ENGELSCHE EETKAMER O O V E R S «.•;ïrw»nlS, Fraaie costuums te huur JUTTERT! JAARVERGADERING Ziet in de etalage \s° S. F. Bal masqué De verdediging van Indië POSTZEGEL-VEREENIGING „OEN HELDER" Beirekkingen Te huur Te huur Te koop Te koop Diversen Uit het politierapport Uit de pers Danktelegram van dc Koningin aan den gouverneur-generaal 7 exelsch nieuws Strijd op 't gebied van Ziekenfondsen Uoet&al z.v.s.v. i—z.v.s.v. n. UUuideliyfioAl ALGEMEENE BEGRAFENISÏEREEH1G1NE „OEN HEIDEN" OP VRIJDAG II FEBRUARI 1938 BEZOEKT de Propaganda Postzegel-Tentoonstelling op ZATERDAG 5 FEBRUARI a.s., in de Bovenzaal van het Militair Tehuis inde Spoorstraat, des namiddags van 2-10 uur. TOEGANG VRIJ. HET BESTUUR. O KORT,NG OP REKEN.NO tC|. uootHms y^SPRXJlT mooi WINKELPAND Keizerstraat. aangeboden aangeboden gevraagd aangeboden gevraagd De principieele dienstweigeraar weer op het matje. Van den dienstweigeraar J. v. d. Heuvel, die 19 Jan. voor den Krijgsraad tercht stond was een verzoek tot schorsing van de behandeling van zjjn zaak ingekomen, omdat hij gebruik wilde maken van een artikel van de dienst- weigeringswet, waarbij hem gelegenheid gebo den wordt, zich alsnog tot den Minister te wenden om vrijstelling van dienst. De fiscaal stelde voor de zaak van ver dachte te schorsen en hem direct uit het arrest te ontslaan. De verdediger, Mr. Mulder, sloot zich aan bij het requisitoir van den fiscaal. De Krijgsraad besloot daarna tot schorsing van de zaak van verdachte, tot de beslissing op het request is genomen. Gevaarlijke vrijage. De korp. van de mars. J. ter H., dienende aan boord van Hr. Ms. Wachtschip, lag in Februari 1936, gedurende 11 maanden, wegens t.b.c. in het Marine-Hospitaal. Hem was, in verband met een temperatuursverhooging bed- rust voorgeschreven, doch hij had zich Zon dagsmiddags niet alleen van de zaal begeven, waar hij lag, door misleiding van den oppas ser, maar hij had zich bovendien met een vrouw opgehouden in de lighal van het Mar.- hospitaa). die in den voortuin staat. Op zijn ronde had de sergt.-ziekverpleger v. D. hem daar betrapt en had de vrouw wil len arresteeren. Ter H. had zich hiertegen krachtdadig verzet en stond nu voor beide overtredingen terecht, die door den fiscaal gekwalificeerd werden als opzettelijke onge hoorzaamheid en feitelijke insubordinatie. Hij vond het een ernstig militair vergrijp, maar waar de straf in de eerste plaats een verbe terende werking op den verdachte moet uit oefenen en het militair belang zich er in dit geval niet tegen verzet dat verdachte voor waardelijk veroordeeld wordt, temeer waar hij reeds afgekeurd en uit den dienst ontslagen is, vraagt hij een voorw. veroordeeling van 3 maanden, met een proeftijd van 1 jaar. Als verdediger in deze zaak trad op de ka pitein der mariniers Roelofsen, die verdachte kende als een van zijn allerbeste leerlingen en die twee jaar geleden, toen het feit zich had voorgedaan, als een zeer gewillig patiënt te boek liep. Verd. vond het een ongehoorzaam heid van lichten aard en schreef het toe aan den angst van verdachte, die de vrouw heeft willen sparen. Verdediger beschouwt het op treden van verdachte dan ook meer uit nood weer, en roept de uiterste clementie van den Krijgsraad in. De Kr\jgsraad veroordeelt ter H. tot een gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Een uitstapje met gevolgen. De zeemilicien-kok 3e kl. H. G. T. F. B. was naar den krijgsraad verwezen, omdat hij een fuifpartij in Luik te lang gevierd had, met gevolg, dat hij inplaats van 27 December aan boord te zijn, eerst 28 December, des avonds arriveerde. Het was niet voor het eerst, dat deze jonge man voor zoo'n geval voor den Krijgsraad stond. Eenige weken geleden was hij voor een zelfde overtreding, die toen ernstiger was, tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. „Blijkbaar is die straf te laag geweest," merkte de president, mr. Veldman op. „Kan het je soms niets schelen?" De fiscaal merkte op, dat wanneer B. een trein eerder uit Maastricht was vertrokken, hij niet voor den krijgsraad was gekomen, omdat de zaak dan door den commandeeren den officier, krijgstuchtelijk afgehandeld had kunnen worden. Omdat B. hier binnen vijf jaar voor een zelfde overtreding terecht staat, eischt spr. 1 maand gevangenisstraf. Kapitein Roelofsen, die ook in deze zaak als verdediger optreedt, zegt, dat het geval weinig heeft van opzettelijk ongeoorloofde af wezigheid en dat het meer de domheid van beklaagde dan de opzet is, dat hij niet op tijd present was. Hij vraagt uiterste cle mentie. De Krijgsraad veroordeelt den man tot 2 weken gevangenisstraf. Een duur biertje. De kwartiermeester R. M., dienende aan boord Hr. Ms. „Schorpioen", had zich op den avond van den 7en December, terwijl hij dienst deed als onderofficier van de wacht, laten verleiden een biertje te gaan drinken. De man schijnt een drankslaaf te zijn. De fiscaal eischte tegen M. een gevangenis straf van 1 maand en verlaging in r(~*j tot matroos le kl. De verdediger, de officier van adm. 2e kl. H. C. van 't Hof wees er op, dat bekl. den indruk maakte van volkomen apathisch te zijn. Hij is getrouwd met een veel oudere vrouw dan hij meende en zit in financieele zorgen. Verdediger meent, dat psychologische factoren oorzaak zijn van de daad van bekl. en zou een onderzoek van een psychiater in overweging willen geven, temeer waar ook een broer van bekl. om psychische redenen uit den dienst ontslagen is. Terugzetting van verd. in rang. kan voor hem ontslag uit den dienst beteekenen en dat zou verdediger willen voorkomen door den man voorw. te veroordeelen. De fiscaal wijst er in zijn repliek nog op. dat hij den man, die reeds eerder in rang werd teruggezet, ongeschikt acht als onder officier dienst te doen en persisteert bij zijn eisch. De Krijgsraad veroordeelt M. tot een maand gevangenisstraf en verlaging in rang tot ma troos le kl. Die vloog er ook in. De mar. le kl. L. de B.. eveneens dienende aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen" had ver dachte van de vorige zaak willen sparen, toen hij op een vraag van den luit. ter zee A.. waar verdachte was, geantwoord had: „Op de W.C.". Nu stond hij voor deze leugen, die de fis caal onderbracht als een overtreding van art. 139 vart het Mil. wetboek voor Strafrecht, te recht en de fiscaal eischte niet minder dan 3 weken gevangenisstraf. De verdediger, off. van adm. van 't Hof. die ook den kwartiermeester had bijgestaan, verzocht het geval naar den commandeeren den officier te verwijzen. In zijn repliek wees de fiscaal op een euvel bij de Marine, waarbij de menschen van vooruit elkaar sparen als hun dat mogelijk ia. Hij vindt het daarom prettig, dat deze zaak naar den Krijgsraad verwezen is, zoodat dit euvel eens aan de kaak gesteld kan worden en een behoorlijke straf daarvoor toegewezen. De verdediger bestrijdt de onrechtvaardig heid. dat fouten van achteruit op dezen man zouden worden gewroken. De Krijgraad veroordeelt tenslotte De B. tot 1 week gevangenistraf. DE HERDENKINGSMARSCH. Eere wien eere toekomt. Wij hebben in ons verslag over den Herdenkingsmarsch, op den Nationalen Feestdag gehouden, geschreven, dat het initiatief was uitgegaan van de W.S.V. „De Zilvermeeuw". Dit is niet juist. In feite werd het initiatief genomen door het Centraal Oranje Comité, terwijl de uitvoering in handen was van de drie plaatselijke wan- delsportvereenigingen, n.1. de E.H.W .V. „De Jutter", „De Zilvermeeuw" en „Volharding". NEDERLANDSCHE REIS VEREENIGIN G Tengevolge van de blijde gebeurtenis is de ledenvergadering verzet op Maandag a.s. Zie de advertentie in dit nummer. FLAUW. Eenige flauwe lieden zijn gisteravond met een vrachtauto, welke gedurende enkele oogenblikken op de Molengracht stond, uit toeren gegaan en hebben het voertuig om kwart voor elf 's avonds achter de H.B.S. neergezet. Een flauwe streek. AANRIJDING. Op het middernachtelijk uur heeft een kleine aanrijding op den hoek van de Spoor- en Keizerstraat plaats gehad. Een wielrijder verzuimde voorrang aan een automobilist te geven, met het gevolg, dat een botsing onver mijdelijk was. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, doch het rijwiel werd vernield. De „Nw. Rot. Crt." schrijft: Stellen wij de mogelijkheid, dat op een kwaden dag deelen van ons Aziatische grond gebied door een vreemden overheerscher wor den bezet en dat deze actie 's vijands voor- loopig doel is, doch tevens misschien het middel vormt om later nieuwe, verder strek kende operaties in onzen Archipel uit te voeren. De vraag zal dan dienen te worden beantwoord, op welke wijze onze weermacht daartegen zal kunnen optreden. Wij brengen in herinnering, dat de beschik bare middelen in Indië het volgende omvatten: a. de maritieme middelen; b. het veldleger en de hulptroepen op Java; c. de garnizoenstroepen op de overige eilanden; d. de luchtvloot van de landmacht. De eerste zullen aannemende dat de regeering tijdig de beschikbare middelen in Azië zal weten te vereenigen in 1940 be staan uit 3 kruisers, 2 flottieljeleiders, 12 jagers (waarvan 1 onbemand), 18 onderzee booten (waarvan 2 onbemand), 72 groote en de noodige kleine zeevliegtuigen, benevens een aantal mijnleggers, mijnvegers en hulpschepen. De belangrijkste moeilijkheid, die zich voor doet, is de onzekerheid, waar de tegenstander zal trachten zijn slag te slaan. Er zijn in het zoo uitgestrekte eilandenrijk van onzen Archi pel talrijke punten, die aantrekkingskracht zullen uitoefenen, omdat zij den tegenstander na een bezetting verschillende voordeelen zul len bieden (havens, grondstoffen, voorraden, legeringsmogelijkheid, enz.). Erkend dient te worden, dat het eenvoudig onmogelijk is al deze punten blijvend te beschermen door be zetting en versterking. Een dergelijk systeem van bescherming zou trouwens leiden tot versnippering van krach ten, tengevolge waarvan practisch nergens onzerzijds een actie van eenige beteekenis zou kunnen worden ontwikkeld. Voor een verdediger, die slechts over een beperkte weermacht beschikt voor de defensie van een naar verhouding bijkans onmetelijk gebied, bestaat er een strategisch systeem, dat hem veel betere kansen biedt en dat gegrond is op het beweeglijke gebruik van de strijd macht. In plaats van deze*macht van huis uit te verdeelen, kan men ook de operatieve hoofdmacht achterhouden en deze eerst inzet ten, wanneer men zekerheid heeft betreffende het punt of de punten, waartegen de tegen stander zijn actie inzet of heeft ingezet. Het zal duidelijk zijn, dat in de practijk geen der beide verdedigingsstelsels in zijn volle consequentie zal kunnen worden toe gepast: de moderne strategische verdediging, vooral van een eilandenrijk als Nederlandsch- Indië is, zal het beeld moeten geven van een compromis tusschen het statische en het dynamische stelsel, waarbij het statische ge deelte evenwel tot 'een uiterst minimum zal moeten bljjven beperkt. Buitengewoon geschikt voor een strategisch- beweeglijk optreden tegen een tegenstander zijn evenwel de vloot en de land- en zeevlieg- tuigen. Zij vormen het typisch-dynamische element bij de verdediging en bieden de ge legenheid om den vijand op zeer onaangename wijze te dwarsboomen in de uitvoering van zijn plannen. Aneta meldt uit Buitenzorg: De gouverneur-generaal heeft uit Soestdijk het volgende telegram van de Koningin ont vangen: „U en ingezetenen van Ned.-Indië mijn harteliiken dank voor medeleven en geluk- wenschen. (get.) WILHELMINA". Reeds eerder is ii> een bericht in dit blad mededeeling gedaan over een ernstigen strijd in de Ziekenfondsen in onze gemeente; ook een ingezonden stuk in het nummer van gisteren vestigde de aandacht op deze zaak. Om tot oprichting te komen van een groot Centraal fonds, onder afd. van het Landelijk Onderlinge Ziekenfondswezen werden gister avond op drie dorpen in onze gemeente, te Den Burg, Oosterend en Oudeschild, vergade ringen gehouden, waarvoor groote belang stelling bestond. Wij laten hieronder een be knopt overzicht van het verloop der vergade ring te Den Burg volgen. Het openingswoord werd gesproken door den heer H. Zijm Sz. die zijn tevredenheid te kennen gaf over de flinke opkomst en even in herinnering bracht hetgeen op het gebied van de Crisisregeling in den Raad dezer ge meente is gepasseerd. Hierbij wees spr. er op, dat hoewel het verzoek om deze op Texel ook toe te passen reeds twee jaar geleden door drie arbeidersbonden is gedaan, men nog steeds wacht bij de gemeente op de cijfers die dr. Eggink heeft beloofd namens de 't Mts. Ziekenfonds te verstrekken. Verder gaf spr. het woord aan den heer Munnink, hoofdbest. van de Fed. van Ziekenfondsen, die het ver schil van een Mts. Ziekenfonds en een Onderl. Ziekenfonds zou uiteenzetten. De rede van den heer Munnink kwam voor namelijk neer op het volgende: Een Mts. Zie kenfonds is voor volle 100 procent eigendom van de Mts. v. Geneeskunde, waarbij vrijwel alle doktoren zijn aangesloten. Het is een uiterst conservatieve instelling, waarbij de leden geen andere zeggingschap hebben dan dat ze hun contributie betalen. Spr. haalde verschillende uitspraken aan van vooraan staande persoonlijkheden In de Mts. v. Ge neeskunde die er op wezen, dat werkelijk de geneesheeren voor 100 procent zeggingschap over het Mts. Ziekenfonds opeischen. Een standpunt dat nog nooit een vakorganisatie van arbeiders op eenig gebied heeft durven eischen, zei spr., bij geen enkel collectief con tract is ooit een eisch gesteld om financieel de gelden van een bedrijf te regelen waar uit de arbeiders hun loon putten, de doktoren doen dat wel. Spr. stelde daartegenover het Onderl. Fonds waarbij voor 100 procent de gelden door de leden zelf worden beheerd en de eventueele overschotten niet in de zakken der doktoren verdwijnen, doch worden aangewend voor de volksgezondheid, het oprichten van sanatoria etc. Wat het bezwaar betrof over moeilijkheden met het bekomen van geneeskundige hulp wanneer men zich bij een Onderl. Fonds aan sloot, voerde spr. aan, dat ook op andere plaatsen deze moeilijkheid heeft bestaan, doch nergens tot moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, omdat de doktoren de moreele ver plichting hebben om de zieken geneeskundigen bijstand te verleenen en het is ^n!,Aee^ zoover, dat Hoofdbest.leden^n Geneesk. verklaringen hebben afgete„ doktoren bijstand zullen ver'®ene de financieele regeling gelijk is aan die va Mts. Fondsen. otonon v3.n Van de gelegenheid tot het stel De vragen werd door velen gebruik gem heer N. de Jong vroeg inlichtingen «verfde financieele zijde van het vr^ag ^'hn.i„ van Munnink deelde mede, dat de contribu het Onderl. Fonds niet hooger z°u. wo^en'da die van het Mts. Fonds, op sommige plaatsen is zelfs de contributie van Mts. Fondsen v laagd omdat ze niet hooger mag zijn dan die van een onderl. fonds. hnll. De heer Henkes hield een korte ^es^h°" wing over de houding van 't Gem. Best. in zake het niet invoeren van een Crisisregelmg, z.i. verschlit het Gem.-Best. zich achter e niet inkomende cijfers van den heer E„g Verder deelde spr. 't een en ander mede waarom 't Ziekenfonds te Oudeschild is aan gesloten bij Den Burg en omstreken. Spr. wees daarbij ook op het voortdurend bijpassen der leden, omdat er ieder jaar te kort in kas was. De heer Michels voerde geruimen tijd het woord. Het debat tusschen hem en den spr. dreigde zelfs heftig te worden, vooral toen de heer Munnik uitriep, dat 't 'n ongehoord feit was, datf de doktoren van 5000 leden 7 per lid is 35.000 per jaar opstreken. De heer Henkes en anderen mengden zich nu ook in 't debat. De heer Henkes noemde het getal van 1600 volwassen leden, de heer Michels van 3200. De heer W. Bruin en ook de heer Michels wezen er op, dat men slechts een proeftijd van een jaar met het fonds, dat altijd een Mts. Ziekenfonds is geweest, in den dezen nieu wen vorm meemaakt. Laatstgenoemde wees er op, dat het contract met de geneesheeren zoo volkomen alles regelt, dat er geen speld tusschen is te krijgen. Ook kwam de regeling over bijpassen van het Armbest. bij het langer verblijf van patiënten dan vijf weken in een ziekenhuis in bespreking. De heer Michels wees er daar bij bijzonder op welke moeite de heer Dogger (die men thans zoo^ernstig aanvalt) daarbij heeft getroost. De heer Munnink noemde het droevig, dat men den steun van een Armbest. moest inroepen, waarbp de heer Michels wees op het feit, dat alleen steun was gevraagd ingeval 't fonds niet meer mag verstrekken. Verschillende andere spr. voerden hierna nog 't woord. Ten slotte verzocht de heer H. Zijm de aanwezigen, die met het streven van het Onderl. Fonds sympathiseerden, zich op te geven als lid door invulling van een strook, die zich onder de circulaire bevindt, aan ieder ingezeten toegezonden. De Voorz. stelde er in zijn sluitingswoord prijs op te verklaren, dat geenszins ontevreden heid over de geneeskundige behandeling v. d. Tex. doktoren hem hadden bewogen om zitting te nemen, in dit voorl. bestuur doch alleen de onrechtvaardigheid, dat de leden in 't geheel geen zeggingsschap meer hebben in hun fonds. Ook verschillende andere aan wezigen verklaarden zich buitengewoon te vreden over het optreden van de doktoren en specialisten, die voor 't fonds werkzaam zijn geSe8vergadering werd omstreeks half elf ge. ^rfoudeschlld en Oosterend werden, w« schreven het reeds in den aanvang van dit ,„<r o-eliiktijdig, door leden van het hoofd bestuur' van het „Onderling Ziekenfonds", ver. gaderingen gehouden, die eveneens zeer druk b6In°OuXescririd gaven zich 360 leden op voor het te stichten „Onderling Ziekenfonds". in Oosterend gaf zich vrijwel de geheele zaal en bloc op. WIJN AANGESPOELD. Woensdag is op het strand achter Den HoYrn een vat wijn aangespoeld van 600 liter inhoud en Donderdag is een dergelijk vat met wijn aangekomen op het strand achter de Westen. Beide vaten zijn door de Strand- vonder}) geborgen. HR. MS. „JAVA" TE GIBRALTAR. Hr. Ms. kruiser „Java", onder bevel van Kapt.-luit. ter zee L. F. Klaassen, is op 3 Februari te Gibraltar aangekomen. De luit. ter zee le kl. W. M. de Vries en de officier van den Marine-Stoomv.dienst le kl, A J. Krom, geplaatst aan boord Hr. Ms. Schorpioen" te Willemsoord, zijn aldaar be last met het toezicht op onderhoud en weder gereedmaking van Hr. Ms. „Johan Maurits v. Nassau". De officier v. adm. 2e kl. J. B. Kempees, wordt 7 dezer te Amsterdam geplaatst bij de gereedmaking van den flottieljeleider „Tromp", in aanbouw bij de N.V. Scheeps bouwmaatschappij aldaar. AGENDA BEDRIJFS-COMPETITIE, Zaterdag 5 Februari 2 uur: Zondag 6 Februari 10 uur: Bios BoysNieuwediep. 2 uur: R. K. V. V. H.Boutje Los. Naar men ons mededeelt heeft de W.S.V. „De Zilvermeeuw" toestemming verkregen van den Noord-Hollandschen Wandelbond om een tweetal marschen te organiseeren, en wel een Jeugdmarsch van 20 K.M. en een voor ouderen van 30 K.M. Deze wandeltochten zullen worden gehouden zoowel op Zaterdag als op Zondag n.m. 19 en 20 Maart a.3. IN DE BOVENZAAL VAN HET MILITAIR TEHUIS, SPÓORSTR., DES AVONDS 8 UUR PRECIES AGENDA: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Opening Notulen Verslag accountant Verslag secretaris Verslag penningmeester Beleid bestuur Voorstel tot wijzigiging van de eerste 2 regels Art. 12 Huish. Reglement 8. 9. 10. 11. Voorstel tot aansluiting bij het Centraal Genootschap voor Lijkbezorging, ge vestigd te Amsterdam Voorstel tot een storting in het Bouw- en Kleeding- fonds Bestuursverkiezing Rondvraag allen stellen zich herkiesbaar Aftredende zijn de volgende Heeren: le Secretaris C. v. POELJE 2e Voorzitter H. J. v. WOLFEREN l 2e Penningmeester M. F. TRONCHET Candidaten voor het bestuur gelieven zich schriftelijk op te geven voor of tijdens de vergadering. Wij verzoeken li eventueele voorstellen zoo spoedig mogelijk in te dienen bij den secretaris. De Secretaris, C. VAN POELJE, Van Speykstraat 13. Gezien de belangrijke agenda verzoeken wij aller opkomst. ONZE 1175. VOOR BEKLEEDING naar KEUZE Alleen SPOORGRACHT 24 „n beioe >BAB Dexe "eek me. r\ Hedenavond van 8 tot 9.30 uur en morgen middag van 3 tot 5 uur te bezichtigen in Casino TE KOOP of TE HUUR aangeboden Brieven onder No. 621, aan het Bureau van dit blad. LEERLING GEVRAAGD. (Heerenkapper) Adres: RAS, Langestraat 48. Stoomwasschery „Insulinde" Rijksweg, kunnen eenige MEISJES ge plaatst worden. Aanmelding aan het kantoor. Te huur EEN MODERNE WONING Huygensstraat 18, ruim uitzicht. Adres: Violenstraat 59. Te huur aangeboden voor direct of later groote ruime Zitkamer, modern gemeub., centr. verw. en een frissche Slaapkamer, k en w. str. water, badk., tel. en uitst. keuken. Adres: Lombok straat 1 (hoek Singel). Tel. 177. Dame zoekt gemeub. Zit- Slaapkamer of Zit- en Slaapk. met volledig' pension. Brieven onder no. 624, aan het Bureau van dit blad. Te koop het WOONHUIS aan de Joubertstraat 16. Ruime hypotheek aanwezig. Te bevragen aldaar. Te koop eikenhouten Wasch- machine, prijs f 10.tevens Anker met Ketting. Adres: Binnenhaven 84. H. H. OFFICIEREN. Aangeboden, wegens sterfgeval, bijna ongebruikte BURNOUS. Adres: Bureau van dit blad. Te koop aangeboden een Fornuis, gegoten, 4.en een beste Handkar. Adres: Breewaterstraat 38. Te koop gevraagd: 1 of 2-persoons Eng. Ledikant, met matrassen (kapok). Brieven onder No. 623, aan het Bureau van dit blp.d. Te koop gevraagd 2de hands Naaimachines, Adres: KOSSEN, p/a Sternstraat No. 4. Te koop gevraagd: Heele en gedeeltelijke Inboedels. Tevens alle soorten losse goederen. Verkooplokaal „De Schakel". Duitsche conversatieles gevraagd. Brieven met prüsopj. onder No. 622, Bureau van dit blad. B.z.a. jonge Werkster, 21 jaar voor heele of halve dagen. Van goede get. voorzien. Adres: Bureau van dit blad. VERLOREN 26 Jan. in Timorpark, zwarte I ulpen. Aandenken. Tegen 2.50 beloning terug te bezorgen. Adres; Bureau van dit blad.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6