Spanning tusschen de V.S. en Mexico Post vluchten op Indië N*CK~polder kurkt Zwarte Water dicht 5000 gezinnen van Java naar Sumatra Stijgende opbrengst IJsselmeervisscherij Het wachten op postkantoren Tal van honden te Egmond aan Zee vergiftigd Verdunde spiritus als drank verkocht Ouders gedupeerd Aansfoot aan Vara-liedjes Gelukkig Egypte: belasting verlaging in zicht Schippers zoeken een uitweg niet tevreden met de op- dossing der zuiderzee werken. UIT ONZE OOST Weer motorstoring Bevordering van de radio-distributie Wegens petroleum en landerijen Merkwaardige prestatie van nieuwe Lockheeds De automafiseering van dc telefoon en het platteland minister acht de radio-uit zending van 4 dec. j.l. wél toelaatbaar. ook mr. oud hield zich aan de voorschriften. Anti'Semietisme ook in Italië Drie Arabieren aan den galg Sweering thans in vorm Een van de historische rechten van den Nederlandschen schipper is de vrije verbinding Zwarte Water IJssekneer. Deze vrijheid wordt thans door de inpoldering van de Zuiderzee ern stig bedreigd. De ringdijk van den Noord Oostpolder zal n.1. dwars door het Zwolsche Diep loopen en zoo dus de verbinding met het bui tenwater blokkeeren. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor een oplossing gezocht moet worden, waterafvoer en scheepvaartverkeer blijven ook als de Noord Oostpolder er is, nood zakelijk, doch juist de oplossing, die de dienst der Zuiderzeewerken voor de moeilijkheid gegeven heeft, is het, die de vrije vaart op het Zwarte Water in gevaar brengt. Hef plan van Zuiderzeewerken. Het plan van Zuiderzeewerken komt in het kort hierop neer, dat er ten Noorden van het Zwartewatermecr, dat tusschen den rinedijk en den tegenwoordigen dijk achter Genemuiden ontstaan zal en dat ongeveer 20 K.M.2 groot zal worden een geul ge baggerd wordt, waardoor de scheepvaart een uitweg vinden kan. Deze geul krijgt ongeveer ter hoogte van de Ramspol een aftakking in den vorm van een scheep vaartkanaal. dat uitmondt in het Rechter- diep en daardoor op den IJssel. De eigen lijke mond van het Zwartewater zou dan dus in de toekomst het Keteldiep worden. Daartegen rijzen van schipperszijde en het is de schippersvereeniging Schuttevaer vooral, die zich daartegen kant, zeer ernstige bezwaren. Schuttevaer is van meen in g, dat kleihe schepen, zeilschepen, schepen met opduwer en met zijmotor, nim mer in staat zullen zijn tegen den sterken stroom van den IJssel op te varen. Zij zullen dus gesleept moe ten worden, doch dan komt de moei lijkheid, afgezien nog van de hoogere vervoerkosten, dat slepen niet in staat zullen blijken te zijn het Rech- terdiep in te draaien, indien zij naar de Noordelijke provinciën willen. Daarvoor is de stroom te sterk en de rivier ter plaatse te smal. Vandaar dat Schuttevaer en ook de ge meenten Zwartsluis en Meppel maakten een dergelijk plan gekomen is met het idee het door den Rijksdienst ontworpen scheep vaartkanaal, op het punt waar het, ten be hoeve van een afwateringsgeul, de aftakking krijgt, met een leidam in de richting van het IJsselmeer te verlengen. Deze leidam zou zich eenige kilometers in het IJsselmeer moeten uitstrekken, teneinde de schippers buiten de hooge gronden te brengen. Zoo zou ze aldus een vrije doorvaart naar het IJsselmeer verzekeren. Vertrek van Rang. 25 Jan. Athene 25 Jan. Basra 25 Jan. Oehoe iheenreis) Buizerd (terugreis) Ibis (heenreis) pier I Jodhp. 25 Jan. (terugreis) I Torenvalk (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) A'dam 25 Jan. Band. 25 Jan. A'da-m 27 Jan. Aankomst te Singap. 25 Jan, A'dam 25 Jan, Jodhp. 25 Jan. Bagd. 25 Jan. Napels 25 Jan. Singap. 25 Jan. K.N.I.L.M.-vliegtuig kan niet verder, Het vliegtuig van de K.N.I.L.M van de lijn Bata via-Singapore blijft we gens motorstoring te Palembang. Het K.L.M.-vliiegtuig zal passagiers en post overnemen. f 11.000.meer dan in December van 1936. De afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zqken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen boogjes ge plaatste cijfers betrekking hebben op de maand December 1936. In de Waddehzee en "het niet-afgesioten gedeelte van de Zuiderzee, werd de visschenj minder druk uitgeoefend dan .in Decempcr 1036. De geldelijke uitkomsten der visscherij in het IJsselmeer waren heter, die in de Wad denzee en het niet-afgesioten gedeelte vvan de Zuiderzee daarentegen slechter dan in December van het vorige jaar. De .hoeveelheid.en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.1. vol gens voorloopige opgave resp. in de Waddenzee endiet niet-afgpsloten ge deelte van de Zuiderzee 2.525.351 (2-.atl.i0t) kg. en f21.391 (f31.200); in het IJsselmeer 56.184 (7.131) kg. en f12.830 (f 1.838), In het IJsselmeer werden met staande bit netten in de eerste helft der maand nog een enkele maal goede vangsten gemaakt. Even eens in de eerste helft der maand werd, voor al in de omgeving van Elburg, door de sv'e- ringvisschers met sleépnetten veel spiering gevangen. De gevangen spiering was klrin van stuk. De visscherij op snoekbaars met staande netten en sleepnetten leverde zeer ongelijke vangsten op. Voor verschillende visschei's van Medemblik leverde dez visscherij nog gunstige resultaten op. Verder werd in het IJsselmeer nog wat baars, blei, karper, voorn en winde goeangen. Gamalenvisscherij van weinig beteekenis. In de Waddenzee en het nict-afgesloten gedeeld van de Zuiderzee werd in het be gin der maand met de komrppn nog wat spiering gevangen. Door de botvisschers met Jioekwant en staande netten werden geen loonende vangsten gemaakt. De visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgele verd, was van weinig beteekenis. Op gar nalen voor de Amsterdamsche markt werd door een *20-tal vaartuigen van Den Helder gevischt. De visscherij op garnalen voor de drogerijen was van geen beteekenis. Van de mosselperceelen werden ongeveer 700 balen mosselen afgevischt voor de binnenlandsche consumptie, terwijl Van de natuurbanken eveneens voor de binnenlandsche consump tie nog ongeveer 300 balen mosselen werden afgevischt. De verzending van natuurmos- selen naar Engeland was slecht. De vissche rij op mosselen voor eendenvoeder werd door een 10-tal vaartuigen uitgeoefend. De resultaten der wulkenvisscherij waren door het koude weder en de voortdurende ooste lijke winden weinig bevredigend. Do vis scherij op alikruiken bleef van weinig be teekenis. P.T.T. komt het publiek tegemoet. De duur der wachttijden voor de loketten op de grootere kantoren is aan regelmatige controle onderworpen, waar noodig, wordt de loket-bezetting verbeterd, lezen wij in de memorie van antwoord inzake de begrootiug der P.T.T. Nog zeer onlangs is vanwege de be drijfsleiding een aanschrijving tot rle hoofden van dienst gericht, waarin dezen wordt opgedragen bij grooten toeloop van het publiek, voorname lijk tijdens de drukte bij de maand- wisseling, door het tijdelijk bezet ten van meer loketten en zoo noodig door het indienstnemen van hulp krachten te zorgen, dat de wacht tijden ook dan binnen redelijke gren zen blijven. Echter kan niet steeds worden voorkomen, dat in onvoorziene gevallen, bij abnormalen toeloop van het publiek en wanneer zich zeer tijdroovende lokethandelingen voordoen, een enkele maal wat langer op bediening moet •worden gewacht. Maatregelen ter verbetering zullen niet uitblijven, ingeval mocht blijken, dat op een kantoor de loketbediening niet aan de gestelde eischen voldoet. Hooge gemeente-heffingen mo gen dit bedrijf niet belemmeren. In de memorie van antwoord in zake de P.T.T.-begrooting wijst de minister er op, dat de radio-distri butie, als onderdeel van het om roepbestel, moet worden geacht te zijn een zaak van algemeen belang, zoodat aan de ontwikkeling daarvan zoo weinig mogelijk belemmeringen in den weg rftoetcn worden gelegd. In ieder geval zal moeten worden voor komen dat de bedragen der heffingen (zooals vergoedingen aan de gemeenten voor het gebruik van gemeentegrond of -eigendom men), de levensvatbaarheid van liet be drijf in gevaar brengen. Moeiden er ge meenten zijn, die in dezen niet de noodige medewerking vcrleenen, dan zal dit gemis aan medewerking moeten worden be schouwd als een bezwaar van uitvoering, als bedoeld in artikel 3 der telegraaf- en tclcfoonwet 1904, op grond waarvan een machtiging niet wordt verleend of verlengd. Dat zoodanig standpunt hetwelk ook in de circulaire van 23 October 1936 tot uit drukking komt staatsrechtelijk niet juist ?ou zijn, vermag de minister niet in te zie» Dieren komen ziek thuis uit de duinen en sterven kort daarna. Telkens doen zich den laatsten tijd in de gemeente Egmond aan Zee gevallen van houdenvergiftiging voor. Honden die slechts kort van huis geweest zijii en in de duinen geloopen hebben of zelfs alleen langs den duinrand, komen ziek thuis en sterven na enkele uren van vreeselijk lijden. De verschijnselen zijn steeds dezelfde en duiden op strychnine-vergi'ftiging. Laborato rium-onderzoek heeft ook eenigen tijd geleden reeds uitgewezen, dat een hond, die onder dezelfde ver schijnselen stierf, door strychnine vergiftigd was. Men is over deze gevallen van honden- vergiftiging tc Egmond aan Zee slecht te .spreken., bericht de N.R.Crt. Niet alleen toch is hier sprake van een vreeselijken dood voor de vergiftigde honden, maar ook is het gevaar lang niet denkbeeldig, dat kinderen het slachtoffer worden. Het is in Egmond aan Zee nu eenmaal de gewoonte, dat de kinderen reeds jong alleen de duinen in gaan. Strychnine is voor hen levensgevaar lijk en het zou dan ook fataal zijn, als zij aten van de worst, waarin dit vergif voor de honden neergegooid wordt. Men hoopt dan ook, dat aan het optreden van hen, die het op de honden voorzien hebben, spoedig een einde komt. De rijks politie heeft deze zaak reeds eenigen tijd in onderzoek, maar bewijzen zijn er niet, al heeft men wel sterke vermoedens. Handelaars maakten f 2.per liter „Duitsche foezel." Politie en rijksambtenaren heb ben te Haaksbergen geconstateerd dat voor Nieuwjaar in clie gemeen te een zeer drukke handel is gedre ven in Duitsche foezel, welke zeer schadelijk voor de gezondheid bleek ie zijn. Een minitieus onderzoek werd ingesteld want 't bleek, dat de Duitsche foezel z.g. methyl alcohol was, verdunde brandspiritus, die zeer gevaarlijk is voor de gezond heid, hetgeen eenigen tijd geleden is gebleken in Limburg, alwaar en kele personen aan het gebruik van dezen drank zijn overleden. Het onderzoek in deze zaak werd voort gezet, en a.1 spoedig had men de venters van dit schadelijke goedje te pakken. Dat deze hoeren met hun jenever-handel nogal goede zaken hebben gemaakt blijkt wel uit het feit, dat zij de foezel verkochten voor f 2 per liter, terwijl zij het inkoch ten voor nog geen f 1.per 10 liter. Tegen de betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. Vragen aan den minister over opheffing van O. L. Scholen in gesteunde gemeenten. Het Tweede Kamerlid Thijssen heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de raad der gemeente Graft genoodzaakt is geweest, op 18 Januari j.1. te besluiten tot opheffing der O.L. School te Oost-Graftdijk, omdat vol gens de via Ged. Satten ontvangen mededee- ling eener „interdepartementale commissie" deze gemeente van 1 Februari a.s.'af geen uitkeering meer zou ontvangen voor haar werkloozcnsteun? Is de minister niet van meening, dat door zulk ingrijpen in gesteunde gemeenten de ouders, welke voor hun kinderen openbaar onderwijs verlangen, een behandeling on dervinden, die in strijd is met de rechten, hun gewaarborgd in de Lager-Onderwijs- wet 1920? Ook belangen van de Koninklijke staan op het spel. In de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de Vereenigde Sla- ten en Mexico is in de laatste drie jaren een aanzienlijke afkoeling gekomen. Dat is in de eerste plaats aan den strijd van president Lazaro Cardenas tegen den grooten invloed van het buitenlandsche ka pitaal toe te schrijven en in de twee de plaats zijn 't de agrarische her vormingen van Mexico en 't streven de rijkdommen van den bodem in eigen hand te krijgen, die den Ame rikanen de voorhoofden doen fron sen. In het kader van de economische hervor mingen werden in de laatste drie jaren 25 millioen acres akkerland verdeeld. Deze grond, die onder 569.000 boeren verdeeld werd, was voor een groot deel in Ameri- kaansch bezit. Geen schadevergoeding. Hoewel de Mexicaansche grondwet aan Is de minister bereid, te bevorderen, dat de opheffing der o.l. school te Oost-Graft dijk, en eventueele andere opheffingen van denzelfden aard, ongedaan worden gemaakt, ten einde de mogelijkheid te scheppen, ook in gesteunde gemeenten een concentratie van het lager onderwijs, indien deze noodig mocht zijn, te doen verloopen volgens de pro cedure, hiervoor in de Lagei'-Onderwijswet- 1920 aangegeven? Ook de k.l.m. krijgt vliegtuigen van een soortgelijk type. De proefvluchten met de Lockheed 14, welke thans te Burbank (Californië) aan den gang zijn, hebben merkwaardige resul taten te zien gegeven. Een der nieuwe vlieg tuigen, welke voorzien is van twee Pratt en Whitney Hornet-motoren en bijzondere remklappen heeft volgens het Lockheed- Fowlerpatent, heeft bij windstilte slechts een aanloop voor opstijging noodig van bijna 200 meter, welke in 13 seconden worden af gelegd. De uitloop bij een landing bedraagt slechts 58 meter. De stijgsnelheid bedraagt 440 meter per minuut. De maximum-snelheid op 2100 meter bedraagt 395 K.M. per uur, de kruissnelheid op 3600 meter bedraagt 365 K.M. per uur. Het vliegbereik bedraagt ruim 2500 K.M., aldus de N.R.C. Zooals men weet hebben de K.L.M. en K.N.I.L.M. een aantal van deze vliegtuigen, waarvan wederom een verder ontwikkeld type, de Lockheed 16 in constructie is, be steld. Er wordt met spoed aan gewerkt. Met betrekking tot den wemsdh om dc automatiseering van de telefoon te versnel len, wordt in de mam. van antw. inzake de begrooting der P.T.T. opgemerkt, dat bij de automatiseering van de telefoon ten plattelande steeds voor oogen heeft gestaan en nog staat de groote beteekenis, welke de verwezenlijking van dit plan in het bijzon der ook voor het platteland heeft. Aan de uitvoering wordt in zoo snel moge lijk tempo gewerkt, de volledige toestandko- ming der automatiseering rmag, bijzondere omstandigheden voorbehouden, tegen 1944 of 1915 worden tegemoet gezien, Er zijn overwegende bezwaren het tempo in die mate op te voeren, dat de automatiseering in een korter tijdsverloop gereed koimt. de landeigenaren het compensatierecht in ruimt, verklaart de Mexicaansche regee ring, dat zij geen middelen voor de uitbe taling van een schadeloosstelling ter be schiking heeft. Tandenknarsend moet een van de machtigste Amerikaansche maat schappijen toezien, hoe 1 millioen acres van haar katoenplantages in Sonora verlo ren gaan en êoo juist melden de bladen, dat. het beroemde, aan Amerikaansche kapi talisten behoorende hotel Agua Caliente, gelegen in het Mexicaansche deel van Cali fornië, met zijn schitterende speelzalen en de heerlijke renbaan door den Mexicaan- schen staat is overgenomen om in de toe komst meer opvoedende doeleinden te die nen. Strijd om petroleum. Intusschen vormen de rijke petroleumvel- den een nog grooter strijdobject dan de lan derijen. Waarschijnlijk wegens de sterke Amerikaansche belangen heeft president Cardenas het tot nog toe niet gewaagd, on middellijk tot nationaliseering van de petro- leum-industrie over te gaan, zooals hij in Juni 1937 met spoorwegen gedaan heeft. Desondanks voelen de Amerikaansche olie magnaten zich meer en meer in hun posi tie bedreigd. Het is interessant daarbij op tc merken, dat Mexico schijnbaar alles doet, om tus schen de Amerikaansche en Britsche belan gen een wig te drijven. Volgens hier bekende gegevens controlecren de Britten en Neder landers tezamen ongeveer 60 van de Mexi caansche oliewinning, en zouden zij hier 225 millioen dollar geïnvesteerd hebben. Het Amerikaansche oliekapitaal zou 125millioen dollar bedragen. Terwijl eenige weken gele den de Mexicaansche regecring de concessie van de Royal Dutch in het Poza-Rica-district tegen een afgave van 15 tot 35 .van de ge- Wat betreft deen aandrang van en kele leden om de politiek uit de ra dio te weren, vestigt de Minister in de memorie van antwoord inzake de P.T.T.-begrooting er de aandacht op, dat volgens het radioreglement 1930 mededeelingen van politieleen aard voor uitzendingen zijn toegestaan, mits deze mededeelingen niet anders inhouden dan een stellige uiteenzet ting of toelichting van politieke be ginselen. Aan dit voorschrift wordt door de radio-omroep controle-com missie met groote gestrengheid de hand gehouden. De in dit verband aangehaalde rede vau oud-minister Oud voldeed geheel aan het geonem- de voorschrift. Het mede in verband hiermede naar voren brengen van een uitzending van de VARA Op 4 December j.1. betreft waarschijnlijk de in een onderdeel van het uitgezonden pro gramma voorkomende liedjes, welke in den toon van St. Nicolaaslieedjes met een en kel woord gewag maken van het oorlogsge weld in andere 'landen. De minister is van meening, dat de inhoud van deze liedjes geen inbreuk maakte op de regelen betref fende hetgeen in den radio-omroep toelaat baar is. Joodsche radiomuziek verboden. De Italiaansche radio mag in het vervolg geen muziekwerkn van Joods.che componis ten uitzenden. De „Tevere". welke steeds aan het hoofd van het anti-semietisme heeft gestaan, heeft een fel artikel gewijd aan den „ern- stigen toestand, welke is ontstaan in de laatste twintig jaar door de Joodsche pro paganda". Het blad stelt voor een onover winnelijke openbare meening te scheppen tot verdediging van de Italiaansche mu ziek, welke wordt beschouwd als een uiting van het volk en het ras. wonnen olie aan Mexico, verlengde, stond Cardenas op de nationaliseering van de bo demschatten van 350.000' acres landerijen in Zuid-Mexico, die aan de Standard Oil Com- pany van Californië behooren. De Californische courantenmagnaat Man chester Boddy schrijft derhalve in zijn bla den: „De tegenwoordige spanning tusschen Mexico en de Vereenigde Staten over land en petroleumkwesties, geven ons het recht tot het stellen van de ernstige vraag, of Mexico eerlijk van plan is, de „politiek van de goede nabuurschap", zooals deze door pre sident'Roosevelt wordt voorgestaan, te vol gen. Er bestaat geen twijfel aan, dat voor Amerika vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Amerika veel belangrijker zijn, dan meeningsverschillen over de bescherming van geïnvesteerde kapitalen". De kolonisatie van inlanders- film als propaganda-materiaal. Tusschen 15 Februari en eind Maart zullen 17.000 zielen, vereenögd in 5000 gezinnen, van Java naar de Lamiponigs (Suimiatra) vertrekken, ten einde daar kolon isatie-arbied te verrichten, lezen we in de N.R. Crt. Inmiddels wordt de propaganda voor de kolonisatie voortgezet. Hiervoor zullen groo te aanplakbiljetten worden aangewend. Ver der is het draaiboek van een kolonisatie film, dat samengesteld werd onder leiding van dr. Massen reeds bijna gereed. De bekende cineast Mannus Franken zal de technische leiding en de regie op zich nemen tot uitvoering van deze opdracht, welke gegeven is van de zijde van het bin- nenlandsch bestuur, welke opdracht een film van 2 a 3.000 meter omvat., op te ne men in Midden-Java en Sumatra, waarbij zooveel mogelijk de werkelijkheid wordt ge volgd, opdat het hieruit verkregen beeld straks niet iriiet de werkelijkheid zal strij den. Gisterochtend zijn in de gevange nis te Akka in Palestina drie Am- bieren opgehangen. Twee hunner zouden reeds veertien dagen gele den zijn terechtgesteld wegens moord op een Joodschen chauffeur, terwijl de derde onlangs op politie beambten had geschoten. De drie weken geled^Pwitgevaardigde bepaling, dat de burgers Safed zich voor zeker uur des avondïiSk hun wonin gen moeten bevinden, is ^Hns ingetrok ken, doch in een uit geste rlcPgebied bij de Syrische grens gelden thans voor den tijd tusschen zonsondergang en zonsopkomst be perkende bepalingen, die vermoedelijk be oogen te voorkomen, dat opstandelingen uit Syrië het land zouden kunnen binnendrin gen. Het Egyptische kabinet heeft gis teren het door den minister van fi nanciën ingediende voorstel tot be lastingverlaging goedgekeurd. Deze belastingverlaging komit den klei nen landbezitters met 20 tot 50 pet. tegemoet Ongeveer 75 pet. van alle Egyptische grond bezitters worden door dezen maatregel be gunstigd. In politieke kringen te Cairo is miem van meening, dat deze maatregel ongetwijfeld van invloed zal zijn op de aanstaande ver kiezingen. Het kabinet heeft voorts besloten tot sa menstelling van een commissie van onder zoek naar zekere buitengewone promoties van ambtenaren. BILJARTEN Anll-semitisme. Californië, eens een Mexicaansche provin cie, heeft met. zijn sterke Mexicaansche 'be volking natuurlijk veel belangstelling voor de verhouding tusschen de Vereenigde Sta ten en Mexico. Los Angelos alleen reeds heeft een Mexicaansche wijk, waar 200.000 menschen wonen en veel invloedrijke oude Mexicaansche staatsboden vonden hier een toevlucht en sjiinnen van hier uit. hurr dra den naar Mexico-City (Plutarco Calles, de la Huerta, Ortis Rubio, enz., enz. wonen in Californië). Niet in de laatste plaats hebben Joodsche kringen in de Vereenigde Staten met schrik vastgesteld, dat zich in den laatsten tijd in Mexico een zeker anti-semitisme, dat zicli in het bijzonder tegen de emigranten uit Oost- en Zuid-Oost-Europa richt, bemerkbaar maakt. Ook dit feit heeft tengevolge gehad dat de Amerikaansche bladen in de laatste' maanden scherpe aanvallen op de Mexicaau sclie regeering ondernemen. Fraaie overwinningen op M 00115 en Schwarzer. Na het tournopi wereldkampioen- schap biljarten 45/2 wordt in het Biljartpaleis te Antwerpen den we reldtitel 45/1 verspeeld, het éénstootscadre, waaraan ook wordt deelgenomen door onze landgenoo- rj ten Sweering en De Leeuw. De Leeuw heeft het er tot nu toe te best afgebracht; hij verloor resp. Sweering, Cöte, Gabriëls en Joachim won nog geen enkele partij. vpr. Sweering doet het beter. Weliswaar loor hij van Chassereau, maar hij sloeg Leeuw, Moons en Schwarzer.„„mid- legen deze laatste bedroeg zijn - ]er. Helde zelfs 27.27, wat een nieuw >eu landsch record is. r«brie's Ook in dit tournooi is de Belg y ej. favoriet, al doet dc Franschnian Cot® T uig voar hem onder.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2