Van sport tot varitété is slechts één stap „Vergissing? Geen sprake van" RADIO zegt de bemanning Een oude schuld Wat de Volkenbondsraad zal behandelen Derde blad De torpedeering van de „Hanna" Piraat zou dag en nacht op de loer hebben gelegen PROGRAMMA KORT VERHAAL Europa is gelukkig nog niet zoover I Het ontbreekt ons n.L aan handige managers! Oorspronkelijk wees de sport het mensche- lijk geslacht den weg naar de vrijheid, de terugkeer tot de natuur uit het jachtende stadsleven. En waar nog enkele toentallen jaren geleden de eenzaamheid der bergen en de geslotenheid der dalen in de wintersche dagen ndfe niet gestoord werd door het bin nendringen van een stoutmoedigen wande laardaar zwiert en suist en tuimelt thans op zevenmijlslaarzen een vroolijk ski volk in pijlsnelle vaart de hellingen af en in den zomer is het zondoorgloeide strand der zeeën de pleisterplaats geworden van hon derdduizenden stadsmenschen die er rust zoeken voor hun door stadsdrukte gekwelde zenuwen En het behoeft natuurlijk nauwelijks be toog dat deze niet te weerhouden golf der moderne sportbeweging, te land, te water en in de lucht, evenals op ieder ander gebied der moderne cultureele ontwikkeling met geestdrift werd ontvangen en aanvaard door tal van moderne zakenmenschen meer be kend als managers die een prachtig ter rein ontdekten om den weg „naar kracht en schoonheid" zakelijk ten nutte te maken. Als in zoovele andere zaken heeft ook in dit opzicht Amerika de lei ding genomen en in een betrekke lijk korte spanne tijds slaagde men er in de groote sportieve evenemen ten op velerlei gebied in een bombas tische sfeer te betrekken, die leven dige herinneringen opwekt aan het eens zoo beroemde circus van „Bar- num en Bailey", De overleden „koning der managers" Tex Rickard was inderdaad een geniaal regis seur, die de groote massa tot een ongeloof lijke geestdrift wist op te wekken, waaruit hij dan op zijn beurt zijn dollarkapitalen wist te putten. Er zijn natuurlijk ook velen geweest die in zijn voetsporen zijn getreden en een der meest befaamde daarvan is stel lig Jeff Dickson, die sinds een aantal jaren reeds Europa gelukkig maakt met zijn aan wezigheid en die in Parijs een prachtig sport paleis oprichtte, zij het dan niet direct uit zuiver sportieve overwegingen, dan wel om dat hij overtuigd was alleen op de royale Wijze royaal te kunnen verdienen. U-I I H i»tl i -l I De ijs-revue's. IJs-revue's zijn tegenwoordig de groote mode en iedereen die in Europa op ijsge- bied een goed-klinkenden naam heeft, ont vangt regelmatig aanlokkelijke aanbiedin gen om in de Nieuwe Wereld zijn geluk te beproeven. En zoo zien wij aan den anderen kant van den Grooten Vijver Oostenrijks Olympische en veelvoudige wereldkam pioen Karl Schiifcr, die „op tournee", over al demonstraties geeft, wij vinden er het Europeesche kampioenspaar Papetz-Zwack en daarnaast natuurlijk tal van sterren Van den tweeden rang. En dan mogen wij voorzeker de ex-wereldkampioene Sonja IIcnie niet vergeten, die na eerst op het ijs-parket sensationeele triomfen en groote dollarzeges te hebben geboekt, langs dezen ongetwijfeld niet al te gebruikelijken weg als filmster furore maakte. Zoo men tegen deze ijs-revue's als prachtige shows op het ge bied van het kunstrijden al niet veel kan inbrengen, dat neemt niet weg dat wij daar mee de grens hebben bereikt, waar de sport ophoudt en het variété-nummer be gint Strijd om een wereldtitel wordt een comedie. Dat de strijd om een wereldtitel de grootste comedie van alle tijden kan wor den. zien wij in de bokssport, waar het za kelijk element het sportieve volkomen ver dringt. De sportieve resultaten interessee ren den man voor wie de sport een lucra tief bedrijf beteekent, uiteraard weinig en hoogstens als bruikbare reclamemiddelen en wanneer het niet gaat zooals de mana ger het graag wil, dan heeft hij doorgaans nog wel wat pijlen op zijn boog, die met een weinig scrupuleus geweten wel te benutten zijn. Schmeling b.v. heeft zijn geduld danig op do proef moeten stellen, alvorens hij de zekerheid had de wedstrijden te krijgen toe gewezen waarop hij krachtens zijn betee- kenis als bokser recht heeft. Hoe men met het tennisracket een vermogen bij elkaar kan slaan. Van alle voormalige amateur-beroemd heden heeft Tilden, de fameuze tennisspe ler. wel het beste begrepen hoe men het van sportberoemdheid tot .beroepsfirma" kan brengen. „Big Bill" heeft met zijn troepje zoowat de heele wereld afgereisd en, wat voor hem wel de hoofdzaak is, hij heeft daarbij goede zaken gedaan. Ook zijn op volger, de Engelschman Perry is als be roepsspeler in zijn sporen gestapt en op het oogenblik zou de laatste Wimbledon-win- naar Donald Budge zich ook al scharen in de rij van beroepsspelers ten einde te trachten een dollarvermogen met het ten nisracket bij elkaar te slaan. Het publiek wordt bij deze tennis-voorstellingen onge twijfeld niet bedrogen en het krijgt waar voor zijn geld, in dit geval tennis van de beste soort, ook al zijn er dan eerlijke profs en geen amateurs of schijn-amateurs aan het werk. Europa is in deze en dergelijke sportza ken nog lang niet en men kan wel zog gen gelukkig op de hoogte die Amerika in dit opzicht wist te bereiken en dat moge voornamelijk wel een gevolg zijn van liet feit, dat het managerschap in de Oude We reld nog lang niet zulk een domineerende rol speelt als aan den anderen kant van den Oceaan. En daar kan de waarachtige sportbe oefening ych slechts over verheugen Angstige uren doorgemaakt tij dens bombardement van Barce- lona. Met den Brusselschen trein, welke om 10.51 uur aan het station Delftsche Poort te Rotterdam aankwam, arriveerde een twaalftal leden der bemanning van het, na bij Valencia, getorpedeerde 6638 ton meten de Nederlandsche stoomschip „Hannah". De mannen, die ternauwernood den tijd hadden gehad het veege lijf te redden, heb ben al hun bezittingen verloren. Slechts de allernoodzakelijkste kleedingstukken heb ben zij in allerijl bijeen kunnen rapen, zoo dat het niet te verwonderen viel dat ver scheidene hunner zich schaamden voor de schoenen welke zij droegen. Doch, er was niemand gewond en zoo sprong een welge moed stel zeelieden uit den trein. Dat men maar liefst niet meer dacht aan de vier dagen, welke zij in Spanje doorbrachten en waarvan er slechts één zonder bombardment verloopen is, is begrijpelijk. In het schijnsel van een zoek licht. Hoewel algemeen bekend is, dat vóór het tijdstip van de torpedeering niets bijzonders gebeurd is, hadden verscheidene opvaren den den dag, welke aan de torpedeering vooraf ging, toen de „Hannah" Gibraltar verliet, een schijnwerper opgemerkt, die de zee afzocht en zijn schijnsel in de nabijheid van de „Hannah" liet rusten. De waarschijnlijkheid dat het Ne derlandsche schip gezocht en gevon den was oordeelden zij groot, en bij eenige opvarenden vatte de meening post, dat de onbekende duikboot, welke de torpedo afschoot, de „Han nah" reeds gedurende een dag en een nacht gevolgd was. Een vergis sing? Daar kan geen sprake van zijn. De naam en een flinke Neder landsche vlag waren op zij van het schip geschilderd, terwijl, ten over vloede, het Hollandsche dundoek nog aan den achtersteven wapperde. Afgezien van de meening van enkele leden der bemanning, was dus alles rustig tot den fatalen morgen. Kapitein zag „bellenbaan". Het was Dinsdag 11 Januari toen de kapi tein plotseling een „bellenbaan" opmerkte. Hij gaf nog bevel het roer om te gaoien, opdat de „Hannah" evenwijdig aan deze haan zou komen te liggen, doch het was te laat. Met een ontzettenden slag, die volgens onze zegslieden het schip met alles wat er op was een dusdanigen schok toebracht, dat het meer dan een meter omhoog steigerde, drong de torpedo, ter hoogte van ruim 2, vlak bij de machinekamer, in de „Hannah". Niettegenstaande het feit, dat de aange richt ravage en de schok verschrikkelijk waren, bleef de bemanning uiterst kalm, zoodat mogelijk onheil wat dat betreft voor komen werd. De „Hannah". maakte onmid dellijk zware slagzij en een haastig inge steld onderzoek bracht aan het licht, dat niets te redden viel. De twee reddingssloe pen werden gestreken, de gordels, die voor de hand lagen, waren in minder dan geen tijd omgedaan en zonder moeite kon de be manning het ongeluksschip verlaten, I Niet te redden. Modern luchtdoelkanon op een Amerikaansch oorlogsschip. Dit oorlogsmonster heeft niet minder dan zes loopcn, die alle tegelijk hun moordende projectielen naar het vijandelijke vliegtuig slingeren, ff Ai WÉ 91 te s/i Alles heeft zich in ongeveer zes uren af gespeeld. Des morgens om even over acht werd het schip getroffen en 's middags te omstreeks twee uur verdween de „Hannah" onder den waterspiegel. Tien leden der be manning waren hiervan getuige. Want na dat te hulp geschoten, visschersbootjes uit Javea de opvarenden aan boord hadden ge nomen, waarna dezen bij eenige visschers huisvesting vonden, is een aantal hunner teruggekeerd om nog een poging te wagen het schip te naderen. Geprobeerd is nog de „Hannah" die dieper en dieper zonk, op sleeptouw te nemen, maar op een gegeven oogenblik moest men het schip haastig aan zijn lot overlaten, omdat plotseling het wa ter sneller en met grooter kracht ging bin nenstroomen. Bommen en olijfolie. De opvarenden hadden niets dan lof voor de wijze, waarop in de eerste plaats kapi tein M. H. de Boer voor hen gezorgd heeft en ten tweede ondervond men óveral de grootst mogelijke medewerking. Eenige benauwde oogenblikken heeft de bemanning nog in Barcelena gehad, waar in het begin van de afgeloopen week eenige bombardementen hebben plaats gehad. Acht man waren daar ingekwartierd in een hotel, vlak bij het station. Over de ver zorging waren zij best te spreken, maar het eten: olijfolie en nog eens olijfolie! Angstige morgen. Op een morgen, het was ongeveer half zes, werden zij plotseling in hun hotel op geschrikt door kreten in de gangen. Er werd heen en weer geloopen, en de deur werd opengerukt. Men beduidde hun. dat zij haastig moesten opstaan en naar bene den gaan. Beneden gekomen, waar ieder een vertwijfeld in een hoek zat, zei hun nuchter Hollandsch verstand dat zij bij een dergelijk bombardement niet in huis moes ten blijven, weshalve zij de straat opgin gen. Uren van angstige spanning hebben deze acht mannen hier doorge bracht. Drie groote vliegtuigen cir kelden onophoudelijk over hun hoofd en met korte tusschenpoozen viel een kleine zwarte stip omlaag en iedere stip beteekenrie weer ver woesting en dood. Twee minuten gaans van de plek, waar de Hollan- ALS EEN OLIFANT KIESPIJN HEEFT... ders bijeen stonden, werd een groot huizenblok getroffen. Met afschuw in zijn stem cleed onze zegs man het droevige verhaal, dat zich nauwe lijks begrijpen laat. Lijken lagen tusschen de rookende puinhoopen en angstige kre ten van vrouwen en kinderen waren niet van de lucht. Buitenlanders tegengehouden. Door de goede zorgen van kapitein en consul kon de geheele bemanning echter al spoedig dit tooneel van ellende verlaten. Zaterdag j.1. verlieten zij Barcelona en Zondag kwamen allen in Marseille aan. Hiermede was het ereste geleden. Maandag vertrokken zii per trein in de richting Pa rijs en ongestoord reisden zii verder tot aan de grens bij Roosendaal. Hier deed zich echter nog een oponthoud voor. De buiten landers namelijk mochten niet verder mee reizen en waren dus gedwongen, achter te blijven. Hef waren twee Roemenen, een Turk. een Griek en een Pool, waarvoor ka pitein de Boer met geen mogelijkheid toe gang tot ons land verkrijgen kon. Er moest dus afscheid genomen worden. Maar kapitein de Boer wilde deze mannen, die zinder eenig bezit waren, niet aan hun lot overlaten en stuurde de overigen verder. Als dan ook voor deze buitenlanders ge zorgd is reist kapitein de Boer verder. Hij wordt spoedig te Rotterdam verwacht. DONDERDAG 27 JANAKI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-uitzending. A f. De agenda der honderdste zitting van den Votkenbondsraad, welke vandaag, te Gen ve begint en onder voorzitterschap zal staan van den vertegenwoordiger van Iran, Musta- pha Adle bevat 26 punten. Vele dezer zijn van bestuurstech- nischen budgetairen en organisato- rischen aard. De Raad zal zich o.m. hebben bezig te houden met het verslag der commissies van financiën en van occomlsche aangele genheden, over de kwestie van de grond stoffen, de opheffing van de controle op de valuta en de contingenten, de demografi sche kwestie enz. Voorts heeft de raad in October 1937 van de Assemblee opdracht gekregen een plan uit te werken voor internationale steunver- leening aan politieke vluchtelingen. Voorts zullen de opmerkingen van de Turksche regeering over de regelingen voor de eerste verkiezingen in het Sandjak Alex- andrefte worden bestudeerd. De commissie van 28, staande onder voorzitterschap van den belg Rourquin. komt Maandag 31 Ja nuari bijeen. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.00 Knipcursus. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.30 Kovacs Lajos' Orkest. 1.00 Zuid-Afrikaansch programma. I.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht, 3,00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittend 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. f 6.30 Sportpraatje. 3^ 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en soliste, 9.00 Radiotooneel. 10.00 Solistenconcert. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans- orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek, Hilversum n, 301,f m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Haarlems pianokwartet. 6.25 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.14 Journalistiek weekoverzicht, 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-orkest en solist. 9.00 „De dienst der Christ. Gemeente aan het Oosten", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. Door FLORENCE EEKHOUT. „Als kind doe je onnadenkende dingen", zei dc oude dokter Vermeer, toen we in ga zelschap over kinderen en hun fouten spra ken. „Je beseft meestal niet wat je doet. Ik heb eens een ellendig geval beleefd. In het stadje H., waar ik als jonge dok ter jaren lang gepraktiseerd heb, kreeg ik een ernstige patiënte. Het was een jong meisje, wier toestand vrijwel hopeloos leek te zijn. Toch kwam er een keer ten goede, na weken van doodsangst voor de ouders en van strijd voor mij. Het meisje sliep einde lijk een gezonden, rustigen slaap. Het huis lag in een rustige straat, dc stad zelf was niet heel druk, zoodat ik alle hoop had dat dc patiënte een heelen nacht zou doorslapen. Maar belbas den volgenden morgen vond ik het meisje sterk achteruit gegaan en de moeder vertelde me onder tranen, dat den avond tevoren, omstreeks negen uur, hard aan dc bel was getrokken. Het was zoo'n ouderwetsche bel. Ze hadden die niet afge zet, omdat er een groot papier op de deur stond: Ernstige zieke, niet bellen. Het ge luid van de bel had het meisje met een schok doen ontwaken en het kon den rusti gen, genezing brengenden slaap niet meer terug vinden. Het arme kind stierf. Kort daarop betrapte ik een kleinen jongen er op, dat hij belletje trok. Ik greep hem bij een arm en vroeg, of hij die aardigheid wel eens meer uithaalde. Hij gaf ébn brutaal ant woord, rukte zich los en rende weg. Ik ken de hem niet en zag hem niet terug, maar ik was er van overtuigd, dat hij de kleine boosdoener was die door zijn ondeugende streek den dood van het meisje, zooal niet veroorzaakt, dan toch zeker bespoedigd had." Enkele dagen daarna, toen de dokter spreekuur had, kwam als laatste patiënt een jongeman bij hem binnen, die verlogen zei: „Ik kom eigenlijk niet als patiënt. U her innert zich misschien dat we elkander ont moet hebben bij De dokter keek hom wat verwonderd aan en herinnerde zich toen het gezicht. „Dokter", zei de jongeman, „ik kwam toe vallig voorbij en toen heb ik een impuls ge volgd, ben binnen gegaan en heb iedereen laten voorgaan. Ik moest het U vertellen. De ondeugende jongen, die door zijn ondoor dachte dwaasheid misschien een mcnsch h°t le*en gekort heeft, ja, die misschien zelfs schuld had eraan dat het meisje stierf, was ik. Ik heb in dat stadje eens gelogeerd, ik herinner me, dat ik een tijdje pret had in dat belletje trekken en dat eens een meneer me bij mijn arm greep. Ik ben het geweest. De gedachte laat me geen rust" De dokter keek hem getroffen aan. Inder daad zag dc jongeman er slecht uit. „Ik slaan niet ervan, ik tob voortdurend erover." „Maar dat is dwaasheid", zei de dokter, „dat is al zoolang geleden!" „Verandert dat veel?" „Maar u was een kind, u deed het niet uit boosaardigheid." „Zegt U dat niet. Kinderen zijn boosaardig. Het is geen aardige grap, een of andere v moeide dienstbode 's avonds nog eens naar de hel te laten loopcn voor niets of in elk geval iemand -noodeloos ergernis te be zorgen. Er is geen humor in. Als ik erover denk, kan ik er slechts een leelijke karak tereigenschap in zien. En het kwelt me te be denken, dat het meisje nu een ji.nge vrouw kon zijn, gezond, gehuwd misschien, moe der ITij boog het hoofd. De dokter Sloeg' hein gade. Een intellectueels kop, overgevoelig heid stond geschreven in de fijne trekken. „Misschien herinnert U zich, dat d twee kinderen van onzen gastheer in den .alon waren toen ik dat verhaal deed?" vroeg hij. De jongeman keek op. „Hoezoo? Ik her inner me dat ze er geweest zijn, maar ik heb niet er op gelet of ze er nog waren." „Ja, ze waren er nog. Het zijn leuke jon-, gens, maar laatst betrapte ik den jongste/ ook op dat flauwe spelletje en mijn vrhaaV, was veel meer voor hem bedoeld, dan voo/j U allen. Het was een stiekum lesje. Wan) j iets was er wel van aan, maar niet ''11e5 De patiënte, die ik bedoelde, schrikte ker en werd erger. Maar het meisje niet. Dat was een soort dichterlijke o nentwege noemt U het een pae 'agogisch vrijheid." De jongeman staarde hem an. „TP$. loeft? Is het werkelijk waar? U wf t;| wat een pak U me van het har; „Dat weet ik wel", zei de dok-A UT lachend, „ik hoop dat U nu goed zül. vannacht. Slaapdrankjes hoef ik u zek,.._ voor te schrijven?" Hij drukte den an. f," hand en zag hem weggaan aV. een hen mensch. Lastig, als het geweten zóó ïijn ïs, da. hij toch met sympathie. Maar als bet n zoo fijn was Ik denk maar zoo, inp, van een slaapdrank heb ik hem e*> let® tje 0111 bestwil ingegeven. Zijn t. er misschien voorgoed bedorven zijn d< oude schuld en dat zou toch te jamm

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 4