nog nimmer in is geslaagd een begrooting samen te stellen, die ook maar bij benadering sluit. Wel nam het bedrag der belastingopbrengsten den laatsten tijd niet onbelangrijk toe, wanover men zich niet behoeft te verwonderen. Door middel van bewapeningsopdrachten en autarkie is de werkloosheid tot een minimum geredu ceerd en de productie is zeker toegenomen. De practijk bewijst echter, dat de levensstandaard geregeld is gedaald, zoodat dat deel der productie, dat door de bevolking wordt verbruikt, moet zijn afgenomen. In verband met een en ander ligt het voor de hand, dat er in Duitschland sprake moet zijn van een zekere inflatie, hetgeen stellig de meerdere rijks inkomsten voor een goed deel kan verklaren. Dit zou eveneens kunnen verklaren, hoe het mogelijk is, dat de regeering er nog steeds in slaagt geld op korten termijn te leenen. Enkele jaren geleden deden zich te dien opzichte reeds overgroote moeilijkheden voor. Van aflossen scheen nimmer sprake te zijn, de eenige zorg was steeds waar vandaan de noodige middelen te halen. Voor al deze zaken schijnt de belangstel ling in het buitenland eenigszins te zijn verflauwd. Vreemd is dat natuurlijk aller minst. Aanvankelijk hebben velen verwacht, dat de wijze, waarop in Duitschland het bewind werd gevoerd, er spoedig toe moest voeren, dat alles hopeloos vast liep. Toen een dergelijke catastrophe uitbleef, toen de gang van zaken zich openbaarde in e>en zeer langzaam dalend levenspeil, verflauw de de aandacht en werd die successievelijk getrokken door andere vraagstukken. Dat de Duitsche regeering nog altijd ern stig streeft naar een ordening van den fi- nantieelen chaos, bleek deze week door de consolidatieleening, die werd uitgeschreven en die beoogde onmiddellijk opeischbare credieten te vervangen door credieten op langen termijn. Dat „onmiddellijk opeisch- baar" zal men vermoedelijk wel met een koreltje zout moeten nemen, want een re geering beschikt nu eenmaal over de mid delen om opvragingen te belemmeren, en De leening was groot, 1 milliard mark, en werd 200 millioen mark overteekend. Voor een land als Duitschland is het een betrekkelijk gering bedrag en ook in ver gelijking tot de opgenomen credieten op korten termijn zal het wel in het niet ver dwijnen. Neemt men daarbij in overweging, dat het gebruikelijk schijnt te zijn, dat de regee ring de banken eenvoudig verplicht voor een bepaald bedrag in te schrijven, dan zouden daarmee de finantieele moeilijk heden, waarmee het Duitsche bewind nog steeds te worstelen heet, wel zeer duidelijk aan het licht treden. We weten, op welke wijze zich die zullen uiten: in een langzame verhooging van de kosten van levensonderhoud, in een gelei delijke verlaging van het levenspeil dus. Sleepboot „Humber" uit Billiton teruggekeerd. De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst is gister avond na een afwezigheid van ongeveer een half jaar in de haven van Maassluis terug gekeerd van de sleepreis met den tinbagger molen „Doejoeng" naar Billiton. Vooral het gebeurde met den baggermo len „Kantoeng", die reeds kort na het ver trek uit Nederland in het Engelsche kanaal verging, droeg er toe bij, dat het transport onder commando van kapitein Barend 't Hart met belangstelling werd gevolgd en de aankomst te Billiton op 18 November van het vorige jaar werd met algemeene vreug de vernomen. Onmiddellijk nadat de „Humber" aan den wal was gemeerd hadden wij 'n kort onder houd met kapitein 't Hart, die op onze vraag, of de reis vlot en naar wensch ver- loopen was, bevestigend antwoordde. Het was een mooie reis, die „slechts" 178 dagen geduurd heeft, aldus de oudste gezagvoerder van den internationalen sleepdienst. Met groot genoegen vertelde kapitein 't Hart over de buitengewoon prettige ont vangst te Billiton. De aankomst van den tin baggermolen was terdege voorbereid en een feestelijk onthaal viel de bemanning ten deel. De terugreis verliep eveneens zeer vlot en reeds rekent men erop, dat de „Humber" de volgende week opnieuw zee zal kiezen met een sleep baggermateriaal bestemd voor Kaapstad. Incident in Engelsche haven. Bootwerkers hebben geweigerd in de Engel sche havenplaats Middlesbrough het Ja- pansche s.s. „Haruna Maru" met ijzeren en stalen goederen te laden als protest te gen Japan's houding in het Verre Oosten. De staking is volkomen on-officieel. De arbeiders weigeren aan boord te gaan in weerwil van het aandringen van een van hun leiders. Gisteravond deden de leiders van den vakbond opnieuw een beroen op de arbeiders, hun houding te herzien. Mislukte aanslag. De kustwacht van de Amerikaansche plaats Seattle heeft een tijdbom gevonden, die twee studenten uit Britsch-Columbia, bestemd hadden voor het Japansche mail schip „Hiye Maru", dat te Seattle voor an ker ligt. Een der studenten had zich met een hand koffer, waarin hij de tijdbom geborgen had, te water begeven. Hijzelf werd echter het slachtoffer van zijn plannen. Hij verdween in de golven, voor hij de gelegenheid kreeg het schip te naderen. De kustwacht heeft daarop de geheele om geving afgezocht en ten slotte op circa 67o m. afstand van het schip den koffer op het water zien drijven. De tijdbom lag er nog in. Aanslag in Mexico. Nabij het station La Constancia, tusschen Guadalajara en Irapuato (Mexico) zijn Don derdag de locomotief en elf wagons van een goederentrein ontspoord. De machinist, de stoker en verscheidene treinbeambten kwa men om het leven. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de wissels op het traject door tot nu toe onbekende misdadigers beschadigd waren. Men vermoedt, dat de aanslag bedoeld was tegen den sneltrein, die hetzelfde traject volgt. W1ERINGEN Jongemannenvereeniging. Propaganda-avond der Christelijke jonge mannen vereenigingk',;Het Mosterdzaadje" in gebouw Rehoboth. De voorzitter, de heer O. Deen. opende met het laten zingen van no. 1 uit de bonds- bundel, en leest uit de brief van Jacobus 1 22—27, waarna wordt voorgegaan in ge bed. De voorzitter spreekt vervolgens eenige woorden omdat hij weet dat deze vereeniging een riem onder het hart moet worden gesto ken. Na zijn openingswoord laat voorzitter nog zingen Ps. 119 53. Ter afwisseling zingt de meisjesvereeniging „Deo Juvante" van den Oever. Hierna verkrijgt de heer Beeks spreker van het Ned. Jongelingsverbond het woord, die door zijn mooie rede aller aandacht heeft. Hij spoort de jeugd aan haar tijd nuttig te besteden in den dienst des Heeren. Spr. weet, hoeveel kracht er van jonge men- schen kan uitgaan, als hij ziet op het werk van het Ned. Jongelingsverbond. Hii snoort de jeugd aan, deel te nemen aan het Chris telijk vereenigingsleven, waarin zij zich zelf leert kennen. Het bekende bondslied wordt hierna gezongen, terwijl eenige vragen worden gesteld en beantwoord. Na de pauze wordt voorgedragen door Broersma in het Friesch ..De Broodver koopster", door J. v. Zweden „De blinde en zijn dochter". De Meisjesvereenigingen „Bid en Werk" en „Deo Juvante" en de Jonge lingsvereeniging-zelf voerden nog verschil lende stukjes op. Dat alles liep goed van stapel. Tot slot wordt gezongen Gez. 274 25, waarna Sj. Jaarsma voorgaat in dankge bed. Politie. Gevonden: een blauw wollen dameshand schoen en een paar motorhandschoenen. Verloren: een zilveren horloge in een hor logekast en een rijwielpip ïtje. Inlichtingen bij den gemeentebode. Burgerl. Stand van 1521 Jan. 1938 Geboren: Theodorus Hendricus, zoon van Th. Boersen en A. Klein. Ankje, dochter van E. Stuveling en F. Renkemay. Cornelis Pie- ter, zoon van C. Metselaar en T. Michielsen. Ondertrouwd: H. Spa en M. Klasens. K. Kaan en D. J. Blaauboer. Gehuwd: Geene. Overleden: (te Alkmaar), E. Mulder, vr., 51 jaar, echtg. van C. Sprenkeling. Grijpt de kansenl Vergunning is verleend tot het aanleggen en houden van een loterij aan de vereeni ging Zang- en Vriendschap, de Geitenfokver- eeniging D.E.S., de voetbalvereeniging „Suc ces" en aan de mandoline-club Oost-Wierin gen. In totaal zullen niet minder dan 8500 loten moeten worden gedistribueerd, n.1. respectievelijk 1500, 1000, 3000 en 3000. ANNA PAULOWNA LEZING JAN STRIJBOS Voor de afd. van den Bond van Boerin nen e.a. plattelandsvrouwen, sprak de be kende publicist over planten- en dierenle ven, Jan Strijbos. Hij had tot onderwerp: „Reisindrukken van IJsland." Het werd „een praatje bij een plaatje", maar met een flink en interessant praatje over het leven der IJslanders vooraf. Want Strijbos, in wiens hart het dier en vooral de vogel zoo'n groote plaats inneemt en die over het leven in de natuur zulke frissche artikelen Wéét te schrijven, dringt ook graag door in het leven van de bewoners der streken, die hij doorkruist. En ras-zwer ver die hij is, komt hij natuurlijk juist met het echte leven in contact, ziet de men- schen in een juister licht dan de gewone tourist in den regel doet. Door Dr. L. MAYER. Kan een mensch van volkomen onbesproken levenswandel, die geenerlei misdadige kenmerken of afwijkingen vertoont, onder in vloed van hypnose ertoe gebracht worden, een misdaad te be gaan? Op deze vraag schijnen eenige merkwaardige rechtzaken van de laatste jaren een bevesti gend antwoord te geven. Het geval Walter, dat twee jaar geleden voor de strafkamer van de arrondissementsrechtbank van Hei- delberg werd behandeld en in medi sche zoowel als juridische kringen groot opzien verwekte, schijnt het bewijs te leveren, dat misdaden on der hypnose begaan kunnen worden. In den nazomer van 1934 komt de beamb te Heinrich E. aangifte doen bij de politie van Heidelberg. Zijn 24-jarige vrouw is in den loop der laatste zeven jaar door val- sche voorspiegelingen omtrent haar gezond heidstoestand door een onbekenden bedrie ger voor ongeveer 3006 Mk. opgelicht. De wa re naam van den dader is hem noch zijn vrouw bekend. Tegenover hen beiden heeft de man zich uitgegeven voor dr. Bergen, arts Waarschijnlijk heeft de man, die de vrouw van den aanklager vermoedelijk ook nog onder den naam van prof. dr. Schnee en dr. Dennick uit. Heidelberg bezocht, de vrouw in verschillende ziekenhuizen „behan deld", in werkelijkheid echter gehypnoti seerd en in trance gebracht. De vrouw van E. mankeert echter absoluut niets. Kennismaking op reis. Ook het langdurig politieverhoor levert geen resultaat op, ofschoon de vrouw telkens weer verzekert, dat zij haar best doet. Ten slotte stemt de patiënte er in toe, zich door mij onder hypnose te laten ondervragen. Na een urenlange bewerking legt de patiënte dan haar eerste verklaring af: „Toen ik nog ongetrouwd was, reisde ik eens naar Heidel berg om een dokter te raadplegen, daar ik maagpijn had. Onderweg stapte er een heer in den trein, die een gesprek met mij aan knoopte en zei, dat hij mij dadelijk had aan gezien, dat ik ziek was. Hij was natuurge neeskundige, zei hij. Toen de trein in Gra- ben een kort oponthoud had, noodigde hij mij uit een kopje koffie te gaan drinken. Ik wilde niet. omdat ik zoo'n onzeker gevoel had. Bij het uitstappen nam hij mij bij de hand, en toen leek het me opeens, of ik heelemaal geen eigen wil meer had, zoo wonderlijk en beklemd was het mij te moe de." Dat was het begin van deze noodlottige kennismaking. Later liet de zg. dr. Bergen de vrouw naar Karlsruhe en Heidelberg bij zich komen. Zij weet evenwel niet, waar hij haar behandeld heeft. De dader wordt opgespoord. Door verschillende proefnemin gen wist ik er achter te komen, wat de hypnosetechniek van den dader was geweest. Volgens de beschrij ving kwam toen een zekere Franz Walter, een voormalig bankbedien de, die wegens allerlei bedrog in de gevangenis zat, als de dader in aan merking. Hij had zich o.a. ook voor dokter uitgegeven. In wakenden toe stand herkent mevrouw E. uit 15 haar voorgelegde politiefoto's zijn portret. Door stukje bij beetje aan elkaar te passen, gelukte het nu, uit de verklaringen van me- «rouw E., die voor het grootste deel in hypnose werden afgelegd, doch steeds door getuigenverklaringen en nasporingen konden worden bevestigd, een beeld van den nood- lottigen invloed te verkrijgen, dien de da der op haar uitoefende. Moordaanslagen op bevel. Bij een later verhoor gaf mevr. E. te ken nen, dat zij thans wist waar al haar pijnen vandaan kwamen. Als ik soms eens geen geld mebracht, omdat ik 't niet van mijn ouders of later van mijn man kreeg, dan zei Walter: „U zult zoo ziek worden, dat u niets liever zult doen dan betalen!" Dan kreeg ik ook steeds allerlei pijnen Toen haar man en familie er tenslotte op aandrongen, dat zij de dure visites bij de dokters zou staken, trachtte Walter, die vreesde, dat zij, eenmaal onder zijn invloed vandaan, hem zou verraden, zich van haar te, ontdoen, door haar zelfmoordgedachten te suggereeren. Inderdaad werd door getuigen verklaringen bevestigd, dat de vrouw in den aangegeven tijd meermalen pogingen tot zelfmoord heeft ondernomen. Mevrouw E. heeft verder niet minder dan zes maal ge poogd, haar man te vermoorden, wat zij ook alweer als willoos werktuig in handen van den hypnotiseur deed. Tot het einde van het gerechtelijk onder zoek hield Walter vol, mevr. E. nooit ge sproken te hebben hetgeen echter door ge tuigenverklaringen werd weerlegd. Walter werd tot 10 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Dievegge onder hypnotischen dwang. Een ander geval deed zich voor in Wee- nen. Voor de Weensche arrondissements rechtbank stond onlangs een meisje, de doch ter van een hooggeplaatst ambtenaar, te recht, dat ervan beschuldigd werd op een partijtje een heer te hebben bestolen. Het meisje was wegens haar lichtzinnigen le venswandel een goede bekende van de poli tie. Eerst een latere ondervraging in hypno tischen toestand door den gevangenisdokter bracht aan het licht, dat het meisje onder den hypnotischen invloed van een vriend tot haar lichtzinnigen levenswandel en ook tot den diefstal was gekomen. De man ont ging zijn straf niet, het meisje werd in vrij heid gesteld, want alles wat zij had ge daan, was in willoozen toestand gebeurd. Bijna tot zelfmoord gedreven Een jonge vrouw kwam op het spreek uur van een zenuwarts, omdat zij plotse ling overvallen werd door de vrees, zelf moord te zullen begaan. De vrouw was ge lukkig getrouwd, de dokter kon geen en kele reden voor haar angstvoorstellingen ontdekken. Daar deze evenwel steeds ster ker werden, bracht de dokter zijn patiënte onder hypnose en toen bleek, dat de echt genoot zijn vrouw had gehypnotiseerd. Hij had haar gesuggereerd, dat zij zich op een bepaalden dag, aan een onweerstaanbaren drang gevolg gevend, van het leven zou, be- rooven. Een nader onderzoek, dat daarop werd ingesteld, bracht aan het licht, dat de man zijn vrouw voor een zeer hoog bedrag had verzekerd bij een levensverzekering maatschappij, die ook bij zelfmoord uitbe taalde. Het geval-Weidmann. Tenslote vestig ik de aandacht op den massa-moordenaar Weidmann, wiens zaak dc Parijsche rechters nog steeds bezig houdt. Weidmann's moeder pleitte aldus voor haar zoon: „Mijn zoon is geen mon ster, hij is een bezetene. Hij heeft zijn mis daden begaan onder invloed van een hyp notiseur! Dr. Fürstenheim uit Frankfort heeft, zooals onlangs gemeld werd bij Weid mann, toen bij 17 jaar oud was, verschillen de afwijkingen vastgesteld en den jongen toen door een hypnotiseur laten behande len. Aan deze geneeswijze moest echter ter stond een einde worden gemaakt, daar eidmann een zeer gevoelig medium bleek Hij zou zijn misdaden als medium gepleegd hebben. Prachtig waren vaak de foto's, die soms slechts met groot geduld en veel tact op te nemen waren en al kent hij „geen noot zoo groot als een koe," zooals hij zelf zei, toch wist Strijbos aan het eind van z'n lezing ook nog op gevoelige wijze op de piano een liedje te spelen, waarvan de mu ziek als iets heel gewoons tot ons sprak en waarvan de voordracht dan ook de op zet had aan te toonen, dat de IJslander en wij in wezen nauw verwant zijn. Het was een prachtige avond. Biljarten. Vier spelers van de biljartclub „Anna Paulowna" speelden in café Alkemade tegen een viertal Oudesluizers en wonnen met 11 tegen 5. In Oudesluis had eveneens een wedstrijd plaats tusschen twee viertallen Ook hier won Anna Paulowna en wel met 9 tegen 7. BREEZAND. Gunning bouwwerk. Het bouwen van een woonhuis aan den Zwarteweg alhier, voor rekening van den heer Timmer, is gegund aan de op twee na del aagste inschrijvers: Reyers en Vlaming te Den Helder voor de som van f 4964. Architect was de heer Clir. Dekker te Scha- gen. ZONDAG 23 JANUARL Ned. Herv. Gemeente. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Westerland, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna. vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Ilippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde. Den Oever, nam. 7 uur, Ds. de Wilde. Evangelisatie. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer H. J. Kraak ,van Den Helder. Er was weinig verandering sedert de vorige week. We vermeldden toen, dat er in Friesland een tendenz was naar boven in verband met de betere Duitsche perspectieven, terwijl Noord-Holland, dat meer is aangewe zen op Frankrijk, naar beneden wil de Het resultaat is geweest een vrij wel onveranderde markt. De hoogste prijs bleef f23.— voor een enkele stapel. De doorsneeprijs voor stevig goed was f 21.ad f 22. terwijl het zachte goed circa f20. ad f 20.50 opbracht. Intusschen is de toestand in Frank rijk weer veel bemoedigender, het vertrouwen is voorloopig terugge keerd, zoodat de vooruitzichten hier weer wat bemoedigender zijn. ALKMAAR, 21 Jan. Aardappelen 2.50. andijvie 6.50—16.50, ap pelen 3—8, Bloemendaler kool 1.50—2.30, bloemool l 715, idem II 35, boerenkool 1.504.20, bieten 3.604.30. gele kool 1.50 2.50, groene kool 1.50—4, kropsla 2.50, knol selderie 2—2.80, peren 3—6, prei 1.80—4.20, peterselie 2.803.S0, rabarber 15.roode kool 2.606. selderie 1.503.50. spruiten 2 6, uien 1013, wortelen 1.503.80, bosworte len 4—8. witlof I 7—10. idem II 5—6. ALKMAAR, 21 Jan. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 2870 stuks, verkocht 2050 stuks, prijs f21—22 per 50 Kg. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR. 21 Jan. Op de heden gehouden Graanmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 39 HL. voer- tarwe f7.75—8.50, 20 HL rogge f7.25, 197 H.L. gerst f7.10. gerst chev. f 7.50-7.75; 347 H.L. haver f6.25—7.10, zaaihaver f 8.50; 57 H.L. boonen. w.o. bruine f 10.50—14 citroen- f 14. duiven f8—10, witte f22.50—23 en tuin boonen f 10—26: 24 H.L. karwijzaad f23.30, 11 HL blauwmaanzaad f 33.50, 1 HL. spi- naziezaad, prijs niet genoteerd en 65 IIL. erwten, w.o.: kleine groene f 89, groote groene f 13, grauwe f 11.75—21 en vale erwten f 1016. Totaal aanvoer 774 HL. Alles per 100 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 21 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 31 stapels, zijnde 50.000 Kg.: Fahriekskaas. kleine f23, Boerenkaas kleine f22, per 50 Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN, 21 Jan. Roode kool f 2.70—4.70, gele kool f 1.50 1-70, Deensche witte kool f 1.90—2.40, uien, stek f7.908.20. drielingen f9.80, uien f 11.20—11.30. grove uien f 10 40—10.50, peen f 2.702.80, id. kleine f 1.Aanvoer: 19575 Kg. roode kool. 6650 Kg. gele kool, 12.225 Kg. Deensche witte kool, 2200 Kg. uien, 1100 Kg. peen. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Jan. 1938. Uien 11.4012.40, drielingen 210.40—10.70, grove 11.60—12:20, stek 7.20—7.50, peen 2.50 —2.90. kleine peen 1.30. Kroten 3.70—4.10; roode kool 5.40—5.90; gele kool 2.10—2.50; Savoye kool 1.20—2.60; Deensche witte kool 1.50—2.70 NOORD-SCHARWOUDE, 22 Jan. 1938. BI. Eigenheimers 3.—, uien 11.50—12.30, drielingen 10—10.50, grove 11.20—12, peen 2.602.80. kleine peen 11.40. Roode kool 3—5.40; gele kool 1.50—2.40; d. witte kool 1.302.30. Nederlandsche Zuivel centrale. 23 t/m. 29 Januari. Consumptiemelk regeeringseon- tract, taxegedeelfe 7.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwa liteitsafdracht. Overmelk regeerings-mini- mumprijs 6.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemclk 2.50 cent.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7