WAT ©I BIOSCOPI Texelsch nieuws Zaterdag 22 Januari 1938 Derde Blad s l Shall we dance? Vischafslag Den Held'' Nieuws van Schiphol De Burgemeester ais „Dokter" Dn J* H. Gunning JJLzn. fc, PreblHfaPUrtf tl 80 jaar Vooruitgang is ons doel Bij het spelen gevallen Texel Burgerlijke Stand tfe-v v:m& v-ï^-V"- I -*r *s Z»' (Hnger Rogers en Fred Astaire tappenop rolschaatsen in „Shall we dance t" fAujlL-JAeaieJit Nieuwe opvatting van Terpsiohore's kunst. Gisterenavond draaide in Tivoli de nieuwe Astaire-Rogers show film „Shall we dance". Een film van buitengewoon goede kwaliteit, die naast een afwisselend, vlot scenario, tal van nieuwe aardige songs inhoudt, die door een van de beste Amerikaansche Jazz-compo- nisten geschreven zijn. Vooral de nieuwe song „Slap that Bass", die door Fred Astaire wordt voorgedragen in de machinekamer van een grooten oceaaan- stoomer, terwijl hij tapdanced op het rhythme van de machines, en het refrein gezongen wordt door de negermachinisten, is buiten gewoon. Deze geheele show is trouwens van een voortreffelijk gehalte. Maar ook het geestige lied, dat door beide sterren wordt gezongen. „Let's call the whole thing off", wanneer zij aan het rolschaatsen zijn in het Central Park, is origineel en uit stekend van compositie. Fred Astaire is de persoon, die de moderne dans heeft opgevoerd tot een peil, dat voor eenige jaren nog voor onmogelijk gehouden, werd. Hij is hier in alle opzichten in geslaagd en dat blijkt wel het duidelijkst uit deze film, waarin het geniale in dit dansen op een juiste wijze is uitgebeeld. Of het, wat schoonheid betreft kan wed ijveren met b.v. een menuet is zeer de vraag. Het was de productieleider van de R.K.O. Radio, Pandro S. Bergman, die op het denk beeld kwam om Fred Astaire te combineeren met Ginger Rogers en dat hij hierin volkomen is geslaagd, kunt u in het Tivoli-theater gaan i Zien. De romantiek in deze film is evenredig aan de snelheid van tempo, waarmee de diverse scènes zich afwisselen en dit leidt tot een bij zonder attractief geheel. Liefst twintig chorus girls dansen met Fred Astaire in do slot- finale en zorgen voor een verrassende climax van dit geestig, origineel filmverhaal. Wat betreft de komische momenten, die voor de vroolijke noot in dit muzikale geheel zorgen; hiervoor is Edward Everett Horton de man op de juiste plaats. Als impressario van Fred Astaire, vertolkt hij een rol, die door zijn droog geestige wijze van optreden tot een uniek geheel wordt. Het zou te ver voeren om de groote ver scheidenheid van shows, songs en wat dies meer zij, een meer dan oppervlakkige be schouwing te geven. U kunt zich van de kwa liteit van dit Amerikaansche product het best overtuigen, door persoonlijk deze film te gaan zien. Vooraf aan de hoofdfilm draaiden een drie tal aardige gekleurde films, waarvan vooral een „Popeye the sailor man" de lachlust van het publiek opwekte. j op de prachtige wijze, waarop Margaret Sullavan (dat fs „Zij") den draak steekt met haar mysterieuze en groote collega Greta Garbo. Van de tweede hoofdfilm „De onzichtbare troubadour" willen we alleen zeggen, dat die „onzichtbaarheid" het gevolg is van het feit, dat de zanger in deze film een radiozanger is. Dat hij door zijn schoonen zang, die inderdaad welluidend is het hart van een aardige jongedame verovert, spreekt haast vanzelf. Een sterke rol wordt in deze film gespeeld door Patsy Kelly, die zich dus eindelijk een Margaret Sullavan in ,Jncognito getrouwd". weg naar de groote film gebaand heeft en daar ook, krachtens de prestatie in dezen „Onzichtbaren troubadour", volkomen op haar plaats is. Tenslotte zij nog vermeld, dat in deze rolprent een heeren danspaar voorkomt, dat ongelooflijke prestaties op het gebied van tapdancing levert. UUüe BioAxxy&p: De beide hoofdfilms van de „Witte" zijn genaamd: „De schrik van wijk 7" en „Stop, New York". De titels spreken voor zich en inderdaad speelt de sensatie in beide films een hoofdrol. Een programma waaraan men geen eischen van kunstzinnigen aard mag stellen, maar dat men alleen moet gaan zien als men eens echt in spanning wil zitten en daarnaast eens hartelijk wil lachen. ÏUctiioSAecdeA Lichtverteerbaar menu Evenals in de Tivoli het geval is, is het programma in de Rialto van. licht allooi, waarschijnlijk met het oog op de komende feestdagen. Na een als immer welverzorgd wereldnieuws volgt de film „Incognito ge trouwd", een verhaal van 2 jonge menschen, die op zonderlinge wijze tot elkaar komen na een even zonderlingen maar ook koste- lijken samenloop van omstandigheden een huwelijk sluiten, dat alle voorwaarden in zich heeft het praedicaat „gelukkig" te ver werven. „Zij" is een charmante vrouw met een temperament, dat haar wel eens op vliegend doet zjjn, maar toch ook met een warmkloppend hartje, dat waarlijk een sieraad kon zijn van iedere vrouw. Het eenige verkeerde wat ze doet is, dat zij na laat haar verloofde mede te deelen, dat zij filmartiste is. Maar zij had een reden voor dat stilzwijgen, omdat zij wist, dat hrj niet van filmartisten hield. Overigens was dat verzwijgen van haar ware „ik" des te minder erg, omdat hij haar niet mededeelde de be roemde auteur X te zijn, wiens boeken onze heldin juist zoo verafschuwde. Zonder dus het beroep van elkaar te weten sloten die twee een huwelijk, hetgeen gelukkig alleen maar op de film mogelijk, is, anders zouden er gekke dingen gebeuren. Men ziet het, het Is van luchtige allure dit filmwerk, waarvan wtj echter vooral niet mogen nalaten te wjjaen Vibbcfletij, VISSCHERIJPACT IN HET VERRE OOSTEN. Op verzoek van Tokio heeft Rusland toe gestemd om de oude visscherij-conventie met Japan met een jaar te verlengen. Japan's visscherij dankt haar bloei hoofd zakelijk aan het feit, dat het recht heeft om te visschen in de territoriale wateren van Rusland in het Verre Oosten, en de toestem ming van Moskou om nog eens weer de con ventie van 1928 met een jaar te verlengen, wijst wel op vriendschappelijke relaties tus- schen de twee grootste machten in het Verre Oosten, aldus de Fishing News. In 1935 hebben Moskou en Tokio onder handeld over een nieuwe conventie. In prin cipe was men het verleden jaar eens gewor den, en men was op het punt te ondertee kenen, toen het nieuws van het Japansch Duitsch anti-communistische pact in Berlijn gepubliceerd werd. Rusland zag er toen van af. Sindsdien heeft het geweigerd een nieuwe conventie te onder teekenen, hoewel het toegestemd heeft de oude met korte perioden te verlengen. Den Helder, 21 Januari 1938. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.050.95 Slips 0.900.85 Schol le soort per kist 10.008 75 Schol 2e soort 7.406.50 Schar 5.604.00 Wijting 2.75—1.90 Bot 6.505.00 H8 29 Drie nieuwe Lockheeds. (Van onzen K.L.M.-medewerker). Zooals we reeds gemeld hebben, krijgt de K.L.M. een Lockheed Super Electra. Dit is ver anderd, aangezien de K.L.M. grootsche plannen heeft voor den zomerdienst. Zij krijgt n.1. 3 Lockheeds. Deze Lockheeds zijn uitgerust met Bendix Radio-apparaten. Deze apparaten zijn van zeer goede constructie en de K.L.M. koestert hooge verwachtingen omtrent dit nieuwe merk. Een merkwaardig iets is nog dat een deel van de radio-installatie, n.1. de zender en ont vanger, zich niet in de cockpit bevinden, maar achter in de machine. Zij worden wel vanuit de cockpit bediend. Dit is gedaan omdat er in de cockpit niet zoo geweldig veel ruimte is. Dit ruimtegebrek wordt nu schitterend opgeheven. De Lockheed is van buitengewone kwalitei ten. Kort geleden heeft de eerste van de serie, welke voor de K.L.M. bestemd is, proefgevlo- gen in Los Angelos. De resultaten waren uit stekend te noemen. De kruissnelheid van deze machine is 350 km per uur en de topsnelheid is 420 km. We kun nen dus gerust zeggen, dat de Lockheed één van de snelste verkeersmachines ter wereld is. Het is een geheei metalen machine van het zelfde materiaal als de Douglas. Bovendien is de Lockheed een uitgesproken middendekker, terwijl de Douglas een l'^Tdekker is. Verder heeft de Loc' t een dubbel rich tingroer, hetgeen wel i ig is bij dergelijke groote snelheden. De Douglas heeft zooals u weet één richtingroer. Waaruit de bemanning zal bestaan is nog niet bekend, hoogstwaarschijnlijk zal zij be staan uit: gezagvoerder, mecano en marconist. De Lockheed biedt plaats aan 11 personen. De K.L.M. ziet met groot verlangen de komst van deze markante machines tegemoet. Iets over de Douglas type DC 3. Deze machtige machine biedt plaats aan 21 passagiers als zij op Europa vliegt. Wanneer passagiers. Er worden dan verschillende stoe- zij op Indië gaat vliegen is er plaats voor 11 len uitgehaald, opdat er aan de stoelen verleng stukken geplaatst kunnen worden. Bovendien kan de passagier de 3toel, waarin hrj zit, in eiken gewensehten stand brengen'. Zoodoende kan de passagier als hij de stoel achteruit zet en het verlengstuk er aan laat doen door den steward kan hij heerlijk languit liggen. Dit is wel noodzakelijk, aangezien men den heelen dag in het vliegtuig moet ver toeven. Bij de DC 2 moest men de wielen in- en uit pompen. Bij de DC 3 gaat dit automatisch, evenals de remklappen, die gebru;i:t worden bij het landen. Aangebracht d Levende garnalen Gekookte garnalen envisschers: 1.70—2.30 per lit 0.350.37 per kg Wij lezen in het maandblad „Tegen de Kwakzalverij": In een groote plattelands-gemeente was on langs een werklooze arbeider, vader van een groot gezin, ziek geworden; hij leed aan de maag en de huisdokter meende dat het wel een maagzweer zou zijn. Door het burgerlijk armbestuur werd de man aangezien als een lastige simulant en om zijn diagnose beves tigd te krijgen zond de dokter hem naar de polikliniek van een universiteitskliniek, waar door klinisch en röntgenologisch onderzoek werd vastgesteld, dat hjj leed aan ulcus duo- deni (zweer aan den 12-vingerigen darm). Erg breed had de zieke het niet; met zijn gezin, bestaande uit de ouders en ongeveer 10 kinderen, kwam er aan steun nog geen drie rijksdaalders per week binnen, zoodat het wel te begrijpen was, dat een dieetrege- ling niet zoo gemakkelijk uitvoerbaar was. Daarom werd afgesproken, dat de man zou worden opgenomen in de universiteitskliniek; het wachten was alleen nog maar op plaats in het ziekenhuis. Daar verscheen plotseling de burgemeester van onze plattelandsgemeente gelegen dicht bij een groote stad ten tooneele, lees: ten huize van den werkloozen arbeider; hij sprak met hem over de aanstaande plannen en, op een gegeven moment, zei Z.E. Acht bare dat het z.i. toch niet noodig was zoo maar naar een ziekenhuis te gaan; de burge meester had op dit gebied nogal wat erva ring opgedaan, en, hoewel hij geen dokter was, meende hij den man toch met veel ver trouwen een bepaald poeder te mogen aan raden, bereid door een apotheker in het hooge Noorden van ons land. Deze laatste had het recept gekregen van een dokter, die het hem had gegeven, toen hrj zij einde voelde naderen en de apotheker had er naderhand nog talrijke maaglijders mee geholpen. De burgemeester gaf den -man een rijksdaalder en beloofde hem het poeder te verschaffen. Dit werd eenige dagen later door den Gemeenteveldwachter gebracht. Ook anderen in het dorp waren des burgemeesters „patiënten" geweest; één ervan gebruikte het beproefde maagpoeder nu reeds meer dan drie jaren. Deze burgemeester is doctor juris en schijnt de geneeskunst in zijn vrijen tijd te beoefenen, laten we hopen: ,ten bate" van zijn gemeen tenaren. De huisdokter en de patiënt schijnen toch meer te voelen voor een klinische be handeling. De heer Ter Wee, apotheker, heeft het poeder onderzocht; het bleek te bestaan uit „een mengsel van ijzerpoeder en een poeder van plantaardigen oorsprong, de eigenschap pen vertoonend van droppoeder". Morgen, Zondag 23 Januari, viert Dr. J. H. Gunning J.Hz. zijn 80sten verjaardag. We heb ben al verschillende krantenartikelen over dezen bekenden predikant gelezen en we zijn er van overtuigd, dat er ook maar weinig bla den zullen zijn, die dezen dag niet gedenken zullen. Want Dr. J. H. Gunning J.Hz. is een populair man, die zijn populariteit te danken heeft, behalve aan zijn geleerdheid en zijn gaven als redenaar en schrijver, toch voorna melijk aan zijn warm kloppend hart, aan zijn ruimen en verdraagzamen geest, aan een bij zonder charisma om in ieder ander het goede te ontdekken. Hadden alle staatslieden in dezen tijd een hart als dat van Dr. Gunning, de vrees voor oorlog zou voorgoed geweken zijn. Aangegrepen door de bede van zijn godde- lijken Meester: „Ik wil, dat zij allen één zijn", heeft hij zijn lange leven, en zijn kostelijke gaven van hoofd en hart besteed om de oogen van een verbrokkelde en verdeelde christenheid te openen voor de apostolische waarheid van de eenheid der geloovigen in alle kringen en kerken en heeft hij dit niet slechts geleerd en op allerlei toonaarden telkens weer opnieuw geleerd, maar ook persoonlijk met heel zijn teergevoelig hart in beoefening gebracht. Het: „Zalig zijn de vreedzamen" kan zonder over drijving op dezen zoon des vredes worden toe gepast. Ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag is door den heer C. J. I. Slujjk een keur uit zijn werken samengesteld, onder den titel „Ex Libris", bij den uitgever J. Ploegsma te Zeist verschenen. Dit is een boek, dat dezen groote op voor treffelijke wijze eert. Het is een boek voor iedereen, omdat hierin een man aan het woord is, die de verscheidenheid van richtingen ver staat; die zich in de gedachtenwereld van den andersdenkende geheel verplaatsen kan en die tot een ieder wat belangwekkends te zeggen heeft. Om slechts enkele van de vele onder werpen te noemen: „Het lied der liefde. In den smeltkroes. John Henry kardinaal Newman. William Booth. De kerk en de intellectueelen. De ware kerk. Mijn „Roomsche" neigingen. Onderlinge waardeering. Het leven hierna maals, Christus, enz., enz. Wie Dr. Gunnings warm, bezielend en schoon woord wel eens voor de Radio gehoord heeft, of wie, onder de lezing van één zijner vele ge schriften de teerste snaren van zijn ziel wel eens heeft voelen trillen, zal ongetwijfeld ook dit boek willen hebben en zal daarin dan be zitten een boek van schoonen vorm en ver heven inhoud; een waardig aandenken aan een groot en edel Nederlander. Donderdag was tusschen 5 een 6 uur ten huize van den secretaris, den heer P. Lieuwen, te Den Burg, gelegenheid tot inlevering van candidatenlijsten voor de groote vereeniging tot uitkgering bij overlijden, „Vooruitgang is ons doel", teneinde te voorzien in de vaca ture, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer Jac. Daalder Jz., die niet herkies baar was. Daar slechts één lijst was ingediend, werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer W. N. Kelder. Toen de leerlingen der R.K. school te Den Burg in het speelkwartier aan het spelen wa ren op het plein bij de school, is de 9-jarige Bert Kersemaker zeer ernstig komen te vallen. Direct moest geneeskundige hulp wor den ingeroepen. Dokter Boswijk was het eerst ter plaatse, terwijl later ook dokter Vellenga, de huisarts van de familie Kersemaker, op de plaats des onheils arriveerde. Na voorloo- pig verbonden te zijn is de kleine naar zijn woning vervoerd. Daar bleek, dat het knaapje een zijner beenen had gebroken, werd hij naar Den Helder vervoerd, om daar in een ziekenhuis verder te worden behandeld. Van 15 t.m. 21 Jan. 1938. ZONDAG 23 JANUARI 1938. Ned. Herv. Gemeente. D e.n Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. Waal n.m. 7.30 Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn V.m. 10 u. Ds. Moen. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Z u i d-Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. D e K o o g 10 u. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild n.m. 7.30 Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Burg, Waal en Oosterend geen dienst. Den Burg (geb. Fanfare) v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 u., Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 u. Bidstond. Zondagmorgen 10 u. Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 u. Verblijdingssamenkomst. Zondagavond 8 u. Verlossingssamenkomst. Bijzondere samenkomsten in verband met het welkom van Kadet v. d. Meer v. Kuffelen. Jeugddiensten. Zondagmorgen 9 uur Handleiding. Zondagmiddag 12.30 u. Compagniesamenkomst Zondagmiddag 5 u. Heilsamenkomst. Dr MDCfcSTE rCTC PCPTUET VTEl III' IJAC Dt BCEiR iiD 1 1 CÖMfRArrBülDCr S. b.9.7.6.5.3.2 H. 9. R. v.8.7. K. 6.4. INGEKOMEN PERSONEN. Anna Maria Jansen, R.-K., van Münehen naar Molenstraat 14, Den Burg. Hermanus Klaasen, Ned. Herv., van Rheden naar Vliegkamp De Mok. Guurtje Klooster, G. G„ van Bloemstraat 65 A, Groningen naar Peperstraat 65 A, Oos terend. VERTROKKEN PERSONEN. Joh. W. A. Zinn, R.-K., van Nieuwstraat 27, Den Burg naar Essen (Duitschland). Margaretha Paagman, R.-K., van Witte Kruislaan 5 naar Oude Boxteringstr. 16 A, Groningen. MOND- EN KLAUWZEER. Hoewel het aantal gevallen Mond- en Klauw zeer in onze gemeente sterk afneemt, zijn nog 35 boerderijen besmet verklaard. FILMAVOND IN HET ST. JANSHUIS. Morgen (Zondag) avond zal in het St. Jans huis te Den Burg ten bate van de kas der „Werkloozen" een filmavond worden gegeven, waarin de film „Kinderkarakter" zal worden afgedraaid. De entréeprijs is gesteld op 25 cent per persoon. Teneinde de kosten niet te hoog te maken, zal gedurende de pauze geen ver loting worden gehouden. GEBORENCornelia, d. v. J. v. Heerwaar den en J. M. Huisman; Margaretha, d. v. J. Gieles en A. de Graaf; Simon en Gerard Jo- hannes, zoons van P. W. J. Logmans en E. G. de Porto, Jannetje, d. v. J. Smit en C. Schraag. GETROUWD: J. Vermeulen en C. de Jonge. OVERLEDEN: Simon Log man, 3 dagen. Gevonden: 1 alpino, 1 portemonnaie, 1 rijwielplaatje. De uitslagen van 't H.C.-bridge-concours too- nen wel zeer duidelijk, dat de gelukkige prijs- winners het niet gemakkelijk hebben gehad, veel verschil in matchpunten in de volgorde van aankomst bestond er, behoudens in groep 2 N/Z, niet. Ook wanneer men het ge middelde berekent, door de behaalde match- punten door het aantal tafels te deelen, zal men een vrij hoog gemiddelde zien, waardoor eveneens het weinige krachtsverschil tot uit drukking komt. Ofschoon de sterkste paren wel meestal de beste resultaten zullen behalen, is het ge volgde systeem geen absolute maatstaf, het geluk spreekt ook nog wel een woordje mee, maar't was heel gezellig, en dat was de hoofdzaak. Het volgende spel werd door mij aan ver schillende tafels gevolgd, echter zonder dat één enkele maal 6 werd geboden, terwijl vol gens elke methode dit resultaat met een beetje durf toch te bereiken is, terwijl de allermodernste biedmethoden zelfs een 7-bod doen bereiken. S. a.h.10. H. b.10.6.5.2. R. K. a.v.9.7.3. S. 8. N. H. 7.3. w 0 R. a.h.9.6.4.2. W' K. h.b.8.5. Z. S. v.x. H. a.h.v.8.4. R. b.10.5.3. K. 10.2. Bij kwetsbare stand van O/W gaf N. dit spel. De meeste keeren, dat ik dit spel heb zien bieden, werd met 1 K., geopend, waardoor reeds de fout ontstond, de juiste opening is 1 H„ omdat beide kleuren evenlang zijn; het krachtsschil doet ook dienst als bijkleur, als de partner de zwakke kleur kan steunen! De bieding verliep meestal 1 K., 1 H., 3 H., 4 H. pas. Bij H. opening moet de partner direct met 3 H. antwoorden en nu is er nog gelegenheid genoeg om azen en renonce aan te geven, voor de spelers die deze methode nog toe passen, of door de 4—5 S.A. conventie tot een contract van 6 H. te komen. Volgens deze methoden is het echter niet mogelijk te weten te komen, dat ook in K. niets behoeft te worden verloren, zoodat een 7-contract kan worden geboden. Wel volgens de slam- methode met gebruikmaking van de asking- bids. Opent N. met 1 H., dan kan Z. door het asking-bid van 3 S., (1 S. is gewoon, 2 S. is forcing, dus 3 S. moet asking zijn(, de H.- kleur vaststellen en meteen informeeren naar de bijzonderheden van N.'s kaart. Het ant woord moet 3 S.A. zijn, aangevende in dit ge val 2 azen, waarbij het aas van de gevraag de kleur. Door te vervolgen met 4 K. en het antwoord van 4 H., dus afwijzend, weet Z. dat in K. een slag zal moeten worden afge geven, misschien zelfs wel 2, als K.aas niet bij de aangegeven azen is. Vervolgd wordt door Z. met 4 S., vragende naar de tweede ronde controle in die kleur, waarop positief wordt geantwoord met 5 R„ aangevende de gevraagde controle en bovendien R. renonce, omdat het aas niet meer kan worden aan gegeven. Dit had reeds op het eerste vraagbod moeten gebeuren. Z. kan nu nagaan, dat 6 H. reeds safe is, er misschien wel een kans op 7 is, als er maar een K. op een vrije kaart kan worden afgegooid. Dit is alleen mogelijk, indien N. als 2de ronde controle in S. de heer heeft en geen dubbelton, maar bovendien nog 1 S. Het asking-bid van 5 S. moet negatief worden beantwoord met 6 H. en nu weet Z., dat de te verliezen K. op S.h. kan worden afgegooid, zoodat een 7-bod gemaakt kan worden. Zou op het laatste asking-bid posi tief worden geantwoord dan kan geen 7-bod worden geboden, omdat dit afhankelijk zou zijn van snijden op K.heer, en dan maj geen 7 worden geboden, omdat deze kans te klein is in verhouding tot het aantal op te offeren punten. Zooals gezegd, uitgeboden werd dit spel bij mijn weten niet, wel werden altijd de noodiga overslagen gemaakt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9