eesche tegenaanval voorlopig onmogelijk De anti-sociale werking van ons belastingstelsel Sterrit naar Montc Carlo begonnen barcelona nóg twee maal gebombardeerd Duitschlaad wcnscht zijn eigen koloniën terug „Groene Muizen" over den Oceaan Engeland versterkt zijn wereldrijk Zwedens laatste restaurant gesloten Een oude getrouwe van Soestdijk SPANJE Aantal dooden op 150 geschat CHINA d maanden noodig om ver- i troepen te reorganiseeren Q|ti door Chineezen heroverd Di£ Geen verlangen naar vreemde bezittingen Reeds te Rio de Janeiro gelaat Finland erkent het Italiaansche Keizerrijk niet Nieuwe basis te Tricomali op Ceylon Neger veroordeelt twee rasgenooten Slooping van dc wereldtentoonstelling Door minister de Wilde erkend Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën Zes nieuwe militaire vliegvelden in Egypte De luchtverbindïng Frankrijk- Zuid-Amerika Deelnemers uit 7 verschillende plaatsen gestart Meer Hollandsche kaas naar Egypte ■H Regeeringsvliegtuigen bombar deeren Ceuta. Zoowel gistermorgen als gistermid dag is Barcelona opnieuw kort maar hevig gebombardeerd. Bi] den eersten luchtaanval der op standelingen werden in zeer korten tijd dertig personen gedood en meer dan vijftig gewond. De overval was zoo verrassend, dat niemand gelegenheid had een schuilplaats te bereiken. 2gen vliegtuigen hebben aan den aan deelgenomen. Het waren groote drie- xrigc bommenwerpers, die geëscorteerd ien door drie jachtvliegtuigen. Zij heb- ongeveer 20 bommen uitgeworpen bo de binnenstad. rscheidene huizen werden verwoest, men weet nog niet hoe groot de aange- 9 schade in het geheel is. n den tweeden aanval op Barcelona deelgenomen door zes vliegtuigen. De e dooden zijn gevallen in de arbei- uurten in het noorden van Barcelona. 1 raamt, dat in het geheel bij de lucht- Uen van gisteren op Barcelona hon derdvijftig personen werden gedood en meer dan driehonderd gewond. Volgens een bericht uit Gibraltar aan het Spaansche persagentschap te Londen, hebben vliegtuigen der Spaansche regeering gisteren Ceu ta, waar 500 Mooren op inscheping wachtten, gebombardeeuj. Hierbij werden 165 personen gedood of ge wond. Mist over Teruel. Gisterochtend hing boven het front voor Teruel een dichte mist, op sommige punten kon men geen tien meter ver zien. Het ver keer op de wegen is zeer moeilijk en de luchtmacht kon niet opstijgen. Eerst tegen elf uur stegen de eerste vliegtuigpatrouilles op. In de mist hoorde men slechts van tijd tot tijd een geweer- of kanonschot. In een communiqué van het groote hoofd kwartier der rechtsche troepen werd gis teren medegedeeld: De vijand heeft in den sector van Teruel eenige van onze stellingen aangevallen, die op krachtige wijze tegenstand boden. De vij and werd achtervolgd en moest een hon derdtal gevangenen, wapens en munitie ach terlaten. Ongeveer honderd gedoode vijan den bleven op het slagveld achter. De linksche Radio Barcelona heeft echter het volgende officieele communiqué uitge zonden. Gedurende de eerste uren van den dag zijn onze troepen van het oostelijke leger aan het front van Teruel opgerukt, en hebben zij, na den weerstand van den vijand tt hebben overwonnen, heuvel no. 70 La Calla de la Olla en andere punten in dezen sector bezet. Een aantal vijandelijke vlieg tuig-eskaders trachtten onzen opmarsch te verhinderen, die overigens door onze lucht macht beschermd werd. Aan het einde van den dag hadden wij nog alle veroverde stel lingen in ons bezit. vertegenwoordiger van de sche Allgemeine Zeitung te Han ft een onderhoud gehad met ik Tsjang Kui Sjek. De 'k verklaarde, dat een be- tegenaanval op het oogen- mogelijk is. De Chineesche Ge#1 hebben tot nu toe meer dan nderdduizend dooden en gewon den verloren. Weliswaar zou een groot deel van de gewonden weer dienst kunnen doen, doch zooals de ^toestand op het oogenblik is, wordt lit deel van het leger veelal een Maag voor het land. Het plundert en tooft en de staat moet ingrijpen om de orde te herstellen. De maarschalk verklaarde twee maanden noodig te hebben om de verslagen legers te reorganiseeren. Ten aanzien van het materiaal verklaarde e maarschalk, dat het tot nu toe slechts in inperkten omvang mogelijk is geweest zelf te fabriccercn, zoodat China aangewezen is op invoer uit het buitenland. De meest ge makte weg is over Hongkong en Kanton, loch (leze weg wordt ook het meest bedreigd. >|)'l^et oogei>blik maakt de maarschalk zich venwel geen zorgen-. Bovendien bestaan nog Ie wegen door Fransch Indo-C.hina, terwijl le weg naar Burma bijna gereed is. Verder levgstigde de maarschalk dat de geritch- on over het aanleggen van een weg van rsjoüptoo npar Oeroemtsi waar zijn; eerls zijn deelen van dezen weg gereed. Tenslotte verklaarde de maarschalk, dat ?en- .communistische invloed in China niet e vreezen is, China leeft getrouw volgens le voorschriften van Soen Jat Sen en zal fera'an trouw blijven. Heftige aanvallen op Woehoe. In de hoop den druk van de Japansche roepen op Soetsjoefoe te verlichten, doen de ■neezen heftige aanvallen op Woehoe. De Chineezen berichten verder Hosjien aan de Jangtse te hebben .hernomen. De woordvoerder van het Jupanséhe leger heeft toegegeven, it de plaats door de .Tapansche troepen is ontruimd op 22 Januari. Hij verklaarde, dat de troepen daar niet langer noodig waren. De Chineezen beweren verder, dat neer dan driehonderd Japansche soldaten ijn verdronken, of ernstig werden gewond, oen zij door Chineesche vliegtuigen wer en gebombardeerd tijdens het overtrekken an de rivier Ta, een zijrivier van de angfse. Ten zuiden van Woehoe wordt een hevig «vecht geleverd. Beide partijen zijn hand- emeón en twee dorpen zijn reeds enkele naljp i in andere handen overgegaan. De 'qjr B».. .jjg stellingen worden door Japan- yOgsbpclems onder vuur genomen. .j- Brahd in Sjanghai's pompstation. t t; L-eji js brand uitgebroken in 5-8 ii -Uaiion van de waterleiding, gmièvle internationale neder- t Sjanghai van water voor- e. igehecle brandweer van .óaitjrs ter plaatse. Het pomp ei ion Hrt in de Jangtsepoe wijk, •lke geroel in Japansche handen '■"Vermoedens over Japansche -plannen. 'Chineesche kringen vermoedt men, dat n's militaire plannen als volgt zijn: ver- ng m Soëtsjau, het kruispunt van den wc an Ticntsin naar Poekau en den 'A? spoorweg, vervolgens onrust zaai- lid China cn tenslotte aanval op >ng ei) Economische concessies, verla ging van invoerrechten en trans ier-overeenkomsten zijn slechts fooitjes. Het Duitsche regeeringsorgaan, de Völkischer Beobachter", houdt zich volgens het Hsbl., bezig met berich ten en beschouwingen in de Engel- sche pers over Duitsche aanspraken op de Portugeesche kolonie Angola in Airika. Het Duitsche blad herinnert er aan, dat minister Eden op 21 December van verleden jaar in zijn laatste groote rede heeft ver klaard, dat ook Engeland er niet aan 'denkt het koloniale probleem ten koste van andere staten op te lossen. De „Völkischer Beobach ter" merkt op, dat Duitschland met dit stand punt volkomen accoord gaat en nog altijd toejuicht, dat Engeland blijkbaar eveneens van meening is, dat de bevrediging van het Duitsche verlangen naar koloniaal bezit geen voorwerp van een koehandel mag zijn, maar op fatsoenlijke wijze moet worden tot stand gebracht. Nu mieldt echter de „Daily Express" dat een commissie in Londen een memorandum uitwerkt dat ©en samenvatting schijnt te zullen worden van het resultaat der bespre kingen HitierHalifax en het rapport Van Zeeland. Het blad verraadt verder, dat Van Zeeland die oprichting vain maatschap pijen wil voorstellen, welke het hooge on dersteuning in koloniale gebieden mijnbouw en handel zuilen beginnen en waarbij Duitschland en Italië gelegenheid moeten krijgen zich groote pakketten aandeden te verschaffen. De „Völkische Beobachter" vreest naar aanleiding van deze geruchten, dat zekere kringen nog altijd niet begrepen hebben, „dat Duitschlands recht op koloniën niet door economische concessies, verlaging van invoerrechten, transfer-overeenkomsten en dergelijke fooitjes goedgemaakt kunnen wor de" Wij zouden het betreuren, indien zul ke doellooze plannen den weg naar een Britsch regeerjngsstuk zouden gevonden hebben." Eden's woordan. aldus constateert het Duitsche blad, waren vooral op Portugal gemunt, omdat Engelsche publicisten en politici herhaaldelijk gesuggereerd hebben om de Duitsche eischen uit de wereld te helpen door Duitschland Angola of Portu- geesch Oost-Afrika te „schenken". Duitschland heeft indertijd duidelijk ge noeg gezegd, dat het niets hebben moet van zulke pogingen der erfgenamen van Ver- sailles om de langzamerhand drukkend geworden schuld op vreemde schouders af te wentelen. Duitschland wcnscht niet de koloniën van anderen, maar zijn eigen koloniën. Als de .Times" schrijft, dat het in Portu gal zulk een geruststellenden indruk heeft gemaakt, dat de Engelsche regeering heeft verklaard er niet aan te denken het Duit sche koloniale vraagstuk ten koste van Por tugal op te lossen, dan draait men de din gen om. De ..Times' behoorde haar lezers te zeggen dat niet van Duitsche maar van Engelsche zijde aan Portugeesche koloniën is gedacht. MOSCATELLI IN NATAL GESTRAND. Gisterenavond om vijf minuten over tien (Ital. tijd) zijn Bisco en Bruno Mussolini, dte deel uit maken van de „Groene Muizen", na een voorspoedige tocht over den Oceaan, op het vliegveld van Rio de Janeiro geland. Moscatelli heelt echter in Natal (Brazilië) een noodlanding moeten maken, daar zich sedert het passeeren van San Fernando No- ronha een defect aan de schroeven had voor gedaan Vandaag zal Moscatelli naar Rio de Janeiro starten. De Finsche regeering heeft de Ne- derlandsche regeering in kennis ge steld van haar besluit, zich te ont houden van erkenning van het Ita liaansche Keizerrijk, omdat een aan tal landen in deze aangelegenheid een afwijzende houding hebben aan genomen. Derde punt van strategischen driehoek SingaporePort Dar- win (Australië)Tricomali. Ofschoon aan de verbeteringen, die Groot-Brittannië aan de militaire, strategisch belangrijke plaats Trin- comali op Ceylon, aanbrengt slechts weinig publiciteit wordt gegeven, lijdt het geen twijfel, of binnen niet te langen tijd zal deze plaats een zeer sterke Britsche basis worden in het midden van de Indische Oceaan, zooals Aden er een is aan het begin en Singapore aan het einde van den grooten zeeweg. Reeds lang is Trincomali een Britsch ma rine-station en garnizoensplaats, aldus be richt Un. Press. Dit kleine stadje, dat nau welijks 10.000 zielen telt, ligt aan de Noord- Oost kust van Ceylon en heeft een uitsteken de natuurlijke haven. Meer dan een jaar wordt reeds gewerkt aan de verbetering van de bestaande en constructie van nieuwe verdedigingswer ken, teneinde Trincomali tot een van de belangrijkste strategische sleutelbases van het Britsch? Empire te maken. Naar ver luidt, zouden er zelfs op een moment bijna 30.000 man aan de uitvoering van die plan nen werken. Onder de werken, die in uitvoering zijn, moet in de eerste plaats de installatie van een volledig uitgeruste luchthaven worden genoemd. Inlandsche recruteering. De laatste plannen inzake de defensie maatregelen op Ceylon beoogen in de naaste tozekomst op Ceylon legerafdeelingen uit inboorlingen, te recruteeren, met het doel reserve-troepen aan de Britsche regimenten toe te voegen. Er zou een infanterie-regi- ment en een vrijwilligers-contingent onder de inlanders worden gerecruteerd. Aanvan kelijk zullen in deze legerafdeelingen Brit sche officieren de hoogere rangen beklee- den, totdat de Ceyloneesche officieren vol doende getraind zullen zijn, om op die pos ten te worden aangesteld. De Europeesche vrijwilligerscorpsen op Ceylon zullen even eens een reorganisatie ondergaan. Verder zijn eerste-klasse verbindingen zeer noodzakelijk voor een belangrijke basis. In dat opzicht is Singapore b.v. al zeer ge lukkig, daar het op de luchtroute van de Empire luchtlijn ligt en wel op de route Engeland via Indië naar Australië. Ceylon met zijn bedrijvige haven van Colombo, heeft eveneens Zeer goede scheepsverbin dingen, maar via de lucht is het minder goed bedeeld. Doch het is veelzeggend, dat reeds maat regelen zijn getroffen en wel in dien zin, dat van 22 Januari af de wekelijksche lucht- dienst tusschen Karachi en Madras naar Colombo is uitgelegd. Trincomali is voorbestemd, om een van de hoeksteenen te vormen van den beroem den Britschcn «trategischen driehoek: Sin- gapore-Port Darwin (Australië) en Trinco mali en wel in de naaste toekomst Onder zeer groote belangstelling is te Ma- rion (Arkansas V.S.), het doodvonnis uitge sproken over twee jonge negers, die zich schuldig gemaakt hadden aan een poging tot moord op een blank meisje. In de jury had o.a. zitting de neger John Claybrook uit Topaz in den staat Arkansas, die hiermede de eerste van zijn ras was, die aangewezen werd vonnis te spreken over een mede-kleur ling. Ondanks de groote publieke belangstelling hebben zich geen incidenten voorgedaan. Levert 25.000 ton afbraakmate riaal op. Gisteren is te Parijs officieel een aan vang gemaakt met den afbraak der tot ver dwijning gedoemde gehouwen der wereld tentoonstelling. Niet alle paviljoens zullen echter worden afgebroken. Eenige der aar digste hoekjes der tentoonstelling zullen be houden blijven. Men verwacht, dat het sloopingswerk in het voorjaar geëindigd zal zijn, en dat dit gedeelte van Parijs dan zijn gewonen aan blik zal hebben herkregen. Naar schatting zal de slooping 25.000 ton, d.i. driemaal hei gewicht van dan Eifcltorcn, afbraakmate riaal opleveren. SPOEDIGE VERLAGING VAN AC CIJNZEN OP GEDISTILLEERD TE VERWACHTEN. GEEN HER NIEUWDE KOFFIEHEFFING. In de Memorie van Antwoord in zake de begrooting van Financiën er kent minister de Wilde, dat onder den drang der omstandigheden, de opcenten op bepaalde belastingen tot een bedenkelijke hoogte zijn opgevoerd. Toegegeven moet worden dat bij de te genwoordige heffingen van het vermogen (vermogensbelasting met opcenten en ver dedigingsbelasting) de draagkracht die de bezitter van een vermogen dat geen op brengst oplevert, aan dat vermogen ont leent, sterk wordt overschat. Tot een ingrijpende herziening van het huidige belastingstelsel zal echter eerst kunnen worden overge gaan, aldus de minister, wanneer de toestand van 's Rijks financiën zulks gedoogt. De Minister wil wel nagaan of de anti sociale' werking van het huidige belasting stelsel zou kunnen worden opgeheven. Aan afschaffing van de heffingen op zout, suiker, vleesch e.d. kan voorshands niet worden gedacht. Tot een hernieuwde koffie heffing, in welken vorm dan ook, kan niet dan in zeer dx'ingende omstandigheden worden overgegaan. Voorts wordt medegedeeld, dat het nemen van een beslissing door de regeering omtrent het vraagstuk van verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Het voortbestaan van o.m. de omzetbelas ting acht de minister vooralsnog gerecht vaardigd, terwijl hij een radiobelasting blijft verwerpen. Hier wijst Zijn Excellentie er op, dat een radiotoestel, ais deel van het meu bilair, invloed -uitoefent op de vaststelling van de hoofdsom der personeele belasting., D heffing van de doode hand kan, naar het zich laat aanzien, volgens den minister, na 1938 niet worden gemist. Maatregelen tot opheffing van het z.g. bankgeheim zijn niet te verwachten. Denemarken profiteert. Het laatste groote restaurant van Zweden dat nog open was gebleven is thans geslo ten. De schade, door de restaurants en ho tels als gevolg van de uitsluiting geleden, wordt, in Nederlandsch geld berekend, op 450.000 gulden per dag geraamd. De werkgevers hadden bij het uitbreken van het conflict een uitzondering gemaakt voor de toeristen-hotels in J&mtland in het belang van de beoefenaars van de skisport; deze hotels mochten nog een week open blij ven. Die termijn js thans weer met een week verlengd, zoodat het blijkbaar de bedoeling is de toeristenhotels geheel buiten de uit sluiting te houden. De vereeniging van restaurateurs van Zuid-Zweden hield dezer dagen een verga dering te Helsingfors. tegenover het Decn- sche Eiseneur gelegen. Na de vergadering slaken de heeren de Sont over om op Deensch gebied te gaan dineeren. Dene marken heeft ook overigens voordeel van de Zweedsche uitsluiting. Zoo werd kort geleden te Kopenhagen een Zweedsche bruiloft met 50 gasten gevierd. f2 mïllioen pond voor militaire werken. Naar men te Cairo meent te we ten zal de bouw van barakken en andere militaire werken ten behoe ve van het Britsche leger in de Suez-kanaalzone 12 millioen pond sterling bedragen. De kosten zullen door de Egypti sche regeering betaald worden. O.a. zullen in deze zone zes militaire vliegvelden worden aangelegd. Binnenkort geheel opengesteld voor het vervoer van personen. Naar de Air Franco bericht, zal over enkele maanden de luohtverbinding tus schen Frankrijk en Zuiidi-Amerika geheel opengesteld worden voor het personenver voer. Hiermede is het werk van vijftien ja ren, waarbij verscheidene menschenlevens verloren zijn gegaan, verwezenlijkt, en is een luohtverbinding met een lengte van 8350 mijl tot stand gekomen. De nieuwste verbetering in dezen dienst is, dat zoowel brieven als drukwerken thans direct verzonden kunnen worden naar de grote steden in Brazilië, Argentinië of Chi li in respectievelijk twee, drie of vier da gen. varing, over Anna Paulowna, Prins Hendrik, en Prinses Amalia, van Koning Willem den, derde eb diens echtgenoote, Koningin Emma, die dikwijls als een jongere zuster bij haar kwam praten. Koningin Wilhelmina kwam reeds als jong meisje haar bezoeken en ook Prinses Juliana speelde als kind bij haar op het boer derijtje. Thans hoopt deze negentigjarige liet nog te mogen beleven, dat Prinses Ju liana haar Baby in het boerderijtje komt toonen. Was „vrouw van Appeldoorn" niet een der eersten, aan wien een bezoek werd gebracht, toen verleden jaar H.M. de Ko ningin en Prinses Juliana voor het eerst met Prins Bernhard op Soestdijk kwamen? „Vrouw van Appeldoorn" hoopt de Prinselijke Baby nog te zien. In het park van het paleis Soest dijk woont thans nog op het boerde rijtje van Prinses Sophie, de negen tigjarige vrouw J. van Appeldoorn, die een kleine Zestig jaar van haar leven op het domein Soestdijk heeft doorgebracht. Haar man was pluimgraaf en na diens dood kreeg zij het boerderijtje van prinses Sophie als woning toegewezen om daar in alle rust haar verdere levensdagen te slij ten. Veel weet deze oude vrouw te vertellen, deels uit overlevering, deels uit eigen er- Uit zeven verschillende plaatsen van het web, dat de Monte Carlo spin heeft, zijn gisteren de deelnemers aan den sterrit ver trokken. Voor de zeventiende maal zal het weerstandsvermogen en de volharding van de bestuurders, de degelijkheid en technische volmaaktheied van de wagens in den strijd tegen de natuur, in dezen toeristischen en sportieven monsterrit naar de stad aan de Middcllandsche Zee, op de proef worden ge steld. Uit Palermo, Athene, Boekarest, John. O" Groats, Umea, Tallinn en St-avanger zijn de talrijke deelnemers weggereden om te trach ten, zonder strafpunten, hun routes af te leggen. Het staat bij voorbaat vast, diat zij daarbij vele moeilijkheden te overwinnen krijgen, maar dat is juist de aantrekkelijke sensationeel© zijde van deze prestatierit. Gistermiddag om 12.0S startte te Palermo de eerste wagen. Er waren verschillende autoriteiten en een groot aantal toeschou wers van het regelmatige vertrek van de verschillende equipes getuige. Over den heer Kees Kruit ontvin gen wij bericht, dat hij en zijn met gezel Dr. de Wit Zaterdagmiddag om 1 uur te Umea zijn aangekomen, na Donderdagavond nit Kopenha gen te zijn vertrokken, waar men een kort oponthoud had. De tocht had een vlot verloop, hoewel er een 'A tot 1 M. sneeuw lag. Zonder ket tingen of sneeuwbanden te mos keren kon een gemiddelde van 40 k.m. gemakkelijk worden volgehou den. Na eenige uren van welverdiende rust zijn Kees Kruit en Dr. de Wit gisteren eveneens voor den grooten tocht gestart. Wij knnnen concurreeren tegen de Bulgaren. Gelijk bekend, wordt 5 Februari te Caïro een Nederlandsche tentoonstelling geopend. Met het oog op de hiervan te verwachten belangstelling voor onze producten is het niet ondienstig, zegt de N. B. Ct„ er de aan dacht op te vestigen, dat Egypte de laatse jaren veel kaas ui Bulgarije betrekt, en wel volgens de uitvoerstatistiek van laatstge noemd land ongeveer 75 procent van den to talen kaasuitvocr, ad 1200 ton ter waarde van 33,5 millioen lewa. Naar alle waarschijn lijkheid is de gemiddelde prijs der Bulgaar- sche kaas derhalve 000 gulden per ton, het geen hooger is dan dien van het Nederland sche product, waarvan blijkens de Neder landsche statistiek in 1937 naar Egvpte werd uitgevoerd 105 ton voor f 43.000. Uit dit alles kan men tot een behoorlijke concurrentie- mogelijkheid aldaar van onze kaas besluiten*

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3