Zwakke Zwaluwen voorhoede kan niet scoren SPORT Dc lijst der „openbare vijanden" Postvlucbten op Indië Min. de Wilde verdedigt het financiëele beleid van de regeering Verdienstelijk werk van Gonne Donker De bacillen-misdaad in Frankrijk Bloedige vechtpartij met zigeuners Eerste Kamer Vx>dl~al Falende binnenspelers 13-oJilen Tin Dekkers wint fe Parijs ilcfiactUen Axel Paulsen overleden Wielrennen Ronde van Purmerend op 30 April De Duitsche vluchtelingen Naar Duitschland ontvoerd Geen Britsche credieten voor aanvallende staten Een garage voor vierhonderd auto's Den Haag, 9 Februari 1938, De ehrisbelijk-hisrtorische heer Pollema, die gisteren een voor 'n spreker van rechts ongewoon-critische beschouwing over de mo netaire politiek der Regeering had gehou den, aandringend op een „politiek van uit geven", daar onze Nederlandsche Bank propvol ligt met „dor goud", heeft tot nu toe nog niet veel genoegen van zijn opmer kingen beleefd. Zelfs stonden heden een tweetal partijgenooten op (de heeren Ter Haar en De Savornin Lohman) om duide lijk te doen blijken, dat de meening van mr. Pollema allerminst de partij-opvattin gen weergeven. En zij refereerden zich vol komen bij de eveneens gisteren gehouden redeVan Lanschot (R.K.), welke de Polle- ma'sche theorie uitvoerig en voor velen afdoende bestreden had. Maar ook minister De Wilde liet heden niet na zijn best te doen, niets heel te laten aan de denkbeelden van den genoem den C.H. afgevaardigde. Zelfs verklaarde hij „getroffen" te zijn door het duidelijke wan trouwen. dat de Senator aan den dag had gelegd. En inderdaad heeft de heer Polle ma. Christelijk-historicus, iets „goed te ma ken", althans te verduidelijken, wat hij morgen-ochtend, bij de replieken, makkelijk doen kan. Minister De Wilde wacht even zeer naar hij uitdrukkelijk zei op na dere uiteenzettingen, doch intusschen ver geleek hii mr. Pollema met... den heer Van Vessem (N.S.B.) die zegt een oplossing te weten, zonder aan te geven, welke, ,,'t Gaat hier toch om 's lands belang!" riep de minister uit. Al dadelijk hoorden we uit den ministeri- eelen mond, dat aan belasting-verlaging niet gedacht kan worden, wat niets opzien barends beteekende Iets anders was, wat mr. Van Citters had aangeroerd, namelijk de noodzakelijkheid tot verandering van ons belastingstelsel. Z.Exc. vond ook ons huidige stelsel verre van ideaal, maar... zei hij tegen de belasting op de basloten N.V.'s is reeds zóó'n storm van verzet ge rezen, dat 't de vraag is, of zij er ooit komt. De heer De Zeeuw had betoogd, dat er een wanverhouding bestaat tusschen de directe- en indirecte lasten, en dat de gemeenten ten deze heel anders hebben gedaan dan het Rijk. Dat is maar schijn! riep Z.Exc. uit, trek ken de gemeenten b.v. niet van de electrici- teitsbedrijven groote winsten, bij elkaar wel f 40 millioen, en zijn dat soms geen indirecte lasten? Maar ook geen sociaal-democratische wethouder zal durven beweren, dat de ge meenten die winsten missen kunnen. Wel nu, ook het Rijk kan de indirecte heffingen niet missen! Den toestand der Rijksfondsen achtte Z. Exc. zeer bedenkelijk en in deze liet de minister nog eens blijken, dat hij niet houdt van allerlei spitsvondige berekenin gen. maar nog steeds van de in de kern eenvoudige rekenkunst van een goede huismoeder! Eu daarom moeten de fond sen behoorlijk worden gesaneerd. Het Egalisatiefonds! De heer Van Bön- ninghauscn had nog eens critiek doen hooren op de geste der Regeering inzake het loslaten van den gouden standaard, maar de minister riep uit, dat in Septem ber 1936 iedereen ervan overtuigd was, dat de Regeering toen niet anders kon! Ten aanzien van het becritiseerde Egalisatie fonds kon de minister begrijpen, dat ve- Jcn wel eens „achter de gordijnen" zouden willen kijken, doch zoo verzekerde Z. Exc. het fonds moet geheim zijn of... he.t moet niet zijn! Er is voortdurend con tact tusschen den minister en den Presi dent der Ned. Bank. doch ten slotte is al leen de minister van Financiën verantwoor delijk voor de werking van het Egalisatie fonds! En om redenen van Staatsbelang moet hij zwijgen over de interne werking van het fonds. Zoo lang de gulden zwevende blijft kunnen we het fonds niet missen aldus verder mr. de Wilde en het staat mede in verband met de monetaire onzekerheid in de wereld en de noodzakelijkheid, de koersen te beinvloeden. Voorts achtte Z. Exc. de werking van 't fonds „buitengewoon-heilzaam" voor han del, scheepvaart, landbouw en nijverheid, want niets is erger dan schommelende koersen. En: het voorknmicn van koers fluctuaties is immers volkomen bereikt. De koers is vifct en zeker, zei de bewinds man. de „stuurinrichting" (het egal. fonds) is goed! Nu had de heer Pollema en hier ko men we weer bij dien afgevaardigde te recht! gezegd, dat het fonds den gulden kunstmatig, dus onnoodig omlaag had ge louden. Dit noemde de minister nu „perti nent onjuist". En Z.Exc. verduidelijkte nog eens het doel van het fonds: om te zorgen, flat de losgemaakte gulden zijn eigen waar de zoekt en dat kan alleen bereikt worden, als de onnatuurlijke stijging wordt tegenge gaan. En als de heer Pollema zegt, dat het volksinkomen op die manier wordt belegd in goud, wat wil hij dan? Gaat men het goud vastleggen in ondernemingen, bedrij ven, machines, enz., hoe kan men dan op een gegeven moment de in bewaring gege ven goudvoorraden teruggeven? Men kan immers niet tegen de opvragers zeggen: Het goud is belegd, voorloopig kan je niets te rugkrijgen! En daarbij, de „goudstroom" behoort voor een groot deel aan buitenlandsche bezit ters, en heeft dus met ons volksvermogen niets te maken Maar wat wil de heer Pollema? Het fonds afschaffen? Den gulden weer duurder ma ken? En moet de Regeering dan verder maar „ruimer uitgeven"? Als zij dit advies zou volgen, was binnen enkele dagen het goud van de Ned. Bank verdwenen! riep de bewindsman. „Het vertrouwen in ons geld zou als sneeuw voor de zon verdwij nen"! En mr. De Wilde herinnerde ten slotte aan de recente woorden van mr. Trip, waarin de directeur der Ned. Bank wijst op bet vertrouwen, dat Nederland in de wereld geniet door zijn soliede geldpo litiek. Voor deze woorden kreeg de bewindsman een „open doekje"! Roode Duivels winnen met 20. In het Olympisch Stadion te Am sterdam werd gisterenavond een licht wedstrijd gespeeld tusschen de Zwaluwen en de Roode Duivels, wel ke ontmoeting op volkomen ver diende wijze door de Belgen met 20 gewonnen werd. Zoowel voor als na de rust waren de gasten iets sterker in het veld, dank zij be tere techniek, terwijl het ploegverband der bezoekers goed verzorgd was, hetgeen ten aanzien van het Zwaluwenelftal zeker niet mocht worden gezegd. Vooral het verband tusschen middenlinie en aanval liet bij de gastheeren veel te wenschen over. Bas Paauwe vertolkte gisteravond weer een uitstekende partij. Pienter stopper-spil. Pienter Speelde als stopper-spil en de voor hoede had zich bij dit systeem moeten aan passen. De opbouw van het spel is, het spreekt wel haast vanzelf, bij een stopper- spiltactiek een geheel andere dan indien de midhalf een positie inneemt, welke meer op den aanval is ingesteld. Vooral de binnen spelers van de voorhoede hebben in 't ge noemde systeem een bepaalde taak te ver vullen, doch zoowel Ilunting van P.S.V. als Timmermans van E.D.O. gaven een partij voetbal te aanschouwen, waaruit duidelijk bleek, dat zij eigenlijk niet wisten, wat hun taak was. Overigens kan van Pienter gezegd worden, dat hij niet uitblonk, maar dat hij toch ook niet tegenviel. Door zijn lengte en zijn stoer spel valt de Groninger altijd op, terwijl zijn kop- werk vaak voortreffelijk mocht wor den genoemd. Maar aan den ande ren kant zijn Mondele c.s. er menig maal in geslaagd den Noordeling te passeeren: een onoverkomelijk strui kelblok was Pienter voor de Belgi sche voorhoede niet. Het was maar goed, dat Caldenhove in de eerste helft er zoo uitstekend in was, ter wijl ook Pauwe opviel door keurig spel, zoowel in verdedigend als in aanvallend opzicht. De P S.V.'er Peters kon niet boven het middelmatige uitkomen. Van der Lin den van N.A.C. wisselde uitstekende met zeor zwakke momenten af. Doelman Mi- chel viel op door zijn rustig keepen, de beide doelpunten kon hij niet houden. Zwakke voorhoede. De voorhoede was wel het zwakste ge deelte van de Zwaluwenploeg. Door het be trekkelijke falen van Hunting en Timmer mans was het verband zoek, zoodat alles van de beide buitenspelers Drager en van Beek alsmede van den midvoor Van Dijk de N.A.C.'er was op het laatste mo ment ingevallen voor Vente moest ko men. Maar geen dezer drie spelers wist van de kansen, welke in ruime mate geboden werden, te profiteeren. Het schot der voor hoedespelers was zeer zwak, terwijl het tempo bij het afwerken van den aanval zeer veel te wenschen overliet, een kolfje naar de hand van de Belgische achterhoede, die door snel ingrijpen en stevig opruimen vrij wel steeds ernstig gevaar wist te voorko men. Het verloop van den strijd. Tn de tweede helft viel van der Linden door een blessure uit en werd vervangen door Wilders. Vlak voor het einde verliet ook Hunting het veld, zijn plaats werd in genomen door Ooms. Voor de rust zagen de Belgen geen kans tot doelpunten. Na de rust duurde het een lialf uur alvorens ïsenborghs met een kop bal de eerste goal .voor de Roode Duivels maakte, welk doelpunt onmiddellijk gevolgd werd door een tweede van den voet van Mondele, 0—2. De weersomstandigheden waren verre van fraai, vrijwel voortdurend viel de regen neer, waardoor veld en bal glad werden. Het aantal toeschouwers mocht op ten hoog ste 7000 geschat worden. In „Central" te Parijs zijn internationale bokswedstrijden gehouden, waaraan ook de Nederlandsche bokser Tin Dekkers deelnam. Het gevecht tusschen den Hagenaar en Corfini was wel het beste wat men dezen avond zag. De boksers waren aan elkaar gewaagd, maar langzamerhand kwam Dek kers in de meerderheid. Zijn boksen stond op 'n hoog peil, maar ook zijn tegenstander kon zeer gevaarlijk uit den hoek komen. Dekkers won tenslotte op punten, hetgeen een zeer fraai resultaat is tegen een Fran- schen bokser als Corfini, die bekendheid geniet en die zich tot den laatsten gongslag een gevaarlijk tegenstander toonde. De talrijke toeschouwers juichten de beide hok sers na afloop langdurig toe voor hun in derdaad prachtig boksen. Grondlegger der moderne trai ning. In den ouderdom van 82 jaren is giste ren te Oslo de beroemde Noorsche Schaat senrijder Axel Paulsen overleden. Paulsen is behalve hardrijder ook een be kend kunstrijder geweest. Nog heden ten dage is in elk programma van een wed strijd in het kunstrijden de z.g. Axel Paul- sensprong opgenomen. Wat het hardrijden betreft, Paulsen was tusschen 1880—1890 een der beste rijders van de wereld. Al heeft de Nederlandsche schaatsenrij- derij niet zulke bijzonder prettige herinne ringen aan het optreden van Paulsen, het kan niet ontkend worden dat de Noor eigen lijk de grondlegger is geweest van de moderne training. Wereldkampioenschappen hard rijden voor dames aangevangen. Laila Schou Nilsen heelt de leiding. Gisteravond zijn de wereldkampioenschap pen in het hardrijden voor dames aange vangen met de series over 500 en 3000 meter. LAILA SCHOU NILSEN. Onze landgenoote, Gonne Donker, verrichtte een verdienstelijke pres tatie door op de 500 meter als derde te eindigen met een tijd van 53.3 sec. Over het algemeen waren de tijden niet zoo goed, hetgeen aan de minder gun stige conditie van het ijs moest worden toegeschreven. Op de 3000 meter werd Gonne Donker zesde, zoodat zij aan het einde van den eersten dag de zesde plaats in de algemeene rangschikking inneemt met 117.517 punten. Laila Schou Nilsen staat op de eerste plaats met 111.137 punten. De Amsterdamsche ren- en tour club „Le Champion" zal de ronde van Purmerend dit jaar op Zaterdag 30 April a.s. organiseeren. Een ster ke ploeg Belgische renners zal wor den uitgenoodigd. Geen afschuiving naar het land van herkomst. De internationale conferentie voor aan vaarding van een conventie betreffende den status van uit Duitschland gekomen vluch telingen te Gcnève, heeft haar werkzaamhe den beëindigd. lieden zal de laatste vergade ring gehouden worden ter onderteekening der conventie, die uitbreiding geeft aan het begrip „vluchteling zonder slaat" en het reeds erkende recht van Duitsche vluchte lingen volgens de conventie Nanscn hand haaft ten aanzion van liot krijeon van Werk na een verblijf van drie jaar in het gast vrijheid biedende land. Voorts zijn verscheidene aanbevelingen aan de conventie toegevoegd, o.m. een aan beveling om ongewenschte uitgewekenen niet af te schuiven naar het land van hun herkomst. Drama aan de Belgische grens Het blad „Soir" meldt: „op 4 Januari j.1. is een zekere Heinrich Niederau uit La Ga lamine (Belgie) verdwenen. Uit 'n door de bevoegde autoriteiten ingesteld onderzoek blijkt, dat de man op dien dag tegen 13 uur 20 gelokt is op den weg, die van Moresnet- La Chapelle naar Aken leidt dwars door het hosch. Diedcrau zou zich in tegenwoordigheid hebben bevonden van een achttal Duitsche politieambtenaren in burger, die hem, na hem te heib'bcn mishandeld, over de nabij- zijnde grens zouden hebben ontvoerd. Sinds 4 Januari zou Niederau opgesloten zijn in het Polizeipraesidium te Aken. Dit bericht heeft uiteraard in de streek zeer groot opzien gebaard." REUSACHTIGE RAZZIA IN NEW- YORK. 1100 PERSONEN IN HARLEM EN BROOKLYN GEAR RESTEERD. In de laatste weken werd in go- heel Amerika, in het bijzonder echter in New-York, een nieuwe golf van misdadigheid waargeno men. Vier politie-beambten kwamen in dezen tijd door de kogels van bandieten om het leven. De situ atie werd echter door de politie eerst onhoudbaar genoemd, toen een goudtransport midden in New- York door met machinegeweren bewapende lieden werd aangehou den en de daders zich van een rijke buit meester maakten. Onder den indruk van dit staaltje van brutaliteit besloten de autoriteiten, in New-York een reusachtige razzia te hou den. terwijl de leider van het Federale Bureau ter Bestrijding van de Misdaad, J. F.dpard Hoover, tegelijktijdig tot publi catie van een nieuwe lijst van „Open bare Vijanden" overging. De groote razzia. New York heeft nog nimmer een derge lijke razzia beleefd. De stadspolitie werd n,l. voor dit speciale geval versterkt met 2000 agenten van den slaat New York. Meu greep gelijktijdig in verschillende wij ken in, om te verhinderen, dat de bewo ners van de ecne wijk die van de andere waarschuwden. Alleen reeds in Harlem en Brooklyn werden 1100 personen man nen en vrouwen gearresteerd. Van deze gearresteerde menscben moest men een zeker deel weer vrijlaten. Maar 603 misdadigers der Amerikaansche on derwereld bleven in arrest. Onder hen bevinden zich zeven zeer gevaarlijke ban dieten, die wegens moord gezocht werden. De gevaarlijkste „openbare vij anden". Wanneer Edgard Hoover, die zieh hij de uitroeiing van het Amerikaansche gang sterwezen zeer verdienstelijk maakt, reeds eenico maanden geleden verklaarde, dat de misdaad in Amerika zou zijn overwon nen, oordeelde hij toch wel wat al te voor- harig. In den laatsten tijd is n.1. gebleken, dat er toch nog een groot aantal trusts van misdadigers en gangsters aan het werk is. vooral in San Francisco en Philadel- phia en in beperkter mate ook in Chicago en New York. Hoover heeft klaarblijkelijk zijn vergis sing intusschen ingezien, want hij publi ceert (hans een lijst met namen van de zes gcvarlijkste mannen der U.S.A., de grootste ..openbare vijanden", op wie de politie met hulp van het publiek jacht moet maken. Op deze lijst vindt men nog slechts weinige van vroeger bekende namen. De oude „hel den" zijn of reeds dood of zitten veilig ach ter de tralies. Een oude bekende is b.v. „Gorilla-Bov". die in het politie-register als Louis Buch- haltcr vermeld staat. Hii is 40 jaren oud Zijn handlanger, Jacob Shapiro. is 41 jaar oud en draagt in de onderwereld van New York de naam van „Gurrah". Deze beide zware jongens werkten in verschillende gangs samen. Het gelukte hun echter, door het stellen van hooge borgstellingen steeds weer uit de gevangenis te komen. Tenslotte vermoedde men, dat zij met valsche passen naar het buitenland vertrokken zouden zijn. Maar thans zijn zij in Dakota gezien. Toen men hen echter wilde arresteeren, waren zij weer spoorloos verdwenen. De derde man op de lijst is Iving Charles Chapman, een man van 39 jaar en een ge vaarlijk bankroover, die uit de staatsgevan genis van Texas, waar hij een straf van 25 jaren had uit te zitten, ontvlucht is. De vierde openbare vijand is Maurice Denning. die verschillende banken beroofd heeft. Do beide laatste mannen op de lijst Arnold Thomas Kyle en Joseph Paul Cretzer werkten steeds samen. Zij bezaten langen tijd een uitstekend loopende zaak in Nevada. maar werden ten slotte door de „romantiek" van de misdaad aangelokt en wisten ook op dit gebied met succes te operceren. Werd de razzia verraden? Ondanks het goede resultaat, dat de actie van de politie tn New York had, meent men toch, dat de razzia verraden werd. Want het is opmer kelijk, dat in den nacht voor dc razzia, dus omstreeks den tijd, dat de eerste bevelen voor deze onder neming gegeven werden, een groot aantal gezochte „vogels" met auto's en vliegtuigen den staat New York verliet, De razzia zal voor de stad New York ove rigens nog een muisje met een staartje zijn wijl een aantal personen in arrest bleef en een bezoek moest afleggen op de afdoelin gen voor fotografie en de vingerafdrukken hoewel er later niets tegen hen bewezen kon worden. Deze lieden hebben nu een eisch tot schadevergoeding ingesteld. Daar eemse rechters van meening zijn, dat de po litie wat al te hardhandig is opgetreden be staat de mogelijkheid, dat het proces om schadevergoeding een voor de eischcrs gunstig verloop zal hebben. Vertrek ran Aankomst t* Buizerd (heenreis) Singap. 9 Febr. Band. 9 Febr. Ibis (terugreis) Ensch. 9 Febr. A'dam 9 Febr. Gier (heenreis) Jodhp. 9 Febr. Rang. 9 Febr. Torenvalk (terugreis) Bagd. 9 Febr. Athene 9 Febr, Pelikaan (heenreis) Napels 9 Febr. Alex. 9 Febr, Oehoe (terugreis) Singap. 9 Febr. Rang. 9 Febr, Wielewaal (heenreis) A'dam 10 Febr. Sensationeele onthullingen in de CSAR-affaire. Markies Por- tago gearresteerd. Gistermiddag heeft de rechter van ïnstruc tie te Bayonne wederom markies Portago en een zijner medeplichtigen gehoord. Dos- middags was de markies aanwezig bij het openen van een op zijn naam staanden koffer bij een bank te Riarritz. orscheido- ne koffers, die tijdens de huizoeking van den afgcloopen nacht in beslag genomen zijn, zijn naar de griffie van het gerecht te Bayonne overgebracht. De zaak der flacons bacillen, die, de laatste dagen ontdekt zijn, vormt het onderwerp van een nauwkeurig onderzoek. De flacons bevatten ba cillen en giffen, die bestemd waren voor slachtoffers, welker namen op een lijst stonden, die thans in han den is van de Justitie. De flacons zijn voor analyse naar Parijs opgezonden. De departementale editie van do „Matin" verneemt, dat volgens zekere inlichtingen markies Portago en zijn medeplichtige er van verdacht zouden worden op bevel van den Spaanschen rechtschen kapitein Ibancz te hebben getracht in Frankrijk agenten, te werven, die liacilleneultures, welke epi demieën zouden kunnen verspreiden, zouden hebben moeten uitstrooien. Portago onderhield voortdurend contact met persoonlijkheden uit de omgeving der regeering te Salaman- ca, welke bekend zijn bij de Fran- sche politie en die betrokken schij nen te zijn in de uitwerking van de plannen, die Portago had moeten uitvoeren. Het blad logt verhand tusschen deze zaak cn die van Brest met Troncoso en de verschillende aansla gen in het Zuiden van Frankrijk. De nationale veiligheidsdienst zet intus schen het onderzoek voort. In deze [.- -Pin tot. <ftivpï-i'o vier personen gearresteerd: Markies Portago, die sinds twintig jaar in Riarritz woonde, getrouwd was met een En- gelsche en verklaart een neef te zijn van den ex-koning van Spanje, voorts Martin Bomigo, een Spaansch student, Estoriasa, omtrent wien de politie nog geen nauwkeu rige gegevens bezit en een vierde persoon, wiens naam men niet kent. Eden durit Japan niet te noemen. Eden heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat de credietfaci- liteiten, zooals die opgenomen zijn in het rapport van Van Zeeland, niet zouden worden toegekend door de Britsche regeering aan de staten, welke Genève aangewezen heeft als schuldig aan agressie, ingeval de Vol kenbond zich zou uitspreken tegen faciliteiten te hunnen opzichte. Toen de Labourafgevaardigde Arthur Hen- derson nader wcnschte te weten, of dit ant woord van Eden van toepassing kon zijn op het geval Japan, hield Eden zich op theore tisch juridisch terrein en noemde hij geen enkelen bepaalden staat. Aanwinst voor de Finsche hoofdstad. In de Finsche hoofdstad is een garage met tankstation in aanbouw, die de grootste en modernste zal zijn in Noord-Europa. Het ge- houw, dat tot de drie grootste van Helsing- fois gerekend moet worden, is gelegen in liet centrum der stad cn zal naast de berg ruimte voor vierhonderd particuliere auto's, nog gelpgenheid bieden tot stalling van vrachtwagens. Ook is plaats voor winkels voor den verkoop van auto-artikelen. Voorts zullen op de derde verdieping twee over- (leKte tennisbanen aangelegd worden, plaats biedend aan tweeduizend toeschouwers. Sensatie in Brussel. "SoilT h?eft dezer dagen een ut- °ndtrekkendc zigeuners, toen dc po- n,.lJ°,n(VerZ0dlt, van de Groentenmarkt tc nj° vertrekken, geweigerd hieraan f MPVOn' Ren dezer zigeuners, die z jn domicilie te Maastricht heeft, verzette i-estneT00 di° ,afïPntcn> die hem wilden ar- woln,, o ellrif .kwatnen toen uit dc wen trnns f®n vijftigtal mannen en vrou- "n Hakker te hulp. De politie moest za* z?rwJ,°en 0p de W'larmerie en deze on te t.-.f "nKcn n-|et de blanke wapens de wmrt/"' 1- ernstige vechtpartij volg- werrt n °Pn ,1Cntal Zigeuners gewond SJ:if1KeUn°r' dip dp aanleiding tot ,1e -tcld 'J Re^ormd had, 's in arrest ge-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2