i T E y TARZAN Oirectevr of arheider? Paard vermorzeld i ©i a j edgar ricej i burroughs u, feuilleton. de don juan e. phillips- Nieuwe stewardessen bij de K.L.M. IJmuider vischlosser vrijgesproken Algemeen organisatieleider N.SB. afgetreden Hevige aardschokken op Nw. Guinea PROGRAMMA DOOR a No. 52. Voor het eerst sinds maanden kwam er een glimlach van vrede en geluk over het gelaat van Jane. „Ik was gelukkig juist op tijd!" riep de aapman uit, terwijl hij op de grond sprong in een kleine, open, met gras be groeide vlakte. Het meisje nog ontdaan van haar vreselijk avontuur kon haar ogen niet geloven. Waren ze niet in de hemel? „Neen, lieveling, wij zijn allebei nog in leven", lachte Tarzan. „Hoe kan ik je bewijzen, dat ik geen geest ben? Ja, ik werd door die mooie meneer „Thuran" over boord gegooid, maar ik ver dronk niet, en hier ben ik dezelfde wilde man die je vroeger hebt gekend". Het meisje stond langzaam op en kwam naar hem toe. „Ik kan het nog niet geloven", mompelde zij. „Zo'n geluk kan niet waar zijn na al deze vrese lijke maanden!" Ze ging dicht naar hem toe en legde haar zachte, bevende hand op zijn arm, „Ik moet dromen en als ik wakker word, zal ik dat vreselijke mes in mijn hart zien neerdalen. Kus me, slechts eenmaal, voordat ik mijn droom voor altijd verlies". Tarzan van de Apen liet zich geen tweemaal bidden. Hij nam het meisje, dat hij liefhad in zijn sterke armen en kuste haar, niet eens, maar honderd keer. Toen hij ophield, sloeg ze haar armen om zijn hals en kuste hem over weldigd door het geluk, dat over hen gekomen was. Het verleden was vergeten de toe komst raakte hen niet. Maar het heden, dat was van hen; dat kon niemand hen afnemen. Het was het meisje, dat het eerst het zoete stilzwijgen verbrak. (Nieuwe spelling.) Prlnclpieele zaak voor het Am- sterdamsche kantongerecht. Eén gulden boete wegens over treding Arbeidswet geëisoht. Voor den Amsterdamschen Kantonrechter mr. I. van Creveld, stond gisteren de di recteur van de Clichéfabriek fa. Van Leer te Amsterdam terecht, verdacht van over treding van de Arbeidswet. In de fabriek werkt in de uren, waarop' niemand anders aan den arbeid is, één man. Hij maakt cli- ché's in avond- en nachturen, waar op dit volgens de Arbeidswet ver boden is. De man is officieel direc teur van de aparte N.V. „Sportflit sen". Als directeur is hem wel ver oorloofd 's avonds en 's nachts te werken. De arbeidsinspectie was echter van meening, dat het hier camouflage betrof om de Arbeidswet te ontduiken. Tegen den directeur der N.V. Clichéfa briek Van Leer werd proces-verbaal opge maakt, daar de arbeider-directeur van „Sportflitsen" werd beschouwd als arbeider der N.V. Van Leer, voor wien geen ar beidslijst aanwezig was en niet als direc teur eener N.V. Als verdediger trad op mr. J. de Vrieze. De controleur van den arbeid, de heer Hooghiemstra, vertelde, dat hij 's avonds controle had uitgeoefend in de clichéfa briek van de firma van L. Men trof alleen den „directeur" aan den arbeid, voor hem was geen arbeidslijst aanwezig. Aan het clichébedrijf zijn bijnzondere ver gunningen gegeven om gedurende late avonduren te kunnen werken (tot half tien). Het moderne dagbladbedrijf stelt echter hooge eischen het publiek is ver wend, meende get. en „De Telegraaf" had ook na half tien nog cliché's noodig. De georganiseerde bedrijven mogen niet langer dan tot half tien -werken, dit is een afspraak tusschen patroons, arbeiders en den minister. De administrateur van „De Telegraaf', de heer v. d. Linde, vertelde, dat door „De Telegraaf 's avonds laat opdrachten werden gegeven tot het maken van cliché's. 's Avonds na 6 uur worden de cliché's door de N.V. „Sportflitsen" gemaakt vóór dien tijd door de fa. van L. roman door oppenheim „Wees niet al te leergierig, kerel," ver- Waande zijn gast. „Ik ben eenmaal te ver pgaan, en kwam met de kous op den kop thuis. Jij bent slechts één man, Cradd en ?een dozijn. Je kunt alleen het leven van één wan leiden. Wat denk je van Londen, of welke groote sta ook, voor je in petto heeft Daar ga je verloren als een mijt in een kaas. Blijf hier, en ze zullen je volgend jaar Vragen om lid van den gemeenteraad te Worden." „Ik zou er geen slechter raadslid om rijn, Wanneer ik kan meepraten wat er westelijk Van het Strand ligt." „Niet veel goed, laat mij je dat vertellen, Werkte Barnslow zwartgallig op. „Daar wo- en een paar honderdduizend vadsige, leeg lopende, dierlijke parasieten, die eikaars °ed opzuigen, en wat de politieke wereld et-reft, welnu, ik zou liever een mijl om- j °Pen dan een Kabinetsminister tegenkomen. 2°u te vurig zijn om hem te vertellen, wat Een schijnvertooning. Verdachte van Leer verklaarde, dat „Sportflitsen" een zelfstandige N.V. is. Toen verdachte ook van deze N.V. nog directeur was, had hij met „De Telegraaf" een contract gemaakt over de prijzen der cliché's. De N.V. „Sportflitsen" had een aparte boekhouding en maakte een eigen balans op. Kantonrechter: Maar die N.V. „Sportflit sen" bestond uitsluitend om „De Tele graaf" te bedienen. Verdachte: Wat wij hebben bestaat al tien, twaalf jaar bij de N.V. Grafo met goedvinden van de arbeidsinspectie. De kranten willen nu eenmaal foto's in hun ochtendbladen. Toen ik „Sportflitsen"begon, was ik over tuigd, dat de arbeidsinspectie geen bezwa ren zou hebben. Kantonrechter: Maar u had er een apart bedrijf van moeten maken, dit is een schijn vertooning! Verdachte: De Clichéfabriek „Grafo" is ook niet werkelijk zelfstandig, maar onder gebracht bij de „Pax'. Requisitoir. De ambtenaar van het O. M„ mr. Men- thon Bake, achtte bewezen, dat „Sportflit sen" geen zelfstandige onderneming is met een werkelijken directeur. Spr. acht het niet noodig een bepaald blad te bevoor rechten en vorderde tegen verdachte een geldboete van f25. De verdediger, mr. J. de Vrieze ,zeide zijn betoog, dat het er juridisclwniets toe doet in hoeverre de directeur V»n de N.V. op de hoogte van het bedrijf is. In dit geval zijn aan alle wettelijke voor schriften nauwkeurig voldaan. De statuten zijn Koninklijk goedgekeurd, de aandeelen zijn voor een deel volgestort enz. Hier is geen sprake van een minder waardig doel, men wil slechts een goede klant zoo goed mogelijk bedienen. PI. concludeerde tot vrijspraak. Vonnis. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis; de vraag is niet of deze N.V. rechts geldig bestaat of dat het een schijnvertoo ning betreft. De N.V. bestaat rechtsgeldig, dat staat vast, doch door het oprichten der nieuwe N.V. „Sportflitsen' is geen zelfstan dig bedrijf gegrondvest. Daarom ziet spr. hier een ontduiking van de wet. Daar spr. overtuigd is van de goede trouw van ver dachte legde hij de minimumboete van f 1.op. ik van de kwakzalverswetgeving van dit wanbestuurde land dacht." De port viel zeer in Peter Cradds smaak. Hij had nog nooit iets dergelijks geproefd, en de wijn begon hem naar het hoofd te stijgen. „Ik wed, dat je niet van Londen houdt, Barnslow," zei hij met een ondeugende flik kering in zijn oogen. „Een stinkende vuilnishoop!" riep hij bit ter. „Niettemin, neem je stok op en wandel daarheen. Maar, dit zeg ik je. Je zult daar een massa ontdekken wat je liever niet ge weten hadt." Peter Cradd zuchtte, om te antwoorden: „Ik denk liever niet, dat het leven aldus is." „Dat komt, omdat je een wanhopige opti mist bent, ondanks het harde leven dat ach ter je ligt. Je gelooft in het goede, omdat het je beter bevalt dan het kwade. Het maakt misschien een gelukkiger mensch van je, maar er staat een massa onaangenaams door te wachten als je al te weetgierig wordt Toch, roer maar in den mierenhoop, als je wilt. Wellicht zal Louise je een handje helpen, wanneer ze toevallig geen nieuwe gril bij de hand heeft. Misschien loop je daar ook mijn vrouw tegen het lijf." „Je vrouw?" vroeg Peter Cradd, ten top punt van verbazing. „Ik had er geen flauw denkbeeld van, dat je getrouwd was." „O, jawel, ik trouwde jaren geleden. Met een Italiaansche. Het duurde geen twee jaar, of ze had genoeg van mij, mijn land en mijn leven. Ze is nu een vermaarde operazangeres, geloof ik." „Dat spijt me zeer voor je," verklaarde Pe ter Cradd bedremmeld. „Ik weet zelf niet, waarom ik het je niet eerder vertelde." ging Barnslow voort, zich 'n derde glas port inschenkende. „Ik ben even goed mensch als anderen, weet je. Ik heb ge kend wat het is om een vrouw in je huis te hebben, en wanhopig te zijn als je haar ver liest. Dat heb jij nog niet meegemaakt, Peter Cradd, en ik hoop dat je er voor gespaard zult blijven voor dat half sentimenteele, half Hollende paarden in de resi dentie. Ongeveer half tien gisterochtend stond op de Turfmarkt te 's-Gravenhage een groote vleeschwagen, bespannen met twee paar den. De voerman, een 19-jarige jongeman, was aan de achterzijde van den wagen be zig vleesch te lossen, toen de paarden plot seling schrokken van een draaiorgel, dat begon te spelen. De beesten sloegen op hol, renden het drukke Spui op, juist op het mo ment, dat ter plaatse een tramwagen van lijn 4 passeerde. Alhoewel de wagenvoerder nog moeite deed den tramwagen tot stil stand te brengen om zoodoende te trachten de aanstormende paarden te ontwijken, kon hij toch niet verhinderen, dat een der dieren met den tramwagen in botsing kwam. Het arme beest werd tusschen het voorbalcon van de tram en den zwaren vleeschwagen gekraakt. Weliswaar was het dier niet on middellijk dood, doch de verwondingen wa ren van dien aard, dat men het nog ter plaatse heeft afgemaakt. Het andere paard kreeg geen letsel. De tram werd aan de voorzijde beschadigd, ook enkele ruiten werden vernield. Een dame, die op het voorbalcon stond, kreeg aan een der beenen een onbeteekenende wond. Het cadaver van het paard is naar het abattoir overgebracht. BOTER-EXPORT NAAR BERLIJN. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat het aan Nederland toekomend aandeel in het algemeen contingent voor den invoer van boter in België gedurende de maand Februari 27.500 Kg. bedraagt, welke hoeveel heid uiterlijk 28 Februari 1938 in België moet zijn ingevoerd. Do aandacht wordt erop gevestigd, dat met ingang van 2 Februari j.1. de taxe de licen- se van frs. 5.50 tot frs. 6.50 per Kg. is ver hoogd. In tegenstelling tot de geruchten, dat de K.L.M., evenals verschillende buitenland- sche luchtvaartmaatschappijen, er toe over zou willen gaan, haar corps stewardessen geleidelijk op te heffen, teneinde dit vrou welijk personeel door stewards te vervangen, vernemen wij, dat met ingang van den zo merdienst het corps stewardessen integen deel zal worden uitgebreid, vermoedelijk met een tiental, welks opleiding binnenkort zal beginnen. De stewards zullen in hoofdzaak dienst blijven doen op de Indiëvliegtuigen en op een enkele Europeesche lijn als die naar Milaan. De positie van de stewardes aan boord is echter een eenigszins andere dan die der stewards. Zij treedt meer op als de vertegenwoordigster der maatschappij aan boord, en haar aanwezigheid wordt door de passagiers zoo zeer op prijs gesteld, dat de K.L.M. tot uitbreiding van het corps heeft besloten. Haarlemsche rechtbank acht hei bewijs niet geleverd. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de IJmuider vischsorteerder K. van S., lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, die er van verdacht werd op 25 Augustus j.1. in de Rijksvischhal te IJmuiden visch weggenomen te hebben. Een politiebeambte van het Staatsvisschers- bedrijf had zich dien dag verdekt opgesteld in de hal en gezien, dat van S. driemaal een paar visschen in een kist had gegooid, waarin dat soort visch nooit gesorteerd wordt. Doordat er op dat moment een onge luk op een botter gebeurde kon de politie man eerst eenigen tijd later een onderzoek instellen. De visch was toen echter uit de kist verdwenen, hoewel deze toen op een zeer ongewone plaats stond. Over de vraag of het de gewoonte was, de bewuste visch- soort in een dergelijke kist te sorteeren, lie pen de getuigenverklaringen zeer uiteen. De officier van justitie eischte vijf maan den gevangenisstraf. De rechtbank, heden uitspraak doende, achtte het bewijs niet geleverd en sprak den verdachte yrij. ONZE OOST. Be heer P. de Jong tijdelijk waar nemer. Het A.I.D. de Preangerbode meldt, dat aan den algemeenen organisatieleider van de N.S.B. in Ned.-Indië, den heer van der Laa- ken, op zijn verzoek, met ingang van 1 Fe bruari ontslag is verleend, meldt de N.R.Ct. De heer P. de Jong is belast met de tijdelijke waarneming van de functie van algemeen organisatieleider. (Bij informatie werd dit bericht aan Ane- ta bevestigd. De definitieve benoeming van een nieuwen algemeenen organisatieleider in Ned. Indië maakt nog een punt van over leg uit in de N.S.B.) Vloedgolven tot twee M. hoogte. Op 2 Februari zijn tusschen 3 en 5 uur 's morgens plaatselijke^ tijd te Fak-Fak (Nw. Guinea) vijf hevige aardschokken ge voeld, die ongeveer twee minuten aanhiel den, meldt cle N.R.Crt. De richting was Zuid-Noord en de schok ken gingen gepaard met een zeebeving, waarbij vloedgolven optraden van een tot twee meter hoogte. Alle ingezetenen vluchtten hun huis uit. Van ongelukken is nog niets bekend. RADIO ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938. VARA-uitzenidng. 10.0010.20 V.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Medische hulp aan Spanje". 2.15 Zang en piano. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Residentie-orkest (Gr.pl.). 4.05 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg van 3.15. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en causerie. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Orkest, koor en solist. 9.05 Toespraak. 9.15 „En nu... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Internationaal programma uit Londen en Kopenhagen. 11.15—12.00 VARA-Orkest. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 KRO-Orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg KRO-Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.05 ,,Dr. Annie Besant en de Theosofie", causerie. 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonplaten. 4.40 Causerie „Bellamy wil Welvaart door Recht". 5.00 Gramofoonpalten. 5.30 Esperantonieuws, 5.45 Kinderkoorzang. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 „Het zien van schilderijen", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-orkest, de KRO-Melodisten en so list, accordeon-ensemble en gramofoon muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportrevue. 10.55 De KRO-Melodisten en solist. II.3012.00 Gramofoonplaten. hartstochtelijke verlangen om een vrouw, die je liefgehad hebt, en nog liefhebt, weer terug en om je heen te hebben, met al haar geurtjes, en maniertjes en grillen en heerlijke oogenblik- ken. En met dat verlangen heb ik somtijds te kampen. Dan kan ik liggen kermen. Somtijds maar laten wij dat laten rusten. Houd je gedachten van vrouwen afgewend, Peter Cradd, tenzij het je ooit weer vrijstaat om te trouwen, en kijk dan goed uit je oogen... Dat was een heerlijke flesch '70. Nu ga ik een pijp rooken, en dan naar huis." De vicaris was zoo goed als zijn woord. Zijn vertrek geschiedde inderdaad eenigszins plot seling, en zijn gastheer voelde vaag. dat hij geen poging behoefde te doen om hem te weer houden. Den volgenden morgen om negen uur reed Peter Cradd, met zijn bagage achterop, zijn chauffeur naast zich, en met een avontuur lijken geest bezield, dooi het dorp en langs den wegwijzer waarop vermeld stond „Londen". BOER II. HOOFDSTUK XV. Het is altijd moeilijk geweest om iets, dat een behoorlijke bezigheid genoemd zou kun nen worden, te bedenken voor Mr. Reginald Spearmain, het jongste en sierlijkste lid van de groote firma Spearmain, Armitage Spearmain. Het bezoek van Mr. Peter Cradd aan het kantoor evenwel, den morgen na zijn aankomst in Londen, en de openbaarmaking van zijn wenschen, deden dadelijk een midde! aan de hand om dat vraagstuk op te lossen Op het gebied van kleeding, en op wereldsch terrein, en in al zijn doen en laten, werd de jonge man tot mentor van Mr. Peter Cradd benoemd. Het was een post, die eenigszins lijdelijk aanvaa.rd, maar daarna met geest drift voortgezet werd. Reginald deed zijn vader af en toe verslag van zijn vorderingen. „Vader," zei hy, na een dag of veertien, „wij hebben rare sijzen onder onze cliënten, en toen u mij in 't eerst met de zorg over Mr. Peter Cradd belastte, vond ik dat een waar koopje. Maar toch, dat mannetje loont de moeite. U moest hem eens zien. Hij draagt de beste kleeren, en beweegt er zich uitmun tend in, en hoewel hij in 't begin een zonder ling leek, kan hij zich aardig redden. Ik kan het niet nader beschrijven, maar hij slaat zich overal doorheen. Je kunt je gerust overal met hem vertoonen. Hij is een kraan van een ke reltje, ziedaar." „Dat is interessant," zei zijn vader. „Bui- tengewono zefs. Ik moet eerlijk zeggen, dat toen ik hem voor 't eerst zag, ik hem vol strekt niet als een maatschappelijk succes be schouwde." „Hij heeft zooiets eigenaardigs over zich," hernam Mr. Reginald. „Hij zegt niet veel, maar nooit het verkeerde. Fijngevoeligheid, zoo noemen ze dat, geloof ik. En die bezit hij volop. Ik zou kunnen maken, dat alle deuren zich voor hem openden, maar hij brengt de helft van zijn tijd in schilderijenmusea door." „Een zeer bewonderenswaardige snaak," merkte Mr. Spearmain Sr. op. „Hij moet niet veel van de vrouwtjes heb ben," ging Reginald voort. „Ik bracht hem in kennis met een paar habituées van Ciro, en wqj hebben er hier of daar ook weieens een paar ipgepikt. Hij is zeer hoffelijk en zeer royaal maar daar schijnt hij een streep te trekken." „Dat is ook ver genoeg," merkte zijn vader gestreng op. „Ik wou, dat jij ook zoo goed wirt tot hoever je behoort te gaan, Reginald. Maar toch, wat je me van Mr. Cradd vertelt, is hoogst interessant. Je weet, dat hij een vrouw heeft?" Reginald knikte. In zijn wereld namen wet tige vrouwen geen groote plaats in. „Zij is iemand, tot wie hij met geen moge lijkheid ooit zou kunnen terugkeeren. H(j is er zelfs in geslaagd om in een paar maanden een geheel ander mensch van zichzelven te maken. Maar toch, men dient te bedenken, dat hij nog slechts op den drempel van het leven staat. Je bent benieuwd ja, je bent benieuwd." Hij zal de ware fee op een goeden dag tegen het lijf loopen," zei Reginald. „Vanavond gaan wij dansen bij Ciro. Ik heb Eula Tregenti en Maisie Fairburn uitgenoodigd. Het heeft heel wat moeite gekost om hem aan het dan sen te krijgen, maar nu kent hij het tamelijk goed.Ik zal u weer om een cheque moeten vragen, vader." Zijn vader maakte geen bezwaren. Het be heer van het vermogen van Mr. Cradd was een voordeelig zaakje voor hem en hun cliënt had zelf den wensch te kennen gegeven dat alle uitgaven in verband met de opdracht van het jongste lid van de firma voor zijn rekening zouden zijn. „Wie zijn die jonge dames van wie je spreekt, Reginald?" „O, Eula Tregenti is een zangeres, en Maisie Fairburn was vroeger aan het tooneel maar nu niet zooveel meer." „Ik vertrouw," ging Matthew Spearmain voort, „dat je een zekere selectie in acht neemt ten opzichte van de personen, met wie je onzen vriend in kennis brengt." „Het zou mij geen zier helpen,al deed ik dat, antwoordde de jonge man. „Hij heeft 'a^t mij u dat zeSgen. Van de luidjes, die doorslaan, moet hij niets hebben Kort geleden waren wij in een gezelschap waarvan een paar dames een weinig de hoogte kregen, en hij nam van geen van deze notitie en ging vroeg naar huis. Ik zocht hem den volgen den morgen op en hij gaf mij een standje. Hij verzocht van dergelijke dames verschoond te mogen blijven." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7