Amerika versterkt zijn bewapening Japan staakt opmarsch aan de lijn Tientsin-Poekau De Russische PAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Poolonderzoekers worden afgehaald Japansch minister vuurt het leger aan Waarom werd Franco's offensief uitgesteld? REIST PER WACO Ook hef leger versterkt Verschooningsrecht van den journalist moet geregeld ZATERDAG 29 JANUARI 1938 66e JAARG. No. 8220 Vlootbouwprogram sterk uitgebreid Aanslag op Japanschen consul tc Sjanghai „Omdat dc toestand steeds verergert SPANJE Na heftige linksche aanvallen kalmte bij Teruel Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DB BILT S BINT t Een pak slaag niet overbodig HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 76DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mlf. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder De met spanning verwachte bood schap van president Roosevelt inza ke de bewapening is gisteren aan het congres overhandigd. De bood schap begint met te herinneren aan de pogingen van de regeering om een weg te vinden tot beperking van de bewapening en om tenminste de waarschijnlijkheid van een wereld vrede te scheppen. De Vereenigde Staten konden en wilden de pogin gen niet opgeven om te zoeken naar een overeenkomst tusschen de mogendheden tot beperking van de bewapening en tot het beëindigen van aanvallen doch het was duide lijk, dat zoolang geen overeenkomst was bereikt (en de president geeft de hoop nog niet op) waren de Ver eenigde Staten genoodzaakt aan hun eigen veiligheid te denken. Met groote droefheid, zoo verklaarde Roosevelt, kondigt hij een vermeer dering van de bewapening aan, wel ke zoo alarmeerend groot is, als nog niet is gekend. Het is een niet tt miskennen feit, dat ten minste een vierde van de bevolking der we reld gewikkeld is in een meedoogen- looze verwoesting, niettegenstaande de meeste menschen in de meeste landen, hierbij ingesloten zij, die in de conflicten zijn gewikkeld, in vre de wenschen te leven. De spanning in dc geheele wereld is groot en als opperbevelhebber van leger en vloot in de Vereenigde Staten is het de grondwet- telijker pTicht van den president aan het congres mede te deelen, dat de landsverde diging in verhouding tot de toenemende be wapening van andere mogendheden onvol doende is voor het verzekeren van de natio nale veiligheid en derhalve versterkt moet worden. Aangezien het opstapelen van strijdkrach ten te land en ter zee in de overige mogend heden den wereldvrede bedreigen en ook de veiligheid, stelt de President aan het con gres voor: ten eerste: dat het zal toestemmen in het hitgeven van 6.800.000 dollar voor het aan schaffen van materieel tot het bestrijden van aanvallen uit de lucht. Deze som zal voorko men op de begrooting van 1939; ten tweede: dat het zal toestemmen in een betere organisatie van de leger-reserve, het geen 450.000 dollar zal kosten; ten derde: dat het zal toestemmen in het uitgeven van 6.080.000 dollar voor het aan schaffen van machineriën voor het vervaar digen van legermateriaal. Hiervan zal 5 mil- lioen voorkomen op de begrooting van 1939; ten vierde: dat het zal toestemmen in het Uitgeven van twee millioen dollar voor het Vervaardigen van munitie; ten vijfde: dat het zal toestemmen in het uitbreiden van het bestaande programma voor het bouwen van oorlogsschepen met twintig procent; ten zesde: dat het zal toestemmen in het houwen van twee slagschepen en twee krui sers boven het bestaande programma in het kalenderjaar 1938, hetgeen gedurende het be- lastingjaar 1939 een uitgave van een kleine s°m zal eischen; ten zevende: dat het zal toestemmen in het uitgeven van vijftien millioen dollar voor het bouwen van een aantal kleine schepen Van een nieuw type voor proefnemingen, uaarhij ingesloten het maken van plannen vwu- kleine schepen van een ander type, in- man dit noodig mocht blijken. Groote voldoening te Londen. tn de persconferentie van gistermiddag neeft president Roosevelt verklaard dat de onnage van de beide nieuwe slagschepen "hg niet vaststaat. Verder weigerde hij iets e zeggen over de proeven met kleine sche- (yU, waarvoor hij gelden heeft aangevraagd °n veronderstelt evenwel, dat deze schepen van hetzeelfde type zijn als de kleine zwaar- gapende motorboot-en der Italiaansche marine. pj011 aanzien van de verwijding van het JWamakanaal deelde Roosevelt mede, dat 'loor de genie wordt bestudeerd, hp President schat de uitgaven voor de en in het komende belastingjaar °P 29.200.000 dollar. regens met de boodschap van den presi- W'nru {'e Vinsonwet, waarbij de regeenng gemachtigd dc vloot met twintig pro- Va i vergrooten in het huis van afge- "wutügden in gediend. In 't ontwerp wordt voorgesteld 47 oorlogsbodems en 22 hulp- schepen te bouwen, benevens nog duizend vliegtuigen. Er is voorzien, dat ingeval van een inter nationale overeenkomst tot beperking der bewapening, waarbij Amerika betrokken is, de president den vlootbouw op kan schor ten, voor zoover noodig. De schepen, welke gebouwd zouden moeten worden zijn drie slagschepen waardoor het totaal wordt gebracht op achttien, acht kruisers, waardoor het totaal komt op 47, 25 torpedo jagers waardoor het toaal wordt ge bracht op 147, negen onderzeeërs, waardoor het totaal aantal onder zeeërs wordt gebracht op 58, tenslot te duizend vliegtuigen, waardoor het totaal aantal bruikbare vliegtui gen drieduizend wordt. Voor bemanning van deze nieuwe schepen en vliegtuigen zal een vermeerdering van personeel wan twintigduizend man en twaalf honderd officieren noodig zijn. De vijftien millioen dollar, welke door Roosevelt worden verzocht voor proefnemin- nen zijn bestemd voor schepen met een maximum van drieduizend ton. Het totale tonnage voor de drie slagschepen is hon derdvijf duizend ton en voor de acht krui sers 68.500 ton. In 1938 zullen slechts twee slagschepen op stapel worden gezet, het derde zal later volgen. Het departement van marine heeft mede gedeeld, dat de totale kosten van de ver meerdering met twintig proent van de vloot ongeveer achthonderd mild. dollar zullen bedragen. Verwijding van het Panamaka naal in overweging. De boodschap van Roosevelt aan het con gres en de indiening van het wetsontwerp betreffende verhooging van de vlootcredie- ten zijn te Londen met levendige voldoe ning ontvangen. De zekerheid, dat de her bewapeningsinspanning van Amerika geen enkele agressief karakter draagt, stelt de Britsche politieke kringen iin staat haar te beschouwen als een bijdrage tot de algemee- ne stabiliteit, al betreurt men natuurlijk de omstandigheden, die van dit besluit de oorzaak zijn. Van Chineesche zijde wordt mede gedeeld, dat de strijd aan de beide uiteinden van den spoorweg Tient sin-Poekau beperkt blijft tot deze beide uiteinden. Militaire waarne mers zijn evenwel van meening, dat het niet de bedoeling is van Japan om den strijd op de geheele lijn op te geven, doch op het oogenblik schijnt het, dat zij hun troepen niet verder het land in durven zenden. De Japansche oorlogsschepen zijn uit de wateren langs de kust van Kwantoeng teruggetrokken naar het het Noorden, Terreur in Sjanghai. Gisteren werd een handgranaat geworpen in den tuin van het huis van den Japan schen consul-generaal Okamoto in de inter nationale nederzetting. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Twee andere handgranaten zijn ontploft in het posthuis van de nieuwe gemeentelijke politie, welke onder Japansche leiding staat. Een politieman werd ernstig gewond. De krijgswet werd afgekondigd in het district, waar het posthuis staat. Een herdenking. Te midden van den strijd om de vrijheid heeft China gisteren den zesden verjaar dag gevierd van den eersten Japanschen aanval op Sjanghai. De Kwo Min Tang Treeft een manifest ge publiceerd, waarin het Chineesche volk wordt aangespoord alle krachten in te spannen in den strijd tegen Japan. De taak der Chineesche vrouwen. De bond van Chineesche vrouwenorgani saties te Hankau heeft gister een thee partij aangeboden, welke door tweehonderd buitenlandsche gasten werd bezocht. De partij werd geleid door de vrouw van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Gesproken werd over de heldhaftige houding van dt. Chineesche vrouwen, die naar het front gaan'om de soldaten bij te staan, die naar de ziekenhuizen gaan om de gewonden te verplegen, hen voor te lezen of op andere wijze te helpen, die kleeren maken voor de soidaten en die de vluchtelingen helpen. Verder werd geweizen op de Japansche wreedheden, de Japansche soldaten sparen zelfs geen vrouwen van 65 jaar, ook werd melding gemaakt van aanvallen van Ja pansche soldaten op buitenlandsche vrou wen. De Chineesche vrouwen hopen, dat alle vrouwen in de geheele wereld een klein of fer zullen brengen om China te helpen. Ook eenige buitenlandsche vrouwen voerden het woord. tt Geschillen in Japansche regee- ringskringen over de te volgen politiek. De Japansche minister van oorlog, Soegijama, publiceert een verklaring, waarbij hij het geheele leger verzoekt „zijn pogingen te verdubbelen om de doeleinden, die Japan nastreeft, te verwezenlijken". De minister wijst opnieuw op de noodzakelijkheid alle mogelijke voor bereidingen te treffen om tegemoet te komen aan de eischen van een lang- durigen oorlog. „Aangezien de toe stand zich in steeds sterkere mate verergert". Volgens welingelichte kringen, zou dc ver klaring van Soegijama ingegeven zijn door den wensch, de stroomingen tegen te gaan, die voor stakingen der vijandelijkheden in China en hervatting der onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek zijn, welke stroomingen in een gedeelte van het leger, o.a. in dat het welk in midden-China opereert, zouden toe nemen. Het argument, dat ten gunste dezer Stroo mingen naar voren wordt gebracht, is, dat de Chineesche kwestie de buitenlandsche complicaties, o.a. van de zijde van de Sovjet- Unie, dreigt te verergeren. Japan dient derhalve niet zijn krachten in de uitgestrekte gebieden van China te ver spreiden en te verspillen, omdat anders de bewapening van Sovjet Rusland sneller zou toenemen dan die van Japan. SOEGIJAMA. Regeeringscrisis mogelijk? In welingelichte kringen verzekert men, dat de meerderheid der regeering, de omge ving van den keizer en de generale staven van leger en vloot hun streven integendeel op China willen concentreeren. De verklaring van Soegijama zou een be vestiging vormen van het voornemen, het leger te reorganiseeren met het oog op langdurige vijandelijkheden en de noodzake lijkheid, in de bezette gebieden belangrijke garnizoenen (e leggen. Deze politiek zou het mogelijk maken, de verontrustende, op hervormingen gerichte activiteit van talrij ke jonge officieren te leiden in de richting van pacificate-arbeid en exploitatie van Chi na. Minister-president Konoje zou voorstan der zijn van dit standpunt, dat vooraan staande industrieele en financieele kringen eveneens gunstig gezind zouden zijn. Welingelichte kringen meenen ech ter, dat de militairen, dlie een stïoe- dig einde der vijandelijkheden wen schen, zich tegen de politiek van het kabinet zullen verzetten en even tueel een regeeringscrisis zullen trachten uit te lokken. Zij zouden willen pogen, een militairistisch ka binet te vormen, dat met Tsjang Kai Sjek wil onderhandelen en met steun van Duitschland een krachtige politiek tegenover de Sovjet-Unie wil voeren» Het scheen gisteren, dat de regee- ringstroepen zich tot eiken prijs meester wilden maken van den weg naar Teruel. Nog gisternacht werden heftige aanvallen gedaan tusschen de beide zijrivieren van Alfalentia, en in de sectoren Singra en Celadas. Hoewel de aanvallen werden afge slagen slaagden de regeeringstroe- pen erin de opmarsch der rechtschen in de richting van de Rio Alsambra volkomen tot staan te brengen. Afleidingstactiek. De rechtsche troepen trekken snel terug naar het noorden, teneinde de regeerings- troepen tegen te houden, die Singra bedrei gen. De weg van Teruel naar Saragossa ligt thans onder bereik van het geweervuur der regeeringsmanschappen, die stelling hebben op heuvel 1071 en bij La Hoya. Militaire kringen bewaren groote reserve ten aanzien van de toekomstige operaties. Zij geven echter uitdrukking aan werkelijke voldoening, aangezien de tegenstanders hun reserves verbruiken op de punten, waarheen de bevelvoering der regeeringstroepen hen lokt. De afleidingsmanoeuvre in de richting van Singra zal wellicht gevolgd worden door andere van denzelfden aard. Tot stilstand gekomen. Na deze verschillende verspreide offensie ven zijn de operaties aan het front van Teruel in zeker opzicht tot stilstand geko men. Volgens de van de andere zijde der grens ontvangen berichten, willen de troepen van Franco trachten een beslissende overwin ning te behalen en een week lang wacht men reeds op het begin van het offensief. Het is een raadsel, waarom dit offensief is uitgesteld. O.a. is de mee ning geopperd, dut de rechtsche Verwachting: Meest stormachti ge Zuiwestelijke tot Weste lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regen buien, aanvankelijk nog zachter. Verdere vooruitzichten: Eenige vermindering van wind met afkoeling. troepen veel krachtiger tegenstand hebben ontmoet, dan zij hadden ver wacht. De waarde van Teruel zelf is nu voornamelijk nog slechts een prestige kwestie en een strijd tot het einde toe schijnt dan ook onvermij delijk. Bombardement verijdeld, Gisterochtend heeft een escadrille van de regeeringsluchtmacht gepoogd Salamanca te bom'bardeeren. De vliegtuigen werden evenwel door het afweergeschut en de jachtvliegtuigen van Franco verdreven. Terechtstellingen van Basken. De vertegenwoordiger der Baskische re geering te Londen heeft gisteravond een communiqué gepubliceerd, waarin hij ver klaart, dat ondanks de pogingen tot weer legging van de rechtsche autoriteiten de Baskische regeering documenten bezit, welke uitvoerig aantoonen. dat tot de te rechtstelling van drie hooggeplaatste Bas kische persoonlijkheden besloten is door de rechtschen. gelijk de hertog van Atholl ko'-tn-eieden aan het licht bracht. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Baskische regeering bovendien bevesti ging heeft gekregen van het bevel tot te rechtstelling van een vierde Baskische per soonlijkheid. Tot handhaving van de vrije meeningsuiting. In het Voorloopig Verslag over de Begrooting der Justitie voor 1938, komt, zooals te verwachten was, het verschooningsrecht van den journa list ter sprake. Enkele leden vroegen, of de mi nister bereid is een einde te maken aan de bestaande onzekerheid om trent het recht van den journalist, zich te verschoonen als getuige, in dien hem wordt gevraagd naar zijnen zegsman. Het is een vaste regel in de journalistiek, dat men zijn zegsman in geen geval noemt. Onlangs is een Haagsch journalist gegij zeld, omdat hij zich aan dezen regel hield. Zonder te treden in dit bijzondere geval, wilden deze leden er op wijzen, dat het ver schooningsrecht voor den journalist, wette lijk kan en moet worden geregeld, althans voor publicaties, waarbij de zorg voor het algemeen belang de drijfveer is. Zulk een verschooningsrecht kan, naar hun gevoelen, niet worden gemist, wil men de vrije mee ningsuiting onverkort handhaven. zoodanig ijsveld te vinden dicht bij den rand van het pakijs.Mocht het niet gelukken een geschikte ijsvlakte te vinden, dan gaat de expeditie naar het Jan Mayeneiland. Om trent het landen der vliegtuigen op den ijs schots van Papanin kan men gerust zijn. Het zal slechts moielijk worden, wanneer de ijsschots in dien tijd vervormd is. In Maart staat de zon pas gedurende enkele uren boven den horizon, die tijd moet dus uitge buit Worden. Maar met goed weer zal ook der nachts gevlogen worden. Overigens is, behalve de expeditie met de „Taimyr", op bevel van de regeering een vliegexpeditie voorbereid, die zal worden uitgevoerd door twee snelle tweemotorige vliegtuigen, die naar Moermansk zullen gaan en zoo noodig naar Barentsburg zullen vertrekken. De Noorsche regeering heeft Barentsburg nl. ter beschikking gesteld als basis voor de ex peditie. De ijsbreker „Jermak"' zal het re serveschip zijn voor de expeditie, die den groep van „Papanin" gaat halen. Prof. Schmidt zal als leider der expeditie uit Mos kou naar Moermansk vertrekken op 3 Fe bruari. De ijsbreker „Taimyr" zal met 73 personen aan boord ongeveer 10 Februari in de Groenlandzee vertrekken. Wij zullen het afhalen der poolonderzoekers niet for- ceeren, maar rustig het vastgestelde plan ten uitvoer leggen. HOE MEN HET DRIJVENDE POOLSTATION DENKT TE BE REIKEN. In een onderhoud met vertegenwoordigers van de pers heeft prof. Schmidt verteld, hoe de vier Russische poolnoderzoekers van hun drijvende ijsschots gehaald zullen wor den. Reeds geruimen tijd zijn daartoe voor bereidingen getroffen. Prof. Schmidt zal per soonlijk met een expeditie de poolonderzoe kers gaan halen. Het plan dezer expeditie is zoo voorbereid, dat in Maart een begin gemaakt zal worden. Ook Papanin is van meening, dat dit doelmatig is. De ijsbreker Taimyr zal naar het noorden varen en, zoo dra het pakijs zal zijn bereikt, zullen de vliegtuigen, die aan boord meegenomen worden, uitgeladen worden en zal men van een vliegveld, dat op het Ijs zal moeten wor den gereed gemakat, vluchten naar het drij vende poolstation ondernemen. Het zal ech ter wel geruimen tijd duren voor een ijsvlak te gevonden zal zijn, die voor vliegveld ge schikt zal zijn. Gepoogd zal worden een Ongerustheid over de toenemende baldadigheid der jeugd, In verband met de toenemende bal dadigheid der jeugd achten enkele leden toepassing van het ook in En geland aangewende middel van een onmiddellijke lichte kastijding niet ongewenscht, zoo lezen wij in het Voorloopig Verslag over de Justitic- begrooting 1938. Sommige leden merkten op, dat het onder wijzend personeel veel kan bijdragen tot be teugeling van de baldadigheid. In de school, op den ouderavond, bij elke zich biedende gelegenheid heeft dit personeel zijn waar schuwende stem te doen hooren. Een nau were samenwerking tusschen kinderrechter en school zoü daarenboven wenschelijk zijn Andere leden meenden, dat de onderwijzers eerst dan met de noodige kracht zouden kun nen optreden, wanneer het tuchtrecht gere geld ware. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1