Montert II op dit H V oetbalmenu Ballangrud weer wereldkampioen op de schaats MiuaUen Nieuw wereldrecord op de 500 en 10.000 meier Alcmaria verplettert OSV met 6-2 Helder scoort in de laatste minuten Eerste zege van N. Niedorp op eigen terrein voor a.s- Zondag Texel's derdeoverwinning Zaandijk mag tevreden zijn Een match vol sensaties Schitterend werk van Langedijk 2S£- .»r.,LS18V: rr<' Geflatteerd doch verdiend. Zes maal in een wedstrijd te kunnen doel punten is een zeldzaamheid en, hoewel de cijfers 62 misschien wel een tikje geflatteerd zijn, is er toch niet de minste twijfel aan of de witte voorhoede, zooals die thans is samenge steld, is een aanvalslinie, welke voor eiken tegenstander groote gevaren oplevert en die, wanneer ze op streek raakt, tot heel wat in staat is. Het backs tel, dat ze vandaag tegen over zich vond, was vrij zwak en men kon er zich slechts over verwonderen, dat deze Oost- zaansche ploeg een week terug tegen het sterke D.W.V. met 20 kon winnen. De groen-zwarte voorhoede telde enkele vlug ge en handige spelers, haar fout was echter, dat ze veel te ver door combineerde. Wat ze te zien gaf, was kort spel, gepingel, dat de zwak spelende Alkmaarsche backs telkens opnieuw gelegenheid gaf zich te herstellen. Daarnaast was doelman Keuris safe als altijd. Hadden de bezoekers echter hun kansen beter benut, de uitslag zou zonder eenigen twijfel een heel an dere zijn geweest. Alcmaria trapte af en begon met resoluut aan te vallen. De O.S.V.-verdediging raakt danig in het nauw en er zijn omstreeks 5 mi nuten verstreken, wanneer Hamstra, die bij zonder op dreef was en die met v. d. Pol een uiterst gevaarlijke vleugel vormde, zich fraai vrijspeelt en keurig doelpunt. Nadat is afgetrapt, komt O.S.V. even opzet ten, maar al spoedig neemt Alcmaria weer het heft in handen. Aanvankelijk zonder succes, vooral ten gevolge van kort spel. Plotseling zendt dan v. d. Pol een schot in, dat geen doel zou hebben getroffen, zoo het niet door den schouder van één der O.S.V.-backs uit de rich ting was gebracht. Met een wijden boog ver dween nu het leer in de goal, ver buiten het be reik van den Zaanschen keeper. Keuris wordt dan af en toe aan het werk gezet, soms schijnt er gevaar te komen van Alcmaria, maar 't schieten der bezoekers laat vrij veel te wenschen over en wat op het doel is gericht, wordt een prooi van Keuris. O.S.V. komt meer opzetten. Bij een Alkmaarschen uitval schiet v. Wie- ringen keihard in, de bal ketst van de boven lat loodrecht naar beneden dan is v. d. Pol er bij om nummertje drie voor de gastheeren te produceeren. Er zijn 20 minuten gespeeld en de stand Is 3—0. Toch geven de O.S.V.-ers zich nog lang niet gewonnen. Ze beginnen steviger aan te pakken en van een Alkmaarhsch overwicht is nu geen sprake meer. Een tijdlang is er zelfs sprake van een zeker overwicht der Zaankanters, Keu ris weet enkele malen op het nippertje te red den, enkele ballen gaan rakelings over of naast, O.S.V. krijgt verschillende corners te nemen. De Alkmaarsche backs hebben de han den vol en ruimen te weinig op. Wat ze in deze periode vooral misten, waren de zekere en verre trappen van Koning. Langzamerhand komt Alcmaria er dan ech ter weer beter in en wanneef de witte voor hoede met den bal weg is, dan dreigt er altijd gevaar. De O.S.V.-doelman weet op het nip pertje een mooie bal van Hamstra te verwer ken na een voorzet van Gerritse, die weer rechtsbuiten stond. Het spel is verdeeld, met Alcmaria iets in de meerderheid. Geen van beide partijen weet ech- tre meer te doelpunten, zoodat de rust ingaat met 30 in het voordeel van Alcmaria. Na de hervatting pakt O.S.V. geweldig aan. De heeren schijnen het consigne te hebben ge kregen alles op alles te zetten, terwijl het er naar uitziet alsof aan de withemden is opge dragen zich vooral toe te leggen op verdedigen. Zoo is doorloopend O.S.V. aan het woord. De eene aanval volgt op de andere en de withem den houden, af en toe meer door geluk dan wijs heid de score blank. Een tegenpunt kan onder deze omstandig heden echter niet uitblijven en het komt ook wanneer de blauw-zwarte linksbinnen zich vrij speelt, een gat ziet en daardoor welgericht, on houdbaar voor Keuris, inkogelt. Dan geeft Alsmaria echter de brui aan ver der verdedigen, het pakt weer aan en gaat het O.S.V.-doel belegeren. Nu volgt de eene aan val op de andere aan de tegenovergestelde zijde en wanneer Gerritsen rakelings voor het doel heenplaatst en Hamstra mooi inzet, is de stand 4—1. O.S.V. trapt af en zonder dat er ook maar één Alcmariaan aan te pas kwam, wordt het 4—2. Het spel is dan verdeeld, met Alcmaria iets in de meerderheid wellicht. Wanneer van Wie- ringen zich dan vrijspeelt, volgt een geweldig hard schot en Alcmaria leidt met 52. De, tijd spoedt ten einde en O.S.V. vertoont symptomen van een inzinking. Eindelijk geven de gasten den moed op en dit kost hen nog een doelpunt, een prachtgoal door van Wieringen. We denken dan nog nummertje zeven te zien komen, doch het einde is daar. Met een dege lijke 6—2-overwinning heeft Alcmaria zich in volkomen veiligheid gebracht. smaakte het genoegen zijn club in de veilige haven te brengen. De laatste minuten verstre ken onder groote spanning, doch verandering in den stand kwam er niet meer. Scheidsrech ter v. d. Hoek leidde weer uitstekend. Een benauwde 10 zege. Het mocht geen verwondering baren,d at As sendelft Helder een warmen ontvangst bereid de. Want niet alleen, dat de 82-nederlaag haar nog dwars zat, bovendien zit de club in degradatienood en in zoo'n geval kan een club rare sprongen maken. Bijna had zich dat aan Helder voltrokken, zooals ook De Volewijckers en Zaandijk overkomen is. De Heldersche wit hemden mogen zich echter gelukkig achten, dat zij er in geslaagd zijn de punten mee te nemen en daarmede hun fraaie kansen te behouden. Zij die het Assendelft veld kennen, weten hoe moeilijk dit te bespelen is. Het mag gerust voor een groot gedeelte hieraan geweten wor den, dat Helder ook nu geen besten wedstrijd speelde. Over het algemeen is de thuisclub iets en in sommige perioden sterk in den aanval geweest, doch door onoordeelkundig spel kwa men hieruit geen doelpunten voort. Bovendien vormden zoowel Kiesewetter-als Kenter strui kelblokken, die voor de A.-aanvallers onover komelijk waren. Overigens heeft ook de Hel- der-voorhoede lang niet stil gezeten. Zoo vuur de Gast reeds na 5 minuten een gloeienden kogel af, welke gestopt werd. En in den loop van den wedstrijd scoorde Godschalk een schit terend doelpunt, dat wegens buitenspel niet toegekend werd. Kust ging in met blanco stand. Ook daarna bleven de doelpunten duur: Kenter redde een paar maal op uitstekende wijze. Vijf minuten voor het einde viel de beslissing. Wie ren zond een schot in, dat door den keeper niet correct behandeld werd. Gast stormde toe en X. NiedorpAlkmaar 20. In een van beide zijden goed gespeelde en sportieve match is N. Niedorp er in geslaagd voor de tweede maal in dit seizoen Alkmaar een nederlaag toe te brengen. En wat meer zegt: volkomen verdiend. Zooals N. Niedorp dezen middag voetbalde, hadden sterkere tegenstanders als Alkmaar (hoewel A. toch ook niet mis was) het onderspit moeten delven. Het opstellen van Faus als achterspeler bleek een heele ver sterking der verdedi ging. Voeg daarbij een Floor in topvorm en een Van Herwer den die er ook ouder- wetsch kijk op had en ge hebt een verdedi ging welke zooals ook bleek uiterst moeilijk te passeeren is. De Niedorper halflinie was goed voor haar taak berekend. Leeg water komt er steeds beter in. De Weerd speelde een goede eer ste helft, doch was o.i. na de rust volkomen leeg gespeeld. Peere boom an. deed veel goed werk. In de voor hoede moest het weer vooral komen van Sepers. Deze schitterende speler is voor elke verdediging om wanhopig van te worden, die schijnbewegingen, dat korte passeeren, 't is meesterlijk. Het was dan ook geheel zijn werk, dat N. Niedorp bij de rust een 1O-voorsprong had. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlugge zeer aantrekkelijke strijd: om beurten verkeeren beide doelen in gevaar. Zoowel Floor als Mulder weten hun doel voor doorboring te vrijwaren. Het is beide elftallen aan te zien, dat ze er echt zin aan hebben, N. Niedorp hebben we in langen tijd niet zoo goed zien spelen. Het Alkmaar-doel ontgaat verschillende malen ternauwernood aan doorboring, ook worden enkele fraaie kan sen jammerlijk om zeep gebracht. De Alkmaar sche aanval heeft tegen Faus en Van Herwer den weinig in te brengen. Opvallend is het goede spel der Alkmaar-halflinie, steeds weer steunt zij de verdediging om daarna met verre trappen de eigen voorhoede aan het werk te zetten, hoofdzakelijk geleid over de gevaarlijke vleugels. Het zal één minuut voor rust zijn als Sepers door de groenwitte defensie flitst en met een zuiver schot Mulder passeert (10). Ook na half-time wordt een gevaarlijke Niedorper aanval Alk maar noodlottig, na eenig heen en weer getrap vlak voor doel is Wit er als de kippen bij om van een klein kansje te profiteeren en den stand op 20 te brengen. Alzoo heeft N.N. een prachtigen voorsprong weten te nemen, met een prachtig spelende verdediging, was dezen voorsprong vrij veilig. In het verdere spelver- loop is Alkmaar vrijwel steeds op de Niedor per helft geweest, het aantal malen, dat Mul der in gevaar heeft verkeerd, was te tellen. Enkele malen is het geelzwarte doel door het oog van de naald gekropen. Alkmaar verdiende zeer zeker een tegenpunt, doch het liep de hee ren bepaald tegen, als het op doelpunten kwam. K. X. V. B. ZVV—HRC; DWV—Alcmaria Vic- trix; De KennemersWest-Frisia. HelderTexel; HollandiaSucces; Alkmaarsche BoysAssendelft. AlkmaarAndijk; BKCNieuwe Niedorp; MFCDTS; Strandvogels Wieringerwaard; WatervogelsScha- gen. HRC 2De Spartaan 3. HRC 3Alkmaarsche Boys 2. N.-H. V. B. Atlas 1Heldersche Boys 1; Suc ces 2HRC 4; HRC 5Oudesluis; Pet tenHelder 3 en ZeemachtSchoorl. And. Boys 1Schagen 2; OKB 1 VCL 1 en Strandvogels 2Hollandia 4. De Cocksdorp 1Helder 4; Helder 5Watervogels 2 en Tex. Boys 1 JVC 1. Doordat Alkmaar alles op den aanval zette, kreeg de zeer verzwakte Niedorper-voorhoede nog goede kansen. Als de streng, doch goed lei denden heer Morison het einde aankondigd, heeft N. Niedorp een uiterst nuttige zege be haald. Met belangstelling zien we verdere ont moetingen tegemoet. Hollandia ten 2e male geklopt. We zagen Texel van Purmersteijn met 20 winnen en hebben de eilanders na dien niet meer in actie gezien. Eerst gis teren, In hun voorlaatste thuismatch, was dat weer het geval. Het toeval wilde, dat we weer van een overwinning getuigen zijn geweest. In een meer spannenden dan f raaien kamp is Texel er in'geslaagd Hollandia voor de tweede maal te slaan. Het was uitstekend voetbal weder, het ter rein liet niets te wenschen over en er was vrij veel belangstelling. Hollandia hebben we sinds het vorig sei zoen niet meer aan het werk gezien. Sinds dien is er veel in het team veranderd; de oudjes zijn op één uitzondering na, verdwe nen. De ploeg is geheel verjongd, en moet het van geestdrift hebben, want aan het spel valt nog veel te schaven, al deden de spil en links buiten meermalen uitstekend werk. De thuisclub heeft voor de punten zeer hard moeten werken, wantde spelverhouding was zóó, dat als Hollandia gewonnen had, het niemand verwonderd zou hebben. Spil De Graaf vonden we wel den beste, als stopper deed hij vaak nuttig werk, en was een waar struikelblok. Ook in dit elftal zal technisch nog veel verbeterd moeten worden. Een eerste vereischte is bovendien, dat de spelers meer hun plaats houden. Het begin van den wedstrijd was al dadelijk interssant door de wijze waarop beide elf tallen zich in den strijd wierpen. Met veel vuur en geestdrift en zonder dat er van een overzicht sprake was, werd er gespeeld. Al leen aan de afwerking der wederzijdsche aan vallen ontbrak te veel, waardoor vele gescha pen kansen onbenut bleven. Niet genoeg over- legen ook wel eens te lang getalm was de oorzaak. Na 18 min. spelen verknoeit de rechtsbinnen van Hollandia een opgelegde Uitstekend spel van Succes. Zaandijk stuitte gistermiddag op een even onverwachten als goeden tegen stand van de Successers. Succes was bui tengewoon op dreef en speelde zeker den besten wedstrijd van het seizoen. Zaan dijk mag zich dan ook waarlijk gelukkig prijzen, dat zjj de beide punten in de wacht sleepte, want Succes had op zgn minst een gelijk spel verdiend. Een gelijk spel is den Successers intusschen door een jammerlijke foutieve scheidsrechter lijke beslissing ontgaan, zelfs zat er voor Succes meer in. Talloos waren haar snelle ver rassende aanvallen. Slechts met behulp van de geheele middenlinie kon Z. zich de onstui mige Succes-voorhoede van het lijf houden. Een eere-saluut tevens aan den Z-keeper, die eenige wonderbaarlijke reddingen volbracht, daarmede zeker schijnende oelpunten voor komende. Mooie wedstrijd. Het was een prachtige n atch. Eenerzgds 'n door enthousiasme gedragen S-elftal, ander zijds een keurig combineerende snelle ploeg, bestaande uit resolute spelers, technisch goed onderlegd en met een voorhoede, wier schot vaardigheid in deze contreien bijna spreek woordelijk geworden is. De wedstrijd. Reeds direct na den aftrap werd het duide lijk, dat S. met het heilige voornemen bezield was haar huid zoo duur mogelijk te verkoo- nen. Onder stijgend enthousiasme van de ver blufte toeschouwers liet Succes een serie prachtige aanvallen zien, snel, verrassend en gevaarlijk. Er kwamen prachtige voorzetten, er werden een paar corners cadeau gedaan, en er ontstond een hopelooze scrimmage voor het Z-doel, maar er werd weggewerkt. Als antwoord hierop volgde een snelle Z-aanval, waarbij middenvoor Kuiper zich keurig vrjj speelde en onhoudbaar scoorde (01). Dan weer een S-aanval. Een hooge voorzet kan de keeper met moeite uit het doel tot corner werken, en geen 10 seconden daarna zendt Kuiper weer een van zijn prachtige schoten op Posthumus af. Wegens hands krijgt Suc ces een vrije schop te nemen op den rand van ifiet strafschopgebied. De bal. door C. Lont genomen, kwam in den linkerbenedenhoek. Met een formidabelen duik wist de keeper 't leer nog tot corner te werken. Ook hieruit ontstond weer een corner. Beide zonder resul taat, maar dank zij de prachtig spelende S- middenlinie met Montulet aan het hoofd wa ren de Successers al weer terug. Schmitt is doorgebroken, doch wordt door 2 man tegelijk aangevallen. Vrije schop! Door Montulet naar den vrijstaanden D. Kuiper ge plaatst, wiens schot faalde. Weer is het de Z-middenvoor die het S-doel belaagt. Door 2 man bewaakt weet hij toch het leer aan zijn linkerbuurman door te geven die van dichtbij scoort (02). Ook de links buiten vuurt dan een paar vliegende schoten af, die door Posthumus worden geweerd. Weer is S. in den aanval. Schmitt is doorgebroken, komt in botsing met den snel uitgeloopen kee per, maar kan de bal nog omhalen, die pre cies voor de voeten van Rotgans komt, die in open doel kan trappen (12). Nog steeds blijft de druk op het Z-doel aanhouden. Een maal is de keeper reeds gepasseerd, maar er staat nog een speler in het doel. Volgens oog getuigen was de bal over den lijn geweest. De scheidsrechter kon dit echter niet constatee- ren. Bij den volgenden aanval kan Z. slechts ten koste van een corner redden. Op het oogenblik dat de bal prachtig voor het doel zweefde, werd Schmitt onreglementair tegen den grond gewerkt. Penalty! De eerste maal schoot Koorn de bal tegen de bovenlat. Maar door Kuiper opgevangen en ingeschoten. De keeper had zich echter vóór het schot reeds verplaatst, zoodat de strafschop moest wor den overgenomen. Thans schiet Koorn onhoud baar in (22). Weer stormt Schmitt op de hielen gevolgd door een back met den bal op het doel af. Zwaar gehinderd kan hij niet schieten doch wel een corner forceeren. Prachtig neemt Kuiper deze corner. Velen missen en plotseling staat Schmitt met den bal voor open doel op ongeveer 1 M. afstand. Een schril fluitsignaal volgt. Off-side?? Niet mogelijk! Op den doel lijn staat nog een Z-speler. Helaas heeft de scheidsrechter dit niet bemerkt. Met een stuitbal herstelde de scheidsrechter zijn fout Hierna rust. De tweede helft. Om het winnende doelpunt. Ook in de 2e helft werd keurig voetbal ten beste gegeven en ook thans ontbrak het niet aan spanning. S. was wel het meest in den aanval. Voor het meerendeel zeer gevaarlijk. Beide doelen verkeerden om beurten in ge vaar, maar hoofdzakelijk voor het Z-doel zag het er vaak bedenkelijk uit. De Succes-ach terhoede was de situatie vrij aardig meester, maar toch wist Z. bij een corner door een goeden omhaal van den linskbinnen de leiding te nemen. In het nog resteerende kwartier stelde S. alles in het werk om nog gelijk te maken evenwel zonder resultaat. Het was een zeer eervolle nederlaag. kans. Drie min. later scoort Texel na een felle strubbeling in den H.-doelmond middel van den linksmidden. Veel 8^ulch be groette deze goal! Bijna werdde vergroot, maar Bakker's fraaie cent gemist. Voor het T.-doel is het evenminpa en vreê. Dukers toont zijn kunnen en ais daarna De Graaf een mistrap doet, j*orm een Hollandiaan naar voren. Het was Ran, door corner-trappen het onheil wist a wenden. De spanning neemt nog toe, met a meeste bewogen momenten voor Duker want Holl.'s snelle uitvallen zijn steeds vol ge vaar. Uit een dezer „scheert" de bal maar juist over de lat, doch 4 min. later was het de roodwitte middenvoor, die een fout ai strafte door na krachtig doorzetten tegen t scoren (1—1). De 13 min. die toen.Mg te spelen waren, speelde zich voornamelijk voor het Texelsche doel af, maar met draaien wa ren de cijfers nog 11. Texel weer de leiding. De 2e helft was nog geen 3 min. oud, toen Texel na een overrompelenden aanval en na veel getrap, via Bakker den Hollandia-keeper voor de 2e maal wist te passeeren. Hollandia viel onmiddellijk fel aan. hield het spel een poosje op de andere helft, maar De Graaf, Ran c.s., weerden zich als duivels. De ver- tooning werd langzamerhand te forsch, te wild, en het gevolg was heel wat vrije schop pen. We konden evenwel het optreden van den referee niet bewonderen, die o.i. wel eens te veel floot voor kleinigheden. De gasten lie ten de kans op den gelijkmaker onbenut door een strafschop recht op den doelman te rich ten. Piet Neijens faalt dan in vrije positie. Dukers stopt een bal uit een vrijen schop on berispelijk. Kikkert weet ook al geen raad als hij geheel vrij staat met den bal. Zóó verhit zijn de gemoederenNeijens stormt met den bal naar binnen, maar wordt dan op het beslissende moment gehaakt, zonder dat dit bestraft wordt. Het schijnt, dat T. in deze periode nog eens gedoelpunt heeft, wat de scheidsrechter evenwel niet constateeren kon. In het laatste kwartier zijn de meeste spelers doodmoe, men w i 1 wel, maar kan niet meer. Het is nu een wat heen en weer getrap en een enkele maal eens een benauwd moment voor een der doelen. Het einde van dit zeer bewogen treffen ein digde derhalve in een benauwde 21 zege voor de Texelsche club. Schagen IStrandvogels I 21. Scheidsrechter Hoogendoorn uit Amsterdam heeft géén gemakkelijke taak gehad, deze match tusschen twee ploegen, die elkaar dezen middag weinig toegaven te leiden. Zenuw achtige Broekerhavenaren, grensrechters die van den kook raakten en een opgewonden publiek! Als we dezen wedstrijd willen karak- teriseeren, hebben we slechts één naam: „de wedstrijd van Vlam", den aanvoerder-keeper van Strandvogels. Wat deze deed was soms phenomenaal! Gesteund door een paar goede backs heeft hij tientallen malen in uitersten nood moeten redden! Ook de kleine spil Tap per ofschoon in het veld geen prettige speler deed uitmuntend werd. Zijn duels met Leen Schoorl waren dikwijls kostelijk! Bij Schagen was Piet de Vries de groote man, die precies op tijd daar stond, waar hij moést staan en beide doelpunten voor zijn rekening om Ook Kees de Moor en Arie Slikker kun- üon OD een goeden dag terugzien. Koch zagen wei eens beter. In de S.-achterhoede wa. Middelbeek met wegwerken niet altijd 0p lef Keeper Schoorl had het niet zoo druk. De overigen leverden individueel goed spel, mLr vooral in de middenlime rammelde het wel eens. De voorhoede was soms zéér onfor tuinlijk. Hoe het ging. De eerste aanval is voor Schagen, er wordt een stevig tempo ingezet; en Grootes, de Schager-spil, gooit het spel telkens flink open Schagen lijkt iets m de meerderheid. Het krijgt zijn eerste kans bij een vrijen schop, maar een geweldig schot van Peetoom knalt slechts tegen de lat. Even later zal De Moor een poging wagen, hij komt op fraaie wijze vlak voor doel, maar door twee spelers ge hinderd, komt hij niet verder. Weer is De Moor in actie en geeft Peetoom een opgelegde kans. Het zit Jan niet mee, hij schiet vlak over. Als Peetoom er weer vandoor gaat, valt hij, de bal rolt naar Boontjes, reeds snelt een Strandvogel toe, maar dan is De Vries er juist op het goede moment, om het leer op zijn linkerschoen te nemen en keurig in het net te deponeeren (1—0). Broekerhaven doet alles om den achterstand in te halen, maar laat zich ammer genoeg af en toe verleiden tot minder fraaie trucjes. Scheidsrechter Hoogendoorn staat hier be sluiteloos tegenover, na rust zal hij krachtiger ingrijpen! Het speltempo daalt en het laatste kwartier voor de thee heeft weinig aan trekkelijks meer. Na de rust begint het al spoedig te lijken op een par tijtje goalsehieten, maar dat is dan de periode, waarin keeper Vlam in alle mogelijke standen en hou dingen zijn doel zoodanig verdedigt, dat de Schager-voorhoede geen kans krijgt. Het sportieve Schager publiek, samen gedromd achter Vlam's heiligdom, juicht hem telkens luide toe! Plotseling is de bal weer op de Schager- helft, en ontstaat een verwoed duel voor Schoorl's doel. Twee maal werkt hij keurig weg, den derden keer kopt de B.-rechtsbuiten Bijl in. De stand is weer gelijk! Onder groote spanning wordt de strijd voortgezet. Het wordt er n'et beter op. De gasten gaan ruw spelen, onophoudelijk fluit de scheidsrechter, waarschuwt den B.-aanvoerder, die vergeefs tot kalmte maant, en tenslotte komt de straf: penalty. Peetoom schiet den bal precies in handen van den keeper! Nog negen minuten zijn te spelen, nog steeds is de stand 11. De grensrechter van Broekerhaven komt zich be klagen over beleediging vaneen Broeker- havenaar en eischt dat deze naar de kleed kamer verwezen wordt. Alles schreeuwt en loopt door elkaar! Vier minuten voor het eindsignaal, als Schagen den zooveelsten aan val, onderneemt, schiet De Vries, de B.-keeper valt uit, grijpt mis, enSchagen is win naar, want vlak daarna fluit de scheidsrech ter voor de laatste maal. Zaterdag en Zondag zgn te Davos de wereldkampioenschappen in het hardrijden gehouden. Deze hadden tot resultaat, dat de Noor Ivar Ballangrud voor de 4e maal wereldkampioen werd, terwijl voor ons land het schiterende rijden van den Oud- Karspelaar Jan Langedijk een blijde ver rassing was. Op de 10.000 meter werd Lan- gedijk derde, in het algemeen klassement achtste. Er werden 2 wereldrecords ver beterd. Zaterdag reed Hans Engenstangen alleen over de baan en hij slaagde er in, het wereld record op zijn naam te krijgen, door den af stand in 41.8 sec. af te leggen. Ballangrud reed op de 10.000 meter tegen Mathisen. Beiden gingen gelijk door den finish na een zeer opwindenden rit en voor hen werd een nieuw wereldrecord van 17 min. 14.4 aec. genoteerd. Het oude wereldrecord stond on naam van Armand Carlsen (Noorwegen), met een tijd van 17 min. 17.4 sec., gevestigd on 5 Februari 1928 te Davos. Het was dus precies tien jaar oud. Voor Nederland deed zich het weer verheu gende feit voor, dat Jan Langedijk er in réenif d\10000 meter zijn persoonlijk record met met minder dan 15.5 sec. te ver beteren en op 17 min. 28.2 sec. te brengen. In dien hij in de laatste ronde niet gevallen was zou zeer waarschijnlijk ook door hem het we reldrecord van Carlsen zijn verbeterd Het was de rit van zgn leven. Alle buitenlandsche officials waren vol lof over zijn prestatie. Het succes van Jan Langedgk in deze twee wedstrijden is wel buitengewoon groot ce weest. Met zijn achtste plaats in de algemefnê rangschikking, zijn derde plaats op de 10 000 meter, en zijn vierde plaats op de 5000 meter mag ons land alleszins tevreden zijn vooral' indien men bedenkt, dat het puikje van 's we relds snelste rijders te Davos aan den start ziin geweest. Voorts heeft Langedijk zijn tijden on de 500, 5000 en 10.000 meter verbeterd WH konden reeds na den eersten dag mededeelen dat Langedijk de beste Nederlandsche rijder van alle tijden is geworden. Zijn puntenaantal in de Nederlandsche rangschikking gin<^ door zijn schitterenden tijd op de 10.000 meter on- nieuw flink naar beneden. Met 45 sec.. 2 min 20.5 sec.. 8 min. 28.5 sec. en 17 min. 28 2 sec over resp. 500. 1500, 5000 en 10.000 meter' heeft hg zijn puntenaantal thans tot 195 09 terug gebracht, terwijl Van der Scheer op 196.30 en Heiden op 197.51 staat. De vooruit gang van den Oud-Karspelaar is dit seizoen onmiskenbaar zeer groot. Langendijk's pech op de 10.000 M. Onze landgenoot reed tegen Wazulek, den Oostenrijker, die nog redelijke kansen op den kampioenstitel had. Evenals Zaterdag bij de 5000 meter had Langendijk een rondeschema opgesteld. Hij wilde trachten 17 min. 40 sec. te maken, dus onder zijn besten persoonlijken tijd van 17 min. 43.7 sec., gevestigd tijdens de Olympisch Winterspelen op 14 Februari 1936 te Garmisch Partenkirchen. Een rondegemiddelde van 43.9 sec. was hier voor noodig. Onze landgenoot kwam weldra voor Wazulek te liggen regelmatig noteerden wij voor hem ronden van 41 sec., zoodat hij dus aanzienlijk beneden zijn eigen schema bleef. Zes, zeven seconden liep hij op zijn schema in, het werden er acht, negen, zelfs tien, rustig reed de Oud-Karspelaar door en nadat er 6.000 meter opzaten, riepen de officials elkaar toe: „dat kan een nieuw wereldrecord worden! De spanning steeg met elke ronde. Zou de Nederlander het halen? Op de tribunes voelde men, dat er iets bijzonders ging gebeuren. De bel luidde voor de laatste ronde: de mogelijk heid het wereldrecord van Armand Carlsen van 17 min. 17.4 sec. te verbeteren, lag binnen het bereik van Langendijk. Een kreet ging op: m de voorlaatste bocht kwam Langendijk ten fyJ ^'efd door, kwam in de buitenbocht erec t. Vrij snel stond onze rijder weer op, aoch moest opnieuw vaart nemen. Wazulek was zooveel achter geraakt, dat toen Lange- d°k eenmaal weer op volle snelheid liep, de arht»nrÜ n,OS steeds een vijftal meters In b6m De baanwachter vergat angedijk met zijn vlag te beduiden, dat hij ïo^.t moest "Jden, zoodat onze Celnirir" verkeerdelijk de binnenbocht nam. hoi i langedijk, ondanks vermoeid- keèrd!nhZlJn !al' n°S bürijda dat hg de ver bocht h pakken bad. Midden in de Reirio ina/F naar den buitenbaan over. finish v, cr3TglnSen tenslotte gelijk door de heeft henf rli eifen W afhaalde. En die val dat was aithlnS J13 tien seconden gescheeld, deskundigen 3 °»ntün* van da meeste w»

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8