Hoe Nederland de Iblijde tijding ontving Gewijzigd Radioprogramma Nationalen Feestdag Plechtige proclamaties en uitbundige feestvreugde De K.N.I LM. mag op Australië vliegen Tegelijk met de Prinses geboren Auto met zusters verongelukt Hospartij op hef Departement van Sociale Zaken Advocaten in toga de straat op Opkomst van dienstplichtigen een dag uitgesteld op den 51 Januari 1938, des morgens en kele minuten vóór tienen. Over het heele land beginnen de klokken te luiden, loeien de sirenes, dreunen de kanonschoten. 51 maal een donderend saluut: een Prinses geboren! Hoewel op Soestdijk in de omgeving van het Paleis terwille van de Prinselijke Moe der en Haar Kind, de grootste stilte in acht wordt genomen, klopt hier toch het hart van de Oranje-vreugde. Heel Baarn leeft in e«n roes; men schudt elkaar op straat de hand en een ware horde journa listen en fotografen heeft zich voor de witte Residentie opgesteld, eindelijk voedsel vindend voor haar copie- en plaatjeshon- ger. Van Baarn begint de victorie! Drie herauten in middeleeuwsche kleedij trekken te paard door de straten om de be volking op de hoogte te stellen van het heug lijke feit, Met luider stemme wordt door één der herauten de volgende oorkonde voorgelezen: „Aan de burgerij van Baarn wordt hierbij kond gedaan, dat ons heden op het paleis Soestdijk een Prinses is geboren. Dat het Gode moge behagen, dat Zij groeie en bloeie tot vreugde van Haar Prinselijke ouders en tot heil van Volk en Vaderland. Lang leve het Prinselijk Paar!" In de Hofstad. Van de Prinselijke gaan wij naar de Ko ninklijke residentie, welke zich ditmaal noode de eer van het blijde gebeuren binnen haar veste zag ontgaan. Onmiddellijk na het bekend worden van de Oranjc-gchoorW brandt het eerste saluut schot vanaf het1 Malieveld {os. De stad loopt uit en vol spanning telt hét saamgestroom- de publick de schoten19, 50, 51 hol. De garnizoenscommandant, kolonel A. R. van den Bent, komt even na 10 uur op het Malieveld aan en is bij het afschieten van de laatste schoten aanwezig. Het stadsbee^l heeft zich in een minimum van tijd veranderd. De bin nenstad: écn vlaggcnzee. Overal waar men kijkt: wimpels, guirlan des, versieringen en él wat men hoort: gejubel, muziek! Niet het minst zorgt de schooljeugd, die a.h.w. uit de scholen losgebroken is, voor een uitbundige stemming. Rechters hollen in toga de straat op! Nog vóór de zitting van rechtbank en gerechtshof te 's-Gravcnhage is begon nen. wordt het feit van de blijde gebeurte nis bekend. Als nu om ongeveer tien uur de kanonnen op het Malieveld, begin nen te bulderen, zijn vele advoca ten hun gevoelens niet meer mees ter en hollen in toga gehuld do straat op, om zich er van te over tuigen dat het werkelijk zoo is. Ambtenaren aan het hossen. Bon jubelende schare scholieren heeft gisterochtend omstreeks half elf een ovatie gebracht aan onzen minister-president, dr. H. Colijn. Op het departement van Economische Za ken trachten de ambtenaren nu reeds een vrijen dag te forceeren en hossend trok men door de diverse ganecn onder het ge roep: „In naam van Oranje, doe open de poort"! Plechtige zitting van den Hoo- gen Raad. In verband met de Prinselijke geboorte is de Tweede Kamer bijeengeroepen tegen Woensdag a.s. des middags te half drie. Aan de gewone strafzitting van den Hoo- gen Raad der Nederlanden, ging gister ochtend een plechtige zitting van ons hoog ste rechtscollege vooraf, bijgewoond door alle raadsheeren. De president, jhr. mr. Rh. Feith hield een rede, waarin hij de vreugde van den Raad over de vermeerdering der Koninklijke Fa milie tot uitdrukking hrar.ht." Deze rede wordt door de vele belangstel lende leden van de balie staande aange hoord. Hoe de hoofdstad reageert. Van het plechtige 's-Gravenhage zetten wij onzen trip voort naar het levenslustige Amsterdam. Dat de Amsterdammers zich niet onbetuigd laten in het uiten van hun Oranje- vreugde, laat zich aanzien! Ook hier gejuich, opgewondenheid en blijdschap! Duizenden kinderen trekken on der het zingen van Vaderlandsche liederen door de straten. De city leeft in een roes. Op de Dam, het historische plein, dromt vóór het oude schoone paleis de massa sa men en luistert naar de bronzen carillon- muziek, waaraan het doffe gedreun van sa luutschoten, elders uit de stad komend, een donkeren machtigen ondertoon geeft. Herauten snellen uit de Kalverstraat het oude plein op. Een historisch gebeuren in historischén trant den volke kond gedaan! Niemand blijft achter. Ook uit Rotterdam bereiken ons de meest enthousiaste berichten over de feestviering! En een stroom van geesdriftige verslagen komt binnen over de vreugde in alle andere steden van ons vaderland, in de dorpen, op het platteland. Niemand blijft achter. Oranje-blijdschap. Treffend is een reportage uit on zen Oost. Het glorieuze moment valt voor onze koloniën om 5.15 u. in den namiddag. Boven Batavia ronken K.N.I.L.M.-vliegtuigen met twee oranje-linten aan den romp beves tigd. Eereschotcn weerklinken. Het volk loopt te hoop en een diepe ontroering maakt zich van de Nederlanders meester als zij het schoone nieuws uit het moederland vernemen. Een vreugdegolf is geslagen over ons land en onzen Oost, waar men den dag vóór den nafionalen feestdatum, zijn blijdschap en dankbaarheid niet meer kan beheerschen. Tien minuten na het bekend worden van het bericht was de Dam te Amsterdam vol juichende enthousiaste menschen. TOESTEMMING DER AUSTRA LISCHE REGEERING. De Australische regeering heeft besloten de K.N.I.L.M. toe te staan haar luchtdienst tot Australië uit te breiden, gelijktijdig met de instelling van den Rritschen vliegboot- dienst. De Nederlandsche dienst mag niet later dan 1 Juli begonnen worden. In verband met den nationalen feestdagen op 1 Februari heeft de minister v. Defensie bepaald dat alle personen, die op dezen datum moe ten worden ingelijfd of in werkelij- ken dienst moeten komen, op 2 Fe bruari bcliooren te verschijnen op plaats en uur voor deze inlijving of opkomst vastgesteld. De burgemeesters en korpscom mandanten ontvangen geen nadere medcdccling. Het echtpaar Tegenbosch-Kem- pel te 's Hertogenbosch is verblijd met de geboorte van een dochter, vrijwel op hetzelfde oogenblik, als de Prinses werd geboren. Het meisje zal denzelfden naam dra gen als het Prinsesje. DOOR VALLENDEN BOOM GETROFFEN. Doodelijk ongeluk te Nijmegen. De 35-jarige P. J. Renjers is gistermorgen door een vallenden boom gedood. Aan den Graafsclienweg te Nijmegen was gemeentepersoneel bezig met het rooien van boomen. R. raapte spaanders hout op, juist toen een te vellen boom omviel, waar door hij getroffen en gedood werd. HET MEISJE DAT ZOO GRAAG NAAR SCHOOL GING. Toen zij er af was, pleegde zij zelfmoord. De veertienjarige Barbara Rice-Kingsley, die onthutst was, omdat ze de school ver laten moest, legde haar mond op een gas kraan, nadat zij eerst een handdoek over haar hoofd had gebonden. Toen volgens de Daily Express haar dertienjarig broer tje naar huis terugkeerde, rook. hij een sterke gaslucht welke uit de kamer van z'n zuster kwam. Hij vond liet arme kind dood over de gaskraan. Ze had twee brieven na gelaten één voor haar ouders en écn voor het hoofd der school. (Dus heden Dinsdag). HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. Nationaal Programma, verzorgd door: 8 4 uur VARA, 4—7.20 uur AVRO., 7.20—8 uur VPRO. 8—12 uur AVRO. 8.00 Wilhelmus; 8.04 Rede door Dr. H. E. van Gelder; 8.24 Ba-ch-Cantate; 8.45 Gra- mofoonmuziek; 10.00 Declamatie; 10.20 So praan en orgel; 11.00 Declamatie; 1.20 Gra- mofoonmuziek; 12.00 Populaire gramofoon- muziek; 1.45 Dialoog! 2.00 Rede door Z. Exc. Dr. H. Colijn; 14.15 VARA-Orkest en solist. 2.45 „Willem van Oranje", hoorspel. 3.45 Ka merkoor „Pro Musica". 4.00 Feestrede Maj. b.d. W. G. de Bas. 4.30 Orgel en bariton. 5.00 Oranfe-Nassau cantate. 5.20 Reportage. 5.35 Het Omroeporkest m.m.v. soliste en het Haagse matrozenkoor. 6.30 Reportage. 6.50 Rede. 7.20 Wijdingsdienst. 8.00 Rede door Z. Exc. Dr. H. Colijn. Daarna: Wilhelmus. 8.15 Berichten A.N.P. 8.25 „Een vorstelijke ro mance" klankbeeld. 9.10 „In het jaar der Oranjes", hoorspel. 10.05 Het Omroeporkest m.m.v. solisten. 10.45 Rede „De indruk van het bericht in Indië". 11.05 Eventueel berich ten A.N.P. en Reportage. 11.35—12.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II Nationaal programma, verzorgd door: 8.00 —4.00 NCRV; 4.00—7.20 KRO; 7.20—8.00 VP RO; 8.00—12.00 KRO. 8.00 Openingswoord en Wilhelmus. 8.05 Morgenwijding. 8.30 NCRV-orkest (Om 9.15 rede door oud-minister Mr. H. Bijleveld), 10.30 Reportage. 11.00 Zang en orgel. 11.30 Wijdintgshalfuur. 12.00 Berichten en gramo- foonmuziek. 12.15 Orgelspel. 1.15 De Neder landsche Bach-vereeniging. 2.00 Rede door Z.Exc. Dr. H. Colijn. Hierna: Wilhelmus. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Zangklasse van liet Blindeninstituut te Bussum. 3.00 Repor tages. 4.00 De KRO-Melodisten. 4.45. Decla matie. 5.00 Het KRO-orkest. 5.45 Kinderzang. 6.00 Vroolijke miarschen. 6.20 rede door pas toor W. Nolet. 6.40 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten, gramofoonmuziek. 7.20 Wijdings dienst. 8.00 Rede door Z.Exc. Dr. H. Colijn Hierna: Wilhelmus. 8.15 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Nationaal concert door het Stedel. orkest van Maastricht. 9.00 „De gebeurtenissen in het jaar 1909. 9.20 Ac tualiteiten. 9.50 De KRO-Melodisiten. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Aetherfeestklan- ken. Brie gewonden. Tijdens het noodweer van Zondagavond is omstreeks negen uur, tengevolge van de gladheid van den weg in de Maastrichter- laan te Beek (L.) een auto geslipt van de Eenvaarde Zusters van het Retraitehuis te Roermond. De auto reed tegen een boom, die door den hevigen schok tusschen voor- wil een motor doordrong, togen de voorruit sloeg. De boom viel vervolgens op het elec- trsch net, waarvan een der draden afknapte en op den rijweg terecht kwam. De chauf feur was bekneld geraakt, maar hij kon tij dig bevrijd worden. Hij had slechts eenige lichte venvondingen opgeloopen. Van de drie inzittenden, twee zusters en een be jaarde dame uit Luik, werd de laatste en een der zusters zeer ernstig gewond. Beiden werden op last van don bohandclen- den geneesheer dr. Stassen uit Reek, onmid dellijk overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard. Wachtmeester Schel, van de brigade der Koninklijke Marechausse te Beek maakte proces-verbaal op. Twee eeuwenoude Vorstenhuizen in nieuwen DE OPKOMST VAN LIPPE EN NASSAU. Lippe en Nassau, deze twee Duit- sche vorstenhuizen, waaruit Prin ses Juliana en Prins Bemhard zijn ontsproten zijn beide ontstaan om streeks 1100. VAN MOEDERSZIJDE. Het huis Nassau stamt af van een vóór 1124 overleden graaf van Laurenburg (aan de I.ahnj, wiens beide zonen Ruprecht en Adolf de burcht Nassau bouwden. Stichter van de dynastie Nassau, de eer ste graaf van Nassau, was Walram I (om streeks 11461198), een zoon van Ruprecht. Twee kleinzonen van Walram I regeer den tot 1256 het graafschap Nassau. In dat jaar verdeelden zij het graafschap: Otlo koos hef gebii'd benoorden de I.ahn (Sicgen, Ilerborn en Dillenburg) en Walram kreeg de gebieden ten zuiden van dit riviertje (Idstein en Wcilburg). De Ottonische linie steeg in den loop der eeuwen aanzienlijk in macht door verwerving van nieuwe bezit tingen. In de veertiende eeuw verwierf zij het machtige graafschap van Vianden deen van den hertig van Luxemburg) en verschillende zeer aanzienlijke Nederland sche heerlijkheden, toen Engelbcrt I graaf van Nassau, Diez en Vianden (1380—1442) Johanna van Polanen, erfdochter van Bre da huwde. Toen Reinier van Nassau-Breda in 1544 kinderloos stierf, liet hij al zijn bezittingen, waaronder het prinsdom Oranje, bij testament na aan den oudsten zoon van zijn oom Willem den Oude, graaf v. Nassau, Deze oudste zoon was eveneens Wil lem gehccten en geboren in 1533 op len Dillenburg. Willems levens taak werd: de zelfstandigheid der Nederlanden op de Spaansche mo narchie te bevechten. Nederland's eerste koning. De tak der Oranjes stierf in de manne lijke linie uit met Willems achterkleinzoon in 1702, toer de koning-stadhouder over leed. De titel „Prins van Oranje" ging in 1702 over op een afstammeling van Jan den Oude, die de tweede zoon van Willem den oude was Diens zoon. Prins Willem IV, werd de oerste stadhouder van de ze ven Vercenigde Nederlanden en diens kleinzoon, de eerste koning van Neder land, die in 1814 uit Engeland naar Neder land overstak en door de aanvaarding van de koningskroon het koningschap in Neder land instelde De Ottonische tak van het huis van Nas sau stierf in 1890 in de mannelijke lijn uit, toen koning Willem III overleed. Diens dochter, H.M. Koningin Wilhelmina, is de laatste loot van den tak Oranje-Nassau. Door het huwelijk van de Koningin met hertog Hendrik van Mecklenburg, uit welk huwelijk Prinses Juliana in 1909 werd ge boren, behoort Prinses Juliana tot het huis Oranje-Nassau-.Mecklenburg. De vijf peetmoeders van de Prinses. Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhel mina zijn de namen van de Nederlandsche Kroonprinses. Haar eerste peetmoeder is Juliana van Stolberg, de echtgenoote van Willem den Oude, ook wel Willem de Rijke gehecten, omdat hij rijk aan kinderen was. Prins Willem 1, de strijder voor Neerlands onaf hankelijkheid en Jan de Oude, beiden hier boven genoemd, waren twee harer zonen. De naam Louise dankt H.K.H. aan Louise de Coligny, de dochter van den vurig pro- testantschen admiraal Gaspard de Coligny, die in den Bartholomcusnacht gedood werd.' Louise de Coligny was één van de gemalin nen van Prins Willem I. Emma en Marie waren de namen van de heide grootmoeders van Prinses Juliana, ondcrschcidelijk van moeders- en vaders zijde en Wilhelmina heet H.K.H. naar haar Moeder, de tegenwoordige Koningin. VAN VADERSZIJDE. De eerste voorvader van het huis Lippe is Edelherr Bomhard I, die omstreeks 1123 geleefd heeft en behoorde tot de kleine Wcstfaalsche riddergeslachten, waaruit langzamerhand dynastiehuizen groeiden Na dc „Edelherren zur Lippe" verschenen ,d,-JPale£ zur Lippe in (le geschiedenis (lo38 1&>2). De grafelijke tak Lippe-Bies- terfehl dateert van 1762. Van 1897—1918 heeft deze tak regeerende functies gehad en den troon van Lippe bezet. 1' riedrich (1706—1.31) was de eerste uit het Lippische geslacht, die den naam Bies terfeld verwierf. De stamvader van de tegen woordig nog bestaande vorstelijke linie Lip- pc-Bicstcrfeld bezat in het vorstendom Lip pe geen regeeringsmacht. Die macht be rustte bij het huis Lippe-Detmold. De grafelijke tak Lippe-Biester- teld tot vorstelijken rang ver heven. De regeeringsfunctie kreeg eerst graaf Ernst zur Lippe Biesterfeld (1842—1904) en wel in 1897. Hij over leed in 1904 en werd opgevolgd door zijn oudsten zoon, Leopold. Giaaf Ernst was niet dan na hevi- gen tegenstand van den tak Schaumburg-Lippe op den troon ge komen. Het geschil tusschen beide huizen, den zgn. Lippischen troon- stnjd, werd beslist door het Reichs- gericht in 1905, bij welke beslissing de nakomelingen van graaf Ernst tot de opvolging in de regeering \an het vorstendom Lippe gerech tigd werden verklaard. Door deze beslissing was de grafelijke tak Lip- pe-Biesterfeld tot den vorstelijken rang verheven. D® brper van dezen Leopold was Bem hard, die een jaar jonger was en in Prui- sischen militairen dienst zou treden. Deze Bomhard huwde in 1909 Armgard Kuni- ffunde Alharda Agnes Oda von Cramm. it hun huwelijk werden twee zonen gebo- ren. De eerste was graaf Bnrnhard Leopold von Biesterfeld, gehorep fe Jcna in 1911 en sinds 1916 Prins zur I.ippe-Biesterfeld. n nu is uit de verbintenis tusschen deze twee eeuwenoude vorstenhuizen een nieu we loot ontsproten, een Prinses is geboren, En wij hebben reden te hopen, dat een nieuwe eeuw den wnardigen ouderdom van de vorstengeslachten zal verlengen! Moge het een glorievolle zijn!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2