Wanneer het publiek gaapt Plechtige afkondiging Grondwetsherziening Makelaar verdwenen Fotografeeren te Staphorst verboden Bestrijding van beroepsziekten Geen Rijksdagbijeeokomst in Duitschland Haar gezicht vertegen woordigt een fortuin Het verboden licht Arbeiders-misère Gevaarlijke bende gearresteerd Het geraas van de Niagara overstemd Schildwacht overvallen Protesten tegen Japansche censuur Sojaboonencultuur in Europa? van de In alle gebiedsdeelen van het Rijk op eenzelfde tijd stip. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de Regeering, dat de plechtige afkondiging van de jongste Grondwetsherziening zal plaats vinden zoowel in Neder land, als in Nederlandsch Indië, Suriname en Curacao. Beoogd wordt daardoor uitdrukking te ge ven aan de staatsrechtelijke gelijk stelling van de overzeesche gebieds deelen met het Rijk in Europa sinds 1922 en zoodoende ook bij de ze gelegenheid de gedachte der Rijkseenheid te versterken. De wijzigingswetten zullen, naar in de bedoeling ligt, in de vier ge biedsdeelen op een nader te bepa len dag op één zelfde tijdstip, nl. te half drie uur des namiddags Ne- derlandschen tijd, d.i., in verband met het tijdsverschil, denzelfden dag 's avonds in Ned.-Indië en 's ochtends in Suriname en Cura- ?ao, worden opgenomen in het offi- cieele publicatieblad (in Nederland: het Staatsblad, in Ned.-Indië: het Staatsblad van Ned.-Indië, enz.) en worden voorgelezen in een plechti ge openbare zitting van het Hoogste Rechtscollege en in Nederland te vens, als gebruikelijk, in een zitting van de gerechtshoven en arrondis sement s-recht banken. Gelijktijdig zal het besluit van publicatie in de vier gebiedsdeelen worden voorge lezen bij het openbaar bestuur, te weten, in Nederland, in alle ge meenten. van de pui of voor de deur van het huis der gemeente en te Batavia, Paramaribo en Willem stad van het paleis van den Gou verneur-Generaal en Gouverneur. Assenaar tot tweehonderd gulden boete veroordeeld. De rechtbank te Assen deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen dr. G. J. V., lee- raar en reserve-officier, vroeger te Assen, thans te 's-Gravenhage, die terecht had ge staan omdat hij niet had voldaan aan de voorschriften, die de burgemeester van As- son bad gegeven voor de verduisteringsproe ven bij de luchtbeschermingsoefeningen op 26 October j.1. Met name zou uit de door hem bewoonde kamer naar drie zijden een duidelijk zicht baar licht hebben gestraald. Bij de terechtzitting was bovendien geble ken, dat do verdachte een onaangename houding had aangenomen tegenover de po litie. v De officier van Justitie had een gevange nisstraf van een maand geëischt. De rechtbank veroordeelde hem gisteren tot een geldboete van tweehonderd gulden, subsidiair honderd dagen hechtenis, Heeft hij voor een millioen ver duisterd? Een 3-i-jarige wisselagent te Brussel, die het deed voorkomen alsof hij arbitragezaken deed op de beurzen van Parijs, Luxemburg en Amsterdam, heeft van cliënten in totaal meer dan een millioen franken ontvangen voor transacties. Een der cliënten had den man 800.000 franken toevertrouwd. Toen hij einde 1937 den stand van zijn re kening verzocht, deelde de wisselagent mede kasmoeilijkheden te hebben, doch er voor te zullen zorgen, dat de afrekening op 15 Ja nuari zou geschieden. Sedert eenigen tijd heeft men den man evenwel niet meer gezftn. De makelaar heeft reeds een veroordeeling achter den rug. Hij werd later evenwel voor waardelijk in vrijheid gesteld. Met Oostersche gelatenheid wacht de 17- jarige Kung Teh-Cheng, een nakomeling van den beroemden Chineeschen wijsgeer Confuius op zijn uitroeping tot Keizer van Chinal Japansche diplomaten zouden hem den hoonen titel hebben aangeboden. Kung Teh-Cheng is zoojuist te Hankau aangekomen. ONZE OOST. Meer dan tweeduizend personen ontslagen. Binnenlandsch be stuur verstrekt hulp. De eigenaar van een groote weverij te Tjerme (nabij Soerabaja) gaf ontslag aan 2379 arbeiders. De oorzaak hiervan is, dat de Borneo Su- matra Handel-Mij-, de voornaamste afneeen- ster dezer fabriek, met vier ton geleverde stoffen zit. waarvoor geen afzet is. De ei genaar stelde zich in verbinding met het binllbnlandsch bestuur, ten einde voor de bevolking bij den ingetreden noodtoestand hulp te krijgen. Een aantal arbeiders is elders tegen lager loon te werk gesteld. Bo vendien verstrekte het bestuur in 25 dessa's gratis padi en in 28 dessa's rijst. De misère wordt nog vergroot doordat de sawah s reeds een maand onder water staan, zoodat een groot deel van den aanplant vernield is. Kist met gestolen goederen en masker gevonden. Bij het voortgezette onderzoek in verband met de aanhouding van zekeren V. te Leeu warden, die reeds ter zake van een inbraak aldaar ter beschikking van de Justitie is gesteld, is gebleken, dat nog een tweetal te Leeuwarden woonachtige mannen zich elders in de provincie, o.a. in Wijns, Sex- bierum en Cornjum, hebben schuldig ge maakt aan inbraken, waarbij o.a. geweren, kippen, goederen en geld zijn gestolen. In de buurt van Wolvega is een kist opgespoord, welke o.a. eenige geweren, een automatische pistool, een groot aantal kogels en jachtpa tronen bevatte, alsmede konijnevi- en kattenvellen en een masker. Bij een van de inbraken is van dit mas ker gebruik gemaakt. De politie heeft blijkbaar de hand gelegd op een gevaarlijk stel mannen, die ook in de provincie diefstallen pleegden. Allen zijn na verhoor ter beschikking van de politie in de gemeenten, waar werd ingebroken, gesteld. Zij zullen aan de Justitie worden overgege ven. Zullen de camera-menschen zich laten verdringen? De Bond van Nederlandsche Ama- teurfotografon Vereenigingen, heeft zich met een adres tot de Kroon ge wend, waarin hij bezwaar maakt te gen de door' den raad van Staphorst vastgestelde verordening, waarbij in die gomeente het fotografceren op den openteren weg, behoudens toe stemming van B. cn W. is verteden. De Bond vraagt vernietiging van dit raads besluit, dat hij in 'strijd acht met het alge meen belang. Dit merkwaardige besluit van den Stap horster raad staat in verband met een in cident, dat zooals men zich hereinneren zal, eenigen tijd geleden, op een rnooien Zondag morgen, in het schilderachtige plaatsje ge schiedde. Een paar vrouwelijke toeristen waagden het n.1. de Staphorster mannen en vrouwen, die in hun karakteristieke kleederdracht de kerk verlieten, te fotografeeren en één kerkganger raakte daarover zóó verbolgen, DE TRAGEDIE IN HET FRANSCHE GEHUCHT LA POREE. Men ziet hier de woning van de Fransche boerenfam ilie, die wegens wanbetaling door gen darmen werd belegerd en beschoten. De boerin, haar zoon en één der gendar men vonden bij het verwoede gevecht den dood. Een vreeselijk drama om luttele franken! dat hij één der fotografeerende dhmes te lijf ging en in een greppel duwde. De politie, zelfs de rechter kwam er aan te pas. Het blijkt, dat de boeren en boerinnen vaak 's Zondags na de preek door nieuws gierige camera-menschen worden lastig ge vallen en daar allesbehalve van gediend zijn De vroede vaderen van het Overijsselsche plaatsje willen de fotografen nu op een eerbiedigen afstand houden. Zij zullen daaraan, vreezen wij, een harden dobber hebben, -ut niemand laat zich zóó weinig gezeggen als een man-met-een-foto toestel KLAP VAN EEN VLIEGWIEL. In de Wester Suikerraffinaderij aan de Noordtkade te Amsterdam heeft gistermor gen een arbeider een klap opgeloopen van een vliegwiel. De man is met een hoofd wonde en een hersenschudding naar het Wilhelniinagasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Met donderend geweld stortte de brug in. Eeltige uren na de instorting van de in ternationale brug over de Niagara tusschen Canada en dé Vereenigde Staten,-moest ook de aan den voet van den waterval gebouw de electrische centrale van Ontario ont ruimd worden. De ijsmassa's, welke door de neergestorte brug nog liooger zijn opgesta peld, hebben bijna het dak van het electri- ci'teitsbedrijf bereikt, en dreigen het geheele massieve bouwwerk van zijn grondvesten te rukken. Ooggetuigen verhalen, dat het gedreun van de instortende brug zelfs het gedonder van den waterval eenige seconden lang over stemde. Eerst brak de brug aan de Anxeri- kaansche zijde af. Toen volgde het midden stuk, en ten slotte kwam het stalen geraam te aan de Canadeesché zijde omlaag. Hoe geweldig de ijsmassa's zijn, blijkt wel uit liet feit, dat de twee stalen b rugpij Iers van 200 ton elk, welke thans een gevaarlijken stuwmuur vormen, na de instorting op het ijsdek bleven liggen. Moderne methoden in Duitsch- land. Men schrijft ons uit Berlijn: In het groote, moderne gebouw van liet ziekenhuis in Ncukölln heeft het instituut voor de bestrijding van beroepsziekten van de Berlijnsche hoogeschool met de klinische afdee- lingen, de collegezaal, de bibliotheek alsmede een permanente tentoonstel ling van alles, wat met de behande ling van beroepsziekten samenhangt, een tehuis geworden. Daarbij behooren een kosteloos bureau van advies met een wachtkamer en een ka mer van onderzoek, alsmede een heele schaar van specialiteiten op alle gebieden der geneeskunde. Leider van het instituut is Prof. Baatier, die vroeger als chef-arts bij de afdeeling voor interne ziekten van het ziekenhuis in Berlin-Lichtenberg, dat door groote fabrieksbedrijven omgeven is, gele genheid had, heel wat gevallen van beroeps ziekten te behandelen. In verband daarmede richtte Dr. Baader aan dat ziekenhuis een bijzondere afdeeling voor beroepsziekten op, wat, nadat liet nationaal-socialismie in Duitschland de macht in 'handen had gekre gen, tot de oprichting van het instituut in quaestie leidde. Tot de taak van het instituut behoort het, don samenhang feusschen de verschillende ziekten en liet beroep van den patiënt na te gaan, in verband waarmede iedere nieu we ontwikkeling der techniek en van de chemie het instituut voor nieuwe problemen plaatst, hoe de ziekten, die met bepaalde bedrijfstakken samenhangen, kunnen wor den verhoed. Groote waarde hecht Prof. Baader er daarbij aan, steeds weer de be drijven te bezichtigen. „In een industriestaat als Duitschland," zoo verklaart hij, „behoor de iedere arts tenminste eenmaal in zijn le ven den voorhamer te hebben gehanteerd of voor den smeltoven te hebben gestaan." Prof. Baader meent dat later in alle Duitsche industriecentra leerstoelen voor het onderzoek en de bestrijding van beroeps ziekten en opleidingscursussen voor de spe cialisten op dit gebied zullen worden op gericht. HET MOEILIJKE PROBLEEM DER JEUGDIGE FILMSTARS. SHIRLEY TE OUD FREDDY'S TANTE TE LASTIG. Eenige jaren geleden zag het er naar uit, alsof de directeuren der film-maatschappijen zwaarmoedig zouden moeten worden. Geen film, of het verhaal nu op den Broadway, in Londen, Parijs of Weenen speelde, bracht succes. Zelfs de schoonste oogopslag van de slankste star scheen de bezoekers van de bioscopen te vervelen. Maar als er eens toeval- lig een haas over het doek huppelde, ontwaakten de toeschouwers. En wanneer het toen nog niet bijsier goed werkende geluidsapparaat het "gekraai" van een zuigeling liet hooren, werd het publiek zelfs enthousiast. Op zekeren dag verschenen toen de witte paarden, de gedresseerde honden, de geleer de raven en zelfs intelligente papegaaien op het witte doek. Na hen kwamen de kinderen aan de beurt. Zelfs in de hoofdrollen. Eerst waren het vijf kleine Amerikaansche deug nieten, een vuile, een met veel zomersproe ten en negerjongetje met een lange broek, die voortdurend afzakte. Vandaar voerde de weg langzamerhand naar het echte filmkind, den kleinen filmstar, zooals wij hem op het oogenblik kennen. Jackie Coogan met een buikje. Men had intusschen vroeger ook wel eens pogingen ondernomen, kinderen voor de film te laten spelen, maar dan moesten zij meestal met de rol van een medclijdenwekkend per soontje in een of andere sentimenteele film genoegen neiyejL Vele jaren geleden bouw- Shirley Temple te oud? de men zijn hoop op Cozette Parker, een dertienjarig meisje. Men zag Cozette ook twee maal in de stomme film. Maar daarna was zij weer vergeten. De eerste, die als jeugdig filmstar veel roem oogstte, was Jackie Coogan. Op het oogenblik is Jackie echteè reeds lang vol wassen en zelfs getrouwd. Nog een laar gele den koesterde men de hoop, dat hij nog eens naar de film zou terwgkecren. Maar bij moet in de laatste jaren niet bepaald in zijn voor deel veranderd zijn. Naar beweerd wordt, heeft bij aanleg \oor kaalhoofdigheid en. een buikje. Deze Jackie Coogan zal zoo spoe dig niet door een filmmaatschappij geënga geerd worden. Shirley is te oud geworden. En wederom trokken vaders en moeders met hun zonen en dochters, zoodra deze een gedicht uit het hoofd konden opzeggen, naar Hollywood om daar hun spruiten te laten onderzoeken. Af en toe experimenteerde rpen eens. Vele teleurstellingen deden zich daar bij \oor. En zoo hieven er slechts drie over: Shirley Temple, Freddy Bartholomew en de Het feestprogramma voor mor, gen- Naar het Duitsche Nieuws Bureau ver neemt is het programma voor de viering van den vijfden verjaardag van het natio- naal-socialistische bewind op Zondag 30 dezer als volgt samengesteld: Acht uur- groote reveille en optochten van de muziekcorpsen der nationaal-socialisti- S< N'egerTr'uur: Rijksminister Goebbeli spreekt voor de radio tot de Duitsch» '^Tien uur- Défilé van de lijfwacht der SJL voor Hitier bij de Rijkskanselarij; Elf uur- Overhandiging van de eereteeke- nen aan de dragers van den nationalen prijs (door Hitier); Twintig uur: Traditioneele fakkeloptocht langs de Rijkskanselarij. De in de buitenlandsche pers verspreide berichten, dat de Rijksdag tegen 30 Januari zou worden bijeengeroepen en dat. Hitier zou spreken, zijn dus niet juist gebleken. Zij"zijn waarschijnlijk te verklaren uit het feit dat de Führer in de laatste jaren pp 30 januari politieke uiteenzettingen heeft gegeven en voor het geval hij daar ook dit jaar toe zou besluiten, door de desbetreffen de technische en bestuursinstanties „voorbe reidingen waren getroffen. kleine Cooper. Shirley Temple was van het begin af aan het aardige kleine meisje met het naïeve gezicht, niet nerveus, zelfs zeer evenwichtig van karakter, misschien af en toe een weinig caprisïeus, maar geen tyran. Zoo vond Shirley Temple haar ■weg, ging door groote en kleine films en dpor de advertenties der dagbla den en tijdschriften totdat men nu in eens in Hollywood ontdekt heeft, dat liet publiek er nu zoo langzamer hand genoeg van krijgt. Bovendien zou zij voor zekere rollen te oud ge worden zijn. Men heeft behoefte aan nieuw bloed. Ook Freddie Bartholomew's filmloopbaan schijnt het einde te naderen. Deze nerveuze jongen uit Harlesden bij Londen, die door zijn tante Cissy zoo handig naar voren ge schoven is, wordt op de filmbeurzen te Los Angelos in den laatsten tijd met onaange name geschiedenissen in verband gebracht. Tante Cissy zijn manager kon n.1. de door haar gewenschte gages niet rneer be dingen. Bovendien maakten de ouders van de kleine filmstar aanspraak op een hoogere uitkecring. Tante Cissy maakte het daarom don filmmachtigen in Los Angelos zoo lastig dat men er al over sprak een plaatsvervan ger voor Freddie te zoeken. Dat hielp. Tante Cissy kroop in haar schulp en gaf toe. En zoo is haar Freddie tenminste voor dit sei zoen nog eens gered. Maar of dit de volgende maal weer het geval zal zijn, blijft de vraag. i eel bad men ook eens van den kleinen Cooper verwacht. De jongen heeft echter te- eurgesfeld, wijl hij zich niet ontwikkeld beeft. Hij is op een zeker punt blijven staan en zijn mimiek voldoet niet aan de eischen welke de rollen aan hem stellen. Nu een kleurlingetje? Jeugdige filmstars zijn inderdaad een zeer lastig probleem. Maar ondanks vele teleur stellingen laten de Amerikaansche filnilieden er zirh niet van weerhouden, steeds opnieuw wonderkinderen te zoeken. In den laatsten tijd is het exotisch nu zeer in de mode Zoo T°ra Thomas, een klein mêiske uit rrinidad en overigens een echt half bloedje. De vader zou half Indiaan half Ja panner zijn de moeder een Spaansche Op het oogenblik worden de eerste proeven in Hollywood gedraaid. Zal Tora Thomas de nieuwe beroemde kinderfilmslar der toe komst worden?, Duitschers werpen zich op Belg, Een man gewond. Naar het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" meldt is een soldaat, die gedurende den nacht op wacht stond op de brug te Eisden, plotseling aangevallen door een drietal mannen, die trachtten hem in het kanaal te werpen. Op zijn hulpgeroep snel den echter eenige manschappen toe, die de aanvallers wisten te overmeesteren. Een van hen werd daarbij door een revolverschot ge wond. De drie mannen werden ingerekend en bleken van Duitsche afkomst te zijn. Groot Brittannië en Amerika ageeren. De consul-generaal van Groot Brittannië, Phillips, heeft drie geschreven protesten in gediend bij Okamoto, den consul-generaal van Japan, tegen de incidenten naar aanlei ding van de Japansche censuur op telegram men. Het eerste protest is gericht togen de voor genomen censuur op handelstelegrammen. Het tweede tegen het ophouden van een te legram van den correspondent van Reuter en van een telegram aan de „Manchester Guardian". Het derde tegen de schrapping van negentig woorden uit een dezer dagen aan de Manchester Guardian gezonden tele gram. De Amerikanen hebben op overeenkomsti ge wijze geprotesteerd. Actrice eischt schadevergoeding tegen automobilist. De drie en twintigjarige actrice Sylvia Reynolds heeft een eisch tot schadevergoe ding ingesteld tegen een bestuurder van een automobiel, waarmede zij werd aange reden en ernstig gewond. Mr. Roland Oliver, die voor de rechtbank als raadsman van Sylvia Revnolds optrad, zeide, dat haar gezicht een fortuin verte genwoordigde. Immers: zijn cliënt was actrice en mannequin. Zij verdiende 1000 pond per jaar. Bij het ongeluk kreeg zij een wonde aan: het gelaat, waarvan ze altijd een litteeken zal overhouden en zij kan bovendien haar linkerarm niet meer bewegen. Toen het slachtoffer zelf werd ondervraagd, zeide zij, dat na een voorstelling zij en an-< deren op weg waren naar het huis van een vriend, om daar ham met eieren te gaan eten. Zij zat in de auto op de knieën van een der heeren, toen ze plotseling een hevigeix schok voelde. Toen ze weer bijkwam, lag ze in een ziekenhuis. Volgens de Daily Express kibbelden de advocaten van beide partijen er nog langen tijd over, of Sylvia er ooit weer zoo char mant zal uitzien als vóór het ongeluk. Men probeert op het oogenblik in het Zuiden van Zweden de Soja boon te kweeken, welke een belang rijke grondstof vormt voor de mar garine- en vetindustrie. De graan vereen iging te Svalov welke da proeven neemt, zal begin Februari een des kundige sturen om de sojaboonencultuur in t j ''mchillende landen van Europa te he- s udeeren, o.a. in de Bnltisehe landen, Polen, i sjécho-Slowakije en Duitschland, waartoe mj verschillende monsters zal medebrengen. ok Japan en Mandsjookwo zullen monster zendingen sturen. Bovendien zal men in: eenige van deze landen eveneens de miaiscul- tuur bestudeeren. Voor het verrichten van deze proefnemingen zal de staat subsidies verstrekken. Reeds in de herfst heeft men verschillen- m00, "'gezaaid, waaivoor men de ge- mtgezOcht.. Indien deze proef- mngen slagen, zullen zij van groot be lang zijn voor den handel, daar de invoer •,\Pn in 1937 117 millioen en van maïs 188 millioen kilogram bedroeg.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16