De zeppelins weer in de lociit Hoe ver kan de ordening van het maat schappelijk leven gaan? Halve ton in een oude kous Ontslagrecht en dienstplicht Volkenbond zou China technisch willen helpen Predikbeurten Alkmaarsche Kaasmarkt Arthur van Schendel candidaat voor den Nobelprijs Bij verhuizing fe Egmond gevonden Roepstem van Wellington Koo vindt eindelijk weerklank SiM^KTBERlCHTEN IJS In het verslag van de lezing dezer dagen gehouden door Dr. Ir. M. D. Dijt trof mij een kort zinnetje. „Het groote gevaar voor de samenleving is, dat men is begonnen te ordenen, zonder dat men eigenlijk weet, wat men ordent. Hierdoor gaat het toe val heerschen". Dit is inderdaad juist. Echter, zou iemand in gemoede durven jjeweren, dat het toeval in onze mensche- lijke samenleving is buiten te sluiten, dat oiles met wiskundige zekerheid kan wor den berekend en voorspeld? Men moet al een kind van onzen verma- terialiseerden modernen tijd zijn om alleen reeds aan zoo iets te durven denken. En of het bereiken van zulk een toestand als een verheven ideaal zou mogen worden beschouwd, ziedaar een kwestie, die men liet best niet onmiddellijk bevestigt. Wanneer ieder mensch precies op den kop af 50 jaar leefde, wanneer de bevol kingstoename volkomen nauwkeurig te be palen was, wanneer we allen leefden in uniforme huizen, uniforme kleeren droegen en gelijk een vulkacheltje dagelijks een zeer bepaald aantal kilogrammen brandstof noodig hadden, die altijd van dezelfde soort kon zijn. dan zouden we een heel eind in de door vele blijkbaar zoozeer gewenschte richting komen. Een heel eind. Geheel be naderen zouden we ook dan zelfs het be oogde doel niet. Want het verbruik van het kacheltje hangt af van buitentemperatuur en windsterkte zoodat we als verdere pun ten op ons verlanglijstje zouden kunnen zetten: uniforme temperatuur en altijd de zelfde windsterkte. Kortom, het ideaal zou bereikt zijn, wan neer alles in de wereld volkomen onveran derlijk steeds hetzelfde zou zijn. Iedere afwijking zou de gemaakte calcu laties in de war sturen. Gelukkig is de wereld niet zoo. Alles om ons heen kenmerkt zich door juist het tegenovergestelde van onveranderlijkheid, namelijk door een onbegrijpelijke en ondoorgronde lijke wisselvalligheid. Vandaag vriest het dat het kraakt, mor gen giet de regen bij stroomen uit de lucht. Een mensch kan drie dagen met voorliefde niets anders eten dan zuurkool, waarna die hem zoodanig tegenstaat, dat hij er in geen drie jaar meer naar omkijkt. Iedere verandering, welke dan ook, brengt een schok of een schokje met zich mee, ze stoort in mindere of meerdere mate de ver houding, die vóór die verandering bestond tusschen productie en verbruik. Wanneer een land zich gaat werpen op bewapening, wanneer een leening wordt aangegaan, wanneer invoerrechten worden verhoogd of verlaagd, wanneer de loonen of de renten veranderen, kortom men neme wat men wil, dan is dit van invloed op de verhouding tusschen productie en con sumptie. Degene, die meent, dat het mogelijk zou zijn het terrein der samenleving, het econo misch leven ook maar bij benadering te kunnen overzien, meent dat het onmoge lijke kan worden verwerkelijkt. Hij zoekt naar de quadratuur van den cirkel, naar den steen der wijzen. Het is geen toeval, dat wordt gesproken van economisch „leven", maatschappelijk „leven". Zoodra men echter het leven er in betrekt, dient men er zich van bewust te zijn, dat men te doen heeft met het altijd onberekenbare» met het toeval. De mensch kan ordenen zooveel hij wil, het toeval uitschakelen kan hij niet. Nu zou het ook weer onjuist zijn te zeggen, dat alles uitsluitend berust op het toeval. De bevolking van een land, van een wereld deel, van de geheele aarde vormt een com plex, waarin tal van stroomingen en tegen- stroomingen zich als het ware opheffen. M el is er verandering, in die verandering echter ligt een zekere regelmaat. Geen vol komen regelmaat natuurlijk, maar toch een zoo groote. dat men voor de allernaaste toekomst bij benadering wel ongeveer kan zeggen, wat ongeveer te wachten staat. Bij zondere gebeurtenissen, als bijvoorbeeld een oorlog, zijn echter in staat die calculaties weer volkomen overhoop te werpen. Uit het feit, dat door alle onregelmatig heid een zekere draad van regelmatigheid loopt, vloeit voort, dat de mensch maatrege len kan treffen, waarbij rekening wordt ge houden met datgene, wat naar alle waar schijnlijkheid staat te gebeuren en die ten doel hebben de omstandigheden voor hem zoo gunstig mogelijk te maken. Ilij kan tot op zekere hoogte ordenen. Evenzeer echter moet het duidelijk zijn, dat zulk ordenen nooit meer kan zijn dan een voorzichtig foelen en tasten, gelijk men dat thans over al door de verschillende regeeringen ziet ge- heuren. Van zeker weten is geen sprake. Kan 11 ooit sprake zijn. Het toeval is nimmer uit le schakelen. V/aarbij men ter doge in het oog dient te houden, dat ook een blijvende harmonie tus schen productie en verbruik tot de onbereik baarheden behoort. Aangenomen, dat deze ecn oogenblik zou bestaan, dan doen zich onmiddellijk oorzaken voor, vvaardoor ze tvordt verstoord. En het stroven van den mensch zal er op gericht zijn te herstellen. Conservatief als hij kan zijn, zal hij veelal droomen van oen herstel op het oude niveau. Zoo echter later weer sprake is van een nieuwe har monie, dan zal hot er een zijn op een ander niveau. Uc mensch ordent altijd en altijd door. En, waar bot aantal zinnen niet zelden 01'dt bepaald door hot aantal hoofden, zal er steeds strijd zijn over de wijze, waarop die ordening het beste kan geschieden. Uit de botsing der meeningen wordt een waarheid geboren, een tijdelijke waarheid, waarmee degenen, die het meest voelen voor uitersten niet tevreden zullen zijn, maar die vermoedelijk toch het beste is, wat op eenig oogenblik kan worden verkregen. De waarheid ligt vaak in het midden. Intusschen blijven die extremisten niet stil zitten, ze gaan door en zorgen daarmee reeds voor de krachten, die beoogen een mogelijk verkregen harmonie weer te ven storen. Wat men niet mag veroordeelen, omdat ook zij deel uitmaken van de gemeenschap, omdat dus ook hun krachten tot uitdruk king mogen en moeten komen. Al beteekent dit niet, dat ze dienen te overheerschen. Ze mogen van invloed zijn, dat is al. Naar wij vernemen is de bekende Neder- landsche romanschrijver Arthur van Schen del candidaat gesteld voor den Nobelprijs voor letterkunde. In een kleine villa te Egmond woonde sinds jaren een alleenstaande oude dame. Een grijze huisknecht zorgde voor haar. Met de buitenwereld bemoeide zij zich weinig meer. Kort geleden overleed de oude dame en de erfgenamen besloten, in overleg met den Haagschen notaris W. H. van der Giessen, de boedel naar het Ven duhuis in Den Haag over te brengen, ter veiling. Het personeel van het Venduhuis reed er dezer dagen in alle vroegte heen en bracht de eerste vracht, waaraan niets bijzonders te bespeuren was. over naar Den Haag. Des middags werd het tweede deel van het tamelijk verouderde huisraad verhuisd. Oudergewoonte liep een van de oudere verhuizers, toen alles in de wagens was geladen, eens rond om te kijken of er wel licht iets vergeten was, aldus het Vsb. Hij gooide overal de kasten open en pakte de laatste stukjes bijeen. Op zolder gekomen opende hij daar eveneens de kasten. In een daarvan hing een verlaten oude kous. de moeite van het meenemen natuurlijk niet waard, want welke kooper op de aan staande veiling zou die oude kous koopen... Een schat. Desondanks pakte de man de kous even op en daarbij merkte hij, dat er een bult in zat, Hij delfde zijn hand in de kous en viel bijna van schrik achterover, wamt de •bult bestond louter uit bankbiljetten van f 500 en f 1000. Zonder zich te bedenken snelde hij naar beneden en deelde den ouden huisknecht mede, welke schat hij op zolder gevonden had. Deze verbaasde zich zoo mogelijk nog meer dan de verhuizer, maar hij moest het wel geloven, want de verhuizer had de kostbare vondst in zijn hand. Bij vluchtige telling bleek het een bedrag van ongeveer f 50.000 te zijn. Op spoedige regeling aange drongen. In het Voorloopig Verslag over de Justitiebegrooting voor 1938, drin gen verschillende leden aan op een spoedige regeling van het ontslag recht, met name voor zooveel be treft den opzeggingstermijn en de schadeloosstelling. Zulks vooral met het oog op de uitbreiding, weike na de totstandkoming van de aan hangige wijziging der Dienstplicht wet het jaarlijksch contingent van dienstplichtigen zal ondergaan, en de verlenging van den eersten oe fentijd tot 11 maanden, opdat tij dig zoodanige maatregelen zullen worden getroffen, dat zij, die bij hunne opkomst onder de wapenen een betrekking hebben, na vervul ling van hun dienstplicht niet werk loos zullen zijn. De huisknecht belde daarop den Haag schen notaris op om overleg te plegen en deze gaf de raad, het geld in en kistje te laten verzegelen en het mee te nemen naar Den Haag, waar hij het onder zijn hoede zou houden en de erfgenamen van de over ledene op de hoogte stellen. De verhuiswa gen, die het meubilair naar de residentie overbracht, bevatte toen dus behalve de meubels een halve ton gelds. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt de eerlijkheid van de verhuizers op passende wijze te heloonen. Brusselsche conferentie opnieuw bijeen? Wellington Koo, de Chineesche vertegen woordiger bij den Volkenbond, heeft gister middag in de Raadszitting meer succqs be haald dan Donderdagmiddag na het eerste onderhoud met Delbos, Eden en en Litwinof werd verondersteld, aldus de N.R.Crt. Gisteravond hebben deze ministers met Wellington Koo een nieuw on derhoud gehad, waarbij men schijnt te zijn overeengekomen, dat aan den Volkenbondsraad zal worden voorgesteld in de aan te nemen re solutie nogmaals uitdrukkelijk het Japansche optreden tegen China te veroordeelen en tevens de Volken bondsstaten uit te noodigen althans technische hulp aan China te ver- leenen ten einde den weerstand van China tegen Japan te vergemakke lijken. Men hoopt in Volkenbondskringcn, dat de Amerikaansche gezant te Bern reeds vandaag naar Genève zal kunnen komen om hieromtrent overleg te plegen. Indien de Amerikaansche regeering bereid zou zijn ook deze resolutie in beginsel aan te nemen en technische hulp aan China wil verkenen dan acht men het in Fransche kringen niet uitgesloten, dat de resolutie het sein zou kunnen worden voor een nieu we bijeenroeping van de Brusselsche con ferentie. CALLANTSOOG MIDDENSTANDSVEREENIGING OPGERICHT. Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente, den heer G. D. Re- horst zijn gisteravond in hotel Duin zicht alhier een aantal winkeliers enz. bijeengekomen, om te bespreken hoe de belangen van de middenstan ders het best in Callantsoog behar tigd kunnen worden. Als burgemeester Rehorst deze vergadering opent, zijn een veertiental belanghebbenden uit Callantsoog en Groote Keeten aanwezig. Het heeft spreker's aandacht getrokken dat in andere gemeenten stappen gedaan worden om cursussen te organiseeren in verband met de Vestigingswet Moet er in dat opzicht ook in Callanlsoog niet iets gebeuren?, vraagt spr. zich af. Dan was er voorts een verslag in de Schager Courant van Donderdag over een te Schagerbrug gehouden vergadering van de Middenstands- vereenigingen in Zijpe. Dit heeft nu juist niet zoo'n prettigen indruk op spreker gemaakt. Het gaat hier om de kwestie van toetreding van Cal- lantsoogers tot de vereeniging te Schagerbrug. Klaarblijkelijk was het vorig jaar een afwijzend standpunt ingenomen en nu werd besloten tot toetreding voor één jaar. Over de uitgifte van reisbonnen is 'n brief van eenige huisvrouwen naar het bestuur te Schagerbrug gezonden. Als resultaat kwa men 7 winkeliers te Callanlsoog voor toetre ding in aanmerking, en kwam, aldus het verslag, Callantsoog bij Zijpe. Spreker meent dat dit voor de Callants- oogers niet de juiste weg is. In Zijpe zijn 3 aparte vereenigingen, die weliswaar 'n fede ratie hebben, doch zelfstandig over de dor pen verdeeld zijn. Dus kan toch naar spre ker's meening in Callantsoog ook wol 'n der gelijke vereeniging worden opgericht, in het belang van onze gemeente. Wat de reisbonnen betreft, daarover zou toch met de vereenigingen te Zijpe zijn te overleggen. Het is toch niet noodig dat wij met de hoed in de hand naar Zijpe gaan. Dan komt hierbij nog de organisatie van cursussen in verband met de Vestigingswet. Er worden cursussen gegeven te Schagen, wat spreker als centrum in deze streek wel de aangewezen plaats acht. Resumeerend ge looft spreker dat een middenstandsvereeni- ging te Callantsoog wel veel nuttig werk za! kunnen doen. De heer Van Scheijen spreekt er zijn ver wondering over uit dat niet eerder over de oprichting van een dergelijke vereeniging is gesproken. De heer Vogelzang zegt dat het verzoek tpt tóetreding is gedaan doordat de klanten om bonnen begonnen te vragen en men er schade van begon te krijgen. Spr. wijst ook nog op de kosten van de cursussen te Scha gen tegenover die, welke elders gehouden worden. De heer Rehorst vraagt de aanwezigen, of zij niet van meening zijn dat de tijd rijp is om een vereeniging op te richten en zou deze vraag in stemming willen brengen. Nadat nog door eenige heeren het woord is gevoerd, stemmen alle aan wezigen voor de oprichting van een middenstandsvereeniging. Thans komt de verkiezing van een voor loopig bestuur van de nieuwgeborene aan de orde. In eerste instantie worden gekozen de hee ren S. Vogelzang, Jb. van Scheijen en J. Brou wer. De laatste bedankt; in zijn plaats wordt dan gekozen de heer D. Prins. IN APRIL EERSTE PROEFVLUCH TEN VAN HET HELIUM-LUCHT- SCHIP. VOORLOOPIG SLECHTS EEN DIENST OP NOORD-AMERIKA Het transatlantische Zeppelin-ver keer, dat sinds het ongeluk te Lake- hurst in Mei van het jaar 1937 rust, zal in het begin van den zomer van 1938 weer opgenomen worden. Het nieuwe luchtschip LZ 130, dat met heliumgas gevuld zal worden, is, naar uit Friedrichshafcn gemeld wordt, bijna gereed en zal reeds in April de eerste proefvluchten ma ken. De levering van het Amerikaansche heli umgas vindt reeds plaats en stuit na de onlangs met Washington getroffen overeen komst niet meer op moeilijkheden. Een tweede luchtschip de LZ 131 bevindt zich eenige weken in aanbouw en zal in de eerste helft van het komende jaar gereed zijn, zoodat er in den zomer van 1939 weer twee moderne luchtschepen ter beschikking van het transatlantische ver keer staan. Terwijl de thans zoo goed als gereed zijn de LZ 130 slechts plaats aan ongeveer 40 passagiers biedt, zal het luchtschip LZ 131, dat 16 meter langer zal worden, 100 passa giers kunnen medenemeu. De LZ 129, het luchtschip „Graf Zeppelin", komt voor het transatlantische verkeer en in het bijzonder voor de opname van passa giers ondanks zijn gebleken betrouwbaar heid niet meer in aanmerking. Het zal nog slechts voor transportdoelcinden boven het continent gebruikt kunnen worden, wijl de minister van luchtvaart bepaald heeft', dat luchtschepen zonder heliumgas geen passa giers meer mogen vervoeren. En hoewel liet mogelijk is, de Graf Zeppelin voor de vulling met heliumgas te verbouwen, heeft men daarvan wegens de hoogc kosten afgezien. Naar Noord- of Zuid-Amerika. Onopgehelderd is nog de vraag, of de nieuwe luchtschepen ook voor het verkeer over het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan gebruikt zullen worden. Juist de tochten van Europa naar Zuid-Amerika zijn wegens den grooten afstand bijzonder ren dabel. Op deze route heeft hot luchtschip geen concurrentie van de scheepvaart te duchten, terwijl op de korte route naar de Vereenigde Staten dc snelle oceaanschepen zooal niet in tijd, dan toch zeker in het bie den van meer comfort nog gemakkelijk met de luchtschepen kunnen concurreeren. Het verschil in tijd is hier niet zoo groot, Ook dr. Eckener heeft het raadsel van Lake- hurst niet kunnen oplossen. als op het traject naar Zuid Amerika. Dr Eckener heeft zich dan ook, naar wij ver nemen, veel moeite gegeven, de voortzetting van het verkeer naar Zuid-Amerika moge lijk te maken. Tot nog toe echter zonder succes, omdat de Vereenigde Staten aan de levering van heliumgas de voorwaarde ver bonden hebben, dat het uitsluitend voor het verkeer over het noordelijk deel van de At lantischen Oceaan zal worden gebruikt. Daar de Duitschers voorloopig op de Noordameri- kaansehe levering van Heliumgas aangewe zen zijn - dat Rusland als leverancier van Duitschland zou willen optreden, is niet waarschijnlijk zal het Zeppelinverkeer zich in de komende jaren wol tot de noor delijke transatlantische route bemerken. Het onderzoek naar de Hinden- burg-catastrophe. Het rapport van de Duitsche com missie, heiast met het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk te Lakehurst, stelt in overeenstemming met het resultaat van het Ameri kaansche onderzoek vast, dat, indien de „Hindenburg" met Heliumgas ware gevuld, de catastrophe veel minder verschrikkelijke vormen zou hebben aangenomen. Vermoedelijk zou er dan geen enkel men- schenleven te betreuren zijn geweest. Maar overigens heeft ook de Duitsche commissie niet met zekerheid kunnen vaststellen, aan welke oorzaken de ramp toe te schrijven is. Weliswaar heeft de commissie waarin de natuurkundige prof. Diekmann, Dr. Eckener en de ingenieur Dürr zitting hadden, bij haar zorgvuldig onderzoek vele practische experi menten ondernomen, maar ook dit heeft het raadsel van Lakehurst niet vermogen op te lossen. In het rapport worden eenige theoreti sche mogelijkheden besproken, maar deze zijn natuurlijk niet van veel belang. Met ab solute zekerheid meent de commissie ech ter te kunnen vaststellen, dat de ramp bij een vulling met heliumgas ondenkbaar zou zijn geweest. Daar de nieuwe luchtschepen nog slechts met helium gevuld zullen worden, gelooft men dus, dat een herhaling van een derge lijke calastrophe volgens menschclijkc bere kening uitgesloten is. Het bestuur zal nu spoedig werk maken om voorbereidingen te treffen en binnenkort met voorstellen te komen. De heer Rehorst wil de hoop uitspreken, dat het een vereeniging zal mogen zijn, die levenskracht zal hebben en iets zal kunnen doen in het belang van deze gemeente. De heer Vogelzang dankt den heer Re horst namens do aanwezigen voor diens ge nomen initiatief. Hierna sluiting. Vergunning tombola. Door B. en W. is aan de muziekvereeni- ging „Callantsoog" op haar verzoek vergun ning verleend tot het doen houden van een tombola, tijdens haar a.s. tweede winteruit- voering, ten bate van haar \as. Toelating volontair. Door B. en W. wordt met ingang van 1 Februari a.s. den heer W. Geerts te Schagen als volontair dezer gemeente toegelaten. Collecte. Aan het Leger des Heils te Amsterdam is door B. en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het houden .van een collecte in Februari—Maart a.s. Mond- en Klauwzeer. Thans zijn alle gevallen van mond- en klauwzeer genezen verklaard. Aangegeven werden 71 gevallen in totaal. Gestorven zijn 3 dieren. Bij een tiental veehouders bleef het vee gespaard voor deze ziekte. ZONDAG 30 JANUAR. Ned. Herv. Gemeente. Julianadorp, 's av. 7.30 uur, Ds. v. Wichen. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek.^ Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorst man. Koorzang. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, vm. 10 uur, Ds. de Wilde. Jeugddag. Collecte. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer J. Se- vensma, van Amsterdam. De hoogste prijs was onveranderd f 23. Toch was de markt beter. De zachtere soorten waren wellicht on geveer een halve gulden duurder en brachten in doorsnee circa f 21 op. De steviger soorten noteerden hooger met als middenprijs ongeveer f 22. De heffing voor Duitschland, die de vorige week is verlaagd met 5VÉ ct, per k.g., is vooral van belang voor het Friesche product. Noord-Holland- sche kaas gaat betrekkelijk weinig naar Duitschland. En zoo konden we zien, hoe de prijs in Friesland den laatsten tijd niet lager was dan in dit gewest. Deze vaste markt in Friesland heeft vermoedelijk de prijs in Noord-Holland opgehouden, want de vraag voor het binnenland scheen de hoogere prijzen niet te willen volgen. Tegen haar zin heeft ze ze echter toch moeten aanvaarden. ALKMAAR, 28 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 29 stapels, waarvan 28 fabrieks kleine en 1 boeren- stapel, zijnde 46.000 Kg. Fabriokskaas klei ne f 23.Boerenkaas kleine f 22.—, per 50 Kg. Handel goed. ALKMAAR, 28 Jan. Aardappelen 2.30, andijvie 1421.50, ap pelen 3—8, Bloemendaler kool 1.502.60, bloemkool I 58. boerenkool 3.505.20, bie ten 3.304.50, gele kool 1.502, groene kool 2.805.20, knolselderie 23, peren 46, prei 2.905.60, peterselie 2.30—4.50, rabarber 15.50 17, roode koo! 2.605.60. selderie 0.90 1.S0. spruiten 2.50—7, uien 8.10—12.10, wor telen 34, waschwortelen 57, witlof I 6.508.50, idem II 45.50. ALKMAAR, 28 Jan. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 2830 stuks, verkocht 2310 stuks, midden prijs f 21—21.50. hoogste prijs f 22.— per 50 Kg., Commissie 40 plus, aanbod 75 stuks. Totaal aanbod 2905 stuks, verkocht 2310 st. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR, 28 Jan. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren aanvoer nn prijzen als volgt: 7 HL voer tarwe 7.758, 11 IIL rogge, prijs niet geno teerd; 54 HL gerst 7—7.25, id. chev. 8.—; 218 HL haver 6.2a—7, 36 HL boonen, w.o. brui ne S—14, citroen f 1—16, duiven 8.—, witte 22.50 23 en tuinboonen 6.75; 12 I1L karwij zaad f 23; 10 HL blauwmaanzaad 36; 49 HL erwten w.o. kleine groene 810, groo'e groene 22. grauwe 20—28 en vale erwten 15. Alles per 100 Kg. Totaal aanvoer 397 HL. Handel stug. WARMENHUIZEN, 28 Jan. Roode kool 3.305.70, gele kool 1.59—2.10, Deensche witte kool 1.60-2.20. drielingen 10.—, uien 11.70—12.10. Aanvoer: 8200 Kg. roode kool. 8800 Kg. gele kool, 4600 Kg. D. witte kool 700 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK. 29 .Tan. Uien 11—11.70, drielingen 19—10.?0, grove •W. Re'e nep 10.90. stek 7.40—8.10, peen .c.o(>2.00. klei nop een 11.30. Roode kool 6—6.30; gele kool 1.50...2.10; d. witte kool 1.30—2.50. NOORDSCHARWOIJDE. 29 Jan. Uien 11.50—12, drielingen 10.40—10.00. gr< r> U-80. peen 3.kleine peen 1.30. Roode kool 5.00 groene kool 1—1.70; gele kool 1.50—2.30; d. witte kool 1.40—2.60

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3