Per trein tusschen de rijstvelden Midwinterfeest op Slot Assumburg Het proces tegen de K.L.M. Geert Dils Nêerland's populairste jeugdherbergvader Piloten verantwoordelijk voor de postzendingen Wat Bandoeng den vreem deling biedt Overweldi gend schoone omgeving Festijn van jeugd en folklore SLOT ASSUMBURG Niet erg collegiaal BANDOENG. Jan. 1938. Over het algemeen zijn stations plaatsen, waar men den jagenden polsslag van het moderne leven het heftigst voelt, maar de stations op Java maken op dezen regel een uitzondering. Niet dat het verkeer er zoo gering is. doch de menschen, die men er ziet, schreeuwen niet, dringen niet, schijnen geen haast te hebben. Alles gaat er rustig en gemoedelijk. De Nederlanders zijn naar hun aard al niet zeer luidruch tig of opgewonden en de bewoners van Java, de inlanders, zijn het nog minder. De meeste stations op Java worden "s avonds kort na zonsondergang gesloten. Na het vallen van den avond is er geen spoorwegverkeer meer. behalve dan tus schen BandoengBatavia en Soerabaja. Hier loopt eiken nacht in beide richtingen één nachttrein. Deze toestand is mogelijk door de aardrijkskundige gesteldheid van het Nederlandsch-Indische gebied. Dit gebied is wel enorm uitgestrekt, doch het is verbrokkeld in vele tientallen eilanden en eilandjes en het verkeer tusschen deze verschil lende deelen geschiedt natuurlijk per schip. De spoorweg kan hier niet dezelfde rol spelen als in En- gelsch-Indië met zijn uitgestrekt vasteland. Vier klassen in de treinen. Op de groote spoorlijnen in Nederlandsch Indië heeft men vier klassen: eerste en tweede klasse, dende klasse voor Europe anen en derde klasse voor inlanders, wat niet zeggen wil, dat een Europeaan niet in de derde klasse voor inlanders zou wor den toegelaten of dat een inlander niet zou mogen reizen in een der andere klassen. De sterke afscheiding tusschen inlanders, Europeanen en halfbloeden, welke men in Engelsch-Indië vindt, besta'at in Neder- landsch-Indië niet. In de eerste en tweede klasse en in de derde klasse voor Euro peanen vindt men tusschen de Europeanen ook gegoede inlanders en welgestelde Chi- ncezen, van wie velen ook Nederlandsch kennen. Van de halfbloeden spreek ik hier niet eens. De halfbloeden van Europeesche vaders, tenminste als het wettige kinderen zijn, worden beschouwd als „Europeanen", ook al hebben ze Europa nimmer gezien In dit opzicht volgen dus de Nederlan ders in hun koloniën een volkomen an dere politiek dan de Engelschen. Op dit vraagstuk zal ik later nog wel eens gele genheid krijgen terug te komen. Het is een hoogst ingewikkeld vraagstuk, dat door de verschillende koloniale staten op ver schillende wijzen wordt opgelost. In de derde klasse zit copie! Te Weltevreden, een der nieuwere villa parkachtige wijken van het oude Batavia nam ik een tweede-klasse-plaatsbewijs naar Bandoeng, maar nu ik eens heb binnen gekeken in de derde klasse voor Europe anen ben ik voornemens voortaan steeds in die klasse te reizen. Voor journalisten, die een land willen leeren kennen, is het rei zen in de eerste of tweede klasse niet aan te bevelen. In de derde klasse is het pu bliek steeds meer tot een gezellig praatje bereid, wat zeer leerzaam kan zijn. De derde klasse voor inlanders die aanmerke lijk goedkooper is dan de derde klasse voor Europeanen, kan voor mij nog van geen nut zijn. want om daar genoeglijk te reizen moet men minstens Soendaneesch, Javaansoh of Maleisch en het liefst al deze drie talen kennen. In de derde klasse voor Europeanen is dit niet noodig. daar hier de meeste reizigers ook Nederlandsch ver staan. De trein, waarmede ik de reis van Ba tavia naar Bandoeng maakte, had ook een eetwagen met niet te hooge prijzen. Boven dien gaan door den geheelen trein bedien den, bij wien men een koelen dronk kan bestellen. Al spoedig na het vertrek van Weltevre den begint de weg langzaam te stijgen. Men komt in hoogere gebieden. Buitenzorg, de zetel van den gouverneur-generaal, op on geveer veertig kilometer van Batavia, ligt reeds meer dan tweehonderd meter boven den zeespiegel en later klimt de trein nog hooger, gedeeltelijk over een heuvelachtige hoogvlakte en later door meer bergachtig gebied. Geweldige kunstwerken zijn hier ten behoeve van den spoorweg aangelegd: tunnels en bruggen over wilde rivieren en diepe ravijnen. In het heuvel gebied ziet men tal- looze plantages voor rubber, thee, kinine en vele rijstvelden. Het land is hier dicht bevolkt Telkens we der aanschouwt men vanuit den trein aardige, vriendelijke dorpen, meestal gelegen bij een „kali" (ri vier). Hier viel me de dakbedekking der in- landsche huizen op. Deze dakbedekking be staat niet. zooals in groote gedeelten van Engelsch-Indië, uit groote palmbladeren, maar uit dak|>annen, wat reeds op meerde re welvaart wijst Tnsschen de sawahs. I>e bewoners dezer streken zijn voorna melijk Soeudaneezetr, de echte Javanen wo nen meer oostelijk. De Soendaneezen heb ben een eigen taai, die evenwel met het Javaansch verwant is. De Soendaneezen zijn zeer vlijtige men schen, die zich aan de wisseling der jaar getijden niet hebben te storen, daar er hier zulk een wisseling niet bestaat. Men heeft hier het droge en het natte seizoen, maar liet droge seizoen is niet geheel droog en in het natte seizoen zijn er por dag meestal nog wel vele uren zonneschijn. Zoo zag ik vanuit den trein „sawahs" (rijstvelden), die weiden geploegd, andere waar men bezig was de rijst te planten en weer andere, waarop de rijst reeds hoog stond. De rijst wordt gezaaid op kleine „bibit-velden". Is bet zaaisel uitgeloopen, dan woiden de boste planten overgebracht naar do „sa wahs", waar ze tot rijpheid komen. De sawahs zijn aangelegd op terrassen van verschil lende hoogte, die ieder op de beurt het bcvlociïngswater krijgen. Dit ter- rassenstelsel is zeer vernuftig gevonden, maar kan niet zeer oud zijn. De rijst is namelijk niet een oorspronkelijk Javasch ge was en vermoedelijk eerst gedurende do Ilindoe-overheersching hier ingevoerd. In het centrum van Indië's lands verdediging. De treinreis van Batavia naar Bandoeng een reis van enkele uren, biedt door het landschap buitengewoon veel afwisseling en bovendien komt men erdoor in een ander klimaat. Bandoeng namelijk ligt iets meer dan ze venhonderd meter l>oven den zeespiegel; de dagen zijn er minder warm dan te Batavia en de nachten zijn er koel, dikwijls zelfs kil. Het is hierom, dat men pas uit Euro pa gekomen militairen gewoonlijk eerst ecnigen tijd te Bandoeng in garnizoen legt. Te Bandoeng zijn thans ook vele overheids bureaus gevestigd. O. a. bevindt zich daar het departement van oorlog. Bandoeng vormt namelijk het centrum van de lands verdediging in Noderlandsc'li-Indie, daar het door zijn ligging heel wat gemakkelijker te verdedigen is, dan bij voorbeeld Batavia. De dure tijden voorbij. Het was laat in den namiddag, dat ik te Bandoeng aankwam. Ik vond er al spoedig een niet te duur liHtel-pension, waar ik voor drie guldein nachtverblijf met volle voeding voor vier-en-twintig uur kon krij gen. En zelfs voor nog een halve gulden goedkooper kan men hier en daar terecht, Nederlandsch-Indië heeft steeds den naam gehad zeer duur te zijn, maar die tijd is voorbij. De crisis heeft daaraan een einde gemaakt. Thans reist men in Nederlandsch- Indië goedkooper dan in Nederland. In de meeste hotels betaalt men (evenals trouwens in Engelscli-Indië) „per vier-en-twintig uur"' Slechts enkele hotels hebben een apart ta rief voor logies en ontbijt. Blijft men lange- ren tijd in zoo'n hotel-pension, zooals men er in alle gixx>te plaatsen vindt, dan kan nien nog lagere prijzen bedingen en reeds terecht voor twee gulden per dag. De voe ding in die hotels is zeer goed en overvloe dig, immers de prijzen der levensmiddelen zijn op Java laag en men kan er ongeveer alles verkrijgen, wat in Europa verkrijgbaar is. Op de berghellingen nabij de groote Prachtig vergezicht in de omgeving van Bandoeng. plaatsen kweekt men bij voorbeeld vrijwel alle Europeesche groenten. Bedelaars zijn in Bandoeng zeld zaam. In de winkelstraten van Bandoeng zijn de huizen aaneen geliouwd, nbaai' buiten deze winkelstraten is Bandoeng geheel een villastad met vele parken en om de meeste huizen groote tuinen. Opvallend goed en zindelijk is de fraaie kleeding der inlanders en, in tegenstelling met Engelsch-Indië, be lmoren bedelaars er tot de groote uitzonde ringen. Overweldigend schoon zijn de omstreken van Bandoeng met vulkanen, bergmeeren, prachtige plantages en sawahs (rijstvelden) aardige, welvarende dorpen en overal vindt men uitstekende autowegen. Vriendelijk, zeer beleefd, maar zonder slaafsche onderdanigheid is ook hier de be volking en ook hier ziet men vele automo bielen met inlandsche chauffeurs, die op hun wagen de Nederlandsche vlag laten wapperen. J. K. BREDERODE. Vlak bij het dorpje Heemskerck in Noord-Holland ligt slot Assumburg, waar Geert Dils jeugdherbergvader is. Want Assumburg is een jeugdslot en staat onder leiding van Dils, die iederen trekker, of hij uit West-Terstelling of Venlo komt, kent. Hij is de populairste i van allen! Op gezette tijden organiseert Geert Dils in zijn kasteel folkloristische feesten en bij het laatste is onze verslaggever aanwezig geweest. In een tweetal arti- kelen vertelt hij van zijn ervaringen. Hoe ver het was... Er is geen maan en er zijn geen sterren, als we dien Zaterdagavond eenzaam achter blijven op het station van Uitgeest, in onze oogen het meest verlaten en gruwzaam oord van Noordholland. Er is alleen een brullende Zuidwester storm, die zich tegen de kap te pletter loopt, die scheurt en rukt aan het dak, om dan vloe kend zijn tocht over het vlakke land te ver volgen. Er is geen taxi, alleen de weg, die van Uitgeest naar slot Assumburg leidt, waar dien avond een midwinterfeest naar ouden trant gevierd zal worden en waar een deel van de Nederlandsche trekkersjeugd aanwe zig zal zijn. De weg is lang en de Zuidwester hebben we pal tegen, zoodat deze tocht een ware via dolorosa wordt, een gekromd vechten tegen den bulderaar. De magere wilgen aan den kant buigen zich ter aarde en de wolkenbanken, laaghan gend over het land, vliegen als op hol gesla gen walkuren naar een doelloos einde. Assumburg. Ineens, onverwachts nog, staan we voor Assumburg. Als een spookslot verrijst het daar ln de eenzaamheid van het midwintersche land. Een zwarte burcht, temidden van een wilden Walpurgisnacht. Het water ln de slotgracht zwalpt zwart en drei gend onder de ophaalbrug. Hierin zijn nu geen blanke zwanenlijven, die dit kas teel zijn deftig cachet in den zomer ge ven. Er zijn geen wjjd-open kelken van waterlelies en er is geen zoet aromeerend kroos. Alleen maar duisternis, peilloos en drukkend. De burcht: imponeerend en machtig en met de torens verloren in de voortjagen de wolken. heeft de wind vat gekregen op een raam, waardoor hij joelend en huilend binnentrekt. Geert Dils. Er is een poort met een reusachtige bel en als we er aan gerukt hebben, hooren we traag de klanken door de hal dreunen. 8 minuten later breekt de twee-eenheid der poort open, een gloed van rossig licht stroomt naar buiten en voor ons staat hyHolland'» populairste jeugdherberg vader, folklorist en zanger: Geert Dils. Geert Dils, geen roofridder, geen wreede „castellein", geen bloeddorstige onderdruk ker der onderhorigen van de „heerlijkheid" Heemskerck. Verre van dat! Geert Dils, met zijn weinige haren, die als een zilverig net over den verweerden kop loopen, de intelligente oogen nog altijd even klaar en monter en met een rug, zoo kaars recht als men slechts zelden bij een 60-er aantreft. En vriendelijk bijlichtend noodt hjj ons verder te komen en we treden Assumburg binnen. Buiten blijft de storm. Die raast en tiert in dolle woede op de muren van vele decimeters dik. Wees zuinig op de folklore! Het Is een goede gewoonte onze Neder landsche folklore in eere te houden. Engeland, Duitschland, Noorwegen... tal van landen gingen hierin voor. Wezen tercht op het waardevolle wat verloren dreigt te gaan door negatie en onverschilligheid. Wat verloren gaat, en wat men later nooit meer terug zal kunnen krijgen. Geert Dils wéét het. En daarom heeft hij in eenige jaren tijds kans gezien van Assum burg een soort jeugd- en folkloreslot te ma. ken. Een plaats van samenkomst, waar op gezette tijden onder deskundige leiding leke- spelen opgevoerd worden, muziek gemaakt en gedanst. En dat alles in de origineele kleedij en met name hier in een zoo natuurlijk mogelijke omgeving. 200 Trekkers. Zoo ook ditmaal. Eenige honderden trek kers hadden zich opgemaakt voor As sumburg, zijn per spoor of autobus ge komen om het week-end in het kasteel door te brengen. En tot het vieren van het midwinterfeest, hetwelk zou plaats vinden onder auspiciën van Geert Dils. En ze waren er, de jonge kerels en meisjes. N'importe storm en regen. Het kon ze alle maal niets schelen. Want ze waren jong en hadden het plan hun jeugd en levensdrift uit te vieren in de schemerzalen van het kasteel bij Heemskerck. Is er een beter omgeving denkbaar? De lange, hooge gangen, waarin op oude porce- leinborden galante tafreeelen afgebeeld zijn. De duistere krochten en kelders beneden. Waar eens, heel, heel lang geleden, de ge vangen ridders vastgehouden werden. Ten onder gingen aan verroeste ketenen. Er was eens. Een omgeving van eindelooze wenteltrap pen, die zich de duisternis in cirkelen. Uit gesleten treden, waarover millioenen voet stappen gingen. Dat alles spreekt van de his torie. Van den tijd, toen hier schoone jonk vrouwen van zaal tot zaal schreden, aan den arm van jonkers en ridders. Toen men zich opmaakte voor het toumooi, toen hier,, in deze zelfde zalen de graven van Holland samenkwamen om te beraadslagen over de toekomst dezer lage landen. Toen... En nu is het 1938 en is het kasteel wéér vol Ergens rammelt een stuT: hout... ergens schuurt een windwijzer in de hoogte... ergens Weduwe van één der slacht offers van de „Ooievaar -ramp vraagt schadevergoeding. Zaak naar het Gerechtshof terug- gewezen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft gis teren conclusie genomen in de zaak van mevrouw D. Young, weduwe van ir. Ch. A. A. Baudart, tegen de Kon. Luchtvaart Maatschappij. Bij de ramp met de „Ooievaar op 6 De cember 1931 te Bangkok was ir. Baudart om het leven gekomen. Zijn nabestaanden (weduwe Baudart en de twee zoons) spra ken de K.L.M. in rechte aan ter verkrijging van schadevergoeding, doch rechtbank en Hof te 's-Gravenhage wezen deze actie af voornamelijk op grond, dat ir. Baudart bij het koopen van zijn passagebiljet van elke actie tot schadevergoeding had afgezien. De nabestaanden stelden daarop cassatieberoep in. Dat iemand bij zijn leven een beschikking zou kunnen maken bestemd om na zijn overlijden in werking te treden, over zijn arbeidsvermogen, dat juist door zijn over lijden verloren zal gaan, is een' naar het oordeel van de procureur-generaal al te fan- tastische stelling, welke slechts bewijst, hoe kromme sprongen noodig zijn om het ge- wenschte resultaat te bereiken, m.a.w. hoe onbereikbaar dit resultaat is. Mr. Besier concludeerde tot vernietiging van het interlocutoir arrest en van het daar op steunende eindarrest en tot terugverwij zing van het geding haar het Gerechtshof, Beveiliging van onze luchtpost, Naar aanleiding van de berichten omtrent de postdiefstallen op de K.L.M.-route te Pa- lembang, kan, aldus de N.R.Ct., worden ge zegd, dat deze diefstallen geen geldzendin gen of postzakken met waardevollen inhoud betreffen, zoodat de gemelde activiteit van een internationale bende hierdoor wel on waarschijnlijk wordt. Tevens is bij deze dief stallen ten onrechte voortdurend gesproken van mailzakjes. In werkelijkheid verdwenen vijfmaal achtereen, in papier gewikkelde postzendingen. De P.T.T. schrijft deze verdwijnin gen toe aan slordigheid, zoodat voor gesteld is om voortaan de piloten van de K.L.M. verantwoordelijk te stellen. Van de zijde der K.L.M. wordt medege deeld, dat de maatregelen tot beveiliging intusschen verscherpt zijn. Alles wordt thans achter slot en grendel verborgen onder be heer bij den tweeden piloot. Helers er beter aan toe dan de steler. Op Zaterdag 4 December vam het vorige jaar is ingebroken in een rijtuig van de „Wagons Lits", die op het emplacement bij het Centraal-station te Amsterdam stond. De dader was spoedig geknipt. Hij had de buit, een betrekkelijk gering bedrag aan Fransche en Belgische francs aan twee ken nissen gegeven om voor hem te wisselen. Het drietal werd aangehouden- Gisteren stonden zij terecht voor de vierde kamer der arr. rechtbank. Tegen den man, die de inbraak gepleegd had vorderde de officier van Justitie ander half jaar gevangenisstraf. De beide mannen, die zich hadden belast met het wisselen van 't geld boorden resp, vier en zes maanden tegen zich eischen we gens heling. Veel was er van het geld niet overgebleven, nadat de heide helers zich met de zaak hadden bemoeid, het grootste deel van de opbrengst staken zij in hun eigen zak, wat den president de opmerking ont lokte: „Ik dacht, dat er nog eenige collegi aliteit onder de boeven bestond." ive. leven. Het zijn jongens en meisjes, die de historie nieuw leven gaan inblazen. Een nieuwe generatie met eerbied voor het oude en oog voor de schoonheid onzer voorvaderen. 8 Eeuwen terug. Des avonds is het feest. Eerst zijn ze ver dwenen, de jongens met hun rugzakken en netstasschen. Met hun afgezakte kousen en bruinbehaarde beenen. De meisjes met rok- broeken, sokjes en alpinopetten. Verdwenen in de vele apartementen van Assumburg. De grootet verkleedpartij heeft een aan vang genomen. Dan komen ze terug: en een wonder is ge beurd. Want van dat nuchtere gezelschap kent men er niet één meer terug. Nu zijn het hoofsehe joffers, die uit de nissen en leuren ~°men' Met lan*e keepen van (]nn, ®n juweel. De haren opgemaakt met kappen6 en op de Pmihen weer hooge rood6 .n!,®11 "teken 111 f,jne la£e pantoffels, errow. T un geel geborduurd. De lange dooraderd rU1Schen geheimzinnig over het van ™armer van den vloer. Rokken, Pn^i hupsche muiltjes gluren, getiktemet korte broeken en hel- °P de knieën strikken en ^°Pde mutsen de veer, over de borst SndrsJ" bandelieren loopend. En de meesten dragen een gordel van broin leer. f ""ir IO°Pt r0nd ln Ruweelen cape, n wi e pruik op het jong-oude hoofd, oogen stralend van pret nu 7.(jn feest zoo goed te slagen Hjkt. e. h'' verdwpnen, maar even later plaauTLT trTl>e,,0r °P Wnnen- I aats un Assumburg. Het 1, het teeken: v erzamelen. b^En het 17-eeuwsch gezelschap schrijdt

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8