Callantsoog of Kallensoog? Koersverandering in de SD.A.P.? De „Vliegende Yankee' brengt een geschenk Brand op dc Berengaria IJsbreker steeds dichter bij de Poolexpeditie Relletjes te Antwerpen Zijn ex-schoonmoeder bestolen De wilde beesten van TARZAN Eendagskuikens De eerste spoortrein herleeft! Internationale P.T.T.-conferentie te Cairo op een dood punt Geruchten rond een circus Verzet tegen Amerikaansch bewapeningsprogramma Engeland erkent verovering van Abessinië niet vliegen 360 k^m* De kazernebouw te Soesterberg Post vluchten op Indic PUBLICATIE Dreigend conflict in textielindustrie Extra contingent boter voor België Besprekingen over het golfleng ten- en tarieven vraagstuk vor deren niet. Met het vliegtuig Oehoe, onder comman do van gezagvoerder O. Tepas is gistermid dag om 12.30 uur dr. ir. M. H. Damme, di recteur-generaal der P.T.T., op Schiphol ge arriveerd, die als hoofd van de Nederland- sche delegatie het eerste deel van de groo te internationale conferentie van de P.T.T. te Cairo had bijgewoond. Naar de Damme in een kort onderhoud mededeelde, is de conferentie te Cairo, die op 1 Februari is aangevangen, eerst op 1 Maart afgeloopen, doch aangezien men met vele vraagstukken momenteel op een dood punt gekomen is en de heer Damme zich in verband met zekere kwesties met verschil lende Nederlandsche instanties moet ver staan, is hij voorloopig naar Nederland te ruggekeerd, met het doel om later, indien zijn aanwezigheid noodzakelijk mocht blij ken te zijn, zich nogmaals naar Cairo te begeven, teneinde de finale besprekingen bij te wonen en het Nederlandsche stand punt uiteen te zptten. De rest van de Neder landsche delegatie is nog ter conferentie aanwezig. De besprekingen vorderen al dus de heer Damme wat de ver schillende hoofdpunten betreft, zeer langzaam. In de discussies over de golflengten, eigenlijk over de omroepbanden, waarvan scheep vaart, luchtvaart, commercieele te legrafie etc. zich bedienen, en die men ruimer wil maken om later in een gedetailleerde conferentie der ornroepstations nader te herzien, waarbij Nederland o.m. zal trach ten op de thans reeds in gebruik zijnde 415.5 M. golf definitief be slag te leggen zit zeer weinig teekening en men is wat dit betreft niets opgeschoten. Ook de tarievenvereenvoudiging en unifi- eeering over de geheele wereld, die op deze eonferentie een zeer belangrijk punt van bespreking uitmaakte en waarover men gaarne overeenstemming zou bereiken, is nog zeer ver van succes verwijderd, omdat de meeningen t.a.v. verhooging of verlaging der bestaande tarieven zeer blijken uiteen te loopen en men nog geen middenweg heeft gevonden. Het is bij de discussies over dit onderwerp gebleken, dat een defi nitieve oplossing van het tarieven- probleem goeddeels afhangt van het monetaire vraagstuk, in elk geval daarmede zeer nauw is samengewe- ven. Nederland en Ned.-Indië hebben in hun standpunt t.a.v. de belangrijkste vraagstuk ken één lijn getrokken, hoewel bijv. Ned.- Indië ten opzichte van een samensmelting van brief- en uitgestelde telegrammen zich op een ander standpunt stelde dan Neder land, omdat Ned.-Indië zeer gehecht is aan de uitgestelde telegrammen en afschaffing daarvan niet wenscht, derhalve niet kan voorstaan. Dit waren de tot nu toe behandelde pun ten. Over niets is, zoo zeide de heer Dam me, momenteel overeenstemming bereikt. Het tot stand komen van een Europeesch telexnet zal nog later ter sprake komen. Amerikaansche knaap gehuldigd. Een der Amerikaansche gestroom lijnde sneltreinen, de „Vliegende Yankee" heeft te Kennebunk (Maine) dezer dagen onverwachts gestopt om een schuld aan een 15-jarigen schooljongen te vereffenen. Toen nl. brand uitbrak in een plaatselijk waterreservoir der spoorwegen, wist de knaap met groote tegenwoordigheid van geest groote schade te voorkomen door de brandweer te waarschuwen. Uit erkente lijkheid hiervoor heeft de president der spoorwegmaatschappij den sneltrein in Kennebunk doen stoppen om den jongen een aandenken te overhandigen. Terwijl de passagiers uit de raamjes hingen, overhan digde een der machinisten uit de locomotief hem een nieuw paar ski's ter vervanging van zijn oude, die bij het bestrijden van het vuur gebroken waren. Het was een zeer onverwachte gebeurte nis voor den knaap, die onder voorwendsel, dat hij op het station eenige papieren moest teekenen in verband met den brand, daar heen gebracht was. Het geschenk was bo vendien vergezeld van een persoonlijk dankschrijven van den president der Spoor wegmaatschappij. Vuur in een uur tijds door zes tig brandweerlieden bedwongen. Gisteravond is brand uitgebroken aan boord van de mailboot „Beren garia", die in de haven van Sou- thampton, nabij de Quecn Mary lag. Het vuur brak uit in de passagiersvcrblij- vcn. Zestig brandweerlieden en een sleep boot werkten aan de bestrijding der vlam men, die in een uur tijds konden worden gebluscht. Men had brandslangen door de patrijspoorten het schip binnengevoerd en wierp langs dezen weg groote hoeveelheden water op het vuur, Ofschoon verscheidene hutten schade bekomen hebben, heeft het .schip geen enkel oogenblik ernstig gevaar geloopen. De omvang van de schade is nog niet hekend. Ook weet men niet door welke oorzaak het vuur ontstaan is. VUREN THANS ZEER DUIDELIJK TE ZIEN. Van den ijsbreker „TalmyT" is gis teravond een bericht ontvangen, vol gens hetwelk men van het schip dui delijk een vuur heeft kunnen waar nemen, dat op het drijvende Pool- station was aangelegd. Gisteravond om zeven uur heeft de spe ciale correspondent van het Russische tele graaf agentschap Tass, aan boord van de Taimyr een telegram gezonden van den vol genden inhoud: Vanmiddag om twaalf uur heeft een krachtige zuidwesten wind één verplaatsing van de ijsmassa's doen ontstaan. Men was gedwongen on middellijk de vliegtuigen te demon- teeren en aan boord te halen Gebruik makende van de ijsverplaatsing na derden wij den groep Papanin nog meer. Volgens berichten van Kren- kel heeft men uit het kamp den ge- heelen nacht de vuren van ons schip gezien. Op ons verzoek heeft Krenkel vandaag een houtblok ontstoken, dat wij duidelijk zagen, ondanks den mist. Hedenmiddag om 12 uur be vond het kamp zich op 71 graden 22 minuten noorderbreedte en 20 graden westerlengte. D« ijsbreker „Moerman". De ijsbreker Moerman heeft Maandagmid dag om vijf uur een punt bereikt op 71 gra den 22 minuten noorderbreedte, 19 graden 45 minuten westerlengte. Het schip onder neemt een gemeenschappelijke actie met de Taimyr. De kapitein van den Moerman meldt, dat hij het voornemen heeft door te dringen tot den ijsschots van Papanin. Politie contra studenten. Gisteravond hebben zich in Antwerpen relletjes voorgedaan tier gelegenheid van een toorreelvoorstelling van een Vrijdenkers- genootschap. Het stuk, dat aangekondigd was, was overigens verboden, zoodat de or ganisatoren een ander stuk wilden geven. Uit Leuven waren studenten herwaarts ge komen om tegen het aangekondigde stuk te protesteeren. Tezamen met betoogers uit de stad tracht ten zij den schouwburg te naderen. Zij werden echter door de politie teruggedrongen. Later kwamen zij terug, waarop een vechtpartij volg de, die zoo ernstige vormen aan nam, dat de politie zich gedwongen zag met het blanke wapen op te treden. Verscheidene studenten werden daarbij te gen den grond geworpen en onder den voet geloopen. Ook hiermede was echter aan de rumoerigheid nog geen einde gekomen. De betoogers kwamen weer bijeen en trachtten wederom bij den schouwburg te komen. Toen vuurde de politie echter een schot in de lucht af, waarop de betoogers onmiddel lijk uiteengingen. De ordedienst werd versterkt. Een veertig tal gendarmes bewaakte ten slotte de om geving. Nieuwe botsing. Aan het einde van den avond is opnieuw een botsing ontstaan. Daarbij werden een politieman en een betooger gewond. Twee arrestaties zijn verricht. Gendarmerie te paard kwam de politie te hulp, maar behoefde niet op te treden tegen de betoogers, aangezien het meeren- deel der studenten per autobus naar Leu ven teruggekeerd warejj. Waarom bezocht de vroegere geliefde den jeugdigen dief in zijn cel? De vijf en twintigjarige George Hollis, schrijver van ver-schillende radio-hoor spelen, werd door het Londensche Gerechts hof veroordeeld tot negen maanden gevan genisstraf. Tijdens de behandeling van zijn proces, had hij er niet het minste idéé van, dat het meisje, wier moeder hij bestal, de rechtszitting bijwoonde. Twee uren later ging het meisje een zekere Miss Jane Vervelt, naar z'n cel om hem goeden dag te zeggen. Zij vertelde aan een verslaggever van de Daily Express, dat zij in het geheel niet meer met den veroor deelde verloofd was. Dat was al ruim negen maanden geleden en is absoluut voorbij. Ik heb hem enkel en alleen bezocht, om z'n moeder er een plezier mede te doen. Zij smeekte mij erom en wat kon ik anders voor dat lieve menschje doen? Ze draagt hem geen kwaad hart toe, ofschoon hij vijf chèques van haar stal. Hij huurde negen auto's in verschillende deelen van het land en verkocht de meeste ervan.^ Op die manier kwam hij in 't bezit van 652 pond; hij hield verblijf in de beste hotels en verteerde al dit geld in den tijd van elf weken. Later heeft hij tal van ac teurs en actrices voor grootere of kleinere bedragen opgelicht. Wjj weten het: vele duizenden lezers grijpen nu reeds verscheidene maanden, dag-in, dag-uit naar het Tarzan-verhaal en genieten dan enkele minuten van de dagelij ksche dosis jungle-romantiek en ridderlijkheid. Het is wel merkwaardig, hoe dit ver haal, waarvan wij weten, dat het onze lezers van 10 tot 70 jaar hoogelijk in teresseert, ingeslagen heeft: velen grij pen het eerst naar de krant om „even- Tarzan-te-lezen" en dat is dan ook de oorzaak, dat wij gemeend hebben thans ook de derde serie aan te schaffen, luis terende naar den beloftevollen naam van „De Wilde Beesten van Tarzan". Weer een serie bijdragen van avon tuur, van schier ongelooflijke avonturen, van heldenmoed en opofferingsgezind heid van de figuur Tarzan, waarmede Burroughs reeds jaren geleden een we reldsucces behaalde. Wij wenschen onze „Tarzanners" ook met deze nieuwe serie genoeglijke oogenblikken. Hagenbeek niet teruggeroepen. Het Duitsche Nieuwsbureau ontkent, dat het Circus Hagenbeek, dat op het oogen blik in Buenos Aires (Brazilië) gastvoor- stellingen geeft, zou zijn teruggeroepen, zoo als het gerucht de ronde deed. Het Bu reau noemt deze geruchten een poging om de atmosfeer, welke de laatste dagen ge spannen is, nog verder te vergiftigen. De voorstellingen van het circus te Bue nos Aires zullen tot 22 Februari duren, zooals het program was en nadien zal het naar Duitschland terugkeeren. Doch Huil en Roosevelt zullen zich er weinig aan storen. Senator King heeft bij het bureau van den Senaat een wetsontwerp ingediend, waarin Roosevelt gemachtigd wordt een ontwape ningsconferentie bijeen te roepen. Afgevaar digde Maversick heeft hetzelfde ontwerp bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. Bei de voorstellen vormen 'n uiterste poging om het Amerikaansche bewapeningsprogram te gen te houden, maar zelfs wanneer beide hui zen deze ontwerpen zouden aanvaarden het geen onwaarschijnlijk lijkt, geven officieele kringen de verzekering, dat nócFTHull noch Roosevelt gevolg zouden geven aan dit ihiti- atief. In den senaat zoowel als in het huis van afgevaardigden zijn de democratische leiders tegen aanvaarding van de ontwerpen. Verklaring van Eden in het La gerhuis. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Antony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, in antwoord op een vraag inza ke het voorstel van Nederland aan de Oslo- statcn ten aanzien van de erkenning van de verovering van Abessinië door Italië, dat de houding van de Britsche regeering blijft, zooals deze reeds eerder uiteen is gezet. Den minister werd tevens gevraagd of hij het Lagerhuis de verzekering wilde geven, dat de Britsche regeering genoemde erkenning niet overwoog. Verbetering van Engelschen pluimveestapel. Morgen zal zich het merkwaardige ver schijnsel voordoen, dat eendags kuikens in nog geen twee uur 360 k.m. zullen vliegen. Er is geen sprake van een enkel wonder Kui ken, maar van een vlucht van 1200 kuikens. Deze massale manifestatie van het Neder landsche pluimvee zal a.s. W oensdag te Schiphol aanvangen en op het Londensche vliegveld Crovdon een einde vinden. Men moet namelijk weten, dat groote zen dingen Geldersche kuikens over de Noordzee gevlogen zullen worden ter verbetering van den Engelschen pluimveestapel. Binnenkort heeft de K.L.M. alleen al yan een enkele fokkerij vijf en twintig duizend kuikens van Rhode-Island-Hennen te verzenden ge- kregen. De eensdagskuikens worden in speciale doo zen geborgen. Een doos met vijftig kuikens weegt ongeveer drie k.g. De twaalfhonderd levende wezens, die in hetzelfde vliegtuig den overtocht zullen maken wegen dus te zamen slechts 72 k.g. of het gewicht van een normaal mensch „Het Volk" is geen dagblad voor de arbeiderspartij meerl Het dagblad „Het Volk" verscheen gister morgen met een ander onderhoofd: „sociaal democratisch dagblad". Daarmede verandert er meer dan een naam. Toen het blad, meer dan zes en dertig jaar geleden werd opge richt, werd op initiatief van den toenmali- gen leider der S.D.A.P.: mr. P. J. Troelstra, als ondertitel gekozen: „Dagblad voor de Arbeiderspartij". De partij-leider koesterde n.1. de hoop, dat hier te lande, evenals in Engeland, de arbeiders van alle schakeerin gen zich op den duur, dank zij de soc. dem. propaganda, speciaal had hij daarbij het oog op de confessioneele groepen zouden vinden in één groote Arbeiderspartij, waar van dan uiteraard zijnd agblad het orgaan zou zijn. In de door hem gevoerde propagan da zette hij er dan ook alles op, om voet te krijgen op het terrein der Christelijke en R.K. arbeidersorganisaties. Dit streven naar het tezamen brengen van alle georganiseerde arbeiders in één partij, op soc. dem. grondslag, is daarna, op aandrang van mr. Troelstra, nog tal van jaren voortgezet. Zonder het verwachte succes. Al bleef „Het Volk" nog dertig ja ren den met zorg gekozen ondertitel be houden. Doch gistermorgen verscheen het blad met een nieuw onderhoofd: „Sociaal Demo cratisch Dagblad". Niet meer dus orgaan van „de arbeiderspartij". Moet men daaruit concludeeren. dat in het roode kamp defi nitief de hoop is opgegeven van het vor men van één groote Arbeiderspartij, waar in alle gezindten onderdak zouden vinden? Het zou in elk geval van werkelijkheidszin getuigen, meent het Hsb. Soest handhaaft raadsbesluit In de gistermiddag gehouden raadsverga dering der gemeente Soest is met twaalf stemmen voor en twee tegen besloten, het op 3 Februari j.1. genomen raadsbesluit tot aankoop van vijf H.A. grond voor rond f 50.000 om dezen grond gratis af te staan aan het Rijk voor kazernebouw voor het wapen der genie, te handhaven. Zooals bekend hadden Gedeputeerde Sta ten der provincie Utrecht op de verschillen de nadeelen van het raadsbesluit van 3 Fe bruari gewezen en den raad in overweging gegeven dit besluit te herzien, omdat de voordeeion daarvan de nadeelen niet zou den overtreffen. Ook plaatsnamen „verslijten." Aardrijkskundige namen sparte len mee in den spellingschaos. Het lijkt ons nuttig, in verband met de geuite critiek op de onlangs gepubliceerde voorgestelde wijzigingen van de aardrijks kundige namen in Nederland, iets van de grondslagen mede te deelen, waarop deze zijn gebaseerd, schrijft de N.R.Ct. Gevolgd is de Woordenlijst der Nederland sche taal van De Vries en Te Winkel en con sequent zijn de spellingregels toegepast. De tb van Drente, Twente en Tolcn, de ph van Alfen en Zutfen, de c, q en x (vgl. Acquoy, Arccn en Texel) de h van llhenen en Rhoon zijn verbannen. Waarom IJsel met één s? In onze taal wordt de letter s tusschcn twee klinkers scherp uitgesproken, verdub beling is dus geheel overbodig. Vandaar: IJsel, Overijscl, Rijsen, Vasen, Brasemer- meer, Varscveld, Spreekt men z uit, dan schrijft men Rozendaal. Waar het mogelijk was de afleiding én de beteekenis van den plaatsnaam te laten gelden, is zulks gedaan. Het gaat niet aan weer Abekewoude (Abeke was een mans naam) te schrijven, maar Abkoude. Wel Appelsga, samengesteld uit de persoons naam -F s en het Fricschc gea dorp), vcrhollandscht tot ga. Kallensoog van Kallens op het eiland 't Oghe en niet Callantsoog. (Wij merken even op, dat in de stukken, die ons van het gemeentehuis Callantsoog bereiken, de nieuwe schrijfwijze nog niet wordt toegepast. Red.) Het probleem Gorinchem Men heeft echter gemeend hiervan af te moeteii wijken, wanneer de spreektaal een vervorming toeliet van de naar de afleiding juiste schrijfwijze. Gorinchem is etymolo gisch juist: woonplaats van de familie Go- rinc. Maar gangbaar is Gorkum. En aldus ontstonden: Bcuzekom en Deutekom. Men heeft rekening te houden met de levende inhcemsche klank en vorm, de uit spraak in den mond van het ter plaatse geboren en getogen volk. Heowel de juiste vorm soms hopeloos versleten en verminkt blijkt, bij alle taalontwikkeling valt de neiging tot vereenvoudiging van den vorm op te merken en in de meeste gevallen moet men de vervorming aanvaarden. Amestelleda.mme werd via Amstelredam tot Amsterdam: Swadenburgedam tot Zwammerdam; Thorhem tot Doorn; Pet- hem tot P e t te n. Er zullen dus telkens breuken te constateeren geweest ziin, tus schcn uitspraak en schrijfwijze en dan kon men kiezen tusschcn een van heide. Men wil aanpassen aan de langzamer hand ontstane uitspraak, zooveel mogelijk de oorspronkelijke beteekenis vasthouden en doen uitkomen en voorts rekening trach ten te houden met de schrijfwijze, waaraan men gehecht is. Het is moeilijk hiertus- schen een compromis te vinden. We kun nen ons voorstellen, dat hierbij onverzoen lijke standpunten zijn in te nomen doch waneer men inziet, dat eenige orde 'op dit gebied toch wel zeer noodzakelijk is dan moet. aldus het blad, een bevredigende op lossing te vinden zijn. Op welke wijze laat zich het totstand- brengen van meer orde in de schrijfwijze nu denken? Mogelijk is een toestand als in Be brie waar een lijst van de autoriteit n„ ,?.cb,cd- prof- J- Van de Wijer „Onze laamsche gemeentenamen in mo derne spelling", hoewel nog niet officieel ingevoerd, in het Belgisch Staatsblad mag worden gebruikt en door verschillende gepast. 6 Ren°0,schappcn 00k wordt toe- Dit is ongeveer de weg. welke de regee- N6d6rland SCl'linl wiflen Vertrek van Aankomet te Band. 14 Febr, Pelikaan (heenreis) Oehoe (terugreis) Wielewaal (heenreis) Valk jterugreis) Nandoe (heenreis) Reiger Mars. 14 Febr, vterugreis) I Buizerd ^terugreis) Emoe ^terugreis) Singap. 14 Febi Mars. 14 Febr. Jodhp. 14 Febr. Band. 10 Febr. Brind. 14 Febr. A'dam 14 Febr. Rang. 14 Febr. Singap. 10 Febj Alex. 14 Febr. A dam 14 Febr, Rang. 14 Febr. j Jodhp. 14 Febr, Bagd. 14 Febr. Athene 14 Febi Ibis I A'dam 15 Febr. (heenreis) I De Valk bevindt zich nog met motorsto- ring te Singapore: TEELT VAN WARMOEZERIJGE*WASSE?ï VOOR ZAADWINNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale vestigt er de aandacht op, dat degenen die in 1938 warmoezerijgewassen, bestemd voor zaadwinning in 1938, wenschen te te len zonder dat deze teelt gedekt is door do benoodigde tuinbouwteeltvergunnnig, daar van vóór 15 Juni 1938 opgave moeten doen, welke opgave kan geschieden aan de Land- bouw-Crisis-Organisatie, afd. Tuinbouw, van de provincie, waartoe zij behooren. Van; zaadteelt, gedekt door een tuinbouwteelt- vergunning, behoeft geen opgave te geschie- ^Er zal streng op worden gelet, dat de oppervlakten, welke men opgeeft, voor de zaadteelt te bestemmen, ook daadwerkelijk voor dit doel worden gebruikt, daar het verboden is gewassen, daarop geteeld, voor de consumptie te verhandelen. 's Gravenhage, 14 Februari 1938. (Adv.) Directie Van Heek doet toezeg gingen. In een bespreking van den rijksbemidde laar prof. A. C. Josephus Jitta met partijen betrokken bij het dreigend conflict bij L. van Heek en Zonen te Losser, heeft de directie een aantal toezeggingen gedaan, welke da rijksbemiddelaar schriftelijk aan beide par tijen heeft bevestigd. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat aan Nederland een extra contingent is verleend voor den invoer van boter in Bel gië gedurende Februari van 27.500 kg., wel ke hoeveelheid uiterlijk 28 Februari in Bel gië moet zijn ingevoerd. Als straks de spoorwegen 100 jaar bestaan. Naar wij vernemen is de Nederlandsche Filmassociatie „Visie" begonnen met de voorbereidingen van een cultureel-documen- tair filmwerk van het spoorwegwezen, in verhand met het 100-jarig bestaan der Ne derlandsche Spoorwegen. De inleiding zal o.a. een historisch Juiste weergave bevatten van het rijden van dén eersten Nederlandschen trein in 1839, tot dit doel zal een speciale locomotief met wa gens. worden vervaardigd, zooals deze op den gedenkwaardigen datum van 20 Sep tember 1839 van Amsterdam naar Haarlem reed. Javaansohe dans.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2