de wereldzeeën Herleving van oude ridderdeugden postvlucbten op Indië Sterritrijder protesteert Jq gen duikboot Op Soest koopt grond aan voor kazerne De N.S.B. wil stemhokjes met gordijntjes Zijn vrouw ging te veel uit Treurig ongeluk te Hengelo Droevig C.A.0' voor dc bouwbedrijven Eerste Kamer Prof. Vening Meinesz kiest een opvolger Wanneer donderde het geschut? Baggermolen naar Noord-Oostpolder Dader gearresteerd Japan, Ifalië en Duitschland geen bondgenooten Aanslag op anti-communistisch dagbladdirecteur Hoogersnood op Britsch eiland Misbruik van vreemde vlaggen Le Bègue bestrijdt rijn rtraf- punten. Zooals bekend kreeg de Fransche fa- brieksrijder Le Bègue bij het uitvoeren van de tweede klassementsproef van den I Sterrit te Monte Carlo 20 strafpunten, waardoor hem de eerste plaats in het I klassement ontging en mede waardoor on ze landgenoot Bakker Schut als overwin naar uit den strijd kwam. De klassementsproef gefilmd. Le Bègue heeft tegen de 20 straf- punten geprotesteerd, nochtans zon der succes. Hij heeft daarna oen film doen vertoonen van deze klassementsproef en enkele gedeel ten daaruit laten fotografceren en vergrooten. De organisatoren zagen de film en de foto's, maar bleven op hun standpunt staan, evenals Le Bègue. De voorzitter van de sportcommissie van de A.C.F. de heer PeroUse, heeft zich bereid verklaard, de kwestie aan de Internationale Sportcommissie van de A.I.A.C.R. (Interna tionale Bond van erkende Automobielclubs) voor te leggen, die dan, na onderzoek, haar uitspraak binnen een maand moet doen. Zooals men ons van de zijde der K.N.A.C. mededeelde, is deze kwestie ter plaatse ter dege bestudeerd, terwijl verschillende leden van de speciale Rallye-commissie tevens lid zijn van de Internationale Sportcommissie van de A.I.A.C.R. Er is voor de Franschen dus niet veel hoop, dat de uitslag van den Sterrit zich alsnog te hunnen gunste zou wijzigen. Kinderen steken buskruit in brand. Een vijftal jongens van zes tot tien jaar, vond een hoeveelheid buskruit, dat was over gebleven van de donderbussen, die bij de saluutschoten van Maandag dienst hadden gedaan. Zij deden het kruit in een cylinder, waarna zij de springstof in brand staken. De ontploffing, die hierop volgde, was zoo hevig, dat de cylinder met 'n hevigen knal die kilometers ver te hooren was, uiteen- Sprong. De vijf kinderen lienen alle verwon dingen op. Drie van hen kregen ernstige brandwonden aan gelaat en handen. Waarschijnlijk zai de zesjarige W. een oog moeten missen; de drie kinderen zijn naar het algemeen ziekenhuis te Zutfen overge bracht. Dè andere twee kinderen bekwamen lichtere verwondingen en zijn naar de ou derlijke woning vervoerd. De garnizoensvestiging. Gistermiddag heeft de raad der gemeen te Soest met 12 stemmen voor en 2 stem men tegen besloten tot aankoop van 50.000 vierkante meter grond aan den Rijksweg SoesterbergAmersfoort, voor den prijs van 45.964 gulden, en dezen grond te schenken aan het Rijk voor het stichten van een kazerne voor genie-troepen. Er zal gevestigd worden een bataljon van de compagnie-ge nie, ter vredessterkte van zeshonderd man. JongensvechtpartiJ heeft doode- lijk gevolg. Gistermiddag 'kregen te Tegelen eenige schooljongens het met elkaar te kwaad. Ér ontstond een vechtpartij, -waarbij gebruik werd gemaakt van leeren riemen. De 11- jarige van Wijlick werd door twee jongens achterna gezeten. Plotseling viel van W. en bleef op den grond liggen. Voorbijgangers waarschuwden een geneesheer, die slechts den dood kon vaststellen. Thans door alle patroonsbon den aanvaard. De Nederlandschc R.K. Bond van Bouw- patroons heeft in een gistermiddag in Kras- napolsky te Amsterdam gehouden vergade ring met 122 tegen 39 stemmen het lande lijk collectief arbeidscontract voor de bouw bedrijven aanvaard. Hiermede hebben de vier werkgeversbon den zich met de nieuwe C.A.O. vcrcenigd. De arbeidersorganisaties zullen zich de volgende week over het contract uitspre ken. De verhouding tusschen Rijk en gemeenten Woningbouw en Huizenbezit. Den Haag, 3 Februari 1938. De behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken concentreert zich dit maal wel zeer op de nooden en wenschen der gemeenten, en in verhand daarmee op de autonomie. En daarbij komen al-maar- klachten en grieven tegen de politiek der centrale Regoering naar voren, nu ja, met de royale erkenning, dat „Den Haag" het goede voor de gemeenten wil, maar in de practijk De heer Rruineman (R.K.), die heden zeer verdienstelijk debuteerde, zei 't zoo onge zouten: De Regeering laat de gemeenten te veel betalen van hetgeen zijzelf voor haar rekening zou moeten nemen en be moeit zich veel en veel te dwingend met de gemeentelijke huishoudingen. Op dit stramien werd heden nogal voort geborduurd. De heer Bniineman zag de grootste oorza ken der moeilijkheden van de kleine ge meenten in de werkloosheidslasten. Mr. De Rijke (N.S.B.) debuteerde even eens heden met een beschouwing over den „demo-liberalen staat", die van de autono mie der gemeenten practisch bitter weinig zou hebben overgelaten, wijl alles in han den der politieke partijen zon zijn. Presi dent De Vos van Steen wijk kon dergelijke „algemeene" beschouwingen over onze staatsinrichting niet toelaten en zoodoende werd de Senator verplicht, meer zakelijke onderwerpen aan te roeren. Gelukkig werd de klachtenreeks over de „verhouding" heden afgewisseld door en kele belangrijke zaken, zoo wat betreft den woningbouw. Dc Haarlemsche wethouder Reinalda (óók al een debutant in deze sfeer-) behandelde het woningvraagstuk, en speciaal nam hij het op voor den bouw van goede arbeiderswoningen, waarvoor het particuliere initiatief zich niet zoozeer zou interesseeren. Prof. Diepenhorst (A.R.) kon blijkbaar niet hooren, dat dc particuliere bouwers onverschillig zouden zijn voor sociaal werk en daarom kwam hij met klem betoogen, dat de particuliere bouwers evenzeer heel goed en in voldoende mate eenvoudige wo ningen kunnen bouwen, maarzij dienen dan ook gelijke kansen als de woningbouw- vereenigingen en de gemeentebouw te krij gen. Te slotte trachtte prof. Diepenhorst dezen minister te winnen voor grondige opruiming van het erfpachtstelsel. De heer In 't Veld (S.D.) besprak de Zon dagswet, zich wel ietwat bezorgd makende over de wijze, waarop de minister in dc toe komst wil optreden, en waardoor de vrijheid om naar eigen goedvinden den Zondag te besteden teloor zou gaan. Mr. Do Rijke informeerde nog naar de wijze, waarop de Bijz. Vrijw. Landstorm van wapens wordt voorzien? Krijgt deze orga nisatie soms „overschotjes" van legervoor- raden? vroeg de Senator. En dan noemde hij het onduldbaar, dat andere organisaties wapenen aan het leger onttrekken. De laatste spreker van hedenmiddag was mr. Van Vessem (N.S.B.), die de kwestie van de ontslagname van ds. Van Duyl als lid der Kamer aanroerde, betwistend, dat deze niet kon bedanken vóór hij als lid beëedigd was. Het standpunt van den minister in deze zou „vijfmaal onjuist" zijn. De Senator vroeg ten slotte twee toezeg gingen: Onverwijlde wetswijziging, waar door komt vast te staan, dat leden der Kamers te allen tijde ontslag kunnen nemen en... dat de stemhokjes (bij verkie zingen) van gordijntjes zullen worden voor zien. opdat de leden van het stembureau niet tersluiks kunnen zien, hoe men de biljetten invult. Morgenochtend antwoordt minister Van Roeyen, en bij die gelegenheid kan beter en ..overzichtelijker" op het gansche debat worden teruggekomen! Wti Interviewden den nieuwen enthousiasten onderzoeker naar de bodemstructuur onzer aarde, dr. W. Nieuwenkamp. Toen Zaterdag jl. de onder zeeër Hr. Ms. O 12 in de haven van Nieuwediep meerde klommen behal ve de bemanning, twee weten schappelijke onderzoekers uit het groen-stalen omhulsel. Voor den een betcekcnde dit het einde van de laatste reis met een onderzeeër op zee, voor den ander het einde van de eerste reis. De één was nl. prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, de bekende onderzoeker van de bodemstructuur der aarde, die den tijd achtte aangebroken om dit onderdeel van zijn wetenschappclijken arbeid over te dra gen aan zijn jeugdigen reisgenoot en me dewerker, Dr. W. Nieuwenkamp, geoloog en privaat-docent van prof. dr. ir. J. I. J. M. Sclimutzcr aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Dr. Nieuwenkamp enthousiast voor zijn nieuwe taak. Wij hadden het genoegen dr. Nieuwen kamp te interviewen. Op onze vraag hoe hij stond tegenover zijn nieuwen werkkring, antwoordde de. geoloog: „Reeds lang koesterde ik een warme be langstelling voor het groote pionierswerk van prof. Vening Meinesz. Met aanvaarden van het verzoek van den grooten geleerde, zag ik mij echter ge dwongen, mij in de toekomst voor een bepaalde richting uit te spreken. Nu ik eenmaal mijn keuze heb bepaald, moet ik u zegden, dat ik mij met volle ambitie gegeven heb aan de vervolmaking en ver dere uitwerking van het groote levenswerk van professor Vening Meinesz. Toch waren er nog enkele andere be zwaren. Zoo moet u weten, had ik nog nooit op een onderzeeër gezeten en moest ik nog maar afwachten hoe of mijn li chamelijke constitutie er op zou reageeren, Ik heb met deze reis «en proef genomern Met een ruwe zee hebben wij P Noordzee gezwalkt en verschinende d.uk proeven genomen. Daarbij ben kals nm ware in de praktijk van het «n n boord van een onderzeeer en het bed nen van de wetenschappelijke nstrumen ten. noodig voor het onderzoek, nff'«W»- Ik schijn de proef, die waailijk benarde, ruwe weersomstandigheden ftee sinecure is. jroed doorstaan kleine merkelijk was, dat bij ruwe zee. het kleine vaartuig, wanneer een tvrir^gtal m der water «as gedoken, vrijwel stil1 la*. Dat is het juist, wat wij noodig hebben bij ons wetenschappelijk onderzoek naa zwaartekracht en den structuur \an bodem. Wat Prof. Vening Meinesz reeds kon vaststellen. Ons werk, als ik het voortaan zoo noe men mag, zoo ging Dr. Nieuwenkamp voor is zuiver wetenschappelijk. Een groot ar beidsterrein ligt nog braak en dit hopen vmj in den loop der jaren af te werken. Het werk van professor Vening Meinesz is in middels hoogst belangrijk geweest. Zoo hebben zijn onderzoekingen proefondervindelijk bewezen, dat de aarde om den aequator zuiver rond is en niet, zooals bij de beide polen, afgeplat. De aequator is dus een zui vere cirkel. Wij hopen met onze onderzoekingen zoo veel mogelijk te weten te komen van de aardoppervlakte, den bodemstructuur en al les wat daarmede samenhangt. Vele vraagstukken vragen nog om een op lossing. Zoo is het nog lang geen uitgemaak te zaak of de vastelanden van Amerika en Europa in vervlogen eeuwen aaneen hebben gezeten en door vulkanische werking van elkander zijn gescheiden. De proefnemingen met het slin gerapparaat. Buitengewone medewerking ondervinden wij van de Kon. Ned. Marine, die steeds be reid is ons mede te nemen. Uiterst nauwkeurige proefnemingen o.a. met het slingerapparaat voor de zwaarte krachtbepaling kunnen op zee uitsluitend in een onderzeeër geschieden, die daarvoor eenige tientallen meters onder de waterspie gel moet duiken. Daar is het water stil en kan het slingertoestel worden gebruikt. De meting is alleen onder die omstandigheden zoo zuiver mogelijk. Tenslotte vertelde Dr. Nieuwenkamp ons, dat het in zijn bedoeling ligt, wanneer de beide nieuwe onderzeeërs bestemd voor de Marine in Ncderlandsch Oost-Indië gereed zijn, mee te trekken naar de Oost. Baarn was er het eerste bij, Den Helder het laatste. Het bericht van de geboorte van Prinses Beatrix is, zooals men weet, 9.57 uur per telex verzonden. Op dat oogenblik kwam het dus ook per telex aan bij de garnizoe nen. De afdeeling generale staf van het depar tement van Defensie meldt ons thans de volgende tijden waarop de eerste saluutscho ten zijn gelost uit de opgestelde batterijen: Baarn Den Haag Breda Amsterdam Arnhem Amersfoort Den Helder 9.55 9.57 15 sec. 9.59 30 sec. 10.01 10.01 10.02 10.03 Dat Baarn twee minuten eerder kon schie ten was het gevolg van een rechtstreeksche waarschuwing, aangezien de batterij in Baarn niet op het telexnet was aangesloten. Daarom door haar man met een mes gestoken. Te Rotterdam heeft tijdens een twist in echtelijke woning de 26-jarige J. H. S. zijn 25-jarige echtgenoote met een zakmes eenige wonden aan rug en hals toegebracht. De man liep na het plegen van zijn daad met zijn beide kinderen het huis uit en begaf zich naar kennissen. Door het lawaai van de ruzie bemerkten de buren, wat er gaande was. Zij waarschuwden den genees kundigen dienst en de politie, die de vrouw hevig bloedend in de woning aantrof. Zij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel overgebracht, waar haar wonden niet van ernstigen aard bleken te zijn. Do man is later door de politie gearres teerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en verkeerde zeer onder den indruk van hot gebeurde. De twist vond zijn oorzaak in het feit, dat de man, die werkloos is, financieel niet in staat is om de uitgangetjes, waarop zijn vrouw prijs stelt, te bekostigen. Dc beide kinderen zijn aan de kinderpo litie toevertrouwd. Zuiderzeewerken vangen weer aan. Do Zuiderzeewerken bij Urk, welke De cember werden stopgezet, zullen thans wor den hervat. Daartoe heeft gisteren de eerste groote baggermolen, na grondig te zijn gere pareerd, de haven verlaten en is 't bagger- werk weer begonnen. Indien het weer gunstig is, zullen de werk zaamheden in snel tempo worden voortge zet. Dit betreft den dijk tusschen Urk en Schokland, waarvan verleden jaar het eerste gedeelte werd uitgevoerd Licht in de moordaanslagen te Lienden. In verband met de beide moordaanslagen te Lienden heeft het parket uit Arnhem een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het parket werd bijgestaan door den politiedeskundige dr. Ilesselink uit Arnhem. Bij een langdurig verhoor, dat de officier van justitie mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum uit Arnhem en de rechtcr-commis- sarir mr. H. Hannema den Dinsdagmorgen gearresteerden 30-jarigen D. V. uit Ingen afnamen, heeft deze bekend schuldig te zijn aan den Maandagnacht gepleegden aanslag op den 31-jarigen landbouwer Ley- ser. Hij ontkent echter beslist schuldig te zijn aan den Zaterdagnacht gepleegden aanslag op den 18-jarigen kruidenier Van Vessem. Donderdag is V. van het arrestantenlo kaal te Lienden overgebracht naar het huis van bewaring te Arnhem. Alhoewel men aanneemt in V. reeds den dader te hebben, wordt het onderzoek, in verband' met den aanslag op Van Vessem, voortgezet. In een persgesprek heeft de Ja- pansche admiraal Noda op een des betreffende vraag zich uitgelaten over de denkbeelden van den Amcri- kaanschen admiraal Leahy, die de vloten van Japan, Italië en Duitsch land als een eenheid beschouwt. Noda verklaarde: „Japan, Italië en Duitschland zijn geen bondgenooten, en een versterking der macht van den één staat dus niet noodzakelijk ge lijk met een toeneming der macht van den ander." Overigons wees hij erop, dat het ge rucht, volgens hetwelk de Japanneezen een oorlogsbodem van 43.000 ton op stapel zou den zette, reeds is togengesrpoken en zijn oorsprong vindt in een bericht van de „Po- polo d'Italie" van 7 December. Dit gerucht zoo voegde hij eraan toe, is volkomen onge grond, temeer daar Italië en Japan geen en kele inlichting omtrent hun marine uitwis selen. Japan zou stellig tegenmaatregelen nemen indien er aan den horizon een vlootmacht zou verrijzen, welke de Japansche veiligheid zou kunnen bedreigen. Voorloopig evenwel is de Japansche vlootsterkte voldoende" Helsche machine een medewerker. doodt echter In een kamer, bewoond door den Rus Ko lenowitsj. directeur van het Russische anti communistische dagblad „Golos Rossia" dat te Sofia (Bulgarije) verschijnt, is een helsche machine ontploft De Rus Mikhailowitsj een medewerker van Kolenowitsj, die zich ook Kolen J-,rt-rek ,,eVOnCl' WCrd Sed^d tervriR Kolenowitsi, zijn vrouw en zijn zoon i?e wond werden. De herkomst van de helsche machine is onbekend. Kolenowitsj is in Sn"SS,hLka? om zÜn actie Reiger v heenreis) Vertrek van Jodhp. 2 Febr. Athene 3 Febr Napels 2 Febr. Rang. 3 Febr. A'dam 3 Febr. Band. 3 Febr. Nandoe (thuisreis) Emoe (heenreis) Oehoe vterugreis) Buizerd (heenreis) Ibis (terugreis) De Reiger bleef met een te AHahabad, de Emoe met dio-installatie te Athene. Aankomst te Allah, 2 Febr. A'dam 3 Febr. Athene 2 Febr, Allah. 3 Febr. Napels 3 Febr. Singap. 3 Febr, defecten motor een defecte ra- Vliegtuig met levensmiddelen brengt uitkomst. De storm, die dagenlang over de Britsche eilanden heeft gewoed, is thans 8aa-n Rfpcn. De verbindingen met verschillende kleine eilanden is eenige dagen verbroken geweest Woensdag heeft een toestel van de Boyal Air Force, dat uitgezonden was door het mi- nisterie van Binnenlandsche /aken van Ulster kunnen landen op het eilandje Rath- lin welks driehonderd bewoners door honger bedreigd werden. De vlieger, die levensmid delen bracht en de eerste is, welke ooit op het eilandje is gedaald, werd met groot ge juich verwelkomd. De kinderen hadden vrij van school. Verscherpt toezicht van de Ja pansche marine. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van marine, admiraal Noda, heeft medegedeeld, dat de Japansche schepen, die deelnemen aan de blokkade der Zuid-Chi- neesche kust, thans alle Chineesche stoom schepen en jonken aanhouden, die de vlag van een vreemde mogendheid voeren, om de nationaliteit vast te stellen. De Japansche vloot beperkt zich tot het vaststellen der na tionaliteit en stelt de regeeringen der landen welker vlaggen misbruikt zijn, op de hoog te Tot dusverre heeft men misbruik van de vlaggen van Italië, de Vereenigde Staten, Noorwegen, Griekenland, Duitschland en Engeland geconstateerd. Het streven der Duitsche „Pank- graven'. De oeroude vereeniging der Pankgraven" te Berlijn, die ten, doel heeft de oude ridderdeugden weer te doen herleven, heeft Prins Bernhard ter gelegenheid van de geboorte Zijner Dochter een telegra- fischen gelukwensch op rijm gezon den. Hoe is de orde der „Pankgraven" 'ont staan? Zij voert haar ontstaan terug tot graaf Udo „met de gespleten klauw", die in het jaar 13S1 den dood vond in het water van het riviertje de Panke bij Ber lijn bij zijn poging om een jong meisje uit de handen van een „sater" te redden. De heldendood van dezen graaf Udo, die langzamerhand tot een legendarische figuur werd, leidde tot de oprichting van een gemeenschap, die zich ten doel stelde, voor datgene, te strijden, waarnaar Udo tijdens zijn leven steeds gestreefd had:' wel te doen, de zwakken te verdedigen en de burgers van geheel Duitschland te verbroederen. Het „veroveren" van steden, In verban'd daarmee trekken ook thans de „Pankgraven" ieder jaar in hun middeleeuwsche kleeding met hellebaarden en slagzwaarden uit ter „verovering" van vestingen. Nadat in grimmigen kamp de vesting tot overgave gedwongen werd en de burgemeester der stad de sleu tels daarvan aan den „Hochmeister" heeft overhandigd vindt dan het groote verbroederingsfeest met de bevolking der stad, door de „Pank graven" betaald, plaats, waarna ook deze stad petekind van de al oude vereeniging wordt en mede geniet van de milde gaven der ridders. Zoo werden in het afgeloopen jaar ein- aelijk ook de^ aloude vesten Berlijn en Lolln a.d. Spree, uit welke, naar men weet, tiet tegenwoordige Berlijn ontstaan is, door de „Pankgraven" veroverd, in verband waarmede de sleutel dezer „veste" plech tig in de hoogzaal der ridders werd op-- gehangen. de da&en der Rijnbezetting kregen de ridders van de Franschen, die geen idéé lariden, wat voor een vereeniging die -Pankgrafschaft" was,, verlof, naar het ujniand te komen, bij welke gelegenheid e -rinnnestrelen" vaderlandsche liederen ongeil en de „Pankgraven" overal, waar 1. ^tvamen de onderdrukte bevolking een hart onder den riem staken. Een Nederlander lid. trT,'i„"r>ankjjrav<:n" '<iezcn hun leden, ge- nit «11» 7 i beginselen van graaf Udo, DeVpr n s,and™ ,van het Duitsche volk. a"en nu is> als groote bijzonderheid, mersftnl°r" t" -r' de Nederlandsche „Kam- lid van b-oms van der Sande, bestuurs- 7iin «-oh and'a" <m eere-burger van Tilburg, met de gebruike- teerd Pw ffd,en a,s Pankgraaf geïnstal- antwónrH Louis van der Sande het zong en ve,r tde -,;pdc van d™ voorzitter zong en ïele toegiftjes moest gevem

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2