Aqettda tftcuünieiuvj KeAÉ en Zending, Maandag 7 Februari 1938 Tweede Blad pe Kinder-wedstrijd op 31 Januari j\L Tooneelavond „Het Noorderlicht" Wijn stroomt voorbij Den Helder Morphy naar Zandvoort en Bloemendaal Bal Masqué MSF Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA Postzegeltentoonstelling Aspirin Hoe onze Marine in Ned. Indië zich oefent Een naamlooze hond sterft Wat spookt er in Duitschland Op den dag van de geboorte van onze jong ste Prinses werden de straten van onze fees tende stad doorkruist door een auto, bemand met eeltige heeren van het Centraal Oranje Bestuur, die op verschillende plaatsen honder den oranje-kleurige papiertjes uitstrooiden, die alle voorzien waren vaneen letter. Aan de Heldersche jeugd was de taak de lettertjes te verzamelen en daaruit de leuze „Oranje boven" te formeeren. Natuurlijk was het de kunst deze leuze meerdere malen bijeen te krijgen en daarin zijn de jongelui uitstekend geslaagd. Ongeveer 60 kinderen leverden de leuze één of meerdere malen bij het Bestuur in en dat de strijd spannend is geweest, blijkt wel uit de hieronder vermelde uitslagen, waarnaar ieder benieuwd is en die we dus laten volgen: Sjef Borgers en Evert Rinsma, ieder 24 maal. Nolly van der Horst, 22 maal. Piet Kroese, 19 maal. Henk Weidema, Jan van Twuijver, W. B. v. Eijsden en Gerard Molenaar, ieder 17 maal. Dick Monté, Klaas Pelgrim en Cornelis Bins, ieder 16 maal. Jaap van Strijen, 15 maal. Martha de Boer, 14 maal. Catharina Riteco en Herman de Haan, ieder 13 maal. Wim Cornielje, 12 maal. Gerrit Snijder, Betsy Günthert en Bertus Kuhuwael, ieder 11 maal. Frans Hoogenbosch, Rosa Out, Mappy van Amersfoort en Henny Sperling, ieder 10 maal. A. Grande, 9 maal. Ditta Plaatsman, Huipie Broeke, Bertus Zuijderland, Corrie van den Berg en Rika Kapteijn, ieder 8 maal. Gerard Franke en H. J. Dupuy, ieder 7 maal. Jan Brusus, J. J. Timmers, Cootje Meijst en Piet Geus, ieder 6 maal. Jacq. Kolster, Jan Staalman, P. A. Veen- huizen, M. Stevenson, Riekje Ramler en Chris- tiaan Oomen, ieder 5 maal. G. Schut, Jacob de Haas, Corry Brouwer, Jacob Spruijtenburg, A. Lengers, D. van En gelsdorp Gastelaars, P. Nonnekes en J. Stee man, ieder 4 maal. P. van Twuijver en Keesje Snoerwang, ieder 3 maal. H. Couvreur, Willy Suidman, Betty Bakker, J. F. Kraaienveld, Greta Swaager en Gerrit Koekebakker, ieder 2 maal. Pietje Schrier en René de Barbanson, ieder 1 maal. Alle kinderen, die de leuze één of meerdere malen ingeleverd hebben, worden verzocht a.s. Zaterdag (12 Februari) des middags om 3 uur in Musis Sacrum te komen voor de prijsuit reiking en voor nog iets wat we niet mogen verklappen. Zaterdagavond heeft de Huisduiner Tooneel- vereeniging „Het Noorderlicht", over wier dra matische prestaties wij reeds eerder gunstig mochten schrijven, een harer uitvoeringen ge geven. Ook thans geschiedde dit bij den heer Kreu- ger, zoodat „Dennenheuvel" reeds te 8 uur was herschapen tot een nederzetting, waarin zich louter vroolijke menschen ophielden. Het publiek was wellicht iets kleiner, dan dat wij het gewoon zijn, doch het feit, dat er in Den Helder dezen zelfden avond diverse andere festiviteiten plaats vonden, zal hieraan wel debet zijn. Het was de heer Melief, die een kort inlei den woord sprak, de namen der medespelenden aan de stukjes aan de publiciteit prijsgaf, en het sein tot doek-rijzen gaf. Het eerst opgevoerde werk was ditmaal iets van tragischen inslag, een weinig opwekkend verhaal van een gezin, waarin de moeder door zekere oorzaken in het krijt staat bij een „hond van een schuldeischer" en waardoor het ge- heele gezin ten gronde dreigt te gaan. Een stuk, waarvan de moraal goeddeels is de liefde der kinderen ten opzichte van de moeder. Hoewel hier sprake is van een min of meer ouderwetsch uitgewerkt thema, valt het toch niet te ontkennen, dat „Het Noorderlicht" een succes te boeken kreeg, en dat voornamelijk door het goede spel van een deel der dramatis personae. En dan denken wij in de eerste in stantie aan de moederrol, welke men terecht in handen gegeven had van Mevrouw De Zeeuw. Een sterk ingeleefde rol, gespeeld met een opmerkelijke overtuiging, terwijl een voortref felijke rolvastheid hier eveneens gememoreerd mag worden. De schuldeischer was een aan vaardbaar type en had zelfs zoo nu en dan waarlijk 18-karaatsche Shylock-allures. Dit was de heer Blok. Zij voorts nog genoemd het tweetal zoons, de een, een soldaat, de heer Nieuwland, de ander, een sergeant, als travesti gespeeld door mej. Rudolfs. Haar is het man zijn toevertrouwd! Mej. Smit had een betrek kelijke bijrol, doch wist daarvan iets goeds te maken. Een heel zuivere vertolking van de dochter- partij. Het einde bracht een warm ap plaus voor het enthousiaste ensemble, hetgeen ongetwijfeld verdiend mag heeten. Volgde nog een één-acter, een groteske in- kwartierings-vondst, die weinig om het lijf had, maar sterk werkte op de lachspieren van het auditorium. Diverse Huisduiner sterren zagen wq ook kier optreden, o.a. Mej. Smit, de heer Makelaar (in deze rollen onvervangbaarde heer Blokker en Mej. Van den Berg. Het publiek bracht aan het slot iets wat men hiet meer met den naam „applaus" kan karak- teriseeren: het was een ovatie! En dit was in feite het besluit van het too- neeldeel van den avond en repten de aanwe zigen zich ten dans. Evenwel, tusschen de bedrijven door werd gelegenheid gevonden voor een steunbonnen- actie, voor tap-dance fenomenen, en voor drachten. Dat de heer Melief bij dé laatste ook oen succes te boeken had is te begrijpen. Tot laat in den nacht feestten de „Noorder- lichters" m hun vazallen door, het er over eens zijnde, dat ook deze uitvoering niet anders dan als geslaagd te beschouwen is. En de Jutters laten het er niet bjj zitten. Sedert den storm van vorige week gebeuren er langs de Nederlandsche kust vreemde din gen: af en toe ziet men aan de oppervlakte reusachtige stukken hout drijven, die bij nader onderzoek niets meer en niets minder dan vaten wijn blijken te zijn. Verscheiden kustplaatsen hebben van deze vaten, die van een reeds jaren geleden vergaan schip bij Scheveningen afkomstig moeten zijn, geprofiteerd, o.a. Huisduinen vorige week. Al daar heeft men een stuk of 3 van de ca. 1000 kilo wegende okshoofden, gevuld met Spaan- schen Malaga-wijn, weten te bemachtigen. Gisteren zijn de vletterlui van den Ouden Helder in actie geweest. Met een vletje was men buitengaats en had het genoegen een viertal vaten, die voorbijdreven, in de wacht te sleepen. Het was een zwaar karwij, maar on getwijfeld zullen de jutters, over wie het oude bloed weer vaardig werd, er een daggeldje aan verdiend hebben. Dat was de moeite tenminste ruimschoots waard. A /2CQ^r' Zaterdagavond hebben „Morphy" I en II kamp geleverd, respectievelijk tegen Zand voort en Bloemendaal. Het eerste tiental, kwam ras tot de con clusie, dat de Zandvoorters met de 64 velden van het bord volkomen op de hoogte waren en het moest dan ook smadelijk de vlag strij ken. Met liefst 72 werd „Morphy" geklopt. Een partij werd afgebroken en zal later be kend gemaakt worden. „Morphy" II bracht het er heel wat beter af. De Bloemendalers hebben Zaterdagavond gemerkt, dat het met schaken niet steeds rozengeur beteekent, maar dat er wel degelijk de bekende doornen zijn. 82 luidde de einduitslag, maar nu ten gun ste van „Morphy". Voorwaar een mooi resul taat. Over 14 dagen zal „Morphy" Velsen ont moeten, eveneens een wedstrijd voor den Nd.- Hollandschen Schaakbond. Zooals alle jaren, is ook het M.S.F.-bal- masqué van Zaterdag j.1. weer bijzonder aar dig geweest, welk een vroolijke aanblik bood de versierde Casinozaal met al die feest vierende menschen, waarvan velen zich in het narrenpak gestoken hadden. Er werd zoowel voor als na het démasqué lustig gedanst en stemmige muziek van de Casino-band en van de Rhyhm Swingers, een Heldersch ensem ble, dat nog wel meer van zich zal doen hoo- ren. De belangstelling zoowel van gemasker- den als van ongemaskerden was zeer groot en stellig zal dit i>al het Marine Sanatorium- Fonds geen windeieren gelegd hebben. De postzegelvereniging „Den Helder" heeft Zaterdagmiddag wederom een propa- ganda-tentoonstelling gehouden. Voor post zegelverzamelaars is een dergelijke tentoon stelling altijd zeer aantrekkelijk en ook nu weer waren er heel wat interessante philate- listische objecten te zien. Het is niet mogelijk om de bijzonderheden hier te vermelden. Trou wens, het is in de verzamelaars-wereld zoo gesteld, dat wat de een zeer interessant, de ander betrekkelijk gewoon vindt. Het ligt er maar aan, op welk onderdeel van de philate- lie de verzamelaars zich specialiseert. Want de verzamelaars, die „de geheele wereld" spa ren, zijn tegenwoordig op een hand te tellen. Doch dat alles neemt niet weg, dat derge lijke tentoonstellingen de belangstelling van iederen postzegelverzamelaa genieten, omdat een ieder juist op zijn terrein zoekt en vindt. Er was een vrij uitgebreide platenverzame ling van de eerste Nederlandsche zegels. Er was een prachtige verzameling Engelsche ko loniën, de Europeesche landen waren over het algemeen goed vertegenwoordigd, enz. De tentoonstelling had dan ook over gebrek aan bezoek niet te klagen. Ook de jeugd was goed vertegenwoordigd. Het was een aardig idee van de Postzegelvereeniging om deze jeugdige bezoekers een enveloppe met een tien tal zegels inhoud te overhandigen. Dat is juist het verschil: bij ASPIRIN behoeft men niet te weifelen! Sedert 40 jaren is het in de geheele wereld beroemd om zijn uit stekende werking bij verkoudheid en rheu- matiek enomdathetzoo goed te verdragen is. is een «Sa?et«-product. Oranjeband en •Sayc««-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid Lezing van luitenant ter zee eerste klasse J. S. Bax. De luitenant ter zee eerste klasse gedeta cheerd bij de Hoogere Marinekrijgsschool J. S. Bax, heeft Zaterdagavond in de groote aula van het Koloniaal Instituut een voordracht met lichtbeelden gehouden over het onder werp: „Hoe het Nederlandsche eskader in Oost-Indië zich oefent voor de oorlogstaak". Spreker behandelde in de eerste plaats het propagandistische nut van deze lezingen voor de marine. Het moreel van de bemanningen kan geen 100 zijn, wanneer het scheepsvolk zich niet gedragen weet door de sympathie van het Nederlandsche volk en deze sympathie kan eerst komen wanneer ons volk zijn marine kent. Vervolgens zette spreker uiteen hoe, aleer de oefenvoorschriften door den marinestaf worden vastgelegd, eerst moet worden nage gaan welke eischen er aan de scheepstypen gesteld moeten worden. Vooral aan onze be scheiden marine zijn dat er vele. Als voorbeeld werd een kruiser genomen, wiens taak o.a. is: 1. ageeren op 's vijands verbindingen en eigen verbindingen beschermen; 2. verkennen en een verkenningsactie ook kunnen doorzetten. De kruiser moet dus, om hieraan te kunnen voldoen, op grooten afstand, b.v. 15.000 meter, een gevecht kunnen voeren tegen een gelijk- waardigen tegenstander; 3. de kruiser moet nog de stelling van jagers kunnen steunen; 4. een onderzeebootlinie tot een aanval kunnen voeren; 5. de kruiser moet kunnen convoyee- ren, d. w. z. eèh convooy beschermen tegen onderzeeboot-aanvallen en vliegtuigbommen, waarvoor een convooi, dank zij de betrekkelijk geringe vaart, een dankbaar object is. Hieruit volgt, dat de kruiser een onderzeeboot moet kunnen vernietigen en een bommenaanval moet kunnen afweren; 6. de kruiser moet zee straten, waaraan ons Indië zoo bijzonder rijk is, kunnen bereiken en verdedigen. Zij moet dus niet slechts des daags, maar ook des nachts op korten afstand een verrassenden aanval kunnen afslaan. Hij wees er nog op, dat het nachtelijk ge vecht voor onze lichte en dikwijls met den vijand vergeleken zwakkere schepen groot voordeel kan bieden boven het daggevecht. Een maximum van nachtelijke paraatheid be staat 's nachts op de Nederlandsche vloot, welke paraatheid vaak wekenlang achtereen gehandhaafd blijft en zeer veel van physiek van een bemanning vergt. Vervólgens werd nog een beschrijving van een bommenaanval gegeven, welke meestal beoefend wordt als het eskader in de buurt van zijn basis is teruggekeerd. Spr. liet de luchtafweer in actie zien en vertelde hoe ook hij bij het binnenstoomen van de basis de landmachtkustverdediging in het oefenings programma heeft opgenomen. Ten slotte toonde hij hoeveel nauwkeurig heid er vereischt wordt om de vaart van een schip vast te stellen en welk een voorbereiding en geoefendheid een volle krachtsproeftocht voor een kruiser aan het machinekamer- personeel vragen. Het was den 6den December van het vorige jaar, dat mijn weg door S. voerde. Aan een stillen zijweg, in een aan den noordkant open hokje, lag op een laagje vervuild, glibberig, nat hooi een kleine kettinghond. Ik ging naar het dier toe, want zijn smartelijk geblaf was zóó bóórdevol van wee en ellende, dat het wel leek of al het onheil der wereld daarin was saamgevat. Een nog jonge man, met een bleek, ver beten gezicht, kwam vragend op mij af. „O, die hond?" „Ja, die was van hèm; hij was óp; zeker wel vijftien jaar oud." „Of-ie daar altijd zoo lag? Jawel. Soms smeet-ie 'm wel in de schuur, 's nachts. Maar d'r was 'm niks aan gelegen. Hij had 'm wel 's willen afmaken." „Hoè-d-ie dat deed? Wel, 'm in 'n zak stop pen en dan onder water, in den regenton. Hij is niks meer waard; komt nooit meer uit z'n hok; laat alles loopen." „Ja, dat vindt ie goed. De dierenbescher ming kan 'm afmaken. „As 't maar niet te lang duurt; géén maand of zoo." Ik beloofde, dat 't in een paar dagen ge beurd zou zijn en bezocht dien zelfden 6den December een bestuurslid van de plaatselijke afdeeling van „de Dierenbescherming", die toezegde spoedig te zullen onderzoeken. Dien nacht spookte die oude, naamlooze, wrakke hond door mijn gedachten en in mijn droom en ik overdacht, hoe vele jaren dit gehavende, wègroestende leven nacht en dag heeft liggen rillen en kreunen in zijn open hok, dat geen hok was; hoe hij niets anders dan onheil heeft ervaren, zonder, dat dit éénigen zin had welke dan ook. Den volgenden ochtend al ontving ik bericht. Het bestuurslid had den bleeken, verbeten man nog dienzelfden dag bezocht... en deze had hem verteld, dat hij het dier maar verdronken had. Dat gezeur van de dierenbescherming vond hij wat vervelend... Het onderzoek bij menschen, die den toe stand kenden, had helaas geen resultaat, zoo dat een vervolging niet kon worden inge steld. En wellicht is in hetzelfde hok, dat geen hok is, maar een soort aan één zijde open kist, al weer een andere kettinghond gekluisterd. Een ander tot langzamen ondergang gedoemd ondervoed schepsel, dat, zoolang het leeft, ligt te hunkeren of te rillen, staat te rukken en te janken aan zijn ketting niet, omdat het ergens toe dient; niet omdat er een redelijke zij het nóg zoo geringe nood zaak voor is; niet, omdat wie dan ook er hoe dan ook mee gebaat is! Alleen, omdat in ons land wettelijk toegestaan, nog wel aan gemoedigd, wordt, dat zelfs de infaamste en stompzinnigste bruut de onnoodige gewoonte van het houden van kettinghonden volgt, en dat hij feitelijk aan niemand rekenschap ver schuldigd is. Hoe tastbaar in strijd met de eenvoudigste begrippen van menschelijkheid ook wordt ge handeld; hoe groof en stupide men zich aan het weerlooze dier gelieft te vergrijpen dat doet niets ter zake! Er is ten huidige dage zoo goed als niets aan te veranderen. Nu wacht ik maar op de volgende wrange „grap" van den man met het bleeke, ver beten gezicht. Hij is volkomen in zijn „recht"! Wie^ die 'm „wat doet" C. M. K. CHRISTELIJKE WERELD JEUGDCONFERENTIE. In 1939 te Amsterdam. De voorbereiding voor de groote Christelijke Wereldjeugdconferentie, welke in 1939 te Am sterdam. zal plaats hebben, is in vollen gang. De oecumenische jeugdcommissie heeft een studieboekje ter voorbereiding uitgegeven, dat tot titel heeft: „Christelijke gemeenschap in de moderne wereld", geschreven door W. W. Geth- mann en Denzil M. Patrick, verkrijgbaar bij de oecumenische jeugdcommissierue des Paquis 52 te Genève. Op den grondslag van de resul taten der groote wereldkerkenconferenties te Oxford en Edinburgh in 19S7 wordt hierin ge schetst welke de taak der jeugd in de wereld in dit verband is. OECUMENISCHE EWEGING. De Oecumenische Berichten, maandorgaan der Oecumenische Vereeniging in Nederland, geven in het Januari-nummer, dat zoojuist ver scheen, uitvoerige mededeelingen over den hul digen stand der beweging. Wij lezen dat het tekort over 1937 niettegenstaande allen groei en activiteit f 5000.bedraagt. De oecumeni sche week van 5 tot 12 December stelde teleur; aan den oproep aan de kerken om een collecte te houden gaven slechts 31 gehoor en de kosten van het Oecumenisch Bureau en het secretari aat te De Bilt vermeerderen. De algemeene ledenvergadering der Oecu menische Vereeniging, gepaard met die van den wereldbond der kerken, is bepaald op Maandag 28 Februari te 's-Gravenhage. Een belangrijke commissie werd ingesteld door de Nederlandsche afdeeling van den we reldbond der kerken ter bestudeering van de vragen betrefende de Una Sancta en de volken wereld. Deze commissie bestaat uit de volgende leden: jonkvr. C. M. van Asch van Wijck, prof. dr. F. M. baron van Asbeck, mr. J. C. Baak, ds. J. J. Buskes, prof. dr. J. A. Cramer, mr. W. F. van Gunsteren, prof. dr. G. J. Heering, mr. C. L. Patijn, mr. G. J. Scholten, prof. mr. P. Scholten, mr. N. Stufkens, mr. W. Verkade, mr. G. E. van Walsum en dr. J. C. Wissing. PAUS PIUS EN DE NATUUR WETENSCHAP. De bladen brengen bijzonderheden aangaan de de door paus Pius gestichte „Pauselijke Aca demie der wetenschappen". De paus voelt zich in bijzondere mate geroepen als schutsheer der wetenschappen. Vooral de natuurwetenschap pen hebben zijn bijzondere belangstelling. Hij is overtuigd, dat zij de kerk groote diensten kunnen bewijzen. Haar taak zal daarin bestaan, dat zij de waarheden der kerk door natuurwe tenschappelijk onderzoek zullen bevestigen. Zeventig geleerden uit alle deelen der wereld werken nu aan dat doel samen. Daaronder be vinden zich ook eenige Protestanten en twee Joden. Zij hebben moeten beloven, dat zij noch door handelingen noch door geschriften ooit de religie of de moraal zullen aanvallen. HEEL NEDERLAND HELPE MEE AAN HET NATIONAAL GESCHENK VOOR ONZE VORSTELIJKE JONGE MOEDER. \-V~S Men schrijft ons: Zooals te verwachten was reageert men in alle deelen der lands op den oproep, deel te nemen aan het Nationaal Ge schenk, dat door de Stichting „Ons Kind" wordt voorbereid, op een wijze, die kennelijk de vreugde verraad, waar van de bevolking van Nederland vervuld is. Ofschoon er niets won derlijks in schuilt dat men zich uitsluitend be paalt tot gejubel, maar de gelegenheid grijpt zich te associeeren aan n daad van zooveel mogelijk landgenooten, die straks in cijfers ge tuigen zal van de vreug de over de geboorte van .Tinses Juliana's Eerste ling, valt het op in hoe uiteenloopende krin gen men dit aanvoelt Het Comité voornoemd verheugt zich over de ondervonden medewerking bij de propa ganda en zoo kan het bijvoorbeeld mededee- len, dat door bemiddeling van Radio-Holland alle Gezagvoerders van Nederlandsche koop vaardijschepen werd verzocht eenvoudige in zamelingen aan boord te houden bij het bekend worden van de blijde mare. Groote blijdschap verwekte echter ook de medewerking van den Chef van de Marinestaf en van den Commandant van de Zeemacht in Indië. tot dit doel. Niet alleen particulieren beantwoorden in- tusschen het verzoek, deel te nemen aan het nationaal geschenk, ook vele directies van zakelijke instellingen deden reeds giften en het was wel treffend, dat de eerste zeer aan zienlijke toezegging bij den penningmeester, den Heer J. M. G. van Lanschot te 's-Her- togenbosch binnenkwam, afkomstig was uit de grijze duisternis der Limburgsche kolen mijnen in den vorm van een collectieve gift. Met medewerking van den winkelstand en van de padvindsters en padvinders die hielpen bij het uitzetten, vonden ruim vijfduizend busjes gastvrijheid bij even zoovele winkeliers. Tal van leiders van groote bedrijven en instel lingen verklaarden zich bereid inzamelingen te organiseeren onder het personeel. Be- stuurderen van jeugdvereenigingen alom in het land helpen bij den verkoop van zegeltjes, vrouwelijke en mannelijke studenten van ver schillende universiteiten assisteerden bjj col lectes... Mogen velen hun gave storten bij den penningmeester, den heer J. M. G. van Lan schot te 's-Hertogenbosch (postgiro 175.70 motto nationaal geschenk). OPLICHTER GEARRESTEERD. De Commissaris alhier had opsporing' en voorgeleiding van een verdacht individu ver zocht. Het is de Sliedrechtsche politie gelukt de hand op dit heerschap te leggen. Met den meesten spoed zal de man naar Den Helder worden geëxpedieerd. De onverwachte en radicale veranderingen, die in Duitschland hebben plaats gehad, heb ben plotseling de aandacht van de wereld van Spanje afgeleid en op Duitschland gevestigd. Wat is de oorzaak van deze plotselinge ver andering? Er is niemand die er eenig licht op kan geven. We moesten onwillekeurig denken aan de onthullingen door onzen buitenlandschen corr. v. Brederode gedaan over de herbezetting van den Rijn. Italië zat hierachter. Mussolini vond het noodig, dat de aandacht van Abessinië werd afgeleid en dus nam hij Hitier in den arm. Duitschland moest dienst doen als blik semafleider, omdat Engeland inderdaad teveel aandacht aan Abessinië ging schenken. De list slaagde, want plotseling was er in Europa maar één vraagstuk en dat was het gebeuren in Duitschland. We willen niet beweren dat Italië ook ach ter dezen zet op het politieke schaakbord zit. Maar zou het zoo onmogelijk zijn? Heeft de torpedeering van een tweetal Engelsche schepen in de Spaansche wateren, Engeland niet tot het kookpunt gebracht En zouden de maatregelen, die Engeland van plan was te nemen, niet nadeelig voor de Italiaansche interventie kunnen zijn? Zeer zeker is dit het geval. Italië heeft dus een bliksemafleider meer dan noodig. Zit het dan toch misschien achter het gebeuren in Duitschland We zouden de vraag niet kunnen beantwoorden. Misschien zal er later licht over vallen. Wel ziet de Italiaansche pers er een versterking in van de as BerljjnRome. De groote vraag van het oogenblik is echter zal de buitenlandsche politiek van Duitsch land wijziging ondergaan De leidende figu ren, die in de plaats van de weggeschoven leiders zijn gekomen, zijn radicale nationaal- socialisten. In zooverre is de verandering dus niet gunstig, omdat de remmende invloed ver dwenen is. Toch neemt de Berlijnsche corr. van „De Telegr." dat er geen verandering in h<>t bui- tenlandsch beleid van Duitschland zal komen. Wij helpen het hem van harte wenschen, want de wereld ziet er al gevaarlijk genoeg uit. Hij schreef gistermorgen o.m.: Wie de ontwikkeling van het nationaal- socialisme sedert 1933 en zijn politieke ont plooiing heeft gevolgd, zal er geen oogenblik aan twijfelen, dat de koers der buitenlandsche politiek in principe ongewijzigd zal worden gehandhaafd. Indien er hier en daar sprake van is, dat het tempo of de activiteit dezer buitenlandsche politiek thans verhoogd zal worden, dan moet toch in de eerste plaats bedacht worden, dat beide minder afhankelijk zijn van den wil der rijksregeering, dan wel van de toevallige omstandigheden. Eén ding geldt ook voor de beoordee'ing van een uitwerking van Hitler's besluiten op de toekomstige politiek tegenover het buiten land: de macht van den Führer heeft zich wederom vergroot. Zijn positie is sterker dan ooit en de buitenlandsche politiek evenals die der actie van den staat zal den stempel dra gen van zijn persoonlijken wil. In de benoeming van von Ribbentrop tot minister van buitenlandsche zaken meent men den wil te zien tot toenadering tot En geland. We hopen het. Rooskleuriger is de toestand er anders in het geheel niet op geworden. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Op glad ijs" met Sonja Henie en „De ge schiedenis begon 's nachts". Rialto, Spoorstraat, half 8: Marlène Dietrich in „Angel" en „De vlucht voor het huwelijk". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8 „Opgejaagd in de prairie" en „3 harten op een ijsschots". Heden. Casino. 8 u. „Marathondans" met Charlotte Kohier. Dinsdag 8 Februari. Musis Sacrum, 8 u. Voordracht Dr. P. H. Ritter Jr., voor de Vereeniging van Huis vrouwen. Woensdag 9 Februari. Casino, 8 uur. Tooneelvereeniging „Tavenu". R.K. Volksbond, 8 uur. Feestavond Ver. Ka tholiek Den Helder. Licht op g gg Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 776.1 Temperatuur lucht 4.3 Laagste temp. lucht gisteren 4.3 LEZING DR. P. H. RITTER. Voor de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Morgenavond houdt dr. P. H. Ritter voor de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen een literaire causerie. Ongetwijfeld zal voor deze voor dracht een groote mate van interesse be staan, daar deze letterkundige over een uitermate boeiende verteltrant beschikt. De lezing wordt gehouden in Musis Sacrum. Men zie de advertentie in de Held Cour van Zaterdag j.1. „HERTOG HENDRIK" TE ORAN. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein-luitenant ter 2eé yH. J. Bueninck, is te Oran aangekomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5