Styenda, De H*B*B* viert zijn 30-jarig bestaan iPJtadLnieuujJ Drukbezochte receptie in Casino Winter-Zondag Vibicfithij, Maandag 14 Februari 1938 Tweede Blad Twee geslaagde feestavonden 3e Lustrum van de Pluimveevereeniging Soliste van het 5e Marineconcert Herinneringsbeker V.V.V. nieuws van „Helders Belang" Verbouwing Automisère in de sneeuw Van korten duur Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESQNA" Zaterdagmiddag en -avond en Zondag avond heeft de Heldersche Bestuurders- bond zijn 30-jarig bestaan herdacht en de wijze waarop, kan niet anders dan als volkomen geslaagd genoemd worden. Des middags werden door een zeer groot aantal sprekers, zoowel stadgenoo- ten als vertegenwoordigers van buiten, hartelijke woorden aan het adres van den jubileerenden bond gericht, terwijl een schat van bloemstukken deze sympathie verstoffelijkte. Gezwegen van diverse „enveloppen-met-inhoud". Ook de feesten, welke men op beide avonden georganiseerd had, bleken naar den smaak van het groote publiek te zijn, zoodat de H.B.B. inderdaad terug kan zien op een tot in onderdeelen ge slaagd feest bij zijn 30sten verjaardag. De receptie. Om half vier 's middags vond de receptie plaats in de groote Casino-zaal, die met pal men en bloemen gezellig aangekleed was. Het bleek reeds dadelijk dat een groot aantal personen aanwezig was om van hun sympa thie getuigenis te doen. Het was de voorzitter, de heer Kraak, die een kort inleidend woord sprak. Hij vertelde daarbij van de oprichting, hoe moeilijk deze was en van den groei. Thans bestaat de Bond uit 25 vakbondsafdeelingen met niet minder dan 1750 leden. Spr. noemt de namen van hen, die in dezen pionnierswerk verricht heb ben: het zijn mannen als Verstegen, Van Leyen, Heyblok, Valkenburg, Minnes, Witmer, Grasser en Erkelens. Ook nu is de strijd nog zwaar, aldus ver volgt de heer Kraak, maar men is vol goe den moed en hoopt eens het ideaal te berei ken. Er is nog ontzaglijk veel te doen, maar met het vertrouwen der leden moet men Slagen. Daarvan is men vast overtuigd. Na nog medegedeeld te hebben, dat door werkzaamheden verhinderd waren burgemees ter Ritmeester, mr. van Bolhuys en wethou der Smits, geeft de heer Kraak als eerste van de groote rij sprekers het woord aan Wethouder de Boer. Namens het Gemeentebestuur, aldus de wethouder, wensch ik U van harte geluk met deze 30-jarige periode van arbeid. Uw bond werkt voor een betere maat schappij, een streven, dat bij het bestuur der gemeente alleen maar waardeering kan vinden. Voor de hierna volgende jaren, die on getwijfeld ook moeilijk zullen zijn, wensch ik U succes in Uw werk toe. Dat U dat gene zal mogen bereiken, wat U tot doel gesteld, heeft. Wethouder de Boer overhandigt dan na mens het Gemeentebestuur een mand bloe men. Als volgende spreker voert het woord de heer R. van Heusden, die spreekt namens de aangesloten vakbonden. Tegelijk met hem worden een 10-tal prachtige bloemstukken aangebracht. Het zijn louter vriendelijke woorden, die deze spreker tot het Bestuur richt. Hij spreekt daarbij de hoop uit, dat de verstand houding zoo moge blijven als deze thans is, en vertrouwt dat men ook voor de jeugd iets zal kunnen doen, opdat iets méér inhoud aan haar leven gegeven kan worden. Hij besluit met het overhandigen van een enveloppe met inhoud, bestemd voor het in de toekomst op te richten nieuwe home voor den H.B.B. De heer Van der Vaart spreekt vervolgens namens de S.D.A.P., V.E.N.T.A. en de cul- tureele organisaties: Instituut voor Arb.ont wikkeling, Arb. Jeug-Centrale, Arb. Sport hond, V.A.R.A. „Kunst aan het Volk", „Her man Heijermans" en de Soc. Dem. Vrouwen club. Uiteraard zijn het ook hier woorden van erkentelijkheid, terwijl bloemen en een ge sloten envelop voor een nieuw „Venta" zijn hetoog bezegelen. Wij willen hierbij memoree- ren, dat door den heer Van der Vaart opge merkt werd, dat men binnen afzienbaren tijd hoopt met den bouw van een nieuw eigen ge bouw te beginnen. Het Fanfarecorps brengt zelf zijn hulde: achter in de zaal opgesteld, speelt het korps °P bijzonder geslaagde wijze het „Feestlied Van den H.B.B.", waarvan de muziek werd vervaardigd door den heer C. W. Rusting, (in een arrangement van den heer Th. Lugten- burg) terwijl de woorden (later op den dag meermalen gezongen!), van de hand zijn van Jan Mens. Deze wijze van waardeering sloeg uiter aard ten zeerste in. Na nog een 2-tal. extra nummers, werd vervolgt met de rij van spre kers, die nagenoeg allen eveneens bloemen affreerden. Het waren de heer Van der ■Mast namens de Coöperatie (wegens af wezigheid van den voorzitter), de heerP. Tuk, als vertegenwoordiger van de Ned. Ver. Afsch. van Alcoh. Dranken (tevens aehenker van de bekende „Envelop", bene vens een 12-tal boekwerken voor de biblio theek van den H.B.B.), de heer Grin namens de Krommeniër B.B., de heer v. d. Abeelen, namens de Federatie v. Best. Bonden in N'oord-Holland, een vertegenwoordiger van de afd- Texel van den B.B., de heer Van Zwijn- drecht namens den Chr. Bestuurders Bond, en ?en vertegenwoordiger van de afd. W inke De B.B. uit Medemblik zond bloemen. Na mens de Ned. Bond van Technici afd. Den Helder werden vriendelijke woorden gespro ken, terwijl tenslotte schriftelijke gelukwen sen inkwamen van de afdeelingen Hoorn. ,-jPe. Wieringerwaard, Julianadorp, Schagen, Alkmaar, Amsterdam, IJmuiden, Zaandam, xvix iaj,ei ueuu, Haarlem en Uitgeest. Toen de heer Kraak, die iederen spre ker persoonlijk bedankt had, het slot woord sprak, was het voorste deel van Casino herschapen in een waar lusthof van bloemen. Het avondfeest. Des avonds had te 8 uur de feestelijke bij eenkomst in Casino plaats; het is haast van zelfsprekend, dat de zaal tot aan den nok ge vuld was. Het was wederom de heer Kraak, die het feest opende, staande op het „bloemrijke" too- neel, Na de aanwezige afgevaardigden, depu taties en genoodigden welkom geheeten te hebben, was het de band van Cor Veen, die het „Feestlied" speelde, waarna direct de spreker, de heer Lindeman van het N.V.V., het woord verkreeg. De heer Lindeman. Deze wees er op, dat de H.B.B. in de thans verloopen 30 jaar zeer veel goeds- gedaan heeft, ondanks het feit, dat het niet altijd van een leien dakje ging. Integendeel, de moei lijkheden waren legio, doch dank zij het steeds gehuldigd parool: „hoe zwaar het ook is, we zetten door", mocht men resultaten bereiken. Het was niet tegen te gaan, het streven van de bestuurdersbonden, en dat is wel typeerend voor de moderne arbeidersbeweging. Er lééf de iets in het volk en niets kon den groei tegengaan. Thans viert men feest en... er is réden om feest te vieren, want men mag constateeren, dat, ondanks tegenwerking, ondanks werk loosheid en andere tegenslagen, de beweging op kracht gebleven is. En daarom kén men feest vieren, en deze stemming is wel het allerbeste cadeau, dat men thans den Be- sturdersbond aan mag bieden. Uw bond, aldus de heer Lindeman, is thans 30 jaar: de leeftijd van iemand in zijn gerijpten jeugd. Van iemand, die nog zijn on gebroken energie bezit, strijdbaar is, en voort kan gaan zijn ideaal te verwezenlijken. Met een woord van propaganda besluit spr. zijn feestrede. En hierna vangt het feest-programma aan. Daar was het cabaret-gezelschap „Fantasta", onder leiding van Willem Hartsuyker, dat diverse malen optrad en dat tot groote vreug de van het auditorium. De witzen vlogen her en der de zaal in en keer op keer dreunde het Casino van den lach. De band van Cor Veen deed zich kennen als een zeer muzikaal ensemble, dat enkele malen op voortreffelijke wijze entr'acte muziek gaf. Speciaal vermel den wij daarbij de vertolking van Offenbach's „Opheus"-ouverture, die een ovatie voor de muzikanten bracht. Het „Feestlied" van den H.B.B. werd gezamenlijk gezongen en bleek er reeds aardig in te zitten, er werd een pot pourri van socialistische strijdliederen ge speeld en gezongen, er was een geestige sketch van Willem Hartsuyker en partner... kortom, het was écht feest. Na de pauze stond eveneens het optreden van Willem Hartsuyker op het programma. Voorts „Herman Heijermans" in een één- acter, „De Plaasvervanger", waarmede de vereeniging een daverend succes oogstte, ter wijl voorts nog gememoreerd moet worden de „H.B.B.-feestpotpourri" van Jan Mens, waarin onze plaatselijke dichter wederom van zijn rijmgave getuigde. Een geanimeerd bal besloot dezen eersten avond. Ook Zondagavond was de zaal geheel bezet. Vrijwel hetzelfde programma als Zaterdag avond werd uigevoerd. Als spr. trad op de heer H. v. Dugteren, penningmeester van het N.V.V. We hebben Zaterdagavond in Musis gecon stateerd, dat de Pluimveevereeniging „Den Helder en Omstreken", naast haar interesse voor eierleggend gedierte, ook nog in staat is om een feestavond, die in alle opzichten geslaagd mag heeten, te organiseeren. Mocht de belangstelling bij den aanvang van het feest niet zoo overweldigend zijn, later op den avond geraakte de Musis-za.al behoorlijk vol en kwam er de stemming uit stekend in. Het was door ziekte van den voorzitter, dat de heer Melief, de secretaris een kort openingswoord uitsprak. Hierin heette hij de aanwezigen, in het bijzonder de besturen van diverse vereenigingen, hartelijk welkom. Een aantal mondharmonica-virtuozen, die onder den naam van Mexico-Band op het pro gramma voorkwamen, gaven na dit openings woord eenige nummers ten beste. En zeker was het goed gezien van de ver eeniging om juist deze jongelui, die door het spelen van en paar populaire liedjes er ter dege de stemming inbrachten, het eerst te laten optreden. Een paar padvinders, die eveneens hun medewerking aan dezen avond verleenden, voerden na dit muzikale begin, een klucht „De Inbraak" op. Geestig en origineel van Inhoud, aardig gespeeld, ging dit stukje er bij het publiek als zoete koek in. Vooral de rol van vrouw des huizes, die door een der padvinders werd vertolkt, was buitengewoon aardig. De tooneelvereeniging het Noorderlicht, die we den laatsten tijd ook nog al eens buiten Huisduinen aantreffen, vervolgt met het drama „Het jurkje". Een drietal tooneèlisten van het Noorder licht voerden deze eenigszins tragische één- acter op. Goed spel gaven zij te zien. Mej. Smit als vrouw des huizes, de heer Blokker, haar man en mej. de Vries als de buurvrouw, zonder uitzondering waren zjj rolvast en ga ven blijk van een goed aanvoelen van hun roL Het heeft gesneeuwd In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ze gekomen, de witte vlokken: neergestriemd uit den egaal zwart-grjjzen nachthemel, waar in de wind danig huishield, een leger van maniatuur-fijne korrels en vlokjes, die echter binnen een uur de wereld veranderden in een pittoresk geheel van witte daken, witte wegen, witte straten en witte boomen. Wjj hebben het niet gemerkt in dien nacht, maar wel Zondagmorgen, toen we de sneeuw- deeltjes tegen de ramen hoorden tikken, als kleine kogels van een miniatuur-mitrailleur. En wij hebben het aanschouwd, deze witte Zondagswereld, de straten nog vrijwel onge rept door het verkeer. Bedekt met een broze korst, een glimmend kleed, waarop de sneeuw- diamantjes en sneeuw-kristallen schitterden in de spaarzame zonneflitsen. Het was zeer schoon en waar wij niet ver wend zijn Sezen winter met de schoone gaven van den Wintervorst, hebben wij deze ver sierde wereld lang beschouwd. Het was fél koud, maar dat was voor de jongeren geen bezwaar er vroegtijdig op uit te trekken met priksleeën en andere appa raten, die in der haast tot „slee" vervormd waren. Op de straathoeken had de dolle wind de poeder en de korrels samengepakt tot zachte heuvels en hierin was het voor 8e jeugd en de jonge honden goed ravotten. Het was él vreugde, él onverwachte pret op dien Zondagmorgen. De hemel bleef grauw: egaal grauw, en op haast regelmatige tijden kwam de sneeuw van daarboven neer. Niet in vlokken, maar in scherpe stukjes hagel, in harde deeltjes wit-bevroren water, die tegen de vensters ratelden. Niemand had er eigenlijk op gerekend. Nie mand had meer gedacht zelfs aan deze moge lijkheid. Het zou tóch immers weer een jaar worden zonder sneeuw en zonder ijs. De boomen in de parken stonden als witte uitroepteekens tegen het grijze hemelfond. Wit berijpt, met blanke twijgen, waarop een enkele kraai melancholiek te staren zat. Met witte korrels op het zwarte veerendek. Op den Dijk hielden de meesten het niet uit: daar joeg de halve storm dwars over de stee- nen glooiing en was het niet minder dan een penetentie voor onbedekte lichaamsdeelen het was er hevig koud. Later op den dag viel er nu eens wat regen, dan weer wat sneeuw en' soms rikketikten de hageldeeltjes in fijnen cadans tegen de ruiten. De meesten bleven thuis en bezagen het witte wonder vanuit hun kamers. In den avond en den nacht is het doorgegaan. Sneeuw, hagel... hagel... sneeuw... En vanmorgen was het nog witter dan Zon dag. Een winterwereld van gespoten hagelsui- ker en croquante sneeuwtaart. Als een schoone pastel van wit en grijs. De vereeniging wordt gecompli menteerd. Het is hierna dat de voorzitter van de Ambachtsschoolvereeniging met eenige har telijke woorden aan het adres van de vereeni ging bloemen overhandigt, terwijl de familie van het clubgebouw der Pluimveeërs even eens kwamen aandragen met een keurig bouquet. Na de pauze volgt een muzikaal begin, de Mexico Band als bonte Dinsdagavondtrein. De oergeestige klucht, door de Huisduiner tooneelvereeniging reeds eerder gespeeld, ti.1. „Hannes op Manoeuvre" en toen reeds door ons gekwalificeerd met het woord uitstekend, stond ook nu weer op het programma. Aan de vroeger gebruikte kwalificatie be hoeven we niets af te doen, integendeel het spel was zoo mogelijk nog beter. Traditie getrouw volgde een verloting van een ham, van worsten, taarten, kippen, enz. En als een goed besluit op dezen geslaag den avond hield een gezellig bal al wat in pluimvee liefhebberde nóg lang bijeen. Voor de kinderen van de Christe lijke Oranjevereeniging. Het was een aardige gedachte van het be stuur van de Chr. Oranjever., om de kinderen van haar leden een blijvend aandenken te geven aan de geboorte van ons Prinsesje Beatrix. Een geglazuurd aarden drinkbeker met het opschrift: Prinses Beatrix, 31-1-1938 en een ooievaar met een oranje-appel in z'n snavel, vliegend in de Nederlandsche drie kleur. Een eenvoudige, smaakvolle uitvoering. Driehonderd kinderen hadden zich voor dit geschenk opgegeven. En die allen kwamen in twee groepen tezamen in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, Zaterdagmiddag om 3 en 4 uur. Het bestuur, alsmede de noodige bereid willige dames, waren aanwezig, om den herin neringsbeker en nog een extra versnapering, in den vorm van een reep chocolade, uit te reiken. Het was een vroolijke, beweeglijke groep, die den voorziter van de Chr. Oranjever., de heer J. de Jong, tot stilte riep. Hij opende dit samenzijn met gebed en sprak de jonge vriendjes daarna met een kort woord toe, waarin hij wees op de rede van de blijdschap en dankbaarheid bij de geboorte van het Prin sesje. Hij deed daartoe een greep in de historie en teekende de groote beteekenis van het Huis van Oranje voor ons Nederlandsch Volk. De jeugdige schare zong die vreugde uit in echt vaderlandsche liederen, die respectievelijk op piano en viool begeleid werden door de heeren De Boer en Komen. 't Was een opgewekt samenzijn en de kin deren gingen opgetogen naar huis met hun prachtigen beker, die hun telkens weer herin neren zal aan het blij gebeuren op Soestdijk. Het propagandawerk, dat door onze plaat selijke V.V.V. wordt verzet, mag bij de leden onzer ingezetenen van Den Helder bekend ge acht worden. In tal van periodieken wordt over Den Helder en Huisduinen geschreven, de resultaten daarvan zien wij in meerdere bekendheid van stad en omgeving, en vooral in de zomermaanden aan een veelvuldiger be zoek. In het Februari-nummer van het maandblad der Ned. Spoorwegen vinden we naast drie actueele foto's van de Marinehaven, Zee en de duinen, een aardig en waardeerend artikel over onze stad en over Huisduinen als bad plaats. Waardeerende persstemmen. Over onze stadgenoote, Mevr. Leny Kamer lingLintner, die aan het Marine-concert van a.s. Woensdag haar belangelooze medewerking verleent, lezen wij eenige zeer gunstige pers stemmen, waarvan wij er enkele overnemen. Zoo schrijft b.v. de „Nieuwe Harlinger Courant": ...,de pianiste Leny Lintner gaf blijk van een voortreffelijke muzikale vaardigheid, die het duidelijkst bleek in de door haar gespeelde „Sonatine" van Maurice Ravèl. Zij deed zich hierin kennen als een veelbelovende en be gaafde kunstenares. Haar begeleiding was verzorgd en bescheiden." „De Provinciale Geldersche en Nijm eegsche Courant": „De pianiste Leny KamerlingLintner heeft een vlotte muzikaliteit en goede pianistische kwaliteiten, die in haar solospel duidelijk tot uiting komen: een gladde vingervaardigheid en een mooi toucher, een weloverwogen voor dracht en een betrouwbaar geheugen." En tenslotte het Dagblad „De Zeeuw": „...door de pianiste werd uitgevoerd Ravèl's „Sonatine". Zij heeft hierin zoowel als in het samenspel getoond te beschikken over een sterk ontwikkelde techniek en goed-doorvoelde voordracht." Een soliste, naar wier eerste optreden in Den Helder wij met belangstelling uitzien. Perceel Koningstraat No. 10. Zaterdag heeft in café „De Pool" de aan besteding plaats gevonden van het verbouwen van perceel Koningstraat No. 10, door den bouwkundige J. J. Schoeffelenberger. Er was als volgt ingeschreven: W. F. Labout C. T. Kwak Gebr. Riemers D. Kooger Gebr. Kersbergen J. Lugtenburg Modder Cuperus Gebr. Boot M. Blom, Den Burg, Texel K. Venema Gj. v. d. Wal J. Roomeyer G. Go es Minneboo Walboom H. Doorn 2.870,- 2.890,- 2.930,- 2.945,- 2.980,- 3.000,- 3.080,- 3.140,- 3.190,- 3.275,- 3.300,- 3.350 - 3.360,- 3.395.- 3.480,- In den nacht van Zaterdag op Zondag, te ongeveer 3 uur, heeft een auto tengevolge van den sneeuwstorm, op den nieuwen weg naar Julianadorp een ongewenschte „Seiten- sprung" moeten maken. Een Chrysler, toebehoorende aan een fami lie uit Noord-Brabant, was op weg naar deze provincie, toen de bestuurder, verblind door de sneeuw, ter hoogte van het kampeerter rein den weg uit hét gezicht verloor, een zijweg opreed en in een greppel terecht kwam. Het bleek niet mogelijk bij de duisternis en de moeilijke situatie van de auto, deze weer in het goede spoor te brengen, zoodat de in zittenden, waarvan er niet één gewond was, naar Den Helder teruggingen. Door garage Moorman werd het voertuig gistermorgen uit zijn benarde positie gehaald. Het bleek niet beschadigd te zijn. Vischaanvoer en vischprijzen. Zaterdag werden aan den Vischafslag te Rotterdam van IJmuiden en elders 110 man den en kisten 50 kg versche visch, 16 kistjes spiering 11 kistjes gerookte sprot, 2 kistjes gerookte paling en 2 kistjes panharing aan gevoerd. De prijzen waren: middeitarbot 2028, groote schol 1013, id. middel 1217, id. kleine 7—10, id. puf 4—5, kabeljauw 6 tot 12, groote gul 79, id. middel 68, id. kleine 58, schar 68, koolvisch 46, wijting 36, alle per kist; panharing 1, gerookte paling 34.50, gerookte sprot 2.502.60 per kistje; spiering 1316 ct. per pond. Een week van goeden aanvoer. De aanvoer van visch was gedurende de vorige week ver boven het middelmatige om van een zéér grooten aanvoer niet te spreken. Van Maandag tot en met Zaterdag werden dagelijks honderden manden en kisten versche visch geveild, zoowel levende platvisch van de visschersvaartuigen als die welke van IJmui den, Den Helder, Texel, Scheveningen en elders in l^et binnenland alsook van Noorwe gen werden aangevoerd. Het is opmerkelijk dat, sinds een jongere generatie, die sedert eenige jaren in visch handelt en aan den afslag komt, er zoo spoe dig ontevredenheid heerscht, als er één week of iets langer onvoldoende vischaanvoer is, schrijft de „Nw. Rott. Crt." in haar week overzicht. De leden van de oudere generatie, welke aan den afslag nog het grootste deel der kooplieden uitmaken, weten wel van an dere tijden te praten, toen men niet één week, doch maanden achtereen of géén visch of een zéér beperkte hoeveelheid kreeg aangevoerd. Bij de ouderen is ook geen ontvredenheid te bespeuren en als men ze er over spreekt, halen zij de schouders eens op en zeggen: „Waar weten ze van". Om op. den vischaanvoer terug te komen zij medegedeeld, dat de afgeloopen week 17 mo- torkustvaartuigen en 2 motorkotters met flinke vangsten ter veiling kwamen. Er waren vaartuigen bjj, waarvan de schippers met ruim 500 huistoe gingen, hetgeen op groote vangsten en behoorlijke prijzen duidt. Van IJmuiden, Den Helder, Texel, Scheveningen en elders in het binnenland werden 1780 man den en kisten 50 kg versche zee- en rivier- visch aangevoerd. Voorts kwamen van die plaatsen 260 kistjes versche spiering, 185 kistjes panharing, 30 kistjes gerookte sprot, 10 kistjes gerookte paling en 10 kistjes inhoudende 225 flacons zure haring. Voor Noorwegen werden nog ,148 kisten Koning Carol van Roemenië heeft niet veel geluk gehad met zijn sanctie op het jongste kabinet, waarvan als hoofd op trad Goga. Slechts twee maanden is de levensduur geweest, toen moest de koning hem naar huis sturen, omdat hij het zoo wel in het binnenland als buitenland ver prutst had. Goga, christelijk-nationalist en anti-semiet, had voldoende dictatoriaal gevoel om den koning te behagen, zegt het „Hbl.", zonder het totalitaire element der Duitsche en Ita- laansche dictaturen. Hij stond ook tegenover de dynastie en de dynastieke complicaties, waarin *de koning Roemenië heeft gebracht door zijn delicate betrekkingen tot madame Lupescu, welwillender dan de onverzoenlijke IJzeren Garde. In Goga kon men de politieke figuur zien, die koning Carol in zijn strijd tegen de IJzeren Garde naar voren had ge schoven en achter welke hij zijn eigen dicta toriale neigingen kon botvieren. Goga was ook de figuur, die Roemenië, nadat koning Carol 't vorig jaar reeds Titulescu overboord had gezet, verder van Rusland moest ver vreemden en voorzichtig het front moest doen wenden in de richting van Rome en Berlijn. De taak, die koning Carol aan Goga op de schouders had gelegd, is voor diens krachten te zwaar gebleken. De oorzaken, die hem nog, voordat hij goed en wel met zijn eigenlijke taak een. begin had ge maakt, ten val hebben gebracht, zijn niet alle even duidelijk zichtbaar, maar het lijdt geen twijfel of zij zijn zoowel van binnenlandsch- als van buitenlandsch- politieken aard. Wat in de eerste plaats de binnenlandsche moeilijkheden betreft, de oppositie, waarop Goga stuitte in weerwil van het feit, dat zijn kabinet figuren van diverse pluimage telde, bleek te krachtig, dan" dat hij kon vertrou wen op zijn bekwaamheid de oproerige geesten te bezweren. Ook de reacties in het buitenland, die op het optreden van het kabinet-Goga volgden, werkten Goga's positie sterk tegen. Zoo had b.v. Engeland te verstaan gegeven, dat Goga zich diende te matigen bij zijn ver- dragschennende maatregelen tegen de Joden, en naar verluidt koning Carol laten weten, dat zijn aangekondigde bezoek aan Londen, de Engelsche regeering niet welkom was, zoo lang hij Goga handhaafde. Koning Carol heeft uit de verschijnselen en moeilijkheden de consequenties getrokken, Góga weggestuurd en het bewind in handen gelegd van den zeventigjarigen Patriarch Myron Christea, een boven de partijpolitiek staande nationale figuur en deze omringd met zeven oud-premiers en enkele andere figuren met klinkenden naam. Koning Carol steunt thans klaarblijkelijk op een combinatie, waarbij zijn dictatoriale voorkeur opnieuw vereenigd is met de veilig heid van zijn dynastieke voorrechten. Myron Christea, de oude Patriarch, zal nu weer hebben op te knappen, wat door Goga in binnen- en buitenland verknoeid is, om daardoor te herstellen het geschokt vertrou wen in de politiek van Roemenië. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Peter Lorre in „Mr. Moto slaat toe" en „De nachtsleutel". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Vrouwen van 1938" en „De Tiran". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Durf te leven", met Joan Crawford. Woensdag 16 Februari. Casino, 8.30 u.: Vijfde Marineconcert. Licht op 5.39 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 768.5 Temperatuur lucht ï.o Laagste temp. lucht gisteren 0.3 versche schelvisch en 37 kisten versche kabel jauw geveild. Het veilingsomzetcijfer der afgeloopen week bedroeg het maar weinig voorkomende hooge bedrag van 20.800. GOEDE HARINGVANGSTEN IN NOORWEGEN. De berichten uit Noorsche havens van ha ring, wijzen erop, dat de haringvisscherij dezen winter bijzonder groot is, en er dagen zijn, dat er 100.000 hectoliter van wordt aan gevoerd per dag. Tot nog toe is ongeveer een millioen hectoliter aan de markt ge bracht en een tachtig procent daarvan ging naar de vischmeelfabrieken, terwijl de rest bevroren of gezouten was. De bevolking van het haringdistrict, die weet hoeveel de visscherij kan opbrengen, en hoe laag de prijzen, die de fabrieken betalen, zijn, is zeer ontstemd over deze handelwijze. Toch schijnt het dat de stads bevolking haring kan krjjgen tegen een niet te hoogen prijs, aldus Fishing News.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5