Nederland bouwt bruggen! Z "n Predikbeurten Uit onze omgeving Geen lager nummers meer bij de Staatsloterij! Madrid opnieuw gebombardeerd Vlieger door valscherm gered DE NIEUWE BRUG BIJ DORDRECHT VERMOEDELIJK DIT JAAR LN GEBRUIK. Vermoedelijk nog dit jaar zal ook de nieuwe brug over de Maas bij Dordrecht in gebruik worden geno men en daarmede zal de schakel, voor het verkeer tusschen Noord- en Zuid Nederland zijn voltooid. In V/z uur tijd zullen de automobilisten van Rotterdam naar Antwerpen kun nen rijden. Een recordtijd wanneer men bedenkt, dat het nog niet zoo heel lang geleden is dat men voor het zelfde traject 4 a 5 uur moest reserveeren. Nederland bouwt bruggen! Met de vol tooiing van de brug over de Moerdijk is een aanzienlijke verkeersverbetering feit ge worden, doch de schakel was nog niet ge sloten. Het snelverkeer bij Dordrecht im mers ondervond nog veel oponthoud, omdat er van de veerpont gebruik moest worden gemaakt. Niet zelden stonden er de auto's en fille te wachten. Verandering in den toe stand was dringend noodzakelijk en het De partement van Waterstaat nam dan ook plannen in overweging voor den bouw van een brug over de Maas De teekeningen van het Bureau voor Bruggenbouw te Den Haag werden goedgekeurd en eenige jaren gele den is men met den bouw begonnen. Thans hoopt men tegen het einde van het jaar de lang gekoesterde wensch van vele automo bilisten: geen gebruik van veerponten te moeten maken, in vervulling te doen gaan. Gisteren hebben wij het werk in oogen- schouw genomen. De geheele brug bestaat uit drie deelen waarvan er twee bijna vol tooid zijn, n.1. de dubbele basculebrug en de z.g. vakwerkbrug. De laatste vormt het middenstuk. Het is in Juli 1937 naar Dor drecht vervoerd en op de pijlers geplaatst. De brug had te Nijmegen als montagebrug dienst gedaan bij het overbruggen van de Waal in 1935. In economisch opzicht heeft men door van dit stuk gebruik te maken veel kunnen besparen bij den bouw van de Nijmeegsche brug. De heer J. Bodegraven, opzichter van Rijks Bruggenbouw was zoo welwillend ons rond te leiden. Wie over een in aanbouw zijnde hrug loopt, zooals deze moet geen hinder van zenuwen hebben. Toen wij de arbeiders aan het werk zagen moesten wij onwillekeurig denken aan de foto's waarop Amerikaansche werklieden staan afgebeeld, die op een der ijzeren binten op de veer tigste étage van een in aanbouw zijnde wolkenkrabber bezig zijn hun lunch te gebruiken. De arbeiders, die hier werken hebben evenminals hun collega's aan de overzijde van den oceaan, last van ruimtevrees. Een onplezierige wandeling. De heer van Bodegraven verzocht ons hem te volgen naar de teekenkamer, die onge veer in het midden van de brug gelegen is. We volgden hem, en we moeten het toege ven dat af en toe de angst ons bekroop. Kr scheen schier geen einde te komen aan de zen ijzeren weg van waar men links en rechts in de diepte de Maas ziet stroomen. Het was geen prettige wandeling, temeer niet omdat er vrij sterke wind stond. Giste ren zoo vertelde de heer van Bodegraven, zijn we begonnen met het aanbrengen van het fundament voor de plaatliggerbrug, die de verbinding zal vormen tusschen de vak werkbrug en den oever te Zwijndrecht. Aan de Dordtsche zijde is men bezig met het monteeren van de dubbele bascule brug, waarvan Vrijdag j.1. de eerste liggers zijn geplaatst. Dit onderdeel is een brug op zich zelf. Het kan worden geopend wanneer de zeeschepen moeten passeeren; de kleinere vaartuigen kunnen gemakkelijk onder de brug doorvaren. Een autobaan van 11 meter breed. De brug heeft een breedte van 20 meter, waarvan er elf als autobaan gebezigd zul len worden. Er is dus ruimte genoeg voor een vierbanigen verkeersweg, zeer ten ge rieve van het snelverkeer. Aan weerszijden komt er een baan voor voetgangers en fiet sers, die 4V2 meter breed is. Wat de con structie betreft vertoont deze brug veel overeenkomst met die over den Moerdijk, alleen de verdeeling van het ijzer aan de zijkanten wijkt aanzienlijk af. De aanleg van de brug beteekent niet alleen een ver betering van het verkeer, maar ook, niet in onbelangrijke mate, heeft hij werk ver schaft aan een groot gedeelte van de Ne- derlandscihe industrie, want niet minder dan twaalf ondernemingen hebben aan den bouw deelgenomen en voor zoover het mo gelijk was heeft men aan elke onderne ming een apart onderdeel toegewezen. Het voetgangersverkeer is met den aan leg van de nieuwe brug geenszins gehaat. Zij ligt buiten de stad. Komende uit Dordrecht is men veel sneller aan de over zijde van de Maas met behulp van de veer pont. De gemeente Dordrecht zal dan ook ten gerieve van de voetgangers een pont in de vaart houden. Weinig grondwerk. Was het grondwerk hij den bouw van de Moerdijkbrug van grooten omvang, hier zal men niet zooveel behoeven te graven. Op den Zwijndrechtschen oever moeten er eenige wegen worden omgelegd. Hiermede is men reeds begonnen. Ook aan do Dordt sche zijde is het grondwerk slechts van beperkten omvang. Ook hier zal er een betonviaduct van 450 meter lengte worden aangelegd. Er wordt aan den bouw van de nieuwe brug stevig gewerkt. Men weet im mers dat autorijdend Nederland met ver langen uitziet naar het oogenhlik dat de brug zal worden opengesteld; dat de wensch linea recta van en naar het Zui den in vervulling kan gaan. KOEGRAS JULIANADORP DE NOODSLACHTPLAATS IN EIGEN BEHEER, BAAS IN EIGEN HUIS! Alhier werd door Holl. M. v. L., de R. K. Land- en T.-bond, de Ver. voor Vceverloskunde, de Ver tot bestrij ding der T.B.C., en de Ver. van Consumptiemelkers een vergadering gehouden, waartoe alle veehouders waren uitgenoodigd, teneinde te overleggen om aan het Gemeentebe stuur voorstellen te doen t.a.v. de verplaatsing der slachtplaats van Koegras naar Den Helder. De heer Th. A. A. Terra, voorzitter L.T.B., opent de vergadering en heette welkom de heeren Smits en Kager wethouders van den Helder en Texel, voorts den heer Hin, den heer Noordijk, dierenarts Texel, en den hr. Haan, dir. v. d. Keuringsdienst te Den Hel der. Voorzitter zette het doel der bijeen komst uiteen. Het Gemeentehesuur wil de noodslachtplaats naar Den Helder verplaat sen en onder haar directe leiding exploitee- ren. De diverse corporaties maken hierte gen bezwaar, daar zij meenen dat de kos ten dan te hoog worden en er altijd een stroeve werking in een overheidsbedrijf zit, ten nadeele der veehouders. Op Texel be heerd men deze zaak zelf en is daarover zeer voldaan. De heer Noordijk geeft daar om een uiteenzetting hoe een en ander op Texel is geregeld. De spr. vestigt er nadrukkelijk de aan dacht op dat do organisatie in een gemeente als Texel zeer waarschijnlijk met minder moeilijkheden te kampen heeft als in een gemeente als Den Helder zullen blijken te liestaan, gezien het feit dat men op Texel als eiland aangewezen is op de bestaande slachtplaats, terwijl in een vastelandsge meente voor het vee andere wegen kunnen worden gezocht. Op Texel is de organisatie ongeveer als volgt. Van elk der belanghebbende vereeni- gingen heeft een afgevaardigde zitting in het bestuur van de slachtplaats. Het per soneel wordt door dit Bestuur benoemd en ontslagen. Het bestaat uit 'n slager en een controleur, tevens buiengewoon dienaar van politie. De vereeniging heeft de slacht plaats kosteloos van de gemeente in gebruik en ontvangt van de Gemeente subsidie ten bedrage van de rente en aflossing van de koelcel. Spr. doet vervolgens nadere mededeeling over de wijze waarop de aanvoer, het slachten en de verkoop plaats heeft. Voorts hoe de belooningen van het personeel zijn geregeld en hoe klachten worden behan deld. In het kort samengevat ziet spr. in het besturen door belanghebbenden van een noodslachtplaats de voordeelcn: a. dat alle in de gemeente voorwaarde lijk goedgekeurd vlcesch onder voortdu rende controle blijft; b. dat frauduleuze slachtingen worden tegengegaan; c. dat de volksgezondheid wordt ge diend; d. dat de veehouder waarde krijgt voor zijn vee. De heer Hin, vervolgens het woord ver krijgende, meent dat het nuttig is dat ook door een veehouder nog eens nadrukkelijk op de voordeelen van particuliere exploita tie wordt gewezen. Uit de vergadering komen verschillende vragen, die door den Voorzitter de sprekers en de genoodigden worden beantwoord. Tenslotte stelt de voorzitter aan de ver gadering de vraag of de aanwezigen zich ermede kunnen vereenigen, dat door de vereenigingen bij het gemeentebestuur van den Helder pogingen zullen worden aange wend om te verkrijgen, dat het bestuur van de noodslachtplaats in handen wordt gelegd van deze vereenigingen. Zoo ja, dan zal van iedere vereeniging één afgevaardigde worden gezonden die in de toekomst sa men zullen overleggen welke voorstellen aan het gemeentebestuur kunnen worden gedaan. De vergadering gaat hiermede ac- coord. Hierna sluiting. Holl. Mij. van Landbouw, afd. Den Helder. Lezing van Mr. .F A. Nelemans. „De Nieuwe Pachtwet". De voorzitter I. J. Schroevers opent met een kort woord deze door slechts 22 leden be zochte vergadering, en heet in het bijzon der mr. F. A. Nelemans welkom, die on middellijk het woord verkrijgt. Er is, aldus spr., dringende behoefte aan een regeling van de pacht, gezien de dichte bevolking van Nederland, ten opzichte van de beschikbare cultuurgronden, waardoor de pachtprijzen hoog werden opgevoerd. Thans wil de regeering door ingrijpen de gulden middenweg bewandelen. Zij tracht dit o.a. te bereiken door, behoudens enkele uitzonderingen, pacht voor onbepaal- den tijd mogelijk te maken. Na het remissierecht te hebben behan delt, bespreekt spr. het beëindigen der pacht: le door het verstrijken van den overeengekomen termijn, dus alleen,, in dien er een tijd bepaald is; 2e. is hij voor onbepaaldcn tijd aangegaan kan de overeenkomst niet eenzijdig worden opgezegd. De opzegging dient tenminste 18 maanden voor dien datum, met ingang waarvan wordt opgezegd, te geschieden. Uiteindelijk komt alles vrijwel bij de Pachtkamer terecht. Is men het met de uit spraak hiervan niet eens, dan staat beroep open op het Gerechtshof te Arnhem (tijd 1 maand.,) cassatie hierop is niet mogelijk. Daarna werd gepauzeerd en was er gele genheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd door 5 personen gebruik gemaakt. De heer C. J. Maters deelde nog mede, dat naar aanleiding van de vergadering, welke besloot om pogingen aan te wenden de nood slachtplaats niet naar den Helder over te brengen, door de diverse vereenigingen een commissie is samengesteld. Voor de afd. den Helder van de Holl. Mij. van Landbouw hebben wij aangewezen den heer P. Pluis- ter. Goedgevonden wordt, dat deze zitting blijft nemen. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA Holl. Mij. v. Landbouw. De Pachtwet. Voor de derde maal in een week kwam de afd. van de H. M. v. L. in Veerburg bijeen. De vorige malen voor landbouwfilm en laat ste cursusles-staatsinrichting. Nu voor een lezing van Ir. Kleinhout, adj. secr. van de H. M. v. L. over de Pachtwet. De afd. voorzitter was verheugd toch ook nu weer velen welkom te kunnen heeten. De bedrijfstelling van 1930 zoo begon Ir. Kleinhout ongeveer, heeft uitgemaakt dat ongeveer 50 pet. van den cultuurgrond door pachters, de andere 50 pet. door eigenerfde boeren wordt geexploiteerd. In den loop der jaren kwamen slechts kleine schommelin gen in dit percentage voor. De strijd over de verhouding tusschen pachter en verpach ter is door het groote aantal pachters dus altijd een belangrijke zaak geweest. Vroeger, toen het streven bestond van re- geeringswege niet of zoo weinig mogelijk in te grijpen, was er groote contractvrijheid. Nu (de sociale verzekeringen zijn er ook een voorbeeld van), wil men hen, die zich sociaal-economisch niet voor 100 pet. kun nen laten gelden, steunen en beschermen. Het doel van de Pachtwet is dan ook vooral, den pachter een redelijk bestaan te verze keren. Alle overeenkomsten tusschen pachter en verpachter over het gebruik van hoeve of los land vallen onder de nieuwe pachtwet, Spr. gaf eenige voorbeelden van wat wel en niet onder de Pachtwet valt. De zetbaas, die behalve loon ook een gedeelte van de op brengst krijgt, valt er niet onder, ook niet hij, die rente betaalt van den koopsom van het land, omdat hij nog niet over den koop som beschikt, maar toch mettertijd eigenaar wordt, maar wel als de bepaling in de over eenkomst wordt opgenomen, dat de rente betaler nooit eigenaar kan worden. Pachtduur. Een van de belangrijkste bepalingen in de nieuwe Pachtwet is wel, dat de ver pachting plaats heeft voor onbepaalden tijd. Zonder opzegging loopt de verpachting door, maar de verpachter kan na 10 jaar opzeggen, met een opzeggingstermijn van ten hoogste 18 maanden en tegen een ge schikt tijdstip. Met beider goedvinden kan een korter opzeggingstermijn opgenomen worden in het contract. Opzegging. In bijzondere gevallen is natuurlijk op zegging binnen de tien jaar mogelijk. B.v. als de pachter niet handelt als een goed pachter betaamt. Ook kan ontbinding plaats vinden wegens familieomstandigheden, bij dood van pachter of verpachter. Eigendomsverandering ver breekt echter een pachtovereenkomst niet. Vindt men het Onderling goed een tijds duur in liet contract op te nemen, dan geldt die toch niet wettelijk. Buitensporige bepalingen. Mondelinge overeenkomsten zijn niet gel dig voor de wet. Bij geschil is dan de ver pachter wel; de pachter niet gehouden tot schadeloosstelling! .- De gezegelde en geregistreerde overeen komst moet binnen 8 dagen na het opma ken in handen van den Pachtrechter worden gesteld, die nagaat of er „buitensporige be palingen" in zijn opgenomen. Recht op vergoeding. De pachter kan recht op vergoeding doen gelden voor aangebrachte verbeteringen, mits ze in de laatste 10 jaar zijn aangebracht. Hij heeft echter geen vrijbrief tot het aanbren gen van wat hij verbeteringen vindt ,hij moet z'n pachtheer in kennis stellen van voorgenomen verbeteringen. Gaat de ver pachter er niet mee accoord, dan kan de Pachtrechter uitmaken of de verbeteringen noodzakelijk zijn. Wisseling van pachtprijs. Vermindering van den gecontracteerden pachtprijs is mogelijk voor 1 jaar of 1 seizoen bij buitengewone omstandigheden die dus buiten het gewone bedrijfsrisico vallen. Uitvoering der wet.' Voor de uitvoering der wet komt bij ieder Kantongerecht een Pachtkamer. Kantónrech- ter-Pachtrechter is voorzitter. In de Pacht- komcr hebben oorts zitting 2 landbouwdes kundigen en ziji. verder pachters en verpach ters in gelijke verhouding vertegenwoordigd. Overgangsbepalingen. Contracten, gesloten na 1 Jan. 1936 zullen nog gedurende twee jaar na het in wer king treden der nieuwe wet, beheerscht worden door de bepalingen der oude wet. Waren ze voor 1 Jan. 1930 afgesloten, dan dienen ze hun ti.id uit. maar na 1 Jan. '43 moet alles onder de nieuwe wet vallen. Vragen. Moet elke overeenkomst door den Pacht rechter gezien worden? Men kan niet door straf gedwongen worden een overeenkomst aan het oordcol van den Pachtrechter te onderwerpen. Bij geschil en beroep op den rechter wordt zoo'n onderlinge overeen komst echter niet erkend maar de gunstige bepalingen die er voor den pachter in mochten staan blijven wel van kracht, die, welke gunstig zijn voor den verpachter, niet! De nu bpstaande mondelinge overeen komsten worden gelijk gesteld met de schriftelijke; 11a 2 jaar vallen ze onder de nieuwe wet. Er wordt door sommigen thans voor 1 of 2 jaar tegen hoogen prijs gepacht, in de veronderstelling, dan heb ik recht om het land in pacht te houden en dan zal de pachtrechter later de pacht wel lager stel len. De Pachtrechter stelt niet lager, kan al leen zeggen dat hij de pacht te hoog vindt en als de verpachter niet wil verlagen, wordt dan geen nieuw contract gesloten. Nadat nog was meegedeeld, dat Ir. Klein hout, eiken laatsten Donderdag van de maand in Schagen zitting hoeft en dan be reid is voor speciale gevallen inlichtingen te verschaffen, sloot de heer Rezelman, den spreker cnmplimentecrcnd voor do wijze waarop hij het onderwerp behandelde. breezand. Hw#n en wnden. Op initiatief van den heer Kleine Sluis, werd in de zaal van den h 5 Borst een lezing gehouden over. ocd g verpleging van kippen en eenden P Dr. Bromberg van Bondas H®n,de!I?'J' der Rotterdam. Spr. belichtte in het die zaken, die het den kippen- ei houders mogelijk maken datgen bedrijf te halen, wat er in zit. Op dige, duidelijke wijze werden voeding, se lectie, enz. behandeld. Aan het einde der lezing werd van de ge boden gelegenheid vragen te stellen, een dankbaar gebruik gemaakt. Het werdi zoo doende voor belanghebbenden een leerza- men avond. De tentoonstelling. Aangaande de tentoonstelling van bloem bollen enz. in het Veilinggebouw, valt nog te melden, dat de officieele opening a.s. v rij dagmiddag te 2 uur zal plaats hebben door Mr. Dr. A. baron Roëll, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, voorzit ter van het eere-comité. Vele autoriteiten zijn tot bijwoning van de officieele opening uitge noodigd. De toch groote veilingzaal zal nog te klein blijken te zijn voor de vele inzendingen. Het arrangement der tentoonstelling staat onder leiding van den tuin-architect Carl van Ena pelen te Heemstede; de jury wordt gevormd door de heer Dix te Heemstede, Limburg te Heemstede en Van der Wel te Beverwijk. WIERINGEN Chr. Oranje-Comité. Gisterenavond vergaderde het Chr. Oranje- Comité in het lokaal van den heer Engel te Hippolytushoef, onder leiding van den heer W. Jansen. Na opening op de gebruikelijke wijze, kwam in bespreking de vraag: Moeten wij samenwerken met de bestaande zgn. neu trale Oranjevereeniging? Velen voerden hierover het woord. Zij wil len geen Chr. Oranjevereeniging, maar wel invloed uitoefenen in de bestaande; voorts willen zij een nationalen feestdag vieren zonder alcohol en ook zonder bal. De voorzitter vreesde, dat dit laatste wel tot de wenschen zal lijven behooren; in dat opzicht kent hij Wieringen al 24 jaar. De vergadering was van oordeel, dat men pal moet staan voor de chr. beginselen en men aan de genoemde eischen moet vast houden. Zestien nieuwe leden gaven zich nu op; de voorzitter spoorde aan nog meer leden te winnen. Den heer Deen werd opgedragen de ge stelde eischen bekend te maken bij het be stuur der Oranjevereeniging. Hierna sluiting, waarbij door den voorzit ter werd medegedeeld, dat er nog geld is overgehouden van den feestavond te Den Oever. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. De distributie van onvermengde margari ne en bak- en braadvet, zal voortaan weer in ruimere mate kunnen geschieden. De voorgeschreven wachtweek van 3 maanden om voor margarine in aanmer king te komen komt te vervallen. Zoodra de arbeiders in de steunregeling vallen, steun ontvangen of bij de werkver schaffing worden geplaatst komen zij thans in aanmerking. Ook z.g. alleenwonenden (dus geen kost gangers) kunnen bij werkloosheid of arm lastigheid margarine bekomen n.1. H pond per week. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen bedroeg in deze ge meente op 31 Jan. j.1. 392. Hiervan waren 191 arbeiders in de werkverschaffing in de Wieringermeer geplaatst. GOEDKEURING GF.MEENTEBE- GROOTING. Naar wij vernemen is de gemeentebegroo- ting, dienst 1937 thans door Ged. Staten goedgekeurd. ZIELENTAL DER GEMEENTE. Door de afscheiding van de Wieringer meer is het zielental dezer gemeente weer beneden de 6000 gekomen. On 31 Dec. j.1. be droeg het aantal inwoners 6748. Op 1 Janu ari werden alle bewoners van de Wieringer meer eerder behoorende tot de gemeente Wieringen afgevoerd, totaal 811. Het inwonertal op 1 Januari was dus 5937. BURGERLIJKE STAND (5 t. m. 11 Februari 1938) Geboren: Geene. Gehuwd: H. Spa en M. Klasens. Ondertrouwd: J. Sloothaak en G. Halfweg; W. van Wijngaarden en N. A. Zomerdijk. Overleden: C. Russelman, m. 70 jr. echtg. v. G. Sprenkeling. LOOP DER BEVOLKING. Januari 1938. Ingekomen personen: Mw. S. P. Paans uit Waspik; G. Dikken uit Meppel; Mw. E. Kaan uit Alkmaar; Mw. A. Doldersum uit Emmen; W. Verschoor uit Stolwijk C. H. W, van Rossum du Chattel en gezin uit Ned. O. Indië: Mw. Wed. M. Koster—Van Oers uit Den Helder; N. de Beer en gezin uit Harlingen. Vertrokken personen: Gezin K. Kes naar Marken; J. de Peinder naar Wieringermeer; A. Vleitland naar Ouddorp; R, van Duron en gezin naar Kampen; T. Veenstra naar Omnskerk; Mw. T. Smit-Dirks naar Den Helder; J. Bosker naar Alkmaar: Mw. S Hummel naar Den Helder; A. Sotting naar Den Helder: Jnc. Doves naar Zijpe.; Mw. S W. van Ovcrbeeke naar Den Helder- Mw A. M. Plieger naar Den Haag; G. v d Wal naar Den Helder; K. van Wijngaarden en gezin naar Asselmuiden: Mw. P. Hendriks- P ruim boom naar Den Helder. POLITIE Gev. een blauwe ceintuur en een porte- monnaie inhoudende een rozenkrans I°l. bij den Gem.-bode. DEN OEVER. Ontslag. Aan een tiental personen in dienst bij de M.L.Z., is ontslag aangezegd. Van de enkele duizenden arbeiders die voor eenige ?aren hij deze maatschappij in dienst waren fa Toen Donderdagmorgen de visscher J aan boord wilde stappen, kwam hij dusdani» op het ijzeren dek van het schip te valu» dat hij onmiddellijk naar huis vervoerd moest worden, terwijl doktershulp werd in geroepen: Gelukkig is het een en ander nog»! meegevallen! B. maakt het thans goed Nr. 1 wordt 100, Naar wij vernemen zal met ingang van de eerstvolg. (47ste) Staatsloterij, waarin de eerste trekking op Maandag 21 Maart zal geschieden, een opschuiving in de numrne, u/nrrlnn nanenhrarht mnt KeaLmcuoii, vw- r •'«"Uiig, ring der loten worden aangebracht met dien verstande, dat zij zal beginnen met 1001 eindigen met 22000. De nummers van 1 tot en met 1000 komen derhalve te vervallen en die van 21001 t0t en met 22000 komen ervoor in de plaats. Naar ons ter oore kwam, strekt deze wij, ziging, welke uiteraard geen enkele verati, dering in de winstkansen brengt, uitsluitend om tegemoet te komen aan bezwaren, welk» bij een deel van het publiek geregeld aan, wezig bleken tegen het koopen van loten met een laag nummer. Gisteravond tegen zeven uur Is Madrid opnieuw gebombardeerd. Talrijke projectie, len kwamen in de buitenwijken terecht. Geen vrede voorloopigj In kringen der regeeringsgezinde Span» jaarden spreekt men de geruchten tegen, dat wapenstilstandsonderhandelingen zou, den worden gevoerd tusschen regeering eq opstandelingen. Het vliegtuig sloeg te pletter, Een Belgisch militair vliegtuig is giste, ren boven Rognee in een sneeuwstorm te, recht gekomen, in verband waarmede da bestuurder naar Thuillies terug wilde kee, ren. Ten slotte heeft de vlieger echter moe, ten besluiten, met zijn valscherm uit het toestel te springen. Bij het neerkomen op den grond werd hij licht gewond, terwijl het vliegtuig op een veld te pletter sloeg. ZONDAG 13 FEBRUARI. Ned. Herv, Gemeente. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Bevestiging v. e. Ouderling. Julianadorp, 's av. 7.30 uur, Ds. v. Wichen, Callanfsoog, voorm. 10 uur, Ds, Eikema. Bevestiging van Ouderl. en Diak. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek, Westerland, 's av. 7.30 uur, Ds. Van Beek, Anna Paulowna. vm. 10 uur, Ds. Vorstman, Maandag 14 Febr., 's av. 7.30 uur, Ge, meente-avond. Spr.: Ds, O. J. Reinders, Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef. vm. 10 uur, Ds. de Wilde, Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon, Nam. 3.30 uur, Ds. J. v. d. Heide van Br, op La-lagendijk. Doop. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7 uur, de heer I. Kuiper, van Bilthoven. Onderwerp: „Mijn Zoon, werk heden in Mijn Wijngaard". ALKMAAR, 11 Febr, Kaasbcurs. KL Edammer 40 plus aan, hod 2260 stuks, verkocht 2010 stuks, mid» den prijs 21.50—22 hoogste prijs 23.—; Corn, missie 40 plus. aanbod 110 stuks, verkocht 75 stuks, prijs 22.50 per 50 Kg. Totaal: aan, bod 2100 stuks verkocht 20-85 stuks. Aaaj wezig 1 fabriek. ALKMAAR. 11 Febr. Op de heden gehouden Kaasmarkt wa» ren aanvoer en prijzen als volgt: Kleina fabriekskaas 23.50 en kleine boerenkaas 22..i0. Totaal 23 stands, wegende 30000 Kg, Alles met rijksmerk. LIandcl vlug. ALKMAAR. 11 Febr. Aardappelen 2.40, andijvie 15—17.50, an- pelen 47, Rloemondalcr kool 3.303.70, boerenkool 4.706, bieten 3.20. gele hooi I.50—2.60. groene kool 3.30—5.90. knolselde- rie 2—3.80, peren 36.50. prei 2.905 20, Pe' terselie 2.104.30. rabarber 12.roode kool •<—6.20. selderie 12 80, spruiten 2.505;>0 uien 11—13, wortelen 2.50—3.60. boswortelen 4—7, witlof 4—6. idem II 3—4. ALKMAAR, 11 Febr. Up de heden gehouden graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen las volst: 18 Hl» voertarwe 7.75—8. rosge 7.25. 115 HL gerst 6.50 7, gerst rhev.'7.50—7.90.'263 IlL. haver 5.r>0—7.40, zaaihaver 8.30 63 HL boonen. w' o.: paarde 9—9.60. bruine 10—12. citroen 10—14, duiven (zaai) 12, 8.75—10 en witte boonen 21—22.50. 16 HL diversen; 10 HL nlai.iwrrmanzaad 36.10. 50 IIL erwten. w.oJ kleine groene 9—11, srooto groene 18. erau we lo26 en vale erwten 1215. Totaal aan V°tir TTI" A,1ps npr 100 Kg. WARMENHUIZEN. n Febr. Roode kool 3.70—6.30. gele kool 1-50 Deensehe witte kool 1 502 40 uien U-™ "'en 11.50. stek uien 9.10. Aanvoer', 40.500 Kg. roode kool. 8->25 T<g. gele kook tj'r.Ktr' w,ltp knol. R95 K-. uien. BROEK OP LANGEND!JK. 1? Febr. Uien 11.60-12. drielingen 10.20-10.40. ff- II.30—11.80. stek 7.40—8. neen 2.50—2 80. h'- peen 1.30—1.10. kroten 3.404.10, ronde koo i oa sele hooi 1.50—2.3, D. witte hooi 1.802.70. NOORDSCHARWOUDE, 12 Febr. on e'KOnhpimors f 3-30. uien f 11.80-12.3"' 110.2012.50. grove f 1L80—12.1°; facïi kroten f 1.60—1.70, roode hooi f 3.60—4.30. ■9,r0Pnc hool f .10; gele kool 1.50-2.20 Witte kool 1.70—2.90 Savoye kool 1.80

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10