Schuschnigg bij Hitier Protesten tegen bit- vervolging in Duitschiand Successen van Franco DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER M/aarschijnlijk een resultaten bereikt De garnizoensplannen te Soesferberg De redding van Papanin lijkt zeker Nederlandsche ambulance- auto s in China verongelukt? Plannen voor een autoweg onder het Kanaal Roemenië krijgt een nieuwe grondwet koningstraat 78| den helder telefoon 50 (2 lijnen) Elf^mnHange conferentie tasscben beide staatshoofden 14 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8233 voortgezet. De ijsbreker nadert de schots Tienduizenden onder het gehoor van Aartsbisschop Faulhaber Dr* de Groot nog op paleis Soestdijk Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINT: Engelsche wapens naar Japan Hebben joden te vroeg gejuicht? HELDERSCHE COURANT Zaterdagmorgen is Oostenrijks dic tator of als men liever wil, de Oosten- rijksche bondskanselier Schuschnigg, op verzoek van Hitier plotseling naar Berchtesgade vertrokken, waar dei beide staatslieden een zeer langdu rig onderhoud hebben gehad. Uitgave der Ultg. Mlj. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Wel is het dus weer een sensationeele Za terdag geworden, waarin geheel de wereld zijn oogen op Hitler's verblijfplaats geves tigd hield, want het was immers duidelijk dat onderhandeld werd over de verhouding van Oostenrijk tot zijn stamverwanten buur man, hetgeen tevens beteekende dat een der meest critieke punten van de as RomeBer lijn onder do loupe werd genomen. Laten wij beginnen met te zeggen, dat al bitter weinig of eigenlijk niets van al wat daar in Hitler's verblijfplaats over het lot van Europa is beslist, tot de buitenwereld is doorgedrongen. Het simoele, nietszeggende communiqué dat na afloop is verstrekt, kan geheel buiten beschouwing worden gelaten, 't Gewaagde slechts van de wil der beide partijen om de goede verstandhouding tusschen hun beide landen te versterken. Willen wij dan ook een gooi doen, naar den aard van het besprokene, dan dienen wij er ons allereerst goed rekenschap van te ge ven, dat het Oostenrijk van Dollfuss sinds jaren steeds hardnekkig geweigerd heeft zich door Hitler's Derde Rijk te laten op slokken en dat het bij zijn streven naar on afhankelijkheid zijn grootsten steun vond bij Hitler's tegenwoordigen vriend, Mus- solini. Oostenrijk is d-n ook de zwakke schakel in de veel bezongen „hechte" as Rome—Ber lijn. Let men dan nog op de rij van conflicten welke ejj sinds jaar en dag hebben plaats gehad tusschen Weenen en Berlijn, dan be grijpt men, dat een opklaring in de betrek kingen tusschen het Nationaal Socialisti sche Duitschiand en het Nationaal Katholie ke Oostenrijk van het allergrootste belang is voor de stabiliteit en kracht der Duitsch- Italiaansche samenwerking. Hier ligt ongetwijfeld de reden van Schuschnigg's bezoek aan Hitier. Do schakel tusschen Rome en Berlijn ver toonde scheurtjes, ze was niet sterk genoeg meer en daarom is, vooral op aandringen van Mussolini, de samenkomst te Berchtesgade tot stand gek /men. Of resultaten van beteekenis zijn bereikt, mag intusschen worden betwijfeld. Schuss- nigg is er de man niet naar om concessies te doen, velke ook maar in eenig opzicht de onafhankelijkheid van zijn land aantasten en hij is daar even onhandelbaar als zijn grooten voorganger en leermeester Dollfuss. Het is wel gebleken, dat de Bondskanselier overige is tot toenadering bereid is, maar juist de onaantastbaarheid van Oostenrijk's souvereiniteit is een doorn in het oog van Hitier. De schaarsche berichten en de weinig triomphantelijke toon der Berlijnsche bladen doen niet verwachten, dat Hitier groote di plomatieke successen heeft behaald. Eerder ziet het er naar uit, dat de onderhandelingen op vele punten zijn afgebroken. Bondskanselier Schuschnigg in Weenen terug. Gisterochtend is Schuschnigg weer te Wee oen gearriveerd, waar hij President Miklós met het resultaat der besprekingen op de hoogte bracht. Tevens is ministerraad ge houden. Uit Weenen wordt gemeld, dat, hoewel het onderhoud geen concrete resultaten heeft opgeleverd, er geen sprake is van een mislukking der besprekingen. De draad is oiet afgebroken. De overeenkomst van 11 Juli 1936 blijft voor de beide partijen be staan als basis voor de Oosten rijksch-Duit- sche betrekkingen en de onderhandelingen, welke beoogen de atmosfeer tusschen de beide landen op te klaren, zullen worden Gcd. Staten onthouden hun goed keuring. Heden spoedverga dering van den raad. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van de gemeen te, d.d. 3 Februari, tot aankoop van 5 h.a. grond te Soesferberg, welke oppervlakte aan het Rijk zou wor den afgestaan ter vestiging van een garnizoen aldaar. Gedeputeerde Staten achten, dat de voordeelen, welke een garnizoen met zich brengen, niet opwegen te gen hot bedrag, n.1. 50.000 gulden dat daartoe voor de gemeente is ge moeid. Heden zal een spoedraadsvergade- ring worden gheouden, waarin deze ripUor 7a 1 worden hezienv SCHUSCHNIGG. Men acht het verstandig zich er voor te wachten aan het onderhoud tusschen Hitier en Schuschnigg te overhaaste waardeerin gen toe te kennen. Er zijn geen wijzigingen te verwachten in de Oostenrijksche binnen- en buitenlandsche politiek. De meeningen in Frankrijk. Hoewel de Fransche bladen weinig com mentaren publiceeren, doch wel lange ver slagen hunner correspondenten te Berlijn of Weenen, blijven zij hun aandacht concen- treeren op het onderhoud van Zaterdag tus schen Ilitler en Schuschnigg. De algemeene indruk der bladen is, dat de besprekingen tusschen de beide staatslieden niet tot een positief resultaat hebben geleid. „Geen klaroengschal te Berlijn, dus geen positief resultaat", schrijft de Intransigeant boven de desbetreffende berichten. De Paris Soir vraagt zich af of de Duitsch-Oostenrijk- sche besprekingen voortgezet zullen worden en schrijft als opschrift boven een Berlijn- schen brief van Jules Sauerwein: „Een putsch schijnt voor het oogenblik uitgeslo ten, maar een ontspanning tusschen de bei de regeeringen lijkt weinig waarschijnlijk". De „Temps" toont zich zeer gereserveerd, Wat de positie der Weensche regeering be treft merkt het blad op: „De bondskanse lier heeft zich altijd bereid getoond tot ver zoening. wanneer eenmaal de essentieele beginselen van de onafhankelijkheid van Oostenrijk en van de nietinmenging van het buitenland in de binnenlandsche aangele genheden van dit land toegegeven worden. Men wisselt lichtsignalen. Wanneer het weer rustig blijft, lijkt de redding van de leden van den groep Papa nin zeker. Het is thans misschien nog»een kwestie van 24 of 48 uur. De ijsbreker Tai- myr en het kamp van Papanin zijn draad loos in contact en wisselen lichtseinen. Gisteren is in den loop van den dag af gesproken, dat de groep van Papanin rook signalen zou geven. De Sovjet-kolonie te Barentsburg op Spitsbergen heeft gemeld, dat de inrichting van een vliegveld aan de Colbvbaai, niet ver van Barentsburg, ge reed is gekomen. Het is bestemd voor twee vliegtuigen van de reddingsexpeditie onder bevel van Generaal Spirin, die noc te Mos kou is. Gisteren is het ijs tegen, het einde van den dag compacter geworden, waardoor de Taimvr tegengehouden werd. De gezag voerder 'besloot het ijs met springstoffen te verbrijzelen en verder te varen. De ma chine van het schip werkt volmaakt. De Moermanetis zit nog steeds vast in 't drie meter dikke ijs. dat het schip mee sleept in Zuidwestelijke richting met een snelheid van een halven mijl per uur. Gis teren te middernacht bevond het schip zich op 69 graden 40 minuten Noorder breedte en 19 graden 42 minuten Wester lengte. De bijzondere correspondent van het Tele- graafagentschap der Sovjet-Unie aan boord van de „Taimvr" heeft Zaterdag om 11 uur 's avonds draadloos medegedeeld, zoojuist lichtsignalen te hebben gewisseld met de mannen van Papanin. Naar met Kreukel was afgesproken werd om 10 uur begonnen met het geven van lichtsignalen in de richting van het kamp. Van het kamp uit werd met verscheiden magncsiumlichtstralen geantwoord. De schijn der niagnesiumstralen was ten noord westen van de Taimvr duidelijk zichtbaar. Nadat dit gesprek met lichtsignalen was gevoerd, werd hot langs draadloozen weg bevestigd. De toestand van het ijs veroor looft voorloopig niet gebruik te maken van vliegtuigen. Den geheelen dag heeft de Tai myr gevaren door ijs van vele jaren oud. 's Avonds kwam een frissche wind opzet ten, welke liet ijs opeenpaktc. De stemming aan boord is uitstekend, hoewel de geheelc bemanning zeer vermoeid is. Gister is de Taimyr verder gevaren en heeft het ijs met amonal opgeblazen. Men is voornemens de ijsschots dicht te benaderen. DE PAUS GEEN VIJAND VAN DUITSCHLAND. Aartsbisschop, kardinaal Faulhaber, heeft gisteren een in krachtige be woordingen gestelde preek gehouden voor een buitengewoon groot ge hoor. De rede werd uitgesproken ter gelegenheid van den zestienden ver jaardag van het Pausschap van Pius XI. Tienduizend personen verdron gen zich in de grootste kerk van Muenchen, de St. Michael en nog tienduizend anderen luisterden naar de preek in twee andere kerken, waar luidsprekers de woorden van kardinaal Faulhaber overbrachten. Tenslotte stonden nog vele geloovi- gen op straat naar den preek te luisteren. Kardinaal Faulhaber sprak over de aan vallen ,die in redevoeringen en dagbladen op den Paus worden gedaan. Deze laster, zoo zeide hij, schreit ten hemel. Hoe zijn zulke verklaringen mogelijk? Alleen haat jegens de katholieken kan dergelijke ge ruchten verspreiden. Met klem sprak de kardinaal den laster tegen, dat de Paus een bondgenootschap zou hebben gesloten met de bolsjewisten, dat hij een vijand zou zijn van het Duitsche volk, en dat hij gedeeltelijk de schuld draagt van den wereldoorlog. Men heeft gezegd, dat de kerk in Duitschiand niet vervolgd wordt, omdat de kerken niet verbrand en de priesters niet opgehangen zijn. Maar wanneer men weet, dat 82 re ligieuze scholen gesloten zijn en dat 15000 katholieke leerlingen zijn over geplaatst naar andere onderwijsin stellingen heeft men het recht te spreken van een kerkvervolging. De Berlihsche bisschop. Konrad Von Prey- sing, heeft in Rijkshoofdstad een rede ge houden en bracht in herinnering de pause lijke encycliek tegen de dwalingen, die in Duitschiand ver spreid zijn tegen den Paus. Het is niet de eerste maal, zeide hij, dat men over een eenheidskerk spreekt. De ka tholieke kerk wenscht die vurig en zij be treurt niets zoozeer als de afscheiding, die In de zestiende eeuw ontstaan is. De tegen woordig verspreide denkbeelden echter gaan het kader van 'n nationale kerk te buiten: zij hebben ten doel de schepping van een nationalen God. Zij, die deze denkbeelden verkondigen, miskennen het wezen zelf, der goddelijkheid, wanneer zij er het monopolie van een enkel volk van willen maken. Een kerk. Een God, voor alle volkeren, maar de ware kerk, het ware geloof, de ware God. Men heeft den LIeiligen Vader verweten po litieke zaken te willen doen. Niets ligt ver der buiten zijn gedachten. Hij kent slechts de kerk van St. Petrus. Sommigen hebhen geloofd, dat een overeenstemming tusschen de Kerk en het vaderland niet tot stand gebracht kan worden. Engeland levert het bewijs van het tegendeel met Thomas Morus, die in 1935 zalig verklaard is en die wellicht de groot ste Engelschman geweest is. Talrijk zijn de genen, die één kerk willen. Wij willen die ook, maar het is niet juist, dat de kerk de ontwikkeling van het volk belemmert De geheele geschiedenis bewijst dit. Na den kerkdienst keerde de bisschop ge volgd door geloovigen, naar het bisschoppe lijk paleis terug. Hij verscheen op het bal kon vanwaar hij aan de menigte zijn apos- tolischen zegen gaf. Gebeden voor Niemoeller. Gisteren hebben in grooten etale opeko- men geloovigen in de kerk van ds. Niemoel ler te Dahlem wederom gebeden te zijnen gunste uitgesproken. Actie aan het front van Estra- madura. De laatste 24- uur woedt een feilen strijd aan het front van Estramadu- ra. De strijd wordt nog voortgezet. Van regeeringszijde wordt toegege ven, dat de rechtsche troepen onge in kt zijn naar de Siërra del Aguila. Zij werden echter teruggeslagen in de bergen van Argallanas. Aan het front in Guadalajara oefenen de regeeringstroepen sedert drie dagen druk uit op de stellingen der opstandelingen, in het bijzonder in de Rio Sorbe en den ten N.W. van Brihuega loopenden weg naar Aragon. Een poging der opstandelingen bij Zofio een aanval te ondernemen op de stel lingen der regeeringstroepen, mislukte. In de Siërra del Aguila hebben zich hevi ge gevechten voorgedaan, De eerste door *al van tanks en vliegtuigen beschermde aan val werd krachtig afgeslagen. Bij den twee den aanval kreeg de vijand vasten voet. De regeeringstroepen trokken zich op hun twee de linie terug. Rechtsohen melden winsten. Het officieele rechtsche communiqué meldt o.m.: Ind en sector van La Serena hebben wij ons meester gemaakt van de bergen van Argallen. van het versterkte kasteel Argallen, en van den bergpas Higueruela. waarbij den vijand zeer zware verliezen werd entoegebracht. In den sector van Al- fambra hebben wij een aanvalspoging van den vijand afgeslagen en hem zware ver liezen toegebracht. Uit Cordoba wordt gemeld dat in den sector van Serena de rechtschen alle hoog ten bezet hebben, die den bergpas van Za- lamea, een der belangrijkste punten van front van Estremadura, beheerschen. Het Roode Kruis in Spanje. Volgens Radio-Naeional" zal de delegatie van het internationale roode kruis te Bur- gós met ingang van 15 Februari haar be voegdheden niet langer zal kunnen uit oefenen. De afgevaardigde te Bureos zal dan de leiding van de delegatie te San Se- bastian, de ecnige, die in het rechtsche Spanje zal blijven bestaan, op zich nemen. De arbeid der internationale delegatie zal door het nationale roode kruis worden overgenomen. Gecamoufleerde vliegtuigen? In een aan de pers verstrekte officieele nota wordt medegedeeld, dat volccns inlich ringen uit betrouwbare bron, de republi- keinsche autoriteiten zouden hebben over wogen. sommige vooruitgeschoven dorpen aan de grens van Catalonië te doen bom bardeeren door vliegtuigen welke met de kleuren der rechtschen zijn gecamoufleerd RUSLAND VERGROOT ZIJN CHAMPAGNE PRODUCTIE. Volgens de „Pravda" zullen de Sovjet-Rus sische Staatswijnbedrijven te Rostof aan de Don dit jaar een millioen flesschen cham pagne afleveren, hetgeen neerkomt op een verdubbeling der aflevering van 1937. Het bedrijf zou, indien in drie ploegen dag en nacht doorgewerkt werd, zoo noodig jaar lijks drie millioen flesschen champagne kunnen afleveren. Dr. J. de Groot, de behandelende genees heer van H.K.H. Prinses Juliana heeft Za terdag in het Badhotel te Baarn, waar zijn familie vertoeft, zijn verjaardag gevierd. Dr. de Groot, die zijn verblijf ten Paleize Soest dijk niet heeft onderbroken zal daar voor loopig nog blijven vertoeven. ONZE OOST. Wij vernemen dat de doktoren en het per soneel van de Ned.-Indische ambulance in China momenteel reeds een maand lang werkzaam zijn in de hospitalen van Shang hai (Hoenan). De auto's en het materieel zouden in ge volge eener belofte, die gedaan is bij het vertrek van de leden van de ambulance uit Kanton op 9 Januari naar Shanghai worden nagezonden. Dit materiaal is echter tot dus verre nog niet ter plaatse gearriveerd, zoo dat gevreesd wordt, dat -een en ander in het ongerede is geraakt. Geruchten doen de ronde, dat een goederentrein is gebombar deerd en dat daarbij ook 't materieel van de ambulance is verloren gegaan, tenvijl de auto's, welke op eigen gelegenheid naar Shanghai waren vertrokken, verongelukt zijn tengevolge van den slechten toestand der wegen in het Chineesche binnenland, In afwachting van definitieve berichten dienaangaande moet het ambulance-perso neel de voorgenomen doorreis naar Nan- chang jKiatrgsi) tot nader order uitstellen. Verwachting: Meest matige Noordelij'ke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, nog enkele sneeuw- en ha gelbuien, temperatuur om 't vriespunt des nachts, over dag weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Wind uit Noordoost, later weet krimpend, afnemend buiig. Bouw niet moeilijk. Plannen van een Fransch ingenieur. Een jong Fransch ingenieur, André Basdevant, heeft volgens de „Petit Parisien" plannen ontworpen voor een autoweg onder het Kanaal, welke in twee jaar gebouwd zou kunnen worden. Deze autoweg zou gelijk worden aan de route, die uitgedacht was voor een spoor lijn. Een daling van 1 op 20 ten oosten van Folkestone zou de automobilisten 360 voet diep in de kalksteen van de Kanaalbedding voeren. Tot aan het midden van het Kanaal zou de weg .angzaam stijgen tot een diepte van 294 voet, om dan weer iets dieper te gaan naar de kust van Sangatte, ten westen van Calais, waar hij langzaam, met een glooiing van 1 op 50, naar de oppervlakte zou terug- keeren. De muren van don tunnel zullen circa 68 centimeter dik moeten zijn. In ieder geval biedt de kalksteen zelf genoeg weerstand te gen den druk van buiten, de bouw zal vol gens Basdevant weinig moeilijkheden ople veren. De kalksteen is veel gemakkelijker te bewerken dan het graniet van den Simplon- tunnel. Wel zal de ventilatie nog eenige moeilijkheden met zich meebrengen. De kosten worden geraamd op tien mil lioen pd. sterling. Het denkbeeld is geopperd dit bedrag aan beide zijden van het Kanaal bijeen te brengen en de onderhoudskosten goed te maken met de passagegelden. Domei publiceert een bericht, waarin er melding van wordt gemaakt, dat de Japan- sche autoriteiten te Tsing Tan belangrijke hoeveelheden wapens hebben aangetroflen, die door Engelsche handelaren waren gele verd voor de haven in het bezit kwam der Japanneezen. „De Britsche regeering schijnt niet het transito van wapens aan Hongkong te heb ben willen verbieden. Integendeel zij schijnt het aan te moedigen. Een dergelijke houding is een mysterie voor de Japansche regeering, welke scher per aandacht aan den toestand zal beste den", aldus de berichtgever. De nieuwe regeering van Miron Christea zet er spoed achter! Reeds is een raad gevormd, die een ont werp voor een nieuwe grondwet moet opstellen. Koning Carol zal dezen Raad presideeren. Geen eeden met politiek karak ter meer. Het besluit der regeering, om de geloovi gen te ontslaan van eeden, welke een poli tiek karakter dragen en priesters te verhin deren voortaan dergelijke eeden af te ne men, is klaarblijkelijk gericht tegen de ijzeren garde. Deze eedsafnemingen geschied den doorgaans in de kerken voor „Gardis- tisch" gezinde priesters. Ook zal de staat strenge controle uitoefe nen op de universiteiten, waar de extremis ten der rechterzijde tot nu toe een zeer actieve propaganda hebben gevoerd. Of intusschen het gevaar voor de Joodschc belangen geheel is verdwenen mag worden betwijfeld. Ook deze regeering acht een nauwkeurig onderzoek naar de burgerrech- Patriarch Miron Christea, de nieuwe minister-president. ten noodzakelijk, speciaal van hen, die zich na den oorlog in Roemenië vestigden. Ook de bepaling in het regeeringsprogram, dat getracht zal worden om internationale overeenkomsten te sluiten voor het zoeken naar een nieuw vaderland voor dc Joden is weinig belovend.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1