Aantal slachtoffers van explosie stijgt Felle brand bij Amstelveen Wild sloegen de vlammen uit Opvoeding tot gemeenschap Nederland blijve gastvrij Dictatuur io Griekenland? Postvluchteo op Indii Schitterende prestatie van Caraccio^a Rosemeyer doodelijk verongelukt Uitbreiding productie textiel-caseïne Door voorruit van auto geslingerd Kolendamp bedwelmt gezin in woonschuit UIT ONZE OOST PUBLICATIE Twee boerderijen in* de asch Tegengesproken geruchten De juweelen van de familie Hessen Twee geraamten gevonden AuianuditUtrie. De taak der democratie. Rede van oud-minister mr. P. J. Oud. Voor de Yereeniging voor Paedagogiek hield gisteravond in het muzieklyceum te Amsterdam de oud-oiiniatei van financiën, mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kanier. een lezing over: „De betrekking tusschen iitdividu en staat: opvoeding jot gemeen schap". Men zegt wel eens aldus spreker dat het, belang der gemeenschap gaat boven dat van het individu. Dit is in zooverre juist, dat het belang van den eersten mensch niet dat van den ander in den weg staat. Wij moeten worden opgevoed in de gedachte: het gaat niet alleen om mij, maar ook om anderen". Er is steeds een zeker dualisme in den mcnsch, eenerzijds het indi vidualisme, anderzijds de banden met gemeenschap en staat. De staat is het meest dwingende orgaan, aan welks gezag men zich zeer moeilijk kan onttrekken. Uitvoerig' besprak mr. Oud vervolgens de rechtsgronden van den staat, het gezag en de beperking van dit gezag. Het begrip „vrijheid". De staat, aldus de conclusie van mr. Oud, is een onmisbaar orgaan tot handhaving van de rechtsorde, die tot taak heeft de vrije ontwikkeling van den mensch te be vorderen. Het begrip .vrijheid' is uiterst gecompliceerd. Vele maatregelen beperken schijnbaar de vrijheid, doch wanneer men die maatregelen in het groote verband beschouwt zal men meestal tot de conclusie komen, dat die bepalingen de vrijheid van «anderen beschermen. Beteekenis van de staatkundige propaganda. „Eerbied voor de opvattingen van andere menschen" dient de leidende gedachte te zijn bij opvoeding tot gemeenschap. De opvoeding tot staatsburger zal moeten wor den verricht waar dat maar mogelijk is: in het gezin, in de school, in de vereenigin- gen enz. De staatkundige propaganda staat over het algemeen niet in een roeden reuk, men verliest daarbij te dikwijls uit het oog. dat de bedoeling opvoeding is. Bij de mas- sa-propaganda komt belaas maar al te dik wijls hét probleem van de opvoeding in het gedrang. Spr. meent, dat men zeer zeker moeilijke politieke vraagstukken voor de massa kan behandelen, mits men het vraagstuk volkomen beheerscht en het eerlijk stelt. Als voorbeeld noemde spr. Gladstone en de wijze, waarop deze de massa toesprak. De democratie in onzen tijd heeft de taak niet alleen de aan dacht te vestigen op de rechten, doch ook op de plichten. Opwekking tot offerbereidheid is de taak van de paedagogiek, het verzaken vatl de plicht van opvoeding tot gemeenschap zou de toekomst nog somberder maken dan deze heden reeds is, aldus eindigde oud minister Oud zijn rede. Per dag wordt 300.000 liter on- dermelk verwerkt. Wij vernemen dat thans ook de N.V. Ned. Gruyere Blokmelkfabriejc te Zwolle, de N.V. Fabriek van Melkproducten der Vcreenigdc Zuivelhereiders te Rotterdam en de N.V. Vcrccnigde Zuivelfabrieken te Leeuwarden, een overeenkomst met de H.I.M.C.A. zijn aangegaan voor deelname aan de productie van texticl-cascïne, dienende als grondstof voor „Lanilal" melkwol. De installaties zullen nog voor einde Fe bruari gereed zijn, waarna onmiddellijk met de productie een aanvang zal worden ge mankt. Hiermede staan dus thans reeds tien In stallaties ter beschikking van de H.I.M.C.A. voor de vervaardiging van de tcxtiel-caseïne, met een totale productie-capaciteit van ca. 10.000 kg. caseïne per dag, hetgeen overeen komt met de verwerking van ca. 300.000 liter ondermclk per dag. Onderhandelingen met andere fabrieken zijn reeds in een vergevorderd stadium. Herziening Vreemdelingenrecht noodzakelijk geacht. De gevaar lijke Pinda-Chineezen. Verschil lende leden vestigden er in het Voort. Verslag over de Justitie-begrooting 1938 de aandacht op, dat hier te lande wo llende Duitscliers, die zich niet met de in Duitschland heerschende opvattingen kun ncn vereenigen, bloot staan aan een hinder lijke controle van de zijde hunner anders denkende landgenooten. Van verschillende zijden werd aangedrongen op een spoedige her ziening van het Vreemdelingenrecht. De huidige toestand, waarbij voor uit hun vaderland gevluchte vreem delingen een rechtspositie ontbreekt werd niet bevredigend geacht. Nederland handhave zijn traditie van gastvrijheid en verdraagzaam heid. Alleen Nederlandsche advocaten Eenige loden drongen aan op een bepa ling, volgens de welke voor het uitoefenen van de advocatuur de Nederlandsche natio naliteit zal zijn vereischt, daar het naar hun meening een verkeerde toestand is, wanneer aan vreemdelingen wordt toege staan aandeel te hebben in onze rechtsbe doeling. Van andere zijde zag men er geen bezwaar in, aan vreemdelingen toe te staan ten onzent de rechtspraktijk uit te oefenen. Bo vendien is, zoo werd hier aan toegevoegd, het aantal vreemdelingen, dat van de be staande mogelijkheid gebruik maakt, zeer gering. Bedreigen Pinda-Chineezen onze volksgemeenschap Enkele leden wenschten hun ongerustheid uit te spreken over het voortgezet verblijf der „pinda-Chineezen" in ons land. Niet al leen, omdat deze personen door hun optre den met koopwaar, welk optreden dikwijls in bedelarij ontaardt, nering ontnemen aan Nederlanders, doch ook vermits hun aanwe zigheid hier te lande voor onze volksge meenschap andere gevaren medebrengt, als daar zijn spionnage, verbreiding van het opiumgebruik en ongewensohte ras vermen ging. Echtpaar gewond. Gisteravond omstreeks elf uur is een two- seater, bestuurd door een inwoner van Aerdemhout op den Overtoom te Amsterdam nabij de Reijer Anslostraat tegen het al daar staand verkeerspaaltje opgebotst niet liet gevolg, dat zoowel de bestuurder als diens echtgenoote door de voorruit werden geslingerd en beiden gewond werden. Zij werden naar hot Wilhelmirua-gasthuis over gebracht, alwaar zij, na verbonden te zijn, huiswaarts konden keeren. Het voorste ge deelte van de auto bleek geheel ontzet en met zulke kracht tegen het paaltje gebotst te zijn, dat dit laatste dwars op den vlucht heuvel kwam ie liggen. Men vermoedt dat onoplettendheid van den bestuurder oorzaak van dit ongeval is. Vrouw overleden. Gistermiddag is te Aalsmeer ontdekt, dat de bewoners van een woonbark, liggende aan de Stommeerkade, door kolendamp zijn be dwelmd. Toen een dochter van deze bewoners bij de schuit kwam en op haar kloppen geen antwoord kreeg, sloeg zij een ruit in, waar door zij naar binnen kon kruipen. Daar vond zij haar vader bewusteloos op een stoel en haar moeder levenloos in bed. Een genees heer, die ijlings was gewaarschuwd, consta teerde, dat de vrouw, de 54-jarige N. B., huis vrouw van A. W., was overleden. Daar door het kapot slaan van de ruit nog tijdig vcr- sciie lucht was toegestroomd, keerde bij den man. na ccnigen tijd het bewustzijn weer en zal hij waarschijnlijk geen nadeclige gevol gen ondervinden. Bij onderzoek bleek, dat een in het woon vertrek staande kachel de kolendamp had verspreid. De politie heeft een nader onder zoek ingesteld. Boekcloosheid in vuurwerkfa briek. De samenstelling van het ontplofte materiaal niet vol gens voorschrift Zooels wij In een gedeelte van onzen op laag van gisteren reeds meldden, is te Rem bang r-m Chtneesche vuurwerkfabriek in de lucht ••evlogen. Vijf personen werden op slag g-dood, 22 personen werden zwaar en 14 licht gewond, allen arbeidsters. Van de zwaar ge wonden ziin nog 10 slacht offers overleden, waardoor het aantal doo- don tot 15 is gestegen. Naar Aneta verneemt, Is de ex plosie in de Chineesche vuurwerk fabriek te Rembang. vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de Vulling voor vuurwerk van andere samen stelling was dan hiervoor is voorge schreven. Met de toelaatbare samen stelling zou een dergelijke explosie niet^ mogelijk zijn geweest. Ook schijnt de hoeveelheid explosief-ma- teriaal grooter geweest te ziin dan bij de voorschriften is toegestaan. De explosie greep plaats op de plek waar de vulling geschiedt. Van de zwaar gewon den zijn nog veirscheidenen overleden. Het getuigenverhoor leverde tot nog toe geen bij zonderheden op. Deskundigen stellen thans een onderzoek in naar de oorzaak. Van andere zijde wordt vernomen, dat de onmiddellijke oorzaak zeer waarschijnlijk gezocht moet worden in de onvoorzichtig heid van inheemsche vrouwen die in de fa briek werkten, voor zoover het het-in-acht- nemen van de veiligheidsvoorschriften be treft. Thans zijn in totaal 15 menschen ge dood. De behandelende geneesheer verwacht dat nog vijf van de gewonden het leven zullen laten. Eén vrouw mag niet meer dan 10 kilo kruit bij zich hebben. Het terrein van de fabriek Is verdeeld in een gevaarlijke zone. De ongevaarlijke zone wordt ingenomen door de kantoren en wo ningen. In de gevaarlijke zone sitaan, op cenigen afstand van elkaar eenvoudig ge bouwde huisies, van boven open, waarin vrouwen werken, die ter verwerking niet meer dan tien kilo kruit bij zich mo gen hebben. Eerst wanneer deze hoeveelheid bij de vulling is opgebruikt, mogen zij een nieuwen voorraad halen, zulks in verband met de veiligheid en ter voorkoming van groote ongelukken. Aangenomen mag dus worden dat bij een cventueelc explosie slechts één vrouw het slachtoffer wordt. Gezien den zeer grootcn omvang van de ontploffing kan dus mot waarschijnlijkheid worden aangenomen dat dingen zijn gebeurd welke tegen de voor schriften indruischen. Het laatste is de fabriek geinspocteerd in November j.L, waarbij bleek, dat alle voorschriften zijn nageleefd. TEELT VAN TUINBOUWGEWASSEN ONDER Z.G. „HALVE RAMEN". Naar aanleiding van het in sommige dee- leta des lands meer en meer voorkomend gebruik van z.g. „halve ramen" voor de teelt van tuinbouwgewassen maakt de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale aan de bij haar aangeslotenen A het volgende bekend. Artikel 2 van het Crisis-Tuinbouwbesluit 1938 I verbiedt o.m. het telen voor den han del van wannoezerijgewassen en fruit on der glas. "tenzij hiervoor een voor 1938 gel dige tuinbouwteeltvergunning aanwezig is. Teelt van warmoezerijgewassen, als sla, spinazie, aardbeien, enz., onder „halve ra men", waaronder verstaan worden ramen van de maat 145 X 44 c.M., 158 X 46 c.M. of andere dergelijke maten, zonder dat de on der punt 3 op de teeltvergunning aange geven oppervlakte voor deze teelt ruimte laat, is derhalve niet toegestaan. Het gebruik van deze ,halve ramen" uit sluitend als platglas en uitsluitend als hulpmiddel voor het vervroegen van de teelt van peulen, doperwten, boonen en augur ken, zal evenwel niet als telen onder glas en bijgevolg niet als overtreding van de ge noemde verbodsbepaling beschouwd worden, mits voor de teelt van deze gewassen onder punt 4 van de teeltvergunning toestemming is verleend. 's Gravenhage, 28 Jan. 1938. (Adv.) DEN ATURATIE VERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937, welke zijn ge denatureerd van 24 tot en met 29 Januari 1938, f 1 per 100 kg. zal bedragen voor groe ne erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en fO.50 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of han delaren zijn gedenatureerd in genoemd tijd vak, zal f'2.20 per 100 kg. bedragen. (Adv.) 's Gravenhage, 28 Jan. 1938. HET ALARMEEREN DER HAR DERWIJKER BRANDWEER LIEDEN KOSTTE EEN HALF UUR In den laten middag is gisteren het stadje Harderwijk in opschud ding gebracht door een grooten brand in de Haverstraat bij den Vuldersbrink. In deze dichtbevolkte buurt met vele nau we straatjes bevindt zich een aantal boer derijtjes, welke tegen den ouden stadsmuur zijn gebouwd. In een dezer perceelen, be woond door het gezin Bunschoten, is door onbekende oorzaak brand ontstaan, In korten tijd stond het geheele pand, waarin veel hooi en stroo aanwezig was, in vlam men en weldra sloeg het vuur, aangewak kerd door den sterken wind, over naar de aangrenzende boerderij van het gezin Wal- ters. Beide panden zijn totaal uitgebrand. Het vee kon in veiligiieid worden gebracht, doch de inboedels gingen verloren. Nog een boerderij aangetast. Ook een derde boerderij van het gezin Van Ark, werd door het vuur aangetast, doch hier konden de vlammen gstuit wor den, dank zij de aanwezigheid van een zwa- ren brandmuur. Twee voorbijgangers hadden den brand ontdekt. Zij alarmeerden onmiddellijk de bewoners, die nog niets van het vuur had den bemerkt en waarschuwden de vrijwil lige brandweer. Deze kon eerst na een half uur met de blussching beginnen, aange zien het verzamelen der brandweer lieden geruimen tijd in beslag nam. Met volledig materiaal, namelijk twee mo torspuiten, waarop zeven stralen werden gekoppeld, werd de strijd tegen het vuur begonnen, waarbij men zich hoofdzakelijk bepaalde tot het nat houden der omliggende huizen. Tegen half zeven was het uitbrei dingsgevaar geweken. Houten vereenigingsgebouwtje een prooi der vlammen. Gisteravond omstreeks aoht uur is bij Amstelveen door onbekende oor zaak brand ontstaan in een houten gebouwtje, staande op het terrein van het Boschplan nabij het. Jan Tooropplantsoen en in gebruik bij een jeugdvcrccniging. De vlammen laaiden hoog op en kleurden den hemel rood, zoodat de brand in den verren omtrek te zien was. Velen vreesden, dat er een ernstige brand woedde. Het gevolg was dan ook. dat behalve de brandweer van Nieuwer Amstel, op het grondgebied van welke gemeente het ge- I vouwt je stond, eveneens de Amsterdamsche brandweer werd gealarmeerd. Deze rukte met twee motorspuiten en een polderspuit uit, doch keerde dadelijk naar die kazernes terug, toon hleek, dat de plek van den brand buiten het gemeentelijk territoir gele gen was. De brandweer van Nieuwer-Amstel, die met motorepuit verscheen, kon niet verhin deren, dat het gebouwtje geheel uitbrandde. Uit Weenen werd gisteren gemeld, dat Metaxas in Griekenland de ad solute dictatuur zou hebben i K steld. Officieele Gneksche kringen Londen verklaarden echter dat wel een aantal leiders der PoRt'ek® °Pd positie in Athene zijn gedeporteerd wegens het verspreiden van opruien de vlugschriften, maar dat bet J» richt over een dictatuur overdieven is voorgesteld. METAXAS. In aansluiting hierop meldt een speciale correspondent van Havas uit Athene: In tegenstelling met hetgeen eerder werd medegedeeld, is geen wijziging gekomen in het politiek regime in Griekenland, dat blijft zooals het sedert Augustus 1936 was. Met het oog op het drijven van reaction- nairen, en o.a. de publicatie van klandes- tiene schotsschriften, heeft de regeering echter besloten, een aantal personen te verbannen. Overigens is het in het land rustig. Het Atheensch telegraafagentschap meldt: Een aantal oude politici heeft pamflet ten verspreid, waarin werd aangespoord tot revolutie. Verder is een complot ont dekt om een aanslag te plegen op 't leven van minister-president Metaxas. In verband hiermede zijn vijftien personen gearres teerd waarvan twee of drie gepensionneerde officieren. Zij zijn voor den tijd van een jaar naar Ales gedeporteerd. In het geheele land heerscht thans kalmte en rust en alle klassen der bevolking en alle organisaties betuigen hun aanhanke lijkheid aan de regeering. Een bericht uit Weenen beweert nog, dat alle vroegere parlementsleden naar afgelegen eilanden zijn verbannen. Door baron Von Neurath uit Bel gië gehaald. Baron von Neurath, de eerste secretaris van het Duitsche gezantschap te Brussel, heeft een bezoek aan Brugge gebracht om er de juweelen van de familie Hèssen te halen. Vertrek van Aankom* te Ibis [singap. 28 Jan. Band. 28 jatt (heenreis) I Gier Mars. 28 Jan. A'dam 28 jan< (terugreis) I Torenvalk Igasra 28 Jan. Jodhp. 28 Jan. (heenreis) I Jodhp. 28 Jan. Bagd. 28 Jan, Napels 28 Jan. Pelikaan (terugreis) Valk (heenreis) Wielewaal Igingap. 28 Jan (terugreis) I Reiger A'dam 29 Jan. ^heenreis) I Alex. 38 Jan. Rang. 28 Jan. De waarde dezer juweelen wordt geschat 0D drie millioen franken. Bij de collectie be vindt zich een met kostbare steenen bezette zilveren sigarettenkoker een geschenk van Tsaar Nicolaas van Rusland. Hij draagt de volgende inscriptie: „For darling Ernie with fondest love from Nick en Alix. Nov. E5th De juweelen zullen naar het slot te Frie, drichsruhe worden overgebracht. Deskundige ter plaatse. Bij de werkzaamheden aan de rió- leering te Strabeek, onder de gemeen te Houthem, bij Valkenburg (L.). zijn gistermiddag op een diepte van pl.m. 160 c.M. gevonden twee naast elkaar liggende geraamten. De opzichter waarschuwde den burge meester, die den bekenden oudheidkundige dr. Beckers uit Beek (L.) telefonisch ver- wittigde van de gedane vondsten. Deze des. kundige was spoedig ter plaatse, waar on der zijn leiding de geraamten uitgegraven en aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen werden. Bij de geraamten zijn eeni ge scherven gevonden, welke van zeer groot belang zijn, daar men uit deze vondst het tijdperk kan vaststellen, waarin de men schen, wier geraamten thans gevonden zijn, begraven werden. Vooralsnog kon men geen nadere mededeelingen hieromtrent doen. „ARBEIDSRECHT DIENT IN SPECIALE WETTELIJKE REGELING ONDER GEBRACHT." Sommige leden brachten in het Voorloopig Verslag over de Justitiebegrooting 1938 de wenschelijkheid ter sprake het Arbeidsrecht als zelfstandig onderdeel van ons recht in een geheel vormende wettelijke regeling on der te brengen. Zij ontveinsden zich de daar mede samenhangende moeilijkheden niet, doch meenden dat de voordeelen, aan zulk een codificatie verbonden, daartegen gemak kelijk zouden opwegen. Andere leden verklaarden noch de wen schelijkheid, noch de practische mogelijk heid van een zoodanige codificatie in te zien. Twee nieuwe internationale klasserecords. Kort voordat de beroemde Auto Union-coureur Bernd Rosemeyer tij dens een recordpoging op de auto strada tussohen Fra.nkfurt a.d. Main en Darmstadt op zoo tragische wijze het leven lief, was de Europeesche kampioen, Rudolf Caracciola er met zijn gestroomlijnde Mercedes Benz in geslaagd twee nieuwe internationale klasserecords te behalen. RUKWIND SLOEG ZIJN AUTO TEGEN BRUG TE PLETTER. De bekende Duitsche coureur Rosemeyer is gistermorgen bij een record-poging op de autobaan FrankfurtDarmstadt doodelijk verongelukt. CARACCIOLA. Hij slaagde er n.1. met den 5.6 I. twaalf- cyiindngen compressor-recordwagen in den I n sü» m? vHe»enden start af te leggen in 8.32 sec., d.w.z. met een gemiddelde snel- RprnH aR 692 k m' Per mir" (0,,d record Rosemeyer met Auto Union met ge middelde uursnelheid van 406.3 km) Ook het record op den mijl met vliegen den start dat Rosemeyer met een gemid delde snelheid van -406.3 K.M. in zijn bezit had, moest cr aan gelooven Caracciola maakte een tijd van 13.4 sec., hetgeen neer 432*429°K.M.Cn KCmiddeldc snelheid van Hoewel de Mercedes Benz van Caracciola »°£-h co!\spec'ale recordwagen is, kan hij Th TVgeleken worden met de .Thunderbolt van capt Eyston waa b^iHc j co.\"'eilr bet absolute snel heidsrecord op zijn naam bracht. De snel heid van den Europeeschen kampioen lie- gint echter toch al heel dicht de 3(P K M te naderen. ROSEMEYER. RoSnmey®r zou, nadat hij met zijn „Mer- zi'n recordpogingen had staakt,, het gisteren eens met de „Auto- Lnion probeeren. Na den eersten rit verklaarde de coureur aat de sterke Zuid-Westenwind den wagen jij na van den weg had gerukt. Desondanks startte hij andermaal voor den tweeden rit, hem noodlottig zou worden. Toen de wagen Van Rosemeyer negen km. had afgelegd en zijn giootste snelheid had bereikt, werd fle auto door een rukwind tegen een brug, welke zich ter plaatse bevindt, stuk gesmeten. gen? [v!ro"r w®rd uit den wagen geslin- kan s]prhtfeJleesl1Ce^, die kwam toesnellen» slechts den dood constateeren,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2