"RIUMP IO VOOR Over nabije en verre nevels U moet 'n „trium iphator" in smac ik worden! Rookr O Agenda Taterdag 29 Januari 1938 yZadórUeiiwj Hagelkorrels van 7 mm- doorsnee Tweede Blad Onze kruiswoordpuzzle De AVRO-bridgedrive Tragisch De Java" in den storm X X VIRGIN IA CIGARETTES Burgerlijke Stand van Den Helder De kenner drinkt PILS in „De Toelast" Liefdesverklaring Het saluutschot Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Rare capriolen van het weer in den afgeloopen nacht. ;Vat in het vet ligt verzuurt niet... aldus rezt een waar Nederlandsch spreekwoord en ais het ooit is uitgekomen, dan is het wel met j,et weer. Leek het er ongeveer de eerste helft in januari op, dat we ditmaal geen „winter" -ouden krijgen, thans heeft er een geweldige verandering plaats gevonden en krijgen wij, en niet in de laatste plaats in Nieuwediep, de volle jaag. Mèt een overmaatje Daar wij vermoeden, dat driekwart Den Helder vannacht wakker is geworden van het ijagel-mitraiileurvuur, hebben wjj ons vanmor gen tot den waarnemer van het observatorium op den dijk gewend, den heer Van Dok, en bij jjem ons licht opgestoken over deze atmosfe rische capriolen. 2,0o vernamen we de volgende bijzonder heden: Om 9 minuten voor 3 uur ving de bui aan en om 1 minuut vóór dat uur was daar reeds het einde, doch dat bleek voldoende geweest te zjjn om in enkele minuten tijds niet minder dan 6 mm water (in dit geval dus hagel!) te doen vallen. Het waren korrels, grooter dan wij dat doorgaans gewend zijn en er zijn er gere gistreerd met een doorsnee van maar even 7 millimeter, hetgeen nogal wat zeggen wil. Inmiddels was in die periode ook een don derbui losgebarsten, vrijwel boven Den Helder, en enkele rake slagen waren hoorbaar. Het weer was volkomen in de war: zoo wees de thermometer vóór de bui 8 graden boven het nulpunt aan, erna, dus eenige minuten later, slechts 4 graden. Ook de wind draaide. Hij werd van W.Z.W. in de nachtelijke uren tot jV.N.W. tegen den morgen. Heeft Januari nog meer van dergelijke ver gassingen voor ons in petto? Onze trouwe puzzelaars hebben uit zitten kijken, weken lang. We hebben hun geduld inderdaad, door verschillen de oorzaken, op de proef moeten stel len. Maar vandaag vinden ze de hun geliefde rubriek weer in onze krant op genomen en wel op de pagina van de sport, waarop hij iedere week voor zal komen. Evenals dat het geval was onder de de leiding van onzen, helaas zoo jong gestorven puzzle-redacteur, Freek Ver moten, zal ook nu onder de goede op lossers een prijs van 2.50 iedere week worden verloot, terwijl de corresponden tie en eventueele vragen zullen worden beantwoord in een correspondentie rubriek. Wjj wenschen de oude en nieuwe puzzelaars Veel succes en tal van pret tige uren. De oplossingen moeten wor den ingezonden vóór Donderdagmorgen 9 uur, aan onze redactie. Op den buiten kant van de envelop, linkerbovenhoek, te vermelden: Kruiswoordpuzzle. Een man op straat door hartver lamming doodgebleven. Gistermiddag werd de Hartesteeg in den Ouden Helder opgewekt, doordat een van de bewoners een man op straat zag liggen. Op het bericht, dat zich als een loopend vuurtje door dit stadsdeel verspreidde kwamen men- schen van alle kanten naar genoemde steeg, waar het aanvankelijk dan ook zeer druk was. Een van de omwonenden was zoo ver standig dadelijk het hoofdbureau van politie op te bellen, waarop spoedig eenige agenten derwaarts vertrokken, terwijl een arts ge waarschuwd werd. Dr. Büchli Fest was spoe dig ter plaatse en moest helaas den dood, vermoedelijk door hartverlamming, consta- teeren. Aanvankelijk kon men het slacht offer niet identificeeren, daar niemand van de omwonenden den man kende. In één van de jaszakken werd echter een kwitantie ge vonden, waarop het adres Artileriestraat 24 geschreven stond. Bij informatie aldaar bleek de man daar woonachtig te zijn. Zijn naam is: J. J. Boers; hij bereikte den ouder dom van 50 jaar. Ofschoon het lijk geruimen tijd in de Hartesteeg moest blijven liggen, haastten zich intusschen 2 leden van de Transport colonne van het Roode Kruis, n.1. de heeren Ritsema en Koningstein, met een brancard van het Hoofdbureau naar de Hartesteeg en zij zijn het geweest, die het slachtoffer naar huis gdragen hebben. Het stormweer heeft ook leveranciers en leden van de bemanning van Hr. Ms. kruiser „Java" eenige parten gespeeld. Eenige leveranciers, die gisterenmiddag met een communicatievaartuig hun leveranties naar Óen kruiser hadden gebracht, konden vanwege het woelige water de terugreis niet meer aan vaarden en moesten op den kruiser overnach ten. Leden van de bemanning, die gisterenmid dag naar de stelling waren gegaan, konden om dezelfde reden niet meer naar boord terug en smaakten het genoegen den laatsten nacht thuis door te brengen. Hedenmorgen ondervond men moeilijkheden met het overbrengen van de menschen, zoodat 111611 de „Utrecht" moest charteren om de Verbinding tot stand te brengen. ij!. Communicatie met „De Mok" ver broken. Tengevolge van den storm was heden- °fgen de communicatie met „De Mok" niet hogelijk. verloting zendingsvereeniging ».uw koninkrijk kome". Vreedzame strijd in prettige sfeer. De gisteravond in de kleine zaal van Casino door de A.V.R.O. georganiseerde bridgedrive onderdeel van den landelijken wedstrijd „A.V.R.O.-bridgekampioenen-1938" heeft een vlot en geanimeerd verloop ge had. Deelgenomen werd door 64 dames en heeren, die onderverdeeld waren in de groepen A en B, van elk 8 tafels. Om bij half negen kon de strijd, nadat door den heer Gilkens het welkomstwoord gesproken en de noodige ex plicatie gegeven was, een aanvang nemen. Tot half tjvee in den nacht hebben de dames en heeren geboden en gespeeld, gesneden en gedubbeld, gewonnen en verloren. Doordat niemand kon bekijken hoe hij of zij er voor stond immers er werd met matchpunten per tafel gewerkt zat er ook wel spanning in, al verborgen de meesten hun (haar) agi tatie achter een glimlach of een scherts. Dat niemand zich „uitgeschakeld" voelde bleek wel na afloop van de drive, toen de uitslag moest bepaald worden. Vrijwel niemand ging naar huis: men wilde eerst weten hoe men 't gemaakt had. Even vlot en gezellig als zijn leiding ge weest was, even vlot bepaalde de heer Gilkens den uitslag, ook al met behulp van een han dig „systeem". Om bij tweeën kon de heer Gilkens tot de prijsuitdeeling overgaan. Hier bij zij opgemerkt, dat alle eerste prijswin naars en zij, die 27 matchpunten of minder behaald hadden, uitgenoodigd worden om deel te nemen aan de kwartfinale van dezen wed strijd, welke op 28 Februari a.s. te Amster dam gehouden wordt. De uitslag was: Groep A. NoordZuid. 1. H. N. Muts en W. A. Everards 24% pt. 2. Heer en mevr. Tilman 30 pt. OostWest. 1. I. J. Schroevers en D. de Graaf 27% pt. 2. P. C. van Diest en J. Matthijssen 30]/^ pt. Groep B. OostWest. 1. L. Pijnacker en S. P. van Nuland, Breezand 26 2. H. Heringa (Stompetoren) en E. Buers, Alkmaar 28 NoordZuid. 1. Heer en mevrouw Van Meerten 25% pt. 2. Mevr. v. d. Berg en P. van Twisk 29 pt. "r F<: pt. pt. van 28 Januari 1938. BEVALLEN: H. de Jongh—Hart, z. G. H. DekkerBroerse, z.; A. TijdemanRougoor, z.; P. MeursVos, d. In het gebouw der Zeevaartschool hield gis terenavond Dr. J. van der Bilt uit Utrecht voor den Helderschen Weer- en Sterrekundigen Kring een lezing over Nabije en Verre Nevels. Terwijl de sterrenkundigen zich eeuwenlang zoo goed als uitsluitend hadden bezig gehouden met de hemellichamen van het zonnestelsel, begonnen zij bij den aanvang der 19de eeuw hun aandacht te wijden aan de sterren en an dere ver buiten de zon aanwezige hemelvor- men, zooals sterrenhoopen en nevelvlekken. Vooral toen de fotografie en de spektroskopie als hulpmiddelen, voor astronomisch onderzoek gingen dienst doen, werd het geheele „zicht bare Heelal", zooals het destijds heette, voor werp van bestudeering. Men meende, dat alle hemellichamen, die de kijkers ons vertoonden, deel uitmaakten van één enkel groot geheel. Dit standpunt moest ongeveer 15 jaren geleden verlaten worden, toen het gelukt was de afme tingen van dit geheel tamelijk nauwkeurig vast te stellen en tevens den afstand te be palen tot den grooten, voor het bloote oog zichtbaren nevel in het sterrenbeeld Andro- meda. Deze laatste bleek zooveel maal grooter te zijn, dan de grootste afmeting van het z.g. geheel, dat er maar één conclusie kon zijn. n.1. deze: de Andromeda nevel is zelf een geheel. Daar hij bovendien een spiraalvorm bleek te hebben, lag het vermoeden voor de hand, dat alle hemelvormen, die men reeds lang als spi raalnevels kende, eveneens afzonderlijke stel sels zouden zijn en dat, wat men vroeger „het Heelal" had genoemd, zelf zulk een spiraal nevel zou zijn. Het is niet alleen gelukt dit ver moeden te bevestigen, maar bovendien om, dank zij het werk aan de groote spiegelteles- kopen der sterrewacht op Mount Wilson, in Californië, het nieuw ontdekte „rijk der nevels" aan een uitgebreid onderzoek te onderwerpen. De geheele wereldruimte, zoover als de groot ste kijkers deze kunnen peilen, is als het ware „bevolkt" door millioenen nevels, die een dui- delijken ontwikkelingsgang vertoonen tusschen den bolvorm en den open spiraalvorm. Zij blij ken, althans wanneer men groote ruimten be schouwt, een regelmatige verspreiding te heb ben en, wanneer men het onderzoek statistisch verricht, ongeveer dezelfde grootte en dezelfde lichtkracht te bezitten. Het was daarom van groot belang te weten te komen, op welke af standen zij zich bevinden; voor den Andro- meda-nevel en een aantal andere, dichterbij ge legen nevels, zooals de Kaapsche wolken op het Zuidelijke hemelhalfrond, was dit betrek kelijk gemakkelijk uit te maken. Spreker lichtte dit uitvoerig toe door de methoden te bespreken, die daarvoor gebruikt worden. Wanneer men in een spiraalnevel ster ren aanwezig vindt, waarvan men, op grond van wat in ons eigen stelsel onderzocht kan worden, de lichtkracht (kaarssterkte) kan aangeven, dan volgt uit een vergelijking daar van met de waargenomen helderheid, onmid dellijk de afstand. Nu kan men zoowel van nieuwe sterren, die men in de nevels ziet opvlammen, als van een bepaalde soort van veranderlijke sterren, de lichtkracht ten naastenbij aangeven. De nieuwe sterren blijken n.1. overal ongeveer tot dezelfde lichtkracht op te vlammen, als in ons eigen stelsel, waarin zij uit den betrekkelijk gemakkelijk te meten af stand kan worden afgeleid. De bedoelde veranderlijke sterren, de z.g. „Cepheïden", hebben een lichtkracht, die samenhangt met de periode der lichtwisseling, welke gemakkelijk kan worden bepaald. En zoo gelukte het van alle nevels, waarin men deze typen van sterren aanwezig vond, den afstand in een rond getal aan te geven. Men komt daarbij reeds tot afstanden van een mil- lioen lichtjaren; dit beteekent, dat het licht, dat wij van zulk een nevel in den kijker op vangen om er een beeld van te ontwerpen op een fotografische plaat, den nevel millioen jaren geleden verlaten heeft. Wanneer er in den nevel geen sterren wor den gezien, is het toch mogelijk gebleken zijn afstand te bepalen, en wel op grond van de snelheid, waarmede hij zich beweegt in de richting, waarin wij hem zien. Beweegt een lichtbron zich naar ons toe, dan zijn de lijnen van haar spectrum alle naar de violette zijde verschoven; beweegt zij zich van ons af, dan zijn deze alle naar de roode zijde verschoven. De verre nevels nu vertoonen zon der uitzondering een zeer groote rood-verschui- ving en het bedrag daarvan blijkt afhankelijk te zijn van de helderheid, waarin wij den nevel zien; dus voor de nevels waarin sterren te zien zijn en waarvan derhalve de afstanden bekend zijn, tevens afhankelijk van den afstand. Daar men op goede gronden voor alle nevels ongeveer een even groote lichtkracht mag aan nemen, kan er nu een algemeen geldend verband wórden afgeleid tusschen de snelheid van verwijdering en den afstand. Zoodoende kan men in de wereldruimte doordringen tot alle nevels, waarvan het spectrum nog juist helder genoeg is om gefotografeerd te worden. De grens ligt ongeveer bij 240 millioen licht jaren! Kan het spectrum niet meer gefotografeerd worden, dan is men aangewezen op de helder heid zelve van den nevel; met den 250 cm spiegelteleskoop op Mount Wilson is de grens- helderheid ongeveer de 21ste grootte (het bloote oog ziet met moeite sterren van de 6de grootte; het verschil van 15 grootteklassen be teekent een licht verhouding 2.5 verheven tot de 15de macht ongeveer 1 millioen). Deze nevels zijn ongeveer 500 millioen licht jaren van ons verwijderd. Men is thans begon nen aan den bouw van een tweemaal grooteren spiegel; als deze gereed is, zal het „rijk der nevels" ons ongetwijfeld nog vele geheimen kunnen openbaren. Spreker lichtte hierna het behandelde toe aan de hand van een 30-tal zeer fraaie en leer rijke lantaarnplaatjes, en vond nog gelegenheid zeer :n 't kort een verklaring te geven omtrent het hier waargenomen NoorderPcht. AANSCHAFFING CYCLOSTYLMACHINE. B. en W. deelen den raad mede, dat zij hun keuze bepaald hebben ten aanzien van een nieuwe cyclostylmachine, welge geheel vol doet aan de tegenwoordig te stellen eischen en waarvan zij zekerheid hebben, da# zij voor het gebruik, dat er ter secretarie Tan moet worden gemaakt, geschikt is. Zulks is n.1. een eerste vereischte, nu alle raadsvoorstellen en de notulen van de vergaderingen op de secretarie worden vermenigvuldigd. De oude nog aanwezige, niet meer zoo bedrijfsklare cyclostyle-machine kan in reserve blijven voor den dienst der secretarie en, zoo noodig, voor andere gemeentelijke diensten. De kosten van de nieuw aan te schaffen cyclostyle-machine bedragen 630. In verband hiermede stellen B. en W. voor, onder intrekking van het besluit van 9 Feb. 1937 tot aanschaffing van een Multilith- kantoordrukmachine, voor den aankoop van een nieuwe cyclostyle-machine een crediet te verleenen van 630. LOUIS DAVIDS EN HENRIËTTE DAVIDS In de nieuwe Revue. Son*6 PrÜZen zijn gevallen op de no.'s 93, 332, 75, 221, 141, 225, 32, 194, 31, 187, 107. 420, 414, 426, 327, 263, 123, 476, 280, 421, p' *86' !8. 323, 163. P r'jZcn hunnen worden afgehaald bij Mej. "■S". Spoorstraat 54. (Loos alarm). De hierna vermelde geschiedenis geeft wel een duidelijk beeld van de in deze dagen bij de Oranjeklanten heerschende zenuwachtige spanning. In een bepaalde woning, waarvan het hoofd van het gezin voor een zeereis gedurende geruimen tijd afwezig zou zijn, had deze voor zijn vertrek de vlag klaar gezet en zijn vrouw verzocht, direct na het vallen van het eerste saluutschot, bij de geboorte van een Prins of Prinses, de vlag uit te steken. Die vlag, waarvan de stok een extra-beurt met den schilderkwast had gekregen, stond al van af 6 Januari klaar, om op het eerste sein, hetzij van een kanon, of middels de radio, uit gestoken te worden; den geheelen dag jengel den twee radio-toestellen door elkaar, want securiteits-halve had manlief voor deze ge legenheid, behalve zijn eigen radiotoestel, er nog één bij gepoot, want je kunt nooit weten, als dan het ééne het soms niet deed, hoorde je de heugelijke mededeeling wel door het andere toestel. Dat gaf nu wel een bijna niet om aan te hooren warboel van geluiden in de huiskamer, want het eene toestel stond op de AVRO of de VARA en het andere op de KRO of de NCRV, maar, al werd je er „be- kanst baloorig" van, je kon zoo de tijding toch niet gauw misloopen. Bovendien stonden dag en nacht de ramen wagen-wijd open om de saluut-schoten te kunnen hooren, zoodat alles er op berekend was om op het eerste sein direct de vlag te kunnen uitsteken. Zoo was de toestand op 6 Januari 1938, en het werd 7 Januari, 8 Januari, 9 Januari, en we schrijven nu al 27 Januari, maar er gebeur de niets; de ooievaar liet op zich wachten. Was hij geschrokken van het vliegverbod, dat die Minister in Den Haag uitgevaardigd had Hoe het zij, de vrouw des huizes werd bij den dag zenuwachtiger; zij holde in huis van den eenen luidspreker naar den anderen, maar zij hoor den niet anders dan dansmuziek, verhalen van Peter Pech over zijn Knelia, of kifterij tus schen juffrouw Snip en juffrouw Snap. En die kanonschoten werden ook maar niet gelost. Dat moest met zoo'n zenuwachtigen toestand op een catastrophe uitloopen. En dat gebeurde ook, want daar kwam vandaag de bakker in de straat, en die smeet met geweld het deksel van zijn kar dicht; U kent dat geluid wel, dat klinkt soms als een schot. Mevrouw meende nu ook werkelijk het eerste saluut schot te hooren en holde naar de gang, waar de vlag nu al bijna een maand gereed stond; met een sneltreinsvaart rende zij naar de ook reeds open staande voordeur, waar het maar een haartje scheelde, of zij had in haar wilde haast den bakker, die buiten klaar stond met de versche cadetjes, aan den puntigen vlaggestok geregen. Hij deinsde ontzet achter uit en liet van schrik het mandje met cadetjes op den grond vallen. „Laat die maar liggen", zei de dame, „ik heb nu geen broodjes noodig, want we eten vandaag uitsluitend beschuiten met muisjes!" De bakker, die als alle bakkers, goed met dé huiselijke omstandigheden op de hoogte was, en dus ook wist dat onlangs de dochter des huizes een huwelijk gepleegd had, vroeg toen hel belangstellend, wat er eigenlijk aan de hand was en of mevrouw soms „Opoe" was geworden. „Ben je nou een haartje, terel, me dochter is toch pas vijf maanden getrouwd; je moet beter op je woorden letten, anders hoef je hier niet meer aan de deur te komen, begrijp je dat? Maar heb je dan dat saluut schot niet gehoord: 't is nou voor elkaar op Soestdijk!" De bakker krabde zich eens achter het oor; hij begreep er nog niet veel van, maar eens- klaps ging hem een licht op. Bulderend van het lachen, zei hij: „Maar mevróuw, dat was geen saluutschot, ik dee gewoon het deksel van me kar dicht, en U begrijpt toch wel, dat wij dan nu al veel meer saluut-schoten had den moeten hooren!" Ja, dat begreep mevrouw; dat drong nu ook tot haar door. De vlag werd dus maar weer in zijn vaste hoekje in de gang neergezet; het gezin kreeg nog geen beschuit met muisjes, maar wel zan derige cadetjes, en mevrouw zit nu weer bij de twee luidsprekers en bij de open ramen té wachten op het sein uit Soestdyk. Hoe lang nog?. Op verzoek vestigen wij nog eens de aan dacht op het optreden van Louis Davids en zijn niet minder gevierde zuster Henr. Davids, in hun nieuwste Revue „Amsterdam Follies", welke Zondag wordt 'opgevoerd in Casino. Aan de Revue werken ongeveer 30 artisten mede. „Amsterdam Follies", de nieuwste lach- revue in Amsterdam reeds 100 maal ach tereen opgevoerd komt slechts één enkelen avond in Den Helder. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Park Avenue" en „Dracula's dochter". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De Koningin en het Revue-meisje" en „De fatale bruid". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Aanzoek per radio" en „Grensduivels". HEDEN. Casino, 8 uur: Concert Helders Fanfare Corps. Musis Sacrum, 8 uur 15: Jubileum-feestavond Speelt. Verg., afd. Centrum. Zondag 30 Januari: Musis Sacrum,, 8 uur: Feestavond Tooneel- en Amusementsveree- niging „Kapé". R.K. Volksbond, 8 uur: Feestavond R.K. Middenstandsvereenlging „De Hanze". Casino, 8 uur: Revue „Amsterdam Follies". Café Pr. Hendrik, Julianadorp, 7 uur: Cabaretavond. De kop boven dit overzicht, we geven het gaarne toe, is beter geschikt voor een film verslag dan voor een buitenlandsch overzicht. Maar toch, de verklaringen van Eden (Enge land), Delbos (Frankrijk) en Litwinof (Rus land) op de honderdste zitting van den Vol kenbond, kunnen toch heusch wel onderge bracht worden onder dezen kop. Ze hebben voor de ooren van alle aanwezigen en vooral van die van de niet aanwezigen nog eens de deugden bezongen van het lichaam te Genève. Ze hebben de buitenstaanders gelokt om tot haar terug te keeren, haar kleine gebreken over het hoofd te zien. De gedelegeerde van Nieuw-Zeeland heeft op haar jeugd gewezen. De wereld bestaat duizenden jaren, zoo zei hij, en deze nieuwe instelling is nog geen twintig jaar oud, zoo dat er volgens hem volstrekt nog geen reden is om aan haar ideaal te twijfelen. Om tot den ernst van de zaak te ko men, de groote mogendheden, die we hier- boven noemden, gaven zeer duidelijk te kennen, dat zij van een principieele her ziening van den Volkenbond niets moeten hebben. De kwestie van beteekenis, die in deze ver- gadering waarschijnlijk ter sprake zal komen is die van Locarno, het voorstel van Chili te overwegen op welke wijze niet-leden van den bond zouden kunnen deelnemen aan bespre kingen over hervorming van den Volkenbond en het bijeenkomen van het bureau der Ont wapeningsconferentie. De kwestie van Alexandrette is een van de weinige onderwerpen, welke besproken worden, waaromtrent een concreet resultaat is te verwachten. En indien men in deze kwestie tot een resultaat komt, dan zal dit nog voor een aanzienlijk deel een gevolg zijn van den wensch van de Fransche regeering het mee- ningsverschil met Turkije niet op de spits te drijven. Belangrijk is de honderdste raadszitting vooral om de besprekingen, welke buiten de vergaderzaal worden gevoerd, zoo schreef de N. R. Crt. in een beschouwing over deze zitting. Zij betreffen de grond slagen van den Volkenbond zelf) Bij nagenoeg allen bestaat de overtuiging, dat principieele discussies op het oogenblik weinig zin hebben, omdat dan de groote mee- ningsverschillen tusschen de leden van den Bond overigens voldoende bekend aan het daglicht zouden treden, en om dat de internationale toestand geen besluiten van ver strekkenden aard, genomen met aller in stemming, mogelijk maakt. Een verklaring van Engeland of van Frank rijk, dat het zou wenschen vast te houden aan art. 16 van het Handvest (het „sanctie artikel", zou de onrust doen toenemen, om dat juist de kleine mogendheden men denke in dit verband aan de verklaringen, welke reeds op 1 Juli 1936 door den s.d. Zweedschen minister Sandler namens eenige kleine mo gendheden, waaronder ook Nederland, zijn af gelegd in dit artikel een zeer ernstige be dreiging zien van hun neutraliteit en hun vei ligheid en een argument te meer voor de stel ling, dat de bond geworden is tot een ideolo gisch front tegen de dictatuur-staten, hoe on juist deze stelling ook moge blijken, wanneer' men de regeeringsstelsels der mogendheden, welke nog op de Geneefsche ledenlijst staan, aan een onderzoek onderwerpt. Geen van de groote mogendheden, welker gedelegeerden te Genève bijeen zijn, hebben zich op het oogenblik een duidelijke voorstel ling gemaakt van den koers, welke moet wor den ingeslagen, omdat zij bij den huidigen ge spannen internationalen toestand de conse quenties niet kunnen overzien van een kiezen in het dilemma; vasthouden aan de artikelen van het pact, zooals het er op het oogenblik uitziet, of wijziging daarvan, zoodat aan ern stige bezwaren van de kleine mogendheden wordt tegemoet gekomen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 17.12 Barometerstand 735 g Temperatuur lucht 5*9 Laagste temp. lucht gisteren 4.0 OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Jan. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 30 7.44 16.42 6.40 18.45 0.25 12.35 M 31 7.43 16.44 7.20 19.20 1.15 13.10 Febr. D 1 7.41 16.46 7.55 19.45 2.00 13.40 W 2 7.39 16.48 8.25 20.15 2.30 14.10 D 3 7.37 16.50 9.00 20.50 3.00 14.45 V 4 7.36 16.52 9.25 21.25 3.35 15.20 Z 5 7.34 16.54 10.00 22.00 4.05 16.45 apotheken. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van w. h. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 31 Januari tot 7 Febr. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5