De „Nieuw Amsterdam1' versleept Amerika's belangen Japan rukt langzaam verder De varkens van Sir Henry Postvluchfcn op Indië in het Verre Oosten Zij wachtte hem op Vier gewonden bij auto-ongeluk Duizenden slaan het machtige schouwspel gade Wervelwind richt groote schade aan Vergeefsche vlucht „Desnoods de kop van de SD.A.P. er af!" Treintje in een mijn ontspoord Geheime zender houdt vol NEDERLAND'S GROOTSTE KOOP VAARDIJSCHIP NAAR WILTON- FIJENOORD. Gistermiddag om een uur is Nederland's grootste mailboot, de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika-Lijn, haar eersten tocht begonnen. Negen sleepbooten van Wilton en de Rot- terdamsche Droogdokmaatschappij hebben het schip overgebracht van de wenen der R.D.M. naar Wilton-Fijenoord, waar het in Europa's grootste dok is neergezet. De 1200 arbeiders, die op de Nieuw-Am- sterdam hebben gewerkt, hebben heden bij Wilton-Fijenoord de werkzaamheden aan 't «chip hervat. Het moeilijke kanvei is vlot verloopen bij het indraaien van de vaargeul naar Wilton dreef het schip even gevaarlijk naar den Oostelijken wal toe, maar spoe dig hadden de sleepbooten den onbestuur- baren kolos weer in bedwang. Zoo lag de N'ieuw-Amsterdam reeds te drie uur in het dok en nog geen 2Vz later kon men be ginnen met het voortzetten van de werk zaamheden. Het weer was goed, maar Het weer was aanvankelijk prachtig, maar tegen half 1 sloeg het plotseling om: de lucht betrok, de wind stak op en en/kcle minuten later veegden hagelbuien over de dekken, de golven staken plotseling hun koppen omhoog, kranen en gebouwen aan de overzijde verdoezelden plotseling en over rivier en omgeving, hing binnen zeer korten tijd een grijs waas, dat aan den ge zichtseinder alles aan het oog onttrok. De spanning werd steeds grooter. Op den wal logden de arbeiders de laatste hand aan hot doorbranden van de tweemaal drie kettingkabels, die Neerlands grootste koop vaardijschip nog met den Droogdok-wal •verbonden en even voor 1 uur kwam er beweging in de „Nieuw-Amsterdam". Het duurde maar even: toen lag de kolos weer stil. Inmiddels was een sneeuwjacht opgesto ken. maar toen de eerste zonnestralen om 1 uur weer doorbraken, was de Oceaan- stoomer plotseling los van den wal. In rook wolken gehuld werkten de sleepbootjes als razende roelants en... daar ging Rotterdams trots de rivier op. Het was een prachtig schouwspel! Toen het achterschip los was van de voor ste duckdalf, hetgeen bet eekent, dat het voorste deel van het schip zich ongeveer in het midden van de rivier bevond, zwierven de vier voorste sleepbooten gelijk op links om, de Slipwav en de De Boer hielden het schip opzij stijf en achter zwaaide het trio slcepe.rs mee om. De meeuwen gaan mee. Rond de formidabele schoorsteen klap wiekten de meeuwen, zij trokken mee met het schip, kleine arabesken trekkend in de lucht en zij hebben het vergezeld tot in het Wilton-dok. Hoewel het een ongelooflijk zwaar werk was om bij dezen Noordwester en vloeiend water het machtige schip te laten draaien, geschiedde dit op merkelijk snel. In minder dan geen tijd lag het schip evenwijdig met den wal en de Slipway en De Boer maakten toen direct een groote boog voorom, teneinde aan bakboord het schip stijf te gaan houden. Met een vaart van vier tot vijf kilometer zakte de sleep rustig af naar Wilton. Ondanks den wind en de koude waren er duizenden op de been om de „Nieuw Am sterdam" op stroom te zien. Op het Schie- damsche hoofd zag het heelemaal zwart van de menschen. Daar was inmiddels het immense dok 4, bestemd voor schepen tot 46.000 tons, in ge reedheid gebracht om het schip te ontvan- gen. Een zuiger van Volker te Sliedrecht heeft de haven tot op twintig meter uitgediept en aangezien de Nieuw Amsterdam, die voor stabiliteit ballast had ingenomen, ongeveer zes tot zeven meter water stak, was er speling genoeg. Het zwaarste traject. Prompt kwart voor twee lag het schip voor de Wiltonhaven, hier werd het even wachten. Het schip was iets te ver doorge- loopen en men moest net de tien tot vijftien minuten dood tij te baat nemen om 't schip naar binnen te loodsen, omdat de ebstroom betrekkelijk snel weer doorkomt. Tijdens het afzakken van de rivier was de wind ongeveer een kwart slag omgeloo- pen, zoodat deze vrijwel pal in het Noorden zat. Dat had dit voordeel, dat de „Nieuw Amsterdam" pal in den wind kon komen Toch heeft het binnenbrengen in de Wil ton-haven nog moeilijkheden genoeg gekost en de groote oceaanstoomer was dan ook op betrekkelijk geringen afstand het Oostelijk havenhoofd genaderd. Om kwart voor drie waren de sleepbooten namelijk weer gaan werken, waarbij de voorste het schip naar de linkerzijde trok ken. Echter bleek de afstand tot den Oostelijken wal steeds kleiner te worden en er is heel wat stuur manskunst ten beste gegeven vóór het schip veilig en wel recht in de haven lag. De booten aan zij- en achterkant hadden in korten tijd de „Nieuw Amsterdam" echter weer in de richting gebracht en toen was het gauw gebeurd. Binnen een kwar tier lag het schip binnen de dokwan- dcn. De uitgaande „Aagtckerk" schoof op dat moment gelijk achter de „Nieuw Amsterdam" weg zee waarts. Minister Colijn grijpt in! Dr. Ir. M. D. Dijt te Haarlem, uitvoerder van het „plan-Deterding", deelt aan het Hsb. mede, dat in den loop van Donderdag te zij nen huize een brief is gekomen van den secretaris van Dr. H. Colijn. Deze schrijft namens Dr. Colijn: Met verwijzing naar mijn schrijven van 3 December heb ik de eer U in opdracht van den Minister van Staat, Minister van Alge- meene Zaken te berichten, dat de in Uw brief van 2 December a. p. behandelde aan gelegenheid opnieuw in beschouwing is ge nomen en dat de Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij zich thans voor een nadere bespreking terzake schriftelijk tot den heer Deterding heeft ge wend. De secretaris van het Ministerie van Algcmeene Zaken, w.g. Reyseger. Het feit, dat de minister den Regeerings commissaris den heer S. L. I.ouwes, op dracht laat geven, om zich direct in ver binding te stellen met Dr. Deterding en Dr. Dijt, daarvan onmiddellijk doet verwittigen, kan de mogelijkheid openen tot een liquida tie, mits de resultaten vair onderzoek en be spreking volledig openbaar zullen worden gemaakt. Alsdan zullen onze vragen een in directe beantwoording vinden, zegt het Hsbl. verder. Vast staat nu, dat de „doofpot" in Den Haag, dank zij de zeer snelle reactie van Dr. Colijn, thans zij het dan ook zeven maanden na de enveloppen-vergissing en twee maanden na het ecreraad-voorstel uit het gezicht is verdwenen. En het dolkmes suisde in het holst van den nacht door de lucht. In de Bergschclaan te Rotterdam heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een klein echtelijk drama afgespeeld. Sedert eenigen tijd woont daar een 43-jarige koop man, die uit Den Haag afkomstig is. Zijn vrouw is echter in Den Haag blijven wonen en herhaalde malen heeft zij al, zij het te vergeefs, getracht haar man te bewegen weer in de echtelijke woning terug te keeren. Vrij dagavond is zij opnieuw naar Rotterdam gereisd. Haar man was echter niet op het adres aan d Bergschelaan. Zij heeft hem toen buiten staan opwachten. Omstreeks half twee is de echtgenoot thuis gekomen. Tus schen het echtpaar ontstond de zooveelste twist en daarbij heeft zij plotseling een dolk mes uit haar tasch te voorschijn gehaald. Zij bracht haar man een paar steken toe in het hoofd en in den rug. Nadat dr. Karo hem voorloopig had behandeld is de man in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De vrouw is aangehouden en opgesloten. Boven de Betuwe. Zaterdagmiddag is er tijdens den sterken, met groote snelheid over de Betuwe voort- jagenden storm, in de omgeving van Tiel een vrij aanzienlijke schade aangericht door een wervelwind, die gepaard ging met zwa- ren hagelslag. De weg, dien de wervelwind, welke onge veer half twee kwam opzetten, volgde, loopt nagenoeg geheel over vlak land. Dit is een groot geluk, omdat anders de schade niet te schatten geweest zou zijn, daar alles wat zich op den gcvolgden weg bevond, totaal vernield is. Een groote golfijzeren landbouwschuur te Kerk-Avezaath werd geheel tegen den grond geduwd. Het zich daarin bevindende vee kon evenwel nog bijtijds uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hoe krachtig de slechts één seconde op dezelfde plaa's woedende wind was, bewijst wel het feit, dat verschillende golfijzeren platen over een afstand van ongeveer 20 me ter meegenomen werden. Een 25-jarige boerenknecht, die op het erf liep, werd opgenomen en 10 meter verder te gen den grond geworpen. Een boomgaarde te Drumpt was er ech ter erger aan toe, daar deze voor minstens de helft totaai ontworteld of althans zoo be schadigd is, dat hij volgens de schatting niet meer productief is. Volgens de meening van deskundigen bedraagt de schade in dezen boomgaard alleen al minstens f3000.—. Zestienjarige jongen legt het af tegen politie-auto. Zaterdag heeft de gemeentepolitie van Geleen den zestienjarigen A. S. aangehouden, die de vorige wèek Zondag uit het opvoedingsgesticht Zandbergen bij Amersfoort was ont vlucht, na het verbreken van een deur. De jongen was aan het zwerven gegaan en had te Zeist een fiets gestolen, waarna hij via Brabant naar Limburg trok. Donderdag werd door den Commissaris van Politie te Amersfoort zijn opsporing en aanhouding per radio verzocht. Zaterdag werd S. in een logement te Geleen aangetroffen. Toen de politie hem wilde arresteeren, is hij langs de achterzijde van het pand gevlucht. Per auto werd een achtervolging ingezet, waar op hij in Beek kon worden gegrepen. De jongen is op transport gesteld naar Zeist. Troelstra's geest herleve! „Het Vrije Woord" In actie. Het comité-Anema dat in de bekende kwestie-Kiès in de bres sprong voor den ge- ro.veerden S.D.A.P.-man Kiès, is, zooals men weet, uitgegroeid tot de zgn. Troelstra-Ver- eeniging „Het Vrije Woord". In Friesland telt deze vereeniging op het oogenblik reeds 49 afdeelingcn. In 46 andere plaatsen zijn afdeelingen in oprichting; over enkele weken zullen er dus 95 zijn. Het aantal leden en sympathisee renden zal dan zoovele duizenden tellen, dat de S.D.A.P. gedoemd zal zijn te sterven, tenzij zij de geest van Troelstra zal doen herleven, zoo riep de heer Kiès Zaterdag in een pro- pagandavergadering te Amsterdam uit. Geen politieke, maar een cultu- reele beweging. Op deze vergadering besprak, aldus het Ilsbl., de heer H. Wassing, lid van het ge westelijk bestuur der S.D.A.P. in Friesland, die thans ook de zijde van den heer Kiès heeft gekozen, o.m. de vraag, waar deze be weging naar toe wil. Men heeft van ons verlangd, zeide hij, dat wij een zelfstandige politieke organisa tie zouden maken van „Het Vrije Woord". Wij hebben er echter een cultureele ver eeniging van gemaakt. Dit is het laatste bewijs, aldus spr., van volle trouw aan een S.D.A.P., waarin waarachtigheid heerscht. Wij willen niet uit de S.D.A.P., zoo riep hij uit, wij zoeken recht binnen het kader der partij, wij wenschcn het recht om onze eigen inzichten te verbreiden. Als dat niet mag, dan is het best mogelijk, dat wij straks met een eigen partij komen. Spr. zeide voorts ten aanzien van het conflict niet meer in een compromis te gelooven. Als men ons in de partij wil houden, dan zal de leiding tenminste aan merkelijk worden gewijzigd, aldus besloot do heer Wassing. De heer Kiès zeide voorts er naar te ha ken, de gezondheid te laten terugkeeren in de S.D.A.P., desnoods door den kop eraf te slaan. Spr. uitte opnieuw een aantal grie ven tegen het hoofdbestuur dezer partij en noemde voorts de communisten, op wie hij ook een beroep tot financieelen steun deed, zijn „kameraden van de bezitlooze massa". Bestuurder verleende geen voor- Op het kruispunt Trompstraat Frans Naereboutstraat te IJmuiden- Oost zijn gistermiddag omstreeks half twee een personenauto en een autobus met elkaar in botsing geko men. Van de personenauto werd het voorstuk geheel ingedrukt, terwijl de autobus aan den linkerkant werd opengescheurd. In de personenauto zaten twee heeren uit Haarlem en twee kinderen uit IJmuiden- Oost. Een der heeren kreeg een hersenschud ding. Hij is in het St. Anthoniusziekenhuis te IJmuiden ter verpleging opgenomen. Ook de andere heer, die oogenschijnlijk geen let sel had opgeloopen, is daar ter observatie opgenomen. De kinderen werden slechts licht gewond. Na ter plaatse te zijn verbon den, zijn zij naar huis gebracht. Van de inzittenden van de autobus, die op weg was naar Katwijk, werd niemand gewond. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat de hestuurder van de personenauto ven zuimde den autobus den voorrang te ver- leenen. De autobus kon op eigen kracht naar de garage terugkeeren. De personen- auto moest worden weggesleept. Drie arbeiders gewond. Zaterdagavond is in de staatsmijn Maurits een wagon van een personentrein j spoord. Van de vier arbeiders die zich hienn bevonden, werden twee ernstig ge melijk T. uit Broek-Sittard en L. uit^Bunde. De eerste kreeg inwendige kneuzingen en 1 naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd L. is met een schedelbreuk in .zorfveK^"^" toestand naar het ziekenhuis te Heerien overgebracht. Een derde arbeider liep eens verwondingen op. maar van mimici stigen aard. Na te zijn'verbonden, kon mj naar. huis worden vervoerd. Naar gemeld, is Zondagmorgen 6 Febr. j. 1. in een boerderij te Diepenheim, de in den achterhoek van Gelderland zoo populair ge worden geheime zender „De Nachtegaal in beslag genomen, doch gistermorgen was deze weer op het appel en liet zooals voor heen zijn geluid weer hooren. De omroeper maakte bekend, dat in beslag waren geno men voor ruim zes houderd gulden aan in strumenten, doch hij was van plan om voort te blijven gaan. Bovendien deelde hij mede, dat hij een versterkte zender aan het bou wen was. Het adres van „De Nachtenaar was evenals de andere in Hengelo (O.) Chineesche tegenstand wordt steeds hardnekkiger. Japan antwoordt de mogendheden. Wil Engeland Japan isoleeren? Reuter meldt uit Tokio, dat de Ja- pansche troepen, welke zich zuid waarts langs de spoorlijn Peiping Hankau bewegen, er in geslaagd zijn ruim 20.000 man der Chineesche voorhoede in een val te laten loopen, door om hen heen te trekken en hun een terugtocht onmogelijk te maken. Dit geschiedde te Ikautsjen, op 20 mijl ten zuiden van Tsjangteh. Te vens wordt beweerd, dat de Japan- neezen in zuidelijk Hopei, Poeyang veroverd hebben. Officieele berichten over het Japansche of fensief langs den l:in PeipingHaukau zijn niet ontvangen. Men gelooft echter, dat het Japansche succes slechts langzaam zal gaan, aangezien de Chineezen de spoorlijn over 35 mijl geheel vernield hebben en de dijken beneden Tsjangte hebben verwoest. De Chineesche guerilla tegen de Japansche verbindingslinies is volgens de berichten hef tiger geworden in den laatst en tijd. Bloedige gevechten bij de Hwai. Volgens een bericht uit Hankau zijn de Japanneezen erin geslaagd onder bescher ming van zwaar geschut de rivier Hwai over te steken. Op den noordelijken oever is het daarbij tot een bloedig gevecht van man tegen man gekomen. De Chineezen moesten hun front 30 k.m. noordwaarts verplaatsen tot Koctsjeng. Bij de gevechten zijn zes Chineesche regiments commandanten gevallen. Ook de Japansche verliezen moeten zeer groot zijn. Volgens de Chineezen zouden de Japanneezen meer dan 2000 gesneuvelden hebben. De vier groote slagen, welke in de laatste tien dagen zijn geleverd om den overgang over den Hwai zijn naar de meening van Chineesche deskundigen de hevigste welke tot nu toe in den Chineesch-Japanschen oorlog hebben plaats gevonden. Vertrek van Aankomst ts Pelikaan Rant? 13 Febr. .Singap. 13 peb (heenreis) I ur Oehoe I ythenc 13 Febr' Mars. 13 Febr (terugreis) I Wielewaal |Basra 13 Febr. 1 lodph. 13 Febr, (heenreis) I Valk I Band. 10 Febr. Singap. 10 Febi itcrugreis) I 1 Nandoe l\apels 13 Febr Brind. 13 Febr (heenreis) I 1 Reiger I Athene 13 Febi Mars. 13 Febr iterugreis) I Buizerd singap. 13 Febr Rang. 13 Febr iterugreis) I Emoe I Jodph. 13 Febr. IBagd. 13 Febr ^terugreis) 1 Lvdam 15 Febr. (heenreis) 1 De Valk bevindt zich nog met motorsto ring te Singapore; de Nandoe ging niet ver der dan Brindisi wegens slecht weer. De Chineesche luchtmacht is actief ge. wcest Volgens (Chineesche) berichten uit Hankau zouden twintig vliegtuigen het sta tion van Tengpoe in puin hebben geschoten en veel Japansch materiaal hebben vernield. De toestand te Haukau, Hankau blijft overbevolkt. Ondanks waar schuwingen van autoriteiten en ondanks de dagelijksche luchtaanvallen wacht de bevol king rustig af. Er zijn weinig steenkolen, en men vreest uitbreiding van besmettelij ke ziekten. De luchtverdediging is ver- Japan heeft spijt. De Japansche regcering heeft in haar antr woord op de Amerikaansche nota van 17 Januari j.1. haar spijt uitgedrukt over de betreurenswaardige incidenten bij het bom bardement van Nanking, waarbij Amerikaan sche belangen geschonden werden. Een hoog officier is speciaal naar China gezonden, 0111 herhaling te voorkomen. De schade zal wor den vergoed. Het vlootbouwprogram niet be kend gemaakt! Zooals werd verwacht heeft Japan Zater dag de nota's der mogendheden beantwoord liet geeft te kennen dat het verstrekken van inlichtingen betreffende den vlootbouw niet tot een redelijke ontwapening zou bij dragen aangezien een kwantitatieve beper king der bewapening ontbreekt. De Japansche regeering is daarom niet bij machte aan den desbetreffenden wensch de zer staten gevolg te geven. De Japansche reeering zou het diep be treuren, indien de groote vlootmogendhe- den tot een uitbreiding van hun bewapening en van hun vlootbouw zouden overgaan. In dat geval zouden zij Japan geen anderen keus laten, dan wijziging te brengen in de bestaande Japansche vlbotbóuwplanncn, ten einde aan de nieuwe ontwikkeling het hooid te kunnen bieden. Wil Engeland Japan isoleeren? De Japansche bladen zijn weinig gesticht over het feit, dat bij de openingsplechtigheid van de vlootbasis te Singapore geen Japan neezen tegenwoordig mogen zijn. Nadat Engeland in den wereldoor log Duitschland met succes heeft geïsoleerd, tracht het thans met Ja pan hetzelfde toe te doen, zegt de Japansche pers. Het brengt een Britsch-Amerikaansch-Nedcrlandsch front tot stand in den stillen Oce aan. De Japanners beschouwen do plechtigheid, waaraan 3 Amerikanasche kruisers deetae men en waarbij 12000 gasten zijn uitgenoo- digd niet anders dan als een demonstratie tegen Japan. Zij zijn niet in dollars en cen ten af te wegenVolken rechtelijke principes staan op den voorgrond. Tengevolge van de ernstige ver wikkelingen, die zich tegen het ein de van 1937 tusschen de Vereenigde Staten en Japan als gevolg van de aanwezigheid van Amerikaansche strijdkrachten en particuliere per sonen in het Chineesche oorlogsge bied voordeden, is in Amerika en wel in de pers alsook in het parle ment, herhaaldelijk de eisch gesteld, dat de U.S.A. de gewapende macht uit China zou terugtrekken en aan alle Amerikaansche burgers den raad zou geven, China onmiddellijk te verlaten, met de waarschuwing, dat de Amerikaansche regcering voor de burgers, die desondanks in het Verre Oosten zouden willen blij ven, geen garanties op zich zou kunnen nemen. Ter argumentatie van dezen eisch werd aangevoerd: le dat Amerika niet de in den wereldoor log gemaakte fout mocht herhalen en zich niet in buitenlandsche conflicten zou mogen laten mengen; 2e dat Amerika zoowel in Abessinië alsook in Spanje deze terugtrekking bevolen zou hebben; 3e dat de belangen van Amerika in China niet groot genoeg zouden zijn, om te hunner bescherming daar strijdkrachten te onderhouden en het risico van een oorlog te loopen. Het Panay-incident droeg er toe bij, hot aantal aanhangers v. genoemd voorstel nog te versterken en leidde er zooals hekend ten slotte zelfs toe, dat de petitie ter behande ling van het wetsontwerp van den afgevaar digde Ludlow, volgens hetwelk afgezien van aanvallen op Amerikaansch gebied de Amerikaansche regeering slechts na een volksstemming oorlog zou kunnen verkla ren, in het Huis van Afgevaardigden de vereischte stemmen kreeg. Begeering llijft vasthouden. De Amerikaansche regeering heeft aan deze eischen niet toegegeven. Weliswaar is het wegens het Panay-incident niet tot oor log en zelfs niet tot een afbreken der diplo matieke betrekkingen gekomen, wijl de Ja pansche regeering zeer prompt op alle in dit verband door Amerika gestelde eischen inging. Verder heeft de regeering het ge daan gekregen, dat de stemming over het wetsontwerp-Ludlow zelf in het Huis van Afgevaardigden met een nederlaag der iso- lationisten eindigde en daarmede dezen eisch voor lange jaren bij de acten gevoegd. Bovendien heeft zij besloten en verkondigd, dat de Amerikaansche strijdkrachten, of het nu landtroepen of oorlogsschepen betreft, onder de tegenwoordige omstandigheden niet uit China teruggetrokken zullen wor den. Tenslotte heeft de regeering in den vorm van een schrijven van den minister van buitenlandsche zaken Huil aan den vice-president der Ver eenigde Staten, den sonaatimresi- G»I7ler- principieel verklaard, dat de belangen van Amerika in het Verre Oosten zich niet in dollare en centen laten afwegen, maar dat zii zonder rekening te houden met de hoogte van het daar geïnvesteerde kapitaal verder haar invloed op de wederinachtname van volkenrechte hjke principes en het normale inter nationale verkeer zal geldend maken Nog geen scheiding van de Phi- lippijnen. Een verderen belangrijken stap in deze richting deed de Amerikaansche regeering. toen president Roosevelt verklaarde, dat hij het plan had, de bestaande economische be trekkingen tusschen de Vereenigde Stalen en de Philippijnen niet onmiddellijk na het intreden van de volledige Philippijnsche on afhankelijkheid in het jaar 1946 te verbre ken, maar aan de Philippijnen naar het voorbeeld van de betrekkingen met Cuba nog 14 jaren daarna, dus tot 1960, een bij zondere positie in te ruimen. Deze verklaring is des te merk waardiger, wijl de Philippijnen nog korten tijd geleden wensch ten, dat de onafhankelijkheid reeds in dit jaar of in 1939 zou worden geprocla meerd en zeer invloedrijke agrari sche kringen in de Vereenigde Sta ten sinds vele jaren aandrongen op een zoo spoedig mogelijke economi sche scheiding tusschen de Vereenig de Staten en de Philippijnen, omdat zij in de Philippijnsche producten een ongewenschte en naar hun mee- ning ongerechtvaardigde concurren tie voor de inheemsche voortbreng selen zagen. Het betreft hier hoofdzakelijk suiker, palmolie en hennepproducten. Bovendien stellen de Amerikaansche vakvereenigingc11 aan de Westkust zich te weer tegen de im migratie van goedkoope Philippijnsche ar beidskrachten. M anneer de Amerikaansche regcering des ondanks de economische banden met d® 1 mlippnnen niet verscheurt en deze zelis al is zij wettelijk daartoe niet gedwongen, eze nog tot 1960 in stand wil houden, dan zijn daarvoor klaarblijkelijk zekere politie* 0 o\ erwegingen doorslaggevend geweest en men zal den plank niet mis slaan, in* men men aanneemt, dat de verklaring van oosexelt m de eerste plaats aan 't adres van Japan wasg ericht. Of het federale parle ment zijn plannen zal goedkeuren, dient in* usschen nog afgewacht te worden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2